недеља, 13. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ахмет Давутоглу: Турска и Србија кључне земље Балкана
Хроника

Ахмет Давутоглу: Турска и Србија кључне земље Балкана

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. јул 2009.

Ахмет Давутоглу, министар иностраних послова Републике Турске, који је у посети Београду, у ауторском тексту за Политику, наводи да су "његов цењени колега и пријатељ" министар иностраних послова Србије Вук Јеремић и он односе између Турске и Србије окарактерисали као стратешко партнерство.

"У темељу односа између турског и српског народа једно је дубоко укорењено историјско наслеђе. Српски и турски народ сукроз историју живели заједно и заједно обитавали. Те историјске везе и историјско наслеђе доносили су како срећу тако и несрећу. Манифестација историје у том облику омогућила је да, чак и кад су државне границе удаљене, Турска и Србија једна другу виде као комшијске земље", пише шеф турске дипломатије.

Давутоглу сматра да политичко и дипломатско наслеђе Турске и Србије из прошлог века омогућава да перспектива стратешког партнерства буде остварива:

"Турска, са својом позицијом на крајњем истоку Балкана, и Србија, на западу, представљају кључне земље полуострва. Сходно томе, Турска и Србија су земље које би могле највише да допринесу јачој стабилности, миру и већем просперитету на Балкану."

Турски министар иностраних послова наводи да постоје одређене различости, али и да "стратешко партнерство значи следеће: у складу са заједничким циљевима Турска и Србија изјављују како ће међусобне билатералне односе, али и регионалну сарадњу спроводити унутар конструктивног споразума и кроз искрен дијалог".

Ахмет Давутоглу сматра да уједињавање потенција Турске и Србије може бити одлучујуће погледу убрзавања решења различитих проблема на Балкану, као и у убрзању интеграције Балкана као целине са Европом

"Колико успемо брзо да ослободимо територију Балкана од њених проблема, а нарочито колико брзо будемо успели да ојачамо интеграцију на економском плану, у истој тој мери ћемо успети да олакшамо интеграцију наше регије с европским и евроатлантским институцијама као што су Европска унија и НАТО. Чланство у НАТО-у и ЕУ заједнички је циљ свих балканских земаља."

На крају се министар спољних послова Турске осврнуо и на Санџак:

"Област Санџака у Србији је, у погледу односа између наших двеју земаља, веома важна. Подршка српске владе Турској да улаже у Санџак показује да ће та регија моћи да функционише као утицајан мост између две земље. Исправан став српске владе значајан је, како у погледу билатералне, тако и регионалне сарадње. Турска ће имати велико задовољство да учествује у развоју области Санџака."

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер