Хроника

Агим Чеку: Криминалне структуре спречавају интеграцију севера Косова

Штампа
петак, 19. август 2011.

ПРИШТИНА - Одлука владе Косова о слању косовске полиције на граничне прелазе на северу Косова није била политичко него чисто безбедносно питање, рекао је у Вашингтону косовски министар за безбедносне снаге Агим Чеку.

- Наша влада је поступила одговорно, разговарали смо са Кфором, нисмо желели да дижемо тензију и дестабилизујемо Косово и регион, и на зрео начин смо одговорили на ситуацију - рекао је Чеку који је за време посете САД учествовао у дискусији о Косову у Школи за међународне студије Универзитета Џонс Хопкинс.

Уследила је, додао је он, с једне стране, реакција криминалних струкутра које делују чак и ван закона Србије, који важе на северу, а затим и реакција званичног Београда.

- Криминалци, вандали, који су још на слободи, су запалили гранични прелаз број један -  рекао је.

Према његовим речима, Београд је послао двојицу званичника, који су дошли на Косово да буду део решења, али су постали део проблема јер су дошли на барикаде и подржали људе који седе на барикадама и нису успели да реализују оно што смо договорили са Кфором.

Чеку је поздравио реаговање Кфора за време кризе, али је приметио да Приштина није била задовољна реакцијом Еулекса у тој ситуацији, који није пружио подршку какву је очекивала, „било због недостатка воље или капацитета за подршку косовским институцијама“.

- За нас је најважније да сада сви знају где је граница и да је она под контролом - истакао је Чеку и додао да сада сви знају ко и шта улази у Косово и излази са њега, и то је нормално за безбедност и живот људи.

На питање како Приштина намерава да реши проблем северног дела Косова, он је поновио став да је свака подела или промена граница Косова искључена. Он је оценио да влада у Приштини улаже велике напоре да интегрише становништво севера Косова, али да проблем представљају криминалне структуре којима одговара тренутно стање.

- Ми им нудимо Ахтисаријев план. Нашли смо људе спремне да примењују тај план, али смо под снажним притиском криминалних структура. Трудимо се да сарађујемо, да се формирају радне групе, да организујемо изборе, они имају право на своје општинске власти, сопствени универзитет, да именују полицијске команданте у општинама, бројна права, али не желе ништа да прихвате јер мисле да би то значило признавање Косова као своје државе - навео је Чеку и додао да криминалне структуре могу да опстану само у оваквом стању - статус кво.

(Фонет) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]