четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Агенција за приватизацију расписала јавне позиве за продају капитала 50 медија, многе локалне РТВ станице чека гашење
Хроника

Агенција за приватизацију расписала јавне позиве за продају капитала 50 медија, многе локалне РТВ станице чека гашење

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. јул 2015.

Са медијског неба Србије, после актуелне приватизације, нестаће многе локалне куће. Поједине локалне РТВ станице спремне за гашење.

Радио Лесковац

Агенција за приватизацију огласила је у последњи час јавни позив за приватизацију још 11 медијских кућа. Тако их је на продају доспело 50, а мимо ове процедуре остале су 23 медијске куће.

И у једном и у другом кошу, без разлике, медијима прети гашење. Само су први још четири месеца на "вештачком дисању" - држава им је продужила финансирање до краја октобра.

После тога, ако нико не буде преузео управљање, и они би могли да буду избрисани из медијског регистра. На медијском небу и даље постоји 1.440 медија, а после октобра могло би да их буде неколико десетина мање.

Поједине медијске куће, због нагомиланих дугова, одмах ће бити угашене. Међу првима на листи биће ЈП Радио Лесковац, који ће после 44 године рада, за неколико дана престати да емитује програм. Агенција за приватизацију није расписала оглас за продају, уз образложење да стари власници у процесу реституције потражују зграду, као и да дуг износи 15,7 милиона динара. Тренутно послују позитивно и на нивоу процењеног капитала од 3,9 милиона динара, што би била почетна аукцијска цена. Локална самоуправа је у међувремену условно преузела дуг за комуналије и измирила заостале зараде, али је то урађено касно.

- Позитивно послујемо од почетка маја, а за куповину радија била су заинтересована три озбиљна купца. Због захтева власника зграде у којој радимо, више ништа не можемо да урадимо. Чим оснивач буде званично обавештен о свему, угасићемо наш програм - рекао је Братислав Илић, в. д. директора.

Сви запослени већ су узимали бесплатне акције, па не могу да постану власници Радио Лесковца.

Иако ће неке медијске куће моћи да се купе за неколико стотина евра, постоји опасност да за њих нико неће бити заинтересован, па ни да узму бесплатне акције, јер се са имовином преузимају и дуговања. Најјефтиније, ЈП за информисање Нови Кнежевац, понуђено је за 235 евра. Ако у првом позиву нико не буде заинтересован, цена ће бити преполовљена. Међу најјефтинијима су и РТВ Пруга из Лајковца, РТВ Блаце, Радио Шид, РТВ Брус, Радио Медвеђа...

Највећу почетну цену има "Дневник" АД, за који ће будући власник морати да издвоји најмање 7,4 милиона евра у првом кругу или два пута мање у другом. То ипак не значи да ће постати већински власник листа "Дневник".

- "Дневник" АД јесте државна медијска кућа, са неколико издања. Што се листа "Дневник" тиче, ми смо, са 45 одсто акција, у њему мањински власник, па ће онај ко купи нас, уз све остало што поседујемо, купити и то - објашњава Светозар Карановић, директор "Дневника" АД.

Преосталих, и већинских 55 одсто акција листа "Дневник" је приватно власништво већ 13 година. Најпре су припадали немачком концерну ВАЦ који их је, 2012. године продао контроверзном бизнисмену из Шапца Мирославу Богићевићу.

Неупоредиво је, међутим, атрактивнија преостала имовина "Дневника" АД. Реч је, наиме, о пословној згради од 4.000 квадрата и зграда бивше штампарије од 5.500 метара квадратних. А све то на плацу од 11.000 квадрата на изузетно атрактивној локацији на Булевару ослобођења.

ВАЉЕВО

Радио Ваљево, једина информативна кућа у том граду, на списку је медија који чекају купце и то по симболичној цени од 3.000 евра. Ова медијска кућа нема некретнине, а новом власнику може да понуди радијску опрему и 11 запослених, који нису велики оптимисти да ће пронаћи власника.

БРОЈКЕ

* 235 € кошта ЈП за информисање Нови Кнежевац

* 9.500 квадрата имају СВЕ ПРОСТОРИЈЕ "Дневника"

(Вечерње новости)

Да ли ће медији преживети приватизацију?

Агенција за приватизацију расписала је јавне позиве за продају капитала 50 медија, од укупно 73 у којима је држава власник или сувласник капитала.

Изменама Закона о јавном информисању рок за приватизацију медија, који је истицао данас, продужен је до 31. октобра. Истраживали смо каква судбина чека медије који би ускоро требало да пређу у приватно власништво.

Од Новог Сада, до Новог Кнежевца, од неколико милиона евра, колико се тражи за лист "Дневник", до само пар стотина евра за локални центар за информисање у градићу удаљеном 120 километара од административног центра Војводине.

Вредност медија чија је продаја оглашена иде од неколико стотина до неколико милиона.

Лист Дневник (Нови Сад) - 7,4 милиона евра

Новинска агенција Танјуг - 760.000 евра

РТВ Шабац - 595.000 евра

Нишка телевизија - 75.000 евра

ТВ Пожега - 39.000 евра

Радио Ваљево - 3.300 евра

Центар за информисање Нови Кнежевац - 470 евра

У Танјугу су оптимисти. Агенција, основана 1943. године у Јајцу, до краја октобра би требало да добије новог власника.

"Танјуг већ пету годину за редом има профит, штавише део добити уплаћујемо у српски буџет и враћамо пореским обвезницима. Имамо значајне приходе с тржишта и имамо разрађен бизнис и то је оно што се у насем случају и продаје, бренд и бизнис и то неоптерећен дуговима, што је веома важно и неоптерећен аферама", каже Бранка Ђукић, директорка Танјуга.

Јужније од престонице је много мање оптимизма.

 

У Нишкој телевизији, чија је вредност процењена на 75.000 евра, чак 95 одсто запослених већ се определило за социјални програм.

"Самим тим што се пријавило 95 одсто запослених за социјални програм, то је у ствари показатељ да ли људи мисле да ће се догодити нешто добро или не", каже Бобан Рајковић, директор Нишке телевизије.

Ни Небојша Величковић, новинар Нишке телевизије, није оптимиста.

"Ако знамо да је у претходној приватизацији 2007. године од 58, чини ми се, медија, 57 угашено, а Радио Србобран ради са два запослена, и да је била боља тада економска ситуација, онда очекивања сада могу да буду само још лошија", истиче Величковић.

Директорка Танјуга не види црно будућност као њене колеге из Ниша, наводећи да је Танјуг данас другачији од оног пре пет година када је био у дугу 1,3 милиона евра уз блокиране рачуне. Шта, ако ипак не буде купца до 31. октобра?

"Снаћи ћемо се сами. Свакако се нећемо самоукинути, ако се неко томе нада, а не видим ни зашто бисмо. Сада стартујемо са много бољих позиција, а и у неупоредиво бољем економском амбијенту. Све оно што се догађа у Србији не даје нам аргументе за катастрофичне прогнозе", сматра Ђукић.

Да ли су оправдане катастрофичне прогнозе, вероватно ће зависити од медија до медија, а оно што се сада зна јесте да је Радио-телевизија Ћуприја први медиј у Србији у коме је почео поступак ликвидације.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер