четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Афричка унија: Због пандемије коронавируса у Африци угрожено 20 милиона радних места
Хроника

Афричка унија: Због пандемије коронавируса у Африци угрожено 20 милиона радних места

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. април 2020.

 Пандемија коронавируса би могла да има катастрофалне последице у Африци, као што је губитак 20 милиона радних места или повећање задужености, оценила је Афричка унија.

"Готово 20 милиона радних места, како у формалним тако и у неформалним секторима, угрожено је на континенту уколико ситуација остане оваква", наводи се у студији Афричке уније и истиче да су најугроженије земље чија се привреда ослања на туризам или на производњу нафте.

У овом документу се предвиђају два сценарија од којих је један "реалистичан" и предвиђа да ће пандемија трајати до јула и да Африка "није сувише погођена", док је други сценарио "песимистичан" и каже да ће пандемија трајати до августа и да ће континент више патити.

Оба сценарија предвидјају да ће привредни раст у Африци бити негативан, између минус 0,8 одсто и минус 1,1 одсто, док је пре пандемије процењиван раст од 3,4 одсто у 2020. години.

У 51 афричкој држави је до данас регистровано 9.198 заражених коронавирусом, док је умрло 414 особа, подаци су Афричког центра за превенцију болести.

Афрички континент би могао да забележи пад увоза и извоза од 35 одсто, што је око 270 милијарди долара, односно 259 милијарди евра.

Пад цена нафте погодиће посебно земље попут Нигерије и Анголе, а ограничења у ваздушном саобраћају би могла да коштају сектор туризма "најмање 50 милијарди долара" и "најмање два милиона радних места", додаје се у студији Афричке уније.

Према студији, владе афричких земаља ће, због пада прихода, морати да се окрену међународним тржиштима што ће се одразити на дуг тих земаља.

Неки афрички лидери су већ предвидели овај проблем. Премијер Етиопије Абиј Ахмед је у марту затражио од групе смањење дуга најугроженијим привредама и припрему плана хитне финансијске помоћи од 150 милијарди долара.

Студија указује да би Комисија Афричке уније требало да води преговоре у циљу амбициозног плана брисања укупног спољног дуга Африке, процењеног на 236 милијарди долара.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер