петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > АФП: У Хрватској је на сцени носталгија за нацистичком прошлошћу, презирање националних мањина и притисак на медије
Хроника

АФП: У Хрватској је на сцени носталгија за нацистичком прошлошћу, презирање националних мањина и притисак на медије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. април 2016.

 Загреб -- Усташку НДХ у којој је убијено на стотине хиљада Срба, Јевреја и Рома њени модерни симпатизери виде као претечу данашње Хрватске, пише АФП.

Француска агенција у тексту наводи и последњи пример комеморације у Јасеновцу, за коју кажу да су је бојкотовали "бесни Јевреји, етнички Срби и антифашистичке групе".

“Бојкот је био храбра и исправна одлука у сенци пораста неонацистичке усташке носталгије која се шири Хрватском”, наводи Ефраим Зуроф из израелског Центра "Симон Визентал".

АФП упозорава да је у Хрватској на сцени носталгија за нацистичком прошлошћу, презирање националних мањина и притисак на медије, а хрватски активисти кажу да је нетолеранција у алармантном порасту од доласка нове конзервативне владе.

Историчар Твртко Јаковина рекао је за АФП да је одавно присутно умањивање и релативизација усташких злочина, али је "сада пенетрирало у кабинет министра и у медије".

У контексту политике, АФП помиње министра културе Златка Хасанбеговића назвавши га "наводним симпатизером усташа".

“Нови документарац о логору Јасеновац, који су Јевреји назвали покушајем ревизије мрачне прошлости Хасанбеговић је хвалио као најбољи начин за осветљавање контроверзних делова хрватске историје”, наводи се у тексту.

Такође, истиче се и фудбалска утакмица у Осијеку против Израела на којој су хрватски "навијачи" скандирали усташки поздрав "За дом спремни".

У том контексту, АФП спомиње премијера Хрватске Тихомира Орешковића који је "критикован јер није реаговао на усташки поздрав".

“Дан после, влада је осудила симболе тоталитарних режима али се није оградила појединачно од усташа”, пише АФП.

Председник загребачке Јеврејске општине Огњен Краус каже за АФП да држава једноставно не чини ништа и не жели ништа ни учинити да би зауставила успон крајње деснице, пренио је портал "Индекс".

“Коначно су и председник Хрватске Колинда Грабар Китаровић и премијер Орешковић осудили усташке злочине након што им је у посету дошао специјални изасланик САД за питања Холокауста”, АФП у тексту.

У тексту се баве и прошлим парламентарним изборима и кажу да ХДЗ није успео да дође до потпуне победе, а спомиње се и сукоб Милијана Бркића и Милорада Пуповца од пре месец дана.

Присетили су се и протеста које су предводили Велимир Бујанец и Марко Јурич у којем су се, како су написали, узвикивали усташки поздрави, а полиција није реаговала.

АФП се присетио и изјаве саборског заступника ХДЗ-а Жељка Гласновића који је медије назвао највећом препреком демократији, а није им промакао ни напад на новинара Анту Томића, те реакције министра културе који је тај напад коментарисао речима да сви морамо бити свесни онога што пишемо или говоримо.

На самом крају помиње се и све већи утицај цркве, а у том контексту АФП пише о протестима студената Филозофског факултета због најављене сарадње с КБФ-ом.

(index.hr-B92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер