Početna strana > Hronika > AFP: Rat Rusije i Zapada za Balkan je već počeo
Hronika

AFP: Rat Rusije i Zapada za Balkan je već počeo

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 16. jul 2017.

 Zapad i Rusija započeli su rat na trusnom Balkanu u vezi s kontrolom tokova prirodnog gasa. Obe strane imaju svoje geopolitičke interese i ciljeve u ovom regionu koje nastoje da sprovedu i kontrolom energenata, navodi se u obimnoj analizi AFP.

Ističe se i da je zvanična Moskva već doživela nekoliko poraza. Crna Gora je, uprkos nastojanjima Rusije, članica NATO-a, a nova socijaldemokratska vlada Makedonije raskida veze s Kremljom uspostavljene u vreme prethodnih mandata VMRO-a, stranke koja je nedavno izgubila priliku da napravi vladu.

Nema članstva u EU

Ali, Rusija time nije izgubila rat, jer Zapad ne može Balkanu ponuditi ulazak u Evropsku uniju, a Moskva i dalje ima na raspolaganju velika prirodna bogatstva potrebna ne samo Balkanu, već i Evropi.

Ruski Gazprom je u prošloj godini isporučio trećinu potreba gasa Evropi, a Balkanu će taj energent trebati sve više, kako raste pritisak EU da se termo-elektrane zatvaraju.

- Rusija nastoji da zavisnost Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Bugarske o gasu pretvori u političku zavisnost i time opstruira integraciju ovih država u zapadne institucije  - navodi Timoti Les, prvi čovek nevladine organizacije Nova Evropa.

On dodaje da je ruski uticaj ipak ograničen zbog siromašne infrastrukture gasovoda i na to upravo Zapad i računa, dodaje Les.

- Konkurentski interesi Rusije i Zapada u vezi gasa, samo povećavaju geostrateški značaj Balkana - ističe se u analizi.

Paskal Milo, nekadašnji ministar spoljnih poslova Albanije ističe da se jugoistok Evrope nalazi na raskrsnici potencijalnih energetskih koridora koji povezuju Istok i Zapad.

- Ovaj region za njih nije zanimljiv u ekonomskom smislu, već kao tranzitna ruta za strateška tržišta Evrope kojima gas treba, i mesto za njegovo skladištenje - kaže Milo.

Donedavno je Rusija pobeđivala u energetskom ratu. Zapad sada smatra da se to mora promeniti. U toku je više projekata koji će biti konkurencija ruskim gasovodima u regionu.

Radovi na TAP-u

Trans-Jadranski gasovod (TAP), jedan je od njih. On treba od Azerbejdžana, preko Turske i Balkana dovesti gas do Italije. Očekuje se da prvi kubni metri gasa proteku za tri godine. Kroz cevi TAP-a godišnje će teći 10 milijardi kubnih metara gasa, kroz gasovod dug 870 kilometara.

To je više geopolitički nego ekonomski projekat koji može, bar minimalno, smanjiti evropsku zavisnost o ruskom plinu - smatra Nikolas Mazući, istraživač fransucke nevladine organizacije IRIS. Dodaje da Zapad nastoji stvoriti što više alternativnih gasovoda kojima će u konačnici eliminisati evropsku zavisnost od tog energenta iz Rusije.

SAD i EU rade na tome da TAP postane prsten koji će okružiti celi Balkan, proširujući krakove tog gasovoda i na BiH, Crnu Goru i Hrvatsku. Kada je Hrvatska u pitanju, SAD i EU planiraju izgradnju velikog terminala u kojem će skladištiti tečni gas i distribuirati ga širom Evrope.

Albanija, BiH, Bugarska, Hrvatska, Kosovo, Makedonija i Crna Gora u maju su potpisali sporazum kojim su se ove države obavezale na zajednički rad na razvoju gasovoda kojim će, faktički, eliminisati zavisnost od ruskog plina. SAD su preuzele obavezu podrške tom projektu kroz novac koji će plasirati preko USAID-a. Evropljani, pak, finansiraju Jadransko-Jonski gasovod koji iz Albanije ide kroz Crnu Goru, BiH i Hrvatsku.

Turski tok

Rusija je na to odgovorila sporazumom s Turskom o izgradnji takozvanog Turskog toka, gasovoda koji od Rusije, dnom Crnog mora, kroz Tursku vodi ka Evropi.

Aleksandar Vučić, predsednik Srbije objavio je tokom nedavne posete Turskoj, da njegova država želi biti deo Turskog toka.

Eksperti, međutim, upozoravaju da je Turski tok izuzetno rizičan i zahtevan, a naročito skup. Deo koji ide dnom Crnog mora zahteva vrlo sofisticiran rad na dubini i do 2 kilometra pod vodom.

(AFP)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner