четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > АФП: После 8 година "независности Косова" незапосленост износи више од 40%, а незадовољство ниским квалитетом живота је на врхунцу
Хроника

АФП: После 8 година "независности Косова" незапосленост износи више од 40%, а незадовољство ниским квалитетом живота је на врхунцу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. фебруар 2016.

Осам година након једностраног проглашења независности, хаотичне сцене у којима "косовски посланици" бацају сузавац у парламенту тешко да одају утисак успешног функционисања.

Посланик косовске опозиционе партије Самоопредељење Аљбин Курти, међутим, сматра да су тако радикалне мере једини начин да се "спаси Косово".

Од октобра, Курти и његове колеге су готово паралисали парламент користећи сузавац у протестима, а и полиција је испалила сузавац на њихове понекад насилне следбенике на улицама.

Уједињена опозиција оштро се противи споразуму о формирању Заједнице српских општина, који је Приштина потписала са Београдом уз посредовање ЕУ.

За велики број демонстраната, који су најавили предизборне протесте за среду, 17. фебруар, када се обележава осам година од једностраног проглашења независности "Косова", споразум је само катализатор за акцију поводом низа притужби актуелних власти.

"Потпуно смо разочарани. Косово није оно што смо сањали да ће бити", истакао је за АФП ИТ дизајнер Петрит Рамадани (32) који, заједно са неколико других демонстраната оптужује власти за ширење корупције, заостали развој и занемаривање муслиманске већине на Косову и Метохији, где живи око 1.8 милиона људи.

Око 70 одсто муслиманског становништва на КиМ је млађе од 35 година, а већина њих жуди да оде у иностранство услед високе стопе незапослености која, према наводима Светске банке, износи око 40 одсто.

Косовски министар спољних послова Хашим Тачи је, међутим, рекао да је и даље "пун наде".

Он је указао на постигнут напредак у преговорима са Србијом ради нормализације односа што је, како наводи, помогло Косову да потпише предприступни споразум са ЕУ у октобру прошле године.

Тачи, кога оптужују за трговину органима и убиства током и након сукоба на Косову, нагласио је и да су споразуми између Београда и Приштине постигнути уз пуну сарадњу ЕУ и САД, наводи АФП.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер