петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > АФП: Окрутна илузија Србије о крају пандемије, а „шампион“ је по броју заражених
Хроника

АФП: Окрутна илузија Србије о крају пандемије, а „шампион“ је по броју заражених

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. октобар 2021.

 Препуни барови, ретки с маскама и готово никакве рестрикције у Србији остављају утисак да се пандемија завршила. Али то је окрутна илузија јер је земља тренутно светском врху по броју заражених.

Упркос томе што је доступно више врста вакцина, програм вакцинације у Србији застао је пошто је имунизовано нешто више од 40 одсто од седам милиона становника.

Србија има у просеку више од 6.500 заражених на дан у последње две недеље, по подацима АФП-а, што је стопа заразе од готово 93,5 на 100.000 становника, далеко највише у свету.

Премда су ношење заштитних маски у затвореним просторима и физичко дистанцирање обавезни, то се слабо или никако контролише. Поштовање правила ствар је индивидуалног избора.

„Не забрињава ме вирус, имао сам га прошле године, није било страшно”, рекао је 20-годишњи студент економије Марко у препуном београдском бару.

Лекари траже од владе да уведе строже мере попут ограничавања радног времена не-есенцијалних предузећа и увођења ковид пропусница што би ограничило друштвене активности оних који се још нису вакцинисали.

Пуко преживљавање

Размишљајући о томе недељама, премијерка Ана Брнабић напокон је од тога одустала, сматрајући да дисциплину није могуће наметнути.

„Пропуснице није могуће контролисати, а ни ношење маски у затвореним просторима”, казала је на недавној конференцији за новинаре.

„Имамо лек за ово… а то је вакцинисање”.

лавни епидемиолог Предраг Кон, члан владиног Кризног штаба за пандемију, не може да верује да влада не жели да уведе строже мере.

„Не могу да схватим шта сам управо чуо”, рекао је након састанка Кризног штаба, оптужујући доносиоце одлука за „опструкцију”.

Председник синдиката лекара Раде Панић повезује владино оклевање с изборима идућег пролећа и великим утицајем антиваксера.

„Антиваксери су створили проблем, али влада не жели да га реши због избора”, рекао је Панић за АФП.

„Порука је да смо сви препуштени себи самима… Пуко преживљавање”.

АФП је затражио интервју у влади, али није добио одговор.

Бојно поље

Поред проблема спровођења епидемиолошких мера, Србија тешко успева да наговори младе да се вакцинишу. Како је казала премијерка, вакцинисало се само 22 одсто младих узраста од 18 до 30 година.

Здравствене пропуснице помогле су да се млади наговоре на вакцинацију у земљама попут Француске, али Брнабић верује да су млади у Србији другачији.

„Кад би чули да је неко фалсификовао пропусницу да би ушао у бар или ноћни клуб, то би постало кул и сви млади би покушали да докажу да то могу и они да учине”, казала је.

Панић, који ради као анестезиолог у ковид болници, рекао је да су лекари „преоптерећени”, а премијерку сматра „дилетанткињом”.

„Налазимо се на бојном пољу, и умирући пацијенти и исцрпљени лекари”, рекао је.

Србија је легло дезинформација о вакцини

Србија је у почетку добро кренула с вакцинацојом осигуравши довољно доза и с истока и са запада, толико да је позвала и стране држављане да дођу да се вакцинишу.

Објавила је да ће постати прва европска земља која ће производити кинеску вакцину коју производи Синофарм и добила је одобрење да започне производњу руске вакцине Спутњик В.

Србија је такође била међу првима на свету која је понудила бустер дозу широкој јавности.

Али земља је легло дезинформација о вакцинацији што подстиче неповерење у владу и друге институције, које је последица честих корупционашких скандала и општег мањка транспарентности.

Група одметнутих лекара потпирује сумње, од којих су неки у међувремену привукли стотине хиљада пратитеља на друштвеним мрежама и добили простор у националним медијима.

„Држава мора не само да мотивише грађане него и да учини све како би прекинула лажи и манипулације”, објавио је на Твитеру Срђан Лукић, српски пулмолог који сада ради у Словенији.

„Србија је у томе јако неуспешна”.

(АФП-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер