четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Афера "Сателит": Србија плаћа 27,8 милиона евра
Хроника

Афера "Сателит": Србија плаћа 27,8 милиона евра

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. децембар 2010.
Преговарачки тим Владе Србије са Борком Стефановићем, политичким директором Министарства спољних послова, на челу постигао је уштеду од 12,2 милиона евра у поравнању са израелском компанијом „Имиџсат”, након спора насталог у афери „Сателит” због уговора који је 4. јуна 2005. потписао тадашњи министар одбране Првослав Давинић. Тако ће из буџета Србије уместо 40 милиона евра, колико је одређено по одлуци надлежног Арбитражног суда у Лондону, бити исплаћено 27,8 милиона одједном до 1. фебруара 2011. године, изјавио је јуче Стефановић на конференцији за новинаре.

Србији ће бити испоручена и три беспилотна дирижабла (балона) за осматрање терена и снимање у реалном времену, као и 500 сателитских снимака који ће бити коришћени за потребе нашег система одбране. Тиме се, подвукао је Стефановић, после вишемесечних тешких преговора са Израелцима, дошло до знатно повољнијег решења за српску страну, нагласивши да преговори нису вођени са израелском државом већ са компанијом, „која има одређени утицај у Израелу”.

Шеф нашег преговарачког тима нагласио је да је цео случај „политичком одлуком могао да се пролонгира на неког другог у будућности”, али да влада није желела никоме да оставља овај врућ кромпир, јер је претила пленидба државне имовине, попут авиона или непокретности у иностранству.

„Ова компанија је већ имала понуду да овај дуг прода фирмама које се баве наплатом дугова”, објаснио је политички директор МСП-а, оценивши да такве фирме имају велике могућности у заштити својих интереса.

Говорећи о коришћењу сателитских снимака, као дела договореног пакета, Стефановић је напоменуо да ће они моћи да буду искоришћени у наредне две године, „када ми затражимо и на подручју за које затражимо”, а да ће корисник бити Министарство одбране. Добијањем опреме и снимака Србија ће ојачати свој безбедносни систем, рекао је шеф преговарачког тима и појаснио да ће осматрачки балони и пратећа опрема бити испоручени у року од три месеца после потписивања анекса споразума, којим ће бити све прецизирано.

Стефановић је оценио да је уговор који је Давинић потписао 2005. у хотелској соби у Паризу „штетан и противправан”, нагласивши да тадашњем министру одбране нико није дао одобрење или инструкцију за склапање таквог споразума.

„Правосудни органи ће утврдити како је и зашто такав уговор закључен”, додао је Стефановић.

У преговорима о закупу израелског сателита учествовао је и тадашњи председник Државне заједнице СЦГ и донедавни потпредседник црногорске владе Светозар Маровић, који негира да је Давинића овластио да потпише уговор. Против Давинића је у току судски поступак.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер