петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Адмирал Џејмс Фого: Србија је добар, стабилан и професионалан партнер НАТО алијансе
Хроника

Адмирал Џејмс Фого: Србија је добар, стабилан и професионалан партнер НАТО алијансе

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. фебруар 2018.

Командант Команде здружених снага НАТО у Напуљу Џејмс Фого рекао је у разговору за Н1 да НАТО прихвата одлучност Србије да остане неутрална.

Премијерка Србије Ана Брнабић наглашава да Србија остаје војно неутрална, али спремна да развије сарадњу са савезницима у Партнерству за мир, те да је посвећена раду на заједничким пројектима. Адмирал Фого сматра да је војна неутралност дугорочно одржива за Србију.

"Наравно, Црна Гора постала је члан на прошлогодишњем самиту. Македонија је у програму Партнерство за мир, а и пријавила се за чланство у НАТО-у. И надам се да ће постати члан. Постоје земље попут Босне и Грузије, које желе да постану чланице, а има и других партнера, као што су Србија, Шведска и Финска, које би сад радије да остану партнери, да не наставе према пуном чланству у НАТО-у. И то је у реду. Радимо много ствари, управо сам уговорио неколико вежби и неколико заједничких напора са Србијом, јер она је добар, стабилан и професионалан партнер НАТО-а. Постоје и друге ствари које можемо радити. Потребна нам је помоћ за одлучну подршку у Авганистану, а Војска Србије веома је професионална и можда ће моћи да пружи обуку и мисије подршке. Али то је политичко питање за вашу владу, за вашег председника, премијерку и министра одбране", рекао је Фого.

Он каже да је Србија суверена држава и има свако право да изабере своје билатералне пријатеље и савезнике, као и мултилатералне пријатеље и саветнике, као и да учествује на начин који влада и председник сматрају одговарајућим.

"Засад је то добро функционисало. Србија је војно неутрална. Међутим, пружила је сјајну подршку у партнерству са НАТО-ом и има савезнике и пријатеље који нису нужно и пријатељи НАТО-а. Наравно, Србија има односе с Русијом. Ту сад постоји напетост као резултат нелегалног припајања Украјине. Раније смо разговарали о томе. Али Србија се веома пажљиво креће танком линијом у дипломатији са Западом и с Истоком, а и с Кином. Мислим да је то похвално за Србију, да може имати пријатеље на обе стране. То добро функционише, па ми не смета".

На питање како би описао безбедносну ситуацију на Косову, након убиства Оливера Ивановића, Фого је рекао да је то ужас, коме није место ни у једној демократији на свету.

"Гади нам се такво понашање. Мислим да треба пронаћи починиоце, судити им… И ако буду осуђени, затворити их на дуго времена. То је било убиство, а десило се у региону у којем је у прошлости било напето. Имамо 4.000 или више НАТО трупа на лицу места у КФОР-у. КФОР има одличне односе с Војском Србије. Обављамо заједничке патроле на административној граници према северу. Периодично командант КФОР-а, генерал-мајор Куочи, који ради за мене, долази овамо како би провео време с вашим шефом одбране, командантом Генералштаба, генералом Диковићем. Дакле, веза између Војске Србије и КФОР-а веома је снажна, пуна поверења. Кад је реч о последицама Ивановићевог убиства, отад је мирно и стабилно, а намеравамо да тако и остане. Можда ће се из трагедије отворити више дијалога и постићи већи напредак. Веома ми је жао што је неко узео правду у своје руке и убио Оливера Ивановића. Понављам, треба их ухватити, судити им и сместити их у затвор, ако буду осуђени. Али надам се да ће ово подстаћи осећај хитности код косовских Срба, косовских Албанаца и Срба да наставе разговоре, напредују и одрже мир у региону", каже Фого.

Џејмс Фого наглашава да тренутно не постоје планови за повлачење КФОР-а с Косова.

"Свако смањење у броју снага КФОР-а биће на темељу услова. Како сам рекао, тренутно тамо имамо око 4.000 војника, који раде на напретку демократских институција на Косову, настављају напредовати у дијалогу између Приштине и Београда и настављају успешно да одржавају безбедност и стабилност у региону".

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер