четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Абдала Иса: Опасно утеривати Гадафија у ћошак
Хроника

Абдала Иса: Опасно утеривати Гадафија у ћошак

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. март 2011.

Шеф московског бироа ТВ канала Ал-Алам Абдала Иса: опасно утеривати Гадафија у ћошак

Одлука СБ УН о Либији није била једногласно одобрена. Либија, са своје стране, упозорила је да ће одговорити нападом у случају било које оружане акције усмерене против ње. О томе, чему би водила спољна интервенција у либијски конфликт, специјално за глас Русије говори шеф московског бироа ТВ канала Ал-Алам познати блискоисточни новинар Абдала Иса.

Вероватно је ЕУ заборавила на пример Ирака, али то памте Русија и Кина. Зато Русија није гласала за војну операцију против Либије. Иначе, многе арапске земље се боје да ће војне операције против Либије водити окупацији те земље или њеној радикализацији. Гадафи је већ изјавио да ће сарађивати чак и с Ал-Каидом ако се против њега буду водиле војне акције или биле уведене санкције. То ствара мрачну перспективу за Европу.

Поред тога је пуковник Гадафи запретио применом оружја за масовна разарања против устаника. То је био покушај психолошког притиска на противнике и светску заједницу или он заиста има такво оружје?

Многи очевици тврде да Гадафи има такво оружје, између осталог, хемијско и бактериолошко. Када су САД заузеле Ирак, Гадафи, у жељи да сачува власт, морао је да преда САД-у такво оружје. Међутим, сигурно је нешто од тога остало.

Зар је Гадафи способан да примени такво оружје против сопственог народа?

Треба да будемо свесни: Гадафи ће се борити до краја. Он нема други излаз. Сетимо се да је увео снаге у Египат, ратовао против Чада, позивао муслимане на свети рат. Он се надао да ће читав муслимански свет иступити против Шведске, када су на аеродрому ухапсили његовог сина. Такве изјаве не би могао да да адекватан, нормалан политичар. Ради тога да остане на власти он ће сигурно искористити све своје могућности. Данас је он утеран у ћошак: чак су га напустили и његови политички пријатељи, рецимо, премијер Италије. Рукводиоци афричких земаља, које је он хранио и подржавао, такође су га напустили. Пред очима читавог света Гадафи је постао ратни злочинац. Вероватно је он свестан да би могао поновити судбину Садама Хусејна и његове деце. Многи тврде да ће се Гадафи
борити до краја.

Владе суседних држава, вероватно, не би биле против тога да се отарасе одлучног и непредвидљивог Гадафија, који је између осталог претендовао на титулу краља Северне Африке. Међутим, како ће исламски свет, доста затворен, прихватити војну интервенцију са стране?

Безусловно, многе суседне земље неће бити задовољне интервенцијом НАТО-пакта. Све до сада се сећамо резултата акција САД у Ираку. Оне су водиле уништавању земље, пљачки богатства, контроли налазишта нафте. Нико не би хтео да НАТО на челу са САД заузме изворе нафте!

Тим пре морамо да будемо свесни да у Ираку ратују шиити и сунити, док је у Либији ситуација много гора, јер тамо постоје различита племена чији се интереси не поклапају. Огромна пустиња, огромна земља… Интервенција странаца би могла да води опширном грађанском рату који би постао катастрофалан и за Либију, и за Северну Африку. Нико не жели да буде сусед још једног Ирака. То је веома опасно. Не дај Боже да би акције НАТО-а водиле тако мрачном резултату.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер