субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > 94. дан рата у Украјини: Бивши председник Украјине Петро Порошенко спречен да напусти земљу на граници са Пољском. Украјинска табла на улазу у Мелитопољ замењена натписом „Русија заувек“
Хроника

94. дан рата у Украјини: Бивши председник Украјине Петро Порошенко спречен да напусти земљу на граници са Пољском. Украјинска табла на улазу у Мелитопољ замењена натписом „Русија заувек“

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. мај 2022.

Специјална операција руске војске у Украјини, 94. дан. Воде се борбе за стратешки важно место у ЛНР које тренутно држе снаге Кијева. Украјинска војска гранатира више места у ДНР. Украјина је почела да добија противбродске ракете "харпун" из Данске и самоходне хаубице из САД.

19:38

Би-Би-Си: Суд у Украјини осудио мушкарца на 15 година затвора због „помагања руским трупама у Доњецкој области

Суд у Украјини осудио је мушкарца на 15 година затвора због помагања руским трупама у Доњецкој области.

Мушкарац стар око 40 година проглашен је кривим јер је руским, трупама дао информације о локацији украјинских војних објеката у Харкову који је потом гранатиран.

Он је приведен у Ужгороду, близу границе са Словачком, где су тужиоци рекли да је отишао да би спроводио нове субверзивне активности.

19:09

Кримска епархија против независности Украјинске православне цркве

Симферопољска и кримска епархија Украјинске православне цркве (УПЦ) одбила је да на Сабору гласа за независност од Руске православне цркве.

"Симферопољска и кримска епархија остаје под омофором Његове Светости Патријарха московског и целе Русије", саопштила је прес-служба те епархије, преноси Интерфакс.

У саопштењу се истиче да је делегација Симферопољске и кримске епархије једногласно гласала против усвајања одлуке Сабора и предложених измена и допуна повеље УПЦ, према којима она постаје независна.

Додаје се да је митрополит симферопољски и кримски Лазар скренуо пажњу члановима Сабора да је тренутни канонски статус УПЦ као самоуправног дела Руске православне цркве оптималан.

Сабор УПЦ, који је одржан дан раније у Кијеву, изразио је неслагање са ставом патријарха Кирила у вези са ратним дејствима у Украјини и усвојио измене и допуне повеље УПЦ, које значе њену потпуну независност.

Касније се испоставило да ове промене неће утицати на све епархије УПЦ, а посебно неће имати значаја за Доњецку епархију.

17:58

Денис Шмихал: Тренутно не функционише 35 одсто привреде

Украјински премијер Денис Шмихал изјавио је да је руска инвазија на његову земљу уништила више од 25.000 километара путева, неколико стотина мостова и 12 аеродрома.

"Око 35 одсто привреде тренутно не функционише", навео је Шмихал.

Он је истакао да је више од 100 образовних институција, преко 500 медицинских установа и 200 фабрика такође уништено или оштећено, а више од 300.000 квадратних километара земље минирано или контаминирано бомбама.

Шмихал је проценио да је изгубљено 30 до 50 одсто БДП-а Украјине, а месечни буџетски дефицит је пет милијарди долара.

Према различитим проценама, директна штета нанета инфраструктури и привреди је око 600 милијарди долара.

Шмихал је саопштио да је влада издвојила више од 50 милијарди долара за хитну реконструкцију, тамо где је то било могуће.

Следећа фаза биће обнова главне инфраструктуре, као што је она за снабдевање струјом и водом, и реконструкција мостова и путева, а трећа фаза, по његовим речима, биће "велика обнова земље".

"Не желимо само да обновимо цигле и бетон. Желимо да изградимо нову државу", изјавио је Шмихал.

Премијер Украјине је нагласио да ће за то бити потребна украјинска средства, међународна помоћ и руски новац.

"Уверени смо да агресор мора да плати за разарање које је направио. То би, јасно, требало да буде на рачун замрзнуте руске имовине - заплењене и пребачене у Украјину ради заједничке обнове наше државе", навео је он.

17:25

Макрон и Шолц позвали Путина да ослободи "браниоце Азовстаља"

Председник Француске Емануел Макрон и немачки канцелар Олаф Шолц позвали су председника Русије Владимира Путина да ослободи 2.500 украјинских "бранилаца" челичане "Азовстаљ" које су заробиле руске снаге, саопштила је Јелисејска палата.

Двојица европских лидера су у заједничком позиву, такође, позвала Путина да прихвати директну размену са украјинским председником Володимиром Зеленским, наведено је у саопштењу.

Макрон и Шолц су, такође, инсистирали на хитности укидања руске блокаде луке Одесе како би се омогућио украјински извоз житарица, саопштила је Јелисејска палата.

17:54

Украјинска табла на улазу у Мелитопољ замењена је натписом „Русија заувек“.

15:55

Украјина: Порошенко спречен да напусти земљу

Бивши председник Украјине Петро Порошенко спречен је да напусти Украјину како би учествовао на састанку НАТО у Литванији, саопштила је парламентарна фракција његове странке.

Порошенко је два пута заустављан на граничном прелазу са Пољском док је ишао на састанак Парламентарне скупштине НАТО-а, наведено је у саопштењу.

Украјински медији су јавили да Порошенко није могао да пређе границу због техничких проблема са дозволом која му омогућава да напусти земљу.

"Порошенко је добио све формалне дозволе да напусти земљу и био је укључен у званичну делегацију парламента Украјине за овај догађај", саопштила је његова парламентарна фракција "Европска солидарност".

Бивши председник Украјине Петро Порошенко покушао је у петак да пређе границу са Пољском, јавили су украјински медији позивајући се на изворе државне царинске службе. Претходник Владимира Зеленског тренутно се суочава са оптужбама за издају у Кијеву, пренео је РТ.

Порошенко се у петак увече појавио на прелазу Рава-Руска, западно од Лавова, у теренцу "Ранге Ровер", објавиле су Украјинске националне вести (УНН) и Украјинска правда. Припадници Државне царинске службе Украјине који су тамо стационирани наводно нису хтели да преузму одговорност за одлуку да ли да га пусте да напусти земљу. Међутим, није било званичне потврде надлежних званичника.

Фотографије објављене на Телеграму наводно показују како Порошенку разговара са неколико царинских агената.

15:44

Украјина почела да добија ракете "харпун" и самоходне хаубице

Украјински министар одбране Олексиј Резников наео је да је та земља почела да добија противбродске ракете "харпун" из Данске и самоходне хаубице из САД, истакавши да ће то оружје ојачати снаге које се боре против руске инвазије.

"Обалску одбрану наше земље неће ојачати само ракете 'харпун', њих ће користити обучени украјински тимови", написао је Резников на својој Фејсбук страници.

Он је рекао да ће се ракете "харпун" користити заједно са украјинским ракетама "нептун" у одбрани обале, укључујући јужну луку Одесу.

15:37

Џонсон и Зеленски разговарали о извозу житарица из Украјине

Британски премијер Борис Џонсон разговарао је са председником Украјине Володимиром Зеленским којем је поручио да међународни партнери интензивно раде на проналажењу начина за наставак извоза житарица из Украјине како би се спречила глобална прехрамбена криза.

Џонсон, који је редовно разговарао са Зеленским од почетка напада, рекао је да су двојица лидера, такође, разговарали о важности да међународна заједница остане уједињена око рата.

15:10

Први руски теретњак упловио у луку у Маријупољу

Први пут откако је Русија заузела Мариупољ у луку тог града је упловио један теретни брод.

У извештају агенције Тас се наводи да је брод упловио у луку како би утоварио метал и транспортовао га на исток у Русију, што је званични Кијев окарактерисао као пљачку, преноси Ројтерс.

Портпарол луке рекао је за Тас да ће на брод бити утоварено 2.700 тона метала који ће бити транспортован 160 километара на исток до руског града Ростова на Дону.

Украјински омбудсман за људска права Људмила Денисова рекла је да је ова операција пљачка коју спроводи Русија.

"Пљачка на привремено окупираним територијама Украјине се наставља. После крађе украјинског жита, окупатори су прибегли извозу металних производа из Мариупоља", написала је она у платформи Телеграм.

14:43

Путин са Макроном и Шолцом: Русија спремна да нађе опције за извоз жита

Председник Русије Владимир Путин разговарао је са француским колегом Емануелом Макроном и немачким канцеларом Олафом Шолцом, и поручио да је Русија спремна да настави дијалог са Украјином, саопштио је Кремљ, наводи Интерфакс.

Путин је обавестио саговорнике и да је Русија спремна да пронађе опције за несметан извоз житарица, укључујући украјинско жито из црноморских лука, као и да спремна да повећа извоз ђубрива и пољопривредних производа ако санкције буду укинуте.

Такође, наводи агенција Тас, Путин је указао на опасност од слања западног оружја у Украјину.

12:43

Москва: Руске снаге обориле два украјинска Су-25 и хеликоптер Ми-8

Портпарол руског министарства одбране Игор Конашенков рекао је да су руске снаге за један дан обориле два украјинска авиона Су-25 и хеликоптер Ми-8, пренела је Известија.

Навео је да су Су-25 оборени изнад Херсонске и Харковске области, док су руски системи противваздушне одбране изнад Запорожја оборили хеликоптер Ми-8 и 18 дронова, пренела је РИА Новости.

12:35

Кијев: Украјини из Данске и САД стижу ракете и хаубице

Украјински министар одбране Олексиј Резников рекао је да је та земља почела да добија пројектиле "харпун" које се користе за одбрану од ратних бродова и хаубице из САД, што ће, како је навео, појачати украјинске снаге у борби против Русије, пренео је Ројтерс.

"Обалска одбрана наше земље неће бити ојачана само пројектилима "харпун", њих ће користити обучени украјински тимови", објавио је Резников на Фејсбуку.

Додао је да ће се пројектили "харпун" користити са "нептунима" у одбрани обале, укључујући и Одесу.

11:11

Конашенков: Лиман под контролом руских снага

Портпарол руског министарства одбране Игор Конашенков рекао је да је град Лиман у северном делу Доњецке области у Украјини под контролом руских снага, преноси Известија.

"Као резултат заједничких акција јединица Народне милиције Доњецке Народне Републике и руских оружаних снага, град Красни Лиман је потпуно ослобођен од украјинских националиста", рекао је Конашенков.

10:23

Подољак: Не може се веровати ни у какав договор са Русијом

Саветник председника Украјине и члан преговарачког тима Михаил Подољак рекао је да се не може веровати ни у какав договор са Русијом и да инвазија Москве може да буде заустављена само силом, пренео је Ројтерс.

"Било какав договор са Русијом није вредан ни пет пара. Да ли је могуће преговарати са земљом која увек цинично и пропагандно лаже?", објавио је Подољак на Телеграму.

Подољак је поручио да је "Русија доказала да је варварска земља која прети безбедности света".

"Варварин може да буде заустављен само силом", навео је саветник председника Украјине. 

09:05

Гаспром: Настављамо испоруку гаса преко Украјине

Руски произвођач гаса "Гаспром" саопштила је да ће путем гасовода код Суџе за Европу преко Украјине бити испоручено 43,96 милиона кубних метара, што је нешто више у односу на петак, када је испоручено 43,6 милиона, пренео је Ројтерс.

Из "Гаспрома" су навели да је Украјина онемогућила испоруку гаса кроз гасовод код Сохрановке.

08:13

Гувернер: У Луганској области око 10.000 руских војника

Гувернер Луганске области Сергеј Гајдај рекао је да се у тој области тренутно налази око 10.000 руских војника, пренео је Ројтерс.

"То су јединице које су стално у Луганској области, које покушавају да нападну и да напредују у којем год могу смеру", рекао је Гајдај за украјинске медије. 

07:28

Стремоусов: Херсонска област затворила границе према регионима под контролом Кијева

Заменик председника војно-цивилне администрације у Херсонској области Kирил Стремоусов рекао је да су административне границе те области, која је под конгролом руских снага, са регионима које контролише Украјина затворене из безбедносних разлога.

Стремоусов је за Риа новости рекао да је прелазак са стране Николајевске и Дњепропетровске области веома опасан, с обзиром на, како је навео, систематско гранатирање украјинских снага.

Додао је да су после последњег украјинског гранатирања цивили који су завршили у тампон зони погинули.

Према речима Стремоусова, сада је из Херсонске области могуће путовати на Крим или у део Запорошке области који је под контролом руских снага, а одатле у самопроглашене републике у Донбасу.

Херсонска област се налази на југу Украјине, а средином марта руске снаге преузеле су контролу над тим регионом.

07:16

Орбан и Џонсон разговарали о ситуацији у Украјини

Премијер Мађарске Виктор Орбан разговарао је телефоном са својим британским колегом Борисом Џонсоном о "забрињавајућој" ситуацији у Украјини, изјавио је Орбанов представник за медије, Берталан Хаваси.

Орбан је потврдио да је Мађарска спремна, као и увек, да учествује у антиратним напорима Европске уније, али неће ризиковати своју енергетску безбедност, рекао је Хаваси, преноси МТИ.

Орбан и Џонсон су се сагласили да надаље остану у блиском контакту, рекао је Орбанов представник за медије.

Гувернер Луганске области Сергеј Гајдај каже да је тај источни регион скоро потпуно под руском контролом и да ће украјинске снаге бити принуђене да се повуку из последњег места отпора, како би избегле да буду заробљене.

Украјинска војска се повукла из делова Донбаса, а Кијев од савезника тражи напредне ракетне бацаче.

Министар спољних послова Дмитро Кулеба саопштио је након телефонског разговора са америчким државним секретаром Ентонијем Блинкеном да у ту земљу стиже још тешког наоружања.

Председник Володимир Зеленски криви Брисел јер одуговлачи са новим санкцијама Русији, али је признао да је разговор са Путином једини начин да се рат оконча.

Председник Русије Владимир Путин разговарао је са аустријским канцеларом Карлом Нехамером.

Путин је нагласио да је спреман да омогући извоз житарица из Украјине.  

Генерални директор компаније "ГТС Оператор Украјине", Сергеј Макогон, затражио је од немачке владе да искључи гасовод Северни ток 1 и уместо тога предложио снабдевање гасом преко украјинског система за пренос гаса.

У оквиру предстојећег шестог пакета, ЕУ разматра могућност увођења ембарга на руску нафту. Неке земље ЕУ, посебно Мађарска, блокирају његово усвајање из страха од негативног утицаја овог корака на њену економију.

(РТС, агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер