Хроника

013инфо: Привредни суд у Панчеву сутра одлучује да ли Азотара иде у стечај; постројење y блокади са више од 7 милијарди динара дуга

Штампа
четвртак, 09. август 2018.

У петак, 10. августа, у Привредном суду у Панчеву одлучиваће се о предстечајном разлогу за ХИП Азотару. Иницијативу за увођење стечаја преко републичког јавног правобранилаштва покренуло је Министарство привреде 5. јула, a Привредни суд одлучио је 17. јула да се 10. августа расправља о стечајним разлозима, пише 013инфо.рс.

Међународни монетарни фонд објавио је договор постигнут са Владом Србије у коме се спомиње неколико крупних привредних друштава. Међу њима су и Азотара и Петрохемија. Док је за Азотару директно наведено да ће пошто није пронађен стратешки партнер бити спроведен стечај, за Петрохемију је према договору са ММФ-ом одређено да се има расписати тендер за приватизацију. Рок за расписивање је до краја септембра.

Последњих дана пред одлуку суда о стечају Азотаре радници очекују исплату социјалног програма који финансирају републичка влада и Азотара односно њен већински власник републичко јавно предузеће Србијагас. Сви радници Азотаре су на списковима за одлазак из овог предузећа.

Према најавама надлежних током јула у Азотари ће остати извесна количина амонијака неопходна за евентуални старт производње.

Почетак рочишта о стечају Азотаре пред Привредним суд 10 часова, 10. августа.

Азотара блокирана за више од 7 милијарди дуга

Од 8. августа рачун државне ХИП Азотаре д.о.о. из Панчева блокиран је за више од 7 милијарди дуга. Према подацима доступним на службеној интернет страници Народне банке Србије износ блокаде Азотаре је 7.254.633.056 динара.

Од раније је познато да је највећи поверилац републичко јавно предузеће „Србијагас”. Истовремено „Србијагас” је и власник Азотаре са 85 одсто удела.

Привредни суд у Панчеву 10. августа у 10 сати расправљаће о томе да ли постоје разлози за увођење стечаја у ХИП Азотару. Стечај је почетком јула због презадужености по иницијативи Министарства привреде Републике Србије предложило Републичко јавно правобранилаштво.

Сви запослени у Азотари током јула прихватили су да уз отпремнине напусте ову фабрику. Део запослених добио је редовну месечну зараду, а према обећањима пре увођења стечаја очекују да добију и отпремнине чији максимални износ неће бити већи од 12.000 евра, па да раскину радни однос.

Због узнемирења које постоји, радницима Азотаре писано се обратио и директор ове фирме Миљан Ђуровић.

(013инфо)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]