Početna strana > Rubrike > Ekonomska politika
Ekonomska politika
Ekonomska politika

Iluzija spasonosnog evra

Nebojša Katić   
sreda, 17. februar 2010.

Politika kursa je važan razvojni instrument kojim nerazvijene zemlje mogu da poprave svoju konkurentsku poziciju. Za razvijene zemlje sopstvena valuta je važan sigurnosni ventil u slučaju krize, i to se sada jasno vidi. Grčka i Španija bi lakše izašle iz krize da nisu taoci jakog evra.

 
Ekonomska politika

Da li je batina iz tržišnog raja izašla

Dragan Mitrović   
petak, 12. februar 2010.

Mit o nekontrolisanom tržištu centralna je dogma neoliberalne ideologije. Iza ove intrige krije se surova borba za kontrolu tržišta koju slobodno možemo nazvati politikom, i to onom najbitnijom za sudbinu svakog slobodnog čoveka.

 
Ekonomska politika

Šta evrozona mora da uradi da bi preživela

Volfgang Minhau   
ponedeljak, 08. februar 2010.

EU – a ne evrozona – mora iznova da izgradi svoje unutrašnje tržište, poljuljano tokom krize. To Evropskoj uniji pruža najveću šansu da pokrene proizvodni rast neophodan za dalji razvoj.

 
Ekonomska politika

Puko glavni nosač

Jovan B. Dušanić   
subota, 06. februar 2010.

Samo po osnovu prihoda od privatizacije i zaduženja u inostranstvu Srbija je od 2000. godine zabeležila priliv od preko 30 milijardi dolara i skoro sve je otišlo u potrošnju kako bi se stvorio privid uspešnosti ekonomskih reformi i „boljeg života“.

 
Ekonomska politika

Jeftini stanovi - još jedna obmana

Mladen Đorđević   
utorak, 02. februar 2010.

"Jadnim" investitorima u pomoć je pritekla država. Od Mrkonjićevih petsto evra nije ostalo ni traga, a gradnja „jeftinih stanova“ se očigledno svela na još jedan marketinški trik iza koga se krije pomoć ortacima u poslu, koje čeka lepa zarada.

 
Ekonomska politika

Nedosledna ekonomska politika

Dragan Marković   
petak, 29. januar 2010.

Vlada je početku krize propustila da obezbedi konsenzus o tome da se neke promene moraju sprovesti u dogovoru sa sindikatima, poslodavcima, ali i opozicijom. Za stabilizaciju privrede važno je obezbeđenje ekonomskog kredibiliteta.

 
Ekonomska politika

Neoliberalni koreni svetske ekonomske krize

Nebojša Katić   
utorak, 19. januar 2010.

U poslednjih osamdeset godina svet se promenio, ali su neke stvari ostale iste. U temeljima svih ekonomskih kriza, od globalnih poput krize iz 1929. ili 2008. godine, do regionalnih prepoznaje se ekonomska politika utemeljena na zabludama 18. veka.

 
Ekonomska politika

Zašto će Grčka morati da napusti Evrozonu

Dezmond Lehman   
sreda, 13. januar 2010.

Ako grčke vlasti išta mogu naučiti od Argentine, to je besmislenost pokušaja da se izbegne neizbežno. Ne samo da će time država biti natovarena planinom javnog duga, već se time produbljuje i produžava recesija koja mora uslediti pre oporavka nakon devalvacije.

 
Ekonomska politika

Ekonomski oporavak – šta je to?

Milan Purić   
nedelja, 10. januar 2010.

Urušavanje svetskog poretka ide brže nego što su njegovi dojučerašnji predvodnici očekivali. Da li je upumpavanje takoreći neograničene sume novca u privredu i zaduživanje budućih generacija put ka ekonomskom oporavku?

 
Ekonomska politika

Nastanak ruskih oligarha

Rajko Bukvić   
subota, 02. januar 2010.

Založno-kreditne aukcije imale su, svakako, katastrofalne posledice za Rusiju. Država se u jednom mahu lišila značajnog dela preduzeća koja su punila budžet, što se pokazalo kao kobno vrlo brzo – nakon nepune tri godine državni finansijski sistem je krahirao.

 
Ekonomska politika

Misija MMF u Beogradu

Dejan Mirović   
nedelja, 14. februar 2010.

Upravo je poređenje sa zemljama istočne Evrope, koje tako rado koriste srpski političari kada objašnjavaju da je srpska ekonomija na pravom putu, argument koji pokazuje koliko se MMF-u i Albertu Jegeru ne može verovati.

 
Ekonomska politika

Strancima odgovara Srbija kao „banana ekonomija“

Danijel Cvjetićanin   
petak, 12. februar 2010.

Moramo imati u vidu da brojne nevolje koje su zadesile privredu Srbije nisu posledice svetske ekonomske krize, nego domaće politike zaduživanja, prodaje resursa strancima i prekomerne potrošnje. Svetska kriza je samo prikazala ove probleme u jasnijem svetlu.

 
Ekonomska politika

Država i privreda – ideologija intervencije

RTS   
nedelja, 07. februar 2010.

Sve glasniji su zahtevi radnika nekih privatizovanih preduzeća da se ponište ugovori i da država ponovo preuzme upravljanje tim preduzećima.

 
Ekonomska politika

Poklon za EU

Branko Pavlović   
petak, 05. februar 2010.

Najgore što EU može da se dogodi je da ne dođe do isporuke oružja Tajvanu, zato što u mogućem sukobu Kine i SAD EU može mnogo da profitira. Ako se sukob izbegne, EU ostaje sa svojim nagomilanim problemima.

 
Ekonomska politika

Duh osporavanja tržišta i kapitalizma

Dragan Bisenić   
nedelja, 31. januar 2010.

Poslednje četiri decenije, Davos je postao simbol za okupljanja svetske elite i moćnih ljudi u čijim se rukama nalaze instrumenti moderne moći, od politike i novca, do medija. Za razliku od prošle godine, ove godine raspoloženje je daleko vedrije.

 
Ekonomska politika

Velika recesija se nastavlja

Mortimer Zukerman   
nedelja, 24. januar 2010.

Danas je glavnina Amerikanaca na finansijskoj dijeti, dok im se porodične finansije još i pogoršavaju. Oni znaju da ne smeju trošiti ono što nemaju, jer su već pogođeni bolnim posledicama toga što su usled veštački napumpanih dugovanja trošili preterano.

 
Ekonomska politika

Ekonomska saradnja sa EU: više štete nego koristi

Dejan Mirović   
ponedeljak, 18. januar 2010.

Godina 2010. doneće rast spoljnog duga, odliv novca ka EU i rast nezaposlenosti. Ali i zaglušujuću propagandu u zemlji u kojoj „EU nema alternativu“, jer je tako odlučila politička i intelektualna elita.

 
Ekonomska politika

Ekonomsko naličje zdravstvenih reformi

Zorica D. Marković   
ponedeljak, 11. januar 2010.

Pacijent u razvijenoj Evropi ima pravo da bira gde će se lečiti, ne samo da bira lekara već i ustanovu, državni ili privatni sektor, on to sve plaća i svog džepa i pravo da bira je i u zdravstvu, kao i u politici, njegovo neprikosnoveno pravo.

 
Ekonomska politika

Privatizacija javnih preduzeća u Srbiji

Dragan Marković   
utorak, 05. januar 2010.

Većina javnih preduzeća u Srbiji su početkom 1990. godine bili veoma respektabilni sistemi, dok su danas uglavnom veliki gubitaši koji posluju sa zastarelom opremom, viškom zaposlenih i sa cenama koje ne pokrivaju ni troškove poslovanja.

 
Ekonomska politika

„Odmrzavanje“ Prelaznog trgovinskog sporazuma

Dejan Mirović   
ponedeljak, 28. decembar 2009.

Novi protekcionizam se gradi pomoću necarinskih barijera. Tu mogućnost imaju bogati. Siromašnim zemljama, kao što je Srbija, ostaju carine, kao „poslednja linija“ odbrane domaće proizvodnje. Međutim, nametanjem ovakvog sporazuma i ta zaštita se ukida.

 
<< Prva < Prethodna 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Sledeća > Poslednja >>

Strana 19 od 35
SVI TEKSTOVI U RUBRICI

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner