Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Serbia should ‘’Icelandize’’ its European policy

Komentari (22) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 12 jul 2013 19:22
Drinko Končarević
Da li smo se na putu ka "eu" odmakli od početka? Ne. Da li se politika "eu" prema Srbiji promenila posle "Sporazuma ..."? Ne. Da li je naš narod prihvatio "Sporazum ..."? Ne. Da li je "eu" lakše jer je na formalnom planu dobila mnogo a dala ništa? Da. Šta posle svega ovog? Manimo se ćorava posla sa "eu". Ne glasajmo za političare proevropske orijentacije jer je to gubljenje vremena a samim tim i novaca. Okanimo se prazne forme koje nam nudi Veber u liku Vučića. Očistimo zemlju od mita i korupcije i onda će mo lakše gospodariti svojim resursima a ne da nam to čine koje kakvi Todorići i drugi kočničari srpeske privrede koje je sve manje ....
Preporuke:
44
0
2 petak, 12 jul 2013 22:19
Phedericko Dhe La Sennagoosy
to ponavljanje da smo "MI GLASALI" za ove koji nas vode ko slepce preko vode vec postaje dosadno, ama' kome to jos nije jasno da su svi izbori od 1945te godine pa do ovih poslednjih lazirani! Da mi smo izasli na izbore, zaokruzili kandidate koje hocemo ali to je odmah islo na djubre a unapred pripremljene glasacke listice su toboz prebrojavali!
Preporuke:
21
0
3 petak, 12 jul 2013 23:42
Niko
Usla ili ne u EU perspektiva Srbije i Srba ukupno uzevsi ce da bude onakva kako je to naveo Jovanovicev sef S. Milosevic u svom najboljem i de facto oprostajnom govoru 2.10.2000 godine. Srbija ne moze cisto geopoliticki da bude Island i gotovo. Nakon 100 godina oslobodilackog ratovanja, narodnog satiranja,nepotrebnog ujedinjavanja, drzavnopolitickog eksperimentisanja, ideoloskog i partijskog silovanja, ekonomskog samoizrabljivanja, srpska drzava i narod se trpaju milom i silom u drzavne granice pred 1. Balkanski rat.Izgleda da svim Nesrbima planete samo te granice nisu sporne Istoriji ljudskog roda nije jos poznat tako kolosalno uzaludan napor.
Sve sto je srpska drzavno nacionalna politika utradila od Kralja Petra Prvog pa do T. Nikolica mogleg bi se definisati ( jezikom intervjua) kao "much do about nothing. Sta i kako dalje ,pitanje je sad?
Preporuke:
19
0
4 subota, 13 jul 2013 09:10
Beli Orao
Ovo je moj komentar od neki dan...


sreda, 10 jul 2013 00:37
Beli Orao
Reče mi jedan pametan čovek na jednom mestu, "Srbija treba da izvrši Islandizaciju same sebe. Da se zahvali na društvu i da se okrene starim prijateljima", a imamo ih. Više od pola sveta.
Preporuke:
21
0
5 subota, 13 jul 2013 09:21
Milos
Manje-više to što kaže Jovanovic jeste tako. Ali malo toga on kaže; to je prazna diskusija. Ne nudi nikakav funkcionalan sadržaj, dublja objašnjenja, rešenja. A i da nudi, ne treba nuditi samo "šta", nego i "kako"
Preporuke:
3
7
6 subota, 13 jul 2013 09:50
Drinko Končarević
Miloše, slažem se sa Vama ali kome da ponudi? Gde su ti ljudi? Trebalo je da se održi miting podrške za Kosovo i Metohiju na Vidovdan i ništa. Pardon, bila je šetnja. Čaj. Sve u svemu ništa. I u mojoj zgradi stanari konstatuju kako bi trebalo da se uradi ovo ili ono. Kad im kažem, u redu, dajte novce, svi se sakriju u svoja četri zida. Tišina. Kako u zgradi tako i na ulici, u društvu ... Šta je to sa ljudima, potomcima slavnih predaka koji su se časno borili za slobodu i ekonomsko održanje Srbije? Ova generacija kao da je sve srušila u sunovrat. Čim neko nešto pokuša da dobro uradi, odmah mu skinu glavu sa ramena ...Ostaju nam samo konstatacije i dalje ni m,akac. Bar za sada je tako.
Preporuke:
11
0
7 subota, 13 jul 2013 11:13
Roksanda
to ponavljanje da smo "MI GLASALI" za ove koji nas vode ko slepce preko vode vec postaje dosadno, ama' kome to jos nije jasno da su svi izbori od 1945te godine pa do ovih poslednjih lazirani!


I am afraid I cannot agree with you: the main problem in Serbia is not that of rigged elections, which would have been a relatively easy problem to solve, but a much more difficult one of immaturity, gullibility and corruptibility of the electorate.

Not only that more and more people are experiencing hardship in their daily lives which clearly demonstrates the government's incompetence in tackling the economic situation, but this government has committed high treason (imho, "too far, too rapidly" is an understatement) and yet, at very different levels across Serbia, you can hear these days that "Vučić is doing the right thing". The latest elections, albeit only on the local level, have confirmed the government's popularity.
Preporuke:
8
0
8 subota, 13 jul 2013 13:16
Miloš
@Drinko.

Mislim da imam na to odgovor, Drinko. Malo je konačnih odgovora. Ali odgovor.
Iako narod zna biti neodlučan, zna se malo i zaklanjati, itd, mi ipak moramo dobro paziti da ne krivimo narod. Ponašanje naroda uvek je znak zla među onima koji sebe proglašavaju za "elitu", koji pretenduju da budu nekakve vođe, bilo to u nauci, bilo u politici, ili upravi. Svi ovi, iz svih ovih grupa, narodu su se već toliko zamerili da im ništa više ne veruje.

A narod sâm nije nikada vodio velike bitke. Vodio je bitke, ali je uvek bilo nekoga ko je vodio narod. Tu je danas problem. Narod jasno vidi da nema ko da ga vodi. Onda i u narodu vi primećujete mnoge te slabe pojave. Ima doduše i malo propasti porodice, pa deca najviše misle kako lako zaraditi za brzo potrošiti, itd. Ali rekao bih da je ono prvo glavno.

A i ne moraju se doslovne bitke voditi. Dovoljno je na izborima zaokružiti prave, a neprave zamoliti na odlučnim demonstracijama da "bolje sami siđu". Ali i za to treba vođa.
Preporuke:
6
0
9 subota, 13 jul 2013 13:40
Živadin Jovanović
Dosadašnja politika "jedinog puta" koju je od prethodne preuzela sadašnja vlast nije Srbiji dala pozitivnih rezultata, najmanje u pogledu "boljeg života građana". Ta "politika kontinuiteta" traje ne godinu, ili dve, već desetak godina, najmanje. Jasno je da je to bila, gotovo, isključivo politika jednostranih koncesija Srbije sve do faktičkog priznavanja nezavisnosti Kosova i Metohije. Jasno je takođe, da će budućnost Srbije u ogromnoj meri zavisiti od ekonomskog razvoja, od povećanja proizvodnje i izvoza. Da li su EU i njene najsnažnije članice, spremne da daju prakitčnu ekonomsku i finansijsku podršku Srbiji? Iskustvo nije pokazalo njihovu izdašnost prema Srbiji. Da jeste, Srbija ne bi bila u tako teškom ekonomsko-socijalnom stanju, sa ogromnim dugom i galopirajućim zaduživanjem koje vodi dužničkom ropstvu. Da li će EU i njene najmoćnije članice promeniti svoju dosadašnju politiku prema Srbiji, da li će joj dati praktičnu ekonomsku i finansijsku podršku? Lično, duboko sumnjam u to.
Preporuke:
12
0
10 subota, 13 jul 2013 13:51
Živadin Jovanović (2)
Ne samo zbog toga što u politici Zapada uopšte i dalje, bez obzira na ljubaznu retoriku, dominiraju nepoverenje, predubeđenja i elementi revanšizma prema Srbioji, već i zbog toga što se sistgem, ekonomija i finansije Zapada nalaze u dubokoj i dugotrajnoj krizi. Računati na donacije, pristupne fondove, "zelene" ili drugačije obojene investicije, nije realno, bar u narednih 5-6 godina.
A šta dotle? I u ovom intervjuu, u drugim tekstovima i javnim istupanjima, zalažem se za očuvanje dostignutog nivoa odnosa sa Zapadom (EU), za njihovo unapređenje na osnovu uzajamnih interesa, ali bez prihvatanja ucena, diktata i jednostranih koncesija. Dalje, za što brže širenje odnosa i saradnje sa drugim strateškim partnerima koji ne ucenjuju, ne prete, ne varaju kao što su, na primer, Rusija, Kina, Indija, Japan, BRIKS i drugi, koji podržavaju Srbiju svuda gde mogu (UN,OEBS). I Naravno, Srbija treba da s daleko više usredsredi i aktivira ono čime raspolaže - ekonomski, prirodnim, ljudski, geopolitički i svi drugi
Preporuke:
10
0
11 subota, 13 jul 2013 13:56
Živadin Jovanović
Unutrašnji resursi Srbije nisu preveliki, ali su za Srbiju veliki i značajni. Kad se okrene sopstvenim resursima i svi drugi partneri, EU posebno, počeće da je stvarno uvažavaju. Bez toga neće.
Najzad, ovo je intervju. To nije ni analiza, niti platforma za rešavanje nagomilanih problema u svim oblastima. Mali pokusaj da se nekom stranom čitaocu pruži delić informacije. Subjektivno izrečene.
Preporuke:
11
0
12 subota, 13 jul 2013 14:45
Crnjoje
Aaaa, lepo, lepo! Sad se oporedimo i sa usamljenim izolovanim ostrvima! Koje se granice samo sa pustoshi!?
Preporuke:
3
8
13 subota, 13 jul 2013 18:28
Miloš
Gospodinu Ž. Jovanoviću.
1. Razmišljao sam da li da Vam direktno odgovaram na Vaš prilog u komentarima, gospodine Jovanoviću, jer se Vi niste meni ovde direktno obratili. Ali teško mi se oteti da ne odgovorim, sa konstruktivne osnove. Za pohvalu je Vaš odaziv, jer to govori o želji da se doprinese društvenoj diskusiji. Uvek ste delovali ozbiljno i voleo sam čuti šta imate reći. S. Milošević, međutim, nije radio dobro, ali nećemo ovde o tome. Ni oni što su usledili nisu bili bolji.

Ja sam potpuno saglasan sa prvim delom Vašeg komentara br. 1. Ali u njegovom drugom delu, gde se dotičete ekonomskih stvari, ne slažem se, i niže ću objasniti.
Ja nemam ekonomski fakultet, ali nisam jednom rekao - hvala bogu da nemam, jer i zato mogu bolje razumeti ekonomiju. Može Vam ovo čudno zvučati, ali je tako. Fakulteti prečesto upropaste mlade ljude.
Preporuke:
0
0
14 subota, 13 jul 2013 18:30
Miloš
2. (Gospodinu Ž. Jovanoviću). Kad Vi kažete da zaduživanje vodi dužničkom robstvu, to je potpuno tačno. I to zaista treba odmah zaustaviti. Ali kad govorite da Srbija ne bi bila u tako lošem stanju da je bilo veće (finansijske) izdašnosti EU prema Srbiji, sa tim se ne slažem. Možda bi moglo biti malo bolje, ali samo na vrlo kratak rok. Duboko verujem, pa i znam, da nas to ne bi spasilo. Navikavanje na finansijsku izdašnost drugih vodi zemlju u sve dublju propast. Možete Grcima dati trilion dolara, to će se samo istopiti.
Ali zašto pričati o Grcima? Ja, kao "običan" građanin, već godinu dana govorim da je, na primer, Nemačka pred samim bankrotom, dok novinari, i naši i strani, Nemačku proglašavaju za "najzdraviju" ekonomiju u Evropi.

Meni se čini da Englezi stoje i bolje od Nemačke! Ubeđen sam da se Nemci služe vrlo lošim stvarima, kao što je tajenje stvarnog knjigovodstva, to jest naduvavanje stanja njihove privrede u ono što nije tačno.
Preporuke:
1
0
15 subota, 13 jul 2013 18:32
Miloš
3. Sigurno je da ekonomija Srbije ne treba večito da prima tuđi novac nego ga treba sama stvarati. Kako početi? Sve je to moguće, ali je u ovom trenutku jedino rešenje koje nešto nudi - novi izbori. Ovo danas je kao da imamo omču oko vrata. Badava ćete onome ko nju ima oko vrata nuditi sve slatkiše ovoga sveta, on za njih neće imati apetita, jer vidi šta mu je oko vrata. Zato je i naš narod klonuo duhom. A ništa se ne može ni rešiti bez pravih ljudi. Dakle, najpre - izbori. Ponuda kandidata? Za sada je jako slaba, ali na tome treba raditi.

Inače, dobar je predlog da sarađujemo sa zemljama BRIKS, ali i za to treba imati prave ljude. Ali, nešto duboko ne valja ni u ponašanju Ruske vlasti prema Srbiji.

Ja sam u vreme zadnjih izbora u Srnoj Gori rekao: Ovde ću proveriti Putina! C. Gora je jedini put Rusije ka Srbiji, a Putin je bez reči pustio da ona mućka u C. Gori prevlada, a da nije ni pokušao insistirati da se takvi izbori ponište i organizuju uz, recimo - i Srbske posmatrače!
Preporuke:
0
1
16 subota, 13 jul 2013 21:07
Grgur - nastavak
U predhodnom komentaru naveo sam dve stvari zbog kojih ja licno ne verujem, niti Vama, niti onome o cemu pisete. Nisam imao prostora da do kraja napisem sta sam hteo. Hvala na razumevanju.
Preporuke:
0
6
17 subota, 13 jul 2013 21:36
Beli Orao
Živorad Jovanović, prava Srbenda, onaj koji zna sa seljacima i onaj koji se pored akademika na slavama ponaša više nego akademski. Nažalost ljudi kao što je Gospodin i Drug Živorad (namerno obe reči pišem velikim slovima) nisu dovoljno agresivni da svoje reči pretoče u komandu. E, da nam je više Živorada?
Preporuke:
7
0
18 nedelja, 14 jul 2013 02:05
Bob
Sama ideja "islandizacije" je u redu, i to je samo jedan detalj; ali malo mi je muka od tog upoređivanja sa Islandom, Norveškom ili Švajcarskom. Oni su potpuno ugrađeni u sve zapadnjačke sisteme, bilo kakvo poređenje sa Srbijom je besmisleno.
Preporuke:
1
5
19 nedelja, 14 jul 2013 14:30
Živadin Jovanović
Imajući u vidu par komentara, ini mi se da nije suvišno kratko pojašnjenje. Kovanicu "islandizacija" koristio sam kao sinonim dostojanstva, neprihvatanja uslova EU suprotnih interesima Islanda. Komesar EU Štefan File je izjavio da je odbijanje Islanda da nastavi pregovore o članstvu u EU doživeo i kao udarac i lični neuspeh, ali da je to pravo Islanda.
Razume se da nema nejasnoća gde Island geopolitički pripada i da ništa od rečenog u intervjuu ne treba tumačiti kao zalaganje za autarhiju.
Preporuke:
7
0
20 ponedeljak, 15 jul 2013 09:23
Miloš
1. Bilo bi vrlo nekorektno kriviti ili bojati bilo šta što neko kaže, i to mi nikada nije na kraj pameti. Ali, ja samo pokušavam dobro razumeti i postaviti stvari; Taj pojam "autarhija" me muči. Kad je ta EU u pitanju, ili bilo koji savez, ja nezavisnost neke članice ne mogu videti kao "autarhiju". Osim toga, vidi se da se svi zalažu za neku istinsku državnosti EU. Ali niko ne može objasniti - zašto! EU je suštinski veštačka država. Dubina i važnost pojma nezavisnosti država, izgubljena je danas toliko, da to jako zabrinjava. Pa, čim čvrsto stojite na odbrani svojih interesa, vi ste već implikativno i realno nezavisni, i tu nema autarhije. Autarhija je u osnovnom u vladavini despota. Ali bi bila i tamo gde se u okviru čvrste jedinice, npr. u Srbiji, neko segregira i vuče na svoju stranu. I baš to instališu kod nas, kroz ružne laži kao što su "decentralizacija" i "autonomija".
Preporuke:
1
0
21 ponedeljak, 15 jul 2013 09:25
Miloš
2. Želim ovde da objasnim nešto najvažnije o toj EU. Evropska Unija želi da bude čvrsta jedinica, ali ona nikada neće biti ništa nego para-država, kvazi-država, nastala iz interesa golog opstanka i povećanja profita za nečije džepove. A goli opstanak i pad profita ugrožen im je jako zbog prirode političko-ekonomskih sistema koji vladaju u tim državama. Svaki mega-savez nastaje radi toga. Ali je i sudbina svakog megasaveza - sve dublje propadanje. Tako je bilo sa starim Rimom / Vizantijom; tako je bilo sa otomanskim carstvom, sa Britanskim carstvom, sa mega-trgovačkim lancima danas, i gde god je bilo mega-udruživanja.

Stvaranjem paradržave, Evropljani pobeći ne mogu od ekonomske propasti, nego će samo sebi jače stezati omču. Takva udruživanja zanemaruju neke važne prirodne zakone i važne činjenice, jer su njihovi protagonisti vođeni jedino proždrljivošću, a moć mišljenja im je redovno jako slaba.
Preporuke:
4
0
22 ponedeljak, 15 jul 2013 11:18
Miloš
3. Moram malo pojasniti i popraviti: U prvom nastavku spomenuo sam Srbiju kao "čvrstu jedinicu". Trebalo je da kažem da je Srbija kao država: prirodna jedinica, u kojoj neki delovi vuku u "autarhiju" i nered. A EU je veštačka država i mega-savez. Zato sam i rekao da se stvaranjem EU ignorišu neki prirodni zakoni.

Takođe, kad sam u 2. nastavku rekao da je kapitalističkim državama "ugrožen goli opstanak i pad profita", to je bio mali lapsus. Nije "pad" ugrožen. Treba da glasi: "potreba golog opstanka i održanje profita tera ih u maga-saveze". Inače, sve što sam rekao je tačno.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner