уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Крај српске транзиције?

Kоментари (20) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 06 јул 2013 16:04
АМИР ЧАМЏИЋ
Искрено јако бих волио да ми др.Антонић буде ментор за докторску дисертацију, кад тад.Волио бих бранити докторат наука у Београду.Е сад "пазите да вам се жеље можда и остваре"..Можда, никад се не зна.Чудни су путеви господњи и човјек није властан на своме путу.
Препоруке:
29
0
2 субота, 06 јул 2013 16:17
Милисав
Можда смо требали да следимо транзицију и либерализацију као Азијски тигрови 80их, а не модел источно-европских земаља после хладног рате... Али није имао ко да тако размишља у државном вриху ни онда ни сад
Препоруке:
23
4
3 субота, 06 јул 2013 16:22
Иоанн Дубињин
Не види се да ли је г. Антонић обухватио ( а ако није – то је онда озбиљан недостатак његове студије) и период физичког и психолошког уништавања зачетака српске традиционалне елите (1944 г.- на даље). За разлику од развијених западноевропских држава, у којима елите имају корене који сежу дубоко у прошлост –често чак и у смислу генетике, али су отворене и за придошлице, у савремној Србији и компрадорска елита, и национално-модернизаторска буржоазија имају заједнички плитак корен који сеже најдаље до 1944 г., а веома често су ти корени натопљени крвљу и сузама претходно затртих и потиснутих представника нејаке традиционалне елите. Због тога ми добро одабрани наслов “Лоша бесконачност“ и изгледа као одговарајући симбол за нешто што ће остати недостижно. Мада не желим баш да тврдим да се све што се садашњој Србији догађа може (без истинске лустрације свега ог 1944 г.) тумачити и као казна Божија – ипак ту упрошћено речено, сигурно има нечег и у оној народној изреци: “Отето – проклето“!
Препоруке:
23
8
4 субота, 06 јул 2013 16:31
СПОМЕНИЦА БРАТСТВА
Мој неки поглед на тему коју елаборира др.Антонић.

Несрећа је што се на глобоалном свјетском плану урушила равнотежа снага, и 1991.године смо прешли на униполарни свијет са апсолутном доминацијом Запада у сваком погледу, а Запад ко Запад никад није био праведан већ је увијек и за свагда био грмзљив и никоме не мисли добро и само гледа да искористи и није га брига за жртве.
Срећа је што у задње вријеме (неколико година) у ери Владимира Путина видимо да се Русија поново враћа на свјетску политчку сцену а ту је и економско чудо Кина.
Значи има наде за свијет уз Русију и Кину.
Даље ово што се дешава у арапском свијету је Трећи свјетски рат,само што многи то не виде.Други свјетски рат је започео много прије 1.09.1939.године и то нападом Јапана на Манџурију и претходним нападима на своје сусједе.Њемачка је прије сваничне објаве рата окупирала Чехословачку и анктирала Аустрију...
Препоруке:
18
3
5 субота, 06 јул 2013 18:46
МР
Неолиберални капитализам као и глобализам имају основу у изразу survival of the fittest, тј. нека преживи ко може. 2000те године су ми рекли у Србији да је домаћа индустрија застарела и да је треба модернизовати. Нада је била да ће то учинити фирме са Запада. Није ми било јасно откуда та њихова нада, поготово што су Срби анатемисани као лоши момци. Г. Антонић има право кад каже да националне економије данас не могу да се одрже, поготово у малим земљама. У догледно време оне ће задржати полуколонијални статус. И све зависи у ком правцу ће ићи светска економија и политика. То је тешко предвидети.
Препоруке:
13
5
6 субота, 06 јул 2013 18:48
Ружичасти пантер
Како је аутор дефинисао транзицију?
Препоруке:
5
0
7 субота, 06 јул 2013 19:55
Трећепозивац
@МР:
Г. Антонић има право кад каже да националне економије данас не могу да се одрже, поготово у малим земљама. У догледно време оне ће задржати полуколонијални статус.
У Србији се то зове РОПСКИ СТАТУС!
Препоруке:
16
0
8 субота, 06 јул 2013 20:41
Свевлад
У вези 5 поглавља:

Пост-Милошевићева ера се може по главним актерима поделити на Ђинђићев (2000-2003), Koштуничин (2004-2008), Тадићев (2008-2012) и Вучићев (2012- ) период.

У погледу државне и националне политике сваки наредни период је био све гори: Ђинђићева Србија једина није била оптерећена хипотеком статуса КиМ, мада је већ и ту почео даљи процес распада транформацијом СРЈ у СЦГ (из федерације у конфедерацију). У време Koштунице су и Црна Гора и Косово прогласили независност, иако је економска ситуација била боља него раније. Тадић је на крају испао некаква мекша верзија Коштунице, попуштајући како је време одмицало око КиМ на многим кључним местима где Коштуница не би. Вучићева Србија је по националним и државним питањима најгора од пада Милошевића, а ако потраје завршиће се као период пуног признавања Републике Косово као државе (РК у УН), унитаризацијом БиХ и даљим јачањем Војводине као парадржаве у држави.

Сваки следећи актер који дође учини свог претходника бољим.
Препоруке:
19
1
9 субота, 06 јул 2013 23:58
Српски сељак
Није крај српске транзиције него је крај лажне српске транзиције. Ово досада није ни била транзиција већ урушавање система (економски, политички, итд.). Транзиција је прелаз из једног стабилног стања у друго стабилније стање. У последњих 13 година то не видесмо.
Разрешење урушавања је могуће преласком у трајније стање које може да буде или потпуна пропаст државе или рађање нове Србије (економски, политички, духовно). Пошто потпуна пропаст Србије значи потпуно разарање свега она није изгледна јер су уочљива друштвена кретања. Како економија и политичка класа пропадају тако се рађају све чешћа и озбиљнија организована социјална удруживања. Ова удруживања су засада изолована али у једном тренутку ће се дотаћи и постаће феномен српског пролећа који ће одувати политичку класу која је на власти. А лидери нове политичке класе су већ стасали. Засада су на маргини и оштре зубе али ускоро ће се и то променити јер дотичемо дно.
Препоруке:
24
0
10 недеља, 07 јул 2013 08:21
...
У овој нашој јадној и бедној Србији једино што успева је полтронизам који се спроводи на два нивоа:први ниво који је бахато-примитиван је сервилност најнижих политичких актера према политичким странкама и актерима који сада коло воде и други потпуна серилност нашег политичког естаблишмента када су у питању његови односи са било каквом европском или америчком бирократијом која независном посматрачу подиже дијафрагму!тај вирус полтронства који је захватио друштво сигурно је да не може изаћи на добро јер урушава вредности на којима је само друштво грађено и које лако може цело друштво одвести у анархију и хаос само када се склопи мозаик неспособности, лажи,обмана и нараво издаје...
Препоруке:
9
2
11 недеља, 07 јул 2013 12:50
Дринко Кончаревић
@Трећепозивац
@МР,

У контексту ауторовог текста и Вашег акцентирања, колико има смисла "Косова" рупублика, Војводина република, Шумадија република, Рашка област република, југ Србије република, Београдски пашалук република? Одувек је важило правило, (које никаква концепција не може променити или негирати): што је држава већа, то је економски јача. Пре ће те у већој држави постати милионер јер имате велико тржиште него, у мињатури. Не могу да разумем наше људе који се залажу за концепт "што мање, то боље". И што је најгоре, они то и праве. После се питају зашто смо слаби? Зато јер су такви најпре слаби у својој глави.После, не вреди им кајање. Мислим да овај текст реба ући у полчитичку антологију.
Препоруке:
8
0
12 недеља, 07 јул 2013 13:17
kaca
Da li je kraj srpske tranzicije nisam sigurna , ali da NIJE KRAJ daljeg srpskog sveopšteg propadanja u to sam sigurna.
Sveobuhvate bolne reforme, bez kompromisa, su interesu svih nas ,ako ih samni ne uradimo drugi će ih uraditi (već i rade )ali samo u domenu njihovih interesu.U pamet se SRBI , tudja ruka svrab ne češe ,kao sto tudjinac ne donosi blagodet i bolju budućnosti.
Препоруке:
7
0
13 недеља, 07 јул 2013 15:23
Срђа
Транзиција је, у основи, завршена.


Транзиција у својој основи није ни почела.
Транзиција је прелаз из једног уређења у друго а да би почела, потребно је дефинисати прво а затим и друго уређење.
Препоруке:
3
4
14 недеља, 07 јул 2013 15:49
Срђа
Допада ми се овај део
Компрадорску елиту, која је главни агент глобалног капитала у (полу)периферијским земљама, сачињавају три њена слоја – компрадорска политичка и пословна елита, компрадорска интелигенција и компрадорска буржоазија.

Та елита, за коју је бољи назив врхушка, није настала јуче, него пре више деценија ('44-е!) и цео процес који се овде назива транзицијом, представља серију уступака вођених различитим механизмима а који имају за циљ очување положаја у сегментима система насталих у управи која није ни тржишна, ни економска, ни политичка у најужем смислу речи већ искључиво злочиначка.
Аутор, због својих очигледних левих скретања, пропушта да дефинише разлику положаја те исте врхушке у периоду од више деценија, те именује транзицију иако разлике нема... јер нема ни транзиције.
Препоруке:
6
4
15 недеља, 07 јул 2013 16:43
МР
Дринко Кончаревић. Ово што сте овде рекли је јасно као дан. Али на Балкану, нарочито у Србији, народ воде ситне душе. А народ није тешко завести. Као стадо оваца. Зато имамо седам, осам или још више држава где је некад била једна. Јака и велика држава обезбеђује вредно тржиште и бољи живот за све. Шта мислите зашто су сва друштва еволуирала од племена па преко града и кнежевине у модерну државу? Србија, као и цела Југославија, данас иде у супротном правцу. То је и разлог зашто се тражи покровитељство Европске Заједнице.
Препоруке:
6
5
16 недеља, 07 јул 2013 17:07
Срђа @ МР
То је и разлог зашто се тражи покровитељство Европске Заједнице.

Европска Заједница не постоји.
Разлог зашто рентијерска каста хита ка €У је једноставан уколико се посматра као паразит - тражи се нов домаћин веће издашности.

Разлог зашто се иде ка уситњавању поседа (без демократизације наравно - феудализација Брозоидима) је трансфер кривице од виших инстанци ка нижим у процесу делетимизације управе до њеног коначног краха. Дакле, то је процес исцрпљивања ресурса до крајности или како Мирко Цветковић рече: извукли смо поуке из транзиције других земаља, ми ће нашу пљачку темељно спровести јер ово ионако није наша земља нити наш народ.
Препоруке:
7
4
17 недеља, 07 јул 2013 18:40
Knjiga
Od do sada izdatih knjiga Slobodana Antonica nisam procitao dve - ovu sam pročitao pre nekoliko dana. Zbirka studija je odlična, teme raznovrsne, lako se čita a mnogo toga novog sazna (i da se obnovi zaboravljeno). U svakom slučaju preporučujem svakome ko je zainteresovan za političke procese u srbiji prethodnih godina.
Препоруке:
6
0
18 недеља, 07 јул 2013 19:21
Гале
Крај лажне српске транзиције је у суштини и крај лажне српске елите. Елита, да би испунила свој задатак, мора да буде способна да одговара на изазове времена и да омогућава развој друштва. Пошто оваква српска елита очигледно неадекватно одговара изазовима времена онда убрзано губи подршку оних који су је као такву прихватили односно нараста свест (не само у средњој класи већ и код радника и сељака) да је Србији потребна нека нова елита. Пре свега политичка.
Стање у коме се српско друштво налази говори да смо сведоци убрзаног пропадања пре свега политичке елите. Тај процес неће бесконачно дуго трајати јер нова политичка већ оштри зубе, убрзано учи и спрема се да преузме своју историјску улогу. Најважније је да препозна агенте утицаја под контролом страног фактора и да их из својих редова благовремено одстрани.
Опрезност са којом наступа говори да су свесни тога. У супротном све би се врло брзо вратило на почетак односно пропала политичка елита би се рехабилитовала.
Препоруке:
5
2
19 понедељак, 08 јул 2013 12:26
Global Upheaval
Kada se proces tranzicije razmatra na regionalnom nivou, onda zaista na osnovu one situacije u kojoj se danas nalaze društva Istočne Evrope, može zaključiti da je tranzicija za najveći broj stanovnika ovih zemalja bila ne kretanje od lošijeg ka boljem kvalitetu života, od siromaštva ka dobrom standardu, od nepoštovanja političkih prava ka demokratiji, nego su niski socijalni položaji većine ljudi samo reprodukovani, ali u drugom obliku. Što se tiče država, one se zaista nalaze u nekoj vrsti ''kolonijalnog položaja''. Ne radi se samo o ograničenom suverenitetu koji se podrazumeva ulaskom u EU, nego o tome da te države više ni ne raspolažu s ekonomskim resursima. Situacija na Balkanu,govori da je tranzicija umesto da poboljša stanje u ekonomiji i političko-pravnom sistemu, kao i u kulturi, dovela do razaranja ovih društava. Naravno, pitanje je ko je odgovoran za ovo razaranje, kao i postoje li putevi kojim je moguće izaći iz ove krize?
Препоруке:
5
0
20 понедељак, 08 јул 2013 12:30
Global Upheaval
Naravno u traganju za odgovorom ko je odgovoran: političke klase istočnoevropskih država, transnacionalne institucije, nikada ne treba zaboraviti sopstvenu odgovornost. Zašto ''narodi'' daju podršku očigledno pogrešnim politikama i korumpiranim političkim klasama? Zašto pristaju da žive u društvima čije su ustanove svedene na familijarno-kriminalne veze?
Препоруке:
6
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер