Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Prokažena država, ili još jednom o neoliberalizmu

Komentari (25) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 14 april 2013 14:51
bobn
Kakve sve to veze ima sa Srbijom?
Cela Srbija ima manje stanovnika od jednoj grada u Americi.
Znaci Srbija se ne moze porediti sa Amerikom ali moze sa jednim osrednjim gradom na Zapadu.
Isti broj stanovnika kao i veliki grad ali mnogo vise resursa je na strani Srbije(rudnici,zemljiste,fabrike).
Srbiju je lako uspesno ,domacinski voditi ,ali ne daju lopovi,nesposobni,korumpirani kadrovi.
Uzmimo ovaj primer:cak i najprofitabilnija pekara u centru Beograda ce poslovati sa velikim gubitkom ako gazdin sin krade iz kase, da bi kupovao drogu,luksuzne automobile i isao u kockarnicu.
Preporuke:
30
3
2 nedelja, 14 april 2013 15:09
šta je tu loše
''Po mišljenju kolege Lj. Madžara treba se boriti za što manju državu, onu orijentisanu na obavljanje poslova koje niko drugi na može da obavi: izgradnja institucija, usavršavanje zakonskog poretka, učvršćivanje vladavine prava i obezbeđivanje stabilnog poslovnog ambijenta, te naravno zdravstvo i školstvo; sudstvo, tužilaštvo i policija.[5]
Nisam ekonomista, nego politikolog, ali ovo je apsolutno tačno, država ništa drugo ne treba da radi.
To kažem, iako sebe ne vidim kao nekog ortodoksnog neoliberala, ili čak uopšte liberala. Mislim da je u pravu, a i ta sva priča mešovita vs tržišna, Kejnz vs Fridman je dosadna. Meni ovako sa strane deluje kao da je to sve deo nekog ciklusa, dođe vreme kao u USA pre WW2 i u Evropi posle WW2, da je potrebna državna intervencija da se izađe iz krize. Onda prođe 40-50 godina, pa manjakovsti toga dođu do izražaja pa se krene putem ek. liberalizma, to traje 30ak godina, opet dođe kriza, pa ponovo na intervencionizam. I tako u krug.
Preporuke:
11
25
3 nedelja, 14 april 2013 15:27
ekonom
Neoliberalizam je promovisan od onih kojima je najvise odgovarao, a to je zapadna civilizacija(SAD,EU i Japan). Znalo se da ce tranzicija unistiti dugorocno sve bivse socijalisticke drzave koje primene preporuke dobijene sa Zapada. Nema tu nikakve tajne. Krajem osamdesetih godina 20. veka ceo tada razvijeni svet(EU,SAD,Japan i bivse socijalisticke drzave) je usao u ekonomske probleme. Da bi jedni napredovali ili makar zadrzali dotadasnje pozicije drugi su morali da potonu. Tako se i desilo. Bivse socijalistice drzave su privredno potonule, a njihovu proizvodnju i trziste su preuzele drzave Zapada. Efekat svega toga je rast nezaposlenosti, pad proizvodnje i rast zaduzenosti drzava koje su sprovele tranziciju na taj nacin, i sto je najgore teska vremena za njih tek dolaze.
Na drugoj strani su set drzava koje nisu primenile koncept tranzicije sprovodjenjem neoliberalnih nacela. To su:Kina, Vijetnam, Laos,Belorusija i Kuba. Svaka od ovih drzava je specificna na svoj nacina.
Preporuke:
24
3
4 nedelja, 14 april 2013 15:34
dresirani da mrze srbe
dr Ljubomir Madžar, redovni profesor

Roden 1938. u Budackoj Rijeci, kotar Vojnic, Hrvatska.
Gimnaziju završio u Somboru 1957.
Clan Veca ekonomskih savetnika u Vladi A. Markovica.

http://www.ekof.bg.ac.rs/nastavnici/bivsi/madzar.html
Preporuke:
13
5
5 nedelja, 14 april 2013 15:37
ekonom 2
Ta druga grupa drzava koje nisu prihvatile neoliberalni diktat imaju sasvim drugaciju sudbinu tokom proteklih 25 godina, a takodje perspektive su im znacajno bolje. Kina, Vijetnam i Laos su davno pretekle nivo proizvodnje(poljoprivreda, industrija i gradjevinarstvo) koje su imale krajem 80 godina proslog veka. Belorusija dostize realnu proizvodnju iz vremena komunizma, s tim da nema nezaposlenosti i ima relativno malu zaduzenost. Kuba nije dostigla proizvodnju od pre 25 godina, ali je realni sektor usluga porastao, pa je i Kuba danas na nivou dohotka iz tog perioda. Sto se tice Severne Koreje, to je specifican slucaj i potrebno je dodatna analiza. Ali bez obzira na sve jedno je veoma bitno ni jedna od ovih 6 drzava nije usla u recesiju zadnjih 5 godina od kako traje svetska finansijska kriza. Za sve ove drzave ocekuje se rast i sledecem periodu, dok na drugoj strani za sledbenike neoliberalizma sledi nova kriza duga koja ce desetkovati i ovako slabu proizvodnju, osim naravno Rusije.
Preporuke:
23
3
6 nedelja, 14 april 2013 15:50
Drinko Končarević
Neoliberalizam je samo fin naziv za legalno nasilje i otimanje jakih od malih. Sve drugo su prazne priče, mlaćenje prazne slame. Ista stvar je i sa "demokratijom" koja je kao što znamo umrla u drevnoj Grčkoj, u kolevci. Nama u Srbiji, demokratija i neoliberalizam doneli su bedu, nesreću, bolesti, ubistva, dalje padanje nataliteta, lopovluk, bezakonje, itd. Gospodo moja, za ovim ne vredi ne samo plakati već ni raspravljati osim provođenja sudskih postupaka protiv onih koji su nam doneli ovu nesreću....
Preporuke:
33
4
7 nedelja, 14 april 2013 15:54
Zoran Đorđević
Pokret "Okupirajmo Volstrit" najbolji je dokaz da je profesor Dušanić u pravu.
Preporuke:
18
0
8 nedelja, 14 april 2013 16:01
@ekonom 2
Ma daj bre, šta pričaš Kina je teški neoliberalizam, jedino što se razlikuje od Zapada je politički sistem. U Kini rade sve najveće svetske kompanije, zapošljavaju milione i milione Kineza koji crnče za par dolara. Svoj uspeh Kina duguje upravo tim liberalnim reformama, počev od Deng Ksio Pinga. Nisu u recesiji samo zato što imaju ogromnu unutrašnju potrošnju, mnogo ulažu, relativno kasno su krenuli u znažan privredni rast, pa i dalje jašu na povoljnim talasima. Znaš kada kreneš od 10 dinara pa zaradiš 100 to je veliki rast, ali kada imaš 1000 a zaradiš 1200, ništa posebno se nije promenilo.
Preporuke:
8
24
9 nedelja, 14 april 2013 18:03
špijun
Ako je svrha ovog teksta bila akademsko teoretisanje, liberalna ekonomija ili jaka država, onda je u redu. Ali to stvarno nema veze sa Srbijom. Ekonomija u Srbiji je slomljena negde 91 - 93 godine, kao posledica sankcija - zabrane izvoza. Ono što je ostalo je rastakano preko sistema partijski direktor - burazerova privatna firma za snabdevanje društvenog preduzeća po ektra cenama, dok ga ne kupimo. i još tranzicija, privatizacija po sistemu da operemo pare u građevinsko zemljište, a proizvodnja... šta će nam to. U Srbiji se danas sve svelo na ogroman javni sektor, neviđene namete, i partijsko omogućavanje ko može a ko ne da radi, uz naravno povlastice firmama koje vode "naši ljudi". Nemu tu nikakvih fer uslova za inovacije i nezavisno proizvodno preduzetništvo. I sad na to pričati priču da treba država da vodi ekonomiju u Srbiji. Ko da je vodi, državni službenici - partijski kadrovi? Pa to je već tako. Smešno je verovanje da država (partijski činovnici) može danas da nas izvuče.
Preporuke:
19
4
10 nedelja, 14 april 2013 19:34
Robespijer
Neoliberalizam je u ekonomsku sferu primenjena fašistička teorija socijaldarvinizma. U praksi to znači, da poput borbe za opstanak i selekcije vrsta, koje važe u životinjskom svetu, u ljudskoj ekonomskoj sferi važe slična pravila, koja podrazumevaju neravnopravnu borbu na tržištu, u kojoj jedni pobeđuju, a drugi propadaju. Pritom, pobeđeni postaju talog društva, prepušteni sebi i sudbini, bez pomoći države, kojoj su preneli deo svog suvereniteta. Ako država, prema neoliberalima, treba da se ne meša u društvena (ekonomska) pitanja, onda bi trebala da vrati ljudima predat joj suverenitet.

Problem je što je politika dopustila da joj ekonomija vodi glavnu reč, umesto da je ekonomija pod kontrolom politike. Prvi svetski rat je vrhunski dokaz posledica prevlasti ekonomije nad politikom, a bojim se da će sledeći svetski rat, koji će proisteći iz istih razloga, biti daleko brutalniji. Država ekonomiji treba da stavi uzde i usmerava je u pravcu interesa celokupne zajednice, a ne pojedinaca.
Preporuke:
20
3
11 nedelja, 14 april 2013 19:48
Ružičasti panter
Sve u svemu ova polemika nema veze sa Srbijom. U nakaradnom državnom aparatu sede polupismeni partijski poslušnici a u privredi dominiraju vlasnici - bivši referenti ili direktori socijalističkih preduzeća koji sada izigravaju preduzetnike. U haosu privatizacije su zgrabili deo zajedničkog kapital koji je celo društvo stvaralo, ali oni sami su nesposobni da bilo šta stvore. Prošlo je dvadeset godina od početka privatizacije a sve što su ti velevažni privatnici koji velevažno zasedaju u Klubu privrednika u Šekspirovoj uspeli da urade to je ili da rasprodaju ono što su opljačkali ili da kukumavče kako su im nameti prema društvu veliki.Drugim rečima - dozvolite nam da zapošljavamo radnike za 50 ili 100 evra mesečno, da ne plaćamo doprinose pa ćete videti kako smo mi genijalni i uspešni.
Preporuke:
18
2
12 nedelja, 14 april 2013 21:16
Zoran Đorđević
@Robespjer
Ne bih se složio sa ovim:
Problem je što je politika dopustila da joj ekonomija vodi glavnu reč, umesto da je ekonomija pod kontrolom politike.
Ukratko, u kapitalističkim zemljama politika je samo sluškinja ekonomije.
Preporuke:
6
1
13 nedelja, 14 april 2013 21:47
Robespijer
@ Zoran Đorđević

Ne nužno. Ako se osvrnemo na period tzv. države blagostanja, videćemo značajnu prevlast države (politike). Autor započinje tekst citatom Frenklina Ruzvelta, čiji New Deal označava prekretnicu u tom pravcu. Ovo je posebno izraženo nakon Drugog svetskog rata, prvenstveno pod uticajem socijalističkih pokreta i socijalističkih revolucija. Taj period traje sve do pojave Regana i Tačerke, mada se zadržao u skandinavskim zemljama.
Preporuke:
13
0
14 nedelja, 14 april 2013 22:11
19. vek
Otprilike na tom nivou je naša ekonomska misao. Evo nekoliko teza o kojima ekonomisti ne raspravljaju. Samo velika tržišta (države ili savezi) mogu voditi nezavisnu ekonomsku politiku. Veličina tržišta je direktno srazmerna uspehu preduzeća. Carinski ratovi u prošlosti to potvrđuju. Veliki silom i vojskom osvajaju tržišta. Glavni cilj koji nikako ne mogu osvojiti samo u tržišnoj utakmici su prirodni resursi. To raskrinkava prirodu njihovog delovanja. Ne postoji tržišni fer plej. Podmeću se afere poput aflatoksin afere. Za to je potrebna logistika i moć. Da ne govorimo o drugim metodama. Male i nezaštićene zemlje su plen. One nemaju nikakve šanse. Udruživanje sa pogrešnim saveznikom je još gora varijanta. Osvajanje zahteva vojsku koja je skupa. To ni Amerika ne može da izdrži. Finansijske mahinacije nadoknađuju manjak novca. Naduvani mehur lako puca. Korporacije su postale jače od osrednje države. Njima je država mala i hoće ceo svet. Globalizacija zbog alavog kapitala. Kontrola toga??
Preporuke:
12
1
15 nedelja, 14 april 2013 22:14
Utopija
Potpuna liberalizacija jednako anarhija.
Preporuke:
16
1
16 nedelja, 14 april 2013 22:17
Primer
Kada država uvede novi trgovački lanac radi zaštite konkurencije, reguliše li ona tržište?
Preporuke:
9
0
17 nedelja, 14 april 2013 22:24
Pitanje
Kako se razvija strateška privredna grana neke države? Stihijski, liberalno? Npr. japanska autoindustrija, indijski softverski inžinjerig, ruski gas, kosmički program, vojna industrija, američka informatička industrija, holandska poljoprivreda, atomska energija...
Preporuke:
12
0
18 nedelja, 14 april 2013 22:24
@Robespijer
Zar nije DEETATIZACIJA, tj. smanjivanje ingerencija države i veličine državnog aparata smatrana za ključni cilj socijalističkog razvoja SFRJ?
Preporuke:
4
1
19 nedelja, 14 april 2013 22:25
Zoran Đorđević
@Robespjer
Ne nužno, svakako. Tu se slažemo. Ja imam na umu ono što se zove "zaštita investicija". Setite se samo intervencija u Gvatemali zbog zaštite interesa "Junajted Frut" kompanije. Potražite na Guglu članak: A "killing field" in the Americas: US policy in Guatemala. I brojnih drugih širom sveta. Uostalom i svi kolinijalni ratovi su vođeni zbog pljačke. Sve do ovog poslednjeg u Libiji.
A apropo ovoga što ste rekli:
Ovo je posebno izraženo nakon Drugog svetskog rata, prvenstveno pod uticajem socijalističkih pokreta i socijalističkih revolucija.
često mi je u pameti nešto što sam pre pedesetak godina čuo od jednog starog, mudrog čoveka: "Najveću korist od socijalizma imala je radnička klasa na Zapadu". Onda mi to nije bilo jasno i zvučalo je nadasve jeretički, ali mi je sad jasno.
Preporuke:
12
0
20 nedelja, 14 april 2013 22:55
Robespijer
@ @Robespijer

Jeste, ali je pomenuta deetatizacija išla u korist radnog naroda, odnosno, onih koji žive od svog rada i koji su neposredno učestvuju u proizvodnji (samoupravljanje), a ne u korist onih koji žive od tuđeg rada, kao u neoliberalizmu. Uostalom, cilj socijalizma jeste da pripremi društvo za komunističku fazu, u kojoj će nestati država i klase. Moje lično mišljenje je da se to u SFRJ desilo prerano, jer radnička klasa nije imala visok nivo svesti za tako nešto. U SSSR se, recimo, tako nešto nije desilo. No, u SFRJ, država je svakako preko svojih predstavnika u preduzećima imala značajnu ulogu.

@ Zoran Đorđević

Slažem se sa Vama, poznate su mi intervencije SAD u L. Americi. No, to prevashodno treba gledati u sklopu hladnog rata i latentne opasnosti od socijalističkih revolucija u neposrednom regionu, ali svakako i pljačke, koju ste pomenuli. Ovde je politički motiv bio presudniji, odnosno, geostrateško pozicioniranje u odnosu na SSSR.
Preporuke:
8
0
21 ponedeljak, 15 april 2013 00:52
@Robespijer
Pomenuta deetatizacija u SFRJ i jeste i nije išla u korist radnog naroda. Naime, naglašena želja da se sistem razlikuje od državnog socijalizma imala je za posledicu da su radni kolektivi faktički bez državne kontrole odlučivali o raspodeli dohotka i ličnih dohodaka. A to je dalje imalo za posledicu da su radnici iz kapitalno intenzivnih grana (kao što je recimo elektroprivreda) faktički eksploatisali radnike iz radno intenzivnih grana kao što je tekstilna industrija. Rešenje je bilo relativno jednostavno. Na nivou države usvojiti pravila o nekoj vrsti platnih razreda kako se ne bi desilo da portir u EPS-u ima trostruko veći LD od VK radnika iz "Prvog maja" u Pirotu. Međutim smatralo se da bi to bilo nedopustivno mešanje države u samoupravna prava radnika.
Preporuke:
9
0
22 ponedeljak, 15 april 2013 04:53
Srboljub Savić
Neo-liberalizam, koji se iz SAD, propagira kao
ekonomska teorija, daleko više je propaganda, koja
ima zadatak da svet do kraja razoruža od bilo kakve
državne zaštite. Dok u "teoriju" guraju brojne,
ne-ekonomske element-sloboda, demokratija, ...
istovremeno traže državu i njeno delovanje za
obezbeđenje neometanog globalnog delovanja.
Tržište i tržišma ekonomija su, čak i na globalnom
nivou, fraze, a liberalizam, maska za redukovanje
svih sloboda.
Govoreći o državi, uporedimo Grčku i Srbiju, sa
Nemačkom i Francuskom. Treba li posebno teoretisati,
da bude jasno, mala država-skupa (relativno, po
glavi stanovnika), velika-relativno jeftina.
Ako prihvatimo da se uloga država svede na pomenutih
nekoliko funkcija, i to je više nego dovoljno, da
se vidi itekakav uticaj države na osnove ekonomije.
Dok se Nemačka u dugom periodu (od 1945) razvijala
uz drastično smanjene troškove vojske, Grčka, smanjena
1924, nikad nije mogla da smanji te troškove.
Srbija-neoliberalna, bez drž
S. Savić
Preporuke:
7
1
23 ponedeljak, 15 april 2013 12:18
Dag
"obezbeđivanje stabilnog poslovnog ambijenta"

Zašto bi država to obezbeđivala ako je po definiciji ekonomski nekompetentna i štetna? Ako je takva, otkuda joj znanja za izgradnju poslovnog ambijenta?

To je paradoks koji govori o suštini. Država navodno treba da bude servis globalnog tržišta, što nije njena ulog niti je ikada bila.

U suštini država bi trebalo da potpomogne prisvajanje sopstvenih resursa od trane globalnog tržišta. Ta igra može da odgovara samo bogatim državama da bi posredovanjem tržišta opljačkale siromašne države.
Preporuke:
4
1
24 ponedeljak, 15 april 2013 19:12
Dirižista
(Neo)liberalizam je prepun raznih licemernih stavova, kojim se nastoji opravdati filozofija dominacije krupnog kapitala kome odgovara liberalno tržište, jer na njemu najviše profitira krupni kapital, pa čak i u krizama. To je potvrđeni mehanizam posredstvom kojeg se vrši privatizacija dobiti (u vreme prosperiteta) i socijalizacija gubitaka (pokrićem iz državnog budžeta u vreme krize). Licemerje liberala je stav da se, umesto načina raspodele, treba boriti da se stvori što je moguće veći kolač, jer će iz većeg kolača svima biti bolje. Prijemčiv stav, koji ništa ne kazuje o tome za koliko će kome biti bilje, jer se zamagljuje realnost da će najveći deo tog kolača pripasti najkrupnijima. Mnogo je sličnih primera licemerja liberala i njihovih glasnogovornika, kao što je i prof. Madžar. Da li pominjati princip ekvivalente razmene, koju zagovaraju neoliberali, i njenu realnost u uslovima dominacije transnacionalnih korporacija....
Preporuke:
13
0
25 utorak, 16 april 2013 16:41
Bob
@kvazifrancuz:

Država ekonomiji treba da stavi uzde i usmerava je u pravcu interesa celokupne zajednice, a ne pojedinaca.


I onda narod bukvalno umire od gladi. Videli smo već više puta.

Inače, dobro je da imamo i ovakve komentatore, da se ljudi uvere kako su sve teorije i prakse nastale na zapadu varijante istog.
Preporuke:
4
2

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner