четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Од краја до будућности историје

Kоментари (32) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 09 септембар 2012 21:27
JohnyBgood
Pa ako ista puca pred nasim ocima onda je to socijalna drzava. Od Grcke preko Spanije, pa dalje. Evropljani su navikli da zive dobro, bez stresa, a da im je sve placeno, od skole i fakulteta do vrhunske zdravstvene zastite pod stare dane. I sada toj i takvoj Evropi pare pozajmljuje jedna Kina u kojoj radnici nemaju nikakva prava i socijalna i zdravstvena zastita zapravo ne postoje. Uvod u svetske lomove u kome ce prevagnuti nesto, ali to sigurno nece biti socijalizam.

PS Sto se tice uzdizanja srednje klase, autor izgleda jos zivi u vremenu "zdravog proletarijata", "zlih kapitalista", i Marksa. I eto da propalom SSSRu pripisemo bar neku zaslugu - strah od njega je uzdigao srednju klasu na Zapadu! A napredak tehnologije koja je automatizovala vecinu jednostavnih poslova, i formiranje profesionalnih klasa i raznih tehnokratija, manje-vise. Eto da ne bi SSSR-a ne bi Google, Mercedes, GE i drugi uveli deobu profita, opcije i druge motivacije za svoje zaposlene?!
Препоруке:
16
33
2 недеља, 09 септембар 2012 21:38
au mile
У овој књизи Ф. Фукојама се бави и питањем суверенитета држава где, између осталог, пише да свим онима који су се залагали за „сумрак суверенитета“ треба поставити питање шта би заменило моћ суверене нације-државе у савременом свету и закључује да, у недостатку јасног одговора, не постоји други начин него да се врати сувереној нацији-држави и учине је јаком и ефикасном.

Јасан одговор је : светска надвлада у облику супремације САД-а и запада, у којој је суверенитет нација уништен а власт мултинационалних компанија неограничена. У Европи је то Европска унија, на америчком континенту НАФТА.
Препоруке:
24
7
3 недеља, 09 септембар 2012 21:43
Misa
Fukojama je najobicniji pisac, ekonomsko--politicke, beletristike, koji pise ono sto se trenutno najbolje prodaje.
Препоруке:
53
3
4 недеља, 09 септембар 2012 23:37
S.D. za Johny Good
PO mome skromnom misljenju i licnom iskustvu mogu ti reci da si delimicno u pravu.Kapitalisticki zapad posle 2 sv.rata pa sve do kraja 20 veka bio je vise socijalno uredjene drzave vise nego sto su to ikada bile tzv. "Socijalisticke drzave istoka"poput SSSR,SFRJ i ostali jer sam to licno iskusio.Nemoze se reci da delimicnu zaslugu za takvo stanje na zapadu nemozemo prepisati postojanju gore proklamovanim "Soc.drzavama istoka"prema kojem bi tezila radnicka klasa zapada da je tamo bilo bolje ziveti.Druga strana medalje prosperiteta zapada jesu izrabljivanje Arapski,Africkih,Azijskih,Juzno Americkih naroda i drzava gde su dolazili do jeftine energije i sirovina i drzanja istih kolonijalnom statusu putem kreditne zaduzenosti.Danas socijalna osnova kapitalistickog drustva polako se topi prvenstveno zbog toga sto su kapitalisti svoj kapital i prozvodnju preselili u KINU i ostalu Aziju gde su dobili nove robove koji nemaju nikakva socijalna prava jer tako su im njihve vlade udovoljile
Препоруке:
15
0
5 недеља, 09 септембар 2012 23:51
s.p.Lajković
Na kraju će se ipak utvrditi da je Marks bio u pravu i da je komunizam neminovan !
Препоруке:
8
7
6 понедељак, 10 септембар 2012 04:57
Srboljub Savic
F. Fukujama nije vredan tolike paznje.Libearlni "kapitalizam" je opasna "doktrina" udrzavama gde kapitalizma i nema, pogotovo, u Srbiji.Srbija i kapitalizam, danas je, lazna prica- kalemljenje vocke, na jedva niklo, zelje.To, sto se nazovi zapad,borio protiv ideologije"komunizma" i "socijalizma", samo je paravan.Danas, ti isti "borci", "drzavmici" i "ekonobelovci"cine mnogo gore, kroz intervencije drzave.Dok socijalizam (sem Kine, druge zemlje su bile socijalisticke) nije izrekao, ni teoretski obradio,radnu snagu ("man-power", gde su i sluzbenici, i svi koji primaju platu-naknadu za rad) kao ekonomskukategoriju i najbitniju komponentu (resurs) ekonomije, on je kroz raspodelu profita, to ucinio.Pri vrednovanju, citiranju i kopiranju americkihnaucnika, ekonomista i pisaca, zanemaruje se potpuno sustina americkog "drustva", osobina i polozaj radne snage.S. Savic
Препоруке:
3
0
7 понедељак, 10 септембар 2012 05:23
Srboljub Savic
D2. SAD, stvorili su gladni, beskrupulozni, i mnoge grupe izbeglica i "dodjosa".
Ogroman prostor je "ociscen" uspesnim genocidom.
Nedovoljan priliv "desperadosa" i gramzivost,
doveli su do restauracije ropstva, iako je "beli
covek" govorio o civilizovanosti. Sramna struktura
je "pokrivena" "ukudanjem" ropstva, krajem XIX veka.
Propaganda o "jednakosti", o usponu "nikogovica",
i tragicna stanja naroda sirom sveta, "pumpala"
je priliv i podsticala borbu za uzdizanje-bogacenje.
[Videti podatke o imigraciji, istoriji.]
U daljem razvoju, buduci formalno bez kolonija i
robova, SAD su menjale "doktrine", teorije i
propagande. Umesto kolonija i osvajackih ratova,
otkrile su "pozoriste"-ratova (sada, vec idealnog),
"ali ne u mojoj kuci!", neoliberalizam, kao podlogu
globalizma-nicim ogranicene pljacke.
Zato je osnovan NATO, EZ, kontrola UN, ...
Uveliko se propagira ograniceni suverenitet, kako bi se otklonila svaka prepreka globalizmu, pod kontrolom SAD.
S. Savic
Препоруке:
11
0
8 понедељак, 10 септембар 2012 05:48
Srboljub Savic
U karakter "Hladng rata" i "ideolosku" borbu poveroavli su naivni a propagirali ga i "zaludjeni"
i za to placeni.
"Apetit" za svim bogatstvima Rusije nece se promeniti, ni ako postane "carska", kao sto se nije promenio odricanjem komunizma i odbacivanjem socijalizma. "Ideologija" nije smetala ni znacajnim privrednim vezama Kine i SAD (koje su do skoro, bile kao "samrtni zagrljaj").
U svemu ovome, americke teorije i doktrine, ne mogu biti svetske, osim za one koji zele da budu robovi (u svakom pogledu i delovanju) SAD.
[Tipican americki automobil, nije svetski.
Japan je tamo, i sve sto je, zato sto nije americki].
Americka neoliberalna teorija, zato, nije ni nauka
ni recept razvoja.
Propagiranje i nametanje, te ..., bilo bi smesno, da nije tragicno.
Srecom, svet uvidja da je ljudski rad, osnovni resurs, i da zatvara krug, otvarajuci novi, svake
misli i delovanja. Posle svesti o potrebi zastite svojih drugih izvora, naci ce formulu, koja deluje u Kini.
S. Savic
Препоруке:
7
0
9 понедељак, 10 септембар 2012 06:32
МП
Аутор :"Као што су пре две деценије наши политичари међу последњим у свету схватили да је пао берлински зид, тако ће изгледа наши економисти бити последњи који ће сазнати за крах неолибералне идеологије"
Није ми за еономисте, него за политичаре који их слушају.Нови Дачићев Савет најбоље показује управо (не)разумевање стварности око Србије, а поготово у њој. Стипе Ловре вечити саветник од Анте Марковића до Цветковића, опет је ту. А очигледно је да већину у Савету чине они који би пре свега да бране своје угодне друштвене позиџције и капитале, а не грађане Србије од кризе. Замислите Савет у коме би били Душанић,Зец,Здравковић,Катић, Млађен Ковачевић....
Но сигуран сам да се пошло у добром правцу, поготово у борби против политичке корупције и криминала.Живи били па видели.
Препоруке:
10
1
10 понедељак, 10 септембар 2012 08:04
Бајец
Видике како се он брзо прилагодио: Био је најмлађи професор самоуправне и договорне економије, перјаница величања ЗУРа па после постао саветник и Визионара и Тадића...
Препоруке:
9
1
11 понедељак, 10 септембар 2012 08:21
JohnyBgood
S.D. Kako su to nekakva Svajcarska, Svedska, Austrija, pa i PORAZENA Nemacka i Japan nekoga "eksploatisale" posle II sv. rata?

I kako to da se Afrika i drugi nisu automatski i silno obogatili dekolonizacijom? Moguce da rude nisu glavni izvor bogatstva? Recimo, citava ta Saudijska Arabija sa svom svojom nafturinom ima drustveni proizvod koji je MANJI od drustvenog proizvoda jedne male Svajcarske. O cemu mi onda pricamo?

Sto se tice socijalnih programa tipa osiguranja, penzija, itd. oni su u Nemackoj uvedeni jos 1880-tih godina, dakle decenijama pre komunistickih revolucija, i sigurno bi se razvijali i bez SSSRa. U Britaniji pocetkom XX veka, slican slucaj. Komunizam i revolucija su istorijska nesreca, zapravo cista KATASTROFA, ruskog naroda, i traziti sad tu neku pozitivu u uzdizanju srednje klase na zapadu je jednostavno tragikomicno.
Препоруке:
5
10
12 понедељак, 10 септембар 2012 10:06
thinking maize
Цитат: "Како рече колега Млађен Ковачевић они функционише по принципу: реците ми шта треба да докажем, а ја ћу рећи колико за то треба да ми платите." Како једном изјави Наполеонов свемоћни шеф полиције Фуше: "Реците ми ПЕТ речи, које је ИЗРЕКАО БИЛО КО, а ја ћу НАЋИ НАЧИНА да га ОБЕСИМ!" Према томе, док у наше школске програме ПОНОВО НЕ ВРАТИМО као предмете ЛОГИКУ, као науку о ПРАВИЛНОМ МИШЉЕЊУ и ЗАКЉУЧИВАЊУ и ЕТИКУ, као науку о МОРАЛНОМ МИШЉЕЊУ и ПОСТУПАЊУ, неће нам бити боље! Кад Вам се У ШКОЛСТВУ СВЕ СВЕДЕ на ГРУБИ МАТЕРИЈАЛИЗАМ, ни "ТРИСТА Стаљина" неће нас СПАСТИ од "МАНГУПА из НАШИХ РЕДОВА"! Према томе, почињемо од ПЕТЕ ЗАПОВЕСТИ Господње "НЕ УБИЈ!", настављамо са ШЕСТОМ ЗАПОВЕСТИ Господњом "НЕ УКРАДИ!"...
Препоруке:
17
0
13 понедељак, 10 септембар 2012 11:11
НЕПОКОЛЕБЉИВ РАЦИОНАЛИСТА
Као што су пре две деценије наши политичари међу последњим у свету схватили да је пао берлински зид, тако ће изгледа наши економисти бити последњи који ће сазнати за крах неолибералне идеологије


па изгледа да су и због тога постали "полтичари". Нема оправдања за такво схваћање; и зато јер су само овде на ту тему објављени чланци ушанића, Пурића, итд.

Међутим, Ф. Фукојама је неочекивано озбиљно кориговао своје ставове књигом „Изградња државе – управљање и светски поредак у XXI веку“ коју је објавио 2004. године, где више не инсистира на свемоћном тржиште него сматра да је изградњу јаке и ефикасне државе најважније питање за светску заједницу, будући да су слабе и пропале државе извор многих озбиљних проблема у свету, од сиромаштва и сиде, до дроге и тероризма.


паметни људи мењају/прилагођавају своје ставове; као што сам и ја геак био 1999 за смену аутократе Милошевића, али сам од тада огорчен противник тзв. демократских промена.
Препоруке:
2
1
14 понедељак, 10 септембар 2012 11:15
ПСИХОЛОШКА ПРОТИВРЕЧНОСТ
Констатујући да су економске реформе засноване на Вашингтонском договору, у којима се промовишу мере усмерене на смањење уплитање државе у економске токове, доживеле неуспех, Ф. Фукојама закључује да су земље, које су се у својим реформама придржавале Вашингтонског договора, доведене у стање горе од онога у коме би биле да се реформе нису ни спроводиле, пре свега због недостатка институционалних капацитета државе.


још ако томе додамо "мере штедње" (застварање нолибералне државе?) за сигурну наплату дугова "немачким" банкама, утисак је.....
Препоруке:
3
0
15 понедељак, 10 септембар 2012 11:20
sonda
@JohnyGoodŠta ti znaš o Marxu i o ekonomskoj teoriji? O komunizmu, socijalizmu? Laprdaš ovde samoreklamerski ali i za nečiji račun. NO, nećeš proći jer dobro znamo za koga ovde pljuckaš ...
Препоруке:
3
4
16 понедељак, 10 септембар 2012 11:28
ДЕСПОТСКО ЧУДОВИШТЕ
Ф. Фукојама истиче да је снижавање места и значаја пролетеријата у друштву, те комунистичких идеја на Западу, последица јачања средње класе,
али ништа не пише о томе колико је јачању средње класе на Западу допринело управо постојање социјалистичког Истока и страх од ширења комунистичких револуција.
Управо то је присилило Запад да омогући већа радничка права (синдикално организовање, стални раст плата, краће радно време, стимулативно плаћање прековременог рада, социјална заштита за незапослене, болесне и старе, доступност образовања и здравствене заштите итд.).


да је било Стаљина одн. Руса, ми би вероватно већ дуго живели у неком облику робовласничког друштва?

Зато је изгледа и осуђена на (само?) 20 година нацистички министар за рад - Шпер.

Вероватно јер су им захвањујући милионима робовске радне снаге развили ракетни програм (вон Браун-а запослили у НАСА)
Препоруке:
2
0
17 понедељак, 10 септембар 2012 12:28
sonda
Kapitalizam je prava pravcata katastrofa za ceo ljudski rod a gušenje revolucija koje se neprestano sprovodi posle II svetskog rata je planirana i dosledna politika nacisti;ke Nemačke, ovaj put u režiji SAD. Njihova politika kao i sistem su potpuno propali i sada ćemo imati konačan obračun sa njima. Tu nema nikakvog pardona. Svako ko zagovara suprotan scenario radi isto ono što su radili i Dosovci u poslednjih dvanaest godina. Dakle, čist fašizam i borba protiv radnog naroda. Sukoba se ne bi trebalo plašiti jer narod nema šta izgubiti. Prvi su to shvatili Arapi a uskoro i Srbi ulaze u tu igru.
Препоруке:
10
4
18 понедељак, 10 септембар 2012 12:47
Marko Gay
@ JohnyBgood

ako ista puca pred nasim ocima onda je to socijalna drzava. Od Grcke preko Spanije.


Hahaha, vi kao da se informisete gledanjem televizije.

Pre svega, Grcka i Spanija nisu nikad bile socijalne drzave. U njima se, kao i u Srbiji, uvek ocekivalo da ljude bez novca izdrzava pre svega porodica, ako je imaju. Zato su te drzave i pukle.

O nekoj propasti drzava gde zaista postoji socijalna drzava -- npr Norveska, Svedska, Holandija, Danska, Austrija -- nema ni govora. Naprotiv, to su ekonomski najuspesnije drzave sveta, i to upravo zato jer i danas IMAJU socijalnu drzavu.

Samo budale ne uzimaju osiguranje -- za slucaj pozara, gubitka posla, bolesti. A vi mislite da je bas odsustvo tih osiguranja u zemljama treceg sveta recept za uspeh -- svasta.

Evropljani su navikli da zive dobro, bez stresa, a da im je sve placeno, od skole i fakulteta do vrhunske zdravstvene zastite pod stare dane.


Jel vas to mnogo tisti?
Препоруке:
6
2
19 понедељак, 10 септембар 2012 13:11
Робеспијер
Као што су пре две деценије наши политичари међу последњим у свету схватили да је пао берлински зид


Како се само изнервирам, када чујем ову фразетину, којом се циља на Слободана Милошевића. И када је изговори лаик, донекле могу да разумем, али када је изговори интелектуалац, онда иритира.

Зашто аутор онда не каже, када је још пре две деценије схватио да је пао берлински зид, за разлику од Милошевића, шта би он урадио након тога. Био би то сјајан допринос теорији, који би могао користити наредним генерацијама руководилаца.

Да ли из овога можемо да закључимо да је након пада зида, Милошевић требао да уведе неолиберални концепт економије, зато што се свакако чинило, поготово две године касније, након слома СССР, да је тај концепт однео победу!?

Наравно, не. Милошевић је сачувао економску базу и одбио да распрода национално богатство. У томе је његов грех, што је за разлику од Фукојаме, знао да још историји није дошао крај. Авај, није имао коме да каже.
Препоруке:
13
5
20 понедељак, 10 септембар 2012 13:28
монетарна деструкција
понедељак, 10 септембар 2012 12:28
sonda
...gušenje revolucija koje se neprestano sprovodi posle II svetskog rata je planirana i dosledna politika nacisti;ke Nemačke, ovaj put u režiji SAD. Njihova politika kao i sistem su potpuno propali i sada ćemo imati konačan obračun sa njima.

...Dakle, čist fašizam i borba protiv radnog naroda. Sukoba se ne bi trebalo plašiti jer narod nema šta izgubiti. Prvi su to shvatili Arapi a uskoro i Srbi ulaze u tu igru.


јеан коментар који можда пуно тога објашњава (прави корени зла,.. ):

1-Власт корумпира, а 2-апсолутна власт корумпира апсолутно, гласи чувена 3-енглеска максима 1- Ne vlast, nego novac. Novac daje iluziju sile,vlasti, moci ljudima (ne daju ljudi vlast, moc novcu)."sa novcem si sve, bez novca, niko i nista"-moze li ovo neko da ospori (kako kupujemo dzipove)?
Препоруке:
2
0
21 понедељак, 10 септембар 2012 16:22
Млади Џедај
"У интервју за немачки Süddeutsche Zeitung(2004) на констатацију новинара да је Путин изабран демократским путем, уследио је одговор Ф. Фукојама: Да, тачно, већина је гласала за Путина и његову партију, али ми хоћемо не демократију већине, него либералну демократију."

Интересантно, ако либерална демократија није демократија већине, онда је она демократија мањине, што значи да она није уопште демократија. То је заправо и тако у пракси, јер се неолиберални систем дегенерише у плутократију.

Не трвди ово само Фукујама, теоретичар неолиберализма. И Чедомир Јовановић, као крајњи извршилац неолибералних радова на терену, је имао неке сличне изјаве, да не признаје глас већине, ако се добро сећам. Кад се погледају ове две изјаве заједно, види се да није реч о појединачним мишљењима, већ о ставу проистеклом из идеологије.
Препоруке:
13
0
22 понедељак, 10 септембар 2012 16:27
JohnyBgood
@Marko

Vazi, sve zemlje koje ste nabrojali su u top 20 u svetu po pitanju ekonomskih sloboda (znaci U BITI KAPITALISTICKE):
http://www.heritage.org/index/ranking

I imaju disciplinu da ne trose preko gubera, u odnosu na Grcku i druge, a bogati su tako da to mogu da isfinansiraju. Mada i ONI imaju deficite koje ce kad tad morati da smanjuju jer se NIKO ne moze zaduzivati doveka, tako da i njih cekaju nekakva kresanja.

Uzgred, Svedska je bila dobrano preterala sa socijalizmom, pa krenula da zaostaje za drugim evropskim zemljama i onda su se malo opametili.

Jedno je sigurno, drzave koje umisle da mogu da imaju danski standard i socijalne programe bez danske efikasnosti i produktivnosti srljaju u propast. Najbolji recept im je da smanje apetite i puste ljude da rade. Znaci kapitalizam. Kao u Kini ciji ekonomski skok od kada su se resili komunistickog bunila svet sa divljenjem gleda.
Препоруке:
4
5
23 понедељак, 10 септембар 2012 17:24
УРС УС
Чешки парламент (која је члан ЕУ) је одбила "мере штедње":

Češki parlament odbacio mere štednje, vlada ih ponovo usvojila

Objavljeno : 06.09.2012.


А шта би тек Србија да је члан ЕУ:

Vlada usvojila prve mere štednje
Objavljeno : 10.09.2012.


чак и најмање жути, ћирилићне (Новости) ову испомоћ итд., "немачким" банкама, завија у следећу обланду:

Vlada odlučila: Povećanje PDV na 20 odsto

Vlada je donela odluku da se opšta stopa PDV-a od oktobra poveća sa 18 na 20 odsto, dok je na sve životne namirnice zadržana snižena stopa PDV-a od osam odsto



а да не помињемо нво (?)Б92, који још форсира губитнике ДС (жуте)!

зато је вероватно УРС УС (урсус-медвед на латински) морао по инсистирању неких, да уђе у Владу.
Препоруке:
3
0
24 понедељак, 10 септембар 2012 19:23
Bob
Frensis Fukujama, pravo ime za čoveka novog svetskog poretka. Kako da ne bude prodana duša?
Препоруке:
5
0
25 понедељак, 10 септембар 2012 21:59
Stanić Milan1
Šteta što se autor zadržao samo na Fukojami,a nije se malo više vratio u prošlost i povezao delovanje američkih državnih ekonomista,filozofa,uglednih političara, profesora prestižnih američkih univerziteta,sa ciljem da se sagleda kontinuitet američke politike kao vodeće sile.Džordž Kenan,jedan od glavnih stratega američke spoljne politike u svojim smernicama br.23 iz 1948. za potrebe Stejt Departmenta.U dokumentu pored ostalog stoji..."Trebalo bi prestati raspravljati o nejasnim i nestvarnim ciljevima poput ljudskih prava,poboljšanja životnog standarda i demokratizacije.Uskoro ćemo morati nastupiti sa pozicije sile.Stoga,što nam takve idealističke parole manje smetaju, to bolje".Sedamdesetih godina malo ko je razumeo Ričarda Gardnera kada lansira tezu o ograničenom suverenitetu država i naroda."Ako odmah ne stvorimo Svetsku vladu,ne izvršimo reviziju Povelje UN i ne opunemoćimo Svetski sud da ima najveću vlast,neće biti progresa."(Foreigen Affars april 1974.) nastavak
Препоруке:
7
0
26 понедељак, 10 септембар 2012 22:12
Marko Gay
@ JohnyBgood

imaju disciplinu da ne trose preko gubera, u odnosu na Grcku i druge, a bogati su tako da to mogu da isfinansiraju.


Ne znam ko vam je ulio u glavu sve te besmislice, ali stvari stoje upravo obrnuto.

Socijalna drzava donosi ogromne ustede. Ona vam je najjeftinija opcija za svaku drzavu.

Evo, uporedite zdravsto SAD (privatno, losi rezultati, a zemlju mnogo kosta) i Britanije (socijalno, bolji rezultati, daleko jeftinije za zemlju).

Dakle, ako ste zaista protiv trosenja preko gubera, tj ovog ogromnog americkog zaduzivanja koje danas imamo, onda biste morali podrzati Obamu koji se zalaze za jace uvodenje socijalne drzave u SAD.

Za uspostavljanje socijalne drzave nije uopste potrebno bogatstvo. Koje je bogatstvo razrusena Jugoslavija imala posle Drugog svetskog rata kad je za svoje stanovnistvo uvela "besplatno" zdravstvo?
Препоруке:
7
4
27 понедељак, 10 септембар 2012 22:15
Stanić Milan 2
(nastavk) Dejvid Rokfeler ide korak dalje."Savremeni svet će biti savršeniji u uravnoteženiji ako vlast svetskih bankara i intelektualnih elita ima pravo prvenstva nad pravom naroda na samoopredelenje-uspostavimo jednu svetsku vladu.Internacionalna je,a to nsčelo smo sledili vekovima."
Konačno Tomas Fridman u "Njujork Tajmsu" u uredničkom komentaru 1998 kaže:"Skrivena ruka tržišta ne može funkcionisati bez skrivene pesnice - Mc Donald(svetski lanac brze hrane) bez Mc Donel Daglasa,proizvođača borbenih aviona F-15.A, skrivena pesnica koja osigurava poslove za tehnologiju "Silikonske doline"-zove se armija,vazdušne snage i mornarički korpus USA.Bez američke borbene sile na dužnosti ne bi bilo USA kojs svuda ima svoje prste".Molio bi autora ili nekoga od kolega da objasni pojam SVETSKIH DOMINACIONIH SISTEMA i ulogu finansijske oligarhije koja ustvari vodi unutrašnju i spoljnju politiku nacija.
Препоруке:
5
0
28 уторак, 11 септембар 2012 00:02
JohnyBgood
@Marko

A ja ne znam ko je VAMA ulio u glavu ovakve BAJKE:

Za uspostavljanje socijalne drzave nije uopste potrebno bogatstvo. Koje je bogatstvo razrusena Jugoslavija imala posle Drugog svetskog rata kad je za svoje stanovnistvo uvela "besplatno" zdravstvo?


SFRJ je stalno bila na ivici bankrota jer je trosila preko gubera. Pokojna Milka Planinc bi da je ziva mogla svasta da vam isprica.

Sto se tice tog super "besplatnog" zdravstva pitajte samo seljake kako im je bilo. I ja se secam da sam kasnih 80tih otisao iz zemlje iz dva razloga (1) jer sam kao visoko obrazovan radio za 300 dolara mesecno da bi neki odabrani mogli da dele stanove dok ja nisam mogao da zivim ni kao podstanar, i (2) jer sam imao zdravstvenih problema i shvatio da dok dodjes "na red" mozes da CRKNES, i da ti i da bi preziveo treba "veza".

Ziveo sam i u socijalistickoj Kanadi i tek kad sam dosao u Ameriku u taj zli privatni sistem - lekari su najzad provalili sta mi je i kako da me izlece.
Препоруке:
4
3
29 уторак, 11 септембар 2012 15:06
за ЈОНИБГД И МАРКА
Баш сте се нашли...
Џони, прво и основно, драго ми је да си се излечио. Има једна друга ствар која збуњује. Имају ли сви у Америци исте могућности за лечење? Ето, ти си из СФРЈ, као факултетски образован успео да дођеш до доктора који те је излечио - како - добрим осигурањем, приватним лечењем или у државној болници?

Марко - комунисти су 1945 НАСТАВИЛИ СА БЕСПЛАТНИМ ЗДРАВСТВЕНИМ ОСИГУРАЊЕМ, нису га они увели, прочитај мало више законе из Краљевине Југославије.
Препоруке:
2
0
30 уторак, 11 септембар 2012 21:23
bojan
Kapitalizam je pre svega proces, to nije sistem.
Tzv. liberalna demokratija i srednja klasa su samo u jednoj fazi kapitalizma išle pod ruku, odnosno kapitalizam se razvijao u liberalno-demokratskom okruženju uz podršku širokog sloja srednje klase (na stranu što taj pojam i "vrednosti" srednje klase odišu teškom malograđanštinom, bar po mom mišljenju). Sada je očigledno da se ta veza kida, a Fukujama, za razliku od trijumfalizma u "Kraju istorije", danas priča jednu krajnje sterilnu priču o potrebi da se kapitalizam na neki način, ukroti tako da bude ponovo prihvatljiv srednjoj klasi i liberalno - demokratskim "vrednostima". Naravno, pri tome ne kaže kako on to zamišlja da se učini.
Ali posle neoliberalizma i globalizacijskog pohoda finansijskog kapitala nema povratka nazad - a krajnje ishodište kapitalizma biće monopolistički kapitalizam.
Ili naravno, novi "hladni" ili "vrući" rat, kako bi se iluzija održala.
Препоруке:
0
2
31 среда, 12 септембар 2012 01:18
Marko Gay
@ "заМАРКА"

Марко - комунисти су 1945 НАСТАВИЛИ СА БЕСПЛАТНИМ ЗДРАВСТВЕНИМ ОСИГУРАЊЕМ, нису га они увели, прочитај мало више законе из Краљевине Југославије.


Evo citat:

"Zbog nerazvijenog sistema zdravstvenog osiguranja i skupih lekarskih usluga, veliki dio stanovništva [u Kraljevini Jugoslaviji] nije bio obuhvaćen zdravstvenom zaštitom."

I dalje:

"Najugroženiji dio stanovništva zbog nedovoljne zdravstvene zaštite, bilo je poljoprivredno stanovništvo, radnici, a posebno siromašno gradsko
stanovništvo, koje nije imalo zdravstvenu zaštitu."

Strana 121 studije koja se moze naci na ovom linku:
http://www.znaci.net/00001/120_7.pdf

Eto, ja sam naveo izvor za svoju tvrdnju, a koji je vas izvor?
Препоруке:
1
1
32 четвртак, 13 септембар 2012 23:31
Маринко Јашић
Овај прилог др Душанића вратио ме у 1990. када сам, као полазник курса под насловом: "Својинска и профитна трансформација југословенског предузећа" у организацији Економског факултета Београд, пред већином предавача, указао на чињеницу да је економска наука олако прихватала новотарије, попут поимања предузећа и његове улоге од периода административног управљања привредом, преко "договорне економије" до већ тада јасног опредјељења за приватизацију као спасоносни лијек за све проблеме привреде, дајући "научни" легимитет тим промјенама.Већина предавача је прешла преко моје примједбе, док се проф. Стипе Ловрета супротставио и донио новине из 1972. у којима пише да се млађи професори и асистенти супротстављају рјешењима која се, у припреми новог Устава, односе на привреду, а уважени покојни проф. Зоран Пјанић је рекао: "Колега, ја се са вама потпуно слажем, али шта можете, ето ја ни сада не могу да дођем до речи". Стога подржавам др Душанића јер је реалан и дослиједан у својим радовима.
Препоруке:
3
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер