субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Модел међупензионерске солидарности – тренутно једини одрживи пензиони систем

Kоментари (33) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 02 септембар 2012 11:29
Gordana
Kako se za raznorazne stvari ugledamo na zapad a niko nema hrabrosti da ozbiljno izlozi kako je pitanje penzija reseno u zapadnim drustvima:
Proracunata je suma neophodna za podmirenje skromnog ali pristojnog zivota i to prdstavlja osnovna primanja socijalne pomoci i penzija. To bi bila neka suma mozda prosecne penzije kod nas.Ako bi se ceo penzioni fond (od minimalnih do veoma visokih penzija) sabrao i podelio sa broje penzionera, interesantno je koliki je nedostajuci iznos. To bi drzava morala da pokriva dok se stanje u drustvu malo ne oporavi, ali bi to bilo pravednije za ugrozene stare i bolesne. Ljudi koji su mnogo vise zaradjivali verovatno imaju obezbedjenu starost i bolje zivotne uslove od sirotinje koja je na ivici egzistencije.
To bi bio i podstrek mladim generacijama da stede i misle o svojoj starosti vec sada.
Препоруке:
20
3
2 недеља, 02 септембар 2012 12:05
Дарко
Одличан предлог, ја сам такође размишљао о овој теми, и мислим да је ово што аутор предлаже најправедније могуће решење.

Овакав пензиони систем је једноставно неодржив, и нешто под хитно мора да се промени.

Пензионери са високим пензијама, жао ми је, али морате да знате да су те паре које сте ви уплаћивали док сте радили давно потрошене, а да паре које се сада уплаћују у фонд нису довољне ни за половину пензија.

Свуда у свету пензија је социјална категорија и немогуће је да постоји толика разлика између најмањих и највећих пензија. Тако мора да буде и код нас, иначе пензија неће ни бити.
Препоруке:
23
6
3 недеља, 02 септембар 2012 12:16
kaja
а да ли аутор зна колико младих не ради или прима минималне нередовне плате, живи и гаји децу са родитељима пензионерима, који имају не тако високе али пристојне пензије. колико средовечних људи има који раде у фирмама где не примају плате по неколико месеци а живе са родитељима пензионерима који их дотирају и помажу...бојим се да све то и није баш тако једноставно израчунати. и пресеци у том правцу могу да буду врло, врло, болни
Препоруке:
16
8
4 недеља, 02 септембар 2012 12:22
što da ne
I ja sam za Pol Pota! Svima isto. Ili još bolje, nikome ništa!
Препоруке:
10
23
5 недеља, 02 септембар 2012 12:28
Marko Gay
Izjednacite ne samo penzije nego i plate OPOREZIVANJEM koje bi poklanjalo drzavi oko 80% vasih prihoda i rashoda.

Tako zgrabljen novac usmerite na obrazovanje stanovnistva. Ne samo u tehnickim, prirodnim i medicinskim naukama nego cak i u drustvenim, jer za pokretanje delatnosti koje u svetu donose najvise novca najvazniji su dobri manageri.

Zbog enormnih poreza, preticace vam novca u budzetu. Ulozite ga da pretvorite Srbiju u atraktivno mesto za zivot i biznis: platite poresku kontrolu da suzbijete korupciju i finansirajte uobicanjene skupe zanimacije: infrastrukturu, zdravstvo, socijalu i javni saobracaj. To ste vec radili 1947-e, kad ste bili jos siromasniji nego sad.

Budite oaza socijalnog liberalizma: dozvolite gay brakove i trgovinu narkoticima (porez), legalizujte "pedofile" (ako jure tinejdzere, a skoro svi spadaju u tu kategoriju), oslobodite stampu, pomozite industriju seksa -- pa ce se Svajcarci, Amerikanci i Svedani seliti u Srbiju.
Препоруке:
8
23
6 недеља, 02 септембар 2012 12:48
паја патак
За Србију и њено лоше стање, овај чланак даје најбољи могући предлог, и баш зато неће бити прихваћен. @Gordana: “…niko nema hrabrosti da .. izlozi kako je pitanje penzija reseno u zapadnim drustvima...suma neophodna za podmirenje skromnog ali pristojnog zivota i to prdstavlja osnovna primanja ...“ Да – и не. Ево из једне од (за сада) најбољих: Холандији. Свако старији од 65 година, ко је од своје 15-65 године легално живео у земљи, добија бруто месечно “од државе“ ( икада радио-не радио, икада плаћао-не плаћао доприносе) 1.052 евра. Брачни пар, или ако живе заједно: 1446 евра (а за сваку годину “стажа“ мање: по 2% мање). Једва довољно за преживљавање. То је опште. А – посебно: зависно од једног од великог броја струковних пензијских фондова, еснафских, фондова посебних фирми и корпорација, осигуравајућих друштава, итд... – зависно од пословног успеха фонда и година “стажа“ : од смешно малог, до већег додатка на “државну пензију“. Догодине, додатак ће доживети пад од око 10%.
Препоруке:
16
1
7 недеља, 02 септембар 2012 14:20
Зоран
Поново солидарност које је пре неколико деценија и довела до пропасти социјализма.
Препоруке:
7
14
8 недеља, 02 септембар 2012 14:29
сељак беземљаш
Предлог је својом суштином у складу са исплатама пензија у развијеним земљама.Прилагођен наравно нашим условима.
Постоји и други модел.Обрачун висине пензије да буде свима исти.Није допустиво да се за исте уплате у пензиони фонд примају различити износи пензија. А то имамо сада у пракси.И ОНИМА КОЈИМА ЈЕ ОБРАЧУНАТА ПЕНЗИЈА ПРЕМА ДЕСЕТ НАЈБОЉИХ ГОДИНА ОБРАЧУНАТИ ПЕНЗИЈУ ПРЕМА УКУПНОМ РАДНОМ СТАЖУ.Уз повећање висине најниже пензије.Поштено,праведно,за наше услове социјално одговорно,и смањена маса за исплату.
Препоруке:
15
4
9 недеља, 02 септембар 2012 15:33
пензионер новајлија
Мој је предлог да све пензионере регрутујемо и и тим снагама извршимо јуриш ради ослобађања Косова и Метохије.
Ако и не ослободимо Космет, Шиптари ће бар истрошити муницију.
А и то је нешто.
Препоруке:
15
4
10 недеља, 02 септембар 2012 16:09
Zapadni Covek
U Australiji onaj ko ima od cega da zivi nema nikakvu penziju, ostali da samo da podmire osnovne potrebe, hrana, struja, voda.Imaju popust na lekove, autobuske karte i slicno.
Препоруке:
9
2
11 недеља, 02 септембар 2012 16:23
Mirko
Ako su penzije cisto socijalna kategorija onda bi ih trebalo oduzeti ili umanjiti onima koji imaju druge izvore prihoda.Ekonomski posmatrano penzije bi trebale da se podmiruju od kamata i drugih prihoda na dugogodisnje ulaganje dela licnih primanja.Nazalost, od pocetka tj. od 1945g. penzije se isplacuju iz tekucih doprinosa a ne iz ustedjenih sredstava.Sa druge strane izdvajanja za penzije nisu bila dobrovoljna niti su odgovarale stvarnom doprinosu pojedinaca.Npr.cistacica u konjukturnoj firmi imala je vecu platu nego inzenjer u firmi koja je bila u gubicima.Izneti predlog samo umanjuje razlike izmedju najvisih i najnizih penzija a ne otklanja osnovne greske u penzionom sistemu.Po mom misljenju bi bio pravedniji sistem u kome bi penzije isplacivale u jednakom iznosu po razredima strucne spreme - NKV,PKV,VKV,NSS,SSS,VSS..Samo tako bi se sprecilo da oni koji su najvise doprineli ekonomskom kolapsu zemlje i dalje budu nagradjivani za to
Препоруке:
6
3
12 недеља, 02 септембар 2012 16:52
Владимир Српски
Мало,мало, па се појави неки "предлог"који се своди на то да се смање "веће"пензије а повећају мање.Обрачун пензија регулише се законом и ако сам ја у тренутку пензионисања имао од Вас дупло већу пензију(у складу са поменутим ѕаконом)нормално је да и за 20 година после свих повећања имам и даље дупло већу пензију од Вас.Ваш предлог води ка томе да ме Ви у перспективи достигнете тако да имамо исту пензију,а да уопште није важно које смо школе завршили,шта смо и колико дуго радили,да ли сам био вреднији од Вас а ви лењији,да ли сам и због тога имао већу плату а самим тим и улагао више за старе дане у фонд ПИО.Ако хоћете правду(јер солидарности већ има)предложите да свакоме врате паре уложене у фонд ПИО.Ја бих са 40 година радног стажа и враћених око 60 000 евра знао шта да радим.И маните се више плата у јавним предузећим јер све што је квалитетно оде у приватна предузећа (нарочито страна)а што с тиче плата у државној администрацији ту Вам дајем за право.
Препоруке:
15
14
13 недеља, 02 септембар 2012 17:06
Vera Nastasovic
Pa gospodine, najveći problem je što ovo jada od penzija koje se primaju IZDRŽAVAJU one nezaposlene i one zaposlene koji primaju minimalne plate. Penzioni fondovi su prazni zato što je neko te pare potrošio, zašto ne postavite to pitanje, ko je potrošio pare iz penzionog fonda? Neodrživo je da u državi niko ne radi, penzioni fondovi bi bili puni kad bi odnos zaposlenih i penzionera bio 3 prema 1 a ne koa sada. Zaposlite Srbiju, onda ništa neće biti problem, pa ni te bedne penzije.
Препоруке:
17
0
14 недеља, 02 септембар 2012 19:11
Marko Gay
@ Vera Nastasovic

Neodrživo je da u državi niko ne radi, penzioni fondovi bi bili puni kad bi odnos zaposlenih i penzionera bio 3 prema 1 a ne koa sada.


Previse ste pod utiskom trenutne situacije.

Penzionera ima mnogo u svim zemljama jer je upravo u toku penzionisanje izuzetno brojne baby boom generacije rodene posle drugog svetskog rata, inace jedne od politicki najagresivnijih, najsebicnijih i najgrabezljivijih generacija ikada.

Medutim, to nije trajni fenomen. Kad baby boomeri poumiru, generacije penzionera koje dolaze posle njih bice malobrojnije i racio radnik-penzioner ce biti povoljniji.

Drugim recima, penzioni sistem je dugorocno odrziv. Kratkovido je ukidati penzije ili ih davati tek sa navrsenih 99 godina samo zbog trenutnog haosa koji su napravili bahati boomeri.
Препоруке:
8
3
15 недеља, 02 септембар 2012 19:19
giga
Predloga za podmirivanje penzija bilo je i biće ih bezbroj.Ni jedan nije pravedan ,pa bez revolucije (gde će zbog prirode iste broj penzionera biti drastično smanjen)ništa ne može da se uradi.Uzgred:ni jedan od komentara se ne osvrće na strukturu penzionera sa malim penzijama.Priličan broj njih je dok su radili (uglavnom privatnici) uplaćivao minimalno u penzioni fond,a delio velika primanja ,pa sada kada je to prošlo ,jao kuku, mala mi je penzija.A gospodin koji pominje luksuznu robu i penzionere još nije skinuo g.Lenjinov kačket!
Препоруке:
3
9
16 недеља, 02 септембар 2012 19:28
сељак беземљаш
&владимир српски
Лепо је што се залажете за правду и закон.Мада то није једно исто али да то оставимо по страни.
Зашто би вама сметало ако би обрачун висине пензије за све био исти,тако што би се онима којима је пензија обрачуната према десет година,иста обрачунала према укупном стажу.Праведно зар не.Једино што је разлика око 30%.Не бих ни спомињао ово да ми то није разуман начин за смањење укупног износа пензија,до чега мора доћи.Мој предлог обухвата и повећање износа најмањих пензија.И НАРАВНО ОДРЕЂЕНЕ СОЦИЈАЛНЕ ДОТАЦИЈЕ ЗА СВЕ ПЕНЗИОНЕРЕ.На пример.Умањење цене одређене количине електричне енергије,гаса,неких намирница.Умањене можда за висину ПДВа који иде у буџет па да не сипамо из шупљег у празно.У осталом нека о томе мисле они који би морали.
Ја ово нисам исисао из прста.Ово су цивилизацијске тековине.Пензије које исплаћује држава у нормалној држави су мале,једнаке за исту уплату и пензионери имају различите социјалне погодности које гарантују минимум.
Препоруке:
6
1
17 недеља, 02 септембар 2012 20:40
АРИСТОКРАТСКИ МОРАЛИЗАМ
већ су "нецвилизовани" Келти (одн. савез келтских племена, или како се зваше) водили бригу о старима, болеснима. Чак су "ванбрачна" деца била збринута, док су их у "цивилизованом" злочиначком, пљачкашком,... Риму бацали (живе?) у смеће.

видим да је врло слична ствар проблем и у неолибералистичко-капиталистичком (западном)паклу.

само необавештен и наиван може помислити како у оба случаја нису у итању "преци и потомци", дакле суштини иста тзв. елита.

познато је да су банкарри из Венеције отишлипре више 100 година у Енглеску...
Препоруке:
6
2
18 недеља, 02 септембар 2012 23:08
УТОПИСТИЧКА СТВАРНОСТ
а то да је женско (Боудика) била вођа побуне ротив Римских легија у Британији (племе Силура или Ицена у Британији) је само "шамар" тзв. феминистичком покрету, покренутом од истих структура.

Да женско буде вођа - нешто незамисливо за пљачкашки, злочиначки и "цивилизовани" Рим.
Препоруке:
1
0
19 понедељак, 03 септембар 2012 04:02
Srboljub Savic
Penzija nije niti sme biti "socijala".
Prica o penzijama i budzetu je "bacanje prasine"
u oci i prokrivanje nesposobnosti citavog niza vlada
(pored razornih sankcija, gradjanskog rata, rata,...)
Price o zaposljavanju u "ono" doba, makoliko bile
istinite, nisu bitne.
Penzije nije izmislio ni socijalizam ni komunizam.
Penzija je ekonomska kategorija, a moze nestati, kad
i plate.
To sto smo mi pomesali, invalidnine, "porodicne"
penzije, to sto imamo laznu "socijalu" i nazovi
solidarnost (ko moze da zivi samo od 7.500 d. penzije?)to nije ni sistem, ni ekonomika.
Ne zelimo da shvatimo da penzija ne moze biti
predmet politikantstva, niti se stvara "za juce".
Ako "trubimo" o "pravnoj drzavi", odakle nam ideja
da negiramo uredno placane doprinose za penzije, decenijama. Uplaceni doprinosi su bili stvarni,
u onoj meri koliko je sve ostalo bilo realno.
Nigde na svetu, mladi ne "misle na starost" pa je
zato, davno, kapitalizam uveo prinudu-odvajanja
za penzije.
S. Savic
Препоруке:
5
0
20 понедељак, 03 септембар 2012 04:27
Srboljub Savic
D.2 U velikim azijskim zemljama (vise ljudi nego u celoj Evropi) penzije imaju drzavni sluzbenici i retki u privatnim kompanijama. Stare izdrzavaju deca.
U Srbiji danas, broj drzavnih sluzbenika, koji dobijaju plate i placaju se doprinosi za penzijsko osiguranje, je veliki-brojcano i relativno-procentualno. Samo ova placanja idu na teret budzeta, direktno.
Kako, je proizvodnja unistena, pa posledicno, vlada previsoka nezaposlenost, to je priliv uplata doprinosa za tekuce penzije, nedovoljan. Da sve bude gore, ministarstvo i odgovarajuce institucije tolerisu kriminal,neplacanje doprinosa (pored laznog prikazivanja plata, i ukupno, niskih).
Kada se sve to stavi u isti-lazni "kos"-budzet,
javljaju se svakojaka "spasonosna", ekonomska ili
"socijalna" resenja.
Umesto o uzroku-bolesti, zamajavamo se posledicama.
Privreda propada, pa raste nezaposlenost, plate, i pojedinacno i ukupno, padaju, pa je jaz izmedju priliva i obaveza placanja penzija, sve veci.
S. Savic
Препоруке:
2
0
21 понедељак, 03 септембар 2012 09:34
Бели Орао
Питање свих питања. Где су паре из пензионих фондова?.
Препоруке:
7
0
22 понедељак, 03 септембар 2012 09:52
Бели Орао
Није занемарљив број људи који сматрају да су пензије нешто што је зарађено радним стажом и уплатама у пензиони фонд. Овакво становиште је привлачно али и ускогрудо. У бившој Југославији као и у данашњој Србији никад није постојало право тржиште рада.

Бићу веома ускогруд. Налетео сам 1000 сати са Либијцима у Југославији, не у Либији, и на тај начин зарадио за државу око 5.000.000 $. Моје школовање коштало је око 200.000$. Значи чиста зарада 4.800.000$. Било нас је око 100.Па видите колико смо пензија зарадили од 200$, а где су људи који су се такође пекли на 72 степена на сунцу од Либије до Ирака, а где је радничка класа у земљи. Где су паре?Све је зарађено.
Нећу да будем баш ускогруд као онај банкар па да тражим бонус, али оставите ми право на пензију и немојте да причате да људи нису зарадили, јер је то нетачно, а нетачно је да није постојало право тржиште рада, јер су људи ишли за послом.
Зарадили су то крвавим радом после `45. Тај који сматра да није радио нека се одрекне.
Препоруке:
6
1
23 понедељак, 03 септембар 2012 09:54
thinking maize@ онако успут, о пензионерима...
... у више наврата сам поузданим, а поткованим људима износио своје мишљење о ПОПУЊАВАЊУ ДЕЛА ПЕНЗИОНИХ ФОНДОВА са ТРЖИШТА! Како, питаћете се Ви!? Јасно је да се И пензионери, као и огромна већина нашег грађанства тржишно понаша у смислу да гледа да "купи јефтино, а прода скупо", тј. пензионерски ГЛАС на изборима је ВРЛО СКУП, али су НЕКЕ ПЕНЗИОНЕРСКЕ БЕНЕФИЦИЈЕ приличне! Рецимо, пензионери у Београду старији од 65 година НЕ ПЛАЋАЈУ ПРЕВОЗ, па у складу са ВИШКОМ ВРЕМЕНА (за разлику од ВЕЋИНЕ ГРАЂАНСТВА), могу да процуњају по једином српском мегалополису у потрази за ЈЕФТИНИЈИМ лековима, намирницама и сл. Сећам се кад је у Слобино време, доста пензионера прилично масовно учествовало у "сивој економији", тј. шверцу! Тако су упознали и нпр. лепоту барокног Темишвара! Пошто су И ПЕНЗИОНЕРИ упућени у ТРЖИШНЕ ЗАКОНИТОСТИ, ПРЕДЛАЖЕМ да се ЈЕДАН ДЕО ПЕНЗИЈА ПОПУЊАВА из АКЦИЈА, које би ВЛАДА доделила ПИО, као ПРЕДСТАВНИКУ ПЕНЗИОНЕРСКИХ ИНТЕРЕСА или било коме ко заступа ту категорију грађана!
Препоруке:
5
2
24 понедељак, 03 септембар 2012 10:03
thinking maize@ онако успут, о пензионерима..., наставак
Када мислим ДОДЕЉИВАЊЕ АКЦИЈА неком представнику пензионерских интереса, не мислим на ПОКЛАЊАЊЕ тих акција, већ на нешто што су ПЕНЗИОНЕРИ ЗАРАДИЛИ! Ergo, ОПШТЕ је ПОЗНАТО да су из ФОНДОВА ПИО "во времја оно" (било то "времја", "времја" Броза, постброзовог периода, вакат "тата Слобе" или чак ДОСманлијска ера, свих провенијенција) БИЛА ФИНАНСИРАНА ИЗГРАДЊА АУТОПУТА Београд- Ниш, затим изградња тзв. "Сава центра", а центар главног града Србаља је ПРЕПУН РАЗЛИЧИТИХ НЕКРЕТНИНА на врло АТРАКТИВНИМ ЛОКАЦИЈАМА, које подизаху разно-разни Спасићи, Кикијеви и сл. ПРЕДРАТНИ тајкуни, али са ВРЛО ЈАСНОМ НАМЕНОМ ПОПУЊАВАЊА ОНДАШЊИХ ПЕНЗИОНИХ ФОНДОВА! Чак и мом Краљеву постоји једна кафана, зове се "Задужбина", које тадањи краљевачки "индустријалац и предузимач" Анђелко Савић са женом Татијом намени "сироној школској омладини и изнемоглима"! Не видим разлога, да се у већ ЗАПОЧЕТОМ ПРОЦЕСУ ДЕНАЦИОНАЛИЗАЦИЈЕ та ИМОВИНА не ВРАТИ на УПРАВЉАЊЕ ОВЛАШТЕНОМ ПРЕДСТАВНИКУ ПЕНЗИОНЕРСКИХ ИНТЕРЕСА! Тако би се...
Препоруке:
3
2
25 понедељак, 03 септембар 2012 10:20
thinking maize@ онако успут, о пензионерима..., КРАЈ!
Тако би се, ПРЕНОШЕЊЕМ ПРАВА ВЛАСНИШТВА над тим НЕКРЕТНИНАМА, као и АКЦИОНАРСКИМ УЧЕШЋЕМ у ВЛАСНИШТВУ над НЕКИМ од КАПИТАЛНИХ ОБЈЕКАТА ИЗГРАЂЕНИХ у СОЦИЈАЛИЗМУ (аутопут Београд-Ниш, "Сава центар" и сл.), а ФИНАНСИРАНИХ ДЕЛОМ из ФОНДОВА ПИО, на ОВЛАШТЕНОГ ПРЕДСТАВНИКА ПЕНЗИОНЕРА (ПИО или УО пензионе организације, па и странка (тренутно ПУПС), заступник интереса пензионера), уз ИМЕНОВАЊЕ МЕНАЏМЕНТА (именовање би вршили представници пензионих интереса (горе побројани) и одговарајуће скупштинско тело, а постојао би и независни НАДЗОРНИ ОРГАН), који би ОПЕРАТИВНО УПРАВЉАО том имовином, у циљу ПОПУЊАВАЊА ПЕНЗИОНИХ ФОНДОВА, али и домаћинског управљања поменутом имовином у циљу њеног "оплођавања" и даље експлоатације. Тако би пензионери могли да СЕБИ омогуће ПОВЕЋАЊЕ ПЕНЗИЈА у периодима тржишне конјуктуре, а у периодима оскудице делили би судбину грађана Србије ИЗЛОЖЕНИЈИХ ТРЖИШТУ! Тиме би, У УСЛОВИМА ТРЖИШТА, били постављени основи НОВОГ СОЦИЈАЛНОГ УГОВОРА, који би обухватао И ПЕНЗИОНЕРЕ!
Препоруке:
4
1
26 понедељак, 03 септембар 2012 18:57
ТОПЧИДЕР
понедељак, 03 септембар 2012 04:27
Srboljub Savic

Kako, je proizvodnja unistena, pa posledicno, vlada previsoka nezaposlenost, to je priliv uplata doprinosa za tekuce penzije, nedovoljan. Da sve bude gore, ministarstvo i odgovarajuce institucije tolerisu kriminal,neplacanje doprinosa ...


Без пуно философије, ршење је познато и врло лако: увести некредитни новац (каква је то држава која нема финансијску сувереност). Да је држава као што није, она би свако пунолетном грађанину издвајала "зѕ џабе" сваки месец средства, и пензије наравно+раније поменута средства. Не мислим само на Србију. Знамо како је ррошао Линколн кад је држава сама почела издавати новац.

Знамо како су некад похапсили ТЕМПЛАРЕ због зеленашења...

Јер новац је ипак само обичн папир, а "држава" га не штампа, него....
Препоруке:
0
0
27 понедељак, 03 септембар 2012 19:28
објективаН
@Бели Орао,понедељак, 03. септембар 2012 09:52

Ваш конкретан проблем је у томе што сте ниско летели, а онда, знате и сами, настају проблеми са слетањем.
Илузорна је помисао да сте нешто зарадили. Ко је узео гро профита? Није Вам познато; наравно.
Маслаћ је у текст уградио једну филозофску и/или логичку замку.
Поставио је затворено питање: зашто, чему и коме пензиони систем у нашем друштву служи?
Питање је оставио тек толико отвореним - само као удицу која се не види од мамца: како да расподелимо оно што имамо/немамо, па да бежимо у своје недавно откупљене станове за 100 марака.
Можда није поштено решење, али је логички неумољиво.
Препоруке:
0
2
28 понедељак, 03 септембар 2012 21:21
сељак беземљаш
&БЕЛИ ОРАО.
Јесте пријатељу,ти имаш право.И ниси једини.
THINKING MAIZE нам јавља и где је део пара.Рекао бих да је прескочио термоелектране.
Али,али, како остварити право.То је у животу увек важније од права.Молим те да ово схватиш потпуно пријатељски.
Мене су тој лекцији подучили осамдесетих.Па ми је сада лакше.
Препоруке:
0
0
29 уторак, 04 септембар 2012 04:13
Srboljub Savic
@ Gordana
U Nemackoj je izdvajanje za penziju prinudno. U nekim
drzavama, na zapadu, dobija se bruto plata, pa je
izdvajanje za penziono, zdravstveno, ..."na volju"
Sistemi zivotnog, zdravstbvenog i penzionog osiguranja, rezultat su i politike ali i vrlo slozenih racuna, statistickih projekcija, procena rizika,...
Osiguranje, zivota, imovine, transporta, .. je ogromna delatnost, koja nije u rukama drzave (uglavnom) ali nije ni potpuno liberalna. Uz sistem osiguranja ide sistem re-osiguranja, kako bi se sprecile posledice ozbiljnih oscilacija i kolapsa.
Penzije-drzavne/privatne:
Svojevremeno, zaposleni u nemackoj firmi AEG, izdvajali su (mozda i bez izbora) u njen penzioni fond. Kada je AEG bankrotirao i nestao, njene penzionere spasila drzava.
Ni sistem osiguranja, ni drzavnih penzija, ne moze da zavisi od "rezima", "sistema", jer se radi o kontinualnom procesu. Pored ostalog, nove drzave nasledjuju i obaveze prethodnih, pa Srbija ima deo baveze Jugoslavije.
S. Savic
Препоруке:
1
0
30 уторак, 04 септембар 2012 09:21
thinking maize@ "сељак беземљаш" или КАКО се ЗАМУЋУЈЕ РАЗЛИКА између ПРАВА и РЕАЛИЗАЦИЈЕ ПРАВА!
Да, постоји РАЗЛИКА између ПРАВА и РЕАЛИЗАЦИЈЕ ПРАВА! Не морају нас подучавати 80-те, гледасмо то, бар од времена кад појмисмо себе као грађане! Тј. од првих избора, у мом случају 1981 (кад се гласало за 88 од 89 кандидата или тсл.), у 18-19-тој, па до после војске (у мом случају 19-20-та), кад се размишља о томе, АКО СТЕ СТУДЕНТ, како ћете добити стипендију, кредит, студентски дом или бар намаћи газдарици до 1-ог, с тим да имате за уџбенике, мензу и неку крпицу. АКО НИСТЕ СТУДЕНТ, да се НЕГДЕ ЗАПОСЛИТЕ, пошто је већ 80-тих постало "чипаво" за посао, па и за "шљакере"! Тад СПОЗНАЈЕМО да смо ГРАЂАНИ, јер ПОСТАЈЕМО, овако или онако, ОДГОВОРНИ за СЕБЕ! Наравно, ако нисте "непријатељ народа", па сазнате РАНИЈЕ! (Што би Ваш "случај"!) И тако СВЕ до САД! Кажу старији људи да је тако било и раније! Него КАКО ЗАПОЧЕТИ са БУЂЕЊЕМ, да нам се не деси као мени кад рекох НЕСУЂЕНОМ асистенту: "Сад ћете Жељко УПОЗНАТИ ПРАВИ ЖИВОТ", мислећи на РАД, нашта ми Жељко одговара: "Знам, био сам У КАФИЋИМА!"
Препоруке:
0
0
31 среда, 05 септембар 2012 00:43
Бојан
Приједлог има смисла. По мени:

- Сви који добијају пензије из истог фонда треба да их у истом моменту добијају под истим условима, тј. да се примјени исти принцип обрачуна. Када се уведе нови закон или правилник, исти принцип обрачуна се примјени на све и тиме ставе ван снаге стара рјешења.

- Треба схватити да је пензиони фонд динамичан и његова снага зависи од текућих прихода. Не могу се пензионерима или коме већ гарантовати приходи који не постоје или се немају одакле исплатити. Задуживање може да буде прихватљиво, али само до границе која неће угрозити систем.

- Фонд се дијели на реални дио тј који се финансира из уплата радника, и субвенционисани дио. У реалном се пензија обрачунава како већ треба, а код субвенционираног треба да се користи други, правилнији кључ. Циљ субвенционисања је да се смањи сиромаштво према томе принцип расподјеле треба да буде у тој функцији.
Препоруке:
0
0
32 среда, 05 септембар 2012 00:50
Бојан 2
Даље да наставим:

- Поред новчаних субвенција, треба размислити и о увођењу робних или услужних субв. које су значајне за најшири круг пензионера. У чему је проблем да држава узме нпр. мноштво запарложених њива, организује производњу хране и ту храну или профит из те производње пребацује пензионерима??

- Код свих субвенција одредити праг сиромаштва. До тог прага су сви једнаки, изнад њега висина субвенције зависи од свих других примања и имовног стања.

- У Русији се ради на увођењу система доживотне ренте, гдје пензионер на име имовине, нпр стана, добија додатну пензију док је жив. Након тога стан преузима фонд. Само је држава довољно снажна да тако нешто организује.

- Стара индијанска изрека каже "Земљу нисмо наслиједили од наших дједова,већ посудили од наших унука." На тај начин треба и пензионери да схвате динамику друштва. Не може се држава задуживати за пензије па да се онда прода ЕПС који треба да остане и будућим генерацијама. Треба и младима оставити шансу за развој
Препоруке:
1
0
33 субота, 08 септембар 2012 12:44
Miloš
I sam sam već duže vreme razmišljao u ovom pravcu. ovo je prava stvar, ekonomsko-politički nitroglicerin koji bi pročistio krvne sudove penzionog sistema, uklonio jednu značajnu sistematsku nepravdu i imao povoljan uticaj na posustalu ekonomiju - ostaje pitanje postoji li politička snaga koja bi ovu reformu sprovela u delo?
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер