Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Globalizacija i savremeni sport

Komentari (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 08 avgust 2012 14:13
MP
Autor "..savremeni sport postaje sve više i više poslovna i komercijalna delatnost, te da je sve manje i manje ono što je nekad bio: igra i zabava."
Tačno, uz opasku da postoji najvažnija komponenta sporta koja direktno utiče na zdravlje nacije i normalan razvoj generacija koje odrastaju na sadašnji kompjuterski način. Dobro bi bilo da redakcija dobavi i mišljenje Ducija Simonovića na ovu temu.
Preporuke:
10
0
2 sreda, 08 avgust 2012 15:10
trio
Bravo, dobar tekst. A danasnji profesionalni sport tek nema veze sa zdravljem i zdravim razvijanjem tela (i duha).
Preporuke:
15
1
3 sreda, 08 avgust 2012 15:14
Beli Orao
""MP. Duci Simonović je lik, ali da bi se njegovo važilo, morali bi zemljani polovi ponovo da se vrate na svoje mesto.
Preporuke:
9
1
4 sreda, 08 avgust 2012 16:19
J. Jevtić
@Zlatko Bogatinovski:

”Pored sportista, po mnogim autorima, glavni sportski proizvod jesu sama takmičenja i rezultati koji se na njima postižu. Kod nas ovakvu tvrdnju zastupaju prof. dr Nenad Havelka sa Filozofskog fakulteta u Beogradu i prof. dr Ljubiša Lazarević sa Visoke sportske i zdravstvene škole u Beogradu.”

Zar je kao potporu za ovakve Vaše, neverovatno banalne, tvrdnje zaista bilo potrebno navoditi ”autoritete”? To je prosto smešno. Samo pokazuje da se profesori Havelka i Lazarević bave ”naukom” od trećerazrednog značaja.
Preporuke:
7
4
5 sreda, 08 avgust 2012 16:37
Ukratko
Prošle godine, neko je napisao:
Multinacionalna sociedad de responsabilidad limitada korporacija "Barselona"

je nadjačala multinacionalnu kompaniju PLC manchester United Limited

u vezi novaca koje će dobiti od konzorcijuma FIFA.

Pre toga su, kao maškarada, neki dečki malo trčkrali po nekoj livadi, udarajući naduvano parče veštačke kože.
Preporuke:
8
1
6 sreda, 08 avgust 2012 16:50
Vlade dijaspora
Sa jedne strane imamo recimo komunalca koji zarađuje 200e, rezultat svoga rada je vidljiv i ide u korist svih građana. Sa druge strane imamo recimo polupismenog fudbalera nekog španskog kluba koji zaračuje nekoliko milijona evra. Nekulturan je i ne igra po pravilima fer pleja, zanima ga samo pobeda, za to je spreman i da konzumira nedovoljena sredstva. Sa platom nije zadovoljan iako ne može nikad da je potroši i već traži prelaz u drugi klub, naravno uz neki milijon više. Njegova društvena uloga nije promocija zdravog života, ferplaja ili bilokakvih pozitivnih vrednosti. Njegova uloga u globalnom dehumanizovanom sportu je u funkciji "hleba i igara" za narod i ništa više od toga.
Vrhunski sport već dugo vremena ne pratim, ali sam svestan važnosti fizičke kulture i rekreativnog sporta. Samo ova dva oblika sporta omogućavaju da bi nacija bila barem malo psihifizički zdravija.
Preporuke:
9
0
7 sreda, 08 avgust 2012 17:01
Ni profesionalizam ni amaterizam
Dupli apsurd sporta, i profesionalnog i amaterskog: Profesionalizam je surov, a amaterizam licemeran.

1.Profesioanliazm
Vidimo gde je doveo. Pare. Sponzori. Guranje svojih, setite se „Omege“ i Čavića. Onda „Nike“ sponzoriše Rafu i feda, pa šta često rade Noletu.
Nema viteštva.
Nema nadmetanja.
Uspeh po svaku cenu.
Hemija,ako neko pronađe nešto što još nije na crnoj listi a pomaže.
Pravljenje robota od živih ljudi.

Sećate se nekadašnjih radio-drama na Radio BG? Bila jedna u vezi sporitste, trkača. Koga su, radi aerodinamičnosti delilirali celog.
Pa mu plastični hirurg odstranio ušne školjke,zbog otpora vazduha. I glavu mu oblikovali.itd...

Šta rade gimnastičarkama da im odlože pubertet?

Znači, jedna spirala surovosti, beskruploznosti, biznisa.

Kada je jednom Bekakom sin bio bolestan, pa ovaj zakansi na trening, Aleks se izviče: Ovo je akcioanrsko društvo i koga zanima zdravlje tvoga sina ako nam na berzi apdne cena?
Preporuke:
10
0
8 sreda, 08 avgust 2012 17:44
The Tao of Groove
Globalizacija je stara koliko i medjunarodna udruzenja profesionalnih sportova koja su jedno od glavnih oruzja globalista. Profesionalni sport je nagacija sporta: ne favorizuje zdravlje, vitestvo i sportski duh nego je cirkus za nepismene i duhovno siromasne.
Preporuke:
9
0
9 sreda, 08 avgust 2012 22:05
V
Jedan od bitnih problema je što se reč "sport" pokriva previše aktivnosti,pojava...odgovor na pitanje zašto je to tako zahteva veoma ozbiljan pristup i jedan sveobuhvatan pogled.Uočljiv je porast tekstova na ovu temu što je dobro i za sport i za društvo, ali ne sme se ostati na površini.
Preporuke:
4
0
10 četvrtak, 09 avgust 2012 11:19
Ni profesionalizam ni amaterizam
Elem, kontam ovako:Amaterizam je licemerje.Bio je svojstven komunističkim državama. Radiš, učiš, i baviš se sportom. Treniraš recimo 2 puta nedeljno.A direktor firme je istovremeno i u upravi tvog kluba. I kaže ti: Treniraćeš češće, da bih ja bio uspešan vođa ovog kluba, a ja ću srediti da ti ne pišu izostanke.Pa drugi direktor svom pulenu kaže: nećeš ni dolaziti na posao, vodićemo te fiktivno.I kreće spirala...Koliko je sportista „radilo“ po firmama?Znali, i amaterizam je besmislen, jer neko, u trci za uspehom postaje prividni amater a zapravo profesionalac.
Preporuke:
4
1
11 četvrtak, 09 avgust 2012 11:28
Ni profesionalizam ni amaterizam
Meni je slučaj sa Bubkom otvorio oči.
Prvo, onaj sistem u istočnim zemljama: Otrkiju da si talentovan za nešto, i reše ti sve egzistencijalne brige: Imaš smeštaj, primanja, školu, zaposle ti roditelje, sve ti omoguće, samo da napreduješ.
Šah, atletika, plivanje...
Lepo što je država to radila, da se ne oslanjaju na sponzore, i ne propadaju talenti koji sponzore ne pronađu.

Ali, prestaje amaterizam.
*
Zašto Bubka?
Sećate se kada je obarao rekorde podižući lestvicu za samo 1cm? A mogao ladno da podigne za desetak.I onda saznam da od sponzora dobija 150.000 $ (tada velika suma) za svaki oboren rekord. I nije lud da odjednom preskoči 10 cm, bolje 10 puta po 1 cm.
Pametno, korisno...

Ali, gde je tu sport?
Preporuke:
6
1
12 četvrtak, 09 avgust 2012 14:08
Paja
Nema više sporta. Ovo što sada zovu "sport" je biznis, a u biznisu nema viteštva, nema sporta, u biznisu su dozvoljena sva sredstva da se zgrne "lova". Tako sportisti koriste drogu (svi do jednog, ovi najbolji), a "menadžeri" se služe narkodilerima, raznim razbojnicima i mafijašima da bi došli do basnoslovnih suma novca pomoću kojeg će od prosečnih medijski stvarati zvezde. Nemoguće je da se toliki novac stvara ni iz čega. Sve te prljave rabote će doživeti potpuni krah. Kako npr. neko može objasniti da onaj plivač iz Južnoafričke republike, koji je pobedio Felpsa, i koji ima 20-tak godina ispliva jednu trku i kaže da je "crkao", a Felp u roku sat vremena ispliva dve i osvoji oba zlata, dok mu mama na tribinama pada u trans. To nije sport, to je luda kuća.
Preporuke:
3
0
13 četvrtak, 09 avgust 2012 23:07
Zdravko
Otkako je Danis Tanović, sasvim nepoznata faca pokupio oskara za sasvim prosječan film "Ničija zemlja" u konkurenciji sa sjajnim filmom "ameli Pulen" a Marti Ahtisari i Barak Obama dobili Nobelove nagrade za mir, sve je postalo apsurd i smijurija sa tragičnim konotacijama. Sport? Značenje te riječi se upotpunosti izgubilo, kao i "Oskar" i "Nobel". Improvizacija i podmetačina. Žalost živa i laž masna.
Preporuke:
2
0
14 petak, 10 avgust 2012 08:40
@Zdravko
Otkako je Danis Tanović, sasvim nepoznata faca pokupio oskara za sasvim prosječan film "Ničija zemlja" u konkurenciji sa sjajnim filmom "ameli Pulen" a Marti Ahtisari i Barak Obama dobili Nobelove nagrade za mir, sve je postalo apsurd i smijurija sa tragičnim konotacijama. Sport? Značenje te riječi se upotpunosti izgubilo, kao i "Oskar" i "Nobel". Improvizacija i podmetačina. Žalost živa i laž masna.


Tačno, uz izvesne napomene.
"Ničija zemlja" jeste prosečan film sa stanovišta umetnosti.
Ali je nadprosečan sa stanovišta cilja i svrhe-propagande zbog koje je snimljen, to jest sa stanovišta propagande. A znamo da tu nema potrebe za nekom estetikom.
*
A za Nobela. Nije to počelo sa Obamom. Setimo se Kurta Valdhajma i mnogih drugih.
Preporuke:
2
0
15 petak, 10 avgust 2012 09:17
Stanko
Savremeni gladijatori, droga za narod, zamena za neke osnovne ljudske potrebe. Ne radi se o globalizaciji sporta vec debilizaciji i pacifikaciji gledalaca. Dok nezadovljni revolucionarno sposobni puk gleda kako neko zabija gol ili krlja nekome noge na travnatom gladijatorskom terenu on nema drustvenu svet vec dozivljava osecaj zadovoljstva ravan seksualnom. Zgoditak i lopta u mrezi ima gotovo seksulani znacaj. Taj osecaj kod zavedenog navijaca traje do sledece utakmice i tamo u krug. Sport je sredstvo za vladanje i pacifikovanje masa jer dok gledaju borbu na terenu ne interesuje ih borba za promene u drustvu. Navijaci su savremeni robovi ili savremeni uzivaoci mocnog opijata - sporta. Proizvod sporta nije rezultat ili profit - vec osecaj zadovoljstva i sitosti navijaca kao zamena za osecaj nezadovoljstva i praznog stomaka koji su proizvod drustvenog uredjenja.
Preporuke:
4
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner