четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

А да покушамо мало на "друга врата"?

Kоментари (44) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 27 август 2012 12:06
ДУГА ХИМНА
Неолиберални концепт, смишљен ради што безболније експлоатације света, отишао је у историју


па мислим да још није. "Мерама штедње" се жели наметнути неолиберални модел државе. Дакле, смањена средства за школство, здравство,....

створити апсолутно потрошачко друштво, итд.

Немачка им је ту опет у старој улози. Покушавају је истицати и дати као пример "успешност мера штедње", и слично.

Немачка улога је нешто као Јагодина у жутих кмера,одн. њихових шефова.
Препоруке:
41
4
2 понедељак, 27 август 2012 12:14
Grof
Mislim da se vodi borba izmedju SAD i BRIK povodom Sirije. Ako ostane Asad na vlasti, onda su Amerikanci i svi njihovi saveznici izgubili od Rusije i Kine. Uskoro ćemo videti ko će vladati svetom...:-)
Препоруке:
46
6
3 понедељак, 27 август 2012 12:18
МИСТИЧНА ЕКСТАЗА
За веома кратко време дошли су до тога да већ имају важне економске и војне интересе, које су спремни да одлучно бране кроз све институције међународног права, пре свега у Уједињеним нацијама.


а можемо ли само замислити стање за 1000 година, или "само" сто !

наравно,наредак Кине иде захваљујући руским "играчкама", одн. заштити. Њихова заслуга је што нису дозволили да их изманипулишу, и нахушкају на Русе, одн. териториј (Сибир, и слично).

што се поменуте пројкције тиче. гледао сам пре неки дан емисију о Хетима. Они су у то време били супериорна "нација". Чак се претпоставља да су пирамиде у Египту њихово дело.

Хоћу да кажем како су вероватно дошли са тзв. Балкана (Троја се у њих називала Вилуша. Случајо остоји и такав крај у ЦГ-не мислим да кажем да је он Троја-никако, већ упућујем на...)

Дакле, то је прича о тзв. Балкану од пре пар хиљада година.
Препоруке:
19
7
4 понедељак, 27 август 2012 12:18
Смиљански
Запад преко разних НВО,обавештајних служби медија,и неких политичара перманентно врши анти-Руску кампању!Погледајте само Чанка, који не престаје да пљује по свему што је руско,а највише га боли НИС,јер је свестан да отцепљење неће ићи баш лако, док је руски капитал у Војводини!
Наше вође ће нам доћи главе ако се коначно не приклонимо једином правом савезнику.Наравно да су ти и остале земље БРИКА-а,као и Белорусија,и Казахстан,које такође имају огромне потенцијале.Да не причама да је Србији довољно да ради, само за пола Москве!
Зашто нам НАТО није помагао да гасимо пожаре,питање је за наше љубитеље запада,или ни ово није довољно од Руса,па ће мо и томе да видимо само "њихов интерес"!
Погледајте само,како се ових дана врши пропагнда,око панкерки,које су направиле препад у Православној Цркви и извеле "перформанс" против Путина!Сви их подржавају,чак и наши медији, !Питам се,шта би било да се то десило у католичкој цркви или Џамији какве
Препоруке:
66
2
5 понедељак, 27 август 2012 12:26
САВРШЕНА ИЛУЗИЈА
Наивни су они који мисле да само доштампавањем нечега што се зове долар или евро, које су бивше светске резервне валуте, може да се изађе из кризе. Онај који је креирао новац којим је скоро цео свет презадужио, сигурно је свестан како и докле то може да функционише. Сада то знају и они други и сигурно су спремни да бране и одбране новонастајући систем реалне мултиполарне економије.


Слажем се !

Па зато јер су их вероватно научили да је новац роба.

Новац у суштини НИЈЕ роба, већ само средство размене.

Па да видимо онда и у овом случају - шта је новац!

тако су стварали магију и са онај хипотекарни балун, и слично.
Препоруке:
33
2
6 понедељак, 27 август 2012 12:38
УТОПИСТИЧКА СТВАРНОСТ
У своје друштво примили су и Јужноафричку Републику и тако пружили могућност Африканцима да више сарађују међусобно


у том контексту би навео да се Монголија чак одрекла државности.

од 2015 биће само аутономија у склопу Руске федерације.

а АП Војводина (он. неке НВО) траже неку државност и "новце"....!
Препоруке:
40
1
7 понедељак, 27 август 2012 12:48
ЈАСНИ ОБРАЗАЦ
Позиционирање Србије на тржишту за директне инвестиције земаља БРИКС-а. Привлачење нових инвестиција из тих земаља. Стварање новог имиџа државне и локалне управе.


по могуности да уложе и у сев. део Косовске Митровице, која је (са јужним делом града) пре комуниста ионако била у Србији. Чак за време нацистичке окупације. Па ви видите ....
Препоруке:
35
4
8 понедељак, 27 август 2012 14:58
Miloš
Naravno. Ne samo da pokušamo, nego da se, uglavnom okrenemo "drugim vratim", koja su neuporedivo bolja, zdravuja, korektnija za Srbiju.
Препоруке:
34
1
9 понедељак, 27 август 2012 15:13
Lexa
Кроз све Пурићеве текстове одлично је објашњено и показано како се у континуитету мења свет.Овај његов одличан предлог показује и како се стратешки мисли и како се на време реагује на нову ситуацију у свету.
Препоруке:
33
1
10 понедељак, 27 август 2012 15:49
МР
...шта ће на то запад да каже...Шта може да каже? Запад има своје проблеме. Њихове владе нису за велики привредни ангажман у иностранству, нарочито не њихови синдикати, јер би то значило губитак радних места за њихове раднике. У Америци се већ буне што су многа радна места отишла у Кину и желе да их поврате. Срби и Србија треба да сарађују са сваким ко потенцијално може да им помогне. Ако то неком на западу није право, нека онда инвестира у Србији, биће добро дошао. Данас свако гледа своје интересе, па тако и ми.
Препоруке:
28
2
11 понедељак, 27 август 2012 15:50
Kristina
Spas nam je na drugoj strani. Zadnji je čas da odbacimo zle, pohlepne, zlonamerne i demonizovane opcije koje nas razaraju poslednjih decenija i to sve u ime slobode, demokratije, ljudskih prava i sličnih laži i gadosti.
Препоруке:
32
3
12 понедељак, 27 август 2012 17:21
CC
Не верујем русима
Руске банке понашају се исто као и западне, јер су свесни економског поробљавања преко финансијског система. Тако ће бити и код нас.
Препоруке:
6
33
13 понедељак, 27 август 2012 17:49
JohnyBgood
Srbija svakako treba da iskoristi svoj politicki i geografski polozaj i saradjuje sa svima, a pogotovo silama u usponu. Ali Srbija kao i svaka druga zemlja najvise trguje sa okruzenjem tako da mora da saradjuje i sa Turskom, zemljama Mediterana, i naravno EU koja je ipak najveci trgovinski partner. I naravno da je "EU nema alternativu" cista glupost jer se time toj EU signalizira da moze da ti radi sta hoce.

Ali sto se tice nekakve investiciona konferencije BRIKa, to mi zvuci kao tipicno srpska pompeznost i preskakanje domacih zadataka. Zasto bi to BRIK pojurio u Srbiju na nekakvu konferenciju? U zemlju cija je ekonomija velicine njihovog veceg GRADA. I da li nas neko sprecava da u bilateralnim kontaktima ohrabrimo njihove investicije?

Srbija je zemlja u kojoj nicije investicije nisu sigurne zbog reketasa na vlasti. Svako gleda da ti naplati neku "firmarinu" ili drugi reket i dok se ti stakori ne rasteraju NIKO ovde nece hteti da ulaze. Pa ni BRIK, radje ce ici negde drugo.
Препоруке:
20
1
14 понедељак, 27 август 2012 18:16
JohnyBgood
Spasa nema ni od BRIKa, ni od Rusije, ni od EU. NIKO te nece spasiti, pogotovo ne za dzabe, pa tako ni ruski bankari sto neko rece gore. A nekakva "investiciona konferencija BRIK-a" je tek cisto fantaziranje.

Spas je u NAMA. Da eliminisemo kradju gotovo MILIJARDU EVRA godisnje u javnim nabavkama, ne bi nam ni trebalo da nas neko spasava, nego bi mogli dostojanstveno da ispregovaramo medjusobno korisne aranzmane i sa BRIKom, i sa EU, i sa Turcima i drugim regionalnim igracima koji su nam vazni.

Jos da rasteretimo privredu i one koji nesto RADE od nemilosrdnog reketa i otimacine ovih na vlasti, gde bi nam bio kraj?

Steta sto je clanak poceo sa idejom uredjenja zemlje po standardima EU pa onda to napustio u korist nebuloze od nekakve konferencije umesto da pricamo o tome KAKO da se najzad uredimo da prestane kradja, korupcija, otimacina, uhlebljivanje partijasa u administraciju, itd. Da to sredimo niko i ne bi morao da nas spasava.
Препоруке:
15
3
15 понедељак, 27 август 2012 18:47
НЕПОКОЛЕБЉИВ РАЦИОНАЛИСТА
понедељак, 27 август 2012 17:49JohnyBgoodSrbija svakako treba da iskoristi svoj politicki i geografski polozaj i saradjuje sa svima, a pogotovo silama u usponu. Ali Srbija kao i svaka druga zemlja najvise trguje sa okruzenjem tako da mora da saradjuje i sa Turskom, zemljama Mediterana, i naravno EU koja je ipak najveci trgovinski partner.какав бемисао, или намерна демагогија (?)у време свемирских путовања, он прича као да је у средњем веку...
Препоруке:
9
7
16 понедељак, 27 август 2012 18:49
nedten
Tekst inspirativan, dobar i za komentare, jer tekst daje mogucnosti i jednima i drugima da iznesu stav o ponudjenim "verata": istocnim ili zapadnim... Pisac se okrenuo na istocno podneblje u kome je dominamntan BRIKS. Sta reci, interesi treba da nas opredelem ali i dusa i dostojanstvo. Ocito da zapadna vrata su nam otvorena samo za "prljave tehnologije" i "jeftinu radnu snagu" usput i da nas dugo, dugo edukuju prema njihovim standardima i demokratiji. Istok, e tu je malko lakse. Samo treba pronaci i za ta "vrata" pave formule. Nije to sve tako jednostavmno. Na istok se ne ide vise u "karavanioma" za malo zacina, pirinca ili vec. Sada se tamo ide za visoke tehnologije...usput se naidje i na razumavanje i podrsku, jer jos uvek nisu izgubili osecaje i dusu...Mi smo na granici da se opredelimo. Da li zelimo da imamo dusu i dostojanstvo i interes ili da se samo opredelim za nekakav interes. Na nama je, ili na vecini je da se opredeli...
Препоруке:
9
3
17 понедељак, 27 август 2012 19:01
Богдан
Овим би Србија показала да је, као што штити велике и мале инвеститоре са запада, под будним оком њихових моћних држава, исто тако направила систем који штити све инвеститоре из БРИКС-а и осталих држава.
Препоруке:
9
2
18 понедељак, 27 август 2012 20:25
BRIKSOVAC
Kratka analiza, pa odlično rešenje.Bravo.m
Препоруке:
12
3
19 понедељак, 27 август 2012 23:34
паја патак
За почетак би онај хрватски натпис на улазу у земљу требало избрисати, и уместо њега, испод српског имена државе,написати "Republic of Serbia". Лако је, не кошта много, а много би значило.
Препоруке:
8
3
20 уторак, 28 август 2012 01:25
Горан Чикаго
@паја патак

Слажем се апсолутно са тобом да би тако требало писати, али се никако не слажем да је натпис на тзв. хрватском, јер тај језик, шта год ко мислио и веровао једноставно не постоји осим у политичком решењу Тућманове владе.Лингвистички је необјашњив за стручњаке, мада и не мораш бити стручњак да би то схватио.То је само дијалект српског језика.Моја жена је избеглица из Книна па и даље звучи као да је хрватица, али тако је тамо сав српски народ говорио, па и остатак тзв хрватског народа пре него што је покатоличен и од папе службено добио народност и име а касније и језик. Тако да је и то српски језик написан латиничним, понављам ЛАТИНИЧНИМ писмом.
Препоруке:
9
1
21 уторак, 28 август 2012 03:20
BRIKSOVAC
Kratka analiza, pa odlično rešenje.Bravo.m
Препоруке:
3
2
22 уторак, 28 август 2012 03:24
Srboljub Savic
Koliko god svet imao vrata, mi udaramo glavom u zid.
Isli smo putem, kopirajuci ogromnu, opustosenu zemlju koja je vapila za svim proizvodima, da omoguci
stanovnistvu normalan zivot. Istovremeno, "progutala
je udicu" i bacila se na oruzje i svemirske programe,
"zakidajuci" i dalje osnovnim potrebama. Mi smo prvo
posli putem, kao da smo bar pet uta veci. Nikad
nismo smeli da se uporedimo sa ravnima, niti da se
suocimo sa svim oko nas. Privredna reforma (i niz
drugih) bila je pokusaj izlaska sa stranputice.
Kasnije, proizvodnja-industrijska, poljoprivredna, ... dala je i rezultate, a nasi radnici u Nemackoj
(i drugde) ostvarili su priliv deviza, koje izvoz
nije ni sanjao. Cak i taj redovan priliv, nismo
znali ni hteli da domacinski koristimo. Zato je
danas Srbija puna kapela i skupih spomenika po grobljima, kucerinama (najcesce nedovrsenih) i
"vikendicama", na usitnjennom zemljistu. Onaj
broj privatnih preduzetnika je upravo mera "uspeha"
S. Savic
Препоруке:
5
1
23 уторак, 28 август 2012 03:45
Srboljub Savic
D.2 Stanje u svetu-EZ, BRIKS, ASEAN, SAD, ...
Ekonomska kriza nije ni opsta ni ista svuda. U EZ
u krizi su neke zemlje, dok Nemacka stoji itekako
cvrsto, jer je razvijena na dobrim temeljima.
Brazil, u dobroj meri, ide "nemackim" putem.
Indija ima skoro tri puta vise stanovnika nego EZ,
na jedinstvenom prostoru-veliko, rastuce domace
trziste, zalog stabilnosti. Pored velikog broja
sirotinje i nedovoljno obrazovanih, broj visoko
obrazovanih i inteligentinih radnika je znacajan.
Kina-najmnogoljudnija, ogromnog unutrasnjeg trzista,
iako trpi posledice krize u SAD i EZ, donekle,
zdravo je orijentisana na proizvodnju. Kako se delom
vratila u doba surovog kapitalizma, razlike u
bogatstvu i "stare" navike (odnosi "gore-dole")
predstavljaju pretnju za buducnost. Nedostatak
sirovina kao i potreba za spoljnim trzistima, vodi
je u svetsku ekspanziju (vec je u proizvodnji
mnogo cega, cak i automobila, prva u svetu).
S. Savic
Препоруке:
4
1
24 уторак, 28 август 2012 04:08
Srboljub Savic
D.3 Rusija, danas je u slicnom polozaju kao SSSR.
Proizvodnaj naoruzanja i kosmicki programi su i dalje
odvojeni od civilne industrije. Iako planiraju
"re-industrijalizaciju", proces se ne moze pokrenuti
ni lako ni brzo. "Lak" i ogroman novac-banaka i
trgovaca sirovinama, ne mari za rizik investiranja
u proizvodnju, pogotovo sto se za sloj bogatih moze
sve obezbediti uvozom, koji je trgovcima profitabilan.
Pored toga, Rusija je cilj osvajanja i meta za
napade svih vrsta, pogotovo iznutra. Dok bogati
veruju da ce to biti i bez Rusije, oni ispod su
pretvoreni u amorfnu "masu".
Zemlje ASEAN-a bujaju. Brojno stanovnistvo, niski
zivotni troskovi (osnovni), pogodna klima (proizvodne
hale su znatno jeftinije, po m2) obilje svih sirovina, daju im veoma znacajnu komparativnu
prednost. Zbog svega nabrojanog (i jos drugog),
SAD, Nemacka, pre svih, investiraju (i dalje), cak
na stetu sopstvenog stanovnistva.
SAD, stara i poznata strategija.
S. Savic
Препоруке:
3
1
25 уторак, 28 август 2012 04:34
Srboljub Savic
D.4 Srbija, vrata
"Vrednost" Srbije danas, kao i toliko vekova, je u
polozaju. Pored nezaobilaznog dela puta iz daleke Azije ka Evropi (i obrnuto), Srbiju zapadne sile vide kao prostor gde se ne sme dozvoliti pristup Rusiji (carskoj, komunistickoj, kapitalistickoj, ...)
Kako nastanak i opstanak EZ kontrolisu SAD (i V.B.), to nase mesto zavisi od potpune predaje (do nestanka).Interes SAD i EZ za Srbiju je iskljucivo strateski, prema Rusiji. Ta strategija dovela je do svih napada (razbijanje Jugoslavije, vestacka hiper inflacija, sankcije, bombardovanje, "revolucija 2000" [6 Oktobar-cinizam i znak]) na Srbiju i do danasnjeg stanja.
Ako govorimo o vratima, iza kojih nam se nalazi spas (vulgarizovano, pare), moramo izaci-znati sta trazimo. Ako prosimo, tesko da ima vrata sa izakojih je neko, ko ceka nas da nam da bogatu
milostinju. Ako iza vrata trazimo investore, kako mi zamisljamo, gajimo iluzije. Niko danas ne ceka Srbiju, da zakuca na zacarana vrata.
S. Savic
Препоруке:
3
1
26 уторак, 28 август 2012 05:00
Srboljub Savic
D.5 Srbija, izlaz
Pre price o investicijama, nasa Vlada mora biti svesna zasto neko investira, bilo gde.
Pre "onih iza vrata", mi moramo znati sve elemente koji se vrednuju i biti svesni cime raspolazemo.
Brojem stanovistva, ne predstavljamo iole znacajno trziste potrosnje (samo Indonezija ima nekoliko gradova od kojih je svaki veci od cele Srbije).
Radna snaga, njena sposobnost, znanje, zdravlje, je opala. "Cena" joj nikad nije bila mala, iako nikad pristojno placena.
Analizom sirovina, (repro)materijala, poluproizvoda i proizvoda, neophodnih za finalnu proizvodnju, mozemo se suociti sa jos tuznijom slikom.
Primer: Iako raspolazemo vocem velike vrednosti,
nema organizacije koja ga dovodi do preradjivacke
industrije i proizvoda vece vrednosti.
Kad se predje na analizu saobracaja, infrastrukture, prostornog plana, tesko je naci osnovu za investiranje.
Postojeci proizvodni kapaciteti-!?
Ipak, Srbija moze privuci investitore zemalja koji hoce prodor u Evropu.
S. Savic
Препоруке:
4
2
27 уторак, 28 август 2012 06:30
Нема бољи
Нема бољи конкретан и одговоран план за почетак изласка из српске кризе.Ја се поготово слажем да је будућност света у БРИКС и осталим новим јаким економијама. Овде је показано да у Србији има памети али нема ко да је слуша.
Препоруке:
6
1
28 уторак, 28 август 2012 07:24
Тешић Горан - Евроазијац
Залажем се за улазак Србије у Евроазијски Савез. То је конкретна ствар. Ту бисмо били војно безбедни и имали бисмо много веће шансе за економски напредак, то јест за пласирање наше робе.

Нема сарадње са онима који су нас бомбардовали и који су признали Косово и Метохију као независну државу.

Ја сам већ прешао да живим у Евроазијски савез, то јест у Русију.

Браћо Срби, шта се чека?
Препоруке:
13
2
29 уторак, 28 август 2012 09:17
Vuk
Vrata prema EU treba prvo obezbediti.Iz EU robe u Srbiju ulaze bez dazbina a iz Srbije u EU i pticama ce poceti da naplacuju prelet.Gospodo ili robe idu bez carina u oba smera ili ne idu ni u jednom.
Препоруке:
6
0
30 уторак, 28 август 2012 09:24
то је то!
Да ли ћемо постати члан ЕУ и када, много је мање важно од чињенице да морамо, зарад нормалног живота грађана, постати добро уређена држава. То је свакако основ из кога проистичу и сви будући потези које можемо предузети ка изградњи модерног друштва 21. века.


То прво, онда оно остало у чланку.
Бај, бај ЕУ!
Препоруке:
6
0
31 уторак, 28 август 2012 09:38
брм
"Пре свега, треба нам индивидуална мапа извозних тржишта и извозних грана. Не можемо све да препустимо тржишту. Потребна је циљана интервенција. Нпр. арапска, јужноамеричка тржишта, поједине егзотичне земље (Либија, Куба) могу да послуже као спасоносни чамац који ће део наше привреде да превезе на обалу конкурентности и модернизације (пре свега прерађивачка индустрија у храни, дрвету…). Треба осигурати тржишта за војну индустрију (Бразил)“.

"неопходно сачинити стратегију аутономног развоја претежно ослоњеног на план развојних ресурса. Тај план подразумева потпуно индивидуализовани концепт који се неће ослањати на глобалне трендове (европска интеграција…)"
Препоруке:
4
2
32 уторак, 28 август 2012 09:41
брм
"Ја сам већ прешао да живим у Евроазијски савез, то јест у Русију.

Браћо Срби, шта се чека?"

сви напуштајте Србију - ЛДПовци у Европу евроазијати у Русију, дувачи на јАМАЈКУ, ТРЕНСЕРИ У ИНДИЈУ...

живио нам патриотизам
Препоруке:
3
4
33 уторак, 28 август 2012 09:45
Даки
Стално подсећање на прошле догађаје и увек конкретан предлог за решавања садашњих проблема Пурића издваја од осталих аналитичара.Честитам.
Препоруке:
4
2
34 уторак, 28 август 2012 10:19
Toma Savić
Slažem se sa ocenama komentatora oko profesionalnog i doslednog zalaganja g. M. Purića za "Srbiju sa više vrata".
Mislim da nas nebi trebalo da brine "šta će reći Zapad", koji ima svoje interese, kao što smo mi sami jedini autentični tumači i odgovorni za sopstvene interese. Nažalost, to do sada nije bio slučaj.
Sa druge strane, treba očekivati bučnu kampanju prozapadnih insajdera na domaćem terenu. Bojovnici te i sličnih kampanja su, kao što se zna, neke "nevladine" organizacije (NVO)sa svojim čelnicima i osnivačima, poznate političke stranke i njihovi pojedinci, određeni mediji i još po neki ostaci u aktuelnoj vlasti. Pre neki dan "Blic" na udarnom mestu štampa naslov - otprilike: "Kunu se u EU a pare traže u Rusiji", a "Politika Nacionale" preko vikenda objavi karikaturu nekog Petričića gde se vidi A. Vučić kako u Moskvi na ulici kao prosi novac u šeširu, a potom u BGD u pozi mađioničara vadi taj novac iz pomenutog šešira. Bljutavo,ogavno, neprimereno, neprofesionalno...
Препоруке:
6
1
35 уторак, 28 август 2012 10:35
Gordana
Gospodin Puric odlican, konkretan i kostruktivan kao i obicno.Da nisu toliko sujetni politicari bi ga uzeli , bar za savetnika , ako ne nekoga ko ce da odlucuje o daljim potezima ove nase unesrecene drzave.
U svakom slucaju svima je jasno kako i zasto je izabrana ova vlast. Takodje znamo da smo, i najmanje pravde, koja se smatrala ustupcima(?!) od zapada dobili, samo kada smo se pribilizili Rusiji. valda je jasno koji i kakov put moramo da izaberemo, odnosno da nas povede nasa novo izabrana vlada. Moze li to sa Dinkicem? Videcemo ubrzo.
Препоруке:
5
2
36 уторак, 28 август 2012 12:26
Студент
Западни капиталиста или бразилски капиталиста нема намеру да српском раднику да плату од 700е већ 250-300е у врх главе,са таквом политиком Србија се "закуцава" и са таковм политичком снандард грађана ће мање-више остати непромењен у дужем времненском периоду.Државни интервенционализам је много боље решење од полу-инвестиција где Србија плаћа раднике,струју,и остале трошкове.Ја сам за иневествије али само са велике инвестиције,где би дошао један озбиљан играч и запослио на хиљаде људи а око њега да се "шчепа" око 10ак фирми као коперанти.Али како да дође инвестиро кад ми годишње правимо само 10 километара чистог ауто пута?
Препоруке:
9
1
37 уторак, 28 август 2012 14:05
Teodora
Kako smo već navikli, još jedan odličan tekst g. Purića i još jedan dokaz da za Srbiju ima nade, ideja, znanja i mogućnosti da se uzdigne i postane pristoja zemlja za život. Nadam se da nova vlast ima iskrene namere da uvažava pamet, znanje i sposobne ljude i da menja nakaradan i korupcionaški
sistem vrednosti i funkcionisanje vlasti, posvećene
punjenju sopstvenih džepova, a razaranju države. Verujem da su predstavnici nove vlasti iskreni u nameri da dovedu stvari u red i ispune predizborna obećanja. Prvi potezi su ohrabrujući i ne bi smeli, ni po koju cenu, da se pokolebaju ili odustanu.
Препоруке:
5
2
38 уторак, 28 август 2012 14:14
Може и спорт
На маргинама конференције могуће је договорити сарадња у спорту, и могућност нашег учествовања у организацији и тренажном процесу у колективним спортовима тих земаља.
Препоруке:
4
2
39 уторак, 28 август 2012 15:49
Podunavac
Odličan tekst. Iskrene čestitke autoru.
Препоруке:
5
2
40 уторак, 28 август 2012 18:08
ДиМитрије
Овај текст је неозбиљан и нетачан.
Тзв. БРИКС не постоји!
У агресији на Сирију, и будућем нападу на Иран под некаквим удружењем ''пријатеља Сирије'' учествују ЈАР, Индија и Бразил.
Србе не треба подсећати на '99. и ''правдољубивост'' НР Кине и СССР!
Не ваља се радовати над туђом несрећом.
Сирија и Иран ваља да се присете где су били и шта су радили задњих двадесетак година. Асада питати где су му сада ''браћа'' муслимани и ''арапски савезници'', а иранске ајатолахе где су им сада ''босански муџахедини'' и оружије што су га обилато извозили преко хрватске у Херцеговину и Босну.

Како радили, тако им се вратило!
Препоруке:
5
4
41 среда, 29 август 2012 09:56
брм
ДиМитрије
ни ЕУ нее постоји..
постоје Италија, Француска, Шпанија ...(то су они што су масовно данима демонстрирали против својих влада за време бомбардовања Србије)..
Грчка..
али и Немачка, ГБ..
а и Скандинавске земље..
хоћу да кажем да си начелно у праву (исто важи и за "Евроазију"), не самоу конкретном случају
Препоруке:
1
0
42 среда, 29 август 2012 13:44
Radivoje
Ovo je za desetku. Bolje je, da se što pre usmerimo na drugu stranu.
Препоруке:
1
1
43 среда, 29 август 2012 15:24
Lazar
Sigurno je BRIKS perspektiva, ne samo Srbije.Oni su povukli nogu, a zanjima se i ostali polako otimaju dosadašnjim gospodarima na Zemlji.Meksiko,Južna Koreja, Indonezija,Turska, Nigerija predvode drugi talas.Američko dvorište sve je manje imanje.
Препоруке:
1
0
44 петак, 07 септембар 2012 08:06
Андро Лутак
Ослањање на Руску Федерацију је погубно као и "безалтернативни" пут у Еу.

Србија ће извозити на руско тржиште својих производа онолико колико буде производила КВАЛИТЕТНИХ прехрамбених производа, јер баш брига власнике огромних трговачких ланаца у Москви у каквом смо ми и да ли смо уопште у некаквом савезу са Кремљом. Не треба се ни замлаћивати бајком о томе како наши прехрамбени производи имају прођу на руском тржишту "јер се не плаћа царина". Ако су наши производи квалитетни, лепо упаковани и прихваћени од стране крајњег потрошача у РФ, царина не игра пресудну улогу. То је само незнатно повећање цене. Ово зна свако ко је икада био у неком московском супермаркету.

Србија се мора повезивати са Кином, као светском, и са Турском као регионалном силом, а наравно ту је и богати Азербејџан који је показао добру вољу и то много више од фамозних баћушки из земље која је у суштини сиромашна (привреда се заснива на извозу сировина на Запад) и коју сасвим извесно чека "пролеће".
Препоруке:
1
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер