Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Fiskalne mere - bolno rešenje za srpsku ekonomiju

Komentari (41) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 11 jun 2012 11:43
katić
Retko kvalitetan tekst za srpske ekonomske (ne)prilike. Sve čestitke autoru na analizi i hrabrosti!
Preporuke:
59
0
2 ponedeljak, 11 jun 2012 11:48
sindikalac
Nužno je i napuštanje dosadašnjeg koncepta poreskog kreditiranja svakog novouposlenog radnika u korist povećanja kreditiranja ukupnog broja zaposlenih (na bazi međugodišnjih proseka).

Bravo, najzad da neko to kaže javno.- Razlika je u diskrecionom pravu države da poresko kreditiranje odobri onom investitoru koji je voljan da "podrži" političku stranku koja će mu omogućiti poreski kredit (od Fijata i Gorenja do tajkunskih firmi)
Preporuke:
54
0
3 ponedeljak, 11 jun 2012 11:50
jovana
Izvanredno!
Preporuke:
43
1
4 ponedeljak, 11 jun 2012 11:52
Nik
Bravo , delijo. Obavezno štivo za svakog ko ima pretenziju da vodi sledeću vladu Srbije.
Preporuke:
61
0
5 ponedeljak, 11 jun 2012 11:58
ecc
Ključni problem i ujedno rešenje svih problema nalazi se u visini BDP-a. Sa visokim stopama rasta nestaju problemi deficita budžeta, javnog duga, pada realne vrednosti nacionalne valute, nekonkurentnosti privrede i proizvoda.

Ključni uvid koji treba stalno i na svakom mestu ponavljati. Sledeće pitanje je kako doći do održivog rasta BDP-a, ali stvarno, bez demagogije neoliberalnih Djelic-Dinkić-CLDS diletanata koji su u proteklih 12 godina kontaminirali javni prostor svojim nebulozama o rastu BDP razvojem finansijskih i drugih usluga i samoubilačkim uvozom svakojakog smeća.

Još jednom - članak predstavlja pravo osveženje svojim kvalitetom i direktnošću. Bravo.
Preporuke:
53
0
6 ponedeljak, 11 jun 2012 12:05
slucajni prolaznik
Ovo je suviše pametno za srpske ekonomiste, ko je ovaj čovek?
Preporuke:
56
0
7 ponedeljak, 11 jun 2012 12:32
rugman
Jako, jako dobro, precizno i vrlo ubedljivo...
Preporuke:
42
0
8 ponedeljak, 11 jun 2012 12:38
Tomislav Milanović
Koje crne fiskalne mere.Srbija je u kandžama stranih banaka koje nam kožu odraše. Zar vi ne vidite šta se radi? Puste ogromne količine dinara na tržište da bi oborili kurs, a onda povuku dinare sa tržišta i dinar onda počinje da "jača". Na taj način banke stiču enormna bogatstva na štetu ovoga naroda. Najtragičnije u celoj toj priči je to, što oni koji treba da objasne ovom narodu šta se u stvari suštinski događa, pričaju kojekakve nebuloze, a među njima i guverner Šoškić, koji sigurno zna u kom grmu leži zec. Javljaju se i neki, kobajagi ekonomski stručnjaci koji kažu da dinar pada zato što nije formirana vlada, što nema stranih investicija...Čiste budalaštine. Zašto sada "jača" kada, niti je formirana vlada, niti ima stranih investicija. Gospodo, ova zemlja je već odavno u kandžama bankarsko finnansijske mafije koja nas beskrupolozno pljačka i njima nikako neće ići na ruku da mi u bilo čemu napredujemo. Naše propadanje je nešto što njih i te kako raduje jer će oni,na kraju,biti vlasnici Srbije.
Preporuke:
20
0
9 ponedeljak, 11 jun 2012 12:40
skeptik
Autor: Visoka uvozna zavisnost po pravilu vodi smanjivanju pozitivnih efekata uvedenih fiskalnih mera. Stoga je potrebno adekvatnim merama podsticati ekonomiju, osnažiti proizvodne sektore, i to srednje i one sa visoko tehnološki intenzivnom proizvodnjom, postaviti zdrave temelje izvoza na najjačim sektorima privrede i sektorima za čijim proizvodima postoji inostrana tražnja, te stimulisati ukupnu zaposlenost, a ne kao do sada selektivno i pojedinačno (partijsko) zapošljavanje.

Odlično, sve je lepo rečeno. Samo je ostalo da se odgovori na prosto pitanje: s čim i s kim, tj. s kojim novcima (odakle?) i ko to da uradi, jel ovi isti što potpuno uništiše srpsku privredu?...
Preporuke:
50
0
10 ponedeljak, 11 jun 2012 12:57
miki
Uz pohvalu autoru i redakciji na sjajnoj analizi naše fiskalne i privredne propasti, pitanje: zašto se ovakvi ljudi ne pitaju za vođenje državne ekonomske politike? Jel zato što nisu u partiji?
Ili zato da svojom stručnošću ne bi kvarili prosek stranačkih poltrona u raznim vladinim savetničkim telima i "savetima" koji svojim mudrim savetovanjem doteraše zemlju i narod do duvara?
(naravno da je pitanje retoričko...)
Preporuke:
52
0
11 ponedeljak, 11 jun 2012 13:09
sava t.
Prvo da napravimo razliku između agregatne tražnje i potrošnje, koja se u tekstu vodi kao isto ili vrlo slično. Agregatna tražnja predstavlja skup novčanih sredstava koji se mogu, a ne moraju, potrošiti na nekoj fiskalnoj teritoriji. Potrošnja predstavlja realizovani deo agregatne tražnje na nekoj fiskalnoj teritoriji.
E sad gde je glavni problem u Srbiji? Problem je u neravnomerno raspoređenoj agregatnoj tražnji (jedan manji deo stanovništva ima ogromne prihode, a većina premale) koja dovodi do odliva deviѕa iz države jer pojedinci sa većim prihodima imaju mogućnost, i to čine, da kupuju uvoѕnu robu i putuju po inostranstvu što dovodi do odliva agregatne tražnje ka drugim državama čime Srbija gubi radna mesta i multiplikovani efekat poreѕa.
Raspodelom postojećeg bogatstva došlo bi se i do većih poreskih prihoda i većeg zaposlenja, a smanjenje uvoza bi se desilo samo od sebe. Fiskalni savet i medijski ekponirani ekonomisti upravo imaju zadatak da spreče takav scenario.
Preporuke:
18
1
12 ponedeljak, 11 jun 2012 13:59
jov.o
Pametna i poštena analiza iz koje se može mnogo toga naučiti, za početak to koliko nas naša vlast obmanjuje i laže.

Pohvala autoru, samo nek nastavi tako, Srbiji je preko potrebno ekonomske pameti i poštenih analiza naše nevesele stvarnosti.
Preporuke:
41
0
13 ponedeljak, 11 jun 2012 14:07
@sava t
Raspodelom postojećeg bogatstva došlo bi se i do većih poreskih prihoda i većeg zaposlenja, a smanjenje uvoza bi se desilo samo od sebe. Fiskalni savet i medijski ekponirani ekonomisti upravo imaju zadatak da spreče takav scenario.

Potpupno ste u pravu za fiskalni savet i rezimske ekonomiste, osim ovog dela da bi se smanjenje uvoza desilo samo od sebe - naime, srpska proizvodnja je unistena pa ne postoje supstituti uvozne robe, tako da bi smanjenje bilo relativno i odredjeno ponajvise opstim porastom siromastva stanovnistva, koje sve losije i manje jede i sve losije i siromasnije se oblaci itd...
Preporuke:
37
0
14 ponedeljak, 11 jun 2012 14:32
marija
odličan tekst. hvala.
Preporuke:
32
0
15 ponedeljak, 11 jun 2012 14:39
pele
He, he, Vladimire, nemoj tako, naljutice se cuveni srpski najevropskiji "experti" Boža&Mladja&co, ekspertlala im se .....
Preporuke:
44
0
16 ponedeljak, 11 jun 2012 15:02
sava t.
@sava t. ili za nepotpisanog

Ja sam i mislio upravo na to da će do pada uvoza doći zbog opšteg pada standarda (a ne siromaštva kako vi smatrate), a posebno najbogatijih, a za mnoge će značiti život, a za samu državu više poreza (jer pare mnogo manje izlaze iz zemlje). Što se tiče domaće proizvodnje ona jeste uništena, za mnogo robe nema supstitucije ali hrane i garderobe ima. Jednostavno izlazak iz bolesti nije lep i sladak, bolan je, zahteva odricanje, samim tim i neke robe, ali ne svake,iz uvoza. Ako vi mislite da postoje metode i terapije za ozdravljenj bilo čega, pa i privrede jedne džave, sa osmehom na licu saopštite.
Preporuke:
14
0
17 ponedeljak, 11 jun 2012 16:39
boki
Znači državni dug je iznad 55% BDP, a privreda je u recesiji, što znači da su krivulje divergentne.
Koga treba obesiti zbog toga?
Preporuke:
29
0
18 ponedeljak, 11 jun 2012 16:43
pogled sa kipra
Sjajna analiza srpske tmurne zbilje.
Ima li koga u Beogradu da to pročita? Da li su "predstavnici naroda" svesni šta govore ove brojke?
Preporuke:
26
0
19 ponedeljak, 11 jun 2012 17:04
petar n.
bravo, majstore, ogoljena bolna istina, doveli su nas do prosjačkog štapa!!!!
Preporuke:
25
0
20 ponedeljak, 11 jun 2012 17:09
fiskalni manijaci
: Što se tiče problema naplate poreza, pad poreskih prihoda u prvom kvartalu 2012. godine je poražavajući. Pad poreskih prihoda u samo tri prva meseca veliki je udarac na privredu čak i na nivou cele fiskalne godine, a pogotovo za tromesečni period. Najveće smanjenje naplate poreza beleži se na poziciji PDV-a i akciza. ...

I geniji iz fiskalnog saveta predlazu povecanje PDV-a u cilju povecanja priliva u budzet?! Pa ko je ovde lud? Oni su ili potpuni levaci ili potpuno svesno rade na uništenju Srbije, nema treceg.
Preporuke:
27
0
21 ponedeljak, 11 jun 2012 17:42
cile
Šteta što jedna ovako stručna analiza(nisam ekonomista)ostaje,namerno,u uskom krugu čitalaca na internetu.Nikad autor ne će biti pozvan na razmenu mišljenja npr. na TV B-92.
Preporuke:
16
0
22 ponedeljak, 11 jun 2012 17:47
Slavomir Srpski
Bolno resenje za srpsku ekonomiju jste da se dosadasnji odgovorni u vladi za ekonomiju primoraju da plate zlo koj su Srbiji naneli. Ne moze da bude socijalne pracde i da se menja sistem ako lopurde na vlasti i njihove korupiske tajkun-mafije ne izojluju, da im se oduzme nezakonito stecena imovina, i da se time da jasna inicijativa za promneu sistema. Dakle najveci problem jeste javna lustracija svih koji su ekonomski doveli Srbiju u ovu situaciju, i oduzimanje nelegitimno (ako cak i legalno) stecene imovine. A zatim moze ovakva promena investicija u tehnologiju proizvodnje za izvoz ne u EU (bezalternativna ekonomija!!) vec tamo gde postoje realne sanse: Rusija, Kina, BRIK.
Preporuke:
7
0
23 ponedeljak, 11 jun 2012 18:02
iz peta u glavu
Cela priča se vrti oko daljeg smanjivanja rashoda i povećanja poreza ili pak njegove bolje naplate. Ovde kao da ne postoji privreda, a još manje građani. Da, problemi su veliki ali nisu građani ti koji su nas u problem doveli, niti su oni odgovorni pa da sada snose sav teret odgovornosti.

A ko je svojim glasovima doveo štetočine na vlast i omogućio im da raskuće srpsku kuću? Naseli su na lažnih 1000 evra od akcija i 500.000 punta, pa zar ne snose deo krivice zbog svoje naivnosti, gluposti i alavosti?.. Kad slepac slepca vodi, oba u jamu padnu, i oba su krivci mada istina ne jednako
Preporuke:
17
1
24 ponedeljak, 11 jun 2012 18:15
ivana s.
Pravo osveženje, zrnce istine u moru medijskog naklapanja dvorskih ekonomista opsenara:)
Preporuke:
14
0
25 ponedeljak, 11 jun 2012 18:33
Nebojša Prpić
Sinoć je Olja dovela u Utisak tjedan velikog stručnjaka Bajatovića.
Veliku Kori, koja treba da nam kroji kapu.
I nekog iz fiskalnog saveta. Baš je tuga bilo slušati ga.

I svi se složiše da je dizanje PDV na 22% prava mera.

A što nije dovela Cvjetičanina da im predoči što neki dan reče na drugoj TV:
Da Srbija ugasi 130 nepotrebnih agencija.
I 230 NVO. zamsilite, nevladie organizacije koje finansira vlada.

To je 360 fantomskih organizacija. U proseku po 35 zaposlenih, znači preko 10.000
Prosečna neto plata 2.500 evrića.
Znači, 250 miliona mesečno.
To jest 3 mlrd godišnje.

Za one koji ne znaju, Srbija ima i agenciju za pomorske nesreće.

Umesto toga, povećaćnje namet na vilajet.
I treba to ovom narodu, u kome je 12% glasalo za DS, a po 5-6 % za URS, LDP, SPS

Zamislite tandem: BT rpemijer, Kori ministar finansija. Biće skupa užad. Da se povešamo.
Preporuke:
16
0
26 ponedeljak, 11 jun 2012 18:38
Nebojša Prpić
Ne veličam Jorgovanku, ali lepo poklopi „ekperta“ sa kanabeta, kada mu reče da je njegova diskusija udar na intelegienciju geldalaca.
Oni jadni primeri, kada direktor koji „okrene“ nekoliko miliona, da otkaz portiru jer mu je rpomakao radnik sa toalet papirom i odneo kući.
I njegova priča o tome kako je stopirao neki službeni put.

Da država netara male bogove da plaćaju obaveze, ne bi smo imali problema.
Uzmimo primer neko malo mesto: Svi isnpektori znaju svakoga u glavu. I odlaze kod lokalnog kafedžije na piće. Kod istoga u market. Kod istoga u mesaru.
I svuda vide neke jadne omladince kako dirindže.
A pogeldaju papire, taj lokalni moćnik prijavio samo sebe, ženu i dete ako je punoletno.
Znači, svi znaju da izbegava obaveze i nikom ništa.

A i u velikim gradovima je isto: Da neko hože da zna da se drže radnici na crno, znao bi. Ali se žmuri.
Preporuke:
11
1
27 ponedeljak, 11 jun 2012 18:42
Šta je više puta rekla Jorgovanka
Da se jednoj banci prodaju državne obveznice po Dafininim kamatama.
Kada ta banka kupuje obveznice, kurs evra skače, da bi banka dobila više dinra.
Kada dobije nazad pare, sa Dafininom kamatom, kurs evra se obara, da bi kupila što više evrića za te tange-frange dinare.
Preporuke:
19
0
28 ponedeljak, 11 jun 2012 19:08
Boki I deo
Dobro, znam da mi sledi mnogo minusa ali hajde. Prvo, vrlo je velika razlika za zivot gradjana Srbije ako je dug 43 ili 55% BDP. Ne bih sada da elaboriram ovu temu ali istakao bih samo da se dug jeste povecao 65% od 2008 ali su se izdatci za kamate povecali oko 300%, pametnom dosta. Drugo, potpuno promasena analiza. Zasto? Zato sto je potpuno nebitno koliki je trenutni dug. Imate interesantnu faktografiju koju je dao cenjeni Gospodin Nebojsa Katic, gde se jasno vidi da su valutne i duznicke krize izbijale i na nivou duga od cini mi se 12% BDP sto je svakako mnogo nize od nasih 55. Pravo je pitanje kome se duguje novac. Ako je dug inostrani sto je kod nas slucaj i ako je platnobilansni deficit konstantan u vise uzastupnih godina potpuno je nebitno koliko je dug "mali". To znaci da je problem autora clanka ne poznavanje osnovnog problema Srpske privrede, a to je struktura BDP. Dakle geniji Dinkic i Labus su nas svojevremeno ubedjivali da u savremenom svetu nije neophodna proizvodnja..
Preporuke:
2
14
29 ponedeljak, 11 jun 2012 19:19
Boki II deo
To je dovelo do paradoksa da nam proizvodnja neprestano pada (pa je trenutno na nivou mnogo nizem nego 1990) a da BDP neprestano raste. Dakle ako otvorite u svakom gradu po jedan parking servis vama BDP mnogo poraste ali i dalje nemate utrzive, razmenjive vrednosti. Ako se pogleda stvarni BDP Srbije on je verovatno manji od 15 milijardi evra pa je stvarni dug sigurno preko 100% takvog BDP. Dakle Srpski BDP prvenstveno zavisi od potrosnje koja se kreira kreditima i trosi na inostranu robu. Kumulus takve potrosnje nose upravo administracija i JP jer se najveci neto korisnici ovih sredstava. Nemoguce je podizati produktivnost stalnim otvaranjem parking servisa i slicnih nebuloza. Drugi paradoks je cinjenica da su u takvoj administraciji plate u proseku preko 40% vece nego u realekonomiji. Pri tome u proizvodnim preduzecima Srbije u direktnoj proizvodnji radi svega oko 300000 ljudi. Zao mi je ali ovo su stvarni statisticki podatci i cinjenice. Dakloe neophodno je smanjiti budzetsku
Preporuke:
7
12
30 ponedeljak, 11 jun 2012 19:29
Boki III deo
Dakle neophodno je smanjiti budzetsku potrosnju svidjalo se to nekome ili ne. Nadalje, obzirom da smo otvorili trziste, postoje dva krucijalna pitanja. Kako biti konkurentan sa ovako nepovoljnim nivoom cena kredita, i kako biti konkurentan u situaciji kada budzetska potrosnja iznosi preko 50% BDP a zahvatanje oko 45% BDP u zemlji sa politickim feudima kakva je Srbija? Potrebno je mnogo vise od "dobre volje" da bi se stvari dovele u red. Prvo, neophodno je postaviti postene motivatore, sto znaci da plata u administraciji i JP treba da bude 70% proseka privrede, kako je uostalom u Nemackoj. Drugo, potrebno je drasticno promeniti strukturu BDP gde bi utrzivi proizvodi cinili vecinu takvog BDP a usluge manjinu, potpuno suprotno danasnjem stanju. To se moze postici odgovarajucom poreskom reformom izmedju ostalog, i najvaznije, potrebno je ljudima koji imaju volje i znanja omoguciti da nesmetano rade i bogate se sa podsticanjem da svoje bogatstvo cuvaju u Srbiji a ne van nje kako je sada.
Preporuke:
7
8
31 ponedeljak, 11 jun 2012 20:15
Analitičar bankarskih poslova
... i ono o čemu niko da se ozbiljno pozabavi: Stvaranje predpostavki za razvoj privrede Srbije na dugi rok, a na bazi onoga čime raspolažemo kao društvo i država. Bez stvaranja ovih preduslova boljitka jednostavno neće biti- na žalost ovo je jasno samo ekonomski pismenima. Druga strana problem jeste u podržavanju razvoja privrednih entiteta koji su štetni na dugi rok, ali od kojih koristi imaju državna administracija i političari.
Preporuke:
12
0
32 ponedeljak, 11 jun 2012 22:30
Vladimir
Da Vam malo pojasnim izmisljenu nauku zvanu ekonomija, kao inzenjer.
Pre toga bih raspustio i fiskalni savet i kojekakve ekonomske institute, a fakultet bi postao fakultet za racunovodstvo.

Elem, nasi naucnici kaskaju za planetom, i naravno zbivanjima. Pri tome se bave "smanjenjem gustine" obaveza, ukljucujuci i troskove.
I jedini "naucni" zadatak je da doticnu "tehniku" obrazloze.
Prisutna je i tehnika otimanja i gusarenja, poreza na uzdah i vazduh..ali otom potom.

Resenje je ekstrmno prosto i specificno bolno. Partokratija bi zavristala.
Plate treba da su realne, a ne da namiruju partijske vojnike, kaoprvo, pri smanjenju drzavnih troskova(ali se tako gubi partijska masinerija). Da se partokrate naviknu na efekte realnih zasluga.

Zatim ubrzati tokove novca, namirenja internih dugova, a ne odlozenih placanja, smanjiti kreditna zaduzenja, i trositi akumulirane novce(sada vec i bogate banke vriste).

Zatim kontrolisati drzavni novac...
Preporuke:
4
0
33 ponedeljak, 11 jun 2012 22:37
Vladimir, drugi deo
Kontola trosenja novca, da se ne dogadja da tajkuni muzu fondove malih privrednika, i pojeftiniti proizvode ukidanjem preprodavaca..preprodavaca bilo cega, od hladnjacara(koji su, realno, samo davaoci usluga) do raznih agencija i firmi za preprodaju kojekakvih prava, usluga i robe.

Uz bazicno pojeftinjenje robe(bez "druge" i "trece" ruke), limitiranjem marzi na max 15%, mogao bi se podici PDV i na 25%, a da cene robe(i usluga) budu nize i do 30%.

Stimulisati potrosnju i protok novca, a pasivni i ekstra kapital oporezovati progresivno.

Ali bi vladajuce oligarhije pre zapallile Srbiju i dozvolile da gori do poslednjeg ugarka, pre nego da se disciplinuju i pocnu da rade..da rade nesto korisno za zajednicu, drzavu.
Preporuke:
9
0
34 ponedeljak, 11 jun 2012 23:10
ne stručnost nego zdrav razum
"Teret krize već godinama snosi samo narod, i to ni manje ni više danas se kao krivci apostrofiraju penzioneri, koji su svojim radom stvorili sve što se sumnjivom privatizacijom rasprodalo budzašto u nekoliko godina. Ili su pak veći krivci za ovakvu ekonomsku sliku Srbije učitelji, policajci ili neki sitni činovnici sa platom od 30,000-tak hiljada dinara. Zvuči, u najmanju ruku patetično, da ne kažem maliciozno."Dakle, poštovani gospodine,ne krivi Fiskalni savet ni penzionere ni učitelje i policajce... reč je o tome da ako hoćete nekom nešto da date, onda to treba od nekog da uzmete. Nisu dakle krivi ni penzioneri ni učitelji, ali da bi oni dobili to što dobijaju to se mora prethodno uzeti od mene danas ili od mog sina sutra, a prilično sam siguran da ni on ni ja nismo ništa "krivlji" od penzionera i učitelja.
Preporuke:
1
20
35 ponedeljak, 11 jun 2012 23:26
bora
Izgleda da niko ne razmišlja o napuštanju modela liberalnog kapitalizma!Nema veće "jeresi" od takve ideje.Za to sledi bombardovanje,sankcije i sve ostale "demokratske" metode!
Preporuke:
17
0
36 utorak, 12 jun 2012 07:59
irena
kakav covek kakav karakter !
Preporuke:
8
0
37 utorak, 12 jun 2012 15:50
Miroslav Anđelković
Otkud ovako vrstan stručnjak na ''Megatrendu''?
Pa, ni državni Ekonomski fakultet nema takvog. Pomenimo Bajeca npr. kao ''ekonomskog eksperta'' (neuspešnog, naravno) za sve sisteme i sve režime!
A, neki kažu (oni što onomad Tomu optuživaše za ''lažnu diplomu'') da su i diplome ''Megatrenda'' problematične?
Da li im verovati?
Ja bih pre sumnjao u diplome iza kojih stoje Jurij Bajec, Danica Popović, Boris Begović, Boško Mijatović i ini gurui domaćeg neoliberalizma!
Preporuke:
19
0
38 utorak, 12 jun 2012 18:05
Bajecov bivši student
Bajec beše bistar mmak, najmlađi doktor nauka u svoje vreme.
Beše nam asistent pa i profan.
Dobar beše, nije baksuz.
Ubio se od tumačenja Marksa, "Kapitala", dogovorne konomije.
Posle vidim, promenio ploču.
Preporuke:
12
1
39 utorak, 12 jun 2012 23:17
Vladimir@boki(III)
Dakle neophodno je smanjiti budzetsku potrosnju svidjalo se to nekome ili ne


Ovo je jedna od praznijih floskula. Praznija i od Tadicevog "boljeg zivota".

U praksi to izgleda ovako: Smanje se plate kafe kuvaricama i portirima, eventualno otpusti poneka spremacica ili servirka, a funkcioneri odrade (bezbrojnu po redu) sistematizaciju i dodele sebi nova radna mesta(idealno za trubljenje u kampanji), naravno sa uvecanim platama. Evro malo(vise) ojaca, i oni su realno na istoj plati u evrima, a dinarski je "smanjena potrosnja".

I tu formulu guslaju celu deceniju, i vec imaju spremnu reakciju na doticno "smanjenje budzetske potrosnje".

Pametnije bi bilo predloziti clanstvo u upravnim odborima bez novcane naknade...posto je, molicu lepo, drzava i drustvo u krizi, a veliki "kapaciteti" i kadrovi zele enormno dobro narodu...:)
Preporuke:
5
0
40 sreda, 13 jun 2012 00:38
bb
Svaka cast na postenoj analizi!
Preporuke:
2
0
41 sreda, 13 jun 2012 08:40
"Genije" koga je Olja zvala da nam soli pamet
Verujte, većeg tupačiju i folsulaša i demagoga odavno nisam gledao na TV.
Napraio je podvig: Po ispraznosti, licemerju fraza i demagogiji, nadmašio čak i BT.

Citat iz današnje štampe:
Predsednik Fiskalnog saveta Pavle Petrović, koji traži zamrzavanje plata i penzija, samo za savete koje daje Vladi uzima 202.000 dinara

Članovi Fiskalnog saveta, njih trojica koji se zalažu za povećanje PDV i zamrzavanja plata i penzija, mesečno inkasiraju ukupno 724.434 dinara. Predsednik saveta Pavle Petrović zaradi i do 3.000 evra,što je 15 prosečnih srpskih penzija ili osam plata, a članovi Nikola Altiparmakov i Vladimir Vučković primaju po 1.600 evra.
Ekonomista Zoran Popov kaže da trojka Fiskalnog saveta propagira ekonomsku politiku identičnu MMF.
-I vi i ja bismo se zalagali za zamrzavanje plata u javnom sektoru i penzija da primamo po 3.000 evra.

Bernard Šo je lepo rekao da su sva ljudska bića potencijalne prostitutke, samo je u pitanju cena - kaže Popov.
Preporuke:
7
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner