уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Социјализам је мртав, живео социјализам!

Kоментари (115) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 16 август 2012 21:27
Stanić Milan
Dosta teško štivo koje je nemoguće shvatiti, a da za to čovjek nema veoma solidno znanje iz Teorije socijalizma.O socijalizmu se danas može govoriti kao projektu,pokretu i poretku.Socijalizam gubi bitku na globalnom planu zbog atrofije teorijsakog naučnog uma, jer se posle 60-tih g.nije znalo- kako dalje?Upravo, italijanski drugovi od Gramšija koji definiše proletersku partiju"kao kolektivnog intelektualca"Đan Krala Pajete,Berlingvera,Negrija,Karilja nude projekat evrokomunizma koji bi po svojim karakteristikama bio negacija poznate matrice socijalizma,za koji se može slobodno reći da nije bio nikakav socijalizam.Jedno od centralnih pitanja u socijalizmu je bilo pitanje ljudskih sloboda.Polemišući sa Lenjinom R. Luxemburg proletersku revoluciju definiše kao"unutrašnji prevrat u društvenim odnosima među klasama"- smatrajući da demokratija i sloboda znači pravo za sve,a ne za uski partijski sloj što je vodilo stvaranju "kasarnskog socijalizma" i njegovu imploziju u svetskim relacijama.
Препоруке:
13
5
2 четвртак, 16 август 2012 21:37
JohnyBgood
Наслов саме књиге "Збогом, господине социјалиѕам" звучи много реалистичније од наслова чланка.

Јер историја се никада не понавља у истом облику, једино као фарса. А то је нешто што се изгледа дешава код нас, где се повратио феудализам али у некаквој мутираној "изборној" форми. Угурај се на власт и онда на 4 године можеш да радиш практично шта хоћеш, као некадашњи феудалци, а сви други ти практично постају кметови. Ако си паметан, паре склањаш у иностранство и клиснеш чим видиш да се ниси угурао у нову власт. Ако ниси, ухвате те као ове у Агробанци и друге који су наивно мислили да ће довека.

Далеко смо ми и од капитализма и од социјализма, ово што ми имамо је изборна деспотија. Који црни фордизам или постфордизам.
Препоруке:
15
6
3 четвртак, 16 август 2012 21:57
JohnyBgood
Милане, за мене се све врти око слобода и права. Кад се мало боље загледа, комунизам и социјализам су ту јако различити а нажалост често се гурају у исту рупу.

Право и слобода да нешто радиш и будеш власник плодова свог рада је централно питање на коме се препознају разлике:

(1) У комунизму је јако ограничено и право да подузимаш нешто што није експлицитно одобрено, а и тог одобреног је јако мало у економској сфери. Сетимо се само прогањања "накупаца" по пијацама.

(2) У социјализму је простор за акцију шири али ће држава пуно тога регулисати а и узимати значајан проценат да би прерасподељивала другима али добрим делом, можда пре свега, и СЕБИ и СВОМ АПАРАТУ.

(3) У некаквом идеалу предузетничког капитализма (хонконшког типа) је простор за акцију још шири а узимања мања. У корумпираним капитализмима су узимања слична као у (2) само уместо на помоћ угроженима, све више иду индустријама са јаким лобијима који су "отели" државу. Банкари, војна индустрија, али и други.
Препоруке:
8
7
4 четвртак, 16 август 2012 22:07
JohnyBgood - nastavak
Што се тиче слободе, ту треба наћи неки оптимум, јер премало слободе и људи неће имати мотива да се труде. Превише слободе и онда неко можда почне да скупља стари отпад и топи гвожђе на Теразијама, значи ипак треба и нека регулатива и ограничења.

Што се тиче узимања у виду пореза и других такси, сличне прича. Ако покушаш превише, људи губе мотивацију да раде а добијају мотивацију да мувају и варају на картама. Са друге стране мораш да узмеш бар нешто за инфраструктуру (путеви неће сами да се изграде), јавне службе (полиција, судови, итд.), и бригу о сиромашним и болесним.

Но када се погледају земље широм света, па и наша, проблем је типично да се узима превише и да су све државне бирократије превише рашириле стомаке и постале алаве, и презадужиле се. А и да би бирократи свашта регулисали по систему да докон поп и јариће крсти...
Препоруке:
9
0
5 четвртак, 16 август 2012 22:29
Komunista
No, sigurno je da za uspostavljanje novih socijalistickih odnosa i socijalisticki vrednosni sistem je neophodno poci od novih nekih nacela i redefinisati staru praksu iz ranijeg perioda. Pojam "slobode" se mora odnositi kako na pojedinca, tako i na drustvo "zajednicka sloboda" za sve. Socijalizam u novom nekom boljem obliku je neminovan iz vise razloga, ali jedan od glavnih je i povecanje radne snage na svetskom nivou(porast broja stanovnika)dok na drugoj sam proces proizvodnje postaje sve vise automatizovan. U skladu s tim i "Слобода је продуктивна, слобода је фиксни капитал који пребива у људском мозгу. А такав мушкарац или жена слободни су за машту, комуницирање, развијање језика, а овдје нас то занима. Само слобода може стварати вриједност.“ (стр. 149)" je jedino moguca, spojiva s radom u dokolici bez pritisaka po zelji i afinitetu. To je s obzirom na naucno-tehnolosko-tehnicki napredak u svetu i danas.
Препоруке:
11
4
6 четвртак, 16 август 2012 22:31
Komunista
...moguce u izvesnoj meri (skracivanje radnog vremena npr) ali je nespojivo sa neoliberalnim kapitalizmom i imperijalizmom, ali takodje i sa visokim stepenom korupcije u gotovo svim zemljama bez obzira sto neke kao "nisu".
Препоруке:
10
4
7 четвртак, 16 август 2012 23:20
milo
Jedan sistem ne moze da uspije ako sva globalna masinerija cini sve da se to i dogodi.Znate, glupo je postaviti paradigmu da nešto nece uspjeti a onda grabati i rukama i nogama da se to zaista i dogodi!
To sto je komunizam izgubio utrku 1989 nije dokaz njegove niezvodljivosti već odraz nesloge unutar tog bloka.Dok je kapitalistički blok imao unutrašnje jedinsto proleteri svih zemalja se nisu ujedinili narocito nakon smirti Staljina jer je većina lidera komunističkog svijeta opsjednuta vlastitim revolucijama i oboljela od kompleksa vastite velicine tesko prihvatila Hruščova a poslije i sve ostale za lidere cjelog komunističkog svijeta(Mao,Ho,Tito,Hoxa,Pot,Kim Il Sung).Dok je na zapadu većina lidera nosila praznu glavu na ramenima i istorija ih baš po ničemu nije upamtila,pa su takvi ljudi bili i pogodni za stvaranje "konsenzusa" oko liberalnog kapitalizma.Ne zaboravite da su za to vrijem komunisti ratovali jedni protiv durgih!!!
Препоруке:
9
5
8 четвртак, 16 август 2012 23:58
фристајло
После ове фазе анархолиберализма, социјализам сваког типа дође му као мелем на рану; но, плашим се да ће многе државе склизнути у тоталитарне системе од ултралевих до ултрадесних идеја, због катастрофалних резултата ове последње фазе капитализма, који је потпуно исклизао у девијације и системске негације сваке правде и једнакости.
Препоруке:
23
5
9 петак, 17 август 2012 00:16
XY
Та прича о пролетерском интернационализму је једна велика илузија.Пролетери западноевропских сила су имали висок стандард захваљујући великим делом и експлоатацији колонија а то значи и пролетера из тих колонија. Не видим да је то сметало француским, енглеским или италијанским радницима.
Препоруке:
17
3
10 петак, 17 август 2012 02:50
Цмок Торонто
Нео ...било шта је из садизма ушао у мазохизам.Не знају шта да раде са $.А промаја је.
Препоруке:
3
1
11 петак, 17 август 2012 07:26
Јеврем
Читам текст и коментаре и не могу а да се не насмејем!Нико није поменуо вишак прозвода,а то је господо главни кључ неодрживости капитализма.Уопште у задње време,не видим да су људи свесни колико је то основни проблем.Овако банке на западу као "лек"добијјају кредите са каматама од 1% а грађанству их нуде као кредите са 6%!Колико то може да траје?Ово ми дело са идејом коју промовише личи на наручено,јер,није пресудно власништво над средствима за производњу,већ расподела профита.Кад лавовски део профита капиталиста задржи,становништво нема новца да произведено купи,и ето проблема!
Препоруке:
11
2
12 петак, 17 август 2012 07:30
ЗВ
Одувек сам сматрао да је независно од епохе постојао један општи социум који се понегде на свету конкретно остваривао. И разне ''утопичне'' комуне које су постојале или можда сад постоје спадају под наведено. Суштина социума јесте солидарност и брига о људима који су инкорпорирани у организацију друштва, чак и да постоји његова класна подела. Има га, на пример, и у хришћанском и хуманистичком виду. Социјализам или комунизам његови су историјски видови. Социум може бити и земљораднички, индустријски, постиндустријски, информативни итд. Постоје разни узроци његовог слабљења у ово време, а најважнији су ти да је људи бројно довољно и да преовладава (из неких разлога, да их не наводим) тежња ка себичности. Сви ти узроци нису нови. Ново је то да, углавном на Западу постоји тенденција масовног људског изумирања (насилног и тихог), које је изазвано, што ратовима, што условима у којима живе-организацијом друштва. Истине ради, неопходно је видети шта се догађа.
Препоруке:
6
0
13 петак, 17 август 2012 08:10
Stanić Milan2
Stanić- Johny Bgood
Apsolutno se slažem sa Vašim opservacijama,kao i sa mišljenjem ostalih kolega.Bez daljnjeg trošenja slova i vremena moramo da definišemo budućnost.Budućnost sveta je u levici kao univerzalnom human.pokretu.Ko i malo misli svojom glavom ne može prihvatiti Fukujaminu postavku u spisu"Kraj istorije i posledni čovek"jer se time prihvataju završeni društveni procesi,a liberalizam kakav sad imamo kao gotov sistem stvari.Mi danas u svetu imamo izrazito jake političke pokrete na levici- međutim što njima nedostaje?Ideja."Matica", koja će teći i za sve naći "modus vivendi," najprije teoretski uobličiti buduće društvo.Kolokvijalno,možemo ga nazvati "Demokratski socijalizam"koji mora biti zasnovan na svojinskom pluralizmu,predstvaničkoj parl.demokratiji,slobodama i pravima građanina i kolektiviteta,neposrednoj demokratiji u cilju stvaranja "narodne države".Demokratizacija društvenih odnosa dovešće do obnove marks. teorije,a time i pluralne levice.(nastavak)
Препоруке:
5
4
14 петак, 17 август 2012 08:30
Stanić Milan 3
Buduća levica mora biti "mix"pluralne levice:neokomunističke,socijalističke,socijaldemokratske,ekoloških pokreta i humanističkih organizacija radi njihove organizacione i političke komunikacije.Radi toga nova levica se mora oslanjati na realne društvene odnose.Nova levica u suštini znači opredeljenje za slobodu svakog čoveka,ali slobodu koja neće ugrožavati slobodu drugog,nova levica za teorijski credo mora uzeti svaku ljudsku misao u filozofiji, nauci,umjetnosti, religiji,koja doprinosi oslobođenju čoveka od materijalnog,posebno duhovnog siromaštva kao teorijsku osnovu nove levice.Nova teorijska svest levice odbacuje"večite istine" kao što su centri svet.komunizma,diktaturu proleterijata kao formu društ.uređenja,diktirano ideološko jedinstvo,prisilnu ateizaciju,deomokratski centralizam,elitizam i liderstvo etc.Ovo sve je moguće ostvariti samo sa novim čovekom,sasvremenim Gavrošem,racionalnim,moralnopolitički čistim,lišenog svake isključivosti i mržnje.
Препоруке:
5
1
15 петак, 17 август 2012 08:49
Smudibrk
JohnyBgood>Сетимо се само прогањања "накупаца" по пијацама.Мој комшија је хапшен много пута: Купи краву на једној оијаци, препрода на другој и они а ухапсе. Данас био био тајкун.*Мило:To sto je komunizam izgubio utrku 1989 nije dokaz njegove niezvodljivosti već odraz nesloge unutar tog blokaНе. Него је одлука о престанку социјализма доета тамо где и одлука о његовом настанку. Не заборваите ко је финансирао Лењина, руски ЦК итд...Како то да је Марск, љути противник капитализма, сахрањен у Лондону?*Черчил је рекао: ко до своје 30-е није био левичар, тај нема ј..Ко је левичар псоле своје 30-е, тај нема памети.*Комунизам се примио махом у православним земљама, зтао што је неко тако наместио.Један од разлога је и то што доста потеже питање једнакости и социјалне правде.Да тако ригидно није био против религије, комунизам би много личио на почетке хришћанства.
Препоруке:
11
3
16 петак, 17 август 2012 09:09
Ружичасти пантер @ Јеврем
Па,Јевреме,сви коментари су смешни укључујући ту и Ваш. Једино што је пресудно то је власништво над средствима за производњу. Онај ко је власник он одлучује о расподели профита а тиме и о здравству, школству,култури, инфраструктури... о свему.
До пре двадесетак година држава је у западноевропским земљама (мада са преовлађујућим приватним власништвом) утврђивала правила расподеле. У социјалистичким земљама са колективним власништвом то се подразумевало. Елем, 80-их година су отворене границе за кретање капитала и национална држава је изгубила могућност да утиче на расподелу јер је капитал стекао уцењивачку моћ. Или ће расподела бити како њему одговара или ће он изместити погоне у Азију, Африку... а у држави која покуша да се меша укинути радна места. Истовремено је у бившим социјалистичким земљама извршена приватизација и створена та иста уцењивачка ситуација.
И то је проблем нерешив за садашње левичаре јер уместо о власништву причају о слободи.Цинично.Слободан сам да будем бедан.
Препоруке:
9
4
17 петак, 17 август 2012 09:15
Андро Лутак
Интересантна книга за прочитати, но ми из КП имамо свој пут, а тај је пут доказан и утемељен у пракси, и свакоме у бившој Југи јасан - Титоизам.
Препоруке:
8
9
18 петак, 17 август 2012 09:21
Suvišan
@SmudibrkČoveče, potraži drugo mesto gde ćeš da izvaljuješ svoje gluposti. Ovde si suvišan a posebno dosadan.
Препоруке:
5
7
19 петак, 17 август 2012 09:26
jedno te isto
@Ружичасти пантер

Vama ključne stvari nisu jasne. Vlasništvo nad sredstvima za proizvodnju je u reprodukcionom lancu jednako višku proizvoda. Ne zamagljujte suštinu.
Препоруке:
4
6
20 петак, 17 август 2012 12:53
Шешељевац
Антонио Негри је иначе велики присталица Европске уније као анационалне творевине. По њему,"то г... од националне државе треба да нестане".Цитирано према Libération од 13 mai 2005, који је ту изјаву пренео без цензуре речи "merde". ("Il faut faire disparaître cette merde d'Etat-nation", Libération, 13 mai 2005.)
Препоруке:
7
1
21 петак, 17 август 2012 13:03
брм
"историја се никада не понавља у истом облику, једино као фарса"

напротив, историја је вечно понављање истог..
постоје само два типа владавине Атина (кад начелно владају слободни грађани - демос) и Спарта кад привилеговани владају над већином...
Спартански системи су феудалне империје и социјализам и фашизам/нацизам ккао неофеудалне контрареволуције буржоаским ревоклуцијама, исто је и неолиберализам(модерни фашизам Мусолинијевског типа)са њеним новим имопреријама неоСАД и ЕУ контра доскорашњег поретка националних држава пакса Американа
а Атински - Римско царство/Византија, Медитеранске републике (Млетачка, Дубровачка, Ђенова..)и (покојне) националне државе које се обнављајују у Латинксој Америци а интензивно уништавају у арапском свету ...
главни модуси спартанксе владавине су лаж и заглупљивање, а главносредство пљачке спречавање слободне трговине (са-обраћаја)..НИШТА СЕ НЕ МЕЊА, ТАКО ЈЕ И ДАН ДАНАС
Препоруке:
5
4
22 петак, 17 август 2012 13:16
брм
укратко, опредељујуће за став о Негрију треба да буде оно на шта је Шешељевац указао изнад мене.. на став о националним државама као основним индикатором
Препоруке:
6
3
23 петак, 17 август 2012 13:58
брм
да још поједноставим
Атина је кад територијом влада локално становништво
а Спарта кад истом и истим владају освајачи..ПРОСТО?!

ја сам за то да територијама управљају становници. А ви?
А Негри ("г... од националних држава")
Препоруке:
7
1
24 петак, 17 август 2012 14:25
Smudibrk
Suvišni
@SmudibrkČoveče, potraži drugo mesto gde ćeš da izvaljuješ svoje gluposti. Ovde si suvišan a posebno dosadan.


Уместо вређања, могао си написати са чиме се то не скажеш, и шта је то глупо у мом писанију.
Постани модератор овог сајта па оидреди ко је досадан.

Успут, мој коментар је објављен збркан, без новог реда, без ознаке шта је цитат из текста или ранијих коментара, а шта мој коментар.
Препоруке:
5
3
25 петак, 17 август 2012 15:58
thinking maize
Читам коментаре, занимљиви су, чак и кад се не слажем са некима од њих. Читао сам текст и пожелео да купим књигу, ако ништа друго оно због принципа "нека се чује и друга страна", мада... што се тиче талијанских левичара, за мене су No. 1 Max & Bunker, творци стрипа "Alan Ford", АПСОЛУТНО НАЈПОПУЛАРНИЈЕГ СТРИПА БИВШЕ НАМ ЗЕМЉЕ! Тамо се у ПОПУЛАРНОЈ ФОРМИ, налази СВЕ о чему "високоумно" ТРУЋАМО! Зато је боље да заћутимо да не би неки "Број 1" извукао тефтерче! А за мене су "Број 1", што се тиче историје и БУДУЋИХ ПРОМЕНА СВЕТСКОГ ДРУШТВА, Арнолд Тојнби и Самјуел Хантингтон! О ЧЕМУ СЕ РАДИ!? Драга Господо и Другови, све је лепо што ми зборимо о капитализму и комунизму, АЛИ НЕ УЗИМАМО У ОБЗИР ОСНОВНО: РЕД ВЕЛИЧИНЕ! Промене којима присуствујемо дешавају се на НИВОУ ЦИВИЛИЗАЦИЈА! Чак и континенти су мали за ове догађаје! Уосталом, ЗАШТО би Путин ЗАБАДАО РУСКУ ЗАСТАВУ на ДНО Северног Леденог Океана, на Северном Полу!? Ово само као ПРИМЕР, да се види колико су наша ИДЕОЛОШКА ОРУЂА ЗАСТАРЕЛА!
Препоруке:
4
3
26 петак, 17 август 2012 16:47
@thinking maise
ЗАШТО би Путин ЗАБАДАО РУСКУ ЗАСТАВУ на ДНО Северног Леденог Океана, на Северном Полу!? Ово само као ПРИМЕР, да се види колико су наша ИДЕОЛОШКА ОРУЂА ЗАСТАРЕЛА!

Обично имам речи похвале за твоје коемнтаре. Међутим, ово ми личи да су те индоктринирали неки Срби склони теоријама завере.
Наиме, каже се да се у 20 веку ратовало због нафте.
У 21-ом ће око воде.
А онда значи долази на лед, Сибир, тамошња богатства. За које је Олбрајтова јавно изјављивала да су јој трн у оку је припадају неким слепцима, Русима, који и не умеју да их користе..
Немој наседати на српску пропаганду. Јер, знано је да УСА по свету шири мир, љубав и благсотање и не мерка ничија богаства.
Препоруке:
1
3
27 петак, 17 август 2012 17:43
JohnyBgood
@brm pa zar nije farsa ako se Sparta/diktatura privilegovanih ponavlja u raznim oblandama tipa demokratije, komunizma, itd?
Препоруке:
5
1
28 петак, 17 август 2012 17:54
JohnyBgood
@Ruzicasti

A kako se stice pravo vlasnistva nad sredstvima za proizvodnju?

Ako se ja zaduzim i otvorim uspesnu pekaru/radnju, pa onda sirim biznis ko i u kom trenutku ima pravo da mi to oduzme? Ko je i kada Henriju Fordu trebalo da oduzme kompaniju koja se nezadrzivo sirila zahvaljujuci tekucoj traci koju je ON uveo? Ko je i kada trebalo da nacionalizuje Majkrosoft, Gugl, ili neki privatni pansion na Zlatiboru koji dobro posluje?

Drustva u kojima drzava ima i kontrolise SVA "sredstva za proizvodnju" su probana. Pukla su. Zato sto je bilo malo inovacija a i ljudi su uopste izgubili motivaciju po sistemu "Radio ne radio - svira ti radio". I ta drustva nikada nisu uspela da eliminisu, nego samo da unakaze i iskrive, ono sto vi nazivate "sistem raspodele" koji se zove ponuda i potraznja. Setite se samo redova za deterdzente.
Препоруке:
6
4
29 петак, 17 август 2012 18:24
Rajko
Kako razgovarati sa "komentatorima" kojima ni osnovna znanja iz političke ekonomije nisu na vidiku? Primer....uz pomoć kredita otvorim uspešnu pekaru. Ali, pre nego što otvoriš pekaru desilo se već mnogo šta što vama ni na pamet ne pada. Neverovatna infantilnost!
Препоруке:
4
2
30 петак, 17 август 2012 18:54
JohnyBgood
@Rajko, a sta ako ulozim svu svoju ustedjevinu i jos pozajmljeno od mame i tate? Sta ako 3 brata uloze svoju ustedjevinu i otvore pekaru?

Ako je kredit od banke sve sto ste opazili u mom komentaru vi onda niste infantilni nego imate jako ogranicenu moc procesiranja ideja i informacija.
Препоруке:
4
3
31 петак, 17 август 2012 19:22
Little Big Serb
@ JOHNYBEGOOD
Pitanje kada se stice pravo nad sredstvima za proizvodnju je pogresno . Pitanje je zasto ? Tvoja pekara radi punom parom i ti siris biznis. Dokle ? Sireci biznis zahvaljujuci uspehu svoje pekare instiktivno, cak i uvom komentaru, si krenuo jedinim putem koji kapitalizam zna : ekspanzija !
Ta ekspanzija ostavlja tvojoj pekari lep broj godina belog hleba ali kapitalizam to nema. Devos javno place. Ali to nije o cemu hocu da govorim iako je sastavni deo. Ovo me interesuje : vasa pekara radi uspesno, znaci ima profita. Sta ti radis sa tim profitom ? Sta hoces, naravno. E ne moze! Profit nije tvoj, zaradio sa ga visku rada. Nemoj da si sam u pekari, onda nema sirenja biznisa , govorimo nacelno. Evo zasto je pitanje ZASTO ? A kada se stice to pravo je pitanje kako preci iz kapitalizma u socijalizam i dalje : revolucijom, na izborima i td. ''RADIO NE RADIO SVIRA RADIO'' ili pitanje motivisanosti je posebno i o tom potom.
Препоруке:
3
2
32 петак, 17 август 2012 20:53
Rajko
@JohnyBGood

"Ako je kredit od banke sve sto ste opazili u mom komentaru vi onda niste infantilni nego imate jako ogranicenu moc procesiranja ideja i informacija." Ne sporim vaš nalaz ali smatram da je verovatno baziran na istim premisama po kojima i pekara/radnja može da posluje uspešno. Kredit i kapitalizacija može početi. Vaš nick savršeno odgovara vašim uverenjima da ne kažem nešto neprijatnije. No, to bi sigurno uticalo na rad pekare......
Препоруке:
5
0
33 петак, 17 август 2012 21:01
JohnyBgood
O Isusse! Jos uvek pricamo o "visku rada"!?

Ako pekar sve svoje zaposlene plati vise nego sto bi ih bilo ko drugi platio (kad ne bi bilo tako, radili bi kod nekog drugog, bilo privatnika, bilo u opstini, bilo "za sebe"), kako to da ih onda "eksploatise"?

I ko je taj carobnjak koji treba da odluci koliko bi trebalo da ih plati i koliki je taj "visak rada" a koliko je pekaru dozvoljeno da zaradi kao "normalan/dozvoljeni profit"? Tito, Milosevic, Kardelj, Dinkic? Tadic ili Nikolic?
Препоруке:
3
5
34 петак, 17 август 2012 21:45
Ружичасти пантер@ JohnyBgood
1.

Проблем који поставља политичка економија је следећи: како се дели профит створен у Вашој пекари, компанији Мајкрософт, приватном пансиону на Златибору? Или - ко и како може да одреди који је удео средстава за производњу (капитала) у том профиту, а колики је удео радне снаге? Како ћете Ви одредити ко је и колико допринео успеху Ваше пекаре? Добар мајстор који прави одлична пецива, љубазне продавачице, Ваше машине, или можда чињеница да сте преко везе испословали добру локацију преко пута неке школе?
Прескочићу разне теоријске одговоре на то питање али ево шта се дешава у пракси последњих двадесетак година. Пошто је капитал стекао уцењивачку моћ, у већини европских земаља су укинута постојећа друштвена правила о минималној надници и другим материјалним погодностима које је власник био дужан да поштује у награђивању радника. Из истих разлога су и синдикати престали да траже повећање надница које би пратило повећање продуктивности рада или повећање трошкова живота.
Препоруке:
3
1
35 петак, 17 август 2012 21:50
Ружичасти пантер @ JohnyBgood
2.
Деоба профита сада практично зависи само од воље власника (сопственика пекаре или акционара, свеједно) који присваја све већи део. Смањивање надница је веома пробитачно за те власнике али је самоубилачки потез за систем. Зашто? Па зато што су радницима остављене тако мале наднице да они више не могу да купе Ваше пециво, Мајкрософтов компјутер или да оду у онај пансион на Златибору. А ако радници немају паре да то купују онда ћете Ви морати да затворите Вашу пекару.
Западњаци су покушали да реше тај проблем дајући радницима кредите. А онда је дошао тренутак кад радници више нису могли да отплаћују ни те кредите јер и даље имају оне мале наднице или су остали без посла па немају никакве наднице. И ту је крај приче. Наставак је оно што читамо по новинама од 2008. године. Да банке не би крахирале државе су преузеле њихове дугове, али сада су државе у дуговима а људи који имају довољно животног искуства сматрају да то не слути на добро.
Поздрав, Џони.
Препоруке:
6
1
36 петак, 17 август 2012 22:03
JohnyBgood
Ruzicasti o kakvoj ucenjivackoj moci vi pricate?! Pa niko drugima ne brani da i oni otvore pekare, pri cemu dolazi do simultanog snizenja cena i povecanja plata. Ako neko zaradjuje "puno", istog trenutka krece imitacija jer bi i drugi deo. Tako ne morate da koristite Majkrosoftov operativni sistem nego Guglov, Eplov, ili drugi.

E, sad, problem je u nekim nominalno "kapitalistickim" a u stvari reketaskim zemljama sto cim bi neko da otvori radnju i malo konkurise gazda Misku ili Djilasovoj firmi za oglasavanje, odmah krecu inspekcije, i druge forme zastrasivanja i otimacine.

Jedina koja ima ucenjivacku moc, dakle, je VLAST. Ako je alava i svezana sa tajkunima (sto ide jedno s drugim), ubija se svaka inicijativa, privreda staje, ljudi beze u inostranstvo. Poznato?

Sa druge strane cudo da iz jedne Svajcarske, Holandije, Juzne Koreje, itd. niko ne bezi, pa ni radnici. Iako eto "kapital ima ucenjivacku moc" i oni bi valjda tako trebalo da budu "ucenjeni"? :-)
Препоруке:
2
3
37 петак, 17 август 2012 22:04
Johny i profit
@JihnyBGood
Kapital pod hitno u ruke ako misliš na svoju pekaru. Inače, ostadosmo mi bez hleba a ti bez profita. A krediti se, kako to i sam ovih dana možeš saznati, daju samo onima iz "posvećenog kruga". Ako ni to nisi naučio onda nas ne zamajavaj ovde više......
Препоруке:
4
2
38 петак, 17 август 2012 22:17
JohnyBgood
Sistem u kojima se krediti daju samo onima iz "posvecenog kruga" je sindrom izborne despotije a ne slobodnog preduzetnickog kapitalizma. Ako to niste uspeli da shvatite iz komentara gore onda nemojte VI da nas zamajavate glupostima.

PS Inace nemam pekaru nego konsultantski biznis od koga jako dobro zivim u Americi, i evo cak imam i vremena da surfujem po internetu i dajem komentare
:-) Voleo bih da nesto pocnem i u Srbiji i zaposlim neke ljude ali poceti tu biznis, regulativa, i reketasi koji vam se navale na vrat - blagi uzas. A vi uzivajte u brlogu partijske drzave koja je u svet oterala hiljade strucnih i preduzimljivih. Samo da znate, to NIJE kapitalizam.
Препоруке:
1
2
39 петак, 17 август 2012 22:21
Rajko
Johny, jesi li ti uopšte čuo za nešto tako što se zove društvena cena proizvodnje, društveni trošak proizvodnje, recimo cena proizvodnje, itd....Kažeš Holandija, Švajcarska, Južna Koreja a šta bi sa Peruom, Sijera Leoneom, Kongom, Sri Lankom, Gvatemalom, Srbijom, Bugarskom, Grčkom, Portugalom, Irskom, Indijom, Litvanijom,Letonijom, Estonijom, Gvinejom, Somalijom?
Препоруке:
2
1
40 петак, 17 август 2012 22:26
сељак беземљаш
&JOHNY BGOOD
То о слободи,колико је лепо,толико је нетачно.Већина људи стварно није много заинтересована за СЛОБОДУ.И радо различитим механизмима се отресу исте.Читајте о томе ЕРИХ ФРОМ БЕКСТВО ОД СЛОБОДЕ.Ја ћу о томе касније.
То са пекаром.Има ту нешто неисказано а у пракси важно. Морате имати неког ко ће вам омогућити продајно место поред школе или тако нешто Да добијете тржиште без труда.Кредит,ако неможе Агробанка имате Војвођанску развојну банку или неколико фондова.И још ако вам карактер дозвољава,а инспекције хоће да школарцима уваљујете кифле од теста за хлеб и кечап куван у казану у дворишту обезбедили сте све услове за развој бизниса.Можда чак будете бизнисмен месеца или године.
И немојте да вас мучи дилема о подели добити.Има и боље литературе али најлакше вам је да откуцате Југословенско друштво између два светска рата.
Власници су узимали себи око 50%.Држава је узимала 16& То је блокирало и интрвенције државе и развој друштва.Ипак све је било лепо.наставак
Препоруке:
0
2
41 петак, 17 август 2012 22:27
Rajko
Samo ti, blago nama, nastavi da živiš i posluješ u društvu "slobodnog preduzetničkog duha", ništa protiv! Ali, zamolio bih te da to bude do sudnjeg dana. Verovatno ćeš pomoći tvojim savetodavnim uslugama. Čudo te nisu pozvali u posvećeni krug Fed-a da ispraviš brljotine LIBOR-a koje se začudo zacariše u takvom ambijentu. KOga ti zaluđuješ?
Препоруке:
2
1
42 петак, 17 август 2012 22:33
JohnyBgood
Rajko a da li si ti cuo da je Irska jedna od najbogatijih zemalja u Evropi i da je pretekla svog nekadasnjeg kolonijalnog gospodara? Zahvaljujuci deregulaciji. I kolikim koracima su Letonija i Estonija uznapredovale i NEMAJU NAMERU da se vracaju nazad?

A Siera Leone i Srbija lice jedna na drugu po tome sto ce ti ako "otvoris pekaru" na vrata kucati reketasi i otimati ti to sto stvoris. U Srbiji koristeci se nekakvim "inspekcijama", "firmarinama" i drugim glupostima a u Sieri otvoreno sa puskama. To NIJE SLOBODNI TRZISNI kapitalizam koji garantuje slobodu akcije i sigurnost privatne svojine, ALO!
Препоруке:
2
1
43 петак, 17 август 2012 22:38
Ружичасти пантер @JohnyBgood
Не знам да ли читате страну штампу и да ли путујете по Западној Европи. Некадашњи индустријски центри у Француској, Италији, Шпанији делују сабласно. Фабрике су измештене у Источну Европу или даље у Азију. Већина аутомобилске индустрије је из Европе измештена а последње фабрике опстају управо захваљујући уцени - или ћемо бити слободни да одређујемо дужину радног времена и висину надница како ми хоћемо или ћемо и ове преостале фабрике изместити у Бугарску, Румунију, Молдавију... дакле затворићемо погоне и укинути радна места.То се односи не само на индустрију него и на услуге јер су многе банке,администрације, установе захваљујући новим технологијама изместиле своја финансијска одељења,кол-центре, информације, у Азију или Северну Африку где има у изобиљу школоване франкофоне и англофоне радне снаге.
Изнештање фабрика, тачније бежање капитала у земље јефтине радне снаге се званично назива делокација. А што се тиче радника они не могу да беже. Сада их има 20 милиона незапослених у ЕУ.
Препоруке:
5
1
44 петак, 17 август 2012 22:41
JohnyBgood
Rajko, sto se tice "drustvene cene proizvodnje", "viska vrednosti", "eksploatacije", itd., cuo sam i prevazisao te gluposti i zablude jos pre par decenija.

Na kraju i sam Marks bi se postideo svojih danasnjih sledbenika. Covek je jos onda skontao da drustveni sistemi koji su u stanju da vise i efikasnije proizvode - pobedjuju. I Deng Hsiao Ping je na srecu Kineza odavno shvatio da nije bitno koje je boje macka dok god lovi miseve, pa tako dozvolio privatan biznis. I sta se desilo u Kini? A sta u Severnoj Koreji koja se drzi mita o nekoj ne-daj-Boze eksploataciji?

Ironija je da ljudi koji nisu u stanju ni da priznaju realnost a kamoli kriticki razmisle o necemu komplikovanijem toliko komentarisu na sajtu koji se zove Srpska Politicka MISAO.
Препоруке:
2
2
45 петак, 17 август 2012 22:55
JohnyBgood
Ja ispadoh veci Marksista ovde od pobornika nekakve "radne teorije vrednosti" u toliko sto me puno manje zanima sta imaju da kazu razni filozofi a puno vise PRAKSA. :-)

Koji sistem bolje funkcionise? Tamo gde nekakva radnicka "avangarda" odredjuje plate i stiti ih od nekakvih "kapitalista/ucenjivaca" ili gde ljudi slobodno biraju posao i tako idu kod onoga ko im najvise placa?

Veza izmedju SLOBODE i ekonomskog rasta je odavno EMPIRIJSKI dokazana, a kome se NE SVIDJA kapitalizam iz estetskih, moralnih, ili bilo kakvih razloga to je sasvim druga prica. Ali podaci i empirija su neumoljivi, evo jednog lepog ilustrativnog videa koji je nazalost na engleskom:
http://www.learnliberty.org/content/economic-freedom-and-growth
Препоруке:
1
2
46 петак, 17 август 2012 22:59
сељак беземљаш
наставакДакле све је било лепо и изгледало је вечно.Полиција је пушкама штитила расподелу.Дуну ветар и 1945 када се све сабрало власници на нули.
Ту бих да станем и да се вратимо појму слободе.
Сећате се оне силне хуманистичке интелигенције која је писала,причала,потпуно неискрено да би то напустила првое прилике и са истом леношћу и неискреношћу окренула се новим теоријама.Слободу је дала за ситне паре.
формирали се нови.Неки од њих себе зову експертима.
Препоруке:
1
0
47 петак, 17 август 2012 23:02
фристајло
JohnyBgood
Sistem u kojima se krediti daju samo onima iz "posvecenog kruga" je sindrom izborne despotije a ne slobodnog preduzetnickog kapitalizma.

Уз дужно поштовање- овде сте јуначки "одвалили"; слободни предузетнички капитализам? могућ и постојан, од прилике, као и комунизам. Свака идеја, заснована на претпоставци да су људи бољи него што реално јесу садржи грешку у самој једначини, и као тква- пропадне.
Па, капитализам је заснован на привилегијама и монополу, а Ви говорите о "слободном предузетништву"...



konsultantski biznis od koga jako dobro zivim u Americi

Слободно Ви верујте у то што заступате; вероватно и морате, иначе би посао трпео.
Треба да схватите да у капитализму, какав данас постоји у свету, моћни намећу правила која слабији не могу да издрже, са само једном намером- уништавање конкуренције.
Опстати у бизнису који се баве велики системи, који такође грцају услед кризе- напросто- није могуће.
Препоруке:
4
1
48 петак, 17 август 2012 23:05
Ружичасти пантер@ЈоhnyBgood
Џони, не бих да те плашим, али ево неколико наслова из пера угледних економиста, социолога, политиколога на тему капитализма.
Ерик Хобсбаум, „ Социјализам je срушен. Капитализам је банкротирао. Шта онда долази следеће?“; Имануел Валерстин, „Капитализам је дошао до краја“; Џејмс Галбрајт, „Нема повратка на нормалу. Зашто су економска криза и њено решење тежи него што мислите?“; Френсис Фукујама,“ Пад Америке, Inc“; Нуријел Рубини, „Пропаст англосаксонског модела“; Пол Жорион, „Капитализам је ушао у фазу самодеструкције“; Вилијем Фаф, „Глобални капитализам-самоубилачка верзија“; Пол Кругман, „Кеш за треш“.
Препоруке:
5
1
49 петак, 17 август 2012 23:06
JohnyBgood
Ruzicasti, jel' bi to vi da podignete neki novi zid izmedju zapadne i istocne Evrope? I mislite da ako je nesto moguce jeftinije proizvoditi na istoku da to neka sila moze da zadrzi da se ne desi? I onda mene ovde neki nazivaju naivnim...

I da li bi vi tim francuskim radnicima garantovali dozivotno zaposlenje? I ko bi to trebao da plati? I kako bi odredili kome garantujete dozivotno zaposlenje u fabrici (koju valjda treba odrzavati ma koliki bili gubici?) a kome ne? Valjda bi garantovali posao SVIMA jer ne bi bilo fer pustiti da pekara na cosku propadne ako vec spasavate fabriku? Kao u SSSR-u? Pa videli smo kako taj sistem funkcionise na duzi rok.
Препоруке:
1
4
50 петак, 17 август 2012 23:17
A šta sada?
Izvini, Johny, a da li je i LIBOR laža u duhu slobodnog preduzetničkog duha? Činjenica da si odbacio neku ideju baš ništa ne dokazuje a to sa pričama iz Hiljadu i jedne noći ostavi za odgovarajući uzrast. Vidim, svi ovi što prevaziđoše Marksa i podobijaše silne Nobele nikako da reše svetsku ekonomsku krizu! Kako to kada su ga odavno "prevazišli"? Verovatno, na tvoj način. Klone ga se! To je najefikasnije a i najmanje boli. Previše liči na zapadne recepte po kojima samo krediti rešavaju sve. A šta ćemo sada kada ste pred zidom. Ne Zidom plača već zidom apsolutnog mraka.
Препоруке:
6
1
51 петак, 17 август 2012 23:57
JohnyBgood
@a sta sada? Pa naravno da LIBOR a ni spasavanje banaka od drzave nije u duhu slobodnog preduzetnickog kapitalizma! I to ce im se obiti o glavu.

To je zapravo forma socijalizma za banke, jer se uzima od svih drugih da bi se presipalo njima. Daleko sam veci pobornik klasicne socijalisticke ideje da se uzme svima da bi se dalo bolesnima i drugim ugrozenima. Naravno dok god je to razumno i ne vodi ka tome da jedni rade a drugi planduju.

Ali nista od toga ne menja cinjenicu da ekonomske slobode vode prosperitetu, sto je, jos jednom, DOKAZANA EMPIRIJSKA CINJENICA.

Samo kazem da je jedna naizgled mala stvar, kao sloboda da otvoris svoj biznis ("pekaru", nesto na internetu, BILO STA) i da niko nema prava da ti to otima (nek ti naplate porez isti kao svim drugima naravno), niti da ti odredjuje koliko ti je "mnogo" na osnovu nekakve "radne teorije vrednosti" sistem od koga bolji ne postoji. Naravno nigde to ne postoji u idealnoj formi ali sto blize idealu - to bolje.
Препоруке:
2
4
52 субота, 18 август 2012 00:04
Ружичасти пантер @ JohnyBgood
Изгледа, Џони да нам се коментари мимоилазе.
Дакле, овако. Нема силе која ће зауставити капитал са запада да јефтиније производи на истоку. Само проблем је у томе што нема силе која ће онда спречити запад да не банкротира. То се уосталом већ и десило тако да Американци сад мољакају Кинезе и Русе да им уделе неки долар,а једина преостала индустрија у САД је индустрија оружја (и, разуме се,Ваша консултантска фирма или пекара).
И шта ће бити онда? Па на истоку ће се поновити исти сценарио. Ниске наднице, мала потрошња, затварање фирми. А даље од истока се нема куд. Укратко, што би рекао Вилијем Фаф, "Глобални капитализам-самоубилачка верзија".
Препоруке:
6
1
53 субота, 18 август 2012 00:13
JohnyBgood
@ruzicasti, a gde vi vidite najvece probleme?

Ja ih vidim u Grckoj, Spaniji, i Italiji, dakle sve same socijalisticke zemlje!

I Amerika ako bankrotira - bankrotirace zbog drzave koja je rasirila apetite, pravi gluposti po svetu, i presipa od jednih i daje drugima, sto je opet forma socijalizma. Ali daleko ce pre Amerike da bankrotiraju evropske zemlje koje su u socijalizam bas zabrazdile.

Jos samo da nateramo bankare koji su nam zaseli za vrat da ko god od njih pravi gluposti - pravac u bankrotstvo a ne da ga mi svi drugi izvlacimo, resena stvar. Znaci ponovo je problem socijalizacija gubitaka banaka, znaci socijalizam a ne kapitalizam.

PS Na svakog ekonomistu koji je zabrinut za kapitalizam ih ima 100ak koji imaju pametnija posla. A filozofi samo neka nastave sa svojim pisanijama - tako zaradjuju za zivot. Prodajuci knjige na SLOBODNOM TRZISTU :-)
Препоруке:
1
4
54 субота, 18 август 2012 00:15
Ружичасти пантер @ JohnyBgood
Џони, имам глупу навику да ноћу спавам. Дакле, све најбоље и много успеха у бизнису - какав год био.
Препоруке:
4
1
55 субота, 18 август 2012 00:25
Ружичасти пантер @ JohnyBgood Изгледа, Џони да нам се коментари мимоилазе. Дакле, овако. Нема силе која ће зауставити капитал са запада да јефтиније производи на истоку. Само проблем је у томе што нема силе која ће онда спречити запад да не банкротира. Т
@Ружичасти пантер, i VI nekome pricate o naivnosti, a i informisanosti! Ova "diskusija" gubi smisao tako da ne verujem da cu dalje da vam odgovaram ali na neke stvari moram

" То се уосталом већ и десило тако да Американци сад мољакају Кинезе и Русе да им уделе неки долар,а једина преостала индустрија у САД је индустрија оружја...

Da li vi STVARNO mislite da Kinezi kupuju americki dug zato sto su ih ovi namoljakali ili zato sto procenjuju da im je to najbolje skladiste za pare koje akumuliraju trgovinskim suficitima?!

Da li ste culi za Fejsbuk, Gugl, Intel, Majkrosoft, Vizu, Dell, da li znate nekoga ko pije lekove za snizenje holesterola? Toliko o tome da je jedina preostala industrija u Americi vojna. Ili ste totalno neinformisani ili sa informacijama baratate selektivno, u svakom slucaju diskutovati sa vama onda nema smisla.
Препоруке:
2
1
56 субота, 18 август 2012 01:16
JohnyBgood
@Ruzicasti Kapital se stalno reinvestira i daleko od toga da "sav" kapital sa zapada ode na istok pa kad tamo "zavrsi posao" onda ce sve da bankrotira. To je malo "kako mali Djokica zamislja kapitalizam i svetsku ekonomiju"

Investiraju i Kinezi u Americi (i-hi-hi!), i UVEK ce biti novih tehnologija i novih ideja u koje ce se kapital moci investirati. O tome svedoci celokupna ljudska istorija. Ko je pre samo 20 godina mogao da zamisli mobilnu telefoniju, internet, mikrohirurgiju, i gomile drugih stvari?

E a da bi se sve te nove stvari pojavljivale treba nam SLOBODA akcije i pravo da kad pokrenes neki biznis da ti ga niko ne otima. U protivnom se sve pretvara u SSSR koji je izgubio trku i jedino sto je uspeo je da lansira raketu u kosmos i pravi atomske bombe. Jer svi njihovi silni inzenjeri nisu imali ni slobodu ni prava da probaju razne stvari koje su im padale na pamet.
Препоруке:
2
3
57 субота, 18 август 2012 07:34
Rajko
@Johny
Bilo bi i odviše za tvoj um da ti predočavam sve zavijutke koji dovedoše do ovoga što danas imamo. Slobodan preduzetnički duh je samo floskula u koju upadaju takvi kao ti jer ne vide da je to parola onih koji vladaju preduslovima njegovog ostvarenja. SPD je okovan lancima prethodnog sistema proizvodnje i raspodele i to je ono što ti ne vidiš. Ono što ti kao preduzetnik dobijaš u vidu kredita za tzv. slobodno preduzetništvo već je opredeljeni resurs u okviru šire sfere raspodele koju kontroliše u međuvremenu etablirana politička moć. I, eto šta ostade od tvog SPD-a. Što, na primer, ti kao slobodan preduzetnik ne bi mogao dobiti jedan zajam koji bi plasirao tamo gde su i profiti najveći, naprimer, u industriju naoružanja, finansijskih spekulacija i tsl. Pitam te zašto? Eto, zato je potrebno, između ostalog i imati predznanja iz političke ekonomije koja je, da te podsetim, klasična buržoaska disciplina, nikakav marksizam. On je radikalna kritika njega. A ti si sa prljavom vodom...
Препоруке:
4
2
58 субота, 18 август 2012 07:36
ЗВ
Да специјализујем. Ако се социум економизира, у овом тренутку постављају се питања делокације и сталног појефтињења производа и услуга и њихови утицаји на већину. Било је периода и области када и где је социум био бољи од његове негације - индивидуума. Важи и обратно, вероватно, у већем броју случајева. У овом тренутку, индивидуум је бољи, па је свеобухватан, иако се то већини не свиђа. Разлог његове снаге је прост: број људи није мали. Довољно и много ресурса никад није била препрека за владавину над већином. Тренутно, не руши се индивидуум већ на Западу и шире већина одумире. Међутим, делокација може имати бумеранг ефекат, и то је проблем, не само за западни социум. Појединци-капиталисти из одговарајућих земаља тако не руше само своје друштво где су никли, него и себе. Разлог: на местима делокације постоји и социум и индивидуум. По свему судећи, кола се ломе на минимуму социума за опсатанак оба. Жртве су у овом рату у ствари неминовне. Али, нико не жели да буде жртва...
Препоруке:
1
0
59 субота, 18 август 2012 07:43
Rajko
@Johny

Ne možete tako veštački deliti posledice i uzrok. "LIBOR laža" je organski nastavak, takoreći, lučevina višedecenijskog sistema u kome se pod prividom "slobodnog preduzetničkog duha" kotio ultramoderni kapitalizam. Ničega od njega ne bi bilo da prvog nije bilo. Pa i taj ""sasušeni socijalizam" kakav god da je bio ni u snu ne bi pao da nije postojao prethodni scenario. Ali, ti magovi sa Wall Streeta su jasno stavili do znanja svom političkom establišmentu da će ih đavo odneti ako ne pribegnu takvom sredstvu. Dakle, u pitanju je samo puko preživljavanje. nešto slično onome kada je Kejns poručio...In the long run We are all Dead". Ti si pribegao jednoj manipulaciji. Opšti pojam si spustio na nivo konkretnog. Jadna je tvoja konsultantska karijera ako pribegavaš ovakvim eskivažama. No, u takvom društvu u kome živiš to je legitimna igra. Tako ste i dospeli gde ste, naravno i mi svi ostali sa vama.
Препоруке:
4
1
60 субота, 18 август 2012 07:58
Rajko
@Johny

Da li vama u glavu može ući činjenica da taj vaš "slobodni preduzetnički duh" upravo širi preduzetničku neslobodu širom sveta, u brojnim siromašnim zemljama, regionima, gradovima, naseljima, zajednicama? Šta je to oduzelo preduzetnički duh jednoj Irskoj, Portugalu, Španiji, Grčkoj i sve većem broju EU dražava. U Francuskoj je rast u poslednjem kvartalu sišao na nulu. Šta je tu sa "slobodnim preduzetničkim duhom". Pa, nećete reći da je on tu manji nego, na primer, u Kini koja i dalje ostvaruje za razvijene kapitalističke zemlje fenomenalne stope rasta. Neverovatno je da se vi bavite konsultantskim uslugama a da ne poznajete ovakve činjenice!
Препоруке:
2
1
61 субота, 18 август 2012 08:09
Rajko
@Johny

Objasnite, dragi konsultante, kako je moguće ostvarivati "slobodni preduzetnički duh" ako se na berzama tope desetine pa i stotine milijardi dolara. U njima su, vi to dobro znate, bile pohranjene nebrojene sume i sumice malih preduzetnika i ljudi željnih i namernih da započnu kakav svoj posao i razviju taj isti preduzetnički duh. Ko ih je sprečio u tome. Vi jednostavno odgovarate da to nije kapitalizam! Pa, dobro u kom to sistemu su oni položili svoje ušteđevine za te svrhe? U sistemu gde su konstantno bili obmanjivani i pljačkani od istih onih ljudi sa "slobodnim preduzetničkim duhom", samo ovaj put u sferi finansijske industrije. E, pa, vidite, kako vi berete višak vrednosti od noćnog radnika u vašoj pekari tako i ti finansijski manipulanti beru svoje sve veće kamate od vas naivnih zajmoprimaca. Sve po istom pljačkaškom modelu "slobodnog preduzetničkog duha". Radna teorija vrednosti nije marksizam već teorijski koncept klasične buržoaske političke ekonomije.
Препоруке:
3
0
62 субота, 18 август 2012 08:36
Јеврем & Ружичасти пантер
Са становишта одрживости економског система није важно ко је власник продукционих средстава!Ако човечанство чини 1000.људи,и сви раде код капиталисте за плату од 1000 евра месечно,на крају месеца човечанство добија масу новца од милион евра.Током тог месеца за газду су произвели робе у вредности од бар рецимо милион и двеста хиљада,па како је милион дао за плате,њему као зарада остаје двеста хиљда вишка.Пошто код "народа" има само један милион,он вишак робе нема коме да прода јер не постоји новчана маса којом роба може да се плати,то је проблем који је решаван кредитима,ратом,итд,али-никад није решен успешно и трајно.Социјализам је по дефиницији тежио да се као зарада исплати вредност свега произведеног па је аутоматски одржив,јер новца у оптицају треба да буде колико и робе.Испада да је расподела добити кључна за трајну стабилност било ког друштвеног уређења!Сиромашне су земље биле амортизер за овај вишак,међутим данас се и оне буне и буде,отуда криза!
Препоруке:
3
0
63 субота, 18 август 2012 09:35
Rajko
Nešto mi nikada nije bilo jasno. Kako mirno polemisati sa onim ko nije svario ni najjednostavnije stvari iz neke materije. Tako i sa JohnyBGood-om. Ali nije stvar u njemu već u ostalima koji bi da mu ukažu na pogrešne zaključke. Konačno shvatih da i ti koji tako mirno sa njim polemišu to rade iz samo jednog i jedinog razloga. Ništa ne razumeju! A najgora osobina im je oholost sa kojom propraćaju svoje negatore. U oholisti, međutim, prebiva samo praznina i nemoć.
Препоруке:
4
0
64 субота, 18 август 2012 10:23
Komunista
петак, 17 август 2012 19:22
Little Big Serb
Slazem se s Vasim misljenjem.
JohnyBgood,"Ako pekar sve svoje zaposlene plati vise nego sto bi ih bilo ko drugi"Ne razlikujete pojmove posebno "eksploataciju". Cim Vama ostaje vise nego radnicima ukupno ili pojedinacno kao vlasniku pekare, Vi njih eksploatisete bez obzira sto ih placate vise. Ne bi ih eksploatisali kad bi svu dobit delili na ravne cast, zar ne?Jeste kao gazda spremni na to?!
Po komentarima izgleda da je socijalizam ipak pobedio bar u svesti za sada. To je mnooogo i dovoljno za pocetak realizacije ideje.
Препоруке:
3
4
65 субота, 18 август 2012 11:57
Ружичасти пантер @ JohnyBgood
1.
Ви и ја можемо овако да паметујемо у бесконачност, односно док нам модератор не скрене пажњу да ово није наш приватни сајт, али се никада нећемо сложити. Ви говорите да Кинези инвестирају у америчке обвезнице. Тачно. Али пренебрегавате да су обвезнице дужнички папири и да је Америка приморана да издаје те обвезнице, тј. да се задужује, јер не ствара довољно богатства да би држава и грађани САД могли да живе од дохотка који су они створили. Укратко, САД и њени грађани живе на дуг. Ако би Кина тражила наплату тих обвезница - на шта има право - САД би морале да прогласе банкрот. Узгред, ако Кина не би куповала те обвезнице оне би остале непродате јер као што видите остале СЛОБОДНЕ земље су у астрономским дуговима.
Препоруке:
5
0
66 субота, 18 август 2012 11:58
Ружичасти пантер @ JohnyBgood
2.
Говорите о новим технологијама и новим идејама. Тачно. Али пренебрегавате поенту. Са овако мизерним надницама ускоро више неће бити купаца за те нове технолошке производе а онда силни инжењери и предузетници који су СЛОБОДНО смислили та технолошка чуда могу да се сликају са њима. Сваки разуман покушај да се промене пропорције у расподели, односно да се повећају наднице и смање профити управо зато да би радници својим надницама могли да купују производе које капиталиста производи (и на којима прави профит) - наилази на отпор капитала. Капиталиста-појединац једноставно не схвата да тиме на дужи рок (а можда и средњи) капиталистичком систему (а самим тим и СЕБИ), копа гроб.
Препоруке:
5
1
67 субота, 18 август 2012 12:00
Ружичасти пантер @ JohnyBgood
3.

О сеоби капитала на исток и његовим погубним последицама по капитализам најбоље је писао нобеловац Maurice Allais. Не бих да га препричавам. Иначе ретко га цитирају јер то не одговара СЛОБОДНИМ (и кратковидим) предузетницима, а они држе у својим рукама све – почев од медија, стручних публикација, професионалних удружења.
А сад још једном, али заиста последњи пут, желим Вам све најбоље.
Препоруке:
4
0
68 субота, 18 август 2012 12:08
Rajko
@Komunista
Tu nema nesporazuma. Radnici će biti plaćeni po društveno prosečnoj ceni za konkretan rad. Sve ispod je nemoguće, sve iznad ide na trošak profita i ugrožava konkurentnost preduzetnika. Ekstraprofit izvlači onaj ko ide ispod troškova proizvodnje. Pretpostavka Johny-a je izlišna. On tome može pribeći ali u drugim okolnostima. Onako kako je stvar predstavio ona je neracionalna i protivna logici profita. Johny mnogo šta ne razume ali me čude oni koji mu poklanjaju pažnju.
Препоруке:
2
2
69 субота, 18 август 2012 12:16
Rajko
@Ружичасти пантер

Prvo, oko USA obveznica. Najveći deo njihovog portfelja se nalazi u samim SAD a to znači da je pohranjen u Federalnoj rezervi. Oni ih mogu kupovati do beskonačnosti, ali.......Dakle, sa te strane Kinezi nisu važni. Jesu, u drugom smislu, što bi došlo verovatno do poremećaja na terenu kamatnih stopa. Ove bi se, naime, uvećale i tek tada bi opasnost postala zaista zastrašujuća. Iz tog razloga se,između ostalog, i manipulisalo LIBOR-om! A što se tiče tehnologija one postoje radi njih samih već se njihov razvoj mora sagledavati u kontekstu izbijanja što većih profita, odnosno ekstraprofita. Tehnologije se ne prave zbog tehnologija ili ne znam kakvih olakšica već isključivo iz pređašnjeg razloga.
Препоруке:
2
0
70 субота, 18 август 2012 12:37
S
Вратимо се на почетне лекције пол. економије:
Новац је измишљен да буде еквивалент за робу, пошто се никада не потрефи да, ако ти имаш вишка нечега А а фали ти енких добара Б да тај што има вишка Б да му треба твоје А.и тако укруг.
Е,од када је новац, уместо да буде еквивалент робама, постао роба сам по себи, тада су економски системи постали канцерогени.
Само је питање када је коме прорадило.Они што су се одржавали дуже,могу то да захвале пљачки колонија.

Крах је настао када је светска економија предата у руке Фридмановим монетаристима.Тада су постале сувишне све теорије о вишку вредности, средствима за производњу, све..

Више од свих ових филозофских разглабања овде изнетих, говори филм „Богови су пали на теме“, где неко племе живи у миру и слози, сви раде и свако има не много али довољн. И онда долети она флаша,око које почиње фуртутма.
Јер, она је вишак, који мами све.
А што је баш реч о флаши Кокаколе, ни то није случајно.
Препоруке:
4
1
71 субота, 18 август 2012 12:53
s-nastavak
Да не помињемо брокера „Беркли“,који их је ојадио за 1млрд фунти,или пар брокера „Социете Женерале“ за 4 млрд.
Ко прати фудбал,сећа се да је,рецимо годину пре Романове куповине, „Челзи“на берзама био пао на 80мил фунти.Толико кошта 1 играч!Стадион у срцу Лодона, цео комплекс са хотелима,све 80 мил.
А тада је Вирџин радио са Крис Евансом вредео толико, са стварном вредношћу можда пар десетина хиљада опреме.Али је био хит,фирме се рекламирале преко њега и скаче му берзанска цена.
А да је тада,Еванс при пићу коме је био склон,на радију рекао нешто политчки некоректно,за пар дана би све отишло у ветар, када би се повукли оглашивачи.Где би нестала вредност?
*
Сви смо налазили по тавану неке (пред)ратне банкноте. Шта пише на њима:Не пише рецимо 100 динара, него „Доносиоцу банкноте биће исплаћено 100 динара“.
А када се Моамер сликао како отвара затворе,укида новац,било је безазлено.
Али, када је хтео да оснује Афрички МФ с некредитним новц, десило се...
Препоруке:
3
0
72 субота, 18 август 2012 13:58
Stanić Milan
Narode ostavite se pekare,NSPM je časopis za pol.teoriju i društvena istraživanja.Višak vrednosti je ugaoni kamen kapitalističke proizvodnje.Njega stvara radna snaga u procesu proizvodnje,ali samo pod uslovom da radna snaga ima robni karakter( da se može naći na tržištu i da ima svoju cenu).Ovaj pojam je tesno povezan sa viškom rada i viškom proizvoda.Na površini se ispoljava u preobraženom prividnom obliku kao profit,tj. kao rezultat celokupnog predujmljenog kapitala.Dobiveni profit se deli između industrijalca,trgovaca,bankara(zemljoposednika),kamata,zemljišne rente itd.Prema tome, višak vrednosti je isključivo vezan za proizvodni proces,a svaka faza do njegove realizacije na tržištu je uzimanja svog dela(dakle razlika u ceni koštanja i ceni proizvodnje).Špekulativni berzanski poslovi na tržištu fin. kapitala su mogući samo dok ima dotoka kapitala iz materijalne proizvodnje.I za liberalni kapitalizam se upravo tu pojavio problem seleći mat.proizvodnju na Istok.
Препоруке:
3
1
73 субота, 18 август 2012 14:26
Rajko
@Stani' Milan

Radna snaga ne može imati nikakav drugi do oblik robe. Prema tome.......
Препоруке:
4
0
74 субота, 18 август 2012 15:14
@Rajko@Stanic Milan
Radna snaga postaje roba samo u tržišno organizovanoj privredi. U jugoslovenskom samoupravnom sistemu rad nije bio roba. Nije postojalo ni tržište rada ni poslodavac koji bi određivao tu cenu. Ne ulazim u to da li je to bilo dobro ili ne, ali je činjenica da su radnici sami sebi određivali lične dohotke kroz samoupravne sporazume. Jedan od ciljeva "demokratske" reforme je upravo bio uspostavljanje integralnog tržišnog sistema - dakle sistema u kome bi postojala sva tri tržišta - tržište roba, tržište rada i tržište kapitala.
Препоруке:
1
2
75 субота, 18 август 2012 15:48
Stanić Milan 2
Mali prilog o avangardi radničke klase.
Termin avangarda uzet iz francuskog vojnog rečnika(predstraža,prednji odred)u opštem značenju prva je upotrebila socijalista utopist Olinda Rodrigrez 1825.tvrdeći da su umjetnici ti koji svojim praktičnim delovanjem moraju biti avangarda naroda.Gramši u svojim "Zatvorskim sveskama"definiše proletersku partiju kao avangardu.Lenjin u svom delu"Dečija bolest levičarenja u komunizmu" 20-tih godina oseća ogromnu opasnost od birokratije,tvrdeći da je bilo moguće proterati cara,spahije,kapitaliste,ali da neće moći proterati birokrate u jednoj seljačkoj i sitnoburžoaskoj zemlji.Birokrate su postale najopasnije zlo za revoluciju,radi činjenice da mnogi sede na odgovrnim mestima,uživaju opšte poverenje,kao odani i pošteni ljudi,a uništavaju"živu dušu revolucije".Pisac "Nove klase"M. Đilas baš u Lenjinovim delima vidi korene degerativnih procesa koje zahvataju KP odmah po njihovom dolasku na vlast stvarajući"gospodstvo političke birokrtatije".
Препоруке:
2
1
76 субота, 18 август 2012 17:17
JohnyBgood
@Rajko, za vas su mozda "floskule" ali EMPIRIJSKI je DOKAZANO, i na velikim i na malim uzorcima, KOJA SU DRUSTVA NAJBOGATIJA. To je cinjenica, sto bi Marks rekao PRAKSA.

A ako se malo osvrnete oko sebe, mozete slicne zakljucke da donesete i sami. GDE odose mladi i talentovani iz vaseg sela/grada/regije? U Severnu Koreju i na Kubu ili negde drugde? Pametnom dosta.

Pa vi sad uzivajte u vasim silnim znanjima, teorijama.

PS Sto se tice teorije da nije bitno ko drzi "sredstva za proizvodnju" (cim cujem ovaj marksisticki termin, odma znam da su nevolje na vidiku), JAKO JE BITNO. Ako inzenjer, naucnik, preduzetnik ZNA da ce mu se biznis koj zapocne oduzimati, onda taj biznis nece ni pokrenuti. U komunistickom sistemu mu pokretanje biznisa nece biti ni opcija, tako da takav sistem aktivno ubija ideje i inovacije. Na duzi rok takva zemlja TONE, pa vi meni pricajte kako nije bitno ko drzi, ili mu je dozvoljeno da drzi, "sredstva za proizvodnju".
Препоруке:
0
2
77 субота, 18 август 2012 17:29
JohnyBgood
Apropo toga da se istorija ponavlja kao farsa, izgleda da je sistem u kome su "zidovi imali usi" proizveo i dosta ljudi cije "usi imaju zidove" :-)

Komunizam je propao ali jos ima dosta onih koji to odbijaju da cuju i dalje cekaju "propast zapada", "propast kapitalizma", ili sta li vec. Samo sto nije! Evo "zatvorise sve fabrike po Francuskoj", "Amerika proizvodi jos samo oruzje i do grla se zaduzila", "sav kapital pobeze na istok pa kad ga preplavi nece imati kud",...

Jeste na neki nacin komicno ali je puno tragicnije, pogotovo ako se radi o ljudima preko 60ak godina. Jako starima covek jos i da oprosti, ali svi drugi bi morali da bar u nekoj meri slede klasican naucni metod, hipoteza -> testiranje. Ako se empirija uporno kosi sa nekom teorijom, onda je vreme da se teorija ili odbaci ili bar modifikuje.
Препоруке:
1
2
78 субота, 18 август 2012 17:42
Rajko
....@Rajko@Stanić Milan

Tačno je da radna snaga figuriše samo u tržišnoj privredi i onda kada je radnik "slobodan" da je ponudi na tržštu. I ona je uvek data veličina. Ali, nju ne može pojedinačn da određuje poslodavac. Zapravo, može, ali na sopstvenu štetu. Sem toga, minimalnu nadnicu danas određuje država uz sindikat i udruženje poslodavaca. I još nešto. ne postoji nikakvo tržište rada već samo tržište radne snage. Rad je proces eksploatacije radne snage dok je ova roba kao i svaka druga stvar s tim što je u stanju da odbaci i višak proizvoda.
Препоруке:
2
0
79 субота, 18 август 2012 17:54
Rajko
@Johny
Ako je već do šezdesetogodišnjaka onda ste već davno morali da odbacite takve kao Miltona Fridmena i slične zagovornike kapital ortodoksije a ne ovde praviti neukusne šale. Drugo, vaše poimanje prakse je problematično, da ne kažem, banalno. Jer, kako vi to "dokazujete" praksa ne bi smela biti ni rad moždanih ćelija. A složićete se da je to verovatno i najuzvišenija forma prakse. To se ukida razlika između prakse i teorije. No, ostavimo to. Glavni motiv u kapital sistemu je profit, zar ne? Pa, ako je tako kako onda tumačite konstantan pad profita u najproduktivnijim delatnostima zapadnih ekonomija/višedecenijski/ a da se istovremeno ne krnji "slobodni preduzetnički duh". Primeri su više nego očigledni. Otkuda pad nadnica? Šta znači rekordno spuštanje referentnih kamatnih stopa u vodećim zapadnim ekonomijama skoro na nulti podeok/negde i uz negativnu stopu. Kako je u takvim uslovima moguće isterati isplative profitne stope? To je centralni problem.
Препоруке:
2
0
80 субота, 18 август 2012 17:58
Rajko
@Johny

Ako objasnite sniženje kamatnih stopa na skoro nepostojeće nivoe/primer SAD, 0,25 %/ da ne pominjem Japan/ onda ćete me sasvim argumentovano ubediti u ono što želite. Ali, ako ne, molim, više nemamo o čemu polemisati a vaše konsultantske usluge će postati vrlo sumnjive. Ovo kažem sa vrlo ubedljivim razlogom. Eto, to je praksa, onako kako je vi shvatate.
Препоруке:
2
1
81 субота, 18 август 2012 18:09
Rajko
@Johny
Evo, dragi gospodine, kako je moguće na jedan jedini način isterati kakav takav profit. Manipulacijom repernog LIBOR-a, odnosno prećutkivanjem pravog stanja stvari u međubankarskim pozajmicama. Tako se kalibrirao ceo zapadni sistem kapitala u toku više posleratnih decenija dok se prodavala magla o uspešnom i pobedonosnom kapitalizmu kome nije dorastao socijalizam. Dakle, argumentacija zasnovana na lažima i prevarama! I vi nama tek sada otkrivate "istinu" da je u pitanju "socijalizam". A do sada sve to je bio jak argumenat kapitalizma. Ma nemojte! Zgodna igra za budale. Kada vam odgovara i dok se laže onda je sistem uspešan. Kada se otkrije obmana onda, puj pike ne važi. I vi mislite na taj način da obmanjujete javnost. A Marksa šaljete u staro gvožđe jer je prevaziđen ovakvim "majstorijama", tj. GLUPOSTIMA! Pridužite se nobelovcima koji su do sada nešto slično radili. Dokazivali nedokazivo, prećutkujući bitno i ono što je suštinsko a posebno sve svoje velike prethodnike....
Препоруке:
3
1
82 субота, 18 август 2012 18:48
JohnyBgood
@Rajko Postajete tragikomicni, pad nadnica, pad profitabilnosti, bla, bla, bla, manite se VI floskula i pogledajte oko sebe.

Nadnice naravno padaju zadnjih godina ali su i one i standard i-hi-hi rasle pre toga. I sta cemo sad, kapitalizam ne valja zato sto ne moze u pravoj liniji da obezbedjuje porast standarda svake godine?! Gluposti.

DUGOROCNI trend je valjda neumoljiv, kapitalizam i kapitalisticke zemlje su odavno izbacile iz konkurencije i SSSR a i Kinezi su pametno shvatili da treba sici sa voza koji klacka 5 km na sat i prebaciti se u brzi putnicki. I mi cemo sada da relativizujemo tu cinjenicu nekakvom trenutnom LIBOR stopom?!

Zvucite kao religiozni fanatici kojima je sve znak da Isus samo sto se nije vratio. S tim sto vi trazite znakove da "kapitalizam samo sto nije propao", pa eto LIBOR dodje zgodno. Uzgred, kapitalizam se oporavio i od velike depresije 30ih i pobedio komunizam, kako TO objasnjavate?
Препоруке:
1
3
83 субота, 18 август 2012 18:53
Rajko
@Johny

Johny, pišete ovde o komunizmu kao empirijskom modelu. Da li vi uistinu shvatate šta radite. Pišete gluposti. Druga stvar. Pored materijalne proizvodnje postavljam sebi pitanje da li vi shvatate da postoji i duhovna proizvodnja. Kako da je merite? Znate li da se u nekoliko najrazvijenijih zemalja Evropske unije bruto proizvod više ne iskazuje vrednosno. Pogodite zašto? O kakvoj vi to razvijenosti društava pišete? A pišete da se u sudaru sa realnošću promene ili prilagode koncepti. Odakle takva nadobudnost. Jedino iz neznanja i praznine pa i puke zavisti. Ako vam je to potrebno, u redu.
Препоруке:
3
1
84 субота, 18 август 2012 19:27
Шешељевац@JohnyBgood
"Uzgred, kapitalizam se oporavio i od velike depresije 30ih i pobedio komunizam, kako TO objasnjavate?"

Другим светским ратом.
Препоруке:
3
0
85 субота, 18 август 2012 20:08
JohnyBgood
@Seseljevac, nekada je bilo "knjigu u ruke" a danas je jos lakse zahvaljujuci internetu, Guglu, Wikiju pa preispitajte taj vas zakljucak.

@Rajko, sad vec postajete nekoherentni i nije mi jasno sta uopste hocete da kazete. OK, neka od dobara koje se kreiraju nisu materijalna i slabo ih hvata zvanicna statistika.

Pa sta onda? Ljudi nisu budale i idu tamo gde im je kombinacija materijalnih i nematerijalnih dobara primamljivija. Ja samo da hocu da kazem da SLOBODNA DRUSTVA, u kojima Pera ili Zika mogu da pokrenu svoj biznis a da im ga niko ne otima, kreiraju vise dobara, materijalnih ili ne, od drugih. Samo to. Da to nije tacno, priznacu vam kad krene talas migracije sa Floride nazad na Kubu ili iz Juzne u Severnu Koreju.

Dalja komunikacija je sada stvarno izgubila smisao, pozdrav.
Препоруке:
2
2
86 субота, 18 август 2012 20:18
Stanić Milan 3
Stanić M.-Rajko,Džoni
Molim Vas da ostanete na akademskom nivou,bez ličnog vređanja,što Vam ne priliči.Ovo područje je toliko široko da svaki pametan čovek za svoje tvrdnje ima dovoljno argumenata,pa uvažavajmo mišljenja drugi,iako se moguće s njima ne slažemo.Da vidimo kakve će reperkusije ostaviti političke i ekonomske integracije (konkretno ulazak u EU),koji je danas modni trend političkih elita zemalja u tzv."tranziciji"?Tranzicija je izraz strategije "centra"da bivše soc. zemlje stave pod ekonomsku,političku i vojnu kontrolu.Ulazak u EU ne znači ulazak u"centar",nego njihov smeštaj na periferiju ili poluperiferiju.Visoka tehnologija,uz efikasni visokokvalifikovanu radnu snagu podrazumeva direktno prelevanje dohotka sa periferije ka centru jer stvorena dampinška cena eliminiše slabijeg konkurenta-nema carina,ujednačena je monetarna i fiskalna politika.U krajnjem,ovo ima za posledicu urnisanje postojeće proizvodnje "periferije",što je predtekst za dužničko ropstvo.
Препоруке:
4
1
87 субота, 18 август 2012 21:08
Rajko
@Johny
Pored pada profita prođoste ko pored brzog voza! Pa, još pišete o nekakvoj dugoročnosti. Ja napisah da ovo sa LIBOR-om traje decenijama a on, gle, izabra pad najamnine koju samo uzgred pomenuh. A silna količina bezvrednih zelembaća? Šta je to i na čemu drže svoju vrednost. Na goloj sili. A danas kada ta sila posrće posrće i dolar. Vi ste gospodine amater od kakvih se Amerika i sastoji. Za vas je novac nešto zeleno i šuškavo i vi to takvog shvatanja niste dalje makli. Ja odavno rekoh da sa vama mogu voditi samo zabavan razgovor pa to tako i shvatite. Samo uživajte. protiv toga nemam ništa.
Препоруке:
3
1
88 субота, 18 август 2012 21:13
Rajko
@M. Stanić

Ozbiljan razgovor podrazumeva i ozbiljnog sagovornika. Zato ne može biti vređanja tamo gde se podmeću floskule i cepanice, gde sagovornik ne poštuje osnovna znanja i principe iz oblasti kakva je politička ekonomija. A ako vi to sugerišete meni onda se nalazite na nivou dotičnog gospodina. Ne znam koliko ste shvatili ono što sam ranije napisao da su od takvih gori samo oni koji pristaju na takvu polemiku. Moguće je da se to odnosi i na vas. Pod uslovom da ste ozbiljno shvatili ovakvog komedijanta.
Препоруке:
2
3
89 субота, 18 август 2012 21:56
Шешељевац@JohnyBgood
За Вашу информацију, у академским круговима се позивање на Википедију, Гугл, Јаху и сличне Интернет изворе само изузетно толерише. Ако би неко на научном скупу своју тврдњу поткрепио речима да тако пише у Википедији био би исмејан и дисквалификован као научни радник. Колико сам разумео Ви се не бавите науком већ консултантским пословима (или пекаром?), али ипак, уколико желите нешто да схватите о свету у коме живимо, саветујем Вам да узмите књигу у руке а да мање гледате Википедију и Гугл. То можда могу да буду извори сазнања за Ваше унуке уколико их имате, али не за некога ко претендује да води озбиљне дискусије.
Препоруке:
2
0
90 субота, 18 август 2012 22:13
фристајло
JohnyBgood
I sta cemo sad, kapitalizam ne valja zato sto ne moze u pravoj liniji da obezbedjuje porast standarda svake godine?! Gluposti.

Не, већ зато што је темпирана бомба социјалне неправде, због ентропије ка некоректној расподели.
Ви можете да се не слажете са мном, али- шта ћемо са чињеницама?
Раст стандарда у капитализму се догађа само ако је то профитабилно за финансијски и индустријски лоби, никад због друштвено одговорног односа поменутог лобија према становништву; то, напросто, не постоји, само по себи, осим у потпуно етатизованим земљама (но, то онда није капитализам, зар не?)...
Препоруке:
4
0
91 субота, 18 август 2012 22:32
JohnyBgood
@Seseljevac pa ako vas vec mrzi da odete u biblioteku i proucite kompleksnost pitanja kako se izaslo iz depresije, ili da ne daj boze upisete postdiplomske studije na ekonomiji i time se bavite, onda su Wiki i Gugl odlicne alatke da nadjete ozbiljne tekstove i izvore u referencama koji se tamo pominju.

No cak i da ne proucavate izvore i reference nego da samo bacite letimican pogled na tekst o depresiji na Wikiju, shvaticete da je to vase "objasnjenje" da je II Sv. rat to sto je prekinulo ekonomsku depresiju u najmanju ruku diskutabilno.

Znaci i takva kakva je, i iako je za ozbiljne akademske radove profesori ne uvazavaju kao izvor, Wikipedia je DALEKO ispred ovoga sto ste vi ovde pokusali da predocite kao definitivno objasnjenje ili mudrost.

Ja o ovoj temi nemam nista vise da vam porucim, prijatno.
Препоруке:
0
2
92 субота, 18 август 2012 22:44
JohnyBgood
@fristajlo

Malo pojasnjenje: ja ovde branim ideju ekonomskih sloboda (pravo ljudi da ulaze u dobrovoljnu razmenu, i pravo da IMAJU biznis), koja mi se vise svidja od termina "kapitalizam" koja odmah priziva nekakve "radne teorije vrednosti" i druge prevazidjene nebuloze.

A sto se tice te vase "tempirane bombe" do kada mi treba da cekamo da ona eksplodira? I da li treba da zivimo u nekakvom SSSRu ili Severnoj Koreji u medjuvremenu, a sve u strahu da ce ta bomba eksplodirati?

Ideji ekonomskih sloboda mozemo da zahvalimo izlazak iz feudalizma i nevidjen duhovni napredak u doba Renesanse, za vreme koje su se, u Firenci, pojavile i prve banke i doprinele stvaranju materijalne osnove. Kako je koja zemlja tu ideju prihvatala, pravila je dzinovske korake napred i trajno se pridruzivala drustvu bogatih, od Nizozemske, preko Engleske i dalje na nove kontinente. Sada tu ideju prihvataju u Kini, sa rezultatima koje svi vidimo. Pametnom dosta.
Препоруке:
1
5
93 субота, 18 август 2012 22:48
Шешељевац@JohnyBgood
Па Џони, ја мислим да је било крајње време да прекинете са Вашим порукама. У то име и ја Вама желим пријатно и збогом.
Препоруке:
3
1
94 субота, 18 август 2012 22:54
JohnyBgood
@Rajko, postali ste zamorni, evo mog poslednjeg pokusaja da se otresete opsesije LIBOROM.

KAKVA GOD bila kamatna stopa, padala ili rasla, drustvo u kome svaki covek moze da pokrene i proba ideju koja mu padne na pamet (naravno, dok god ne izaziva stetu drugima, nego ideju bazira na dobrovoljnoj razmeni sa ostalim clanovima drustva) i ubira plodove te ideje ce da bude prosperitetnije od drustva u kome to nije dozvoljeno.

U takvim drustvima se pojavljuju novi lekovi, nove tehnologije, nove vrste zabave, nova moda, novi servisi, drugim recima, PROSPERITET. Citava istorija covecanstva govori o tome. Niko ne kaze da nema mesta za drzavu, ali je to pre svega infrastruktura, vladavina prava, i osnovni servisi. To se moze platiti ubiranjem poreza, ali preko toga pustiti ljude da rade sta hoce, i to je najbolji recept za prosperitet. Empirijski dokazano, kao sto sam gore milion puta naveo.

To je SVE sto imam da kazem, a vi se bavite LIBOROM do mile volje. Pozdrav.
Препоруке:
2
3
95 субота, 18 август 2012 23:02
Stanić Milan 4
Stanić M. - Rajko
Moja intervencija je imala isključivo dobronameran
karakter.Svi ljudi sve znaju.A,što se tiče Vašeg znanja iz Političke ekonomije,ja koji manje znam od Vas nikada ne bi tvrdio da"U jugoslovenskom samoupravnom sistemu rad nije bio roba."Govoreći o ekonomskim aspektima rada K. Marx u Kapitalu (I sveska) rad definiše kao materijalno produktivan,duhovno produktivan i rad usmeren na vršenju društveno korisnih usluga(moguć je i njihov mix)Prema tome rad nikako ne može biti roba već je radna snaga roba koja ulaže svoje kreativne sposobnosti u procesu proizvodnje ili u drugim delatnostima(recimo: umetnosti).Time rad,kao rad postaje stvaran,ali i apstrakcija.
Ovim završavam polemiku s Vama,jer je očito da Vam lepo i uglađeno ponašanje nije bolja strana.
Препоруке:
2
1
96 субота, 18 август 2012 23:57
JohnyBgood
PS I drustvo u kome se kao sredstvo razmene koriste i jagnjeca krzna a ne dolar ce biti prosperitetnije ako ljudi mogu da se slobodno razmenjuju i uspostavljaju biznise nego drustvo u kome je to zabranjeno ili nekakav kralj, URS, DS, ili bilo ko moze da naplacuje reket kakav mu se cefne ili da otima sve sto vidi.

Nove ideje i preduzimljivost ce uvek biti pokretaci progresa, ma sta se desavalo sa stopom povracaja na "postojeci kapital". Ako nekoj druzini reketasa privremeno i podje za rukom mahinacija da se ljudi igraju bezvrednom papirnom valutom, to je neodrzivo na dugi rok. Setimo se samo hiperinflacije kod Milosevica a i Vajmarske republike. Ako se neko sa time igra u Londonu ili Vasingtonu, i njemu ce se obiti o glavu.

Sumnjam da ce alternativa biti komunizam nego povratak zdravom novcu (mozda zlatu ili necem drugom, ko zna?) i ponovo pustanje onih koji nesto znaju i zele da probaju - da to i ucine. Na dobrobit svih, sto je ugradjeno u sistem slobodne razmene.
Препоруке:
2
2
97 недеља, 19 август 2012 07:41
Rajko
@Milan Stanić

O čemu vi pišete gospodine? Izmišljate da sam negde napisao da u jugoslovenskom samoupravnom sistemu rad nije bio roba...itd. To nije bio moj prilog i molim, budite pažljiviji kada nešto ili nekoga citirate. Drugo, naknadno izvodite pogrešan zaključak pa kobajagi citirate Marksa. Pa onda pravite razliku između rada i radne snage pa meni koji je to isto napisao podmećete da to ne razlikujem. A ovo što napisaste na kraju predstavlja pravu papazjaniju! Sa vama polemisati je gubljenje vremena. U polemici se morate striktno držati onoga iza čega stojite a ne prišivati, izmišljati i pogrešno citirati. To da li vi ili ja poznajemo političku ekonomiju nije od suštinskog značaja.
Препоруке:
3
2
98 недеља, 19 август 2012 07:58
@JohnyBgood@Rajko
"U takvim drustvima se pojavljuju novi lekovi, nove tehnologije, nove vrste zabave, nova moda, novi servisi, drugim recima, PROSPERITET."

У таквим друштвима се појављују нове болести као сида, луде краве, нове врсте забаве као ТВ емисије у којима људи полно опште на отвореној сцени,нова мода као тетовирање читавог тела попут варвара у преисторијско доба, нови сервиси попут изнајмљивања малолетника за разне неподобштине, другим речима, ЗАКЉУЧИТЕ САМИ каква су то друштва.
Препоруке:
2
2
99 недеља, 19 август 2012 08:48
Rajko
@Milan Stanić

Zato vaše lepo i uglađeno ponašanje dozvoljava da nabeđujete nekog da je napisao ono što nije! No, važno je prethodno to napisati a ko će dalje da proverava takve bezobrazluke.
Препоруке:
1
2
100 недеља, 19 август 2012 10:40
S
Драге колеге, видим да сте још код теорије.
Завршио сам и је Економски фак. и нисам бежао са часова.Али, све теорије су ми некако несувисле у овим временима.Падају у воду.Постављене су у неком другом времену.
Као код метеоролога:Ако толико и толико дана буде низак притсак, па ветар,онда очекујеш лоше време. А онда,послeдњих година, ти параметри се пореметили.

Шта кажу теорије о вишку вредности,цени рада итд,у овом примеру:
Ноле, лани званично најбољи спортиста планете,по заради је ио тек 64-и. А бави се добро плаћеним спортом.
Тајгер Вудс је имао годишњу зараду само од голфa,120 мил.$. То је 4$ у секунди.Када одрапи мало дуже спавање,за 10 сати тог спавања је зарадио годишњу плату председника УСА.Да не помињемо приходе од спонзора.Је ли тих 120 мил резултат понуде и тражње?
Чега?
Како су спонзори голф турнира зарадили и колико су зарадили да тако дреше кесу?
Молим оне који нису,попут мене, дигли руке од теорије, да ми то појасне.
Препоруке:
5
0
101 недеља, 19 август 2012 10:42
S
Једном је у новинама био списак 100 најбогатијих људи УК. И рецимо, они су „тешки“ око 500 млрд фунти. Међутим, њихово стварно богаство није толико. Нико не зна колико јесте. Рецимо, Брансон „Вирџин“ је богат 5 млрд.Које може да добије продајом својих компанија на берзи. Које би теoријски,купили неки Џон и Питер. Али, само ако они продају своје компаније, неком трећем, Смиту.Али, он може то да купи ако прода деонице својих компанија. Коме? Неком четвртом, петом и итд. А тај четврти, рецимо Брансону с почетка приче.
Круг се затвара. Сви смо богати ако један другом продамо своје акције.
Као оно „ја теби сердару – ти мени војводо“.
Значи, сви су они богати колико мисле они, брокери и остали из те приче.
А где је реално богатство? Рецимо,у Брансоновом случају, у авионима његове компаније, погони са Вирџин-колу, шта још има, музичке студије итд. МНого мање од берзанског. Или много веће од берзанске цифре, ако дође до поремећаја берзи.
Препоруке:
3
0
102 недеља, 19 август 2012 10:44
S
Са становишта економске теорије, какве вредности имају Гугл и Фејсук? Па на берзама вреде рецимо 150 мрлд, што је веће од буџета свих земаља бивше СФРЈ, плус рецимо Мађарска, Бугарска и Румунија.

Ко ми то објасни теоријом, скидам му капу.
*
Када су постављани основи свих теорија,тада се није знало:
1.Да ће економије бити предате у рике монетариста
2.да ће постојати највећа штампарија новаца без покрића,звана америчке фед.резерве.
*
Да се вратимо социјализму:Неке ставри држава регулише. што је добро.
Али, главни проблем је немотивисаност и спутавање иницијативе.Један приватник,који је имао и приватну банку, некада је у тадашњој Југобанци био референт неког платног разреда.Евидетно је био и поткован и предузимљив и амбициозан.Али авај!Испред њега су биле неке снаше које не занима ништа,него да тих 8 сати побегну од деце и мужева,да се сите наодмарају, пре него крену кући. Није могао проћи поред њих, нема силе.

Значи, социјализам спутава амбициозне.
Препоруке:
3
1
103 недеља, 19 август 2012 10:47
S
Значи, социјализам спутава амбициозне.
Али, предузмиљивост у капиталзму улази у спиралу.
Годинама су на западу постојали корнершопови, породилне фирмице. Које су годинама живеле, помало се шириле. Без грча, превеликих планова.
А данас: Мега-маркети. Пре неку годину, један ланац је премашио чаробну границу од 2 млрд профита. Рецимо, претходна година је била 1,7 млрд.
Питам вас, како би реаговали ако је наредне године, профит ио 1,95 млрд?
Катастрофа! Мењај менаџерски тим. Није битно што је то далеко више од оног од пре 2 године. Спирала алавости се залумфала.

Бездушна спирала која води у бесмисао. И суноврат.

Или ће свет отићи у пропаст, или ће неко закључити да та џунгла мора бити мало регулисана.
Како год то назвали: планском привредом, дрћавним капитализмм, социјализмом, "подруштвљавањем средстава за производњу", како год. Тек овако смо на ивици провалије
Препоруке:
4
1
104 недеља, 19 август 2012 11:17
Rajko
@S

Teško je reći nekom istinu u lice ali studiranje na Ekonomskom fakultetu baš ništa ne znači. Oni su odavno/još u tzv. socijalizmu/ razvenčani od dubljih uvida u ovo što se danas dešava u svetu. Oni Marksa odavno ne proučavaju jer ga ne razumeju. No, to bi bilo sve u redu da ga bar kritički obesmišljavaju. Nego pribegavaju onome što je najlakše. Zaobilaze ga, izbegavaju, ne ulaze u argumentaciju. Samo pozitivistički slede ekonomističke zablude klasičara, neoklasičara, monetarista, kejnzijanaca i neokejnzijanaca. Pogledajte samo ko je poslednjih decenija dobijao Nobelove nagrade. Ljudi potpuno gluvi na argumente druge strane. Pa, gde su danas? Zašto mudro ćute, zašto ne izlaze sa konceptima za izlazak iz krize. Prosto, smešni su. I posle toga imamo ovakve kao što je Johny i slični koji mangupski pretrčavaju preko ključnih protivrečnosti. Zašto kapital više nije u stanju sam sebe da reprodukuje. O tome svedoče rekordno snižene kamatne stope centralnih banaka.
Препоруке:
4
3
105 недеља, 19 август 2012 12:27
@Rajko
Teško je reći nekom istinu u lice ali studiranje na Ekonomskom fakultetu baš ništa ne znači

Није да не значи ништа. Уосталом, давно је речено да ни један факултет није и не може бити конципиран тако да те све научи. Него да добијеш неке основе с којима ћеш се снаћи ус вакој новој прилици.
Узмимо пример двојице електро-инжињера, један је врхински у термоелектрани, други у железари. Да их пермутујеш, оба би били ко изгубљени бар првих 6 месеци.
Но да се вратимо факсу:Студирао сам у време СФРЈ,значи ЗУР и Кардеља.
Пјанићева књига о теорији цена,преко 600 страна.Од тога неких 50-ак страна теорија Туган-Барановског коју нико није схватао.Јавно сам рекао нешто јеретичко: ада до факса прођеш Зел.венцем,научиш випе о ценема:када је само 5-6 снаша донело сир,скаче му цена. Када их има више, пада.
Препоруке:
3
1
106 недеља, 19 август 2012 12:30
@Rajko -. nastavak
Онда, учили смо Маркса у неколико предмета.Никада ми није ио јасан.Један од студената који је изазвао салву смеха, рекавши: Сви сте ви читали Маркса, али га нисте разумели“, касније је постао велика петља демократске рпивреде, чак је ио ваљда и саветник ЗЂ или тако нешто.
*
Учили смо да је капиталсиитчка камата зеленашка категорија,а у социјализму није.Никада то нисам могао прихватити.Kамата је сама по себи зеленашење.Као што нема капиталиситчке трудноће и социјалиситчке,невере, тако нема ни 2 врсте камате.
Друга је ствар што рецимо, у социјализму,ако дођеш у проблем са отплатом кредита, има начлина да се извучеш: Код нас постоји појам „извршна хипотека“.Ако није извршна, онда и није хипотека.
*
Учили мсо из шредмета Екномска географија разне цифре, које смо одмах заборавили.Падало се ако не знаш неке приносе неке житарице у појединим земљама. Аман људи, вапио сам ја, то су подаци који постоје у свим аналима, статистици, зашто да то бубамо?
Препоруке:
2
1
107 недеља, 19 август 2012 12:35
@Rajko -nastavak
Неки млади економиста дође са дипломом са Јела,Харварда итд.Запослеи се код нас у неку државну институцију,приватну фирму,свеједно.
Шта ли ће од теоријских знања да примени?
*
Нико нас није учио да размишљамо.Напротив, било ја забрањено.
Када су пре 2 деценије почела да се оснивају ДД друштва,која су касније пререгситрована у АД друштва, не знам зашто, јер нема разлике, појавио се и појам ДОО.И онда ме један познаник, писмен човек,али не из економске бранше,питао да му објасним: Рекао сам му овако:
Кренеш рецимо у Сегедин да купиш робе.Дам ти паре унапред за јакну.Ти их изгубиш,паднеш на царини, свеједно.Ја онда дођем и опцигујем ти ТВ из куће да се намирим.
Зато ти лепо оснујеш ДОО друштво,са само једним запосленим.Оснивачки улог рецимо 500 ДМ.Шта год да ти се деси,ја могу да ти опцигијем нешто из фирме,у новцу или стварима,али преко тога си миран,нико не може да ти то дира.
Јес мало приземно. Али, да ли је схватио?
Препоруке:
3
3
108 недеља, 19 август 2012 12:45
Rajko
Slažem se! Jedino ste od Pjanića na tom fakultetu nešto mogli da naučite. Ali, što se tiče Marksa i njegove kritike tu niste ništa mogli da naučite od ostalih da im ne pominjem imena.
Препоруке:
2
0
109 недеља, 19 август 2012 13:00
Rajko
@S
Prvo, Marks se ne uči, on se proučava. Marks nije bio ekonomista. Šta to znači? Proučavanje njegovog opusa podrazumeva, najblaže rečeno, filosofsku pretpripremu. Većina vas studenata nije bila spremna za takav duhovni napor. A pogotovo oni koji su vam predavali sadržaje Marksovog dela. Već napomenuh da je na Ekonomskom fakultetu vladao "socijalistički pozitivizam" te da tako niste ni mogli upoznati ovog mislioca. Marks vam iz tog razloga i nije mogao biti jasan, pogotovo ako ste u njemu tražili gotove ekonomističke formule. Ekonomija bez filosofije je puka pozitivistička disciplina. Uostalom tako je i sa većinom drugih nauka.
Препоруке:
3
0
110 недеља, 19 август 2012 15:01
Шешељевац
„Не може се тврдити да је политичка економија наука ’као све друге’. Будући да се бави проучавањем феномена везаних за људско понашање, она не може претендовати на потпуну независност од филозофских система што је иначе амбиција ’егзактних наука’. Тумачење друштвене организације производње и њене еволуције током историје, мора неизоставно бити повезано са политичком филозофијом“.
Henri Denis, Histoire de la pensée économique (Историја економске мисли), éd. Presses Universitaires de France, прво издање 1966. последње 2008.
Препоруке:
4
0
111 понедељак, 20 август 2012 12:27
брм
@JohnyBgood
@brm pa zar nije farsa ako se Sparta/diktatura privilegovanih ponavlja u raznim oblandama tipa demokratije, komunizma, itd?

није фарса већ закономерност, с обзиром да постоји само још један систем..ако нема демократије нема друге него - империјализам ... фарса је што се људи чуде и не препознају исте ствари кроз историју...

треба раскринкати обланде - лажна демократија.лажно заједништво (комунизам) простим опитањем јесу ли људи у дотичном сиетмуначелно једнаки.. ако нису у "разним обландама". Ако су на било који начин НАЧЕЛНО подељени("Срби и сви грађани Србије", "радни људи и грађани""народи и народности" "већине и "позитвноп дискриминисане" мањине") ради се просто о Спаратнском систему и могу спин квинс да трубе до сутра да је реч о демократијама..
социјалиста присталица концепта националне државе (рецимо изворна социјадемократија) је нешто супротно до модерних глобалистичких СД Европе
Препоруке:
1
0
112 понедељак, 20 август 2012 12:35
брм
"To NIJE SLOBODNI TRZISNI kapitalizam koji garantuje slobodu akcije i sigurnost privatne svojine, ALO!"
и ја додајем своје АЛО... кен ју диг ит???
либерална економија се заснива на правилим аједнаким за сев..а ко даје та правила антилиберални паметњаковићи???
па НАЦИОНАЛНА ДРЖАВА.... укидањем нациналних држава укидају се правила тј. УМНОСТ као основнакарактеристикла државе.. прост начин на који се опбесмишљава НД је дозвола да се фирме региструју у оф шор зонама... Џонијев пелкар мора да плаћа по правилима а Максијеви не морају да плаћају ништа... пшта вам је ту либерално (једнаке шанск ) и капиталистичко ви критичари капитализма?

овај планетарни предак (неолиберализам) треба јасно назвати оним што јесте СОЦИЈАЛИЗАМ мусолинијевског типа..користи основни Спартански модус - ЛАЖ јер се скрива иза појмова супротног значења - либерализам и нација..шта је данас национализам - ПА СЕВ СУПРОТНО ОД ПОЈМА НАЦИЈЕ (СВИХ СВИХ СВИХ)свог становништва
Препоруке:
0
0
113 понедељак, 20 август 2012 13:44
Саша
Најсмешнији су они, који не верују у теорију завере!
Колико човек мора да буде слеп код очију, или трагично неинформисан, да не види шта се дешава? "Владари света" и играју на наивце и незналице, који не верују у теорије завере, али верују у борбу западних демонкратија,за људска права и слободе! Наравно,ипак су им најмилији они, које плаћају за спровођење својих интереса(невладине организације и истакнути појединци)!
Препоруке:
1
0
114 понедељак, 20 август 2012 16:07
List
@брм
.....umnost kao osnovna karakteristika države....U čemu se ogleda ta umnost? Možda u tretiranju svojih građana kao robova. Država je instrument za krađu i prevaru svojih građana a promociju ionako privilegovanih, odnosno zaštitu njihovih interesa. Možete o ovoj tvrdnji misliti svašta i ništa. Tvrdim da je zasnovana na svakodnevnim činjenicama.
Препоруке:
0
0
115 уторак, 21 август 2012 10:00
брм
"Država je instrument za krađu i prevaru svojih građana a promociju ionako privilegovanih, odnosno zaštitu njihovih interesa."
прецизније империјални облик владавине
република је све супротно, тј. умност ..
ПС Србија није република да не буде забуне
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер