четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Из архиве - Са иностраним инвестицијама до „бољег живота“

Kоментари (46) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 16 мај 2012 16:20
micky
Tacno je sve. Stranci nece da dodju. To Tadic laze kao i uvek a ako i dodju doce ce banke, osiguranja, fondovi koji ce da izmuzu jos ono malo finansiskih sredstava sto je jos ostalo u Srbiji. Mora se raditi na proizvodnji kako industriskoj tako i poljoprivrednoj. Ali to NATO-fasistima i njihovim slugama u Srbiji nije u interesu. Zato imamo neobradjene njive a nemamo jednom jestivog ulja, jednom nema brasna a jednom mleka. Sluge zapadnjacke savesno izvrsavaju zadatke.
Препоруке:
78
1
2 среда, 16 мај 2012 16:26
Сока
Г-дин Душанић треба да позове на дуел ове кандидате за председника који нам пробише уши страним инвестицијама.
Препоруке:
69
2
3 среда, 16 мај 2012 16:34
фристајло
Велика је заблуда да ће иностране инвестиције развити домаћу привреду, јер то и није њихов циљ, него исисавање високих профита из земље домаћина. Уколико не остварују огромне профите инострани инвеститори прете пресељењем погона у друге земље, а свој опстанак условљавају додатним све већим повластицама. Тако уз помоћ иностраних инвестиција уместо обећаног економског просперитета долази до даљег осиромашења домаће привреде.
Ово је суштина те преваре.
Но, народу је то тешко објаснити, док год размишља стомаком, а не главом.
Препоруке:
81
1
4 среда, 16 мај 2012 16:41
Веља
Ми морамо схватити да је наша привреда веома заостала, како у ортанизационом и технолошком домену, тако исто и домену пословне културе и схватања међународних токова. Данашњи међународни привредни токови су такви да је могуће да једна Нокија која је годинама била лидер у мобилној телефонији буде скоро прегажена од новајлија у тој бранши Епла и Гугла.
Хтели ми то признати или не, наш највећи проблем је неквалификована радна снага. Стране фирме су једини начин да наши радници, било они мајстори или инжењери ухвате копчу са модерном светском привредом. Радећи у таквим фирмама доста могу научити, почевши од језика, комуникације, до тога како изгледа развојни процес једог производа. Исто тако, то је једини начин да се образују квалитетни менаџери. Паралелно са растом масе квалификованих радника, стручњака и менаџера развијаће се и домаћа привреда која би била конкурентна страној.
Препоруке:
15
64
5 среда, 16 мај 2012 17:04
Mr.Fitch
Germans Fret about Their Foreign Gold Reserves :
http://www.spiegel.de/international/germany/debate-breaks-out-in-germany-over-foreign-gold-reserves-a-833289.html
-------------
... da vas podsetim :
China Continues to buy gold in preparation of the end of the global dollar based ecosystem.
http://www.thechinamoneyreport.com/2012/01/12/china-continues-to-buy-gold-in-preparation-of-the-end-of-the-global-dollar-based-ecosystem/
--------------------

"A large portion of Germany's massive gold reserves are stored abroad, mainly in the Federal Reserve in New York....A dispute has broken out over whether the central bank needs to check on its gold"

... na pragu novog zlatnog doba .
Osolobodimo Srbiju od Borisa i od Borisaa, skupa ; izradimo zlatnu Srbiju , slobodnu !

Ajooooooooooooooooooooj kakva novost ....
Препоруке:
25
2
6 среда, 16 мај 2012 17:05
neobavesten
Apsolutno se slazem sa svim sto je g. Dusanic napisao. Imam i jedno pitanje za nase `ekonomiste`. Zbog cega nas izvoz ne raste kada dinar nije vise, kako su oni govorili, potcenjen. Koliko treba da vredi jedan evro pa da nasa roba preplavi zemlje EU? Pre ce biti da mi nemamo proizvode koje bi prodali, bez obzira na kurs. A pored takvih `strucnjaka` jos smo i dobro prosli.
Препоруке:
45
1
7 среда, 16 мај 2012 17:06
Сока
@ Веља
То што кажете причају и жути. Да извинете, глупост је да немамо довољно квалификоване радне снаге! Ако нисте запазили, наша квалификована радна снага НЕМА ГДЕ ДА РАДИ. Насупрот томе, имамо и превише тзв. менаџера, који знају светске језике, савладали су вештину комуникације, али немају појма о организацији рада. Данас је у Србији инфлација менаџера, али, с обзиром на образовање које стичу на високим школама - лоше нам се пише.
Препоруке:
60
1
8 среда, 16 мај 2012 17:34
Веља
@Сока

Тачно је то што ви кажете да имамо много дипломираних менаџера који немају појма како да руководе људима и процесима. Управо је проблем у томе што наше школе и факултети не нуде, нити могу да понуде довољан ниво знања. Струка се мора испећи у привреди и то не у било каквој, него оној која је конкурентна и која послује по светским стандардима. То свакако, осим у ретким изузецима, нису домаћа предузећа, нити ће то бити у наредних 20 година. Због тога се морамо отворити за стране компаније. Управо је то било оно што су радили "азијски тигрови" у почетку, а што је проф. Душанић пропустио да каже.
Што се тиче тога да нема радних места, ја вам могу рећи да нпр у Новом Саду нема незапослених Ај-Ти стручњака. У Ај-Ти сектору ради преко 10 000 људи само у Новом Саду, а по тврдњама упућених још 10 000 би могло бити моментално запослено, али их нема на нашем тржишту.
Препоруке:
10
38
9 среда, 16 мај 2012 18:28
ja
@Velja: Azijski tigrovi se nisu razvili na stranim direktniom investicijama i stranim kompanijama. Ne postoji drzava na svetu koja se razila na stranim direktnim investicijama. Jedine drzave za koje se moze reci da su bogate,a imaju ili su u poroslosti imale visok priliv stranih investicija u odnosu na investicije iz domace akumilacije su drzave bogate prirodnim sirovinama(nafta, gas i ostali prirodni resursi). Kina se nije razvila na stranim direktnim investicijama kako pojedini ekonomisti pricaju, jer u Kini strane direktne investicije cine trenutno 7% od ukupnih investicija, s tim da drzava na svaki moguci nacin ogranicava ulazak stranog kapitala. Jedno vreme kada je pretilo da nivo stranih direktnih investicija predje 15% od ukupnih investicija kinesko rukovodstvo je bilo spremno da preduzme najostrije mere kako bi smanjili dotok stranih ulaganja. Kolonije su uvek zavisile od stranih ulaganja, ali su uvek bile siromasne. Metropole su ulagale u inostranstvo,a bile su bogate.
Препоруке:
44
2
10 среда, 16 мај 2012 19:32
Веља
ти

Нисам рекао да се економија једне државе може у целости развити од страних инвестиција. Оно што тврдим, међутим, јесте да у случају неразвијене и заостале привреде, у првој фази њеног развоја су неопходе стране инвестиције и стране компаније. Разлог за то сам навео у предходним коментарима. То је дакле нужан, али не и довољан услов. Како ће нека држава то касније искористити, зависи од ње саме. У случају "азијских тигрова" то је био пут. Не знам за те податке о Кини о којима говорш - из којих је то извора? Пут развоја кинеске привреде је апсолутно почео тако што су почели да се отварају за страни капитал. Док то нису почели није било ни развоја. Сада је већ друга прича. Сад су кадровски и финансијски толико ојачали да они почињу да диктирају услове. Ипак за вас мало података у вези Кине.
У Шангају тренутно живи само страних инжењера око 40 000. У Шензену, вишемилијонском граду на југу, живи нпр. само Американаца преко 50 000. Закључите сами!
Препоруке:
6
37
11 среда, 16 мај 2012 20:34
roadrunner za Вељy
" То свакако, осим у ретким изузецима, нису домаћа предузећа, нити ће то бити у наредних 20 година. Због тога се морамо отворити за стране компаније. Управо је то било оно што су радили "азијски тигрови" у почетку, а што је проф. Душанић пропустио да каже"


A jel?A gde to u Japanu ili Koreji ima stranih firmi? Upravo su gurali ekstremni protekcionizam. Kina isto - ne da svoje tržište (oko toga se Ameri, malo malo pa bune) A kad rade za strane kompanije, rade kao koperanti, a firme su kineske..Banaka stranih u Kini, Japanu ili Koreji tek nema ni za pelcer..

I šta kažete Veljo..da čekamo još minimum 20 god da se MOŽDA naše firme otvore, plus ovih 12 (32 ukupno) Jel znate šta je sve u Srbiji napravljeno od 1945 - 1977 posle katastofe zvane II Sv rat ? Pa otprilke sve, bilo de gde se okrenete. A jel znate kakvu smo silnu kvalifikovanu radnu snagu imali te 1945?

12 godina eksperimenta (u istočnoj evropi 23 godine), koji se pokazao da NE VALJA, UŽASNO NE VALJA) je pametnome dost
Препоруке:
44
2
12 среда, 16 мај 2012 20:36
ja
@Velja:Opet vam kazem azijski tigrovi se nisu razili na stranim investicijama, pogotovo ne na pocetku razvoja kako vi kazete. Azijski tigrovi su poceli ubrzanije da se razvijaju upravo zahvaljujuci jakoj drzavnoj kontroli i zastiti strateskih domacih preduzeca(vecinom u drzavnom vlasnistvu), nikako na stranim kompanijama i pocetnim stranim investicijama.Tek kasnije ove drzave prihvataju blazi neoliberalni koncept,tek kada su se razvile, pa cak ni tad u potpunosti. Pogotovo se Kina nije ubrzano pocela razvijati na stranim investicijama. Strane kompanije nemaju prakticno nikakav znacaj za ubrzani razvoj Kine u zadnje tri decenije. Te price da se Kina razvila zato sto je pocela da prima strane zapadne kompanije mogu da prodju samo kod naivnih ljudi, i samo neobavesteni ljudi mogu da veruju u takve nebuloze. Sve najvece kompanije u Kini su drzavne, uticaj stranih kompanija je mali.Privatne domace kompanije u Kini imaju mali uticaj. U Kini je dravni sektor osnova privrede i nosilac razvoja
Препоруке:
30
2
13 среда, 16 мај 2012 21:08
mihajlo
NEBOJŠA KATIĆ: ZAŠTO SU INVESTICIJE KAKVE ŽELE SRPSKI POLITIČARI ZAMKA

sreda, 25 april 2012 15:42

jedan deo

Model razvoja na kome se u Srbiji danas insistira, uveo bi naciju u stanje koje se u ekonomskoj teoriji naziva „klopka srednje razvijenosti“. To je model slepe ulice u kome se posle perioda kraćeg i dinamičnog rasta, ulazi u stanje stagnacije iz koga se više ne može uteći. Zaposlenost je relativno visoka, ali su plate i životni standard na trajno niskom nivou.
Препоруке:
31
0
14 среда, 16 мај 2012 22:32
Веља
Е мој Ти,

много извини, али ти морам ти рећи да појма немаш о чему причаш када причаш о Кини и Азији. Стицајем околности сам живео и радио 5 година баш у Кини. Сасвим довољно да схватим и дух Кине и оно што данас представља доминантан моменат. Кина је ултра капиталистичка земља. У много већој мери него што је то нпр. Немачка или Француска. Не постоји иоле озбиљна страна компанија које нема и у Кини; Свака кинеска провинција даје велике подстицаје и олакшице страним правним лицима да инвестирају; Најозбиљније домаће компаније су свакако приватне. Свакако да су власници тих највећих компанија, као што су нпр. Huaway или TCL, који запошљавају више десетина хиљада радника уско повезани са КП, али оне морају пословати по тржишним принципима; Може се рећи да се сваки просечан Кинез разуме берзу и улаже у њу. Једноставно, капитализам и отвореност за инвестиције су синоними за данашњу Кину.
Препоруке:
8
28
15 четвртак, 17 мај 2012 03:37
Kiza @ Velja
Ovde se ponekad pojave kvazi peceni znalci o Aziji i o ekonomiji uopste. Kao da ih nema dovoljno u G17 i ostalim grupama kvazi-ekonomista i finansijskih "strucnjaka".

Problem je u tome sto strani faktor finansira takve "strucnjake" da bi postigao svoje politicke i ekonomske ciljeve. A onih spremnih da sluze Zapadu i uce "bezumnu srpsku guliju" uvek je na pretek.

Tadiceva i Nikoliceva prica o stranim investicijama je uobicajena sarena laza, komponenta lazi o "boljem zivotu" koji je uvek tu iza ugla ali nikako da dodje. Zasniva se na srpskim verovanjima u vile, magiju i carobne stapice, a ne na racionalnim razmatranjima situacije.
Препоруке:
32
2
16 четвртак, 17 мај 2012 10:11
@velja
procitah da si bio u Kini i da je to ULTRA-kapitalisticka zemlja!
Kina ce, onda, propasti za oko 10 godina!
Ipak ne verujem da ce Kina poci u ratove za osvajanje sirovina i dobara od drugih naroda kao sto su to radili zapadni kriminalci i pokusavaju jos uvek da cerupaju nemocne, i koji su uvek u Istoriji pocinjali ratove kada im dobro ne ide u ekonomiji.
Kina i opkpljena Rusija..., tvrd je orah, vocka cudnovata, i sto je veci za cudo, jos je tvrdji.
Препоруке:
21
2
17 среда, 23 мај 2012 12:53
Ђока Ц.
Пресахла ми чесма
па неће да цури
одврћем је ко особа бесна
макар кап низ суво грло
да се сјури.

У пустињи седим
под сунцем јаким
не знам да ли црним
или бледим
али сам фатоморгани ближи
даном сваким.
Препоруке:
8
1
18 среда, 23 мај 2012 12:57
Svetozar
Hvala NSPM na ponovnom postavljanju teksta g. Jovana Dusanica.
Ovo ujedno razumem i kao mozda moguci odgovor na postavljeno pitanje g. Vukadinovicu, "da li je preuzimanje premijerskog mesta od strane BT spanosno za Srbiju"?, ali od strane g. Dusanica.
Препоруке:
17
1
19 среда, 23 мај 2012 13:20
Грешка?
То исто раде и домаћи тајкуни. Исисавају високе профите из земље.
Препоруке:
18
1
20 среда, 23 мај 2012 13:52
Ceca
Strane investicije su svakako neophodne ali u srazmeri koja će odgovarati domaćim innteresima. To znači sa većinskim domaćim učešćem kapitala. Kako do njega doći je već drugo pitanje.
Препоруке:
9
1
21 четвртак, 24 мај 2012 00:57
Boki
Dobra analiza. O "klopci srednje razvijenosti" pisao je i gospodin Nebojsa Katic. Problem ove i ovakvih analiza je sto ne kazu kako izbeci te "klopke". Sta je alternativa? Tehnologija redjanja zica u Juri je nesto za sta uporan covek moze da utrenira papagaja, medjutim ono sto oni zaista imaju je trziste. Putem tog trzista mi svoj podcenjeni rad trampimo za toliko zeljene stvari , mercedes, nike , I-phone... Alternativa dobro placenog rada za koji imamo stan, struju, paradajz, kukruz, meso, radio i crno beli TV program izgleda da nije privlacna. Ako zelimo nesto sto ne umemo da napravimo, moramo da ponudimo nesto za uzvrat, i to nesto sto druga strana hoce da uzme kao kompenzaciju. Upravo to je problem o kome ni jedan strucnjak ne napise ni rec. Kako to uraditi? Potrebna su realno sprovodiva resenja a ne teorijski modeli koji mogu da se "simuliraju" na kompjuteru, gde niko ne strajkuje, gde necija deca ne gladuju, gde nema realnih ljudskih zivotnih drama.
Препоруке:
14
0
22 четвртак, 24 мај 2012 01:02
Marko Gay
Sta vas briga u cijem je vlasnistvu kompanija koja posluje u Srbiji -- sve dok srpska drzava putem poreza zgrabi 90% njenog profita.

Enormno povecanje poreza je kljucno za ekonomski uspeh svake zemlje u globalizovanom svetu, kao i za srecu njenih stanovnika.

Sto veci porezi -- zadovoljnije i samopouzdanije stanovnistvo.
Препоруке:
4
14
23 четвртак, 24 мај 2012 03:00
s.p.Lajković
A zašto smo (su) uzimali tolike kredite ( 29 milijardi duga) ? Zbog investiranja ili zbog trpanja u svoje džepove? Očigledno zbog trpanja u svoje džepove .
A ti srpska "stoko" glasaj za bolji život (za njih), daj im legitimitet da budu druga najjača stranka u Srbiji umesto da ispare iz politike umesto "jadnih" radikala koji nastradaše zbog svoje naivne retorike .
Препоруке:
11
1
24 четвртак, 24 мај 2012 04:13
Вјетрослав Пуховски
Какве стране инвестицје? Па нисмо ђеца.
Препоруке:
11
1
25 четвртак, 24 мај 2012 05:12
Srboljub Savic
Pisanje g. Dusanica i g. Katica su rezultat dobrog poznavanja materije.
Koriscenje Kine, za primer, je neumesno, iz mnogo razloga.
Tzv. direktne investicije u Srbiju su tipa, "kako
...zamislja" ili kako "garnitura" obmanjuje.
Prosto:
Preduzetnik osniva/investira u posao da ostvari zaradu, a radi, da je (profit) maksimizira.
Profit (pogotovo velikim firmama i drzavama) je osnova-izvor sredstava za razvoj.
Zbog toga, zasto bi strani investitor ulagao i radio za nasu korist?
U Srbiji se ne naplacuje ni porez koji se mora uzeti, a kako tek od starne firme u uslovima nevidjene-"drzavo-rusilacke,parti-okorisne" korupcije (prakticno, institucionalizovane).
Cak i u SAD i EZ, dovoljno je primera spekulativnog investiranja (osnivanja firme radi fiktivnog poslovanja a izvlacenja realnih miliona ili kupovine sa ciljem gasenja).
@ Velja:
Dokazimo (voleo bih) da nije u pravu o nasoj radnoj snazi.
Ogroman procenat kvalifikovanih i visoko-brazovanih nije vise u zemlji.
S. Savic
Препоруке:
7
1
26 четвртак, 24 мај 2012 05:37
Srboljub Savic
D2
Pored razmislanja i rasprava o stranim investicijama,
moramo uzeti u obzir mnogo elemenata.
Bajku-floskulu o kvalifikovanoj a jeftinoj radnoj
snazi, sa kojom se barata, decenijama, bolje bi
bilo zaboraviti (niti je za decu ni mamac za investitore).
Zadnja decenija XX veka, za Jugoslaviju i Srbiju
(jos vise) je decenija stagnacije, razaranja, ...
Teze "bilansiranj" obrazovanja:
1. Koliko je srednjih strucnih (i kakvih) skola
ovoreno / zatvoreno
- 1991-2000;
- 2001-2010
2. Broj diplomiranih na fakultetima (u dva perioda)
3. Koliko je i kojih fakulteta otvoreno od 2000?
Iako nisam pokusao da potrazim podatke, iz pracenja
i kontakta:
- Niedan novi fakultet masinstva, elektrotehnike,
gradjevinarstva, tehnologija, poljprivrede,
veterine (za obrazovanje stvaarlackog kadra u
privredi) nije otvoren;
- Dobili smo hiljade diplomiranih Pr i Menadzera;
Voleo bih da se nadje neko, da argumentoavno
prikaze "nase carsko velicanstvo - obrazovanje"
S. Savic
Препоруке:
9
0
27 четвртак, 24 мај 2012 08:10
ТЕШКА ИЗБОРНА КРАЂА
Поред тога, прилив иностраних инвестиција (због веће понуде девиза) доводи до прецењеног курса динара што води даљем урушавању домаће привреде која постаје (и ценовно) неконкурентна. Домаћа производња и извоз постају неисплативи, а увоз веома атрактиван.


мислим да су тзв. стране инвестиције у суштини ШИФРА за неке врсте савремену окупацију.

Strane investicije i klopka srednje razvijenosti
24/04/2012 od Nebojsa Katic

"Primeri ovog scenarija su poznati i jasno vidljivi na velikoj ekonomskoj sceni. Daleki istok je najbolja ilustracija ovih procesa. Države poput Tajlanda ili Indonezije na primer, nisu umakle klopci srednje razvijenosti. Na drugoj strani, Južna Koreja, Tajvan ili Singapur na primer, jesu. Primeri ovih uspešnih država jasno pokazuju da bez rasta i razvoja koji bazira na jačanju domaćih kompanija, na sprezi domaćih banka i privrede, na konstruktivnom savezu domaćih poslovnih elita, nema uspešnog i trajnog razvoja."
Препоруке:
11
0
28 четвртак, 24 мај 2012 08:17
ТЕШКА ИЗБОРНА КРАЂА-наставак
четвртак, 24 мај 2012 01:02
Marko Gay
Sta vas briga u cijem je vlasnistvu kompanija koja posluje u Srbiji -- sve dok srpska drzava putem poreza zgrabi 90% njenog profita.


хахаха....јак порез када су само субвенције по радном месту око 10.000 ЕУР!

Мислим да је у питању превасходно параван, маска,...за прање пара и корупцију! "Инвеститор" можда врати неку "провизију" због субвенционисања. Тако је и КиМ био превасходно параван за прање пара. Не знам колико стотина милијона је тамо "инвестирано" (на папиру).

А ММФ им позајмљује новац, јер ће дугове ионако врачати неко други; међутим њима је свеједно, а оваква клима може само да им одговара јер је "потражња" већа!
Препоруке:
7
0
29 четвртак, 24 мај 2012 08:21
ТЕШКА ИЗБОРНА КРАЂА-наставак
иностране инвестиције не подстичу привредни раст, него да међу њима постоји негативна веза (веће иностране инвестиције – мањи раст и обратно).



На крају, и искуство земаља које су успешно модернизовале своје привреде, пре свих, такозвани «азијски тигрови» Јапан, Јужна Кореја, Тајван, Сингапур, Хонг Конг (у другој половини прошлог века) показује да је један од важнијих елемената њиховог успешног развоја крије у компетентној, одговорној и ефикасној влади која је активно подржавала стварања јаких домаћих компанија и банака и поспешивала чврсту спрегу међу њима


ово само потрђује и допуњује поруку изнад пренетог чланка (део чланка).
Препоруке:
3
0
30 четвртак, 24 мај 2012 08:22
Ђура
За Вељу и оне који се споре са њим

Оно што Веља говори је у највећој мери тачно.
Међутим, ја бих рекао да није директно везано са текстом. Јер, нико не спори да треба имати и стране фирме/инвестиције, али стратегија се не може на томе заснивати, или заустављати. Дакле, стране инвестиције нису саме себи циљ, већ само једно средство. Када би се на то тако гледало, онда би приступ томе итекако био другачији. Врло би се пазило коме и како се дају повластице (без обзира што се у Кини заиста капиталистички у највећој мери послује, они неће по том питању поступати непримишљено), јер би иза зваког таквог потеза морала постојати стратешка намера да се једног дана домађа фирма, или фирме, из те области развију. То Кина ради, а то код нас није случај. Највише што је држава помогла, рецимо, том ИТ сектору у Новом Саду је што је омогућила да се сви из тог сектора договоре о "ненападању" и држе радницима плате ниско, а све то јер су челни људи у тим фирмама у ДС-у.
Препоруке:
15
0
31 четвртак, 24 мај 2012 09:31
Igor (ZG)
Ovo je jako dobar i realističan tekst! I ja sam uvijek vjerovao da tzv. "strane investicije" nisu nikakav čudotvoran lijek koji će oživjeti naše polumrtve privrede već prije način na koji strani kapital ostvaruje vlastitu korist na štetu domaćina. Ja sam uvijek vjerovao u onu - Uzdaj se u se i u svoje kljuse. Nikakav spas za nas neće doći izvana već spas može doći samo od nas samih.
Препоруке:
11
0
32 четвртак, 24 мај 2012 09:34
ТЕШКА ИЗБОРНА КРАЂА
четвртак, 24 мај 2012 08:22
Ђура
За Вељу и оне који се споре са њим

...Јер, нико не спори да треба имати и стране фирме/инвестиције, али стратегија се не може на томе заснивати


слажем се. ова неолиберално колонијална секташка искључивост и непрестано насилно понављање мантре о тзв. страним инвестицијама (не мислим првенствено на оне гринфилд) је за сваког опрезног могућа димна завеса за....

Ако размишљамо неколико ВИЗИОНАРСКИ можемо са великом сигурношћу закључити да ће стране инвестиције (гринфилд) постати у будућности кад пропадне неолиберализам нешто врло непопуларно, јер смо сведоци велике незапослености свуда на тзв. западу, па можемо очекивати да свако ко буде стратегију засновао на С.И. може доживети колапс.
Нпр. сведоци смо развијања социјалног предузетништа које заговара првенство домаће радне снаг итд.
Ово је данас тек почетак, а шта ће бити тек за пар десетак година...
Препоруке:
4
1
33 четвртак, 24 мај 2012 09:44
Косовка
Иностране инвестиције су чиста отимачина, прање пара преко консултаната и лобиста - корупција. Инострани капитал иде само на ниску радну снагу, експлоатацију природних богатстава, корумпирање политичара. Ниједна страна инвестиција не може се пореди са домаћом. Домаћа инвестиција једноставно не може да побегне. А страна? Чим престане Динкић-допинг 10000 по раднику, одоше. А наши региони се такмиче да странци уђу. Знате зашто? Џепови, џепови браћо.
Где су наше паре? Тајкуни и олигарси купили на консултантском тендеру за динар, продали странцима од којих су и тај динар добили као лобисти (Динкић, Ђилас, Влаховић), продали за 10, поделили по пола. А народ? Какве везе има народ са пљачком, када је неписмен, не мисли, не види.
Препоруке:
12
1
34 четвртак, 24 мај 2012 10:09
Бојан Приштина
Овај Текст је кључ свега, када би постојала нека персона у политици да на овај начин прича о овом злом феномену и да слуђеном народу отвори очи и извуче га из летаргије.
П.С Неолиберализам , тј баш ово што нас је снашло је била визија Зорана Ђинђића који је у овој трулој Србији постављен на пиедестал свете краве.
Препоруке:
10
0
35 четвртак, 24 мај 2012 10:10
Marko Gay
Strane ili domace investicije?

Rec je o laznoj dilemi, jer svaka investicija vam je korisna i trebalo bi da je docekate rasirenim rukama i sirokim srcem.

POD USLOVOM da vam svaki biznis, strani ili domaci, plati porez od 90%, sto je fakticka nacionalizacija profita.

Ne mislim naravno samo na porez na profit preduzeca, nego i na porez na plate radnika u Srbiji, porez na zagadivanje okoline, porez na finasijske transakcije, porez za koriscenje zemljista, PDV...

Sto manje profita ostane kad se poplacaju svi ti porezi, to bolje za vas.

Kome to ne odgovara ne mora uopste da posluje na teritoriji Srbije -- ima ko hoce.

Biznis u jednoj drzavi ne ceni samo jeftinu radnu snagu, nego i dobru infrastrukturu, odsustvo korupcije i obrazovano stanovnistvo.

A garantujem vam da cete s porezom od 90% imati najbolju infrastrukturu, najobrazovanije stanovnistvo, i najmanju korupciju u Evropi.
Препоруке:
2
6
36 четвртак, 24 мај 2012 10:47
ГОЈА
Говорећи као економски лаик ја сам схватио господина Душанића да треба да се држимо старе српске "усе и у своје кљусе" Међутим , наш највећи проблем је нови парламент(уз вероватну крађу)где невидим ниједну странку (осим можда ДСС-а)која би тако радила!Двери и СРС су и зато између осталог СКИНУТИ испод цензуса.
Препоруке:
7
1
37 четвртак, 24 мај 2012 12:42
ТЕШКА ИЗБОРНА КРАЂА
четвртак, 24 мај 2012 10:10
Marko Gay
Strane ili domace investicije?

Rec je o laznoj dilemi, jer svaka investicija vam je korisna i trebalo bi da je docekate rasirenim rukama i sirokim srcem.


каква неодржива .... (случајно?)

да не одуговлачим са противаргументима на ову ноторну неистину са примерима кде су стране компаније превише итд. извлачиле добит од тих некада домаћих предузећа...
Препоруке:
1
0
38 четвртак, 24 мај 2012 13:24
Marko Gay
@ ТЕШКА ИЗБОРНА КРАЂА

да не одуговлачим са противаргументима на ову ноторну неистину са примерима кде су стране компаније превише итд. извлачиле добит од тих некада домаћих предузећа...


Nazalost, u globalizovanom svetu, ni preduzece u "domacem" vlasnistvu nije garant da ce profit ostati U Srbiji. Za vreme Jeljcina, ruska preduzeca su veikim delom bila u vlasnistvu domacih oligarha, ali su oni ipak skoro svu dobit izvukli iz Rusije i ulozili na Zapad.

Ako vam je stalo da dobit zadrzite u Srbiji, jedini nacin su visoki porezi za sve.

Time necete samo zadrzati dobit u zemlji i izgraditi Srbiju, nego i povecati jednakost u drzavi (sto svaki narod, dokazano je, veoma usrecuje).

To je razlog sto je narod u drzavama s niskim porezima (npr Somaliji) tako nezadovoljan, a u drzavama s visokim (npr Danska) tako zadovoljan.

Visok porez je danas nista drugo nego pokazatelj inteligencije jedne nacije.
Препоруке:
7
1
39 четвртак, 24 мај 2012 13:57
Misa
Doktore dijagnoza je tacna.
Nego gde je lek?
Препоруке:
8
0
40 четвртак, 24 мај 2012 14:09
ТЕШКА ИЗБОРНА КРАЂА
Marko Gay

Nazalost, u globalizovanom svetu, ni preduzece u "domacem" vlasnistvu nije garant da ce profit ostati U Srbiji.


дакле, као све је релативно...

хахаха...


иначе, од ваших коментара можда од њих 10, један прихватљив-а мислим да радите по систему "да се Власи не досете".

мени је ваша тактика већ одавно сасвим јасна!

за Мишу: па др. је уједно дао (посредно) и одговор, решење,....--------> ДОМАЋЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ !!!

изгледа да нисте били у елементу, па вам је промакло читање "између редова".

немора све буквално да се каже. постоји и суптилније саопштење. време обичне писмености је одавно прошло....
Препоруке:
5
0
41 четвртак, 24 мај 2012 15:40
AntiNWO
Крајње је време да се престане називати инвестицијама оно што се догађа код нас у последњих 12 година, јер је то обична експлоатација радне снаге, ресурса и бацање отпада у наше двориште. Уништили су нам много шта, не дозволимо да нам униште и језик.
Неки коментатори спомињу IT, шта спречава државу да уложи паре у добре плате доказаним програмерима који би уз добру организацију, рецимо у року од једне године креирали нови квалитетан оперативни систем. Места за нове а и старе побољшане идеје у IT-у увек има, улагања су минимална а профит огроман. Уместо тога имамо државу која бесомучно купује безобразно скупе и неквалитетне Microsoft производе и потписује разне уговоре са истим, а исти тај Microsoft је озлоглашен по питању гушења било кога ко макар и мало покушава да ради ван њихове матрице и на своју корист.
Дакле, може се, само је потребно стрпљење, добра намера, организација, рад, рад и рад. Тога нема код нас јер је на власти мафија која гледа само своје интересе.
Препоруке:
8
0
42 четвртак, 24 мај 2012 16:09
siniša
Evo ovaj članak je primer normalnog običnog razmišljenja, logičkog zaključivanja i direktnog govora.

Relevantni podaci iz relevantnih izvora od relevantnih autoriteta.

Nema nebuloza, nema psihopatoloških igara; jasno i direktno. Bravo Gon'n Dušaniću!
Препоруке:
8
0
43 четвртак, 24 мај 2012 17:22
Bob
Da, najbolje je kad država i domaće kompanije ulažu, jasna stvar...
Samo, to funkcioniše u državama gde "elite" imaju nekakvu nacionalnu svest. Kina, Japan, Koreja, Nemačka, itd, imaju takve koji rade u nacionalnom interesu, a naši bi rodjenu majku prodali za šaku kovanica.
Препоруке:
13
0
44 четвртак, 24 мај 2012 23:49
Pedja
Reklo bi se da je neko poceo ekonomski, devizni rat protiv Srbije.

Bilo bi red za naprednjake da sad traze pomoc od EU, ECB moze pomoci za cas da se stvari sa kursom dinara smire. A ako nece, ili ako su ucjene visoke, pa i to nesto znaci...

Interesantno je i to da NBS trazi da se vlada brzo sastavi. Kao da navijaju da neki izbor, protiv nekog drugog izbora!?

Rusi i Kinezi takodje mogu pomoci. Kao i mnoge druge zemlje - Indonezija nam moze objasniti kako stiti svoju valutu, Brazil, (koji ima tacno suprotni problem), itd.

NAjgore rjesenje je da se desetine miliona evra trosi da se kurs stabilizuje. Oni koji napadaju dinar imaju ogromne kapacitete. Neogranicene. Njihova valuta se svuda prima.

Jeste li skontali o kome pricam?...
Препоруке:
2
1
45 петак, 25 мај 2012 13:04
Saša
Što više stranih investicija, pa da lepo svi radimo za po 20.000 dinara! Bog da nas vidi!
Препоруке:
6
1
46 петак, 01 јун 2012 23:47
Mile
Bravo gospodine Dušaniću. Svaka vam je zlatna.
To su stvari koje iole pametan čovjek, prateći malo medije i posmatrajući život oko sebe, naslućuje.
Ali mi nije jasno, kako narod to ne vidi?
Nije mi jasno kako i poslije svega gosp. Tadić i njegova ekipa mogu da dobiju toliko glasova na izborima.
Mediji su čudo.
Препоруке:
3
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер