петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Да ли ЕУ мора пропасти?

Kоментари (22) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 21 април 2012 10:27
Цмок Торонто
Да ЕУ мора пропасти јер је то пут ка стварању СВЕТСКЕ ВЛАДЕ.
Гласај по савести,изненади европу.
Препоруке:
54
2
2 субота, 21 април 2012 11:10
@
Gospodin pisac ovog clanka prvo mora da shvati da "trzisni sistem" nije imanentan samo kapitalistickim uredjenjima vec i komunistickim uredjenjima, jer trziste je postojalo oduvek.Drugo Indija posle dobijanja nezavisnosti nije bila "marksisticka" nego cisto kapitalisticka drzava. Zemlje treceg sveta su zemlje kapitalistickog drzavnog uredjenja. Ovom piscu je Indija bila marksisicka, a Kina mu je sada kapitalisticka. Indija je izraziti kapitalistcko drustvo uvek bila od dobijanja nezavisnosti. Kina nije kapitalisticka drzava, niti se Kina razvila na stranom kapitalu. Kina je jednopartijska komunisticka drzava, a na zadnjem kongresu je receno da Kina nikada nece dozvoliti uvodjenje kapitalizma.Od ukupnih investicija u Kini preko 85% su drzavne investicije, samo nekoliko procenata cine strane direktne investicije. Niti se Kina razvila na kapitalizmu, jer tamo kapitalizma nema, niti su se drzave treceg sveta razvile na uvodjenju kapitalizma jer su one i ranije bile kapitalisticke.
Препоруке:
37
13
3 субота, 21 април 2012 11:17
Stanić Milan1
Nije Kina izrasla u diva zahvaljujući MaoCedungu,nego svojoj bogatoj društveno- istorijskoj tradiciji.Za vladavine Maoa imamo ultraleva skretanja i nepoštovanje društvene zakonitosti.Dolaskom Denga na čelo KP Kine i njegove maksime:Jedna zemlja,dva sistema ili Nije važno da li je mačka crna ili bela,nego da li lovi miševe!Takav pristup društveno - ekonomskom razvoju
sistemom"elastičnog odgovora" uspio je od prljavih zap. tehnologija stvoriti ekonomskog diva - korak,po korak.Za vreme boravka Nixona u Kini na Nixonovo pitanje kako će ishraniti milijardu i 300 miliona ljudi,Deng mu je uzvratio:"Gospodine predsedniče zaboravljate da je to 2 milijarde i 600 miliona ruku".Prema tome,poenta tržišne robne proizvodnje je u opredmećenom ljudskom radu+ primerena tehnologija+ intenzivna proizvodnja+ dampinške cene+ tržište+ državna legislativa itd.itd.A,što se tiče EU u nastavku teksta.
Препоруке:
34
2
4 субота, 21 април 2012 11:37
Stanić Milan 2
E,sad da li EU mora propasti? To je u ovom trenutku vrlo teški dati kvalifikovan odgovor i sve ostaje na nivou spekulacija.S jedne strane imamo grupu zemalja sa izuzetno jakim ekonomijama koji predstavljaju motor EU u smislu privrednog razvoja, a sa druge strane"kolonijalne priveske"koji su morali ukupnu svoju legislativu prilagoditi najjačim igračima radi prelevanja dohotka sistemom monopola,iako to nije rešenje problema što se videlo na primeru Grčke,Španije, Irske,Portugala,Italije.Malo je pozanto da je Maršalovim planom u vreme hladnog rata u Nemačku privredu od strane SAD "upumpano"3.560 milijardi USA$ od l951 do 1963,kao prvom linijom odbrane od tadašnjeg Varšavskog pakta.Vrlo sam blizu razmišljanja od mene, učenijih i pametnijih ljudi,da će između EU i Rusije doći do strateškog partnerstva,pa čak mislim i do jedne vrste pers. unije radi međuzavisnosti ekonomija,geopolitičkih interesa nestankom rigidnih ideologija i konačno vojne besmislice kao što je NATO pakt.
Препоруке:
30
2
5 субота, 21 април 2012 11:47
Милорад Станојловић
Теоријску елиту у Америци чине људи које је прегазило време? Поседују независност у раду, изузетно образовање, дубоко познавање логичких и методолошких алата истраживања. Њујоршки марксисти се поготову истичу у томе.
Међутим, недостаје им филозофска дубина у посматрању света сутра, као и етика и храброст да се елаборирају проблеми и предложе решења. Тако радикално, њујоршки марксисти не могу да лете. Они су затечени тиме да њихова идеја, још није довољно угледала свет, а већ је застарела. Клишеа се брже мењају него што се троше. Они су још увек далеко од тога да питају: чему градови, када је виртуелној комуникацији већ данас тесно у њима?...
Европа каска чак и за оваквим мисаоним саобраћајем.
Остаје само једно питање. Односи се на став једног руског интелектуалца, који је пре коју деценију рекао да је Европа - срамно богата.
Али, онда се враћамо Адаму Смиту и његовим узроцима богатства.
У питању је логика емисије новца.

С поштовањем и уважавањем,
СРПСКИ ЛИБЕРАЛНИ САВЕТ
Препоруке:
23
4
6 субота, 21 април 2012 12:32
Dimitrije
Tržište radne snage je svakako bitno za svako društvo pa i kapitalističko .Da li je to presudan faktor? Nije niti mora da bude.Autor je u početku teksta lepo zapazio jedan od uzroka krize EU.Jedno prosto pitanje da se manemo teorija kada je to u istoriji sveta Najamni radnik pretekao svog gazdu radeći za njega.Jedan od najbitnijih izvoznih proizvoda zapada je Kapital ili novac.Njime se trguje, špekuliše obara vrednostjednih i podiže drugih proizvoda .Kombinovan uz silu i druga mekana sredstva moći može prilično dugo da traje.Ne sumnjajuću pri tom u velike pre svega ljudske potencijale istoka. Sada Rusija, nažalost imala je obrazovano stanovništvo iu kumunizmu pa joj to nije pomoglo.Ono što njoj treba je efikasan sistem(efikasan sistem nema niko na istoku sem Japana) i smanjenje spoljnopolitičkih ambicija koje su prevelike za njen trenutni privredni status i koji je suviše košta.Primer Turske koja se razvija izuzetno brzo a sa njenim razvojem ide i porast njenog političkog uticaja.
Препоруке:
14
3
7 субота, 21 април 2012 12:36
Boban.
Evropa možda propadne a možda i ne to sa sigurnošću niko ne može da tvrdi.Ali što lažu ovi u POLITICI a onda to napišu u POLITICI.Vlast me ne intereuje ,ne mora da bude izbora samo neka se promeni uredjivačka politika POLITIKE da mogu mirno da je čitam kao i pre četiri godine.
Препоруке:
19
3
8 субота, 21 април 2012 12:46
Trajko da traje
KOme verovati? Anglosaksonci bi da Evropa propadne što pre ,lakše je izići na kraj sa jednom Nemačkom nego sa celom Evropom.Kontinentalci bi da Evropa traje tu su nemci,francuzi i ostala boranija.Da li se zna koje u Srbiji za koga sve mi se čini da ima više anglosaksonaca kao i marta četrdeset prve(udjosmo mi tada u rat poklasmo se a oni nas opet dele)Zato dragi moji autori pazite šta pišete na koju se stranu svrstavate jer jednog dana mož da se ispostavi da ste pogrešili.Tada će vaše greške plaćati vaša deca.
Препоруке:
16
4
9 субота, 21 април 2012 12:56
Marko Gay
Posto stvar jos uvek nije tako hitna, hajde prvo da uradimo ono oko cega smo se svi slozili a sto Kinu gotovo matira:

Preuzmimo Burmu i konacno zatvorimo Kini izlaz na Indijski okean i sansu da dovozi naftu morem.

Naravno, Kini i dalje moze ostati drugi, kopneni put za dovod nafte.

Ali, suprotno od onoga sto nam se stalno nutka, nas savez s Putinovom Rusijom nije jedini nacin da se Kini zatvori kopneni naftovod.

Ima i drugih nacina...
Препоруке:
3
31
10 субота, 21 април 2012 13:08
Ideologija očaja i manipulacije
@Милорад Станојловић
Dajte, čoveče, ne moramo bar mi ovde na sajtu biti žrtve vaših domišljanja pa sada odjednom otkrivati vaše nebuloze o "njujorškim marksistima"!?!?!? Kako niste ustanovili te marksiste godinama ili decenijama unazad. Ovako ličite na one koji su i Ruzveltu podmetali takve budalaštine. Dakle, da bi ste se izmigoljili iz situacije u kojoj se našla varijanta vašeg pristupa odjednom izmišljate ovakve petljanije. Čudo niste i kod Eskima našli eskimske marksiste? Sve zarad skrivanja sopstvenog neuspeha. Gospodine, ne ide to tako. Kosi se i sa osnovnim moralnim normama a da ne pričam o nečem drugom.
Препоруке:
21
3
11 субота, 21 април 2012 14:39
Иван К.
САД ће бити све слабије и све мање заинтересоване за наш регион


Биће тако, - али само у следећих неколико година.

Погледајте само како гласно говоре да су готови, пропали, само што нису колапсирали. То је језик борбених, амбициозних и самокритичних скотова који ће наћи свој пут натраг на великој светској сцени.

А у међувремену ће обезбедити да у повлачењу оставе уништене земље, баш као Вермахт 1945.
Препоруке:
19
2
12 субота, 21 април 2012 16:53
Aleksandar
више не може ништа да учини како би себе спасла пада у, за европске стандарде, дубоко сиромаштво.

Svasta! Naravno da se ima sta uciniti. Evropa nije nikad bila BOGATIJA i samo treba to bogatsvo pravednije preraspodeliti. Dve mere bi bile dovolne: (1) spreciti zakonom da firmama upravljaju investicioni fondovi, vec oni koji u tim firmama rade i znaju svoj posao; i (2) staviti limit na godisnju zaradu; npr. niku u firmi ne moze imati platu 20 puta vecu od najnize, i oporezovati sa 100% svaku zaradu koja ide preko 30 hiljada evra mesecno. Ako bi se ovo kombinovalo sa ponistenjem stavke u Lisabonskom ugovoru da je ECB nezavisna (pa moze da pozajmljuje privatnim bankama za 1% kamate koje onda odu i oderu Grcku sa 18%) vec da mora direktno drzavam da pozajmljuje za 1% i te kako bi se pokrenula ne samo ekonomija (ona realna gde se nesto proizvodi a ne zaradjuje pljackom kreditima) vec i socijala.
Препоруке:
17
3
13 субота, 21 април 2012 17:07
Aleksandar
Конкурентност у тржишној економији подстиче знање.

Eh, eto jos jedne patke liberalnog modela. Ono sto se konkurencijom pre svega potstice, a taga smo sve drasticnije svedoci, je nemoral, podmetacina, otimacina i totalno tracenje energije i unistavanje pravih vrednosti. Potstice se proizvodnja svakojakih gluposti koje nikome ne trebaju pa se za tim stvarima izaziva potreba kod ljudi--koji tu potrebu uopste nemaju (niti treba da je imaju)--ludackim razbacivanjem sredstava na reklame kako bi se ta glupost prodala uz profit.

Ljudima ne treba konkurencija da bi postigli znanje, vec kooperacija. U humanijim uslovima proizvodnje uz kooperaciju steklo bi se mnogo vise znanja a zivot se ne bi sveo na kapitalisticku sustimu: vise ima onaj koji uspe vise njih da prevari. A kooperacija i znanje se postizu planiranjem. Sto vise napreduje trzisna ekonomija zahteva sve manje zakonske kontrole. Zasto? Da bi mogli da varaju i otimaju. Nije ljudski zivetei u moru nemorala.
Препоруке:
18
1
14 субота, 21 април 2012 18:41
Бојан 1
Многе од тих земаља носе нешто што их спутава. Нпр Кина има проблем са популационом политиком (једно дијете), који им се сада почиње враћати преко старења популације. Ово не наводим као примарни проблем, већ примјећујем да је свака земља по нечему специфична и да њихов развој не мора да буде тако необуздано и незаустављиво динамичан. Даље, са самим развојем стварају се нови проблеми и изазови, а видјећемо како ће њима да приступе.
Треће, битно је имати у виду и које се метрике користе. Ако користимо БДП/гс, то је само релативан податак. Мислим да ће промјена бити, сигурно у смјеру слабљења/сиромашења Европе, али то неће бити нешто страшно неупоредиво садашњем стању, јер по мени, поређење по стандардним метрикама не осликава реалан однос, који данас у реалности иде у корист Азије, односно, људи тамо живе боље него што се по подацима очекује. Оно што је мени доста значајније од поређења сувопарних података је тренд прогреса, који није у потпуности испуњен. О томе у наставку.
Препоруке:
4
0
15 субота, 21 април 2012 18:45
Бојан 2
Наиме, ако примјетимо да је за последњих 200 година учињен велики технолошки и научни напредак, морамо се запитати ко је на крају од тог напретка имао користи?
Људи и данас раде 8 или више сати, исто као и прије 100 година, и када се нормализују вриједности, не живи се онолико боље колико се од напретка у свим областима може очекивати. Разлику у вриједности преузеле су себи огромне корпорације и мали број династија које стоје иза њих, и који данас посједују већину богатстава планете. Према томе, треба се мало издигнути изнад парадигме ЕУ-Азија, исток-запад, држава-капитализам и запитати шта је то потребно да се учини да се направи равномјерна и поштенија расподјела рада и богатстава? Када би то било на снази, ми би већ сада имали у одређеном смислу државу благостања, односно много квалитетнији живот за све, и ова поређења богат-сиромашан била би много мање значајна.
Препоруке:
9
0
16 субота, 21 април 2012 20:17
@Marko Gay
"...nas savez s Putinovom Rusijom nije jedini nacin da se Kini zatvori kopneni naftovod. Ima i drugih nacina..."

А косооки ће седети скршетних руку и мирно гледати како ви испробавате те ваше начине да их з......
Марко, постајете све духовитији.
Препоруке:
12
1
17 субота, 21 април 2012 21:35
марксистичка герила из Боготе
ми смо једина релевантна марксистичка опција у две Америке.какви њујоршки марксисти и какви бакрачи? Кастро је кастрирани марксиста,домунђава се са Папом. Маркос и мексички синдикати нигде се не чују.додуше нема ни нас у мери коју заслужујемо.али биће нас када се промени уређивачка политика медија.ЕУ треба да пропадне,е да би се скинула Србима,који су били једини искрени поборници марксизма на балкану,с врата.СМРТ ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ДРУГИМ КОРПОРАЦИЈАМА!
Препоруке:
15
0
18 недеља, 22 април 2012 15:48
Dole Cetvrti Rajh
Ako bog da propasce. Sto prije to bolje po srpski narod.
Trag joj se zatro....
Препоруке:
9
1
19 понедељак, 23 април 2012 00:43
Србин црнац, атеиста, муслиман, католик, комуниста...
То нема никакве везе са идеологијом већ са прихватањем једноставних истина. Слажем се да ће Енглеска, због немаштине, све више бити земља пролетерска, али зато што је Кина земља која је прихватила капитал са Запада.

Ако нема везе с идеологијом, нема потребе баратати с натегнутим конотацијама у речима капитализам-социјализам. Успех Кине представља пример глобализације која није у корист англоамеричке империје, али то није једини пример симбиозе соц. идеје и тржишне привреде. Пример неуспеха афричких држава није баш најбољи, јер су те земље остале колоније и поред номиналне независности, и данас су део неоколонијалног система дужничког ропства ("капитализма"). Ни речи о ЕУ као машини за економску колонизацију, што је за нас пресудно. Можда највећа превара у парадигми еврофанатика је идеја да стране инвестиције значе развој и благостање, што можда јесте тачно у појединачним случајевима-пројектима, али се укупна привреда развија сама својим снагама, и домаћим инвестицијама.
Препоруке:
5
0
20 понедељак, 23 април 2012 09:49
Srboljub Savic
EZ nece propasti.
Neke clance ce se "predati" neke tavoriti.
EZ je pod patronatom SAD, jer im treba brana i snaga
(zato je tu NATO) za zauzimanje Rusije.
Upravo, kako je tacno navedeno (@ Stanic Milan 2)
Nemacku forsiraju SAD, da vode I vladaju EZ.
Clanice u nevolji ceka sudbina parija (jeftna letovanja-cista mora, uz jeftinu hranu I dobra vina) I nista vise.
[Kako da Grcka ili Portugal da "rode" milijarde?]
Nemacka mora drzati EZ (cena I dug SAD) I kao
sekundarno trziste I NATO srz. Drasticne promene
mogu nastati ako Rusiju uvedu u NATO. NATO, pa
EZ, i Rusija je, bez rata, osvojena (sto je cilj).
A, mi-Srbija?
Bez obzira na neke nade, ovi, dosadasnji, su Srbiji
vec namakli lance i otvorili (odlukama koje se ne
mogu ponistiti) put i u NATO i u EZ-u zemlju parija.
A, SAD?
SSSR, Jugoslavija, Srbija, Irak, Avganistan, (pretnja Iranu), Tunis, Libija, Egipat (pretnja Siriji), Mijanmar,... kontinuitet.
S. Savic
Препоруке:
5
0
21 среда, 25 април 2012 05:41
The Jack
Ne bih se slozio sa konstatacijom o losem kvalitetu kadra iz "treceg sveta". SAD su recimo pune i prepune IT inzenjera iz Indije i Pakistana. Univerziteti, instituti, naucni departmani velikih kompanija vrve od azijata, rusa ..., a ima i nasih znatan broj.

Sistem javnog srednoskolskog (visoka skola kako oni to zovu), a ni privatni nije nesto bolji, obrazovanja je potpuno beskoristan. Ne postoje strucne skole za zanate, tako da i majstore uvoze!?!?

Medjutim, svstski su sampioni u organizaciji i uterivanju svih vrsta discipline. Nije im problem obuciti, ili bolje receno napraviti masinbravara, pekara, varioca .... kroz sistem treninga kroz rad. Naravno ako im treba.

Strucni kadar, ili rentaju - da rentaju, ili ako je neophodno zaposljavaju, a stranci imaju prednost zbog dve stvari. Imaju najmanje isti nivo znanja i sposobnosi, a rade za manje pare!!

Pre samo dvadesetak godina biti lekar u SAD i biti "dodjos" je bila misaona imenica. Danas? A, joj - ima ih jako monogo .......
Препоруке:
0
0
22 среда, 25 април 2012 07:42
БањалукаКрајина
Све пропада, али када ће пропасти ЕУ то је питање о којем можемо само нагађати. Наш проблем је што ми пропадамо брже од те ЕУ, шта ми сами са собом да радимо?
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер