Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Odgovor Jovanu Dušaniću ili o tzv. neoliberalizmu

Komentari (42) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 29 mart 2012 16:50
thinking maize@ razmišljanja jednog laika
Pošto je ovo prilično obimno, a stručno, osvrnuću se SAMO na prvu tabelu, datu od autora, u kojoj DOKAZUJE da NEMA KRIZE. Iz nje LEPO se vidi da u zemljama STAROG KAPITALIZMA, koje su se (sa IZUZETKOM Nemačke i još poneke zemlje) DOBROVOLjNO DEINDUSTRIJALIZOVALE kroz proces EKONOMSKE globalizacije, RAST je PRAKTIČNO ZANEMARIV! A kod tzv. "nerazvijenih zemalja", situacija je OBRNUTA! G-din Mijatović treba da OBJASNI ŠTA PODRAZUMEVA pod NERAZVIJENIM ZEMLjAMA!? Jer se mogu POREDITI npr. jedan Malavi sa JAR!? Ili Butan sa Kinom!? Surinam sa Brazilom!? Rusija sa Srbijom, Gruzijom ili Bugarskom!? On ne ulazi u PROBLEMATIKU određivanja ŠTA je to "nerazvijena" zemlja!? Tj. DA LI SU Brazil, Kina, Indija NERAZVIJENE ili NOVOINDUSTRIJALIZOVANE zemlje!? Kako tretirati npr. jednu JAR!? Pa Rusiju!? To JESU DRUŠTVA sa PROTIVREČNOSTIMA, ali DA LI SU INDUSTRIJSKI NERAZVIJENA!? Da li su BDP i "BROJ FABRIČKIH DIMNjAKA" ekvivalentni ili ne!? Ili postoji "ekvivalencija" između BDP i "finansijske industrije"!?
Preporuke:
40
1
2 četvrtak, 29 mart 2012 17:04
siniša
Ovo je kao igra gluvih telefona.

Evo o čemu se radi. BDP raste tako kako raste, ali i stopa zaduživanja raste. Rast stope zaduživanja je mnogo veći od rasta BDP tako da se stvara nikad nadoknadiv gubitak. I pored rasta BDP, na temelju zaduživanja, a ne na temelju realnog dohodka stvara se katastrofalan jaz sa katasrofalnim posledicama.

Prema tome, jedan izdvojen pokazatelj bez drugih, barem tog jednog stope zaduživanja, zaista ne vredi ništa da bi se negirala nezadrživa propast liberalne privrede.

Niko od pomenutih subjekata uprkost navodnom porastu BDP ne može da izmiri dugove nikako od BDP-a. E od čega će ga izmiriti, ako ne od BDP-a? Znači spirala zaduživanja se nastavlja i vodi gde?
U blagostanje i napredak ili bankrot i katastrofu.
Preporuke:
59
0
3 četvrtak, 29 mart 2012 17:58
fristajlo
· liberali preferiraju analizu mera ekonomske politike na dugi rok, kako bi se obuhvatili svi efekti, dok levičari prednost daju kratkoročnim, neposrednim efektima i imaju ograničeniji vremenski horizont,

· liberali veruju u korist međunarodne trgovine i saradnje uopšte za sve narode i na osnovu toga se zalažu za ekonomsko povezivanje sveta, dok mnogi levičari misle da u slobodnoj trgovini razvijeni eksploatišu manje razvijene i da je stoga protekcionizam, zajedno sa supstitucijom uvoza, najbolja strategija za zemlje u razvoju.

A ko je u pravu, pokazuje nam samo letimičan pogled na svet u kojem živimo.
Ne osporavam gospodinu Mijatoviću stručnost; ali, ovom tekstu fali kritičnost. Iluzije o liberalizmu je, izgleda, jednako teško izgubiti kao i zaljubljenom da primeti nedostatke svoje simpatije...
Preporuke:
49
0
4 četvrtak, 29 mart 2012 18:18
Marko Gay
liberali zasnivaju svoje poglede na filozofiji individualizma; levičari manje-više veruju u kolektivizam


Autor zaboravlja da postoji i treci put, koji nije ideoloski porazen, a dao je superiorne ekonomske rezultate: fasizam.


liberali smatraju da je tržišno sticanje dohotka u osnovi i pravedno i efikasno, dok levičari veruju suprotno i traže da država bitno utiče na raspodelu i smanji razlike


Jedino ako i fasiste smatrate levicarima?

Jer fasisti su dramaticno povecali intervenciju drzave, transfere i socijalna davanja za siromasne. Npr, 1930-e godine je samo 7% italijanskog budzeta islo na socijalu, dok su fasisti to do 1940-e uspeli da podignu na cak 20%.

O povecanju italijanskog zdravstvenog budzeta, koji isto pogoduje siromasnima, i da ne govorimo.


liberali veruju da su ljudi u osnovi racionalni


Da nije i ovo empirijski odgovor i ako jeste, kako je onda uopste nastao privatni housing kreditni mehur 2000-tih?
Preporuke:
41
4
5 četvrtak, 29 mart 2012 19:32
El Pibe
Ovaj tekst i njegov autor su egzemplar tog neoliberalnog zilotizma koji najviše podseća upravo na vreme vladavine komunizma svojom rigidnošću i samoljubljivošću. SKoro pa potpuno identično u stavu i ponašanju kao nekada sovjetski rukovodioci kada je eksplodirao Černobilj tako i Mijatović objašnjava kako je situacija pod kontrolom i kako je to samo mala i sitna havarija koja nikako ne može da ugrozi jedinu moguću ideju ekonomskog liberalizma.
Da ima iole obraza priznao bi da je jedan od osnovnih razloga tolikog uspeha Kine upravo primena sasvim suprotnog obrasca razmišljanja od te neoliberalne mantre, odnosno da je jedan od najbitnijih uzroka posrtanja USA baš primena Fridmanove liberalne škole koja je krenula sa Pol Volkerom za vreme Reganove administracije.
Ali ne, Mijatović kao i zagriženi komunisti nekada opisuje sebe i svoje istomišljenike u superlativima a protivnike kao nekakve mračnjačke snage koje žele ljudima zlo.
Preporuke:
41
3
6 četvrtak, 29 mart 2012 19:39
Jasna*
Autor se pita gde je ovde(u Srbiji)neo liberalizam,kao nema ga,pa navodi primere(izmedju ostalog) nepostojanja istog u Srbiji ,kao nema stecajeva???da se ne bi povecala nezaposlenost(valjda je mala u Srbiji),rigidno radnicko zakonodavstvo ,kaze gotovo je nemoguce otpustiti radnika u Srbiji,zaista se pitam zivi li ovaj autor u Srbiji?Osnovni postulati neoliberalizma su liberalizuj,privatizuj(rasprodaj),i zaduzi se.Pa sve je to ovde sprovedeno ,ali po autoru nedovoljno.Zato mu ocigledno smeta jos tog malo preostalog drzavnog kapitala ,pa kao primere nepostojanja neoliberalnog kapitalizma u Srbiji,navodi Telekom,pa cak i Smederevo??? (mada nije mi jasno sta pod tim podrazumeva ,valjda Sartid sto je krajnji cinizam) Medju prvim zakonima koji je donela Dosovska vlast bio je zakon o privatizaciji,odn ukinula je postojeci Milosevicev zakon ,da bi se lakse i brze rasprodao drustveni kapital i odmah je promenjeno radnicko zak. da bi se lakse otpustali radnici.
Preporuke:
42
1
7 četvrtak, 29 mart 2012 20:19
Slavomir Srpski
Ovaj covek je pao sa Marsa. on gleda na BDP umesto na inflaciju i na kupovnu moc gradjana. Neka se malo bolje obavesti da je EU u recesiji, i da su porezi uvecani zajedno sa povecanom inflacijom. Tako da gradjani tamo danas zive mnogo gore. Negde sam procitao da se sada standard u Italiji, recimo, vratio na onaj iz 1994 godine!!!
Dakle ekonomski sunovrat za dvadeset poslednjih godina razvoja.
Preporuke:
39
0
8 četvrtak, 29 mart 2012 20:25
Jasna*
Neoliberalnim kapitalistickim "ekspertima" nisu dovoljne ni ove stotine hiljada otpustenih radnika,da bismo se prepustili "carima" slobodnog trzista,(a u te cari spada i izjava onog Italijanima "demokratski" nametnutog bankara Montija da je sigurnost radnog mesta monotona),jos samo da se rasproda ono malo sacuvane drzavne imovine (Telekom im narocito bode oci),pa gde bi nam bio kraj sa "nevidljivom rukom trzista".
Uzgred bas bih volela da autor objasni sta se desilo sa Irskim neoliberalnim cudom,koga su neoliberalni "eksperti" (poput Danice Popovic) isticali kao "svetli" primer kojeg bi trebalo slediti?
Preporuke:
41
1
9 četvrtak, 29 mart 2012 20:36
luxe
Koliko sam upućen,u Seulu je 2010.usvojen Seulski konsenzus, kojim je zamenjen vladajući Vašingtonski konsenzus,kao neuspe šan model(neoliberalizam).Početkom 2011.MMF-je o tome izdao zvanično saopštenje...
Preporuke:
28
0
10 četvrtak, 29 mart 2012 20:38
Milenko
”Bruto domaći proizvod (BDP ili GDP eng.) je ekonomski izraz koji predstavlja ukupnu produkciju roba i usluga, ostvarenu u nacionalnoj ekonomiji (domicilnoj zemlji), bez obzira na vlasništvo. To podrazumeva da BDP uključuje vrednost produkcije stranih lica (kompanija) u zemlji, a isključuje aktivnosti firmi u vlasništvu domaćih rezidenata u inostranstvu. BDP predstavlja ukupno stvoren domaći dohodak.”

Ako ja dobro razumem ovu definiciju, i usluge banke su deo BDP-a (kod nas verovatno veoma veliki), a svaka strana banka ili kompanija može da kao vlasnik ubira i iznosi vani 95% BDP-a ove zemlje, i BDP bi opet mogao da raste. Ako je to zaista tako onda me ne čudi da BDP raste u zemljama istočne Evrope kao i kod nas (a možda i u Libiji koja ”cveta” u obnovi) ali to sigurno ne znači da nema krize, već pre da su te zemlje surovo eksploatisane.

Biću zahvalan ako neko stručniji prokomentariše i pobije ili potvrdi moje laičko razmišljanje na ovu temu.
Preporuke:
31
1
11 četvrtak, 29 mart 2012 22:05
Kurir Boško
· liberali zasnivaju svoje poglede na filozofiji individualizma, koja najvišu vrednost pridaje pojedincu i teži odbrani njegovih sloboda u ekonomskim i moralnim pitanjima; levičari manje-više veruju u kolektivizam ...;Pa hajde onda da ukinemo državu i rešimo se tih nepotrebnih poreza i socijalne solidarnosti. Bacimo niz vodu civilizaciju i uvedimo neograničenu slobodu, to je, valjda, vrhunski liberalizam.Doduše, meni to izgleda kao anarhizam.Ili je ideja liberalizma da kad banke nagrabuse i kmeče, onda treba da ih država vadi, kao onomad u Americi.Gde je bre bio taj duh individualizma kod Amerikanaca (šampiona individualizma), što su sanirali one svoje bogataše parama svih poreskih platiša?Što ne pustiše niz vodu Ford, Krajsler i G.Motors nego im dadoše pomoć direktno iz državne kase?Čovek je socijalno i solidarno biće i države postoje da štite građane, a ne neoliberalni poredak u ekonomiji.
Preporuke:
22
2
12 četvrtak, 29 mart 2012 22:52
Marko Gay
@ Kurir Boško

Ili je ideja liberalizma da kad banke nagrabuse i kmeče, onda treba da ih država vadi, kao onomad u Americi.


Upravo u tome je i bila sustina spora 1930-tih godina.

Fasisti u Italiji i Nemackoj su se zalagali za slobodno trziste i pomoc nizim klasama (ukljucujuci tu i radnike i sitne kapitaliste), dok se Engleska zalagala za drzavnu pomoc krupnom kapitalu i odrzavanje sistema kakav bi odgovarao bankama.

Posle nesto kolebanja, Srbi su se 27. marta 1941-e odlucili da se bore na strani Engleske i krupnog kapitala.

Danas zivimo posledice srpske pobede u tom ratu.
Preporuke:
14
3
13 četvrtak, 29 mart 2012 23:36
Goran
Nisam komunista, ali kad ovakve pisce mislioce spazim, spontano zapevam Bandjera rosa.
Preporuke:
21
1
14 četvrtak, 29 mart 2012 23:46
banedral
Autor koliko sam razumeo reče(napisa) da je u Srbiji "nemoguće" otpustiti radnika, pa neka objasni kolegama i meni kako mi to postasmo tehnološki višak u firmi kojoj smo digli prodaju za 58% za tri godine?
Preporuke:
24
1
15 petak, 30 mart 2012 00:21
barister
@milenko

u pravu ste. Nas GDP moze i najverovatnije je veoma manji od GNP to je ono sto Srbi privrede u Srbiji ili inostranstvu i on se onda umanji za porez i imamo prihod.
Preporuke:
9
1
16 petak, 30 mart 2012 06:13
Aleksandar
Ovaj neoliberalni kaplar je sasvim dosadan; nema krize samo recesija. Malo sutra! Kao da nam se svima utroba pomerila na pomisao da ce propasti nekontrolisano "slobodno" trziste gde je uloga drzave sasvim uklonjena. Naprotiv, kapitalizam slobodnog trzista ide u pravci neizostavnog nestajanja sa propascu americke neproizvodne ekonomije. Nece biti bankarskog zelenastava i privatnih banaka koje pozajmljuju drzavama. Naprotiv, svet ide u pravcu povratka centralnih drzavnih banaka dok ce privatni bankari da vise po banderama od Grcke do Francuske i dalje, za manje od godinu dana.
Preporuke:
16
0
17 petak, 30 mart 2012 06:29
Dragan
Autor je objasnio neke stvari u ovom polemickom tekstu.Komentari su kao sto sam i ocekivao piskavi i bez ikakvog dubljeg sagledavanja problema ekonomije i trzisne politike.U sustini sve sve komentare autor je poklipio jednim pasusom :

" kritičari tzv. neoliberalizma nemaju sopstveni ozbiljan ekonomski program, a još manje ekonomsku teoriju, koje bi mogli da suprotstave preovlađujućima.[4] Oni se, suštinski, bave političkom borbom, ne shvatajući da bi primena njihovih zahteva uvećala siromaštvo i na zemljinoj kugli i u Srbiji. Stoga ne čudi da i srpski kritičari tzv. neoliberalizma izbegavaju da iznesu ideje o tome kakvim bi sistemom trebalo zameniti sadašnji ili kakvom bi teorijom trebalo zameniti preovlađujuću ekonomsku teoriju,[5] a imajući u vidu realnosti, već samo grde tržišni fundamentalizam kao da ga članovi srpskih vlada ili CLDS-a uopšte zastupaju. Da zaključim: promašena kritika daje slabo usmerenje za akciju."
Preporuke:
1
24
18 petak, 30 mart 2012 09:30
Puki
Bendžamin Dizraeli, (1804 - 1881.) britanski političar i premijer u dva navrata u periodu procvata kapitalizma, izrekao je svojevremeno misao: "postoje tri vrste laži: laž, gnusna laž i statistika".
Zato pozivanje na statističke podatke B. M., kao i projekcije i zaključke koje iz tih podataka proizilaze treba primiti sa najvećom opreznošću i skepsom.
Uostalom, ako je statistički sa svetskom ekonomijom sve u redu, zašto se u danas Španiji, Grčkoj, Italiji sukobljavaju demonstranti i policija.
Ima se utisak da su, pošto su naštampali pare koje su upumpali u pljačkaške banke, neoliberali i liberali krenuli u novu promociju svojih promašenih stavova i učenja. A šta ako ponovo krene loše?
Pa reče Dizraeli: "postoji......statistika".
Preporuke:
10
0
19 petak, 30 mart 2012 09:43
Lapovac
Pomalo me akademski ekonomisti nerviraju sa teorijama o slobodnom tržištu i napadima na državni intervencionizam i protekcionizam. Pa te stvari su u osnovi kapitalizma i on ne može da funkciniše bez njih. Naravno isto važi i za sociolizam, samo što su te intervencije na dijametralno suprotnim stranama, odnosno za različite društvene slojeve, jedno je za za manjinu društva a drugo za većinu. I te teme za pravu diskusiju je i sam auotor naveo u tački 4. Neka mi ekonomisti navedu period u istoriji zadnjih pet vekova kada je funkcionisalo slobodno tržište. Jel to možda bilo u vreme osvajanja kolonija, ili tržišta robovima iz Afrike. Jel su se dva svetska rata vodila za slobodna tržišta ili iz nekih drugih razloga. Jel ovo što radi Amerika i pridruženi sateliti po svetu zadnjih 20-30 godina u ime slobodnih tržišta. Jel sada u Avganistanu, Iraku, Libiji itd. bolje funkcioniše slobodno tržište. Okanite se teorija i podvala o moći tržišta na dobrobit većine čovečanstva.
Preporuke:
18
0
20 petak, 30 mart 2012 10:00
seljak bezemljaš
Nije teško proveriti.Pred svakim okružnim sudom u Srbiji u drugom stepenu vodi se više hiljada sporova iz oblasti radnog prava U 99% slučajeva radi se o tome da radnicima nisu isplaćene zarade,uplaćeni doprinosi(ukinut SDK a da nije nađen novi sistem kontrole).Tužbe su često i zbog brutalnog,primitivnog izbacivanja radnika na ulicu.Presude se ne donose a donete presude se ne izvršavaju.Od onih kojima nije obeѕbeđeno izvršenje presude traži se da kao podnosioci tužbe plate sudske takse uz cinično objašnjenje da će dobiti povraćaj sume kada naplate presuđenu sumu čiju naplativost država ne obezbeđuje.Prinudnu naplatu sudske takse od maja meseca od desetina hiljada ljudi čija su osnovna prava pogažena i koji nemogu da naplate svoja potraživalja država će naplaćivati preko privatnih izvršitelja. Upadanjem u kuće i plenidbom šta se nađe A tek hiljade onih koji se nisu obratili sudu.Ako autor sugeriše da su radnici previše zaštićeni onda se on ruga i istini i ljudima.Nije jedini.A to nemože izdobriti.
Preporuke:
15
0
21 petak, 30 mart 2012 11:01
Bob
I niko ozbiljan da progovori o korporativnom fašizmu koji danas vlada na zapadu, a u americi apsolutno...
Preporuke:
17
0
22 petak, 30 mart 2012 11:23
Marko Gay
@ Bob

I niko ozbiljan da progovori o korporativnom fašizmu koji danas vlada na zapadu, a u americi apsolutno...


Zaista, niko ozbiljan da o tome progovori jer sistem u Americi nema nikakve veze s fasizmom -- upravo protiv tog sistema se fasizam borio.

Mogli ste reci i da Amerikom vlada korporativni komunizam -- podjednako bi besmisleno bilo.

Da ponovim, komunizam i fasizam su neprijatelji krupnog kapitala, oni nisu za kapitalizam u kome glavnu rec igraju velike kompanije ili korporacije.

Neverovatno do koje mere su Srbi indoktrinirani, do te mere da su zaboravili ko se zasta bori i koju stranu oni podrzavaju.

Krupni kapital dans vlada svetom zahvaljujuci pobedi nad fasizmom koju su za njega Srbi izborili u Drugom svetskom ratu.
Preporuke:
8
3
23 petak, 30 mart 2012 12:38
Rolling back the years
Bosku Mijatovicu, malo otreznjujuce statistike:

Years lost to the financial crisis -Rolling back the years
America has lost almost a decade of progress to the financial crisis

Feb 23rd 2012, The Economist online
http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2012/02/daily-chart-15
Preporuke:
13
1
24 petak, 30 mart 2012 12:39
Bosku Mijatovicu, jos malo otreznjujuce statistike:
Economist: 2011 revisited Charting the year
http://www.economist.com/node/21542191
Preporuke:
13
0
25 petak, 30 mart 2012 12:41
liberalni Bosko u svetu cuda
Duznicki i fiskalni kolaps zapada, dostupno na guglu:

State debt and economic output of industrialized countries (1991-2011) Spiegel, 01/2012

US, UK, Japanese and European central bank balance sheets (2007-2011, based 100 in June 2008) - Source: Société Générale, 11/2011
Preporuke:
13
0
26 petak, 30 mart 2012 12:43
Bloomberg: 2011. bila jedna od najdramatičnijih za svetsku ekonomiju
Gubici investitora na svetskom tržištu fondova su 2011. godine iznosili 6300 milijardi dolara, procena je stručnjaka agencije „Blumberg“. Najveće gubitke u odlazećoj godini su pretrpeli investitori koji su imali u rukama akcije i hartije od vrednosti banaka. A u dobiti su oni koji su u osnovi svoje strategije imali energetski sektor – akcije naftnih kompanija su prema rezultatima godine bili lideri svetskih tržišta fondova. Agencija kaže da je 2011. godina bila jedna od najdramatičnijih za svetsku ekonomiju. (Bloomberg, 2. januar 2012.)

E moj Boško, balkanski clds liberalu...
Preporuke:
13
0
27 petak, 30 mart 2012 12:45
filantropska reforma
Pa gde je ta kriza nalik na onu strašnu iz 1929. godine? Nema je.


Preporučujem knjigu Starikova (link do njegovog bloga: nstarikov.ru ) - "THE CRISIS".

i zašto se nastoji izbeći kejnejski model rešavanja krize potrošnjom, itd? izgleda da neko želi baš učinke iz 1929. godine.
Preporuke:
6
0
28 petak, 30 mart 2012 12:53
filantropska reforma
Jedan deo sadržaja iz 2. poglavlja:

Episode 2. The US Federal Reserve.

I tako je pažljivo organizovana krizu koja je postala poznata kao panika iz 1907. Gledajući pažljivo na ove krize, vidi se bolno sličnu sliku - preteča svih budućih kriza. Sve oni liče jedne na druge kao blizanci - ne zato što su uzrokovane istim ekonomski problemom, već zato što su organizovane na isti način.



orientalreview.org/2010/06/09/episode-2-the-us-federal-reserve/
Preporuke:
9
0
29 petak, 30 mart 2012 14:05
seljak bezemljaš
&FILANTROPSKA REFORMA
Spomenuli ste Kejnza.Preskočili su ga kao i Galbrajta.Fridman koga su i u Čikagu izbacili im je dobar jer misle da je to poslednji najnoviji model pa je to IN.Mi ove sezone nosimo fridmana a vi..
Preporuke:
5
0
30 petak, 30 mart 2012 14:38
Profesoru
Hajde da celu priču vratimo na početak, sa akademskih visina na jednostavne činjenice:

Svaka priča o uspešnosti liberalnog i uopšte svakog kapitalizma,previđa ključne stvari:
Radi se o činjenici da je sav taj rast i "uspeh" zasnovan na jevtinoj energiji, koja je maltene otimana, preko multinacikompanija.

O kakvom mi uspešnosti USA ekonomije pričamo,kada je tamo groivo 3 puta jevtinije nego kod nas? Teško li je biti uspešan?

O jevtinoj ekspoalataciji ruda širom planete da ne govorimo. Jedna autorka, piše na svom sjatu, da je u Kongu izazvan građanski rat da bi se jevtinije došlo do nekog vrlo retkog i skupog metala,neophodnog za mobilne telefone.

Lanac marketa "Tesco" plaća radnika na plantažama u Južnoj Africi po 20 dolara mesečno. Ljudi prskaju voće bez zašttinih maski. Štedi se na svemu. I, vože iz JA je logično konkurentno recimo našem.

Uzmite u obzir i te faktore pa onda pričajte o uspešnosti vaših idola.
Preporuke:
13
0
31 petak, 30 mart 2012 16:15
Humbolt
Nemoj se više brukati braneći propalu stvar, propalu ideologiju, propalu stranku, propalu vladu...
Preporuke:
10
0
32 petak, 30 mart 2012 16:48
Petrovic
Porast BDP ne znaci nista za stanje u u ekonomiji ni velikih a tako ni malih zemalja. Najveci problem ove mega krize koja je potresla svet jeste drasticni porast zaduzivanja i nezaposlenosti u svim razvijenim zemljama. Kada imamo rastucu nezaposlenost i rast zaduzivanja to su veliki strukturni problemi za svaku zemlju.Ceo svet je u velikim problemima zbog preraspodele gde mali broj ljudi ubira neverovatno profite na racun vecine, takav sistem je nepravedan i potpuno nehuman. Oni koji veruju u mantru maksimizacija profita po svaku cenu, unistavaju ljudsku zajednicu; Profit radi profita je neodgovorna besmislica. Neoliberlani principi Cikaske skole su upropastili srpsku ekonomiju kao i mnoge druge ekonomije u svetu. uzmimo samo Srbiju, koja je poslednjih dvadeset godina u ozbiljnoj krizi i koja se pretvorila u surovi tajkunski zabran.
Preporuke:
10
0
33 petak, 30 mart 2012 16:58
Vaš bivši glasač
Kada sam jedini put do sada, izašao na izbore, 1990 godine, glasao sam za Vas, pošto ste bili kandidat na Novom Bg, (tada se galsalo za ljude konrektno, a ne za partije). Nisam znao o vama ništa, samo je pisalo da ste profesor.

Sada vidim kakav ste profesor. Aplauder Fridmanu.
Preporuke:
8
0
34 petak, 30 mart 2012 17:05
filantropska reforma
četvrtak, 29 mart 2012 17:04
siniša
Ovo je kao igra gluvih telefona.

Evo o čemu se radi. BDP raste tako kako raste, ali i stopa zaduživanja raste. Rast stope zaduživanja je mnogo veći od rasta BDP tako da se stvara nikad nadoknadiv gubitak. I pored rasta BDP, na temelju zaduživanja, a ne na temelju realnog dohodka stvara se katastrofalan jaz sa katasrofalnim posledicama. ...



bio je ovde u komentarima na neku temu link do graga kde se lepo vidi da su BDP (BNP) i dug u korelaciji.

zato izgleda Nemačka, Italija može tim dugom da subvencioniše neke proizvode koje izvozi, i time zapravo uništi konkurenciju. Nešto slično kao na primeru Haitija, kde su neka SAD preduzeća sasvim uništila domaće proizvođađe. Tamo ima i nekih stranih firmi koje posluju maltene kao eks teritorij, tj. uopšte ne moraju plaćati poreze, i ostale dađbine državi - Haitiju (Karibi); a uz to iskorišćavasju jeftinu domaću (karibsku) radnu snagu.
Preporuke:
4
0
35 petak, 30 mart 2012 17:15
filantropska reforma
bezemljaš, nisam uspeo da razumem vaše pitanje, nažalost.
probajte da ga formulišete konkretnije.
inače, jesam sasvim za Kenzijev model. Treba se baš u to vreme zadužiti (ali sav "kredit) je već potrošen ranije - vidi gornji link i tekst o J.P.Morganu-to je onaj što je osnovao i FED, Teslu nešto koliko znam izneverio, bio u ulozi vatrogasca, a piroman,...hoću da kažem da bi u vreme krize baš trebalo podstaći potrošnju (baš dugovima). U stvarnosti, država bi mogla da stvara svoj novac, a ne neki konzorcijum privatnih banaka.

Vidi i sajt pokojnog (prerano preminulog) Stojana Novakovića, eksperiment u Vorglu, sudbinu Linkolna i Kenedija (počeo da izdaje novčanice SAD porekla, a ne FED); itd.
Preporuke:
5
0
36 petak, 30 mart 2012 17:24
banedral
Jedno "po meni" veoma ozbiljno pitanje za g-dina "salonskog" ekonomistu:"Kako u tim tzv liberalnim zapadnim ekonomijama nastaje novac"?
Molim za hitan odgovor da li je to na osnovu duga ili ima bazu u nekom plemenitom metalu ili već nešto treće (možda na osnovu viška vrednosti - hahahah).
Preporuke:
8
0
37 petak, 30 mart 2012 17:44
Ana
Iz koje galaksije je pristigao gospodin Mijatovic kao da ne zna sta se dogadja na planeti zemlji. Da uzmemo na primer Libiju kada je predsednik Libije zatrazio da ekonomske uzdanice Nemacka, Francuska, Italija, Amerika vrate dugove oni su se udruzili i zajednickim zlocinackim poduhvatom unistili Libiju i na najmonstruozniji nacin ubili legitimno izabranog predsednika. Bilo bi lepo da nam gospodin Mijatovic strucno izracuna koliko danas vredi dolar ili evro.
Preporuke:
9
0
38 petak, 30 mart 2012 19:46
seljak bezemljaš
&Filantropska reforma
Slažem se sa vama.Nisam stručan u tom delu ali mi je liberalizam nehuman To je za vukove.Mislim da je bolji model DŽon Majnard Kenza.Pogotovo za naš nivo razvoja.Nemogu se preskočiti sve stepenice. Imam utisak da su naši liberali sve teorije odbacili a prigrlili liberalizam Milton Fridmana iz pomodnih razloga.Mnogo im je značilo da jašu na talasu koji je do juče bio pobednički.Koliko znam i u USA se odriču Fridmana ali ovde se još drže.
I da budem jasan.A MERIKANCI SU NAM PRVO POSLALI PERŠINGE A ONDA EKONOMISTE VEĆE RAZORNE MOĆI.
Preporuke:
9
0
39 subota, 31 mart 2012 13:20
FILANTROPSKA REFORMA
@bezemljaš, hvl na odgovoru!

P.S. greškom sam naveo pogrešno prezime. Nije Novaković, već Nenadović (kao Prota Aleksa npr....)!

Moja adresa je:
Stojan Nenadović
.......
Srem
Srbija



noncredit-money.org/?page_id=417&lang=sr

zanimljivo da čovek njegovog kalibra i profila ne navodi nikakvu tzv. Vojvodinu, već kratko, jasno i tačno - SREM-SRBIJA.

a to što nije uspeo da još stavi ćirilicu, tu ga je mislim preduhitrila nesrećna okolnost, tj. viša sila.
Preporuke:
2
0
40 četvrtak, 05 april 2012 00:36
Ružičasti panter
1.
Da bi dokazao da svet nije u ekonomskoj krizi B. Mijatović iznosi podatke o kretanju BDP-a od 2008. do 2011. godine.
Izolovano posmatrano BDP - bilo da se radi o njegovoj veličini ili o njegovom kretanju-je POTPUNO BESMISLEN pokazatelj. On baš ništa ne dokazuje. Žak Atali, veliki neoliberal koga B. Mijatović pretpostavljam ceni, piše o tome: „Uzmimo jedan ekstremni primer. U jednoj diktatorskoj zemlji se ostvari godišnje 100 milijardi dolara od prodaje nafte. Vlast odluči da svakom od 58 miliona stanovnika ostavi samo 20 dolara godišnje a da preostalih 99 milijardi dolara upotrebi za kupovinu oružja. I pored toga, BDP po glavi stanovnika će statistički iznositi 10.000 dolara. Znači nivo BDP-a ništa ne govori ni o prirodi proizvodnje - da li je to visoko industrijalizovana zemlja ili pustinja u kojoj samo postoje nalazišta nafte, ni o standardu stanovništva, ni o čemu.“ Prava slika o jednoj zemlji može se dobiti samo stotinama i stotinama statističkih podataka znalački ukrštenih i tumačenih.
Preporuke:
0
0
41 četvrtak, 05 april 2012 00:43
Ružičasti panter
2.
Posle petooktobarskih događaja nova vlast je kao dokaz svoje uspešne ekonomske politike iznela podatke o porastu zarada u Kragujevcu u odnosu na Miloševićevo vreme. Samo su izostavili jedan podatak – broj zaposlenih u vreme Miloševića i broj zaposlenih sada.
Uzeću ekstreman primer kao Atali: u Kragujevcu je 1989. bilo zaposleno 80.000 radnika. Prosečna plata je iznosila 200 maraka. Godine 2006. je ostalo samo 4.000 radnika i njima je plata povećana sa 200 na 250 maraka (preračunato sa evra). Podatak da su radnicima u Kragujevcu povećane plate je, dakle, statistički apsolutno tačan. Ali izvan statističkih tabelica taj podatak je jedna velika laž koja krije i zamagljuje podatak o 76.000 radnika izbačenih na ulicu. Da ponovim, jedan statistički podatak, jedna tabelica, jedan grafikončić – ne govore ama baš ništa i ne dokazuju ama baš ništa.
Preporuke:
0
0
42 četvrtak, 05 april 2012 01:31
Ružičasti panter
3.
Posle kraha svetske privrede 2008. postalo je jasno da je tržišni kralj go i da je svet u kome instrument (ekonomija) ima primat nad ciljem (dobrobit čoveka) – izvrnut i sulud svet. Već krajem 90-ih u većini zapadnoevropskih zemalja počelo je teorijsko i političko preispitivanje „neoliberalnog jednoumlja“. Inače izraz „neoliberalno jednoumlje“ je lansirao Žan-Fransoa Kan u knjizi „Jednoumlje“ (La pensée unique«, Fayard 1996), a koristio ga je i Žak Širak u junu 1996. na svečanom zatvaranju samita G7 označivši Forum u Davosu kao „centar jedne vrste jednoumlja“.

Ukratko, finansijska oligarhija je uspela da nametne to jednoumlje tako da „ u neoliberalizam danas spadaju kako glavnina iz akademske ekonomije, tako i sve političke struje koje su na vlasti u razvijenim zemljama, pa i mnogim zemljama u razvoju, bez obzira na to da li su na desnom centru, u samom centru ili na levom centru (socijaldemokrate).“
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner