четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Колико кошта ћирилица?

Kоментари (51) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 12 јануар 2012 14:24
Милић Петар
Србији недостаје родољубље.
Чак се ни успомене не негују на славну прошлост, на војводу Вука, заборевљен је Ракић, Бојић, Дучић, сви они који су се поносили својим родом.
Мора народ да се врати цркви, и црква народу.
Тада би имали здраву основу.
Препоруке:
111
5
2 четвртак, 12 јануар 2012 14:33
Ф-16
Браво, браво браво!!! И за аутора и за НСПМ. Ово је једно од горућих питања опстанка нашег народа. Након изузетног текста господина Клефтакиса, још један пун погодак. Свака част.
Једино се нама не дозвољава да користимо своје писмо него хрватско. У Загребу су ухапшени момци који су развили (на утакмици Хрватска-Словенија) транспарент на коме је писало: ЗАГРЕБ. Никога нису вређали, нити су се тукли али у Хрватској је то било довољно за хапшење. У Србији би 90 % нације било на заслуженој робији, по том правилу.
Мобилни провајдери у Србији само су део светске информационе мреже – па каква правила тамо важе, морају важити и код нас.
Ако купите мобилни телефон у Кини, он ће имати српски мени и ћирилично писмо. Тај исти телефон у Србији нема ћирилицу. По овој логици коју ПОЛИТИКА лансира, Кинези и Јапанци би морали користит латиницу, што није случај, а ипак су део светске информационе мреже.
Још једном, хвала аутору.
Препоруке:
120
3
3 четвртак, 12 јануар 2012 14:44
Тоша
А лепо је ономад беседио Доситеј да Србљима недостаје просвештенија зато што неимају националне гордости (парафразирам).
Препоруке:
73
2
4 четвртак, 12 јануар 2012 14:49
veroljub
Posle svega ovde procitanog, osecam jos veci ponos sto vec nekoliko godina unazad ne citam vise "Politiku", list koji je pratio citavo moje detinjstvo, jer ga je moj pokojni otac redovno kupovao.
"Blic" i "Danas" nikad nisu zavredjivali moju paznju, pa zbog toga i ne bih da trosim reci na njih!
Препоруке:
67
3
5 четвртак, 12 јануар 2012 15:11
Смиљански
Изгубили смо идентитет,и сада лутамо!Многи Срби нас убеђују,и чак тврде да је латиница српско писмо,па има ли већег апсурда?Ето докле нас је довело незнање,и утицај Ватикана,преко Аустро-угарске,и српских комуниста!Већина српске омладине пише латиницу,јер је то "in"!
Још је Стефан Немања говорио да народ који изгуби језик,и писмо,престаје да постоји као народ!Можете да изгубите рат,али остаће народ,али ако изгубите језик,или писмо, престајете да постојите!
Хрватска латиница који Срби својатају,је регистрована у ЕУ,као хрватско писмо!
Али,шта вреди,погледајте наше градове,и фирме у њима,све латиница.Какви су нам медији?Имамо "ПСТ",која пише искључиво латинцу,једино још РТС,и АРТ се боре за очување ћирилице!
У Београду је преко ноћи ,измењено на хиљаде уличних натписа који су писани ћирилицом,са двојезичним натписима,на латиници коју ниједан странац не разуме осим Хрвата!Морам да нагласим,да Војвођанска банка,улаже огромна средства,да затре ћирилицу,и замени је латиницом!
Препоруке:
79
1
6 четвртак, 12 јануар 2012 15:28
с.ј. @верољуб
Да. И нашим медијима има више нијанси 'жуте'. Од најдречавије коју представљају искључиво латинични Б-92, Блиц и слични, који такође воле стварати слику да је стање у Сабору наше Цркве налик на то из шаторске опијанке неких варварских поглавица (дискредитацијљ је чудо), и сваки израз патриотизма једнак нацизму (иако су њихове емоције и веровања далеко ближа поменутој бездушној догми); До блаже жутих, попут 'Политике' (која варира од жарко жутог, до маргинално нормалног, мада и тада одише неким нечастивим духом), 'Нин-а' (чије жутнило нас погађа јер се ради о некад угледном недељнику), 'Танјуга' (који је у потпуности преузео чак и речник империјалистичке пропаганде), 'Вечерних Новости' (којима су вулгарност и простаклук и већи проблем од жутнила)...

Сада кад рамислим, не знам шта се уопште може читати?! ПРЕПОРУКЕ?
Препоруке:
51
1
7 четвртак, 12 јануар 2012 15:29
б.с.
Жао ми је што ћу у коментару морати да поменем хрвате. Овом приликом је то жалосно зато што су они прогласили ћирилицу за једно од своја три национална писма!!!(треће је глагољица?)
Зашто су то урадили? Зато да би могли несметано да гусаре по српској културној баштини и присвајају оно што је српско не би ли некако склопили непостојећу хрватску културу. На интернет порталу извесног Зубринића, Мирослављево јеванђење је хрватско!!!
Док они гусаре, југословени у нашим редовима исписују београдске улице двоазбучно!!!
Препоруке:
75
0
8 четвртак, 12 јануар 2012 15:51
Смиљански
Чак и једна мала БЈРМ,је успела да сачува ћирилицу,и нико им за то не приговара!О Бугарима да не говоримо,али жалосно је кад "наш" "Темпо",у Бугарској пише на ћирилици,а у Србији на латиници!
У Ц.Гори је "Побједа",преко ноћи прешла на латиницу,и једино се још лист "Дан" бори за опстанак српског писма,у тој српској земљи!
Како се нико не запита,зашто се у Србији не поштује њен Устав,и члан 10,који се односи на службени зезик,и писмо?
Препоруке:
69
0
9 четвртак, 12 јануар 2012 16:01
Владика
Сјајан текст! Браво!

Навео бих још један пример.
Као реакцију на један сличан текст одлучио сам да направим листу са свим српским мушким и женским именима, свим српским презименима, називима свих улица у Београду, називима планина, река, језера и свих градова у Србији и Републици Српској, транслитеровано на енглески језик према руском, бугарском и грчком решењу(нпр. Вук Караџић - Vuk Karadzhich). Радио сам на томе, као аматер, око 4 месеца. Рад у суштини је требао да послужио само као једна база података за стручњаке који би анализирали све могуће варијације да би се на крају могао урадити софтвер који би аутоматски радио тај посао. Разговарао сам са неким програмерима и рекли су ми да би писање тог програма трајало максимум 7 дана. Свој рад сам послао САНУ, АНУРС, Матици Српској, Институту за српски језик, Филолошком факултету Универзитета у Београду и Универзитета у Бања Луци. Прошло је више од 6 месеци и одговор нисам добио ни од једне установе.
Препоруке:
69
0
10 четвртак, 12 јануар 2012 16:04
Јовиша Видић од Рудина
Господин Танасић, само констатује да "кров
прокишњава", а то су очили и многи други већ одавно. Како спречити или зауставити ерозију спрског писма ћирилице, ту господин Танасић не даје никакав предлог, једино ако се мисли да ће то доћи само од себе, само ако замолимо оне који се служе абецедом (латиницом) да пређу на азбуку. Кад већ нема другог предлога, осим оних "радикалних" и "националистичких", онда их - ако ништа друго - не треба ниподаштавати. Српски језик трпи агресију све време и на то се мора на сличан начин одговорити. Сви они што се "боре" за ћирилицу а то раде пишући на латиници, су деструктивци у правом значењу те речи.
Препоруке:
55
0
11 четвртак, 12 јануар 2012 16:23
МирЈам
За ауторку текста у Политици Јелену Попадић

Јесте ли Ви писмени?! - поштована дамо?

Како остати писмен у Србији - поред таквих националних величина није питање, већ жалосно сазнање српског народа ко држи креду и сунџер у његовом образовању.
Препоруке:
42
0
12 четвртак, 12 јануар 2012 16:26
Рин о-о то
Честитка аутору на стручном одгонетању механизама и последица које има прогон ћирилице по српски народ. Овакав текст(више од текста!) одавно недостаје. Десрбизација се очигледно одвија на више колосека али је удар на ћирилицу сигурно највећи адут носилаца тог посла. Ћирилицом се мисли о себи, оним другим писмом мисли се од себе. Немати ћирилицу је немислити о себи и постати мање сопствен. Ћирилица је Код, витална колективна синапса бића овог народа. Укинути је а правдајући то ирационализацијама ("економским", "практичним", "трендовским", ...) је само вешто упаковани антисрпски производ (стратешког карактера) кога овде многи нису свесни. Зато је текст Г. Танасића пун погодак.
Препоруке:
49
0
13 четвртак, 12 јануар 2012 16:40
Коментар
Поред критике за запостављање ћирилице која је оправдана свако може урадити и следеће
Имајући у виду да се све више користе Андроид телефони свако може да преузме српску тастатуру са
http://www.appbrain.com/app/serbian-keyboard/abrakadabra.keyboard.serbian
већини је 90% смс порука мања од 70 знакова што је у оквиру једне поруке ако се пише ћирилицом, ако је понекад и дужа нису те поруке толико скупље за онога коме је стало до ћирилице
Препоруке:
45
0
14 четвртак, 12 јануар 2012 16:42
Саша
@Јовиша...
Не може, по мени, један аутор да реши потпуно нешто што буја већ 100 година. Посао новинара је да склони прашину са проблема. Да проблем постане видљив. ДА се не заборави и постане нормално стање, као што је наша латинизација постала нормална. На свима нама је да нудимо решења и вршимо притисак, да нам се писменост врати.
Једно од решења је на пример: додатно опорезовати фирме које су приклоњене хрватској латиници више него српској ћирилици, и тај новац уложити у универзитете, школе, обданишта, и општу едукацију становништва. За кратко време бисмо штету од латинице претворили у корист за ћирилицу. Тада би се фирме напрасно сетиле ћирилице.
Препоруке:
47
0
15 четвртак, 12 јануар 2012 16:49
брм
не брину се само мајкрософт и гугл за ћирилицу..и хрватски издавачи условљавају да штампање њихових издања у Србији мора бити на ћирилици (из баналог разлога што су код нас књиге јефтиније па су хрвати почели да купују издања хрватских књига у Србији)...
а о оном идиотлуку о трошку порескихх обвезника - новим уличним таблама у Београду треба предуезти и неку оштрију протестну акцију
Препоруке:
48
0
16 четвртак, 12 јануар 2012 16:52
коментар
@Саша
Додатно опорезивање није добра идеја јер би се онда дигла бука око тога. Боља је идеја пореска олакшица, наиме имајући у виду да је такса за истицање назива фирме и овако превисока може се увести да буде нижа за оне који назив фирме истичу ћирилицом.
Препоруке:
36
0
17 четвртак, 12 јануар 2012 16:53
Chicago
Demantovacu praznopisanije novinarke Politike kratkim primerom iz moje (americke) svakodnevnice; koristim I phone i usluge americke kompanije AT&T. Posto I phone u svojim opcijama ima i cirilicu (veoma lako se prelazi sa engleskog alfabeta na cirilicu, i obratno), sve svoje sms poruke ovdasnjim prijeteljima Srbima saljem iskljucivo na nasem pismu. I sve je u savrsenom redu. Nista nije skuplje, a skroz je funkcionalno.
Препоруке:
51
0
18 четвртак, 12 јануар 2012 17:32
Татијана
Интересантно је то да они који прихватају туђи језик и писмо увек виде проблем у оним другима који то не могу! Ама, људи, пишите ту латиницу и не правдајте се приглупим разлозима. Није потребно због недостатка личног достојанства и части да правите науку од тога и убеђујете друге да поступате исправно тако што их приморавате да следе вас а не сопствену савест и осећај за правду. Довољно је то што поклекнете на сваком кораку, не саплићите друге, то је већ подлост. Мало више искрености и истине у свему користиће свима нама.
Препоруке:
31
3
19 четвртак, 12 јануар 2012 17:44
Драгош
Хвала Вам на овом тексту. Од сада ћу се свим силама трудити да УВЕК И СВУГДЕ користим само наше лепо писмо: ЋИРИЛИЦУ.
Препоруке:
53
0
20 четвртак, 12 јануар 2012 17:57
Василије Клефтакис - 1
Хвала аутору, г-ну Танасићу, на овом изванредном, информативном и ангажованом тексту! Да! Како он каже: „Ово је, наравно, могуће само у друштву у коме су суспендоване све моралне и културне вредности...“, као и да : „Колоплет ове три темељне националне мане, необразованости, малодушности и среброљубља, надуваних до бесмисла у савременој Србији, лежи у темељу проблема са којима се суочава наша данашња култура ....“. Међутим, не треба сметнути с ума да су и поменута новинарка (Попадићева), као и њен лист само мали точкићи у државном механизму, који из све снаге тежи да се “упасује“ у оно што, као нека “Покондирена тиква“ , уображава да је неки безалтернативни рај: ЕУ. (Наставак следи)
Препоруке:
47
0
21 четвртак, 12 јануар 2012 17:57
Василије Клефтакис - 2
(Наставак)У тој својој слепој тежњи, државни механизам је спреман да зажмури на све и жртвује све – па, што да не: и своје национално писмо, које је - да се изразим (да би боље схватили) на “Their master’s voice“ –у: cornerstone српског националног идентитета. Када већ цитирам г. Танасића, дозволите да поновим и закључак мог текста: „За оздрављење положаја ћирилице неопходно је да постоје воља државе да се он поправи, као и инструменти за њено адекватно спровођење (јасни, недвосмислени закони и санкције за њихово кршење), јер то уопште није, и никада није ни било, језикословно, него искључиво политичко питање. Једини проблем је: а шта је воља државе Србије?“
Препоруке:
46
0
22 четвртак, 12 јануар 2012 18:58
Милоје (прави)
Аутор текста је направио грешку, и то велику, када дејство државних служби у испуњавању уставне обавезе да се пише ћирилицом ИЗЈЕДНАЧАВА са дејством државе у испуњавању уставне премисе да је КиМ део Србије.
ПОРЕЂЕЊЕ ОВЕ ДВЕ СИТУАЦИЈЕ ЈЕ БЕСМИСЛЕНО И НЕМА ОСНОВА У СТВАРНОСТИ.
Управо, државне институције МОГУ и кажњавањем натерати на коришћење ћирилице АЛИ кажњавањем (кога???) не могу бити јаче од огромне силе УСА и НАТО држава.
Зато је поређење ове две ситуације бесмислено и наноси штету ефектима који су се хтели постићи овим чланком.
Ја пишем ћирилицу, и тамо где радом, сви мени "подређени" на овај или онај начин, ПИШУ ЋИРИЛИЦУ. Не плашим се да ме неко оптужи за "кршење људских права" (јер ја одмах, обрнем посматрање, и оптужим "тужиоца").
Препоруке:
27
1
23 четвртак, 12 јануар 2012 19:16
Николай
Немојте кривити новинарку. Заиста, није она крива. Њој је речено да напише такав текст и она је то урадила. Да је написала нешто што иде у корсит српском писму, тај текст никада не би био објављен, а новинар, ако му не излазе текстови, може полако да почне да купи прње.

Не правдам је, само кажем да не треба на њу бацати дрвље и камење, већ на уредништво, тј. оне који воде "Политику".
Препоруке:
26
9
24 четвртак, 12 јануар 2012 19:17
Небојша Малић
Слажем се са аутором да је садашња ситуација последица свеопште и систематске кампање затирања и разарањ. Али свако од нас може да томе пружи врло ефективан отпор једноставно користећи своје писмо. Значи, никад кусом латиницом - из принципа и основне писмености.

Уосталом, сви боговетни електронски уређаји који се ових дана производе имају уграђену ћирилицу (на пример, iPad). Чак штавише, аутокоректура коју ти исти уређаји користе чини кусу латиницу далеко непрактичнијом, пошто све што људи куцкају окреће на енглески.

Остаје политичка страна проблема. Окрени-обрни, увек на крају изађе да је уклањање квислиншке и компрадорске власти предуслов за све промене набоље. Побуна против зла почиње малим корацима. На пример, ћирилицом.
Препоруке:
41
0
25 четвртак, 12 јануар 2012 20:34
alkar@bs
nepravedno nas ,iz neznanja ,optuzujete-hrvati vama nisu krali ćirilicu već se radi o ranosrednjevjekovnoj bosančici-jednom tipu bosansko-hrvatske ćirilice koja se dijelom naslanja na srpsku ćirilicu,ali srpska ćirilica je u osnovi sasvim drugo pismo.
Препоруке:
2
53
26 четвртак, 12 јануар 2012 20:37
из_Норвешке
@ Небојша Малић

А ти Малићу пређи на Андроид уређаје, па не него да ће коректура престати да ти излази на енглеском, него ћеш моћи и да имаш и остало на српском! Барем ти је блог на ћирилици, а ускоро надам се да ће ти и блог првајдер бити српски са српском ћириличном адресом ;)
Препоруке:
21
4
27 четвртак, 12 јануар 2012 21:42
банедрал
У свему томе и јесте виц.Наметање абецеде(латиница је германско латинска) са непостојећим кукицама и квачицама изнад латиничног С и то је то.Још само да нас поунијате и ето нових Хрвата.
Препоруке:
23
2
28 четвртак, 12 јануар 2012 22:16
zakeralo
Како неко лепо рече све то раде "југословени у нашим редовима". Тачно. Управо то. С тим што од 100% Југословена које ја познајем 20% су полу-Хрвати или полу-Босанци, за које би такав наднационални идентитет можда и био оправдан, а 80% је наша сељачка која се стиди места рођења и кондири се 130% посто, трудећи се да исто сакрије.
Препоруке:
38
0
29 четвртак, 12 јануар 2012 23:16
Загор
@alkar
А ви сте, видим, велики зналац.
Па кад је тако, просветлите нас и објасните откад та раносредњовековна "босанчица" постоји, како је настала, откуд је дошла и чиме се конкретно разликује од српске ћирилице?
Узгред бисте, као "алкар" могли навести неку светлу страницу из историје борбе Хрвата против Турака, пошто је и "Сињска алка", је л те, успомена на хрватску "витешку борбу" против Османлија, о којој ми, непросвећени бизантинци, не знамо ништа... као и "чињеница" да је "ојкање" - хрватски певачки стил...
Препоруке:
36
1
30 четвртак, 12 јануар 2012 23:22
трт
Када је реч о положају ћирилице код нас довољно је само погледати страну Дигитална Народна библиотека Србије. Ту је све дато на латиници, чак и наслови као Објавленије. Све је писано латиничним словима уз коришћење тврдих и меких знакова и слова старословенског писма!!! Погледајте!
Препоруке:
27
0
31 четвртак, 12 јануар 2012 23:58
Бели Орао
Пријатељима. Драги пријатељи, да ли имате утисак да им се много жури?
Препоруке:
22
0
32 петак, 13 јануар 2012 00:57
Марко Дарковић
Мишљења сам да не постоји свест о писму у народу и на томе мора да се ради. Како неко да пише ћирилицом када је свуда око њега латиница. Неки су чак и заборавили ћирилицу, док већину баш брига за писмо. На томе треба да раде учитељице, наставници, школа, универзитет, академија, црква. У моје време, у основној и средњој школи писмени из српског смо морали да радимо на ћирилици и латиници наизменично.
Похвалио бих доцента Правног факултета Владимира Вулетића који захтева од студената да пишу колоквијуме ћирилицом док латиницу не прегледа. То би био модел који би требало да користе сви који раде у школи или на универзитету. Требало би радити и на афимирмацији ћирилице али не агресивним и примитивним кампањама већ тако што ћемо указати да је она савршеније и лепше писмо, једино писмо којим су писали наши преци. Још је Доситеј тражио у царском граду Вијени ''кирилска слова''.
Препоруке:
33
0
33 петак, 13 јануар 2012 02:18
подршка !
Веома солидан чланак, хвала аутору на њему!
Радим у школи и пре краја првог полугођа сам рекао ученицима да донесу ђачке књижице с испуњеним рубрикама за личне податке ЋИРИЛИЦОМ. Неколико њих је донело књижице, упркос томе, испуњене латиницом, "родитељи им попунили". Вратио сам им књижице, морали су да купе нове. Тако ће научити и они и родитељи.

(Је ли неко рекао "Студио Б" и Тимофејев?)
Препоруке:
35
0
34 петак, 13 јануар 2012 04:00
Сарајлија
Одличан текст!

И латиница и ћирилица потичу из грчког алфабета.
Мислим да сви можемо да се сложимо да је ћирилица савршенија и много ближа свом извору.
Препоруке:
18
1
35 петак, 13 јануар 2012 10:26
Sceptical Bystander
@ Сарајлија

Наравно да ћирилица јесте савршеније писмо, ако не и савршено.

Поента је ипак у томе да је ћирилица наше писмо. Одустајање од ћирилице је одрицање и одустајање од самих себе.
Препоруке:
32
1
36 петак, 13 јануар 2012 11:42
Саша
@коментар
Може и тако, само се мора трагати за решењем. Код вашег решења, мањкаво је то што пореску олакшицу дајете некоме а некоме не. Треба погледати шта закон о употреби писма каже, јер се може десити да ови који форсирају хрватску латиницу то раде по закону. Знате, у Србији није ретко да су закони у колизији са Уставом. Устав Србије је писани Устав, али постоји и "устав" неписани, а то је оно што се диктира из иностранства, па се многи закони усклађују управо са њим, а не са Уставом Србије.
Препоруке:
13
0
37 петак, 13 јануар 2012 13:51
Дарко Бабић
Латиничар -> Због тога што је ћирилична СМС порука три пута скупља мобилни телефони се неће течнички прилагођавати члану 10. ставу 1 . Устава Републике Србије.
Ћириличар -> Не, ниси разумео! Ја хоћу да шаљем поруке на ћирилици без обзира на цену коштања услуге.
Латиничар -> Ти не знаш шта је добро за тебе самог.
Ћириличар -> :'-(
Препоруке:
22
0
38 петак, 13 јануар 2012 14:04
Sceptical Bystander
@ коментар
@ саша

Бесмислено је давати пореске олакшице за нешто што није факултативно, већ обавеза, али се може опорезовати непожељно понашање, као што је напр. издаваштво на српском језику и латиничном писму или дискриминаторне тарифе у мобилној телефонији.

Латиницу би наравно требало комплетно избацити из школског програма, а енглески, немачки, француски и др. алфабет ће деца савладати учећи ове језике, као што је рецимо случај у Бугарској.

Ја припадам генерацији која је писала задатке наизменично на ћирилици и латиници и у томе видим један од корена проблема - резултат је био да ни сами не примећујемо на ком писму читамо и пишемо или попуњавамо ћириличне формуларе на латиници, што је све израз наше азбучно-абецедне шизофреније.

Ипак, вероватно је најважније да се промени перцепција ћирилице и латинице, т.ј. да латиница буде виђена као оно што јесте - писмо искомплексираних.
Препоруке:
23
0
39 субота, 14 јануар 2012 01:17
хоћемо ли дочекати?
Надам се да ће први следећи градоначелник Београда наредити да се уклони она срамота, невиђена ни у доба окупација, с латиничним таблама за називе улица у центру града! За то треба имати здрав језички и културни осећај и чврст морално-политички интегритет, који ови сада на власти немају.И треба довести ТВ "Студио Б" као званичан јавни информативни сервис Града у ред у истом погледу..
Препоруке:
16
0
40 субота, 14 јануар 2012 02:52
Realista
Неки мислилац (велики или народни) је рекао: "Не бој се ни писменог ни неписменог већ ПОЛУПИСМЕНОГ". Баш ова последња врста које би требало да се бојимо је завладала нашом државом и културом. Не кажем ни да они чине већину нити да су најбројнији али су "завладали".
Данас нису модерни "вуковци", врло добри или одлични ученици.Одличне оцене у школи се најрадије добијају "сналажењем" и "довијањем" а не учењем и знањем.
Наша деца су промућурно увидела да се у данашњој Србији знање не цени и да школованост и обрзовање не гарантују било какав солидан статус у друштву.Имају утисак да "улудо" троше време у школи док криминализована и аналфабетска мањина убире плодове из државне, друштвене и економске кризе
Када полуписмена мањина влада писменом већином онда већина која види све апсурде тренутног стања не диже глас бојећи се реакције "полуписмених на власти".Писмени су подјармљени.
Само у таквој ситуацији је могуће подсмевање сопственој култури и писму за рад "ЕУ без алтернативе".
Ужас!
Препоруке:
15
0
41 субота, 14 јануар 2012 10:47
хомер
мени су најаднији они који се нервирају што гугли и фејсбук дају код српског језика искључиво ћирилицу
Препоруке:
21
0
42 субота, 14 јануар 2012 10:59
хомер
ево на шта сам мислио http://www.elitesecurity.org/t423192-0-Zbog-cega-nema-srpske-latinice-komandi-menija-Samo-cirilica

хвала људима (нашим) који су задужени за локализацију гугла као и многобројног софтвера, мозиле, влц плејера итд
Препоруке:
16
0
43 субота, 14 јануар 2012 18:28
Василије Клефтакис
@хоћемо ли дочекати? : „...Надам се да ће први следећи градоначелник Београда наредити да се уклони она срамота, невиђена ни у доба окупација, с латиничним таблама за називе улица у центру ..“ Са овим, најблаже речено “Покондиреним Тиквама“ – тешко. Али – некад било, сад се приповеда: Управник града Београда, Коста Ј. Туцаковић је одмх по ослобођењу од Аустроугара, 1.11.1918 г., издао следећу наредбу: "Управа града Београда. Свим квартовима и комесаријатима: Непријатељ за време окупације натерао је наше трговце и јавне радње те су на радњама истицали фирме латиницом написане. Наређујем да се ове фирме од данас за пет дана промену, а у року од двадесет дана истакну фирме ћирилицом сходно Закону о радњама. Кварт ће се постарати о извршењу мог наређења, исто објавити и са сваким ко по њему не би поступио – казнити по надлежности." (Живети у Београду 1890-1940, стр. 432. Документа Управе града Београда. Историјски Архив Београда, Београд, 2008. Та наредба је тада била из
Препоруке:
26
0
44 понедељак, 16 јануар 2012 03:33
Мистер Но
Да ли је неко дигао глас против увођења латинице у називе улица у Београду??? Брука и срамота за Србе и Србију. Престони град уништава сам себе!!!
Препоруке:
10
1
45 понедељак, 16 јануар 2012 16:26
thinking maize
Аутор: "Срећом по Србију, њена култура одавно више не похађа њену „културну сцену“, као што њени грађани све чешће отварају почетну странцу „Гугла“, „Фејсбука“ или „Википедије“ уместо „Политике“, „Блица“ и „Данас“." Па да ДОДАМ: " и НСПМ уместо Е-novina и B-92"! Више пута сам писао о МЕРАМА које ваља предузети за РЕХАБИЛИТАЦИЈУ употребе ћирилице, па нема потребе за понављањем, сем да подцртам пример једног коментатора о одлуци београдског градоначелника о ПОНОВНОЈ ОБАВЕЗНОЈ ЈАВНОЈ УПОТРЕБИ ЋИРИЛИЦЕ, по ослобођењу Београда 1918! Сад наш "пријатељ" "alkar"! "Босанчица" није "bosansko-hrvatska ćirilica", већ ЛОКАЛНА БОСАНСКА ВАРИЈАНТА СРПСКЕ СРЕДЊОВЕКОВНЕ ЋИРИЛИЦЕ, коришћена у предтурско и турско доба. Хрвати су се ОДРЕКЛИ НАЦИОНАЛНОГ писма ГЛАГОЉИЦЕ још на сплитском сабору 925 г.! За то "захвалите" краљу Томиславу, који ОДБАЦИ Гргура Нинског и ГЛАГОЉАШЕ! ПОКУШАО је ХРВАТСКУ глагољицу да ОБНОВИ краљ Александар Карађорђевић конкордатом са Ватиканом, али "ЦРКВА у Хрвата" је то МИНИРАЛА!
Препоруке:
5
0
46 уторак, 17 јануар 2012 03:13
Воја 1/4
Пре него што прочитах закључак овог текста хтедох да пошаљем коментар да се не слажем само са једном реченицом у тексту. Ипак, не слажем се ни са закључком. Прво на реченицу са којом се не слажем: "Нашим маркетинг компанијама је „јефтиније“ да за рекламе производа увезене из иностранства користе исте рекламне плакате са истим натписима на енглеском (као што је увозницима до скора било „јефтиније“ да упутства за руковање тим производима не преводе на српски)..."

Ја бих Вас замолио да ми наведете један прехрамбени производ (можда и постоји неки али је ту се ради о максимално 1% производа) који се продаје у Србији и који на паковању има исписану спецификацију садржаја или упутство за припремање ћириличним (српским а не македонским или бугарским) писмом.
Препоруке:
5
0
47 уторак, 17 јануар 2012 03:14
Воја 2/4
Да пређемо на закључак са којим се не слажем: "Када они, на пример, данас захтевају да се новчано кажњава коришћење латинице, они само пристају на наопаку идеју да се вредност писма изједначава са његовом финансијском исплативошћу, па законском интервенцијом желе да ћирилици „подигну вредност на тржишту“."

Људе генерално мотивишу две ствари: 1) страх и 2) јасан циљ. Страх је јако добар извор мотива уколико нежељена последица долази непосредно после одређене радње. Што је већи временски размак између радње и последице, то мањи утицај страх има на мотивацију. Рецимо, срчани проблеми ретко кога мотивишу да не конзумира масну храну осим ако се налази у зони ризика (иако би конзумирање масне хране током следећих 30 година могло да изазове инфаркт). Ако ово применимо на ћирилицу, ретко кога може да мотивише чињеница да ће српска ћирилица изумрети кроз 50 година уколико се не старамо о њој. Много бољи мотиватор би било учинити латиницу скупљом.
Препоруке:
5
0
48 уторак, 17 јануар 2012 03:17
Воја 3/4
Јасан циљ је, поготово на дужи рок, много бољи извор мотива. Најбољи пример за ово су спортисти који морају много труда да уложе током дугачког временског периода да би стигли до постављеног циља (ако икада и стигну до њега). Примењено на ћирилицу, она (као и остатак српске културе) ће изумирати све док народ као један од својих циљева не постави и неговање и развој српске културе и у врх тога уврсти ћирилицу. Да би се дошло до таквог расположења у народу, мора прво да се промени расположење код оног дела друштва које има новац и контролише јавно мњење. А то се постиже "страхом", т.ј. поскупљењем латинице.
Препоруке:
5
0
49 уторак, 17 јануар 2012 03:19
Воја 4/4
Зато имам предлог који ћу да изнесем овде и надам се да ће аутор, или неко други коме су доступни медији или ко има контакте са "правим људима", учинити нешто по том питању. Предлог се своди на то да грађани имају право да се информишу о садржају прехрамбених призвода (и друге робе, као и упутства за коришћење) на уставом прописаном језику. У супротном спецификација садржаја губи свој смисао. Зашто се нико (барем људи који су се посветили очувању ћирилице) не сети да прође по продавницама, запише одређен број производа и један по један пријваи надлежним институцијама због кршења устава? Ја лично нисам у могућности да то урадим јер сам одрастао и живим у иностранству па нити нисам довољно упућен у функционисање институција републике Србије, нити проводим довољно времена у Србији.

Срдачан поздрав и хвала на овако добром тексту.
Препоруке:
6
0
50 уторак, 17 јануар 2012 16:52
Александра
Текст достојан „Политике“, мада не знам да ли је „Политика“ достојна њега.
Браво!
Препоруке:
3
0
51 субота, 21 јануар 2012 08:56
Данило Шеган
Успут, не би било згорег да се поменутих седам падежа и користи: „маркетиншка компанија“ (ил' „рекламно предузеће“, да сачувамо и језик, а не само писмо) уместо „маркетинг компанија“, као и „уместо ‘Политике’, ‘Блица’ и ‘Данаса’“ уместо „Данас“ (а незграпност израза се у српском језику може избећи употребом именице испред, „уместо дневних новина ‘Данас’“).
Препоруке:
3
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер