петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Судбина културног блага Срба из Хрватске

Kоментари (25) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 24 јануар 2012 02:13
с.ј. Наше благо тамо није безбедно, али ни овде.
Да имамо владу, уместо марионетске пијуне, уложило би се у изградњу одговарајућег објекта за Народни музеј, јер је садашњи не само у фази распада, већ и неподобан за те сврхе. Садашња зграда би требала бити само изложбени простор и зграда-матица, а праву зграду музеја, сајзмолошки изоловану, отпорну на напад бомби, и слично, требамо изградити. Подземни простор, лабораторије за конзервацију... Све је то потребно да би се благо чувало како доликује.
Препоруке:
31
1
2 уторак, 24 јануар 2012 02:18
ex srbin
Balvani su bili i ostala naša kultura, uostalom evo ih i na Kosovu još uvek.
Parola gde je srbin to je Srbija glave će nam doći !
Препоруке:
5
67
3 уторак, 24 јануар 2012 09:40
Милорад Станојловић
Неподношљиво тешка судбина Срба из Хрватске, али и у Хрватској, није довољна Србији за памет, па да Србима овде врати имовину, а то исто да тражи и од Хрватске.
Грамзивост београдских републиканаца и њиховог режима није прихватљива етички, социјално, политички, цивилизацијски и, најважније, државнички.
С поштовањем и уважавањем,
СРПСКИ ЛИБЕРАЛНИ САВЕТ
Препоруке:
20
1
4 уторак, 24 јануар 2012 10:45
siniša @ ex srbin
Verovatno i jesu balvani vaša kultura, a mi autentični Srbi imamo i druge primere kulture.

Srba ima od Aljaske do Australije i nikome ne pada na pamet da pravi državne teritorijalne pretenzije tamo gde su Srbi da bude i Srbija.

Srbi imaju državno pravo, odnosno Srbija je tamo gde postoje međunarodna potvrda srpske državnosti, pa i tamo gde je ta državotvornost nasilno i nezakonito ukinuta. Da budem konkretan Srbi su imali državotvorno pravo na delu teritorije Hrvatske koje je preneseno na Jugoslaviju, a koje je ukinuto prvo istrebljenjem Srba iz Hrvatske u Drugom svetskom ratu, a zatim izbacimavanjem Srba iz hrvatskog ustava kao državotvornog naroda i konačno etničkim čišćenjem Srba iz Republike Srpske Krajine osnovane od Saveta Bezbednosti Ujedinjenih Nacija.
Препоруке:
39
1
5 уторак, 24 јануар 2012 10:59
pm
Sinisa je dabome sasvim u pravu.
NDH2 htela bi bastinu Srba i Srpske Krajine, ali i dalje okupira tu istu a njen narod je sto pobila sto, nadamo se ne zanavek, prognala.
Ako su ovi novi u NDH2 zaista drugaciji od njima tamo prethodnih, onda i Pusiceva i njeni sadrugovi dobro znaju koji je pravi i jedini pravedan redosled poteza: najpre Srpska Krajina, pa Srbi svi koji to zele nazad i u nju i u novu, normalnu H, i samo sa njima skupa, njihova, srpska kulturna dobra.
Препоруке:
26
1
6 уторак, 24 јануар 2012 11:36
Љута трава на љуту рану
Коментаришите, за почетак, српском ћирилицом о српском наслеђу.

Хвала.
Препоруке:
16
8
7 уторак, 24 јануар 2012 12:04
alkar
prva pravoslavna crkva u mom kraju datira iz 1395 g.u dragoviću kod vrlike.tada se tu naselio dio srpskog stanovnistva koji je nakon kosovske bitke iselio najprije u bosnu a odma zatim i u vrlički kraj.po svim dostupnim podacima radilo se o dvjestotinak stanovnika koji su naselili područje toka cetine od vrila do bitelića.veće naseljavanje se odnosi na 1599.kada je izbjegli srpski narod dobio imanja uz granicu austrougarske i turske i bili graničari.tako da o nekom "milenijskom "postojanju srba nema ni govora.srbi su doseljenici u raznim vremenima i prilikama a ne autohtoni narod na području danasnje hrvatske,naravno da im to ne umanjuje demokratska prava osim prava na rat i stvaranja srbije u hrvatskoj oruzjem i na tuđoj krvi.zato gospodine budimir ne politizirajte kao sta to inače radite iz mrznje prema nama u svim tekstovima.sta se ne vratite u hrvatsku,abolirani ste?
Препоруке:
4
46
8 уторак, 24 јануар 2012 13:00
Милић Петар
Први списи о Сплиту (граду под именом Сплит -да не изврнете моје речи) писани су на ћирилици.
То је у камере ХРТ у емисији "Екумена" или "Мир и добро" рекао фратар који је списе показивао, притом рекавши: "то је својеврсни феномен, који је познат као сплитска ћирилица, од старе српске се разликује само по дебљим линијама, те их многи поистовјећују".
Ово Алкар не може смислено објаснити, не може нико, зато и јесте феномен, али ето нека покуша објаснити: повијест Барање, Истре и Дубровника у Хрватској, или да не иде далеко у тисућљетну прошлост, нека каже просто на којој се страни Хрватска борила у Првом светском рату и наведе неке хрватске војне јединице или истакнуте војсковође.
ПС. Алкар, да смо Ти толико страни и туђи -пустио би нас на миру.
Препоруке:
30
1
9 уторак, 24 јануар 2012 15:16
Ruzica Vujovic
@Alkar
Srbi su u krajevima koje spominjete autohtono stanovnistvo, ali su se tu i doseljavali iz drugih srpskih zemalja (i odseljavali odatle u druge srpske zemlje). Razlozi za odseljavanje i brojne konverzije u katolicanstvo su nasilje i povremeni teror Katolicke Crkve, pre svega kroz konvertite (dojucerasnje pravoslavce).

Vrlo je moguce da ste i Vi potomak neke od tih autohtonih ili u kasnijim seldbama iz jedne u srpsku zemlju preslih pravoslavnih, kasnije katolizovanih porodica. Vase kontinuirano prisusvo na ovom sajtu i ton prepun jetke zavisti su, blago receno, indikativni.

Sto Vam ne umanjuje pravo da budete i katolik i Hrvat, ne manji nego oni ciji su pretci oduvek i bili Hrvati i katolici (prevashodno na kajkavskom govornom podrucju). Ono na sta nemate pravo je falsifikovanje istorije.
Препоруке:
21
0
10 уторак, 24 јануар 2012 16:11
marin
nisu svi pravoslavci u hrvatskoj srbi.srpka pravoslavna crkva se proširilana području kraljevine jugoslavije ako se ne varam tek 1920 kad je sebi pripojila pravoslavna imanja i crkve a sve vjernike proglasila srbima.možda netko od gostiju portala to malo bolje pojasni.pozdrav.
Препоруке:
1
18
11 уторак, 24 јануар 2012 16:12
marin
nisu svi pravoslavci u hrvatskoj srbi.srpka pravoslavna crkva se proširilana području kraljevine jugoslavije ako se ne varam tek 1920 kad je sebi pripojila pravoslavna imanja i crkve a sve vjernike proglasila srbima.možda netko od gostiju portala to malo bolje pojasni.pozdrav.
Препоруке:
0
13
12 уторак, 24 јануар 2012 16:30
Бели Орао
@Пријатељима. Воли @Алкар више 5 минута на НСПМ него годину у ЕУ.
Препоруке:
15
0
13 уторак, 24 јануар 2012 16:53
Милић Петар
Манастир Српске православне цркве Крупа изграђен је подно Велебита, 1317 година после рођења Христовог.
Е, сад сам у правој дилеми: да ли верујем Алкару или Марину? Један каже да су Срби дошли после 1389. и Косовске битке, док други твдри да се утицај СПЦ проширио уз несрећну Краљевину СХС, после 1920.
Опростите што се пецам, нећу више, јер тако само скрећемо од теме текста и удовољавамо онима који због тога и шаљу коментар.
Препоруке:
8
0
14 уторак, 24 јануар 2012 18:17
alkar
ja san govorio o svomen kraju,a new o krupi sta neznači da vi niste u pravu.ali nikad ova zemlja nije bila srpska pa niti neće,dobrodosli ste gosti i točka.hrvati su na isti način dosli u vojvodinu i nikad im nije palo na pamet da zatraze da je to hrvatska.kako to vama nije palo na pamet-da poštujete one koji su van ukazali gostoprimstvo.
Препоруке:
1
12
15 уторак, 24 јануар 2012 19:54
Милић Петар
@Алкару
Говорите о "свом крају", па да Вас онда упознам с "Вашим крајем", читајте пажљиво: од Врлике до Обровца има 109,47 километара.
Ово су подаци са сајта ХАК (Хрватског ауто клуба), и по њима испаде да сте провокатор.
Узгред буди речено Обровац (у чијој је близини манастир Крупа) се налази северозападно од Врлике (Вашег краја), а шта ради тамо у беспућу повијесне збиље Кроата, и како је тамо доспијела, питaјте се.
Верујте у што год хоћете, али је истина једна.
Препоруке:
15
0
16 среда, 25 јануар 2012 00:06
marin
evo sam malo sam pribavio podatke koji su zanimljivi....do 1918 na prostostoru nove države postojalo je pet autokefalnih pravoslavnih crkvi...mitropolija kraljevine srbije...mitropolija kraljevine crne gore...karlovačka mitropolija za podučje hrvatske i slavonije..bukovinsko-dalmatinska mitropolija za negdašnje austrijske zemlje...i carigradska vaseljenska patrijaršija za bosnu i hercegovinu sanđak kosovo i metohiju te makedoniju.ujedinjenje je provedeno 13.svibnja 1919 i plaćeno je obeštečenje patrijaršiji carigradskoj a 30 kolovoza 1920 objavljeno je utemeljenje srpske patrijaršije kraljevstva s,h,s.pravoslavlje je potvrdilo svoju nacionalnu ulogu i time što se pravoslavna crkva 1920 prvi put prozvalo svojim nacionalnim srpskim imenom...d.ivčević..jugoslavenstvo i jugoslavenska nacija.beograd 1989.strana26.eto toliko .lijep pozdrav
Препоруке:
1
12
17 среда, 25 јануар 2012 20:58
alkar@milić
moj kraj je od vrlike do sinja-36 km,tj područje bivse općine sinj.ne sporin ja da srbi nemaju neke crkve na tom području ali katoličkih ima sto put vise.otkud su tu i u tom broju to vi sebi objasnite.a istina je jedna .od crkve svetog spasa na izvoru cetine(koju ste provali prisvojit 1984)iz 9 st(u to vrime nema nijedan pisani ili klesani dokaz o postojanju srba u ovim krajevima)u kojoj su franački svećenici pokršćavali hrvate pa do danasnjih dana ovo je hrvatsko-katolički kraj.ako ne virujete dođite,budite mi gost,imat ćete uvid u sve sta je govorin.
Препоруке:
0
4
18 среда, 25 јануар 2012 22:09
с.ј. @marin - Оно што вам друг марин (и дружина) не говоре.
СПЦ, о којој знате тако врло мало, је настала 1219. Тада су сви Срби унутар Немањићке државе потпали под њену јуриздикцију. Она је била јединствена све до њеног де факто укидања 1463. После тога је део епархија потпао под В.П. а део је остао у српским рукама. Пећка патријаршија (која је имала више имена током своје дуге историје) се поново обнавља 1557. када под њену јуриздикцију потпадају сви српски крајеви унутар Османског царства (цела БиХ, Србија, добар део данашње Македоније, укључујући Скопље, део данашње Бугарске, и део данашње Румуније, тада насељен Србима, Далмација и Славонија), као и предели насељени Србима ВАН граница О.Ц., укључујући целу Војну крајину, Хрватску, Мађарску.. ПАТРИЈАРХ је чак ИМАО ЈУРИЗДИКЦИЈУ И НАД КАТОЛИЦИМА У БиХ (Којих је наравно и онако било мало). Тако бива до 1766. После тога Срби унутар О.Ц. бивају потчињени Цариграду, а они ван су под Карловачким Митрополитима, наследницима патријарха, и од цара признатим представницима СВИХ Срба.
Препоруке:
6
0
19 среда, 25 јануар 2012 22:23
с.ј. @marin - Оно што вам друг марин (и дружина) не говоре. ДРУГИ ДЕО
Што се самог народа у БиХ тиче, добро је познато њихово порекло, они су Срби, и они су били или припадници Српске цркве (Херцеговина и део Босне), или Цркве Босанске. Познато је из историјских извора да је теорија о богумилима ЛАЖНА, и да сама Црква Босанска НИЈЕ била 'богумилска' (т.ј. ЈЕРЕТИЧНА), већ да су њена учења била догматски исправна, и у складу са православним веровањем. Њихова веровања су сасвим неповезана са Римокатоличком црквом, и показују све оне препознатљиве православне црте. Они су једноставно догматски православци који су, стицајем околности, били канонски одвојени од остатка Цркве, и предвођени локалним дједовима (т.ј. архијерејима). Они су постепено и канонски постали део СПЦ за време краља Твртка I('Краља СРБА, и Босне, Србије и.т.д.'), православца, и последњи дједови су се придружили СПЦ негде крајем 14. и средином 15. века. У 16. веку нема ни помена било каквих богумила, нити С.Б.
Препоруке:
5
0
20 среда, 25 јануар 2012 22:44
с.ј. @marin - ТРЕЋИ ДЕО
Што се Срба у данашњој 'Хрватској' тиче, они су пределе данашње Далмације насељавали од самог доласка Словена на Балкан. Приморски градови су били вазали Бизантије, баш као и Венеција, југ Италије, и.т.д. Они су били под утицајем Византије, што је и разлог уа глагољичке мисе међу делом данашњих 'Хрвата'. Касније је католички утицај превагнуо у неким крајевима, посебно због чињенице да су католици били нетрпељиви према другима (упоредите то да третманом католичких Дубровчана у Србији и Босни).
Добро је познато и то да је Друбровник био насељен Србима, и да се његово становништво (посебно у горњим редовима) махом изјашњавало као такво све до краја 19. и почетка 20. века, када су Аустроугарске власти покренуле своју против-Српску кампању, и променле ствари. Зна се и којим језиком су говорили, и којим језиком су говорили прави Хрвати. Срби од 16. века бивају позивани од стране мађарског краља да населе опустеле пределе, они то чине, и касније формирају Војну крајину.
Препоруке:
5
0
21 петак, 27 јануар 2012 09:33
alkar@sj
lako je pamfletima i politikantstvom tumačiti povijest.vama odgovara to kako ste rekli i romantizirate tu ognjistarsku velikosrpsku teoriju zabluda i mitova-ja san povjesničar i u godinama studija i poslije kod pisanja nekih radova,morao sam istrazivati sve izvore ,pa i vase,da ne spominjem bizantske,franačke,i sve dostupne javnosti-nikad vi u tim dokumentima nebi nasli uporiste za takve paušalne izjave i tvrdnje o nasoj povijesti.napamet ispolitiziraste povijest u velikosrpskom svjetlu.
Препоруке:
1
5
22 петак, 27 јануар 2012 20:39
с.ј. @alkar
Гади ми се да вам се обраћам, али реда ради.

Ово није из памфлета, веч из исторјиских извора које нико не може фалсификовати. И Византијски извори, и археологија, и Франачка хроника, и Папе које су се обраћале Дубровчанима, и сами некадашњи Дубровчани и њихова архива, говоре једним гласом. Цела римска провинција далмација је била насељена Србима, Дубровчани су били Срби (они словенског порекла), и говорили српским језиком. Себе ни у једном тренутку нису назвали 'Хрватима', осим у последњев веку. Чак и ваши савесни историчари, којих је увек било мало, а данас најмање, су признавали ту истину.

Но, то нама није ни битно, јер то не угрожава наш народ. То је на периферији нашег народног бића. Вас, пак, то угрожава, и то ставља у опасност целу вашу савремену националну идеју, и зато сте ви од самог почетка губитничка страна. Али не брините, ми Срби нисмо као ви. Сасвим смо срећни да оставимо Дубровчане где јесу. Све што желимо су наши православни крајеви.
Препоруке:
2
0
23 субота, 28 јануар 2012 21:46
alkar@sj
nadmeni ste i neiskreni prema povijesti kao znanosti i povijesnoj istini kao esenciji povijesti.nisam za raspravu s vama na tako prizemnom nivou pokazivanja respekta prema nasoj povijesti.
Препоруке:
2
2
24 уторак, 31 јануар 2012 10:53
šajkača
Najveća kočnica za progres Srba i Srbije je upravo velikosrpska ideologija i svetosavska demagogija.
Koliko vidim, još uvijek je u modi i jedno i drugo.
Zato nam se vidi!
Препоруке:
2
2
25 среда, 01 фебруар 2012 02:51
Ivan
neko rece nije istina da Srbi prave drzavu svugdje gdje zive. Slazem se, prave je samo tamo gdje ih ima dosta da naprave oruzanu pobunu :)

A netko dobro rece, mitomanija i pravljenje drzava svugdje gdje Srbin zivi vas je dovoljno unazadilo da se konacno toga odreknete.
Препоруке:
1
2

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер