петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Живећи геноцид

Kоментари (41) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 18 јануар 2012 00:50
Сарајево
потпуно тачно! одлична анализа али како даље?
Препоруке:
50
0
2 среда, 18 јануар 2012 00:56
Здравко
Свака вам је златна и љековита али шта да се чини? Ова истина нема куда да се пробије до оних који очекују овакве дијагнозе и траже спасење. Умјесто тога засути смо гомилом лажи и глупости за одвлачење пажње. Нова српска политичка мисао је као кад из заврнуте чесме медија, ипак, кап по кап, цурка вода истине. На жедну и испуцалу земљу заведеног народа. И зато ВАМ ХВАЛА!
Препоруке:
48
0
3 среда, 18 јануар 2012 01:55
Srđa
Odličan tekst. Nedostaje uspostavljanje penzija kao način za razbijanje porodica, posebno seoskih (komunisti imaju problem sa seljacima, jer su samostalni). Dakle, decentralizacija i poreska reforma?
Препоруке:
22
0
4 среда, 18 јануар 2012 02:46
Збуњен
Ко су ти ликови Српски културни клуб? Мало, мало па њихови текстови овде? Иначе, супер је анализа. Оштра и према народу и према лоповима на власти.
Препоруке:
32
0
5 среда, 18 јануар 2012 06:50
Misa
Potpuno tacno, ali sta sa tim. Nisam video da imate ikakvo resenje. Jos jedan iz mase tekstova koji samo kukaju, ne dajuci nikakvu alternativu sadasnjem stanju.
Препоруке:
13
8
6 среда, 18 јануар 2012 08:39
Горан Гаврић
Мишо и Сарајево,
Ово није кукање, већ покушај анализе. Разни разлози се помињу за пад броја Срба, али ретко где сам видео да се прича оно најбитније, о политици власти која има елементе геноцида.
Ако мислите да би мој текст о томе како изаћи из кризе, променити власт, дати плате незапосленим трудницама, реформисати социјалну политику, помоћи паровима с децом, променити систем... био јако битан и користан, врло радо и лако ћу га написати :)
Препоруке:
27
3
7 среда, 18 јануар 2012 08:46
Dejan
Mnogo toga je tacno,ali autor clanka navodi sovjetska okupacija,a kada su to Sovjeti okupirali Jugoslaviju?Sovjetske trupe su bile na prostoru Srbije u periodu septembar, pa do najkasnije decembra 1944.godine,kada su usmerili svoje snage ka Budimpesti.Pomogli su Titu da uspostsvi svoju vlast i to znacajno,ali sovjetskih trupa posle decembra 1944.godine nije bilo vise na teritoriji Srbije,nisu cak ni uspostavljali svoju vojnu upravu i formirali organe vlasti,nego je to cinila KPJ.Postoji sporazum Tita i Staljina iz septembra 1944. po kome vlast na teritoriji Jugoslavije gde dodje sovjetska armija,preda organima formiranih od lokalnih komunista.Drugo poziva se na predratnu elitu koja je bila za narod, dovoljno je procitati Arcibala Rajsa, pa videti kako je ta elita bila za svoj narod, kada su obicni ljudi ginuli za Srbiju kako se ona ponasala u Prvom svetskom ratu.I po cemu se tadasnja elita razlikuje od ove,apsolutno po nicemu.Ista prica,samo novi akteri.
Препоруке:
39
2
8 среда, 18 јануар 2012 10:34
Марио Калик
За похвалу је ауторова критика данашњег катастрофалног социјалног стања као резултата тзв. транзиције. Али осврнуо бих се на његове опаске о комунизму.

Шта, између осталог, аутор каже о том периоду?

1. "Сам комунизам у Србији је одликовао привредни раст и развој, те индустријализација"

2. "становништво је расло, људи су живели у градовима, како-тако, добијали станове, удавали се и женили, добијали децу, неко двоје, неко једно, али деце је било"

3. "Фирме...како мање које су запошљавале пар стотина радника, тако и велики системи који су запошљавали на хиљаде и десетине хиљада људи", изграђене за време комунизма, пропадају у транзицији

4. "Друштвена имовина, државна имовина, или тачније ко зна чија имовина", створена у комунизму, "или је пуштена да пропадне или је приватизована"
Препоруке:
20
2
9 среда, 18 јануар 2012 10:36
Марио Калик
5. "Нови властодршци стварно све оно што је стварано деценијама пустили да једноставно пропадне и зарасте у коров, стотине хиљада људи је остало без радних места, стотине хиљада породица без прихода"

6. "У српским градовима пропадала је индустрија. Не само ЕИ, Застава, железаре, ливнице, Гоше, Генкси, МИНЕЛи, ПКБови, ПИКови, Југоалати, већ и локалне фирме које су се бавиле производњом хлеба, меса, млека"

А онда поред, односно након свега овога говори о "педесет плус десет година комунистичке окупације", "комунистичкој диктатури", "догмама КПЈ", лицемерној комунистичкој елити којој је "ужа Србија смрдела на народ", и "комунистичком гнојиву" из које израстају "покондирене тикве" данашњих властодржаца.

Није ли ово, најблаже речено, самопротивречно?!
Препоруке:
12
7
10 среда, 18 јануар 2012 10:37
Марио Калик
Ваистину, баш страховита окупација, диктатура, догме и гнојиво из којих израстају привредни раст и развој, индустријализација, раст становништва, стамбена изградња, стварање и проширење породице, фирме које запошљавају на стотине хиљада радника, са некаквим приходима, под друштвеном или државном имовином (или ко зна чијом, небитно), све то стварано деценијама.

И баш одвратност према смрдљивој ужој Србији у којој се у Нишу подиже ЕИ, у Крагујевцу Застава, у Смедереву железара, у Севојну ливница, у Смедеревској Паланци Гоша, и по другим србијанским местима фирме које су се бавиле производњом хлеба, меса, млека.

А занимљива је и логика с почетка текста. "У последњих двадесет година...источна Европа бележи пад од око 11% становништва", а поред транзиције, "проблем је очигледно у комунизму". Ваистину, ових двадесет година од пада комунизма било је време комунизма.

Па докле ће више загрижени антикомунисти да узвикују "и после комунизма - комунизам"?!
Препоруке:
23
6
11 среда, 18 јануар 2012 10:56
Гал
Совјети су владајућој класи дали оно што их је занимало. Њих није занимало умирање сељака од глади, често оних из побуњених подручја, већ опстанак на власти.

Имали су Совјети своја искуства да се глад контролисано производи и да у глави изнад гладном стомаку успешно сламају сваке индивидуалне мисли и идеје, а лако примају оне које врхушка лиферује са јединим циљем, остати и данас на власти.
Препоруке:
8
4
12 среда, 18 јануар 2012 10:57
Лаповац
Што се тиче самог текста, 99% у мету, али сам на коментар самог аутора дао минус. Па превалите већ једном преко језика сви ви који критикујете садашње стање, који је могући пут за макар ублажавање последица. Очигледно да успостављени систем не само да много не ваља, него је и погубан за народ, односно већину становништва. Нити је добро да се власт смењује на четири године, јер за четири године може много да се упропасти, нити је решење смењивати их сваке године, јер опет за годину дана не може нешто значајно да се поправи. А сваки избори су ем скупи за државу, ем су згодна прилика за велику грабеж, и све то опет преко леђа народа. Ја сам овде једанпута понудио неко размишљање о некој врсти слободног плебисцита становништва за оцењивање актуелне власти сваке године, којим би она могла да се смени, а да то не буду класични избори. Али садашњем партократском систему то свакако не би одговарало, а они држе Скупштину и преко ње манипулишу народом. И како ту сад нешто променити.
Препоруке:
15
1
13 среда, 18 јануар 2012 11:13
Лаповац
наставак
Окрени, обрни социјализам је ипак по мом субјективном мишљењу био и бољи и много поштенији за већину. Али наговорише нас да срушимо кућу која нам је нешто била тесна за живот а сад више нисмо у могућности да изградимо нову. Пружили су нам прилику да видимо како то изгледа и кад немаш кућу и кад мораш да очекујеш туђу милостињу.
Препоруке:
19
3
14 среда, 18 јануар 2012 11:16
Милић Петар
Мене радује нешто, наизглед неприметно у тексту: наиме аутор Србе посматра као целину!
Препоруке:
22
0
15 среда, 18 јануар 2012 12:09
Бојан
Ауторова запажања су тачна и ту нема шта пуно да се дода. По мени, требају нам следеће значајне ствари:

1) Србија и Српска треба на неки начин да се уједине. Тиме бисмо смањили трошкове администрације (агенције, министарства..) и имали на располагању више новца за развој. Истовремено, та држава треба да се квалитетно регионализује, гдје ће бити створено више центара који би окупљали 0,7-1,2 милиона становника. Србија и РС заједно имају близу 9 мил.ст. значи 8-11 регионалних центара. Дио институција распоредити по тим центрима и другим администартивним мјерама спријечити даљу београдизацију. Постојање већег броја центара са одговарајућим надлежностима би повећало компетитивност. Ако имамо само једну институцију, тешко је да је поредимо са другима, и временом та институција постаје аждаја по питању броја запослених, а пуж по питању ефикасности и ефективности. Ако бисмо имали више регионалних институција исте врсте, лакше би било међусобно пратити перформансе и подстицати унап
Препоруке:
11
0
16 среда, 18 јануар 2012 12:11
Бојан
2) Треба нам патриотска и ауторитарна власт, која би након периода 5-10 година полагано вршила транзицију ка демократији, али српској верзији демократије, на сличан начин као што то раде Русија или Кина. Нема довољно времена, а и наивно је очекивати да би таква организација могла да се појави сама од себе или да еволуцијом, избором најбољих, мирним путем преузме власт. Морамо да се помиримо са чињеницом да нам за ову промјену треба примјена насиља. Знајући то, можемо унапријед да разрадимо критеријуме како би то насиље било примјењивано само тамо гдје је заиста неопходно и у обиму који ће гарантовати да се не претвори у еквивалент камбоџанске диктатуре или још једну верзију лоповског клана какав је прије имао СПС, а данас ДС. Исто тако мислим да интелектуалци у Србији не треба да бјеже од тога. Имајући у виду да смо кроз историју спољном непријатељу могли да се супротставимо само силом, тако треба да разумијемо да је данашње стање пропасти довело до тога да силом морамо оградити кукољ
Препоруке:
12
0
17 среда, 18 јануар 2012 12:11
Бојан
3) Слобода. У Србији данас, као и прије 10, 20, 30 година, нема истинске слободе. Ако вам за посао касирке треба веза, то значи да живите у неслободном друштву. Тамо гдје нема слободе, нема развоја људских потенцијала, нема наталитета, напретка, модернизације. Свака власт која дође треба то да има у виду. Треба да поставимо границе једни другима и самима себи, тако да се слобода не злоупотребљава.
Препоруке:
17
0
18 среда, 18 јануар 2012 12:12
Бојан
4) Смјена генерација. Свака власт која дође, било на чело државе или на чело организације, мора ово да има у виду. Смјена генерација подразумјева одржавање континуитета кроз правовремено припремање и избор наследника. Држава којој треба исти суверен да влада 50 година нема будућности - то смо видјели на примјеру СФРЈ. Сви треба да се учимо да је одговорност индивидуална, да смо сами одговорни за своје животе и за своју државу. Данашња власт учи народ инфантилности кроз промовисање култа ЕУ - тако не морамо сами да преузмемо одговорност, јер ће се други побринути за нас. Ова смјена генерација значи и успостављање правила да једна особа на некој управној функцији не треба да проведе више од два узастопна мандата. Институција којој је исти човјек директор 20 година најчешће је запарложена у прошлости, неефикасна и функционише на минимуму потенцијала.
Препоруке:
12
0
19 среда, 18 јануар 2012 12:13
Бојан
5) Дијаспора треба да се организује и са својих 5 милијарди годишње врши притисак на власт. Како? Тако што ће један или два мјесеца блокирати слање дознака. То ће да се одрази кроз финансијски систем и свака власт ће морати мало боље да размисли шта чини.

Из овога треба да нам буде јасно да куцкање на тастатури и сједење иза ТВ-а неће пуно помоћи и да је потребна жива акција.
Препоруке:
14
1
20 среда, 18 јануар 2012 12:48
паја патак
@Dejan: Ипак, она предратна елита – бар онај њен привредни део, разликовала се у много чему од садашње “елите“. Ако ништа друго: погледајте само колико је задужбина, и са којим све хуманитарним и просветним циљевима (који су се итекако спроводили) некадашња српска елита за собом оставила? Прошетајте старим деловима насеља у којима се још увек могу разазнати натписи на зградама о томе, размислите мало о томе и Ви - и они који одобравају Ваш коментар. Комунисти су их све уништили и опљачкали. А – шта ради садашња “елита“? Ако се прихвати Ваше мишљење: „ I po cemu se tadasnja elita razlikuje od ove,apsolutno po nicemu.Ista prica,samo novi akteri“ , може се доћи једино до следећег закључка: пошто је извор људског материјала за стварање елите и “елите“ један те исти народ – а све оне су исте и апсолутно се међусобно не разликују, и ниједна ништа не ваља – онда не ваља ни њихов извор (сам народ, који није у стању да изнедри ваљану елиту). Да ли сте то хтели рећи?
Препоруке:
16
2
21 среда, 18 јануар 2012 13:45
Starac Milija
Podaci o stopi nataliteta koji su navedeni u tekstu nisu tačni. SAD i EU imaju poslednjih 20 godina stopu nataliteta koja ne varira mnogo, od 13 promila do 17 promila, što se uklapa sa malim natalitetom velike većine bele rase od Pacifičke obale SAD do Vladivostoka. Jednom rečju bela rasa se ne množi nego stagnira.
U Kanadi, SAD, i u nekim zemljama EU, broj stanovnika se održava useljavanjem i nešto većom stopom nataliteta imigranata.
Stopa rastave brakova je katastrofalna takođe kod bele rase, kada se uporedi sa drugim regijama, i drugim kulturama kao što je Indija. Srbi se ne izdvajaju previše od prilično sumorne demografske slike koju pokazuje bela rasa.
Jedino što možemo tvrditi je da je kod bele rase došlo do propasti patrijarhata, za razliku od drugih rasa gde se još kako tako održava.
Препоруке:
11
0
22 среда, 18 јануар 2012 14:25
Nemac
Po mom mislenju, samo pojedini ovde na forumu su dotakli srz problema. Ipak, mora se poci, posle dovrsene kvalitativne analize (ova ovde to nije ) treba preci na kvantitativnu (Bojan, Starac Milija na pr. su je tek napomenuli). Generalno, dakle, kada se uvide globalne teskoce, na red dolaze problemi u uslovima i u okviru mikro i mezoponasanja ljudi (porodica, odnosi polova, prijatelji, komsije, "obicaji","tradicija", opstina, njihova organizacija). Onda ljudi koji o tom pricaju obicno dignu ruke. Resenja ima, nisu bas ni teska, mada ima da se radi, ali, sto se tice delovanja, to nije vise pitanje pojedinaca vec grupa, manjih, pa vecih. I za tu okolnost ima resenja. Medjutim... Postenog rada nema.
Препоруке:
10
0
23 среда, 18 јануар 2012 17:59
Dejan
@paja patak
Osecam se prozvanim, da nipodastavam narod kojem pripadam.Niti sam imao nameru nito mi je bilo na pameti.Ja sam samo konstatovao cinjenicno stanje i sistem vrednosti koji vlada u narodu kojem pripadam.Da li u Srbiji postavljaju po sposobnostima ili po podobnosti?Ja bih voleo da u Srbiji vlada meriokratija,ali ta ista elita generise podobne a ne sposobne.Koliko je unistenih sposobnih ljudi, ako su sposobni skrajnuti su, a dosli podobni.I ta zla kob prati Srbe.Moj narod ima mane i kao Srbin imam pravo da ukazem na to,ali tako ima divne osobine koje cu uvek da pohvalim.I ono sto je ukazivao Arcibal Rajs u svojoj knjizi doolazim nam glave.A na narodu koje pripadam je, da li ce da promeni taj sistem vrednosti,ili kao narod necemo da postojimo.
Препоруке:
7
0
24 среда, 18 јануар 2012 20:44
Marko Gay
@ Марио Калик

Па докле ће више загрижени антикомунисти да узвикују "и после комунизма - комунизам"?!


Ne mozete ocekivati od ljudi koji licno nisu imali negativna iskustva s kapitalizmom (npr Gorbacov u SSSR-u ili Ceda Jovanovic u Srbiji) da budu protiv njega samo zato sto su kapitalizam mrzeli njihovi preci.

Vecina najvise veruje svom iskustvu.

Ljudi koji pamte “kapitalisticku” bedu izumrli su u Severnoj Americi i Evropi jos 1980-tih. Eto npr u SSSR-u, smrt Suslova je verovatno ta prekretnica.


@ Лаповац

Па превалите већ једном преко језика сви ви који критикујете садашње стање, који је могући пут за макар ублажавање последица.


Uvodenje postojeceg stanja je pocelo medijskom kampanjom i na isti nacin se moze promeniti.


наговорише нас да срушимо кућу а сад више нисмо у могућности да изградимо нову


A ne, mogucnost je uvek otvorena, bukvalno i ovog trenutka.
Препоруке:
4
1
25 среда, 18 јануар 2012 21:21
Marko Gay
@ Бојан

држава треба да се квалитетно регионализује, Дио институција распоредити по тим центрима и спријечити даљу београдизацију. Постојање већег броја центара са одговарајућим надлежностима би повећало компетитивност


Niste objasnili zasto regioni. “Kompetitivnost”? Sta sprecava sadasnje opstine da se takmice? Beogradizacija? Sta sprecava Srbiju da donese zakon kojim bi se zabranilo smestanje bilo kog drzavnog organa u Beogradu?


Треба нам патриотска и ауторитарна власт


Ako bi bila autoritarna, srpska vlast bi nuzno bila slabasna, uplasena i od svoje senke a kamoli stranih faktora.

Najaca i najstabilnija je vlast vecine. Srbija je ekonomski neuspesna i povija se pred americkim ambasadorom upravo zato sto vecina u Srbiji NE odlucuje.

Nama je jeftino kupiti politicara u autoritarnoj drzavi, eto npr egipatskog Mubaraka. Ali ako odlucuje ceo narod, onda moramo korumpirati ceo narod – a to vec opterecuje americki budzet.
Препоруке:
2
1
26 среда, 18 јануар 2012 22:13
Раде
"Раширене приче о томе како је узрок пада рађања то што „девојке неће на село“ или „хоће само новац“ су у највећој мери бесмислена претеривања. Колико је само мушкараца са села који арче своје „њиве и волове“ по кафанама, стриптиз баровима и јавним кућама уместо да стварају породицу. Колико је размажених маминих синова који о браку и мушко-женским односима имају средњовековне погледе, а уместо улагања у рецимо изградњу куће новац улажу у певаљке?"
Мислим да ова тврдња аутора није на месту. Младићи који, упркос масовном егзодусу становништва са села, остају тамо да се баве пољопривредом, заслужују поштовање и дивљење, а не презир. Зато кафане, кафићи и ноћни клубови представљају једну врсту уточиште и неку врсту утехе за ове људе. И сушта је истина да девојке масовно напуштају села и мања места и тамо се никада више не враћају.Ја сам томе и сам сведок. Иначе,текст је одличан.
Препоруке:
3
2
27 среда, 18 јануар 2012 23:00
Бојан
@Marko Gay
Niste objasnili zasto regioni. “Kompetitivnost”? Sta sprecava sadasnje opstine da se takmice? Beogradizacija? Sta sprecava Srbiju da donese zakon kojim bi se zabranilo smestanje bilo kog drzavnog organa u Beogradu?

Нема довољно простора за објашњење. Код региона имам у виду сличност са аустријским системом. Тамо њихове земље/länder имају доста надлежности. Примјер: покрајинска здравствена осигурања. Тренутно су нека од њих у минусу, а некима добро иде. Када се то деси, онда се постави питање како је другима боље,а ови у дубиози, и тако дођу до разлога и промјене шта треба.Надаље,покрајине се међусобно такмиче око привлачења инвеститора, улагања у иновације,технологију итд..међусобно се пореде,такмиче и коригују.

Ako bi bila autoritarna, srpska vlast bi nuzno bila slabasna, uplasena i od svoje senke a kamoli stranih faktora.

Више сам мислио да користи ауторитарније методе и инструменте односно да има капацитет да спроводи непопуларне мере
Препоруке:
0
0
28 среда, 18 јануар 2012 23:44
опасност одозго
СВЕТЕ СУ РЕЧИ: ДОСТА ЈЕ!

„Румунска буржоазија је имала своју раскошну цркву у Паризу, а ми смо у предворју те цркве имали право да молимо тамо неког српског, византијског, нашег Бога. Карађорђевићи и наша буржуазија из времена монархије, они који су тада били моћни, нису стигли једну циглицу да ставе на манастире, да обнове Косово. Ко су ти људи који нису умрли од срамоте, него је морао да дође комунизам па да, рецимо, ставља кров на Сопоћане, на Студеницу, да спасава манастире од шалитре?”

ПЕЧАТ бр. 164, 2011 год.

Милорад Бата Михаиловић
Препоруке:
3
1
29 среда, 18 јануар 2012 23:46
опасност одозго - наставак
дакле, о предратној елити одн. "елити":

Карађорђевићи ништа нису учинили у својој земљи, у својој прћији, да помогну српству да човечанству нешто што припада целом свету, чија је вредност универзална, правили су вештачки Опленац, смањивали дужине Светих ратника по принципима стручњака неке немачке фирме, иако је лепо Леонардо израчунао да треба да буде највише шест до седам глава у телу човека...Ту не само да нису биле фреске, већ мозаици, што је много више монденско.
Препоруке:
2
1
30 четвртак, 19 јануар 2012 23:40
Сидарта
Све док нам устав почиње са "Србија је држава српског народа и свих њених грађана" Србија ће пропадати. Кад постанемо национална држава где су сви држављани Срби онда ћемо моћи да причамо о опстанку.
Препоруке:
3
1
31 петак, 20 јануар 2012 03:13
Sve dok su svi strucni za sve:)
Ako se izbrise i to da je drzava srpskog naroda, onda ni kraj 21 veka srbi nece docekati:) Ko se imalo razume u geostrateske pojmove, zna sta je nacionalna drzava, a to je drzava koja je stvorena od i za jedan narod ( u ovom slucaju srpski ). Fantazmogorije da svi budu srbi su samo dokaz necijeg totalnog neznanja i prava, i istorije i politike realnosti. Ideja da svi u jednoj drzavi budu jedan narod je u osnovi politika na topljenje manjinskih grupa koju u sadasnjim uslovima otvoreno nemozemo sprovoditi.Ukinucete im jezik u skoli, zabraniti da se izjasnjavaju, sta? :)
Suptilno da, ali i za to treba blagonaklnost svetskih sila. To su nemci odradili u 18. veku, grci i bugaru u 20, ali u ovom momentu je nemoguca. Slazem se da su manjine (za onoga koji nece da izigrava naivnu budalu:) ) veliko zlo srpskog naroda, i krive skoro za sve, jer danas zajedno sa okupatorom razaraju zemlju. Ali resenje je oslobodjenje od okupacije i onda se te ideje mogu sprovesti. Normalno, nastavak
Препоруке:
1
0
32 петак, 20 јануар 2012 03:25
Odgovor Sidarti nastavak
A ako se zalazete za politiku gradjanske drzave, odlicno. Pa glavni cilj zute okupacije uopste nije brisanje K i M iz ustava, nego upravo clan 1. Ustava. To je zadnja brana da se posle mladjine regionalizacije, potpuno razbije srpska drzava i srbi podloze faktickom unistenju. Znaci ispravno se zalazete, i ima sanse da uspete pri ovakvim srbima:)
Ili zamisljate da ce neko iz preseva i onaj iz sente, pa i onaj hrvat iz beograda nekad voleti ovu zemlju?:)
Takav stepen naivnosti samo ukazuje zasto i dokle ce srbi propadati.
Inace sa tekstom se slazem, a resenje hmm
Resenje pocinje promenom svesti i ponasanja, ali je znak pitanja dali su srbi uopste dovoljno mudri za preobrazaj, pre svega dali su dovoljno lukavi ili ce ostati naivci kao dosada, koji vole da ih ,,vole,,:)
Ostanu li takvi, dzaba sva ovakva pisanija. Ako nemozes biti svetska budi regionalna sila, samo jaki od kojih se okolni boje imaju sansu, ostali mogu da pisu po forumima hehe
Препоруке:
0
0
33 петак, 20 јануар 2012 18:25
Турас
Ово је чиста анализа Нема,никакве идеологије. Ми Срби смо једноставно народ где је ДС власт успела да актуализује политички кошмар,по систему завади па владај.Обзиром да су на власти западни стипендисти овај коментар следеће године биће реално још гори.Захваљујући србској слози.
Препоруке:
1
0
34 петак, 20 јануар 2012 22:44
Горан Гаврић
Не могу да вјерујем гдје све одоше коментари на овај текст... задрже ли се коментари икад на теми текста или увек прича иде овако, шта коме падне на памет? Онда је свеједно који текст се коментарише. Подсети ме на неке патриотске трибине на којима сам био, чим гост говорник заврши, почну да скачу фантоми из публике и причају неке своје приче, углавном мање него више повезане с оним о чему је говорник причао :)
Наравно, овде не мислим на све коментаторе. Осврнуо бих се на неке:
@ Dejan, да ли ће совјетску окупацију одржавати Црвена армија или локална агентура, свеједно је. На предратну елиту се не позива, спомиње се чини ми се у једној реченици, у којој пише: "Она елита која је била из Србије, која је волела Србију, нестала је у комунистичким чисткама, а можда и раније." Дакле, износи се сумња и у природу елите пре комунистичке, али тиме се не негирају страшни ефекти које је комунизам имао по физичко уништавање и после однарођено васпитавање српске елите.
Препоруке:
0
0
35 петак, 20 јануар 2012 22:47
Горан Гаврић
Ма какви да су били интелектуалци Краљевине, после црвене окупације дошао је потоп. Елиту која је владала Краљевином Србијом, која је била школована, паметна, способна, патриотска, која је ослободила српске земље, за њом треба жалити и на њу се треба угледати. @ Марио Калик, кад год ми неко брани комунизам, ја се сетим реченице из представе "Ђенерал Милан Недић" у којој ђенерал одговара зашто мрзи комунисте. Прво, доказивати погубност комунизма данас, 2012. године, је нешто у шта стварно нисам спреман да се упуштам, то ми дође као полемисање колико је куга лоша. Друго, видим поплаву "неокомуниста" по разним патриотским медијима и форумима. Претпостављам да су то неокомунисти. По мени, ви сте пројекат. Како лепо објасни један од бивших Отпораша недавно: сад имамо и студенте Марксисте, деведесетих су сви били четници. Превише је хомогена била Србија за нечији укус, откуд васкрсавање Маркса и Енгелса.
Препоруке:
1
0
36 петак, 20 јануар 2012 22:58
Горан Гаврић
Дивоте комунизма дивно описујете, постоји само један проблем - логика вам је за нулу. Ако је после црвеног зла дошло слично или горе зло, то не значи да је усташоидни србождерски Брозов режим био добар.
@Лаповац,од утопија нема никакве користи. Решење је једноставно, да би Срби престали да изумиру, потребно је да престане подвргавање Срба животним условима који проузрокују наше уништење и отклањање услова који спречавају рађање унутар народа, односно да престане геноцид који економским средствима спроводи власт.
@Старац Милија, нисам говорио и наталитету већ порасту броја становника, а нисам говорио ни о расама.
@Марко Гау,предност западног "капитализма" јесте управо та што је сиромаштво заборављено.
@Раде,као мушкарцу никада ми неће бити јасно да неко не може да се ожени "јер су девојке отишле". Сваљивање свега на девојке ем није истина ем је мало мизогино. Како би бранио земљу неко ко није у стању да се ожени? Какав је то човек и Србин? Какав је то мушкарац?У мом селу - никакав.
Препоруке:
0
0
37 петак, 20 јануар 2012 23:03
Горан Гаврић
Критичарима елите у Краљевини - много ми миришете на браниоце комунистичког геноцида над Србима.
У вези промене свести - наведите ми у историји народ који се променио "колективном променом свести". То је неки хипи идеал, као сви ћемо да се променимо, и збир тога ће бити да ће друштво само од себе да се побољша. Ко зна било шта о историји зна да такве ствари функционишу колико и мрмот замотач чоколаде.
Кад народ нема где да ради, леба да једе, од чега да издржава жену и децу, решење није "промена свести" већ хлеб, радна места, развој економије. А ни развој еконмије не иде "променом свести".
Препоруке:
1
0
38 недеља, 22 јануар 2012 18:21
Dejan
@Goranu Gavricu,
Postovani gospodine Gavricu,ne smatram sebe zajapurenim covekom koji skace na nevazne sitnice.Citiracu Vas tekst"Иако кривити искључиво друге за своје проблеме најчешће звучи као неосновано пребацивање кривице, морамо да признамо да су турска окупација, аустроугарска агресија, енглеско гурање у рат са Хитлером, рат са Хитлером, совјетска окупација, комунистичка диктатура, разбијање Југославије, санкције и НАТО агресија".Ja sam lepo pitao kada je bila sovjetska okupacija Jugoslavije?Vi ste upsteno odgovorili nije bitno da li su lokalni ili Crvena armija uvodi koministicki poredak.Jugoslovenski pokret je zajedno sa albanskim jedini auteticni komunisticki pokret koji je nastao bez pomoci Sovjetskog Saveza.Sovjeti u jesen 1944.godine pomazu Titu da dodje na vlast u Srbiji.I sad dolazimo do pitanja, a gde su posle toga Sovjeti.Otisli.A srpski komunisti su ubijali komunisticke protivnike u jesen 1944. godine i pocetkom 1945. po gradovima Srbije , a ne jedinice NKVD.
Препоруке:
1
0
39 недеља, 22 јануар 2012 18:58
Dejan
@ Goranu Gavricu
Ja nisam nijednim svojom recenicom,Vas vredjao ili osporavao Vase stavove,na jedan kulturan i civilizovan nacin pitao,na osnovu cega tvrdite da je bilo sovjetske okupacije.Nisam nikakav fantom,sebe smatram vaspitanom osobom i takav pokusavam da budem u raspravi gde koristim agumente i cinjenice.Da ste sovjetsku pomoc Titu obuhvatili recenicom komunisticka diktatura,taj termin bi bio dovoljno prihvatljiv i ne bismo polemisali.
Препоруке:
1
0
40 недеља, 22 јануар 2012 22:56
Горан Гаврић
@Дејан,
Совјети су преко своје агентуре и директном војном акцијом окупирали Краљевину Југославију, ја КПЈ не сматрам независном организацијом. Комунистички покрет у Југославији није никаква "самородна" појава већ агентура Коминтерне, односно Стаљинова. И само смештање Југославије у совјетску зону утицаја је последица договора Стаљина са западним савезницима. Пошто је довела своју испоставу на власт, Црвена армија је отишла даље, то је истина, али долазак КПЈ на власт у Југославији сматрам совјетском окупацијом. То што су се после Стаљин и његов агент разишли је друга ствар.
И да, ово питање је потпуно секундарно за текст.
Препоруке:
0
0
41 четвртак, 26 јануар 2012 11:37
Predrag Pajic
Do ovog dela autor dobro razmislja
Raširene priče o tome kako je uzrok pada rađanja to što „devojke neće na selo“ ili „hoće samo novac“ su u najvećoj meri besmislena preterivanja

a posle upada u feministicko posramljivanje muskaraca i prenebregava presudni uticaj te drustveno unistavajuce ideologije. Steta. Trebalo bi da procita "Mit o patrijarhatu" Vladislava Djordjevica, jedinu knjigu nekog srpskog autora koji ozbiljno analizira feminizam.
Препоруке:
1
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер