четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Милица Делевић: Зашто је у Србији тежак разговор о Европи

Kоментари (11) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 04 децембар 2011 14:00
Зоран
Чланак пун општих места и мантри које употребљавају тзв. курсисти из Мађарске и Швајцарске, зависи ког је ранга. Иначе, пошто сам у прилици да контактирам поједине стручњаке из седишта ЕУ, ова ауторица у седишту ЕУ изазива само подсмех. Наравно. политичари из њима знаних разлога дају политичке изјаве којим аублажавају такве ставове. Недавно је један од стручњака ЕУ јасно рекао да у Србији није нашао на личност реформског капацитета.Све ово говори да садашња власт у Србији није у стању да направи ефикасну власт која је доступна и у служби грађанима а некорумпирана или бар са смањеном корупцијом.Очигледно да је ауторица ово место добила политичком погодбом, а не као стручњак. Међутим, она слика све нас и када разговарамо са колегама у иностранству црвенимо и ми који нисмо ни у једној партији.
Препоруке:
21
1
2 недеља, 04 децембар 2011 14:09
Даг
Ово су размишљања технократе који живи од свог посла,а тај посао је процес учлањења у ЕУ. Експерти нису ни политичари ни државници да би морали да воде рачуна о државним и политичким разлозима. Међутим, веома су корисни за спиновање јавности, што се обилато употребљава.

Услов за пријем у ЕУ увек је само један, онај текући! Редослед услова одређују они, према својим политичким разлозима. Сада је за ЕУ приоритет имплицитно признање независности КиМ од стране Србије. То не схватају само експерти.

Када добију то признање од Србије, добићемо кандидтуру - шарену лажу на неодређено време, а минимално 10 година. За 10 година ЕУ ће бити нешто сасвим друго (Федерација европских држава)и тако у круг. То је игра без граница, али временских. Ово би један експерт већ морао одлично да разуме!
Препоруке:
25
1
3 недеља, 04 децембар 2011 14:33
s.p.Lajković
Ko o čemu ova o evropi...
Препоруке:
17
2
4 недеља, 04 децембар 2011 14:33
В. Георгијевић
Госпођо Делевић, будимо поштени:

1. хапшење Хаџића, Младића и Караџића јесте истицано као последњи услов;

2. признавање Косова је прћуткивано, а сада се истиче (немојте ви то да прећуткујете);

3. нисмо могли да живимо од навођења претприступих фондова као разлога за срљање у ЕУ;

4. па смо унилатерално отвориоли границе за бесцарински увуз из ЕУ.

Дакле, будите поштени , госпође Делевић, и оканите се те непоштене пропаганде.
Препоруке:
26
1
5 недеља, 04 децембар 2011 15:14
А.Ђ.
Проблем је у томе што се ЕУ у нашем друштву посматра као вредност по себи. У таквим околностима било какав дискурс, а нарочито онај у оквиру школе рационалог избора, где се калкулише шта јесте, а шта није у складу са националним интересима, није могућ. ЕУ је у симболици наметнута као нормативистички идеал, нешто што се не подвргава логици консеквенцијалности, већ је она све ни у чему, ваздух у боци. Госпођа Делевић неопходан дискурс о значају, корисности и сврисходности ЕУ за Србију не треба нити може да започне. Њен положај је везује за административне послове за прикључење ЕУ, стога се њено иступање у јавности мора протумачити као притисак на њу од стране власти, јер се забележава осетан тренд опадања подршке ЕУ. Па чак и она као чиновник мора да рекламира ЕУ општим тумачењима разлога народног незадовољтсва њоме. Да би се започела иоле озбиљна расправа у јавности, мора се превазиђи једноумље које влада на нашој медијској сцени коју контролише велики капитал.
Препоруке:
19
1
6 недеља, 04 децембар 2011 15:42
.....
Хтели су нас понижене, избомбардоване, раскомадане и снисходљиве. Хтели су нас под својим условима, без поноса и без Косова. И добили су, и инсталирали су, боље речено, такву власт и такве трабантске партије, власт бескичмењака и климоглаваца, опозицију бескичмењака и климоглаваца, који до бесвести понављају мантру – Европа нема алтернативу. Све има алтернативу, драги пријатељи, алтернатива рату је мир и обратно, да није тако не би било Термопила и Галипоља, Мојковачке битке и Ватерлоа, Косовске битке и Солунског фронта; алтернатива животу је смрт, алтернатива свађи је помирење, алтернатива мржњи је љубав, алтернатива поносу су уњкавост и снисходљивост. Само породица и отаџбина нису алтернативни! И можда ваздух?А бивши пионирски и омладински руководиоци, поносни носиоци штафете, партијских књижица и функција, данашњи министри и опозициони лидери су управо такви. Снисходљиви до гађења и презира.
Препоруке:
26
1
7 недеља, 04 децембар 2011 15:58
s.p.Lajković
Njen posao je inače drukanje Briselu šta sve nismo ili jesmo uradili, mada je akcenat na onom NISMO.
Oni joj plaćaju na mesečnom da bude cinkaroš svoje zemlje .Pa se sada ona kao pita.Ne pada joj na pamet da napiše u izveštaju bar da nije fer da ti neko proda rog za sveću kao što Evropa to sada čini...
Препоруке:
10
2
8 недеља, 04 децембар 2011 16:05
aca
1.Европа је код нас престављена као божанство иако смо на основу искуства тј. тона бомби ,требали смаатрати врагом .
2.Док нас је же­ља да иде­мо ка божанству ује­ди­ња­ва­ла, пи­та­ња ко­ја је би­ло по­треб­но ре­ши­ти да би­смо та­мо сти­гли – од­нос с Цр­ном Го­ром, са­рад­ња с Три­бу­на­лом у Ха­гу, Ко­со­во – де­ли­ла су нас (јер су то у ствари захтјеви врага). За­то је „бег” у европ­ски дис­курс био при­ро­дан по­ку­шај да кре­та­њем ка не­че­му што ве­ћин­ски же­ли­мо (мислимо да желимо ), по­стиг­не­мо и ка­кву-та­кву са­гла­сност и о оно­ме што нас раз­је­ди­њу­је ( што нам штети ). Та­ко су про­блем по­ста­ли не­што што ре­ша­ва­мо због европ­ске ин­те­гра­ци­је, а не за­то што је то на­ма ва­жно .
Тако смо као корисно прихватали оно што је за нас некорисно . А то видимо када се окренемо , гдје је Држава из 2000. , зашто КОсово независно 2008 ? , зашто уништена економија ?зашто процес отпадања војводине ? зашто проблеми са МАђариам и Бошњацима ? зашто Власи? зашто -500 000
Препоруке:
12
1
9 недеља, 04 децембар 2011 18:51
FORum LIvi
3.Тачно је да је важније мењати Србију од бележења поена које за то даје ЕУ, али је тачно и да подсећање, помоћ, па и притисак који ЕУ чини да би се то десило јесу у великој мери гарант одвијања овог процеса. Можете исто тако рећи да сте, што се вас тиче, у браку с вама привлач­ном особом. Али, свакако је угођај потпунији ако то и она зна и дели.
Pored pritisaka u smislu posticaja , od 90. do danas , pritisak je bio uvek na stetu Srbije , na smanjenje njenog GEO-STRATESKOG polizaja i znacaja .Cesto su nametana kontradiktorna resenja za recimo Bosnu , Hrvatsku ili Kosovo ali uvek na stetu Srba .Cesto su krseni medjunarodni sporazumi , Medjunarodno pravo ili rezolucije OUN sve u cilju nekonvencionalnog pritiska koji su proglasavani za ,,izuzetak koji treba da potvrdi realnost na terenu,, Toliko izuzetaka da je jedino pritisak , ne postovanje prava postalo pravilo za odnos prema Srbiji.
Nasu kucu treba ocistiti , okreciti , uraditi reforme koje trazi 21,vek ,raditi na miru i saradnji!
Препоруке:
7
1
10 недеља, 04 децембар 2011 21:54
Stari Znanac
Ovakvi tekstovi ne zasluzuju da se o njima puno prica.
Препоруке:
3
1
11 понедељак, 05 децембар 2011 01:09
!!!
Сестро драга, Србија неби требала имати дилему око ЕУ-чланства. Најбоље да се одрекне те политике и да своје проблеме тако реши како Србији одговара а не ЕУ-у или САД-у. И није истина да је ЕУ најбоље решење за Србију, неможе онај ко је нас растурао и убијао да нама буде решење. Где нас та политика водила, види се. Кад би ми све те услове испуниили шта ће нам онда ЕУ? Кад би средили , привреду, финанције, корупцију, правосуђе ... шта ће нам онда ЕУ? Да нас ограничава? Ако би имамли јаку привреду онда би морали ЕУ данак плаћат. Значи логика улаза у ЕУ је да никад привредно неојачамо и увек овисни од њихових фондова да будемо??? Шиптари кад би ушли са нама у ЕУ имали би право по целој Србији да се настањују, сигурно би ишли прво на југ Србије који је ретко насељен. идт. итд.
Препоруке:
2
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер