среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Прољеће (арапско), тринестог у децембру

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 19 мај 2011 15:11
Плодови гнева
Највећи део проблема у свету последица је постојања, на северној хемисфери, државе која се простире од атланске до пацифичке обале. Док она не буде уништена, а њено самоуверено, простачко становништво и њена малоумна политичка идеологија не буду били сведени на разумну и прихватљиву меру, проблем се неће моћи решити.
Треба обратити пажњу на Јапан, после катастрофе. Такав народ је изгубио Други светски рат!
Препоруке:
26
1
2 четвртак, 19 мај 2011 17:38
J Jovanovic
Nazalost i ako bude pobeda,bice gorka...Sto bi rekao prost covek,zao mi je civila...*(onih pravih)
Препоруке:
24
0
3 петак, 20 мај 2011 08:21
Sajber Mileva
Ако је раније и било сумњи у позадину дешавања у арапском свету, јутрос су те сумње доагнане. Мало пре рекоше на ТВ да је Обама изјавио "Демократске промене у арапским земљама су окренуле нову страницу у спољној политици УСА"

А и даље се свуда кува, само не у земљи са најригиднијим режимом у отм крају: Сауди Арабији. А зашто се тамо ништа не дешава, ваљда је јасно и најзагриженијим УСАфилима
Препоруке:
12
0
4 субота, 21 мај 2011 09:33
Одбрана и последњи дани
Аутор је дубоко заглибио у либијски песак. Приликом аналитике дешава се да из тачних чињеница извлачите погрешне закључке и да из нетачних чињеница извлачите праве закључке што мислим да је случај када је поглавље о Либији у питању. По мом мишљењу нетачно је то да су Американци преко воље уз наговор Европе и неких милитаристички расположених својих грађана кренули у ново силеџијство, а тачан је,опет ,по мом мишљењу, закључак цитирам:"Либијски рат се, дакле, већ сада извргао у фијаско налик Суецком (1956) рату".Аутор би требао да зна за присуство америчких и британских оперативаца на истоку Либије и пре почетка сукоба. Шта су они тамо радили, ко их је послао и због чега даје одговор на то каква је природа рата у Либији. Ако ћемо веровати аутору да је рат грађански и да је букнуо услед лоших прилика у Либији, онда не можемо веровати Лазанском и његовим анализама пре свега социјалних, па и других прилика у Либији пре монструозне интервенције НАТО џелата.
Препоруке:
8
0
5 субота, 21 мај 2011 21:47
Синиша Стефановић@Одбрана и последњи дани
Драги пријатељу,

мислим да сте нешто погрешно прочитали. Ако обратите мало више пажње видећете да Либију, која је у северној Африци, јасно издвајам од земаља класичног Блиског истока. Дакле, говорим о нафти и води (воде, јер Либију не стављам у тај контекст са Јорданом, Сиријом и Египтом, има довољно) која је између Киренаике и Триполитане; говорим о 70 млрд долара девизних резерви на 6-7 милиона становника (Египат 36 млрд на 80 милиона) и политици дубоких структурални промена у Африци кроз стварање независног афричког монетарног механизма.
Такође, мутити воду и потицати на (грађански) рат није исто што и у рату војно учествовати и технички и новчано и у смислу подршке јавности. Нисам рекао да "изађе" "не учествује" већ "минимизира" учешће: импликација је јасна.

И тако редом.

Лазанског сам читао: не видим где се његови и моји аргументи потиру.

Свеједно, хвала на интересовању и критици.
Препоруке:
4
0
6 недеља, 22 мај 2011 08:54
J Jovanovic
Prvi put da pisem jedan zahtev,tacnije molbu autoru teksta.Gospodine da li mozete napisati u skorijoj buducnosti neki tekst o gradnji brana-hidrocentrala na izvoristu Nila,tacnije u Etiopiji,i da malo opisete karakter i posledica koje bi neminovno uticale i na siromasno stanovnistvo u Egiptu...Mislim da bi se ova tema treba izloziti nasoj javnosti,jer barem trenutno je Severna Afrika i Bliski istok u centru paznje gradjana.Mislim da nije bilo reci o toj temi,ali mozda gresim.
Препоруке:
2
0
7 недеља, 22 мај 2011 17:58
Одбрана и последњи дани
Поштовани пријатељу,

сматрам да ова изузетно добра анализа заслужује више коментара и да даље не набрајам похвале, знате ви и сами колико вредите.Није ми била намера да својом "упадицом" омаловажим ваш труд и знање, него да искажем неслагање са неким вашим ставовима као што је онај о положају САД у најновијим сукобима. То да их је повукло лоше друштво не делује ми баш убедљиво. То да је Обама миротворац делује ми наопако.Када је у питању природа сукоба у немирима и ратом захваћеном подручју имам одређених предрасуда.Не негирам постојање конфликта у тим друштвима, које сте нам ви лепо предочили и објаснили, али зар тога нема широм ове наше лепе планете, међутим "пушка пуче" баш тамо у близини нафте.Синдром Чворовић остаће дубоко укорењен у нашем друштву и многи ће интелектуалци избегавати да их се прогласи теоретичарима завере. Сматрам да су и "фејсбук револуција" и "арапско пролеће" део завере како би се САД и њихови савезници домогли либијске нафте..наставак
Препоруке:
4
0
8 недеља, 22 мај 2011 17:59
Одбрана и последњи дани
а наравно да постоје и други геостратешки разлози њиховог ангажовања о чему сте и ви говорили.Нафта је, како неко одлично рече, крв капитализма и без ње је капитализам пропао као што су и САД дефинитивно пропале ако се не домогну либијске нафте. Велики су добитак и новчана средства арапских аутократа,тј. њихових држава, која ће бити искоришћена за санацију посрнулих америчких и европских банака.У случају Либије биће искоришћена, између осталог,и за њено рушење.На делу је велика крађа и отимачина. Америчко правосуђе покреће поступке против водећих светских фирми(Сименс, Дајмлер)због корупције и наплаћује им велике казне.Страдала је и Тојота због наводно неисправних кочница.Американцима треба пара, па не бирају средства.Осврнуо бих се још на "револуције" и "пролеће".Ко је покренуо те "револуције" и где су ти покретачи? Оне су окарактерисане као израз демократских тежњи, али до каквих је демократских промена дошло ако се зна да је у Египту успостављена војна власт, ...наставак
Препоруке:
4
0
9 недеља, 22 мај 2011 18:00
Одбрана и последњи дани
а да се у Влади националног јединства у Тунису налазе људи који су у власти били и пре преврата? Ако није дошло до демократских промена како то да се са "револуцијом" преко ноћи стало? А да не помињем како никоме ни на крај памети није пало да руши феудалну средњовековну теократију у Сауди Арабији. Једини сувисли одговор који се мени намеће јесте то да су они најјачи амерички играчи на Блиском истоку из чега може да се извуче закључак о целокупној ситуацији. И још нешто. Да ли сам добро схватио: у могућем трећем сценарију за Либију говорите о ваздушној подршци побуњеницима. Па,зар она није постојала од почетка овог рата?

Свако добро.
Препоруке:
3
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер