четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Викиликс: Косовски преседан за Грузију

Kоментари (7) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 18 фебруар 2011 17:53
Petrushin
Bas bih volio da cujem te ruske diplomate: kako ce istovremeno da "brane" nase pravo na KOSMET dok se istovremeno pozivaju na Zapadne 'humanitarne intervencije'?

Zapad je uvijek za korak ispred njih - nazalost i nas! ovo su sve iznudjeni potezi, koji se povlace pred shah-mat poziciju.

ps. Dalo se i pretpostaviti da ce sovjetsko-crveno-oligarska dvolicnost i sebicnost na kraju imati svoj jasan epilog u Gruziji - ili vec uskoro negdje drugo...!
Препоруке:
0
0
2 петак, 18 фебруар 2011 19:49
Милоје
Није тако "петрушине". Формална аналогија не води истинама и НЕ ВОДИ логичком закључивању.
Препоруке:
0
0
3 петак, 18 фебруар 2011 21:08
Правник
Петрусхине, у праву си. Епилог ће бити на Косову и Метохији. Уз Божију помоћ и руско оружје.
Препоруке:
0
0
4 субота, 19 фебруар 2011 05:17
Небојша Малић
Обратите пажњу о којим људима се ради. Нису то руске дипломате, већ невладници у америчкој служби. Они, дакле, конструишу интерпретацију Осетије како би оправдали оно што је Америка урадила на Косову.
Препоруке:
0
0
5 субота, 19 фебруар 2011 06:40
Светислав Костић
Мени већ svega један необавјештени @ Петрусхин превише! За Русију је агресија на Србију 1999. био неприхватљив чин, а једнострано проглашење независности Косова последња кап.

Вашингтон и Брисел су мислили да је проглашење независности "нормалан" акт послије рата 1999. Европа и Вашингтон су погрешно процјенили војну моћ Русије, која се знатно поправила од 1999.

Руси су дуго времена тражили начина да узврате Западу и Грузија им је била најближа мета. америчка ароганција 90-тих од почетка је била додатно затрована атавистичком русофобијом. Мржња према Русији у колективној психи Запада присутна је вјековима,

Запад је са Косовом створио политичку стварност коју београдски властодршци акцептирају јер њима ЕУ- и НАТО чланство важније од Космета и његових богатих налазишта руда.

Са друге стране, Европа је забринута да би се Србија могла да окрене Русиуи, и управо то је разлог да Брисел настоји да уведе Србију у ЕУ и у НАТО јер онда повратка више нема.
Препоруке:
0
0
6 субота, 19 фебруар 2011 17:49
Petrushin
U medjunarodnoj pravnoj terminologiji postoji "priznajem" i "ne priznajem" suverena na toj teritoriji.

"Humanitarna intervencija" je samo izmisljen 'pravni' izraz/termin, kojim se, toboze, dozvoljava drugim "suverenima" da intervenisu na teritoriji "suverene drzave": kada "vide/zakljuce" da suveren "krshi osnovna ljudska prava" svojih gradjana i grupa, nad kojima je "suveren".

Posto na Zapadu znaju da Rusija ima nekoliko potencijalnih "Kosmeta" na svojoj teritoriji, to su je u Gruziji doveli pred svrsen cin: da prizna da je "humanitarna intervencija" prihvatljiv instrument i pravno odrziv termin i za nju.

Zamislite sada ruskog ambasadora ili diplomatu, koji pred UN-om istovremeno objasnjava/ju da je njihova "humanitarna intervencija" prihvatljiva, dok se budu zalagali da se ona na Kosmetu osudi i ne prihvati?

Uostalom, da ne ponavljam nesto sto sam vec opsirnije komantarisao na g. Savicevoj temi o Kosmetu:

Косово као „субјекат међународног права“, Матеј Савић
Препоруке:
0
0
7 недеља, 20 фебруар 2011 00:01
Светислав Костић
За Петрусхина! Пре или касније, Америка без које Западна Европа изгубљена, мораће да дигне руке од источне Европе и од Балкана и повуће на своје острво. То је судбина САД, која да јој је бити империја. САД су то само на Балкану захваљујући домаћим слуганима, када је о Србији ријеч. САД и Запад имају лак посао са Тадићем и околином, да се Србија сведе на језгро са којим би сваки од тих потенцијалних непријатеља и србомрзитеља, могао да изађе на крај с лакоћом.

А није искључено да се Запад и непријатељска околина превари. Ми Срби из Републике Српске показали смо како може и са мало становништва и средстава да се бори и побједи. Додуше, вас усташе нису клали. Али садашњи савезници НАТО бомбардовали. Мазохизам је за то исправна дефиниција.

Док су синови и унуци у РС били на фронту, старац је сједио на трактору са ременом пушке преко прса и обрађивао земљу. Када од вас неко у Србији угледа такву слику, биће и Србија у стању да протјера одслужену америчку "империју".
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер