четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Феђа Димовић: Самит НАТО: за чије бабе здравље

Kоментари (20) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 18 фебруар 2011 02:25
sp
samit junu ,ne bi me zacudilo da bude na Vidovdan da bi ponizenje bilo totalno!
Препоруке:
0
0
2 петак, 18 фебруар 2011 04:03
Геџа
"– исту ону која је ’99. разорила пола Србије и побила НЕКОЛИКО ХИЉАДА њених грађана...."
Колико...???
Избројте забога што кријете чега се бојите?
Урадите исто што и ваши идоли, Амери, сваке године на годишњицу читајмо 50,000 њихових имена!
Ако је некоме ова моја бројка превелика онда нека он
сам изброји тачно и објави: Пуно име, презиме, име оца, где је роћен и где је убијен!
Препоруке:
0
0
3 петак, 18 фебруар 2011 05:31
Светислав Костић
Ауторову оправдану тврдњу „да је НАТО обланда лако уочљива, иако нам стално говоре да још увек није на менију“- надопунио бих изјавом Бориса Тадића непосредно након што је 7. ѕептембра 2006. потписао у Вашингтону споразум о статусу војних снага САД у Србији (СОФА):

“Moja filozofija je veoma jasna, реће Тадић: „Novo mesto Srbije u svetu usredsređeno je na to da bude stožer kolektivne i bezbednosne arhitekture NATO-a na Balkanu”.

Друга реченица из Вашингтонског говора који је Борис Тадић упутио својим високим домаћинима, гласила је:

“Prošle nedelje sam puno radio na tome da naša Vlada odobri slanje jednog kontigenta vojske za operaciju NATO saveza ISAF u Avganistanu“.

Шта је овом реченицом заправо желио да каже Борис Тадић? Да ли то, да српски синови треба да гину у Авганистану зарад глобалистичких интереса САД и Запада?

Ондашња Влада Србије није овластила Тадића да заступа овакве ставове у Вашингтону. То нису учинили ни грађани Србије ни тада нити касније.
Препоруке:
0
0
4 петак, 18 фебруар 2011 08:03
Патриота из Топлице
Ова срамна манифестација показује сву безобзирност власти према сопственом народу. Чиме год да су "уцењени" и како год да оцењују "бенефите" своје срамне одлуке, заиста су потпуно изгубили самопоштовање а о демократском уважавању већинског мишљења свог народа да и не говоримо. У овој срамоти нема невиних на политичкој сцени Србије, а посебну одговорност сноси "најјача опозициона странка" која мудро ћути уместо да јасно и гласно у Парламенту постави питање из наслова чланка, ћути и обмањује, јер власт је власт... И није више битно да ли је у питању најогољенија, плаћеничка издаја или лудачко уверење у непогрешивост и безалтернативност једне политике засноване на бескрајном послушништву, одрицању од сваке националне самосвојности, на уништењу слободарског духа једног народа: ефекти су исти и воде нестанку! Зато се морамо пренути, последњи је час драги моји Срби! Погледајте поруке Српских двери: Србија пре свега! Има наде! С вером у Бога до победе!
Препоруке:
0
0
5 петак, 18 фебруар 2011 08:07
Радосав Стевановић
Време чуда! Да ли је могуће да је овај чланак објавила "Политика"?
Аутор каже:
Зато поштовани атлантисти, отворите карте и распишите референдум, па ћете видети ...
Уместо тога, сасвим је довољно узети у руке једну добру батину, увијену у чаршав на једном крају.
Препоруке:
0
0
6 петак, 18 фебруар 2011 09:31
zorra
Nešto sam načuo, da će Vesliju Klarku da daju orden Obilića, a Džejmi Šeju NUN(S)-nagradu za objektivno informisanje srpske javnosti i šire.
Препоруке:
0
0
7 петак, 18 фебруар 2011 10:19
Никола
"Да не заборавимо да је Србија приступила Партнерству за мир 14. децембра 2006, управо за време Коштуничине владе, што је био и први степеник на уласку у северноатлантску алијансу."

И Русија je чланица "Партнерства за мир"... ако Феђа мисли да је и Русија у плану за улазак у НАТО... онда се слажем да је то био први степеник... у супротном... опет се помиње и Конштуница у негативној конотацији...
Препоруке:
0
0
8 петак, 18 фебруар 2011 10:31
гаврило
Поштовани Феђа, наш МУБАРАК се још излежава у свом дворцу и док год не будемо имали снаге да у себи убијемо ДЕСПОТА и ДИКТАТОРА неће бити текста који ће моћи да помјери овај народ једино ГЛАД!А гладијаторима, направите анализу ове ријечи са нашом ГЛАД, па ћете видјетои одакле потиче,ће бити довољне и мрвице испод стола.Ето управо нас обавијестише да се формира БАЛКАНСКА јединица, вјероватно ће убрзо на Стаљинград!Јер гладијатори морају да оправдају своје постојање а у историји смо остали препознати као најбољи од СПАРТАКА ТРАЧАНИНА или боље рећи Србина до хиљаде других познатих и непознатих!О Шутановцу не бих трошио ријечи, он је најпаметнији када ЋУТИ!
Препоруке:
0
0
9 петак, 18 фебруар 2011 10:38
Deyanito
Ако је главни аргумент да приступање НАТО пакту доноси инвестиције и већу безбедност, повећајмо позитивни економски салдо тиме и што ћемо претходно укинути Војску (оваква каква је представља непотребни трошак), а одговорност за безбедност препустимо НАТОу. Ако Костарика, Панама и Исланд (овај последњи је члан НАТО) могу без војске, моћи ћемо и ми поготово што смо се определили да бранимо своје интересе без примене силе. За сваки случај, да нам се овај потез не би узео за зло од стране словенске и православне браће, требало би, као последњи акт суверене државе, пре формалног учлањења признати независност Абхазије, Јужне Осетије и Нагорно Карабаха.
Препоруке:
0
0
10 петак, 18 фебруар 2011 10:56
Monster
Ovoga puta cemo izaci.
Препоруке:
0
0
11 петак, 18 фебруар 2011 12:01
примедба
На Феђин текст имам само једну замерку - недореченост око уласка у Партнерство за мир и доношења Декларације о војној неутралности Србије. Заједно, они су за сада непремостива препрека за улазак у НАТО, а не први корак уласка у НАТО
ПАРТНЕРСТВО ЗА МИР
1.Начин решавања статуса Косова и Метохије представља важну одредницу за будући интензитет и обим сарадње Републике Србије и НАТО.
2.Презентациони документ Републике Србије, за разлику од осталих презентационих докумената држава у региону, не предвиђа чланство Србије у НАТО, чиме се, за сада, искључује учешће Србије и у Акционом плану за чланство (МАП)
3. учешће Србије у МАП може бити покренуто накнадним доношењем политичке одлуке у Србији,

ДЕКЛАРАЦИЈА О ВОЈНОЈ НЕУТРАЛНОСТИ eksplicitno navodi da Srbija neće ni biti član nijednog vojnog saveza sve do direktne odluke građana na referendumu".

Шутановцу и ДСу су овим актима и Уставом везане а не одрешене руке да уведу Србију у НАТО.
Препоруке:
0
0
12 петак, 18 фебруар 2011 12:06
lakon
Nastavlja se provociranje naroda,sa ciljem da se izazovu nemiri,a onda bi taj isti narod bio optuzen za "rusenje Beograda".Verovatno ce nas ubedjivati,do samita,da treba da mirno i dostojanstveno ugostimo zvanice.
Препоруке:
0
0
13 петак, 18 фебруар 2011 13:04
Феђа Димовић
@Никола, Примедба

Што се тиче Партнерства за мир - тачно је да је и Русија у Партнерству за мир, али позиција Русије никако не може да се пореди са положајем Србије, која је, на нашу жалост, по много чему марионетска држава. Русија се определила за формалну сарадњу, с циљем да покуша да организује нови систем колективне безбедности који ће смањити моћ НАТО-а у свету.Руси наводно сарађују са НАТО, али у стварности НАТО итекако угрожава Русију.

Србија је, супротно Русији, изабрала Партнерство за мир да преко њега, на крају, постане и чланица НАТО-а, а да притом власти у Србији могу да обмањују своје грађане како ми "само" сарађујемо.

Управо за време Коштуничине владе су слетели НАТО авиони на аеродром у Батајници,ако се ја добро сећам?Драго ми је да је ДСС сада против уласка у НАТО,али се питам да ли би било тако да су они на власти?Наравно постоји та могућност да је моја процена погрешна и било би ми драго да је тако.Хвала свима на коментарима!
Препоруке:
0
0
14 петак, 18 фебруар 2011 13:13
вп
И Хабзбурзи су организовали војне маневре уочи Видовдана 1914. године. И Аустрија је изгледала као непобедива царевина која је трајала вековима, имала је иза "свеже" формиран Други Рајх а онда. . .
Препоруке:
0
0
15 петак, 18 фебруар 2011 13:19
александар
Заиста је невероватно да је овај изванредан, храбар, частан и мушки текст објавила Бујошевићева "Политика".
Сада ће вероватно да уследи неколико бесних "осврта" на текст од стране Нато гмизаваца, и дебилна трућања да ће нам Нато "донети нове инвестиције, радна места и решити питање безбедности".
Понављају као папагаји.
А овај мајстор Димовић руши моје убеђење да су ове нове, млађе генерације потпуно "изгубљене у преводу".
Свака, свака част Димовићу.
Препоруке:
0
0
16 петак, 18 фебруар 2011 14:04
Uskokovic Sasa
Koliko je besmislena tvrdnja da NATO znaci povecanje investicija i standarda govore nam iskustva nasih komsija. Pogledajmo samo Bugarsku i Rumuniju koje su ekonomski ruinirane, apsolutno nikakvu ekonomsku benefit nisu dobile uclanjenjem.
Препоруке:
0
0
17 петак, 18 фебруар 2011 14:18
гаврило
Драги Феђа, само да знате да сам овај исти текст који се налази на НСПМ послао ПОЛИТИЦИ али тамо нема пролаз! Чуди ме, заправо, како су Вама то дозволили?Знате ли то Ви?
Препоруке:
0
0
18 петак, 18 фебруар 2011 14:47
примедба@Феђа Димовић
Aко се сложимо да ДС и Шутановац јесу за НАТО, искључивање учешће Србије у Акционом плану за чланство у НАТО, приликом уласка у Партнерство, морао је бити УСЛОВ ДССа који је са њима био у Влади.

Резолуцију о војној неутралности и неопходности референдума за чланство у НАТО, скупштини је поднео ДРЖАВНИ ПРЕГОВАРАЧКИ ТИМ за КиМ. Тиме је ДСС Заобишао Владу у којој није имао већину за доношење одлука против уласка у НАТО. Усвојена је са 220 гласова.

Питање односа снага и прегласавања у влади је једна ствар, али не одређује став ДСС по питању НАТО.

Возикање Шутановца у МИГ29, слетање НАТО авиона на Батајницу, шепурење на америчком носачу авиона, (док се породице погинулих пилота не позивају на војне свечаности), по мени је одвратно,понижавајуће и испуњава ме личним бесом.
Шта мислите, како би тек било да нема ова два ограничавајућа документа?
Препоруке:
0
0
19 субота, 19 фебруар 2011 00:48
JM
Можда је ,,дивљи” и ,,некооперативни” балкански народ коначно припитомљен ?
-Евроатланска цивилизација се са Србима обрачунала као са животињама или у најбољем случају људима ниже врсте. Из тог разлога у већини Срба вероватно као подсвесно осећање доминира притајени гнев. С друге стране рационално је и паметно, у држави са диктатуром као што је данас Србија, ћутати. Међутим, сматрам да би већина Срба врло радо "наплатила" западњацима сва понижења , ако би се прилика указала. Сматрам да ће НАТО стратези и психолози бити поново изненађени реинкарнацијом српске националне идеје и то онда кад буду сигурни да су посао завршили и Србију сломили до краја.
Препоруке:
0
0
20 субота, 19 фебруар 2011 21:34
зоран
Како год, мала Милица Ракић, насликана је у једном од наших храмова СПЦ, са ореолом.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер