субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Косметске недоумице уочи дијалога са привременим институцијама

Kоментари (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 31 јануар 2011 00:42
Саша
Аутор је уложио велики напор да синтетизује основне проблеме који нас очекују ускоро, и на томе му хвала. Има ствари у тексту које су мало непрофесионално третиране:
Актуелно руководство Србије се нашло пред невиђеним међународним притиском да се сецесија Космета уз жестоку НАТО агресију легализује.
Космет не постоји. Постоји Метохија и постоји Косово, као што постоје Шумадија и ПОморавље (па не кажемо Шумпом), као делови Србије. Космет је рогобатна комунистичка кованица, и суштински не значи ништа, што је комунистима и одговарало. Актуелно или било које руководство, не би имало притисак када би било национално свесно. Нема тог притиска који би било кога од њих натерао да некоме да своје дете, па тако, ваљда, ни део отаџбине.
Космет као средиште средњовековне српске културе и духовности
Космета у средњем веку није било. Космет је центар ``духовности`` тек после 1945. Штавише комунисти Метохију крсте у Дукађин, што је тек злочин.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 31 јануар 2011 02:13
Воја
Одличан чланак! Једна од ствари које сам замерио Коштуничиној влади је што за изборе и изгласавање устава нису отворили барем по једно бирачко место у сваком шиптарском насељу. Друга је што су донели закон о регистарским таблицама који наставља глупим системом назначавања општине у којој су кола регистрована (што отежава (не)српском становништву на КиМ да покаже лојалност држави Србији). Оно што сам највише замерио је што је донешен устав који се надовезује на комунистичко цепање Србије уместо да се покрајне укину а децентрализација одради на нивоу општина или неких мини региона.

Овако се прво поставља питање зашто је Космет "бољи" од Војводине па да добије већу аутономију и зашто су шиптари "бољи" од осталих мањина па да добију све оно што су терористичким акцијама успели да добију (или другим речима требају ли остале мањине да крену са сопственим терористичким акцијама?).

Ово што сам навео је само пар ситница које би требале да се разраде и нађу у свеобухватном плану за КиМ.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 31 јануар 2011 09:41
Petar Izgnanik
Dobar clanak ali kasni bar 3 decenije kad je demografska slika bila ne povoljna nego manje nepovoljna. Srbija sa 1,5-2 miliona Albanaca nema nikakve sanse, evo cak su i Izraelci shvatili da je resenje sa dve drzave jedino realno. A i Grci su shvatili da nikada nece povratiti Konstantinopolj i to sto su ga izgubili nije razlog za kolektivno samoubistvo.

Po meni je jedini legitiman cilj u ovom trenutku pravedna podela Kosova sa razmenom imovine i crkve, i svih prognanih, i svih iz enklava koji to zele. Da spasimo sav taj narod od dole i izvucemo sto veci deo na severu (a razmenom bi mogli zadrzati i Patrijarsiju i Visoke Decane), i to bi bilo to. A gore pominutih 2 miliona Albanaca ce biti veliki i tezak zalogaj i za od Srbije puno vecu i bogatiju Evropu.

OK, eto rekao sam, nebeski narode, kreni sa drvljem i kamenjem...
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 31 јануар 2011 17:23
@Petar izgnanik
Izgleda da, bar za sada, nema drvlja i kamenja. A i ako bilo, to ne znači da vi niste u pravu. Nažalost, podela je jedino što se, eventualno, može izvući. A tekst i meni deluje malo anahrono, pogotoov oon sa "restitucijama" i sl.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 01 фебруар 2011 01:18
Воја
Жалосно је што се неки према територији своје земље односе горе него према говеду које треба продати на сточној пијаци. Све више сам уверен да су две најистакнутије особине српског народа себичност и кукавичлук.
Препоруке:
0
0
6 среда, 02 фебруар 2011 01:26
Павле Пријић
Аутор годинама указује на грешке власти поводом одлука са КиМ. Но, њега, као ни остале, нико из власти не слуша. Савети мудроме користе, а осорни и надобудни их одбацује.
На жалост, ова власт нема ни храбрости, ни памети да се бори за КиМ, него га предаје као да није наше, већ туђе.
КиМ садашњој власти смета, оно јој је трн у оку и камен у ципели. Влада не зна ни шта ће са Србијом и својим грађанима већ поодавно, а поготово са КиМ где живи већина Албанаца, а Срби су због протеривања у великој мањини.
Волео бих да амбасадор Русије Конузин није у праву кад каже да ће преговори између Србије и Косова бити неуспешни. Али, са неискусним вођом преговорачког тима и са скривеном-тајном платформом иза које не стоји Скупштина Србије чему моћемо да се надамо?
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер