четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Некритички еврофанатизам и категоричка еврофобија – два штетна екстрема

Kоментари (45) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 25 јануар 2011 12:17
@@
Господине Јеремићу , шта стоји као одговор у упитнику : да ли је Космет саставни део Србије или није?
Да ли повлачимо право на резолуцију 1244 ?
Да ли ћемо сами укинути "паралелне структуре власти на северу Космета?
Да ли се одричемо свога имена ?
Да ли се одричемо свога језика?
Да ли прихватамо "преговоре" са кољачем са црвеном потерницом интерпола , као део пакета уласка у EU
Да ли ћемо испоручити све преостале патриоте Ха(д)гу._
.........
Препоруке:
0
0
2 уторак, 25 јануар 2011 13:17
Angel
Pitanje i profitiranje na propagiranju članstva Srbije u EU je stvar prošlosti - neslavne i crne da ne može biti crnja prošlost, pod DOSmanlijskom vlašću. Ta stvar je propala. Možda (samo možda) je i moglo biti neke koristi od toga da je sve teklo kako Bog zapoveda (a nije, prevashodno zbog frapantne pristrasnosti i neobjektivnosti vaših zapadnih "prijatelja"), ovako nikakve koristi a puno, puno štete. Stoga, dosta zamajavanja i zamlaćivanja naroda sa tom propalom politikom, nikakve eventualne buduće povoljnosti (koje su smao u sferi mašte) ne mogu ispraviti ogromne štete koje je DS sa prirepašima naneo Srbiji kao državi i srpskom narodu.

Osim toga to je skretanje teme sa glavnih problema u Srbiji, a to je spas od bele kuge, suverenost države, očuvanje državnih granica, razvoj privrede, zaštita građana od privatnih eksploatatora i izrabljivača, uvođenje prava, morala i duhovnosti u odnose među ljudima... ... ...
Препоруке:
0
0
3 уторак, 25 јануар 2011 13:22
М.И.Т.
некритички еврофанатизам и категоричка еврофобија

Недоученост нашег министра, да то благо окарактеришем, фрапантна је.
Еврофанатизам, како то сама реч каже представља екстремистичко становише, дакле неки фанатизам, радикално заступање, и томе слично. Како онда уопште може бити речи о критичком и некритичком фанатизму јер је критичко заправо умерено и објективно.
Еврофобија представља такође радикални, крајњи степен заступања становишта и по природи ствари је категоричка.
Хоћу да кажем да су и "некритички" и "категоричка" заправо логички плеоназми.
Ако то министар не зна, или то не увиђа, а видимо да не увиђа и не зна, неозбиљно је уопште разматрати неуспели покушај његове квазинаучне анализе.
И једна порука министру: кад већ ниси поднео оставку кад је требало да је поднесеш изабрао си да одеш понижен, и то ће ти се десити.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 25 јануар 2011 13:51
LJubomir Nedeljkovic
Nadam se da ce uskoro komletna "politicka elita", snositi odgovornost za sve greske i izdaje.
Gospodina Jeremica smatram jednim od najopasnih politicara po interese patriotskog naroda.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 25 јануар 2011 13:51
гаврило
све је то лијепо Вуче али се Ви не питате за ништа и за то што се питате на крају излази и да се за то не питате!тако да Вашу причу доживљавам у обиму обећања-лажи Млађана Динкића!
Препоруке:
0
0
6 уторак, 25 јануар 2011 14:15
Voja
"Ако хоћете, и некритички еврофанатизам, као и категоричка еврофобија, по мени представљају два некорисна екстрема."

Zasto ste onda clan jedne nekriticki evrofanatisticke stranke? Zasto ste ministar jedne nekriticki evrofanatisticke vlade?
Препоруке:
0
0
7 уторак, 25 јануар 2011 14:27
Пер
Још кад и сам повјеровао у ово што збори!
Препоруке:
0
0
8 уторак, 25 јануар 2011 14:46
NENAD
Jos jedan preobracenik koji to u stvari nije.On se kao i ostali politicari ponasa po programu koji je jos ranije prihvatio,inace nebi bio tu gde jeste.Sta bi gospodine Jeremicu od toga da ako biramo izmedju EUi kosova mi izaberemi kosovo.Ti pozivas na jedinstvo i protiv ekstrema si.Smesno.Ovaj mladi covek je prikupio poverenje i simpatije na jednoj prici da bi to sad zloupotrebio,u korist neceg sasvim drugog.Mislim da pratiti desavanja politicka i ove neverovatne akrobacije postaje besmisleno,sto je verovatno i cilj ljudi iza scene.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 25 јануар 2011 15:38
@M.I.T.
U pravu ste. Neuspeli pokusaj kvazinaucne analize. Steta.
Препоруке:
0
0
10 уторак, 25 јануар 2011 16:26
Uskokovic Sasa
Morao je da ode posle promene rezolucije i posle "skandala" sa dodelom Nobelove nagrade. Da je to uradio imao bi oreol casnog coveka i politicara koji dosledno brani nacionalne interese. Ovako on samo sluzi za privlacenje patriotskih glasova njegovoj stranci i ni za sta vise.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 25 јануар 2011 17:06
The Tao
Jeremic i njegovi pajtosi koji su okupirali Srbiju su kriticni a ne politicka dogma koju nam namecu. Kada se njih resimo resicemo se i njihovog papagajskog diskursa o tome kako nesto nema alternativu. Samo lud covek zivi bez alternative. Cak i osudjenici na smrt imaju nadu i veruju u neku alternativu.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 25 јануар 2011 18:08
jedan je Vuk
Za M.I.T i ostale,
ne radi se tu o Jeremićevoj "kvazinaučnoj analizi" nego o jednom logičnom intelektualnom i političkom stavu. A kvazi-analitička i kvazi-patriotska je vaša želja da Srbiju zakopate u jednu jalovu i pogubnu konfrontaciju. Da li Jeremić pogrešio što je ostao ili nije, to ćemo da vidimo, ali njegova dobra volja i iskreni patriotizam nisu u pitanju.
Препоруке:
0
0
13 уторак, 25 јануар 2011 18:25
Petar Izgnanik
Ovde je srz: "Подржавати рад на достизању високих стандарда кроз приступни процес не мора нужно значити да се подржава чланство Србије у ЕУ. Бити за или против чланства у ЕУ су подједнако легитимна политичка опредељења грађана"

Ja sam evroskeptik ali bez unormaljivanja i upristojenja ove zemlje, a to su ti VISOKI STANDARDI, u borbi protiv korupcije, funkcionisanju pravnog sistema, itd. ce se i ovo malo Srbije jednostavno urusiti, tako da ce Kosovo tek tada biti mislena imenica.

Da se mi institucionalno podignemo na nivo Evrope, bilo bi nam puno bolje, uclanili se ili ne. Ja bi bio PROTIV EU, ali sam svejedno da radimo na tim standardima jer ONI a ne EU nemaju alternativu. A pristupni proces je odlican mehanizam da kazemo, "gospodo, prodavali ste nam Evropu, 'ajde da vas vidimo da primenjujete njene norme". Bez toga bi ovu nasu klepto-elitu prisilili na postovanje reda i zakona jedino nekom novom Bunom protiv dahija, za koju nismo spremni, da jesmo vec bi je videli.
Препоруке:
0
0
14 уторак, 25 јануар 2011 18:36
Мишљења једног кловна
Не скривам симпатије за господина Јеремића, међутим ово је до те мере празно да се не би постидео ни Тадић!
Препоруке:
0
0
15 уторак, 25 јануар 2011 18:53
Milorad
@LJubomir Nedeljkovic

Potpisujem.
Препоруке:
0
0
16 уторак, 25 јануар 2011 18:55
Алтернатор
О еврофанатизму говори министар чија странка има мото: "Европа нема алтернативу". Ако то није фанатизам, не знам шта је.
Препоруке:
0
0
17 уторак, 25 јануар 2011 20:22
Никола Радосављевић
Надам се да се ово неће поред људи из НСПМа промаћи као сукоб између струја у ДСу (мада је врло вероватно да постоје различити ставови у ДС по питањима везаним за ЕУ).
Кренуло је прегруписавање за наредне изборе и то се огледа кроз више значајних појава на политичкој сцени.

Ратификација ССП није одјекнула медијски, јер су маркетиншки магови схватили да су тему "убрзаног придружења" максимално исцедили и да би даљи епови о победама на фронту придружења даље иритирале бираче.

Из ДСа је поникла нова странка. Овде се наравно водило рачуна да она не загризе у бирачко тело матице већ да се само искористи познато лице Захарија Трнавчевића. Тешко је поверовати да господин Трнавчевић има толико енергије и расположиве логистике да сам одради тај посао.

Власт нема став ни по једном отвореном питању. Или прецизније, власт има све могуће ставове а свако од отворених питања, само их алтернирају како пристигну оштре критике.

Ако буде и мало помоћи из иностранства ДСу промена неће бити.
Препоруке:
0
0
18 уторак, 25 јануар 2011 21:07
Petar Izgnanik
@M.I.T. A zasto fobija ne bi mogla da bude blaga, da ne kazem zdrava? Ja mislim da je ova moja Evrofobija upravo takva a ne nekriticna. I Evrofanatizama ima raznih, neko je za to da se odma' skoci na SVE sto bilo koja susa iz Evrope (recimo Jelko Kacin) kaze, dok bi "umereniji" strasno primenili ono za sta se evropske institucije sloze i zatraze od nas. Ko bolje razmisli, ima tu nijansi.

A cak i da nem nijansi, ovo je politicki diskurs i stavljanjem dva izraza jedan uz drugi se lepo pojasnjava sta hoce da se kaze, naravno - ko hoce da saslusa. Ko nece, preostaje mu da trazi dlake u jajetu, kad vec nema argumenata protiv.

Ne vidim kako iko ko zeli dobro ovoj zemlji moze da bude protiv dostizanja Evropskih normi u borbi protiv korupcije, prava gradjana, slobode trzista, itd. Pristupni proces nam nudi priliku da nasu oligarhiju pritiskamo u tom pravcu, a svaka pomoc nam je tu dragocena, jer da smo bili sposobni da to uradimo sami, vec bi to uradili a ne bili u ovom haosu.
Препоруке:
0
0
19 уторак, 25 јануар 2011 21:25
Milos Stankovic
"Ако хоћете, и некритички еврофанатизам, као и категоричка еврофобија, по мени представљају два некорисна екстрема. С једне стране ритуално заклињање у Европу, а с друге агресивна мржња према свему што из Европе долази, напросто не праве никакав користан допринос изградњи једног друштва у овој земљи која је по стандардима Европе и што ултимативно представља нешто што је у дубоком интересу грађана ове земље."

Mislim da Jeremic ovde pokusava da napravi vestacku ravnotezu. Neka gospoda iz EU povuku priznanje Kosovske nezavisnosti i EU ce imati 95% podrske gradjana.
Препоруке:
0
0
20 уторак, 25 јануар 2011 23:18
Ходочасник по Европи
@Petar Izgnanik
Мораћу силно да Вас разочарам, али теза о "европским нормама" је чиста илузија. Знате, није исти ниво борбе против корупције у Немачкој и у Бугарској, што можете видети и по новинама, а обе у ЕУ. Кривично право остаје на националном нивоу, била држава чланица или не. ЕУ је та која само налаже борбу против корупције и криминала (нема ЕУ тело које хапси или суди). Слично је и са појмом "права човека", нпр. право на рад је лакше остварити у Холандији него у Француској због кризе, социјална заштита је небо и земља у различитим државама ЕУ. Код слободе тржишта, опет можемо разликовати либерални капитализам англосаксонског типа у односу на онај у Француској. Тезе о предприступном процесу који одстрањује олигархију су наивне - Европа је пуна таквих, само се они зову инвеститори или предузетници, а пре тога су се звали индустријалци. Чак су и руски олигарси куповали фудбалске клубове у Битанији, толико о гадљивости на олигархе и новац. Свако добро.
Препоруке:
0
0
21 уторак, 25 јануар 2011 23:19
МП
Накнадна памет(?), или почетак прављења нове (мини) партије која треба да окупи патриотске снаге(одустале од ДСС),па на крају опет да их увуче у жуте попут Расима и Захарија.
Препоруке:
0
0
22 среда, 26 јануар 2011 00:34
Ivan K
M.I.T.@

Pogresno je misliti da je "nekriticki evrofanatizam" nepismenost to jest pleonazam. Pleonazam je koriscenje vise reci nego sto je potrebno da bi se izrazila ideja, a ko moze reci da ce svima koji budu citali Jeremica biti jasno sta on misli pod recju evrofanatizam?? Pa nije Srbija MIT*. Kod nas se kaze i ljuta rana, hladna zima, slatki med. Ovakav nacin izrazavanja je prepoznato literaturno sredstvo. Njegov cilj je da potencira odredjenu osobinu imenice.
Препоруке:
0
0
23 среда, 26 јануар 2011 00:49
Petar Izgnanik
Pa oni su shvatili da su se zeznuli upravo sa Bugarskom i Rumunijom tako da sada nece vise da prave istu gresku. Nemam ja iluzija da ce sve da postane idealno, ali da od tih 10 hiljada stranica procitamo i usvojimo 7-8, samo mislim da bi to za ovu neuredjenu i zapustenu Srbiju to bio ogroman i jako pozeljan korak. Uostalom, sta nam je alternativa? Da nam Dinkic, Dulic, Miskovic & Co. uredjuju sudstvo, i druge drzavne sisteme?

Na kraju, ne treba mesati babe i zabe. Nije na Britaniji da istrazuje kako se neko u Rusiji obogatio, niti bi to Britanija mogla i da hoce. Mnogima se sigurno gadi, ali u pravnoj drzavi ako neko ponudi najvise za klub i stari vlasnici hoce da mu prodaju - to niko ne moze da spreci. A ja u ovoj Srbiji (ili u Putinovoj Rusiji) ako hocu nesto da uradim prvo moram da pitam, "gazda Misko, jel' moze". TO je ono cega se ova zemlja mora osloboditi ili ce puci. Sami ocigledno ne mozemo, tako da 'ajde da probamo uz pomoc evropskih normi.
Препоруке:
0
0
24 среда, 26 јануар 2011 01:46
Petar Izgnanik
Hodocasnice, samo jos da dodam da je to sto Francuska i Engleska imaju sa nase tacke gledista isto - slobodna (razlike su u nijansama) trzisna ekonomija sa postovanjem zakona i privatnog vlasnistva koja nama treba k'o ozeblom sunce.

Mi nemamo ni trziste ni kapitalizam, kod nas vlada drustveno uredjenje koje je najbolje nazvati REKETIZAM. NISTA ne mozes sto nece da ti se ugrade sve partije na vlasti a i sto ti se u nekom luksuznom salonu u krugu dvojke ili na Dedinju "odobri" - zna se od koga. A i kad ti odobre pa vide da ti ide, uzimace ti jos dok te ne uniste. Zato u ovu zemlju niko pametan ne ulaze. Pa kako onda i da bude bolje?
Препоруке:
0
0
25 среда, 26 јануар 2011 01:50
Pera iz solitera
u EU kao nema korupcije ? sta je radio " Dajmler "? podmicivao zvanicnike 22 zemlje. a Evropska banka za obnovu i razvoj? podmicuje Srbiju jevtinim kreditima da sprovodi njenu politiku, tj. politiku Evropske zajednice. isto to radi Amerika preko MMF dajuci kredite nekim zemljama i tako kupuje njihove glasove u Ujedinjenim nacijama.
Препоруке:
0
0
26 среда, 26 јануар 2011 07:02
Petar Izgnanik
Pero iz solitera, POBOGU, pa KO kaze da je tamo idealno i da nema korupcije? Ali, eh da mi svedemo korupciju na njihov nivo, gde bi nam bio kraj!

To da tamo jedan ministar drzavi valja racunare po povisenim cenama pa jos preko preduzeca koje osnovao u inostranstvu, e, TOGA NEMA! Stetan ugovor, krsenje procedure o nabavkama, pa jos izbegavanje poreza. I-hi-hi kakva bi se prasina digla. A kod nas vidim pojeo vuk magarca, vise niko ni ne prica o Dulicu. ZATO nam trebaju evropske norme, i zato cemo bez njih jednostavno da propadnemo.

To sto oni nisu idealni nije nikakav razlog da kako god znamo i umemo bar malo ne upristojimo ovu drzavu. A kako smo sami u stanju to da radimo - vidimo. Sta god nam moze pomoci da ove nase DAHIJE malo upristojimo je po meni dobrodoslo, pa bile to i evropske norme. Bez toga ce nam se drzava uredjivati po modelu Miskovic-Dulic-i-drustvo, i vidimo kako nam je.
Препоруке:
0
0
27 среда, 26 јануар 2011 10:04
Radomir
Vuk Jeremić je najneuspešniji ministar inostranih poslova u istoriji ove zemlje!
Препоруке:
0
0
28 среда, 26 јануар 2011 11:15
Јовиша Видић
Господин Јеремић је пропустио прилику да изађе неупрљан из прљавштине у којој се нашао. Дозволио је да му се попут аутомата убаци друга плоча, која
богами шкрипуће. Сумњам, да и ово што је до сада говорио је уствари плоча, где је г. Јеремић био само апарат за анимацију звука. Министар спољних послова, не може да има личну креацију спољних послова, па стога се не треба чудити његовој недоучености, већ недоучености српске дипломатије. Јовиша Видић од Рудина.
Препоруке:
0
0
29 среда, 26 јануар 2011 11:22
Voja
Petre, niste u pravu kad kazete: "...ali da od tih 10 hiljada stranica procitamo i usvojimo 7-8, samo mislim da bi to za ovu neuredjenu i zapustenu Srbiju to bio ogroman i jako pozeljan korak."

Ja mislim da Srbija ima dobre zakone (ne idealne, ali dobre) koji se ne sprovode. Moze "nasa" vlada da usvoji i milion stranica ali nista nece biti bolje ukoliko se zakoni ne sprovode. Drugim recima: ako Srbija ne moze ili nece sama sebe da uredi nece niko. Clanstvo u EU bi trebao da bude cilj od drugorazrednog znacaja.
Препоруке:
0
0
30 среда, 26 јануар 2011 11:26
М.И.Т.
За Иван К.
Kod nas se kaze i ljuta rana, hladna zima, slatki med

Наравно да грешите и то веома.
"Љута рана" је специфична повреда или метафора специфичне повреде. Озледа која веома тешко или никако не зараста. Зима може да буде блага, а мед кисео. Дакле, није овде било речи о томе о чему ви говорите него је јасно да министар суштински не разуме значење речи које употребљава. Он, заправо не прави велику грешку у мишљењу, јер оно на шта је он мислио није спорно колико начин на који је то рекао. Међутим, кад неко не зна да изабере начин како да формилише сопствене мисли, он не заслужује руководећи положај било где, а посебно не у МИП. Па самим тим, и та прича о "једином", непогрешивом, најпаметнијем Вуку је бурлескна.
Препоруке:
0
0
31 среда, 26 јануар 2011 13:52
Nikola Turajlić
Kao promatraču sa strane nije mi jasno o kokovim konfrontacijama, vezanim uz članstvo u EU, govori Jeremić.
Sve do ovog teksta ja sam držao da u Srbiji postoji sveopšti konsenzus (sa izuzetkom LDP) o tome da EU nema alternativu, a pod krilaticom "i EU i KiM".
Pozivanje na konsenzus ima za mene logiku samo kao priprema novog, od strane lepog Predsednika i mladjanog Ministra.
Drugim rečima srpskoj vlasti ističe vreme za pripremu terena i došlo je vreme da se prihvati realnost jedine bezalternative, tj. EU bez KiM.
Možda grešim, jer nemam pregled situacije kao srpski politički analitičari.
Препоруке:
0
0
32 среда, 26 јануар 2011 17:17
@radomir
Vuk Jeremić je, nažalost, najbolji ministar spoljnih poslova ove zemlje u poslednjih dvadeset godina. A iz vas, kao i iz još nekih komentara, govori ili ozlojeđenost ili stranačka pakost.
Препоруке:
0
0
33 среда, 26 јануар 2011 19:06
Ходочасник по Европи
@Petar Izgnanik
Петре, још једном ћу морати да Вас разочарам. То што зовете европским нормама, "10 хиљада страница", је преко 200.000 страница. Погледајте на нету, имате и процене да ће број расти до 2020. преко 350.000. Није у питању пар хиљада страна, него цели томови (зато неки ЕУ оптужују да је бирократија која служи само себи, далека од грађана). Покушавам да Вам објасним да живот не зависи од те количине норми - отуда различити примери о животу у различитим државама ЕУ (ја сам живео у три, знам о чему говорим). Те норме већ деценијама важе и у Грчкој и у Ирској, а видимо шта им се десило, и шта се дешава другима у ЕУ. Могао бих навести и примере САД или Јапана или других држава које функционишу, а у којима не постоји ниједна "европска норма". Мислим да очекујете превише од тих норми, што је последица владајуће идеологије. О корупцији у ЕУ само кратко - нађите пример Едит Кресон, или вест ББС да 4 милијарде евра годишње нестане из ЕУ, или да се завршни рачун ЕУ не усваја већ 16г.
Препоруке:
0
0
34 среда, 26 јануар 2011 23:56
Petar Izgnanik
Naravno, "evropske norme" su samo jedan, nama geografski najblizi i politicki najdostizniji (jer se vecina naseg drustva, ma koliko heterogena, na vise izbora izjasnjava da zeli da ide u tom pravcu) izraz/oblik civilzacijskih normi najnaprednijeg dela sveta. Zato njima treba i stremiti, jer su civilizacijske a ne zato sto su evropske. Drugo, one su formalizovane upravo radi toga sto se EU poslednjih decenija sirila, dok amerika nije. Ne bi imao nista protiv da usvajamo i americke norme ali one nisu upakovane u jedan paket kao evropske, a drugo mi cemo uvek vecinu trgovine ostvarivati sa EU pa zasto onda ne uciniti zivot laksim i privredi i gradjanima u startu?

Broj stranica je nebitan, naravno da je u pitanju OGROMAN posao za koji trebaju timovi i godine, a o promenama na terenu da ne govorim. I upravo radi toga je to hitno, jer smo mi jedno totalno zapusteno drustvo i drzava, u kome skoro NISTA, od izbora sudija do otvaranja novih preduzeca ne funkcionise kako treba.
Препоруке:
0
0
35 четвртак, 27 јануар 2011 00:07
Petar Izgnanik
Grcki i irski problemi imaju jasne korene (preterana potrosnja drzave koja je sada u procesu disciplinovanja a drugi prezaduzenost i preterani rizici banaka koje su uspele da svoje gubitke socijalizuju) ali su i oni kao takvi DECIJA IGRA prema problemima ove Srbije. Da li vi tvrdite da bi i jednima i drugima bilo bolje da nisu usvojili to sto mi eufemisticki zovemo "evropske norme"?

Naravno da u EU postoji velika varijacija i mnoge zemlje su ispod nivoa Nemacke, ali GDE bi one bile da nisu tim putem krenule? Leh Valensa je lepo jednom prilikom opisao CIVILIZACIJSKI SKOK koji je dozivela Poljska, mada je sigurno jos uvek daleko iza Nemacke. I kako to da oni koji su usvojili te evropske norme nikako da odluce da idu nazad, jer su se one eto ispostavile kao lose?

Ja zivim u Americi, a vi se zapitajte sto ste ziveli u 3 evropske zemlje a ne u nekim od zemalja cije norme bi valjda Srbiji trebalo da budu veci uzor od evropskih. Ili nam ne treba nikav uzor jer nam je dobro i ovako?!
Препоруке:
0
0
36 четвртак, 27 јануар 2011 00:18
Petar Izgnanik
Vojo, te norme se dobrim delom odnose upravo na praksu "kako se kod vas radi ovo ili ono" tako da su one mnogo vise od papirologije i usvajanja odredjenih spisa i pravila koja ce da skupljaju prasinu. A TO je jedna od stvari, ta primena i praksa, koja u ovoj zapustenoj i korumpiranoj drzavi moraju da zazive ako ce ovde ikada biti bolje. U jezivom smo zaostatku tako da ovo naravno nije carobni lek nego staka ili kolica koja nam trebaju jer su nam jedna ili obe noge u gipsu.

Ne kazem to iz ljubavi prema EU nego prema Srbiji koja je jedan tezak bolesnik koga jede sopstvena oligarhija i birokratija, i ako je neko ne pritegne, nece se opametiti. To da su se sami deklarisali "za Evropu" nam daje sansu da te norme koristimo za pritisak da se bar malo upristoje.

A zakoni su nam stvarno super, pogotovo oni koji se odnose na privredu, svojinu, i tziste. Ko ih je to pisao? Komunisti? Milosevic? Dinkic? Budimo realni, u haosu smo i iz njega necemo izaci dok to ne priznamo.
Препоруке:
0
0
37 четвртак, 27 јануар 2011 11:30
Voja 1/3
Petre, ako ne umemo da sprovedemo zakone koje imamo, kako cemo onda sprovoditi zakone koji su nam nametnuti (da, nametnuti jer se postavljaju kao uslov) od nekoga sa strane? Srbija i narod koji u njoj zivi trebaju da se razvijaju svojim tempom i u onom pravcu koji narodu u Srbiji odgovara. Ja se slazem da je EU jedan dobar uzor, ali EU nikako nije idealna. A ako vec nije idealna zasto ne bismo pokusali da donesemo i bolje zakone nego sto su oni u EU? Mozda bi ti zakoni bolje odgovarali nasim potrebama i mogucnostima.

Ako Srbija uspe da sama podigne standard, nema tih uslova koji bi Srbiji bili postavljeni da udje u EU. Pogledajte Norvesku samo. Njoj su pretili da ako ne udje u EU 90-ih (kada je odrzan referendum) da nece moci sledecih 30 godina da udje. Kada su Norvezani rekli "NEI!" odgovor iz EU je bio "Pa razmislite. Ako se predomislite, mi smo tu." Pogledajte i Island, koji preko reda ulazi u EU dok nama svakodnevno izmisljaju nove uslove.
Препоруке:
0
0
38 четвртак, 27 јануар 2011 11:34
Voja 2/3
Drugo, kako ste zakljucili da se nas narod na vise izbora izjasnjavao za EU kada u Srbiji (za razliku od vecine clanica EU, a mozda i svih) ne postoji ni jedna partija koja se otvoreno protivi ulasku u EU? Cak je i SRS za ulazak u EU (ako se nije nesto promenilo u zadnje vreme), ali ne po bilo kojim uslovima. Parlamentarne stranke koje se protive clanstvu u EU imate u Svedskoj, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Ceskoj... ali u Srbiji ne.

Dalje, navodite da nam je EU najveci spoljnotrgovinski partner, sto je porazavajuca cinjenica. Nasi proizvodi nisu ni blizu kvalitetni proizvoda koji poticu iz EU i nisu konkurentni na tom trzistu. Oni mogu da imaju prodju u manje razvijenim zemljama, ali i pored toga mi uspevamo da manje izvezemo u recimo africke zemlje nego u EU.

Da li zaista mislite da ce ispunjavanje uslova koje postavlja EU da poboljsa polozaj Srbije? Koji je interes EU (ili recimo konkretno Nemackoj) za to? Sta EU trazi za uzvrat? Tu postoji veliki interes ali se precutkuje.
Препоруке:
0
0
39 четвртак, 27 јануар 2011 11:36
Voja 3/3
Sto se tice Irske, Grcke i slicnih zemalja, sudeci po reakcijama naroda nama je bolje. U grckoj neredi ne splasnjavaju vec pola godine dok Srbi sede i cekaju milost. Njihov narod se BORI za bolje sutra. Sta mi radimo? Cekamo da dodje neko sa strane i resi nam probleme? Da nam neko donese resenja za ispit kako bismo ga polozili? Da po navici proguramo to nekako preko veze da se ne bismo mucili? Ne ide to tako.

Za kraj, da se u Srbiji postuju postojeci zakoni, Srbija bi bila ispred mnogih clanica EU. Ali u Srbiji ni sam predsednik ne postuje Ustav pa zasto bi privrednici ili obican narod postovali bilo koj drugi zakon?
Препоруке:
0
0
40 четвртак, 27 јануар 2011 20:22
Petrushin
Ја сам уверен да присталице и противници чланства могу да постигну договор око тога да је овој земљи потребно друштво у којем су стандарди и односи на далеко вишен нивоу него што тренутно јесу у овој земљи.


Da li je ovom covjeku jasno koga on treba da predstavlja?

Da li mu je jasno ko donosi zakone u Srbiji, ciji je on SPOLJNI PREDSTAVNIK, i koji je najveci zakonski akt Srbije?

Da li moze neko ko predstavlja Srbiju i koga su izabrali gradjani Srbije da javno govori da je EU zakon i drustvo bolji od onoga koga zastupa i predstavlja?

Da li je kontradiktorno ministru spoljnih poslova da se poziva na EU zakone, koji su mu i zvanicno OTELI dio teritorije, dok istovremeno prica o povracanju te iste "otete teritorije"?

Ako je "чланство у ЕУ најважнији циљ Србије"*, sta je onda manje vazno od EU: Kosmet; koga on uvijek zove kao i Zapad: "Kosovom"?

Sramota!!!

---------
*Вук Јеремић: Без дилеме ЕУ или Косово

http://tinyurl.com/4g4kbpx
Препоруке:
0
0
41 четвртак, 27 јануар 2011 20:46
Petar Izgnanik
Vojo,

"ako ne umemo da sprovedemo zakone koje imamo, kako cemo onda... koji su nam nametnuti...?"

Prica o nametanju je baba-roga, NAS je izbor da li cemo da se harmonizujemo sa najnaprednijim delom sveta koji nam je tu pred nosom ili sa, recimo, Severnom Korejom. Poenta Jeremicevog clanka je da treba da usvajamo norme naprednog sveta, uclanili se u EU ili ne. Ja se slazem, a vi mi recite u KOM to pravcu bi VI?

Sto se tice sprovodjenja nasih zakona, protekle decenije su pokazale "nasu" volju i sposobnost. ZATO je usvajanje evropskih normi i procedura kako stvari funkcionisu u jednom normalnom drustvu, jedna od nasih poslednjih sansi da upristojimo ovu drzavu. Da smo to bili u stanju sami vec bi odavno. Potreban je dakle drugaciji pristup, kome su glavne prepreke DAHIJE i reketasi na vlasti. Kao narod smo preslabi da ih malo zauzdamo ali MOZDA uz pomoc tih jasnih normi koje su oni i sami obecali i uz pomoc Brisela mozemo. Pa imas makar malo bolju drzavu uclanio se ili ne.
Препоруке:
0
0
42 четвртак, 27 јануар 2011 20:52
Petar Izgnanik
"Srbija i narod koji u njoj zivi trebaju da se razvijaju svojim tempom i u onom pravcu koji narodu u Srbiji odgovara. Ja se slazem da je EU jedan dobar uzor, ali EU nikako nije idealna"

Ja mislim da Srbija treba da se razvija STO BRZE i EU je, mada sigurno ne idelana sama po sebi, najbrzi voz za koji moze da se prikaci. A koja je vasa protiv-ideja, STA bi vi?

"A ako vec nije idealna zasto ne bismo pokusali da donesemo i bolje zakone nego sto su oni u EU? Mozda bi ti zakoni bolje odgovarali nasim potrebama i mogucnostima."

KOGA vi to vidite na sadasnjoj ili buducoj politickoj sceni ko bi to mogao da uradi? I niste mi odgovorili na ranije pitanje KO nam je to uradio te zakone za koji vi mislite da su dobri? Tito, MIlosevic, Dinkic?

"Ako Srbija uspe da sama podigne standard"... Pa da li vi jos gajite neke iluzije da je to moguce? Na osnovu CEGA?
Препоруке:
0
0
43 четвртак, 27 јануар 2011 22:50
Воја 1/3
Петре, ви сте баш запели да препишемо законе од некога, а ако неко није за преписивање закона од ЕУ тај мора да је за преписивање закона Северне Коереје. Браво!

За разлику од Јеремића и вас, ја нисам за слепо усвајање норми напредног света већ да будемо ти који ће да производе норме напредног света. Да ли сте ви на часовима преписивали како бисте што пре завршили школу или сте мукотрпно радили како бисте стекли знање? Треба учити од бољих, али преписивањем се само губи респект других према вама.

Ви апсолутни спас видите у усвајању "evropskih normi i procedura kako stvari funkcionisu u jednom normalnom drustvu" а не питате се ко ће све то да спроведе? Значи, пошто нисмо вољни и способни да спроведемо своје законе и норме, донећемо друге које је неко други измислио. А да ли ћемо бити способни и вољни да СПРОВЕДЕМО те друге норме и законе, то је мање битно. Битно је да их донесемо и све ће бити боље?
Препоруке:
0
0
44 четвртак, 27 јануар 2011 22:52
Воја 2/3
Полазите од тога да "уз помоћ Брисела можемо" да постигнемо оно што не можемо сами као да у Бриселу све седе свеци који би да нам помогну без икаквог интереса. Као да они никако не би да владају српским народом и да на нашим леђима (или бубрезима) млате паре јер нас много воле? Нисте ми одговорили, кој интерес има рецимо Немачка, Шпанија или било која друга земља у ЕУ да се у Србији спроводе норме и закони ЕУ и да српски народ живи боље?

Лепо сте описали вашу идеју: "Ja mislim da Srbija treba da se razvija STO BRZE i EU je, mada sigurno ne idelana sama po sebi, najbrzi voz za koji moze da se prikaci. A koja je vasa protiv-ideja, STA bi vi?". Ја сам опет против преписивања, качења за некога, препуштања другима да решавају наше проблеме... Ја сам за то да се заврну рукави и да се од Србије направи земља коју би ЕУ сама да позове к себи. Једино то води ка трајном решењу.
Препоруке:
0
0
45 четвртак, 27 јануар 2011 22:53
Воја 3/3
А баш сте запели да неко дође и реши нам проблеме па макар да се тај још није родио. Превише се везујете за симболе у форми неких институција или личности (што и јесте бољка српског народа). Проблеме у којима се налази српски народ може да реши само тај исти народ. Решење је у томе да се народ окупи око идеје о друштву у каквом бисмо желели да живимо и да свако од нас уради оно што може по том питању. А резултати ће сами доћи. Ево, почните од себе. Упитајте се, шта ви можете да урадите у свом свакодневном животу да бисте Србију барем мало приближили том неком идеалном друштву? Шта можете да промените код себе да бисте помогли Србији?

За крај бих да вам одговорим на питање: "Pa da li vi jos gajite neke iluzije da je to moguce? Na osnovu CEGA?"
Када бих приватно дошао у ситуацију да молим за милост овако како ви желите да се српски народ понаша, ја бих сам себи скратио муке. Онај кога је нада напустила њему нема спаса, а онај ко има веру у себе ниједна му препрека није непремостива.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер