петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Бећарологија или како су „реформатори“ докрајчили српску привреду

Kоментари (21) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 23 децембар 2010 20:18
Jasna
Na sve ovo prof Dusanic je upozoravao jos 2000.te odmah posle dolaska DOSa na vlast,cim su krenuli u "uspesne" reforme,ali nije u Srbiji imao ko da ga slusa,a jos manje su smeli da ga objavljuju, tek "oslobodjeni" srbijanski mediji.
Narocito treba naglasiti da je veliki "reformator" Srbije Z.Djindjic dobio novac od Zapada za rusenje S.Milosevica,izmedju ostalog i zato da bi se u Srbiji sprovele privredne reforme po receptu MMF,(bas ove cije blagodeti uzivamo),a ovaj je samo okupio ekipu neoliberalnih ekonomista voljnu da to sprovedu u delo(Djelic je imao medjunarodno iskustvo u sprovodjenju takvih reformi u Poljskoj i u Jeljcinovoj Rusiji bio je savetnik vlade CUbajsa ,za vreme koje je opeljesena Rusija isto kao danas Srbija).Naravno ne treba zaboraviti ni Kostunicinu ulogu u tome,hocu reci bio je deo toga drustva.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 23 децембар 2010 20:59
Цмок Торонто
План Новог Српког Поредка је да се створи 2 посто богатих који ће финансирати две политичке партије.
А ла мала копија УСА.У прелазном периоду, то значи.. прво уништити све што вреди,продати странцима за мале паре и створити домаћу богату политичку елиту.
Избрисати национални осећај и увест индивидуализам.
До сада Динкић ради по плану Новог Српског Поретка.
СПЦ је пристала и активно учествије у стварању ’Новог Српског Поредка’.
Мало касне, са увођењем НАТО’а ,који треба да штити ’Нови Српски Поредак’и тиме би се затворио круг.
Успели су да дођу до 50 посто приватне ,стране својине као и до 50 посто приватне државе.
Имамо још мало времена и уз срећу,несрећу, са жутим кућама и другим могућим догађајума да се освестимо као народ.
Народ неко треба да поведе.Томина стихија , глад и беда у народу није довољна.
Ако Тома има шансу да победи онда сви ви без разлике што имате разлике са Томом, треба заједно са Томом да би му били одма и опозиција, на почетку ако почне да врда али да му дате легитимитек ако га нападну споља.Први помак.
Верујем да можете и ту Бог не може много.
Срећно.
Поздрав из српског Торонта
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 23 децембар 2010 21:26
Милан Пурић
Све честитке професору Душанићу на напору да се демистификују системи упропашћивања Србије.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 23 децембар 2010 21:44
prosecan.srbin@mail.com
А шта смо ми урадили да до овога не дође? Шта сада чинимо? Одговорносt је на свима нама, поготово на онима који ћуте, а могу да ураде нешто за Србијицу. Генерације иза нас неће судити само Динкићу, већ свима нама и то са пуним правом. Они остају без игде ичега, а ми само ћутимо...
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 23 децембар 2010 21:47
Petar Izgnanik
Nemojmo mesati babe i zabe! Ovo sto se kod nas vec duze vreme radi nije liberalni kapitalizam nego politicarsko-birokratski REKETIZAM.

U Srbiji svaka susa koja ima neku vlast to na najbezobzirniji nacin koristi da se obogati - naravno reketiranjem naroda i svakoga drugog koji nesto korisno radi. Ogromna je to piramida a pozicije na vrhu jako lukrativne, sto zbog namestanja "svojih" u javna preduzeca, sto zbog stetnih ugovora i isisavanja drzavnih para preko stetnih ugovora. Zato nikada nijedan ministar nije dao ostavku a neprirodne koalicije se drze vlasti ko pijan plota i nikako da padnu, ma sta se u zemlji desilo.

Za mene je TO ono sto je zadivljujuce, a bili DS-G17 u sedlu, a bili SPS-JUL. JEDINI spas nam je pritisak javnosti i medija da se rese konflikti interesa i da NAJZAD bar jedan ministar "sleti". Zato su po meni preterane price o naprednjacima, narodnjacima, i evorpejcima cisto zamajavanje. Dajte bre narode, da ih nateramo da Dulic polozi racune.

Amerika i zapad nas ne sprecavaju da upristojimo sopstvenu drzavu, i stalno kukanje na njih je cisto izvlacenje i izgovor da se ovde nikad istinski nista ne promeni. Da prestane ova kradja i razvlacenje onda bi i prema njima mogli dostojanstvenije i cvrsce da nastupimo. Dok nas iznutra razjedaju korupcija i reket, nemamo nikakve sanse i da li ce pobediti Vukova ili Sutanovceva struja i nece biti bitno jer cemo jednostavno nestati kao narod ako ovu drzavu ne ocistimo od endemske korupcije. Da ne pricam da me u ovom haosu ne iznenadjuje separatizam u Vojvodini i Sandzaku nego da njega jos nema u juznoj i istocnoj Srbiji. I posle kukamo na neprijatelje kad oni koriste NASE gluposti, pa ko nam je onda kriv?
Препоруке:
0
0
6 петак, 24 децембар 2010 00:51
011
1.
Реформе спровођене од 2000. године представљају катастрофу за ову земљу, и то није спорно. Економисти, критичари тих реформи у које спада и професор Душанић, све чешће пишу о томе. Ипак, ти економисти нигде нису изложили како је по њима требало да изгледа приватизација која не би била пљачкашка и која не би омогућила „бећарлук“ и корупцију. Шта значи „приватизација без јасних правила“? Проблем уопште није био у правилима већ у парама тачније у самој идеји приватизације према којој је огроман друштвени капитал требало да постане приватан. Грађани једноставно нису имали средства потребна за приватизацију тог огромног друштвеног капитала. Уставна обавеза је била да се друштвена својина трансформише у приватну својину по тржишним правилима. Према томе, правила приватизације су била савршено јасна – то су тржишна правила. А применом тих јасних тржишних правила друштвени капитал је могао да пређе у приватне руке само ако купац плати пуну цену. Али, да поновим, пара за плаћање пуне цене једноставно није било. А пошто пара није било онда је друштвена својина могла да постане приватна само поклоном, пљачком или продајом (поклоном) странцима. То се управо и десило. И шта сад? Не сећам се да су се економисти (а ни новинари) критичари пљачкашке приватизације противили приватизацији као таквој. Да ли то значи да није требало приватизовати друштвену својину? Не. Требало ју је подржавити и приватизовати мале радње, трговине и слично. А уколико се ипак инсистирало на приватизацији онда је то могао да буде процес од стотинак година. Да, баш тако.
Препоруке:
0
0
7 петак, 24 децембар 2010 00:54
011
2.
Када смо ушли у процес реформи онда је на Економском факултету у Београду гостовао Лајонел Столери, познати француски економиста и једно време министар. По њему, да би се у СССР-у спровела приватизација а да не дође до привредног хаоса и друштвеног слома, требало би око 200 година. Зашто? Зато да би се постепеном еволуцијом стварали механизми и институције својствени приватносвојинској привреди што подразумева и познавање тих механизама и институција али и друкчије навике и менталитет грађана. За Србију је, рецимо, било довољно 100 година.

Могуће је приметити да се друштвени капитал није могао приватизовати по тржишним правилима јер није постојало тржиште трговинаких ланаца, пивара.... па према томе ни тржишна цена пивара, трговинских ланаца и сл. То је тачно. Управо зато је и било неопходно да тај процес траје деценијама како би се оснивањем приватних пивара или супермаркета постепено формирала та тржишта.

И један прилог за ову причу. Само стамбени фонд од 680 хиљада станова је вредео 68 милијарди марака или 34 милијарди евра (680.000 станова x 50 квадрата просечан стан x 2000 марака просечна цена квадрата = 68 милијарди марака). Ти станови су, као што знамо поклоњени. Где су фабрике, рудници, трговински ланци, њиве, бање, изворишта минералне воде... да не набрајам даље. (На овом сајту је већ вођена дискусија о поклоњеним становима и чини ми се да је Јасна сматрала да је то био изванредан потез социјалиста).
P.S. Са великим нестрпљењем очекујем књигу професора Душанића у којој би изнео своје мишљење о томе како је требало друштвени капитал, вредан десетине милијарди евра, претворити у приватни (а да то не буде поклон или пљачка), у земљи где су плате (тада Л.Д.) били друштвено регулисани и у просеку износили око 500 марака.
Препоруке:
0
0
8 петак, 24 децембар 2010 08:22
Висарион
"Ајде рано, ајде душо кућу да продамо".То је Динкићева економија.Сви виде.Нико нема храбрости да томе "само да играмо" стане на пут.Он се вадио из свих будалаштина које је радио са банкама, са обећањима од 1000 евра, обећањима од 500.ооо запослених и да не ређам .Дугачак је списак.Сад праве програм до двадесете .Ваљда ће успети.Ако то успе нећемо ни дочекати те двадеееу у држави него у неком белосветском сиротишту ако се смилују.Није много ново али је коррисно да неко ауторитативан све ово установи.Проблем је ко ће га средити.
Препоруке:
0
0
9 петак, 24 децембар 2010 09:22
Јовиша Видић
Све што је брзо, то је и кусо - народна пословица.
После Другог светског рата, комунисти су на брзину, разним декретима поотимали имања и фабрике а за - како су говорили - "народо добро" и све то прогласили као неминовност научног социјализма; пута без алтернативе ка комунизму. Пут без алтернативе: приватизацију, либерализацију, денационализацију, - дочепавши се власти - прогласише деца и унуци поменутих комуниста. Њихова гадљивост према еволуцији, је иста као и код њихових политичких родитеља (предака). Склоност живљења и становања по разним сењацима и дедињима је наследна. Гени су чудо. Само стогодишњом мутацијом, може доћи до значајније промене менталног склопа српске политичке "елите". Јовиша Видић од Рудина.
Препоруке:
0
0
10 петак, 24 децембар 2010 10:03
janko
okupaciona privatizacija
Препоруке:
0
0
11 петак, 24 децембар 2010 13:41
Лаповац
И ја сам у разговорима са друштвом претходних неколико година говорио да ови наши који сада воде државу и привреду раде по народној "ајде Јано, ајде душо кућу да продамо..." али се нисам сетио да такву политику назовем бећарска, па похваљујем проналажење правог израза. Него мене брине што се изгледа таква мангупско-хохштаплерска политика изгледа све више води и у Европи, којој ми хрлимо по сваку цену. Да ли неко може данас да ми покаже паметног европског политичара, са визијом макар за свој народ, а камоли за уједињену Европу (са можда изузетком Русије). Мени сви ови које нам показују личе на мангупе који су способни једино за криминалне а не за државничке послове. Да ли неко може да ми докаже да је например за Немачки народ и државу добро да се производња из њихове зеље пресели у Кину, Румунију или нашу Србију. Или је то од користи само за одређене групе у чијој су служби ти горе поменути. Антиглобалисти ту нешто покушавају али изгледа немају водећу идеју који ће да их усмери на срж проблема.
Дакле, можда би ми могли и да изађемо на крај са овим нашима да су они "само наши" а не део тих европских (а можда и светских) од којих добијају сву могућу логистику. Јер ако погледамо шта се догађа и земљама из нашег окружења (например Хрватска, чију телевизију могу да пратим и која је нешто чини ми се "слободнија") све је то мање више исто. А да ли је то само спонтани процес вођен тренутним условима окружења или је диригован. Хајде стварни интелектуалци да о томе за почетак полемишемо, па да дођемо до можда валидног закључка како даље.
Препоруке:
0
0
12 петак, 24 децембар 2010 15:46
Одбрана и последњи дани
Једино је пропаст била транспарентна.
Препоруке:
0
0
13 петак, 24 децембар 2010 18:57
Томислав Милановић
Све је ово, нажалост, тачно. Штеточинство оних који су довели Србију до катастрофалне пропасти, до данашњих дана, није кажњено. Шта то значи? То значи, да нема те власти коју овај народ не може да трпи, па макар она била и најгора на свету. То је јако тужна истина али, ми једноставно, немамо начина да то превазиђемо. Поред тога што нам је национална свест на најнижем могућем нивоу од када постојимо, ми као народ имамо велики проблем са памћењем, тако да веома брзо заборављамо каква су злодела чинили поједини људи попут Динкића, Ђелића, Влаховића... Нико више и не помиње Ђелића на пример, и оних 11 милиона евра које човек заради, како он то рече, на поштен начин, са чињеницом да тај "поштен начин" никада није испитан, како би се српска јавност уверила да је то заиста тако. Примера ради, један део изузетно способних и поштених српских интелектуалаца провео је на овим српским просторима читав свој радни век и једва састављају крај са крајем, маштајући о суми од 5 до 10 хиљада евра, а о милионима могу само да сањају. Такође, заборвило се и његово учешће у продаји Фабрике дувана у Нишу, када је учињена огромна штета нашој држави уступањем права Филипу Морису да одређује висину акциза на продају цигарета, што је, може се рећи, јединствен случај у свету. То више нико не помиње, а господин Ђелић и даље седи у Влади Србије, док га ојађени Срби и посматрају и ћуте. Када је народ на последњим изборима највише поверења дао ДС-у, знао је да је и господин Ђелић у тој странци, Ако ни због чега другог, онда само због њега, није смео да гласа за ДС. Са друге стране, ако погледамо истини у очи, није се имало за кога ни гласати. Лично ја, годинама апстинирам, јер, увек се сетим свог, сада већ покојног оца, када су га у оном комунистичком времену питали зашто не излази на изборе. Једном је у некој кафани, у помало припитом стању одговорио: Дали сте ми списак од 20 магараца, а бира се 5 коња, а добро знамо да коњ од магарца не бива. После тога, имао је честе посете људи из УДБЕ.
Препоруке:
0
0
14 петак, 24 децембар 2010 23:15
Томислав Милановић
Није за радовање то, што је оваква тема, до овог тренутка, скупила само 13 коментара. Апелујем на Вас, који читате НСПМ, да се на много активнији начин укључујете у текућа збивања. Ћутање није добар савезник, иако је, за истину, и то нека врста поруке, али, никако она која улива оптимизам. Изнесите свој став, макар и овако, путем коментара. На тај начин, ставићемо другима до знања шта мислимо и колико нас има. И то је, свакако, један вид борбе против зла. Зато, драги Срби, пробудите се! Покажимо да нас има много. Пошаљите на стотине коментара.
Препоруке:
0
0
15 субота, 25 децембар 2010 13:00
011
Вашингтонски консензус је скуп мера економске политике.
Економска политика је начин управљања економским системом.
Економски систем настао приватизацијом друштвене својине је накарадан.
Не постоји добар начин да се управља накарадним системом.
Закључак: Вашингтонски консензус је неоспорно накарадан али поента није у њему већ у накарадном систему.
Препоруке:
0
0
16 субота, 25 децембар 2010 15:09
Томислав Милановић
Шта год да је на овој планети речено, саопштено, урађено, написано..., увек постоји оно "између редова". А управо то "између редова" чини суштину живота.
Препоруке:
0
0
17 субота, 25 децембар 2010 21:55
marko
Tomislave Milanoviću, u pravu ste. Dobar vam je komentar. Kao i većina ostalih. Ali pitam se šta mi možemo da radimo u vezi sa tim?
Препоруке:
0
0
18 субота, 25 децембар 2010 23:44
Томислав Милановић
Поштовани господине Марко,
Морамо да се боримо против зла. То подразумева да свакога дана морамо педагошким методама да утичемо на свест људи. Наравно, то је врло мукотрпан процес. Оно што се деценијама кривило, мораће деценијама да се исправља. Не треба очекивати ништа спектакуларно, али, од нечега морамо почети. Дакле, кренимо неким редом. Шта се ради у запуштеној кући? Прво се ослобађамо смећа, па тек онда чистимо и ствари постављамо на своја места. Урадимо то и са нашом кућом званом Србија. Смећа ћемо се ослободити тако, па ћемо онда ићи даље. Ако то не урадимо, нема нам спаса.
Препоруке:
0
0
19 понедељак, 27 децембар 2010 15:19
srb
hoćemo li da radimo ili samo ovako filozofski da diskutujemo.
Kako braća Turci kažu, od ovog nema selameta, svi mi znamo da ne valja.
Hajde da menjamo ne samo da diskutujemo.
Препоруке:
0
0
20 понедељак, 27 децембар 2010 20:40
Нада
Браћо, Срби, доста приче о оном што је било. Препричавамо прошлост беѕ правих ѕаклјучака и дефинисаних стратешких цилјева. Само нови лјуди којима су интереси Србије приоритет ,могу моѕда, да ѕауставе овај суноврат.
Препоруке:
0
0
21 уторак, 28 децембар 2010 04:42
Petar Izgnanik
Tomislave, slazem se sa vama, 'ajde nesto da uradimo!

Po onoj lekarskoj "prvo zaustavi krvarenje" ja sam za to da se pre svega hitno zauzda i zaustavi kradja. Naravno, ogroman je to posao jer je broj afera i pronevera zastrasujuci. ALI, najbolji efekat bi bio kad bi videli da neko PADNE SA VLASTI direktno u procesuiranje.

Zato je ovo sto se desava sa Dulicem i to da ga pistaljka.rs ne ostavlja na miru izuzetna sansa. Da sleti jedan MINISTAR (koji se drznuo da osniva firme u inostranstvu pa im nabacuje drzavne ugovore, znaci nema obraza ni ovoj izmucenoj zemlji ni porez da plati), istog trenutka bi i masa sitnijih pijavica promenila ponasanje, jer bi shvatili da se vremena najzad menjaju. Ovo kad oni gone neke bivse Milosevicevce, to nije dovoljno jaka poruka. Ali da vidim da vlast sama izoluje jednog od SVOJIH zbog kradje i stetnih ugovora sa drzavom, to bi bio OGROMAN korak.

Zakljucak: 'ajde da rusimo Dulica! Na svim forumima, konferencijama za stampu, clanovi DS unutar stranackih struktura, i protesne setnje ako bude trebalo.

Isto tako, i Sutanovac je zreo za rusenje zbog eksplozije u Cacku. Trazimo odgovornost jer je doveo nesposobnjakovice i lopove da isisavaju pare iz vojne industrije, a ovamo daju deci koju placaju preko omladinske zadruge da rade sa eksplozivima, samo da ne bi morali da im uplacuju socijalno i drugo. Pa gde to ima?!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер