Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Kosovo kao „subjekat međunarodnog prava“

Komentari (18) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 15 novembar 2010 18:13
Petrushin
Gospodine Savicu,

medjunarodno pravo ne postoji, nego tumacenje tih istih neusaglasenih rezolucija i povelja, koje su potpisale Velike Sile.

Slucaj racak je bio potreban samo zato da se pokaze da Srbija nije nromalna drzava koja tretira sve gradjane podjednako vec da sprovodi torturu i bezakonje nad jednom etnickom grupom.
Otuda "humanitarna intervencija" kao pojam i kazna za srbiju i srbe. samim tim su je poistovetili sa pariah state.

U takvim slucajevima i prema takvim 'drzavama' nema pravila nego se trazi izuzece van zakona.

Sto se trenutno i desava!

jedno pravilo za one koji slusaju a drugo za neposlusne: Srbiju i Srbe!
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 15 novembar 2010 21:06
Saša
Osnovna greška naše države je nastala u trenutku kada nije reagovala proglašavanjem okupacije na sva usta, čim se izašlo iz okvira 1244, i pošlo putem faktičkog i formalnog nastanka države na delu naše države, a to je bilo znatno pre februara 2008. Tim činom saradnja sa međunarodnom zajednicom (kao okupacionim vlastima) imala bi međunarodno pravno pokriće, jer je za takav čin bilo i političkih i humanitarnih i ekonomskih i vojnih argumenata. Sve ostalo što smo kooperativno radili, radili smo u korist sopstvene štete, zaključno sa zamenom UNMIKA EULEKSOM, koji je organ EU (kako mu i akronim kaže), čime se iz osnova revidira priroda međunarodnog protektorata, koji je do tada postojao. To što mi formalno nećemo priznati Kosovo a sedeti u istim institucijama, slaba je uteha.
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 15 novembar 2010 21:18
Svajcarac
Zivim u Svajcarskoj i mogu vam reci da Svajcarci koji govore nemacki, francuski ili talijanski sebe nesmatraju pripadnicima nemacke, francuske ili talijanske nacije. Oni su SVAJCARCI! Ako pisac ovog clanka to ne zna, sta mu se ostalo moze verovati.
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 15 novembar 2010 23:58
misterbiti
Malla ispravka za citaoce i pisca ovo teksta nije isto -Srbi u Austriju i Allbanci na Kosovo.Mismo bili prije vas na Kosovo.
Preporuke:
0
0
5 utorak, 16 novembar 2010 01:17
And justice for all
Primjer Kosova je samo jedan više argument koji govori u prilog paradoksu demokratije i njenom urušavanju u vlastite protivrječnosti.
Autor je napravio istorijsko-pravnu paralelu sa današnjicom, a na nama je da i dalje tražimo pravna i pravedna rješenja, ne samo u ovom slučaju.
Smatram da je ovdje ključni problem nepostojanje trenda i zakonomjernosti u međunarodnom pravu, koje ne uspijeva uvijek da iznjedri pravdu.
Mali i ekononomski slabiji narodi plaćaju visoku cijenu za njihov potencijalni ulazak u EU, i prave mnoge kompromise, jer nisu u poziciji da u ovakvim "demokratskim" uslovima opstanu, posebno ako su izgubili medijski rat.
Zato nauka treba da napreduje i da kreira drugačiju praksu...
Preporuke:
0
0
6 utorak, 16 novembar 2010 08:16
Saša
@misterbiti
Čudo jedno da ste tako dugo na Kosovu a da niste ostavili nikakav istorijski spomenik, niti knjigu. Da ih niste poneli nazad na Kavkaz?
Preporuke:
0
0
7 utorak, 16 novembar 2010 18:45
Petrushin
S druge strane, de iure, Kosmet, predstavlja i dalje sastavni dio Republike Srbije, tačnije, njenu pokrajinu.


I ova tvrdnja je netacna, jer Srbija nema kontrolu nad granicama Kosmeta, a to je osnovna odlika de iure "suverena" (viz. sovereign state).
Preporuke:
0
0
8 sreda, 17 novembar 2010 10:42
And justice for all
Mislim da je suvišno diskutovati ovaj poslednji komentar, samo preporučujem potpisniku da se malo bolje upozna sa značenjem termina de iure (pravno/zakonsko stanje stvari) i termina de facto (stanje na terenu), naravno podrobnije! Preporučujem, prije svega, jedan od Pravnih riječnika ili Enciklopediju međunarodnog prava!
Preporuke:
0
0
9 sreda, 17 novembar 2010 16:10
Petrushin

By sovereignty it is understood to mean:

1) jurisdiction, prima facie exclusive, over a territory and the permanent population living there;

2) a duty of non-intervention in the area of exclusive jurisdiction of other States; and

3)the dependence of obligations arising from customary law and treaties on the consent of the obligor.

Brownlie 1990: 287


Opet naglasavam da su slucajevi "Racak" i "Mekale" bili namjerno konstruisani, da bi se izaslo iz (cak i ovakvih dvosmislenih) povelja i sporazuma, koje cine to Medjunarodno Pravo!

ps. A "recnika i enciklopedija" ima raznih - posebno njihovih tumacenja! Pobednici pisu istorije, i recnike i enciklopedije - koji definisu te 'pobjede'!
Preporuke:
0
0
10 četvrtak, 18 novembar 2010 00:02
Samo istinom napred
Gospodine Mateja Savicu!
Jednom cenjenom prof.prava na Prav.fakult.u Beogradu nedavno je u SAD receno da je Kosovo dato Srbiji 1913 godine na Londonskoj konferenciji politickom odlukom Velikih Sila,sto je posle jednog veka i vise godina priznato. Sto znaci medjunarodno Javno Pravo koje regulise pravila nastanka drzave i odnose medju drzavama u madjunarodnoj zajednici je tom Odlukom proglaseno nul.
S druge strane Kosovo je proglasilo Nezavisnost posle neuspesnih razgovora izmedju Srbije i Kosova,sto znaci da je princip ili pravilo resavnja problem mirnim putem tj.dogovorom postovano.
Kosovo kontrolise svoju teritoriju,organizovalo je unutrasnji eko.politicki zivot .
Jedan deo naroda Kosova na Severu ne prihvata da bude deo Kosova,ali se i u ovom slucaju princip tj.pravilo resavanja problema mirnim putem postuje,sto ranije nije bio slucaj sa Srbijom koja je silom pokusala da resi probleme na Kosovu,pokusavajuci da odredjuje kolicinu i kvalitet sloboda i prava,sto je protivno principu
slobode i pravo na samoopredeljenje koje je predvidjeno poveljom UN.

Odluka Medjunarodnog Suda Pravde u Hagu je potvrdila da je politicka Odluka Naroda Kosova u skladu sa Medjunarodnim Javnim pravom na koje se mnogi pozivaju.

Samim cinom proglasenja nezavisnosti ta odluka je dobila legitimitet,tj.ozakonila pravo naroda Kosova o stvaranju drzave.

Cinom priznanja nezavisnosti, Kosovo je postalo medjunarodni pravni subjekat u pravnom i politickom saobracaju medju drzavama.

Odluka MSP je postala deo Medjunarodnog Javnog Prava koje odredjuje da sloboda i pravo naroda na saomoopredeljenje ima prevagu nad pravom teritorijalnog suvereniteta i integriteta.

S pozdravom G.Savicu.
Preporuke:
0
0
11 četvrtak, 18 novembar 2010 13:59
Saša
Jednom cenjenom prof.prava na Prav.fakult.u Beogradu nedavno je u SAD receno da je Kosovo dato Srbiji 1913 godine na Londonskoj konferenciji
Nekom cenjenom profesoru, neko je tamo negde rekao nešto...Pa kakav je ovo stil? Ovaj komnettaor sebe diskredituje u startu. Taj ``cenjeni profesor`` (ako je zaista to) je neznalica, ne poznaje ni svoju zemlju ni njenu istoriju. Londonskim ugovorom iz 1913,reguliše se pitanje Skadra. Toj odredbi ugovora se kralj Nikola protivio, ali je na kraju predao Skadar velikim silama (ne Albaniji), koje su ga kasnije ustupile Albaniji. Srbija i Crna Gora su bile pobednice u ratu, proterale Tursku nakon vekovnog ropstva: Crna Gora je dobila, Plav, Gusinje, Berane, Čakor i Metohiju do Belog Drima. Srbiji je pripalo Kosovo i Metohija do Belog Drima. Dve vojske su se susrele na Svetom Mostu na Drimu (između Prizrena i Đakovice).
Da li se šta tajno pregovaralo i odlučivalo, to mi ne znamo. Možemo da nagađamo, što je već teorija zavere. JAsno je da u 20. veku Engleska vodi pogubnu politiku prema Srbiji, pa je indirektno moguće zaključiti da se ``ispod žita`` nešto dogovaralo (što je Englezima i svojstveno). Ali u Deklaraciji o tome nema ni slova.
Polemisati sa Vama koji zagovarate tezu da je okupacija moje zemlje mirna, pravno utemeljena i slično, ne želim jer smo na suprotnim ideološkim pozicijama. Kako iko može polemisati sa nekim za koga su: hiljade tona bombi, milijarde dolara štete, hiljade ljudskih žrtava, stotine hiljada izbeglica, otimanje državne i privatne svojine demokratska, mirna i pravno utemeljena sredstva? Da li je neki organ MZ doneo ovakvu ili onakvu presudu zavisi od odnosa snaga, koje su sada nepovoljne po nas, ali što opet ne znači da treba da prestanemo misliti svojom glavom. Razum nam ne može uzeti međunarodni sud. Kosovo je o k u p i r a n o!
Preporuke:
0
0
12 četvrtak, 18 novembar 2010 19:37
Samo istinom napred
Za Sashu"
U mom komentaru ja sam se obratio piscu gore navedenog teksta a ne tebi.
To sto se meni obracas je sasvim u redu.
Nemoj suditi o drugima da li znaju ili neznaju istoriju Srbije i Srba,jer je to nepoznanica.
Kada pises o drugima pokusaj da pises glavom a ne srcem.
Iz tvog teksta se da tumaciti da pises srcem jer se zestis.
Dali taj prof.dr.zna istoriju ili ne,to niti ti niti ja neznamo jer je to opet jedna npoznanica,
ali citiram" Nama je licno receno na pitanje o teritorijalnom integritetu,da nam je Kosovo dato na Londonskoj konferenciji,i isto nam je sada oduzeto" kraj citata.
Za drugo sve sto sam izneo u predjasnjem komentaru nemam sta dodati jer je kratak,sadrzajan,koncizan,
lako shvatljiv i veoma poucan.

S pozdravom.
Preporuke:
0
0
13 petak, 19 novembar 2010 09:18
Saša
Jedan deo naroda Kosova na Severu ne prihvata da bude deo Kosova,ali se i u ovom slucaju princip tj.pravilo resavanja problema mirnim putem postuje,sto ranije nije bio slucaj sa Srbijom koja je silom pokusala da resi probleme na Kosovu
A možete li mi glavom odgovoriti šta je sa drugim delom srpskog naroda koji nije ``na Severu``, već (je živeo) južno od Ibra? Glavom, jer Vaše tumačenje koje dajete o demokratskom rešavanju Severa takođe ide iz srca. U to ne sumnjam, jer bi inače znali da južno od Ibra nema 90% srpskog, muslimanskog, romskog stanovništva, i da je demokratsko rešavanje Juga bilo bitno drugačije od Severa, a koje je demokratsko samo zato što su Srbi u većini. Mada za koji i dalje ne znamo kako će se, i da li na kraju demokratski rešiti.
No ne pišem ja ovo Vama, jer su Vaše ideološke pozicije prepoznatljive, ovo pišem nekom slučajnom čitaocu koji može da pročita, i da se opredeli između ova dva suprotna gledišta.

P.S. Ja nisam Sasha
Preporuke:
0
0
14 petak, 19 novembar 2010 16:53
Uliks
Ljudi, ovaj tekst govori o problemu koji pravo kao nauka ima, jer cesto prodaje maglu, u rukama mocnih. Tuzno je da se raspravlja o jasnim istorijskim cinjenicama i da se raspiruje netrpeljivost na nacionalnoj osnovi, to u ovoj prici nije krucijalno, jer da pravo umije da zastiti, ne bi bilo ostecenih i porazenih. Od te vatre pomracenja, ljudi se samo vise udaljavaju i dijele, tuzno.
Ne udaljavajte se od sustine - problem prava!

"Ko oprasta krivicu, steti nevinom!"
Preporuke:
0
0
15 petak, 19 novembar 2010 21:56
Samo Istinom Napred
Pravo je reklo svoje svojom Odlukom Medjunarodnog Suda Pravde u Hagu.

Inicijator i zahtevalac misljenja bila je Republika Srbija.

Republika Srbija citiram"prima k znanju Odluku MSP da je Nezavisnost Kosova u skladu sa Medjunarodnim Javnim Pravom" kraj citata,koje regulise nastanak i stvaranje drzava i odnose medju njima u politickom i pravnom saobracaju.

Kosovo je po dva osnova dobilo:

1.Politickom i
2.Pravnom

1. Po prvi put u istoriji Naroda Kosova,priznato je u Vasingtonu da je Kosovo dato Srbiji na Londonskoj Konferenciji 1913.godine,cime je Medjunarodno Javno Pravo proglaseno nul !

2.U pravnom smislu Odluka MSP.je potvrdila da je pravo Naroda Kosova o proglasenju Nezavisnosti Kosova u skladu sa Medjunarodnim Javnim Pravom.

Samim cinom proglasenja Nezavisnosti,Odluka je dobila pravni legitimitet(legitimitet izvire iz prava naroda da sam uredi svoje unutrasnje i spoljasnje odnose).

Cinom priznanja Nezavisnosti Kosova,ono je postalo medjunarodni pravni subjekat u pravnom i politickom saobracaju medju drzavama.

Odluka MSP je postala deo Medjunarodnog Javnog Prava,koje Odredjuje da sloboda i pravo naroda na samoopredeljenje ima prevagu nad pravom teritorijalnog integriteta i suvereniteta zemalja.

S pozdravom,
Preporuke:
0
0
16 subota, 20 novembar 2010 00:39
Saša
Republika Srbija citiram"prima k znanju Odluku MSP da je Nezavisnost Kosova u skladu sa Medjunarodnim Javnim Pravom" kraj citata,

U današnje vreme nije teško boriti se protiv Srba i Srbije. Da sam na Vašem mestu barem bih tačno citirao, a nakon toga konstruisao šta mi odgovara.
Citiram:
Prima k znanju sadržaj savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o tome da li je...

No, ne obraćam se Vama, nego slučajnom čitaocu, koga bi Vaši ``argumenti`` mogli zavesti u priklanjanju jednoj od ideologija koje zastupamo.
Preporuke:
0
0
17 subota, 20 novembar 2010 15:37
Petrushin
Postovani Uliks,

"Problem Prava" je da ne postoji "pravo", vec "pravo reda" tj. onaj koji ima "moc" (silu) ima vise prava nego onaj koji nema tu moc.

Samim tim, pricati o Medjunarodnom Pravu je isto kao da kazete/tvrdite da postoji "pravda", koja proistice iz tog "Medjunarodnog Prava".

Dovoljno je da pogledate jednim okom po mapi Afrike i vidite kako je neko LENJIROM povukao Africke granice, pa da shvatite koliko kroz istoriju ima "medjunarodnog prava", a koliko necije moci da to nazove "pravom" i "pravdom".

Ili noviji primjer, gdje je jedna vojna grupa (UCK) preko noci, od "teroristicke" (US Senate), postala "Oslobodilacki pokret" za oslobadjanje od srpskog ugnjetavanja!

Zar "Racak" nije jasan obrazac i primjer kako Veliki Brat stupa u osvajanje suverene zemlje, sve pod imenom "humanitarne intervencije"?

Zasto "humanitarno" ne intervenisashe u Izraelu, nego Izrael nedavno pobi nekoliko hiljada civila i porusi desetine hiljada njihovih domova?

Zato sto postoji jedno pravilo za poslusne, a drugo za neposlusne! Tu nema mjesta za pravo i pravdu!

Isto tako, imajte na umu da pominjani Sud u Hagu ne priznaje ta ista USA, koja trazi izrucenje i sudjenje srpskim rodoljubima i vojnicima!

Isto tako, US vojnici ne podlijezu istim zakonima i kaznama, kao ostali, nego su IZUZETI i van nacionalnih zakonodavstava!

A mi ovdje naglabamo o nekakvom Medjunarodnom Pravu!?

Molim Vas!
Preporuke:
0
0
18 ponedeljak, 22 novembar 2010 20:13
Petrushin
Kosovo kao "subjekat međunarodnog prava"

/.../

Stoga, kratko ćemo pružiti osvrt na aspekt međunarodno – pravnog subjektiviteta novonastale tvorevine (Kosova) Kosmeta....

Podsjetićemo da je u upotrebi među državama naziv Kosovo, koji nije u skladu sa Ustavom Republike Srbije...

Stoga, srpska diplomatija mora i dalje hitro delati, kako bi obezbijedila očuvanje suverenosti koja joj je još preostala na Kosmetu i kako bi u okviru međunarodne zajednice pitanje Kosova prebacila, što je više moguće u svoje dvorište.


Tekst bi bio mnogo jasniji da je autor napravio jasnu razliku izmedju naseg pravno definisanog Kosmeta i zapadne karikature od drzave "Kosovaa". Samim tim, citaocu bi bilo jasnije da nas pojam Kosmet ima u sebi Metohiju ("metoh" je crkvena zemlja) i da je to pored Kosova jos jedan znacajan dio pravne terminologije i teritorije, koji se pokusava na sve moguce nacine, ovim komunistickim i Zapadno-nametnutim imenom "Kosovo" i "Kosovaa", da izbaci iz naseg i medjunarodnog politickog i pravnog diskursa.

A ako ga nigdje nema u pomenu, ono i ne postoji!

S toga, sve dok "metoh" bude u imenu, morace da se objasnjava otkuda ono bas tamo!

Otuda, naslov savicevog teksta i naseg pravno-politicko-diplomatskog diskursa ne bi trebao da ide u ovom pravcu i da glasi:

Kosovo "kao subjekat medjunarodnog prava",

vec

"Kosovo/Kosovaa" kao subjekat medjunarodnog prava!

Uostalom, u nasim pravnim dokumentima ne postoji Kosovo u granicama koje zapadni pravni diskurs namece, ako izuzmemo ovo nasilno otimanje i priznavanje pariah drzava za suverene!

Gospodin Savic bi trebao da zna vaznost ovih pojmovnih i pravnih razlika i pogubnost poistovecivanja istih za nasu politicku pravnu i diplomatsku odbranu, te ponovni povratak Kosmeta u sastav srpske drzave ili vec buducu konfederaciju srpskih drzava.

Nazalost, vecina nasih politicara i diplomata pravi istu gresku!
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner