петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Конкурс за Чембрлена

Kоментари (28) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 05 септембар 2010 12:28
паја патак
“....За време бомбардовања Југославије 1999. није гађан ниједан објекат чији су власници странци или приватници. Део одговора?...“ Још како! Ни за време Другог Светског рата, за време нпр. бесомучних бомбардовања Келна, ниједан савезнички (амерички/енглески) пилот није смео ни да сања да бомбардује огроман комплекс Фордових фабрика (Форд-Келн), који је за Вермахт - опет бесомучно правио тенкове и камионе, али није му смела ни длака с главе фалити!. Профити од рада за Вермахт су преко Шведске и Швајцарске уредно ишли у Фордову касу, коју су с друге стране пунили и профити од рада за његову рођену Америку и Енглеску. То исто важи и за Холандију, чија целокупна индустрија је радила за Вермахт – а посебно Филипс (уз коришћење јеврејских логораша – што је касније приказано као начин њиховог спасавања од гасних комора, па је Филипс још и хваљен). Филипс је производио радио-комуникациону опрему за Луфтвафе, која се сукобљавала са америчким Ер Форсом и енглеским (какосевећтозвало) ваздухопловством, за које је Филипс правио то исто. Профит – Филипсу, са обе стране. Идеално! Ви се кољите – каса звецка. Део одговора, г. Лазански? Ево Вам цео одговор: Пара врти где бургија неће!
Препоруке:
0
0
2 недеља, 05 септембар 2010 13:59
МП
Лазански:"У жестокој смо кризи духовних, културних, моралних и политичких вредности. Дефетизам поприма размере епидемије. "
Без јасног одговора,разумљивог сваком грађанину Србије, ко и како нас је довео у овакво стање,и на који начин ће за то сносити последице,нема обнове горе поменутих вредности.А без правих санкција за одговорне, тешко да ће било ко опет трошити онолику енергију за неки нови хоризонт.
Препоруке:
0
0
3 недеља, 05 септембар 2010 14:24
Пречанин
"Ко је Србе клео, није дангубио..."
Препоруке:
0
0
4 недеља, 05 септембар 2010 15:32
Симић Манојло
Господин Лазански изнесе пуно ставова, више или
мање одбрањивих, а онда се на крају позове на
друга Титу, и укаже на сву загађеност српског
интелектуалног ракурса,највећој препреци било
каквом напретку .
Ухићени у титоизму, ко кукац у ћилибару .
Препоруке:
0
0
5 недеља, 05 септембар 2010 16:29
Душан Ариљевић
..."Како је дошло до промене тих, не тако давних изјава и ставова са Запада?" Све се мења сем камења је шаљив одговор на питање г. Лазанског. А озбиљан је он и сам веома добро формулисао: "Тачно је да ми ресурсе силе сада немамо. ... То није дошло изненада, дужи је то процес". На томе се треба "зауставити" јер то је почетак сваког посрнућа (СФРЈ и ) Србије. Али је интресантно да већина на овом форуму са највећом горчином говори о периоду кад су Србија и "братске републике а нарочито покраајине" ИМАЛЕ изузетне војне, материјалне и људске ресурсе за вођење реалног рата у интресу очувања територијалног инегритета државе. Присећају се са симпатијама "четврте војне силе у Европи" али им није јасно да је то "бравар" осмислио у околнстима важећим за тај период. Г. Лазански га често са пијететом помиње. У том погледу не греши. Направио је једну другу грешку, надам се омашку: "Када је 1974. дошло до најозбиљније кризе око Трста између СФРЈ и Италије,.." НАЈОЗБИЉНИЈА криза није била 1974. већ 20 година раније, тачније 1953.-54. године.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 05 септембар 2010 16:32
Баја Патак
“... Када је 1974. дошло до најозбиљније кризе око Трста између СФРЈ и Италије, Југославија је на границу с Италијом, чланицом НАТО-а, извела три дивизије…” Ма, неће бити друже Лазански?! Ви, који сте толико верзирани у војне послове ваљда и знате колико је Југославија дивизија извела, али чак и да је извела 33 дивизије било би исто, а да је дошло до рата, како је била трула – онда би се већ распала. Него, нешто Вам око датума ипак није у реду – јер 1974 године није било никакве тршћанске кризе – можда је и била нека гужва (око чекања) на граници, али то због силне чежње Југословена да се што пре стигне на “Понте Росо“ и купе разне тамошње тричарије.
Тршћанска криза, боље речено “криза“, јер све је то била једна неукусна фарса се одиграла читавих двадесет година раније – тј.1954. године! Старији се сећају успаљених титовских агитатора по београдским улицама, који су на “потпуно спонтаним свенародним демонстрацијама“ урлали и исписивали пароле у стилу: “Пела – џукела!!!“ и “Живот дамо – Трст не дамо!!!“. И: тресла се гора – родио се миш, а на срећу становника Трста. Остадоше они у Италији, да касније своју бофл робу продају Југословенима.
Е, што се Софије Лорен и Вашег вољеног и непрежаљеног Тита тиче, право да Вам кажем: баш ме брига!
Препоруке:
0
0
7 недеља, 05 септембар 2010 17:10
Аскурђел
@Симић Манојло. Уствари Ваши коментари нису ни тамо ни овамо. Определите се.
Спомињући Друга Тита Лазански је хтео нешто друго да каже. То се чита између редова.
Препоруке:
0
0
8 недеља, 05 септембар 2010 18:14
Zaraki Kenpachi
Da dodam da na kraju teksta treba da stoji ''a danas Vestervele''

pozdrav
Препоруке:
0
0
9 недеља, 05 септембар 2010 18:33
Jasna
Na svetskom ekonomskom forumu u Davosu 1999. Toni Bler nije kritikovao Beograd zbog nacina na koji upravlja Kosovom,vec sto nije sirom otvorenih ruku prihvatio privredne reforme.E hvala Bogu da se jednom neko od novinara setio i to da kaze.
Zato su 5.0ktobra dovedeni oni koji su reforme prihvatili sirom rasirenih ruku ...
Препоруке:
0
0
10 недеља, 05 септембар 2010 19:11
саша р.
Не видим разлог за критику овог текста, јер је заиста добар. Такође је аутор између редова провукао још нека одлична запажања.
Г-дине Лазански, отишао бих још даље од Вас, шта ће бити ако се империји допусти даље разбијање државе, и ако једног дана дође на идеју да Србима држава више није потребна. Бојим се да смо на добром путу да нам се то и деси!
Препоруке:
0
0
11 недеља, 05 септембар 2010 19:45
Вид
Исприча нам Мирослав лепу патриотску причу! Тито и српски патриотизам не иду заједно! Једно друго искључује! Не верујем да лазански то не зна, па ме баш занима његова мотивација за писање оваквог текста.
Препоруке:
0
0
12 недеља, 05 септембар 2010 20:44
Jasna Simonović
"Онда је на Брионе у госте маршалу стигла Софија Лорен."....
Onda je leta 2010 na Brione trebalo da stigne Angelina Jolie, ali je otkazala i sletela u Sarajevo...Tamo su se dogovarali o novom filmu u kome su Srbin i muslimanka stigli da se zaljube 3 dana pre rata....tako piše u novinama...E, ne zna Angelina koliko je takvih scenarija život već zabeležio....tamo gde treba...
A ja ne znam ko je bio "maršal in charge" bivše Jugoslavije kada je rat počeo ....Što nije ustao i stao gde treba...I primio neku dobru glumicu ili glumca, svejedno...
ps U svakom slučaju vojno nadmetanje i bezgrešni političari nekako ne idu zajedno, barem meni...Zato što mislim da je gdin Paja Patak u pravu...Kad burgija neće, raspisuje se konkurs za čiste pare....(molim da mi neko javi kada do toga kod nas dodje)....
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 06 септембар 2010 01:23
S.Ristic
Nisam bas shvatio da je Lazanski posebno velicao Tita, tako da sve one komentre vezane za kritiku sa te strane smatram politicki nezrelim cak i dogmatskim. Samo je naveo neposredan primer, nesto blizi nama, da vodeci politicari moraju da imaju jake stavove i da umeju da se znacajno i vesto usprotive u interesu svoje zajednice. Naravno da tu mogu da nesto i da izgube ali je to uvek daleko manje. Bez takve politike ostalo lici na raskucavanje imanja u kafani. Nije takav jedan primer. Pogledajte mnoge prave politicare, na pr. nepopularni Mugabea koji se, pord svih ingnorisanja i nipodastavanja i proricanja fatalnog kraja, zilavo bori. Pitanje je dobre procene svih opstih okolnosti i pritiska na pravo dugme. Nije samo tvrdoglavost i onda popusanje u krajnjoj nuzdi ono sto vodi rezultatu, kao sto je to bio slucaj predsednika Milosevicem. Ipak i on je ostavio dva jaka dokumenta za pokoljenja, entitet Republike Srpske i Rezoluciju 1244 za buduce narastaje, koje oni mogu da pretvore u svoj kapital ili da raskuce u kafani. Sve u svemu analiza pokazuje ono sto je sustinsko, put Srbije kojim ona ide zbog zablude u lagodan zivot i zbog nedostatka zivaca istrosenih stalnim maltretiranjma sa strane, bez svesti da je deo otpora i svesnog i planiranog trpljenja uvek i deo uspeha. Postoji i to da je veliki broj gradjana obezglavljen konfuzijom licnih pritisaka bez vidjenja cistih ciljeva, zamaskiranih novim drustvenim odnosima i mogucnoscu odnosno bezizlaznom nemogucnoscu licnog grabljenja. Kako se stvari od vitalnog znacaja samo prodaju, kako Lazanski kaze, za prividnu ekonomiju i finansijske inekcije odrzavanja zivota elite pogodne Zapadu. A globalna ekonomija svakim danom ima sve veci spoljni dug. Pravi Zapadni metod, doza inekcija uvek, da se obezbedi nezadovoljstvo ispod kriticne mase. Tako Zapad to radi svugde u svetu pa i u sopstvenim drzavama Zapada. Postoji jos jedan problem, opsta propaganda je u rukama manjeg broja placenika a ne u rukama veceg broja trezvenih Srba.
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 06 септембар 2010 10:17
брм
једна мала ситница небитна гледее осимских споразума..
та криза је била за време другог мандата Алда МОра, личности која је "побркала лончиће", договорила се са комунистима (историјски компромис), кренула да води саосталну националну политику и да руши биполарни светски систем, па су га здруженим снагама убиле ЦИА и КГБ... удруженом завером која јако подсећа на нешто наше из скоријег времена..свог миљеника Тита нису дирали наравно...
кад год се помене Тита у позитивном контексту ..ту мора да нешто има још..
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 06 септембар 2010 11:04
Љиљана,Холандија
Постоји једна изрека: “Испеци па реци” (за оне паметне).Или незнате Хрватски?

Londonski Memorandum o suglasnosti iz 1954. kojim je riješeno tršćansko pitanje bio je pravno nesavršen i nedorečen dokument. Njime susjedne države nisu uspostavile svoj puni suverenitet nad spornim područjem. Stručnjaci za građansko pravo rekli bi da je stečen posjed, ali ne i vlasništvo. Talijanska vlada je 1974. aktualizirala to pitanje i izazvala kratkotrajnu krizu u odnosima. Jugoslavija je odgovorila oštrim diplomatskim notama, blagim pokretima trupa prema granici i demonstracijama koje su bile zgodna prilika za očitovanje nečega što se tada nazivalo jugoslavenski socijalistički patriotizam, ali Europa je već živjela u stabilnoj eri helsinškog statusa quo. Osimski sporazumi Minić-Rumor 1975. otklonili su najzad svaku pravnu nejasnoću i zaustavili kontinuitet pojedinačnih tragedija koji je zbog granice i oko granice trajao preko stotinu godina, još od talijansko-austrijskog rata.

Dalekosežni značaj tršćanske epizode Jadranskog pitanja jest da je Tito počeo promatrati sukob sa SSSR-om i anglo-američku odluku o prepuštanju Trsta Italiji kao dio jednog te istog konteksta sa stanovišta jugoslavenskih interesa. I jedan i drugi događaj pokazali su mu cinizam velikih sila prema malim državama i štetnost trajnog vezivanja za bilo koji blok. Doista, i istočni blok 1948. i zapadni 1953. svaki su na svoj način u najnezgodnijem trenutku iznevjerili jugoslavensko povjerenje i lojalnost. Utoliko je – pored ostalih faktora – i Tršćanska kriza inicirala politiku nesvrstanosti.
Препоруке:
0
0
16 понедељак, 06 септембар 2010 11:46
Danski Srbin
Gospodin Miroslav Lazanski je covek sa darom sirokog sagledavanja situacija i problema , sto se za veci deo komentatora (do sada) ne bi moglo reci.
Oni ne cene autora i da bi mu konfrontirali koriste prizemne primedbe vezane za njegovu komunisticku proslost, njegovu pomenu Tita,Sofije Loren i jos slicnih irelevantnih detalja iz njegovog clanka.
Od drveca ne vide sumu. Zaslepljeni nekom bezveznom netrpeljivoscu prema Lazanskom, previdjaju lepo slozenu listu razloga naseg propadanja.
Meni moj antikomunizam ne moze,niti sme, da zaslepljuje kriterijume ,sta je vredno paznje a sta ne. Isto mislim da svako ko sebe smatra normalno pametnim i obrazovanim ne sme: "Zbog Nikole da mrzi i svetog Nikolu".
Препоруке:
0
0
17 понедељак, 06 септембар 2010 13:48
Карло Понти
Мирославе, зашто заврши текст баш на најзанимљивијем месту?
Препоруке:
0
0
18 понедељак, 06 септембар 2010 13:55
srdjan conic
Konacno pravi Miroslav Lazanski. Dobro dosao s odmora.
Препоруке:
0
0
19 понедељак, 06 септембар 2010 15:21
garrz
Потпуно се слажем...
Препоруке:
0
0
20 понедељак, 06 септембар 2010 15:36
брм
@ Љиљана,Холандија
значи Трст је "неправедно" припао Италији..
штета што није пала још која кап српске крви у борби са вековним савезником - да би Словенија и Хрватска добили још који комад земље који им никада није приопадао ..
Препоруке:
0
0
21 понедељак, 06 септембар 2010 17:34
Ljiljana,Holandija
za @brm- Nisam na to mislila ,nego na pojedine komentare da kriza nije bila 1974.Nije nam trebao ni Trst a ni Istra.
Препоруке:
0
0
22 понедељак, 06 септембар 2010 17:52
remmiz
Ja opet mislim da nikakve promjene nije bilo.
Jedno se radi a drugo se prema potrebi izjavljuje..i to je sve.
Dakle,smatram da je tekst u tom smislu jalov.

Da li g.Lazanski iskreno vjeruje da za Amerikance,Britance ili Nijemce nezavisnost kosova nije dolazila u obzir '99..?!
Da su bombardovali Srbiju iz 'humanitarnih razloga'..?

Usudicu se da dam odgovor umjesto g.Lazanskog i da kazem da cisto sumnjam da on vjeruje u to.
Zapadna politika je dosledno pratila i prati odredjen dugorocni cilj.

Ali zasto onda napisati citav tekst o tome,odnosno naprezati se da rijesimo jednacinu a znamo da su uvodni parametri netacni.

Mozda je svrha da se uputi poruka kako je faktor sile izuzetno bitan i da je slabljenje vojske bila fatalna greska..?

Sa tim se slazem,ta kritika je na mjestu..medjutim,kome je upucena..? Ko je mogao to da sprijeci i kako..?
Gledajuci sa cisto 'operativnog' stanovista nakon rata u kojem su Amerikanci i 'bratija' dokazali da su nadmocniji ko je i kako mogao i trebao da se odupre njihovom zahtjevu da se nasa vojska 'pacifikuje'..?
Djindjic..? Kostunica..? Seselj..? svi zajedno..? Kako je trebalo..?
Mislim da je krajnje vrijeme da intelektualna elita pocne da 'radi' odnosno da 'krci put'.
Препоруке:
0
0
23 понедељак, 06 септембар 2010 19:07
Симић Манојло
за " прачукунђеда ";

Увијек прочитам Ваше осврте, и могу да кажем да ми
се углавном свиђају. Нарочито је разоран био онај
у одговору ДШ-у у коментару о Добрици Ћосићу, у
којему сте статистички показали да је у " хрватским
партизанима ", хрватско било само име. Тја, немају
граница српске заблуде .
А што се мог коментара тиче, вјерујем да је до
забуне дошло зато што ја " Политику ", већ одавно,
као арапску штампу, читам од дна странице према врху, и здесна улијево. А између редова читам како
Бог заповиједа, одозго према доле. Кад се измиксају
"Политикине" поруке, дођете до закључка, да је
1. Шумадијска стављена у функцију свеопштег разарања српског Народа и његове Државе .
У Талијанском Парламенту, постоји једна мала Партија, која тражи финансијску надокнаду од Хрватске и Словеније, за 300.000 Талијана протјераних из Истре са својих вијековних огњишта
и 30.000 које су Титини злочинци убацили у "фојбе".
Хрватска и Словенија, спремне су да напад одбију
тако што ће за то оптужити 1. Шумадијску, и као и
у свим другим случајевима, доказивати српску
геноцидност .Лазански је био и остао заробљен
титоизмом . Као и читава ова гарнитура на Власти,
али само у сегменту оптуживања Срба и Србије .
У свим другим стварима уредно пужу пред западом,
формирајући колону пужева голаћа .А западна чижма,
уредно их гази .
Препоруке:
0
0
24 понедељак, 06 септембар 2010 22:23
srb sloven
ovi spolja su ih doveli na vlast da bi sprovodili dogovore
Препоруке:
0
0
25 уторак, 07 септембар 2010 06:07
Marinko
Osvrnucu se samo na ovo:

Када је 1974. дошло до најозбиљније кризе око Трста између СФРЈ и Италије, Југославија је на границу с Италијом, чланицом НАТО-а, извела три дивизије. Тито је обукао маршалску униформу и отишао на командно место у Виницу, у Словенију. Вашингтон нас је молио да не нападнемо Италију. Годину дана касније потписани су Осимски споразуми. Онда је на Брионе у госте маршалу стигла Софија Лорен.

Tacno ALI je u medjuvremenu u Boku Kotorsku dosla mocna mornarica CrnoMorska s krstaricama,razaracima i u dubinama nuklernim podmrnicama .Tada su Italijani i njihovi sponzori (SAD)malo ohladili i Broz(tacnije njegovi hrvati/slovenci)dobise Istru,Kvarner,Zadar i ostrva ...ALI ima i tu kvaka koja kaze:
Italija jeste potpisala Osimske sporazume ali sve to parlament Italije nikada nije ratifikovao a to znaci Italijani ce kad-tad milom/silom da vrate svoje oteto.I ne sumnjam d ace Italijani vratiti svoje oteto.
Препоруке:
0
0
26 уторак, 07 септембар 2010 11:53
Дарко Станојевић
Сећам се, као клинац сам ишао у Италију са родитељима (оно што наведе Баја Патак - "Понте Росо" и "Ђовани") и на зиду градске Скупштине у Трсту см видео графит-паролу "NO OSSIMO!".

Када сам питао родитеље шта је то, добио сам одговор да ћутим и да не лајем превише на српском, док смо тамо.

Тих година нисмо били нимало омиљени. Касније, исто.
Препоруке:
0
0
27 уторак, 07 септембар 2010 12:08
Мирослав Ђукић
Док се већина коментатора дохватила несрећно одабраног примера са Титом и тршћанском кризом, као и штампарском грешком у броју године, ја остајем фасциниран имењаковим насловом:

"Конкурс за Чемберлена" - Сјајно!!!!

Питам се, ко ће на овом конкурсу победити? Који ће српски политичар, на крају, бити упоређен са непоновљиво сликом Чемберленом,када излази из авиона и весело поздравља маше папиром који му је потписао Хитлер, на одушевљење целе Енглеске? Шта ће бити наша улитмативна и коначна "чехословачка"? Хоће ли то бити Косово и Метохија, Република Српска, Војводина, Рашка, или ЦЕЛА Србија? Чемберлену се, ипак, мора признати: Поклонио је Хитлеру туђе, а не своје, у замену за "мир". Хоће ли, на крају, један или сви српски политичари, свима нама, излазећи из авиона, весело махати својим папирићима, које су им нетом нашарали у Бриселу (Вашингтону)?
Препоруке:
0
0
28 уторак, 07 септембар 2010 15:03
Душан Ариљевић
@Мирослав Ђукић "Док се већина коментатора дохватила несрећно одабраног примера са Титом и тршћанском кризом, као и штампарском грешком у броју године, ја остајем фасциниран имењаковим насловом...."
Јесте лепо бити имењак г. Лазанском али 2+2=4. И ако ми није била главна намера да у мом коментару инсистирам на појму "најозбиљнија криза" сасвим је очиглено да је М. Лазански направио "грешку" јер је догађај ставио годину дана испред потписивања споразума са Италијом (1975.). Значи мислио је на 1974-ту а те године, то ( са Италијом) није било ни изблиза "најозбиљније" као 1954. Али да би направио причу о ауторитету и подсетио "ове данашње" како се то ради у валовитим временима г. Лазански је мало "промешао" историјске догађаје како би поента била јаснија. Не треба му замерити за то, важан је утисак. И немојате Мирославе мислити да је г. Лазански "несрећно одабрао пример са Титом". Управо супротно: "Код бравара су МИГови добијали редовно зимске и летње гуме".
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер