четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Бранислав Нушић o приликама на Космету крајем XIX века

Kоментари (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 17 август 2010 14:38
Горан Јевтовић
Прошлост једнако будућност!
Ајмо да сада причамо и пишемо о толеранцији и сарадњи у региону Балкана.
Препоруке:
0
0
2 уторак, 17 август 2010 15:05
Сокенекос
Значи, млађани Бранислав Нушић је (по нашим еу-ропски-настројеним снагама које "гледају у будућност" и "признају реалност") чак И онда (!) говорио “језиком мржње” и тако ширио великосрпски национализам. Није ни чудо што га данас исмејавају у београдском Народном позоришту. А за мене, “фашисту”, “патриЈоту”, и шта све не, ово је још само један делић страдаоничке историје нашег народа на Косову и Метохији коју ретко где другде можемо прочитати. Код нас је иначе пре ових задњих ратова при сваком већем окупљању породице главна тема увек била Косово и о њој се причало у пола гласа, а често се готово религиозно слушала и “Погибија Бранке Ђукић” без иједног шума или ометања – баш као код оног описа кметова кулучара који слушају гуслара Црногорца од Иве Андрића из “На Дрини Ћуприја”. Иако сам био млад, потпуно ми је било јасно да се ради о нечему дубоком и битном, једном речју, светом. На ТВСА је ономад међутим господарио Муфид Мемија и углавном је помињао некакав Либан, Блиски Исток, и сл. Само у ретким ТВ прилозима се могло видети о “Србима и Црногорцима” који беже са Косова и сами веле како “не знају куда иду”. Како сам, дакел, из генерације која је прво полагала испит па тек онда учила лекције, све нам се мало касније само од себе казало мада и даље учим(о). Ево нпр., нисам знао да је велики Нушић икада био цонзул у ондашњој распадајућој Отоманској империји и да је оставио оваква важна сведочанства за собом. Како је историја “учитељица живота”, тако су овакви чланци и те како потребни и вредни бар да имамо одакле нашу прошлост да учимо. Хвала редакцији и аутору од срца!
“О Косово, грдно губилиште”…
Препоруке:
0
0
3 уторак, 17 август 2010 16:16
Миклош
Однос Срба и Арбанаса може бити тема за нову књигу, каква је била ова коју је Димитрије Туцовић написао пре скоро сто година:

http://sr.wikisource.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%B8_%D0%90%D1%80%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0
Препоруке:
0
0
4 уторак, 17 август 2010 16:59
Раде
Да ли знате да су Албанци ископали српско православно гробље у Приштини?
Препоруке:
0
0
5 уторак, 17 август 2010 17:36
Arber
A general Kosta Protic sta je radio po "novooslobodjenim" oblastima 1878?
Препоруке:
0
0
6 уторак, 17 август 2010 17:49
thinking maize
Аутор рече: "Педантни српски конзул ништа није пропуштао да забележи и о томе благовремено извести министарство у Београду." Очигледно је да нама САДА ништа не остаје него да БУДЕМО ПЕДАНТНИ И СВЕ БЕЛЕЖИМО.
Препоруке:
0
0
7 уторак, 17 август 2010 22:49
Стари Вујадин
Очигледно је да нама САДА ништа не остаје него да БУДЕМО ПЕДАНТНИ И СВЕ БЕЛЕЖИМО.


Ево, српско тужилаштво је педантно, све што се каже у вези српских злочина, они забележе, и одмах копају.
Препоруке:
0
0
8 среда, 18 август 2010 10:33
Мирослав Свирчевић
@Arber

Питање сте поставили веома цинично али ипак вреди одговорити на њега. У својој докторској дисертацији потанко сам објаснио процес изградње локалне управе у "Новим крајевима", (Нишки, Врањански, Топлички и Пиротски округ) који су припали Србији после Берлинског конгреса 1878. Тај подухват је оубхватао три ужа процеса: 1) изградњу локалних органа власти (привремених и сталних), 2) решавање аграрног питања, и 3) насељавање "Нових крајева". Обрађујући ова питања, објаснио сам улогу скоро свих најважнијих људи, укључених у тај посао: од Алимпија Васиљевића до Косте Протића. И могу да кажем да ту нема ниша компромитујуће. Међутим, занимљив је случај Албанца Саит-паше Саиловића. На позив српских власти, он је отказао послушност турској војсци, изразио лојалност Србији и позвао своје сународнике да не напуштају јабланички срез, него да остану у својим домовима. Он је убрзо постао лични пријатељ кнеза и краља Милана, а затим и локални политичар. Да би показао бригу за локално албанско становништво које се одазвало позиву да остане у Србији, краљ Милан је у околини Медвеђе о свом трошку подигао џамију која је и данас активна. Имате ли ви неки слличан пример на супротној страни? Да су Турци или Албанци позвали Србе да не напуштају области које су остеле у "Арнаутлуку" тј. у Османском царству, и да су им о свом трошку направили православну цркву?
Препоруке:
0
0
9 среда, 18 август 2010 12:51
Џон Шепард
Данас су нам преко потребни људи који у себи имају дух Нушића, Домановића, Томића и других. И Богу хвала, има их... али нису гласни као разни Пашићи, Карађорђевићи и Стамболићи

Синђелиће смо "потрошили", изгледа. Сада су "петровићи (Милоје)" на цени.
Препоруке:
0
0
10 среда, 18 август 2010 13:09
Ljiljana,Holandija
za @ARBER: Sto god da je ucinio, nije dovoljno ucinio a i svi posle njega. Nadam se da ce i Srbi poceti da razmisljaju ,kao i njihove komsije, na trecine.
Препоруке:
0
0
11 среда, 18 август 2010 13:24
Bozidar Cosovic Javorski
- U stvaranju KiM kao posebnog, etniteta zdusno su prednjacili Srbi komunisti...ili Jgosloveni clanovi komunisticke partije. Cast izuzetcima. Ali ja necuh nijedniog Srbina da su za nedace na kosovu krivi Srbi koji su zdusno u ime "bratstva i jedinstva". u svoje licno ime kao komunste, internacionalca a to znaci licne koristi itekako pomagali u stvaranju onoga sto danas imamo na KiM.
- Zasto niko nema hrabrosti da otvoreno progovori o tome? Nece ili nezeli? Postoaje arhive, zna se za neke kao sto su Petar Stanbolic, Draza Markovic ali i pored njih ima dosta titica" i komunista koji su zarad licne koristi, pocinilki zlocin prema sopstvenoj naciji i narodu. Od Siptara nemam sta jka da ocekujem, ali mi nikako da pogledamo u ogledalo i da narodu i naciji oazemo iskreno. Krivi su i nasi sunarodnici koji su cinili sta su cinili....
- Guranje istine pod tepih dovesce do ponavljnja greski sad na drugom mestu...
Toliko, rekoh i spasoh dusu!!!

PS: Moji preci u grobu i moji potomci mogu mirno spavati. Nismo nicim doprineli nesreci Srba na KiM. Ama bas nicim...oni koji jesu treba da se pokaju,postide, izvine, osude, i tako stave tamo gde im je mesto...
"Bilo neponovilo se"
Препоруке:
0
0
12 среда, 18 август 2010 15:00
Мирослав Свирчевић
Желим да препоручим посетиоцима сајта НСПМ књигу Бранка Перуничића "Зулуму ага и бегова у Косовском вилајету", уколико желе да се упознају с положајем српског народа у Старој Србији почетком ХХ века. Књига обухвата збирку дипломатских докумената, који сведоче о тешким зулумима које је трпео српски народ од стране Албанаца и муслимана. Ову књигу би требало да има свака српска породица.
Препоруке:
0
0
13 среда, 18 август 2010 15:28
Igor
Samo da pohvalim autora i komentare, a naročito onaj g. Božidara Ćosovića Javorskog. Svima nam nedostaje malo samokritike, pogotovo prema sopstvenim istorijskim greškama i zabludama. I raznim nečasnim, a "našim" ljudima čija zlodela ne bi smela biti tako olako zaboravljena i amnestirana.
Препоруке:
0
0
14 среда, 18 август 2010 16:46
Betelgeuse
Ljiljana,Holandija
za @ARBER: Sto god da je ucinio, nije dovoljno ucinio a i svi posle njega. Nadam se da ce i Srbi poceti da razmisljaju ,kao i njihove komsije, na trecine.

Uzeli ste mi slovo iz pera. Samo, ja ne bih razmisljao na trecine, vec malo celovitije - 100%. Nekad se to moglo, ali kad su Srbi iskoristili istorijske sanse? Umesto toga, nasi vladari su nam osim Siptara, natovarili i Kraljevinu SHS. Srbija je jedna od retkih zemalja u kojoj se ne vodi racuna o (srpskom) nacionalnom interesu. To je jedini razlog srpskog posrtanja kroz istoriju.
Препоруке:
0
0
15 четвртак, 19 август 2010 00:50
Милан Шећеровић
На НСПМ је Косово честа тема. Међутим, никад нико да помене писца Старе Србије - Григорија Божовића. Обавезно ваља читати његове приповетке које се баве ужасним животом хришћана, Срба пре свега, на простору од Новог Пазара, преко Косова и Метохије па све до Битоља, а у време до Белканских ратова и под Аустроугарском окупацијом. Читајући Г. Божовића сусрећемо се са свакодневним херојским напорима Срба да опстану и претекну на тим просторима а под терором Турака, од којих су још гори Арнаути, а од ових горе потурице, а најгори "најсвежије" потурице. Све писано пре сто година а безброј аналогија са стањем у данашњој "ужој" Србији;
Григорије Божовић: рођен 1880, завршио литерарни одсек на Духовној академији у Кијеву, од 1905 предавач у призренској Богословији, крајем 1944 стрељан у Београду под оптужбом да је сарађивао са четницима (вест објављена у "Политици", 4. I 1945).
Препоруке:
0
0
16 четвртак, 19 август 2010 12:47
Tanin
Ko se zaista zeli upoznati sa istorijom terora albanskih Gega na KM, pa i sire, treba da procita knjigu: "Krvavo Dosie" o "Arnautskiot Gego-Mirditski razbojnicki terorizam vo makedonskite zemji" (od 1700 do 2002 godina). Autor: Dr. Petar Popovski. Knjiga je na makedonskom jeziku, ali je svaki Srbin moze razumeti bez velike muke. Sumnjam da ce ikada biti prevedena na srpaskom jeziku - dok su danasnji vlastodrzci na vlast u Srbiji.
Препоруке:
0
0
17 понедељак, 30 август 2010 21:32
alexandar
bilo je i tada pametnih ljudi,ali steta sto niko ih niko nije slusao.i milan rakic je svojevremeno pominjao ovaj isti problem
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер