Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Živeti bez televizije

Komentari (26) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 petak, 06 avgust 2010 15:50
Vojislav
Prepoznao sam ovakav karakter televizije odavno i iz slicnih razloga je ne gledam niti imam TV da ne bih dolazio u iskusenje da gledam kada mi je dosadno(vrtim kanale). Na taj nacin ostavljam sebi mogucnost da bolje cujem sebe, ustedim i iskoristim vreme na nesto pametnije. Nista sto se prikaze na TV ne moze od mene naciniti bolju osobu. Zbog toga mi ni ne treba.
Preporuke:
0
0
2 petak, 06 avgust 2010 17:01
primer
Moja žena i ja nismo imali televizor prvih deset godina našeg braka, od kako nam se rodilo prvo dete. Sin mi uspešno studira dva fakulteta, a ćerka jedan, oboje sa stipendijama. Nismo nikada primetili da im je i najmanje nedostajalo ili na loš način uticalo to što nisu gledali televiziju prvih deset/osam godina svog života.
Da nema stranih kanala - Nacionalna geografija, Istorija, Otkrića i Istraživač, ja ni sada ne bih gledao televiziju.
Preporuke:
0
0
3 petak, 06 avgust 2010 17:02
Mirko Grbić, Banjaluka
Televizija je iz moje svakodnevice iščezla na današnji dan prije 15 godina kada je u 20. minuti Dnevnika TV Beograd objavljena vijest da je pao Knin.Danas je to Javni servis Srbije čiji gledaoci imaju pravo da znaju sve...ali ,malo morgen,...ni dans ne smiju saznati zašto je ta vijest tada tako upakovana...a ja bih tako volio da to saznam. Da li ste me razumjeli?
Preporuke:
0
0
4 petak, 06 avgust 2010 17:42
Čitam od kako je napravljena ćirilična verzija
Ne znam gde da udenem ovo, ispod kojeg članka:
pre neki dan sam video da se približava brojka od pet miliona poseta sajtu NSPM i nameravao sam da vidim kad će se to desiti. Ali, NSPM se toliko, sve više, čita, da je taj broj već premašen, a da ja to nisam primetio!

Čestitam urednicima, autorima i čitaocima sajta NSPM na ovom dometu! Na mnogaja ljeta!
Preporuke:
0
0
5 petak, 06 avgust 2010 18:27
Ultravoice
Odlican, smislen tekst. Uklapa se u surovu realnost Srbije i sveta, podjednako. Masovni mediji, uglavnom putem televizije, nam podmecu potemkinova sela, lazne dileme i paradigme, izolujuci nasu svest i izlazuci je masovnim "pranjem".

Nema evolucije, ili revolucije, svesti coveka, bez sistematske revizije svrhe i uloge medija.
Preporuke:
0
0
6 petak, 06 avgust 2010 19:30
Tatijana
Televizija je spoj histerije i budalaština. Informativni programi nehumano izazivaju stanja stalne napetosti, voditelji samo što ne tuku sagovornike, zabavne emisije mogu jedino da rasplaču čoveka, a pravu zabavu nude utakmice gde se zna unapred ko treba da pobedi, samo da se vidi i kako. I sve je to začinjeno naučno preporučenim epohalnim otkrićima, među kojima je i ono da, ako hoćemo da budemo neodoljivi, moramo da imamo volumen.
Preporuke:
0
0
7 petak, 06 avgust 2010 22:31
Johnny the Beard
Odlican prikaz aktuelnog televizijskog stanja, i dokaz da profit ne sme svuda da umetne prste... Ipak, televizija nije sama po sebi losa, los je nacin njene upotrebe... A to sve propisuju zakoni, tj. drzava, koja moze biti tolerantna ili restriktivna... Dakle, adresa kritike je jasna: Nemanjina. A nacin borbe? Dokle god je vlast ovakva kakva je, crveno dugme je najbolja opcija!
Preporuke:
0
0
8 subota, 07 avgust 2010 00:10
Vladimir NS
Umesto komentara:
http://www.youtube.com/watch?v=z18dFKCkoFM
Preporuke:
0
0
9 subota, 07 avgust 2010 00:31
mačak, onaj pravi
Svaka čast na tekstu!
Preporuke:
0
0
10 subota, 07 avgust 2010 01:39
Srboljub
Izuzetno važna tema.
Dobar tekst na kome sam zahvalan Autoru.

Odrastao sam uz školski program TVB, emisije kao što su KINOOKO, 24časa,..Uz voditelje koji su znali da čitaju i govore pravilno. Radijska škola. Toga više nema.

Televizor nemam, pomalo slušam radio, informišem se preko interneta i pomalo čitanjem nedeljnika.

Verovatno ću poslednji saznati da Srbska Vojska ponovo kontroliše južnu granicu, sem ako ne budem tamo da okajem Stare a i sebe.

U članku je lepo opisano obesmišljavanje vesti i ostalih sadržaja na televiziji. Hipnotisana gomila se usmerava na sporedne teme. Cilj tog "programiranja" je da naše misli i stremljenja odvuku sa suštinskih i važnih pitanja.

Treba Ljude pretvoriti u bezosećajnu masu koja opijeno prati zahteve imperije. I pre je imperija pokušavala da utiče na ljude ali tek joj je televizija dala ogromnu moć manipulacije. Hraneći našu lenjost čini nas pasivnim "učesnicima" društvenih zbivanja.

Televiѕiju ka sredstvo masovne obmane bi "Mi Narod" morali da stavimo pod kontrolu pa makar i tako što je nećemo gledati.

Bez 99% sadržaja sa televizija se može živeti i to lepše nego sa njima.
Pobetite lenjost pa umesto "piva uz prenos" odigrajte partiju na goliće sa prijateljimlj ili decom. Kada ste posledlji put odigrali partiju šaha, domina,... Ma kada ste se STVARNO družili sa nekim. Bolje se u nekoj razmeni mišljenja i posvađati nego blejati u "prozor u svet".

Ako već želite da budete "u toku" koristite internet. Još je koliko toliko slobodan da se mogu naći različiti pogledi i iskazati svoje mišnjelje. Pitanje dokle će tako biti. Imperija mora sve da kontroliše.

Ipak živa i pisana reč su nezamenljive u razvoju svakog od nas i treba ih negovati i koristiti što više.

Preporučujem da odgledate film "Mreža" (Network) iѕ 1976. godine.

Urednicima NSPM preporučujem da još agresivnije napadnu "hipnoviziju".
Posebno sa duhovne strane.
Jer nas sve dublje uvlači u simulaciju.
Jer laže.
Jer hrani našu lenjost koja je osnovi svakog zla.
Preporuke:
0
0
11 subota, 07 avgust 2010 09:06
Svetolik
„Javni servis Srbije“, RTS, što nam svaki dan agresivno saopštava da imamo „pravo da znamo sve“ (kakav drski cinizam, čovek da ne poveruje) stvara kult ličnosti vlastodršca. Nema kulta ličnosti vlastodršca bez diktature, niti ima diktature bez kulta ličnosti vlastodršca.
Preporuke:
0
0
12 subota, 07 avgust 2010 09:29
Neško
Nemam TV već par godina, a nisam ga uključivao već 5-6 godina (ranije povremeno da pogledam koju utakmicu).
Počelo prije nekih 15-tak godina kada sam prvi put izbacio televizor da bi završilo na tome da ga pri zadnjem seljenju nisam nosio sa sobom (niko ga nije htjeo pa sam ga bacio).
Svaki put kada sam u prilici da ga, zbog gostovanja, pogedam uvijek mi se ponovo smuči za vrlo kratko vrijeme i ne pada mi na pamet da ga ponovo kupujem/gledam.
Preporuke:
0
0
13 subota, 07 avgust 2010 13:09
muštuluk
Ukoliko se zavisnost od televizije kao medija nastavi, dovršiće se i proces koji se trenutno odvija u Srbiji: građani i građanke više nisu deo države


Mislim da se radi o veoma značajnoj trmi.
Pritom je možda još zanimljiv i spot Harisa DŽinovića koji traje već nekih 3 meseca bes prestanka, i u udarnim terminima kad je sekund reklame nekih 150 Eura, ako sam u pravu.
Dakle, mislim da smo svedoci moguće zloupotrebe muzike u političke svrhe. Lično, naglašavam, nemam ništa protiv dotičnog ili slično i uveren sam da je i on zloupotrebljen. Zavijnje, muštuluk itd., veoma jak zvuk-asinhron u odnosu na ostali program, što kao što znate reklame i poseduju, deluje mi kao neka vrsta spesijalnog rata ili nešto slično.
Uveren sam da dotični odn. njegova produkcija jednostavno nebi imala računice za takav poduhvat.
Preporuke:
0
0
14 subota, 07 avgust 2010 15:06
Dag
Pasivizacija građanina koju obavlja televizija najsuptilniji je oblik nametanja ropskog položaja. Zaista, televiziju ne treba konzumirati osim možda kao neku vodicu za ispiranje usta koja može da osveži, a u stvarnosti nema nikakvo dejstvo.
Preporuke:
0
0
15 subota, 07 avgust 2010 17:36
milko grbović
Za Mirka Grbića: Nije RTS objavila 5 avgusta da je pao Knin. Nekoliko dana su govorili da je "Komanda Knina prešla na rezervni položaj".
To su bile oblande za takvu vest.
Nego je "Telefajt" BK objavio da je hrvatska vojska ušla u Knin.
Preporuke:
0
0
16 subota, 07 avgust 2010 17:36
MP
Svi komentari su suvisli.Pa zašto onda Tadićevi savetnici toliko insistiraju na neprekidnom,povodom bilo čega, pojavljivanju njihovog Potemkina na svim ,a pogotovo Tijanićevom javnom servisu?Oni mnogo bolje znaju u kojoj zemlji žive i kako su uspeli(neobrazovanjem) da velika većina građana Srbije i dalje veruje onome što vidi "svojim očima".
Preporuke:
0
0
17 subota, 07 avgust 2010 17:50
Petrushin
Sjajno!

Samo sto se ovdje TV izdize iznad drugih isto tako opasnih PISANIH medija. Nije samo TV kao medij/um opasan, vec onaj koji ga koristi u/za svoje svrhe.

Ne mozete pobjeci od manipulacije, tako sto cete okrenuti ledja ili zacepiti usi, vec neprestanom borbom protiv tog zla koje ce nas sve jednog dana POJESTI.

Ne mozete da kazete da je imidz* (iako jeste) opasniji od simbola (rijeci i slova) i da cete onesposobljavanjem svojih cula umanjiti njihov uticaj na vas i okruzenje.

U vecini tih danasnjih ekonomsko-pravno-politickih obrazaca (citaj: drzava) vecina "gradjana" je nepismena, samim tim im je pisana rijec strana i nedokuciva.

Otuda i zato, Veliki Brat radi sve sto je u njegovoj moci i raspolaganju, da taj broj NEPISMENIH sto vise i brze uveca a sa njima i svoj uticaj i dalju manipulaciju.

Otuda je imidz bolji i produktivniji nego rijec i simbol, pa je TV postala idealan medij/um za manipulaciju i sedimentaciju gluposti: stupidifikaciju!

Opsti trend i namjera Velikog Brata jeste da u Gobalizaciji imidz zamijeni simbol odnosno pisanu rijec i slovo, jer je imidzom lakse manipulisati vec nepismenu populaciju.**

U USA-u na danasnji dan imate preko 80 miliona nepismenih do kojih je jedino moguce doci i komunicirati IMIDZOM, i taj broj je svakim sledecim danom sve veci...

Americki "grazer" promijeni 22 puta TV/radio kanal po minuti!

Bignel primjecuje da slika/e definise i objasnjava objekat koji prikazuje kao pojednostavljen rekord/prikaz onoga sto je ispred kamere bez ikakvog kulturnog i jezickog upliva i uticaja na nju. (moj slobodni prevod njegovog ispod citata)

Srasno!

-------------

*J. Bignell, Media Semiotics (1997:102): 'photographs appear to denote the things they show as simply record what is in front of the camera without the intervention of language and culture')

**Occulocentric (image-centred) pobjedjuje logo-centric (word-centred) (vidi A.A. Berger, Cultural Criticism, 1995)
Preporuke:
0
0
18 subota, 07 avgust 2010 19:12
Mladi DŽedaj
Odličan članak. Ne samo da baca drugačije svetlo na fenomen televizije, nego dotiče i suštinske probleme, kao što je preuzimanje atributa države od strane korporacija i fenomen "korporativnog državljanstva".

Takođe spadam u one koji ne gledaju TV i nemaju aparat kući. Počelo je pre par godina, kada mi se smučio B92, i kada smo se žena i ja složili da ga uklonimo sa spiska kanala. To je baš bila velika promena. Gotovo jeretička. Jedini u krugu prijatelja i rođaka. Ali nismo više bili izloženi torturi namrgođenih spikera koji svaki dan kao da vam saopštavaju da vam je neko umro. Ni proglasima NVO. Ni nekorisnim naklapanjima političara i svakodnevnom laganju naroda. Ni odvratnim neduhovitim serijama sa veštačkim smehom, ni agitaciono-propagandnim igrokazima poput "Seksa i grada", koji treba da vam kroz razrađene primere objasne šta je u životu važno. Interes za televiziju je opadao sve više i više, pogotovu nakon uspostavljanja medijske "harmonije" nakon preuzimanja kompletne vlasti od strane DS, i evo danas TV uopšte nemamo u kući. I ne mislimo da ga kupujemo opet. I tu smo pioniri u krugu ljudi u kojem se krećemo.

Baš kao što je autor istakao, internet i knjige su naš prozor u svet. Kod interneta mi se dopada mogućnost izbora, mogućnost pristupa alternativnim izvorima informacija (a ne samo strogo kontrolisanim) i naravno, interaktivnost. I mislim da je to budućnost.
Preporuke:
0
0
19 subota, 07 avgust 2010 21:57
Protivnik kontrole i slobodni plivač
Autoru hvala za tekst. @Vladimiru NS hvala za link.
TV je prevaziđen medij, pogotovo u sadašnjoj formi televizije kakva postoji u Srbiji, aktuelan još samo kod ljudi koji ne koriste internet. Mi porodično poodavno biramo sadržaje na netu, od vesti do edukativnih sadržaja, tako gledamo i TV emisije, kad hoćemo i ako hoćemo da gledamo. Poslednje što sam odgledao na crnoj kutiji je bila sednica Skupštine o KiM, mada je i ona bila na netu. Redom sam brisao domaće programe iz memorije: prvo TV Politika (tamo ništa baš nema za gledanje), pa Pink (svima je jasno zašto), pa Studio B (baš me briga da li je gužva na mostovima i da li kopaju cevke negde po Bgd, takav im je ceo program, a neko misli da je to pametno), a od nedavno je poslednji "stradao" RTS 1 (nismo više mogli da gledamo non-stop Tadića). Ostale, srpski govoreće kanale, nisam ni memorisao. TV će postepeno izumirati jer niko ne želi više da bude vezan za određeno mesto u određeno vreme. O limitiranom izboru da ne govorimo, biranje kanala na TV ili surfovanje po internetu je izbor kao između ulaska u potok do kolena i plivanja u okeanu.
Preporuke:
0
0
20 nedelja, 08 avgust 2010 23:06
svetozar toza djuric
Dobar tekst,lep povod za razmisljanje.Mislim da je televizija bitan kvalitet zivota savremenog coveka i ne bih je se tako lako odricao.Mi imamo previse televizija,ali sve imaju svoje gledaoce i to je o.k.Lokalne posebno,prate ritam zivota u malim sredinama.One,kao,velike televizije imaju bezbroj mana,ali i nisu tako lose u kakvim uslovima posluju.Nego,hteo sam nesto drugo da kazem.Moji deda i baba,majcini roditelji,imali su 14-toro "zive" dece,kako je to govorio moj deda Mileta.Lako je razumeti da ih je bilo jos,ali nisu uspela da se odrze u zivotu.I mnoge druge porodice imale su mnogo dece.Tada nije bilo televizije,legalo se sa prvim sumrakom i bila je samo jedna zabava!Koja je svakih devet meseci davala konkre(ve)tne rezultate.Ocevi roditelji imali su cetvoro dece.Dakle,mnogo manje,ali samo zato sto je deda Vukadin bio dobar guslar,pa je van kuce guslao mnogo vise nego u kuci.
Hocu da kazem,televizija,a danas i kompjuter bitno ugrozavaju natalitet u Srbiji.Da nije bilo svih onih pogroma Srba kroz istoriju,kazu bilo bi nas 5o miliona.miliona.Ona moja baba sa 14 dece jeste se namucila,posle,ali se brate i nauzivala,pre.I bez TV!
Preporuke:
0
0
21 utorak, 10 avgust 2010 16:19
igor
Genijalan tekst. Ali, nažalost, nerealan. Tehnološki žrvanj neumitno melje i ne zaustavlja se sve dok se ne slomije. Nema nama spasa od televizije, nego samo da vidimo da lii kako da štetu malo umanjimo.
Preporuke:
0
0
22 utorak, 10 avgust 2010 21:01
Petrushin
Gospodin Vladusic je napisao dobar tekst, ali je neke bitne cinjenice generalisao, dok druge zapostavio:

1. GOOGLE ne bi bio sto je danas (najjaca svetska internet firma, cak mu je trzisna vrijednost nedavno premasila Microsoft-ovu) da nema OGROMAN REKLAMNI i razvojni potencijal. Samim tim, svaliti drvlje i kamenje na TV, a zaobici jos opasnijeg protivnika (Google i internet), koji su ujedinili pisano i vizuelno, po meni je velika greska.

2. Nedostatak ili "gubitak djetinjstva" kod djece, direktno je povezan zbog sve jaceg vizuelnog uticaja na njih: dok je kod ranijih generacija uticaj na njihovu psihu bio nemoguc u periodu "djetinjstva", iz samog razloga sto su morali prethodno da prodju proces opismenjavanja, da bi mogli da citaju razne propagandne budalastine i manipulacije, danas je imidzom (vizuelno) moguce na djecu uticati od prvog dana rodjenja (teletabies). Zbog toga mislim da je internet opasniji od TV-a i pisane forme - pojedinacno, jer objedinjuje i pisanu i vizuelnu formu u jednu, pa je manipulacija i indokrinacija i brza i produktivnija.

3. Bernard Sho je jednom prilikom izrekao veliku istinu: da su se sve profesije urotile protiv obicnog covjeka. Elita, koju cine te profesije: doktori, advokati, ucitelji i naucnici, teze na sve moguce nacine da zastite svoje privilegije stvaranjem rjecnika koji je nerazumljiv prosjeno-obrazovanoj osobi. Na taj nacin se stite od provjere i kritike, koja bi uslijedila ukoliko bi isti bili upuceniji u sustinu - cime se bavi njihova profesija. Otuda i zato danas svaka profesija gradi izraze/zidove preko kojih vecina ne moze da dosegne ili prodre.

"We have met the enemy," Pogo said, "and he is us."*

4. Roland Bartes, dok pise o danasnjoj pisanoj (sign) "Mitologiji" i zamjeni pravog simbola/znaka za onaj izmisljeni i pogresni, primjecuje da taj znak prolazi kroz fazu indoktrinacije i zamjene za lazni i pogresni, tako da je njime nemoguce bilo sta objasniti osim dalje konfuzije i distorcije.**
Preporuke:
0
0
23 utorak, 10 avgust 2010 21:02
Petrushin (nastavak)
-----------------------------
*Informing Ourselves To Death - Neil Postman

http://www.mat.upm.es/~jcm/postman-informing.html

**MYTH TODAY [f r o m Mythologies by Roland Barthes]


"However paradoxical it may seem, myth hides nothing: its function is to distort, not to make disappear. There is no latency of the concept in relation to the form: there is no need of an unconscious in order to explain myth. Of course, one is dealing with two different types of manifestation: form has a literal, immediate presence; moreover, it is extended. This stems--this cannot be repeated too often--from the nature of the mythical signifier, which is already linguistic: since it is constituted by a meaning which is already outlined, it can appear only through a given substance (whereas in language, the signifier remains mental). In the case of oral myth, this extension is linear (for my name is lion); in that of visual myth, it is multi-dimensional (in the center, the Negro's uniform, at the top, the blackness of his face, on the left, the military salute, etc.)."

http://www.artsci.wustl.edu/~marton/myth.html
Preporuke:
0
0
24 sreda, 11 avgust 2010 16:26
DŽon Šepard
Imam sreće, vremena i pameti, te imam odličan set bukmarkova (godinama brižljivo sakupljanih!) i u poslednjih godinu-dve, sve češće porodici plasiram sadržaje sa njega (Net) kao celovečernju zabavu. I, zamislite, niko se ne buni, ako potrevim "plejlistu" (Jutjub, film, info-sajtovi, štagod...)

"Dobro veče, gospodine Predsedniče" je jednako zanimljivo i u Koreji, SAD, Rusiji i Srbiji. Svetski konzumenti bez mozga i stava uživaju u spostvenim mukama.

TV je zastrašujuće pasivna "zabava" (kao celina), a taj oblik zabave je osuđen na definitvnu propast, zasigurno. Teletekst i kontakt-programi samo delimično i naizgled popravljaju tu situaciju, ali je sve to sa multimedijalnog aspekta - bedno, naspram Neta (Veba).

Već sada postoje igre (NE: "igrice"!) koje su kompleksnije i mudrije nego ijedan dosadašnji film Lukasa ili Kamerona, već sada postoje sajtovi koji vam mogu pružiti više KORISNOG sadržaja nego jednooki "History", "NGC" ili "Discovery". Ok, "Animal Planet" se zaista trudi da nas plaši ajkulama i krokodilima, tih tako čestih živuljki u Srbiji... ;)

Kako reče Rodžer Voters ("Pink Flojd") pre trideset i kusur godina na albumu "Wall" (1979.):

"Got thirteen channels of shit on the T.V. to choose from."


Vesti više ne gledam (Radovan III), a ostalo je jeftino i "naređujuće", što ove 2010. ne prolazi kod onih sa iole mozga i snažnim palčevima.

Za sve se morate potruditi i organizovati sami. Od neplaćanja pretplate, preko suštinske promene prijema sadržaja i odluka oko toga šta vas zaista zanima da gledate/upijate ili ignorišete.
Preporuke:
0
0
25 ponedeljak, 16 avgust 2010 09:03
Đorđe
Veoma zanimljiva tema i članak. Već nekoliko godina ne gledam televiziju i drago mi je da saznam da ima još ljudi koji razmišljaju na sličan način. Sećam se jedne porodice u Parizu osamdesetih, koja je stanovala preko puta nas i nije imala televizor. Njihova deca su redovno dolazila da sa nama gledaju crtane filmove i reklame. Mislio sam da je njihov otac čudak jer ne želi da kupi TV, a danas dolazim u situaciju da i sam isto radim.


Želeo bih da preporučim još jednu stariju knjigu koja kao da je juče napisana:
DŽeri Mander, Četiri argumenta za eliminaciju televizije (1978).
Autor, stručnjak za advertajzing odlučio je da promeni stranu i razotkrije kako ceo sistem funkcioniše. Evo jednog zanimljivog citata koji sam zapamtio (str. 83) gde se priča o tome u šta sve gledalac može da se ubedi: There will be swine flu epidemic... Swine flu vaccine is safe.

Objašnjavajući tehnike televizijske produkcije, autor kaže da sadržaj uopšte nije bitan da bi se zadržala gledaočeva pažnja. Bitni su "tehnički događaji" koji podsvesno deluju na gledaoca. Tehnički događaj je svaka promena tipa trčeća slova preko ekrana (kajron), zum-in-aut, promena kadra, promena muzičke matrice, itd. Što više ima tehničkih događaja u minuti, produkcija je skuplja. Nije ni čudo što je produkcija reklama najskuplja.

Možda nema mnogo stvari koje možemo da učinimo da bismo promenili sumornu stvarnost, ali ono što svako može da uradi, makar na jedan dan u nedelji je da pritisne čarobno crveno dugme.
Preporuke:
0
0
26 subota, 21 avgust 2010 02:35
Lola
Mislim da je danas nemoguće živeti bez televizije u urbanom okruženju. Tačno je sve što ste rekli o njoj ali za svakodnevni život ona je ipak nezamenjiva. Kad sam došla u ovu zemlju u kojoj sada živim nisam znala ni reč jezika i tri godine sam pričala samo engleski dok nisam dobila TV (komšije su rešile da kupe novi TV sa ravnim ekranom) i ne samo da sam počela da pričam nemački već se i moje znanje o tome kako zapravo ova država funkcioniše bitno poboljšalo. Nemci to zovu Altagswiesen- o čemu voditi računa kod iznajmljivanja stana, kupovine hrane, turističkih aranžmana, ugovora, poreza... Tako da meni TV u tom smislu dosta znači. Kad budem uskoro opet promenila zemlju, kupiću i TV (neki mali:) upravo zbog ovakvih stvari.

A što se programa tiče- potpuno je đubre osim kanala o kulturi i nauci koji se zove Arte i koji svima preporučujem (francusko-nemačka koprodukcija)
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner