уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Да ли Велика криза води у Четврти светски рат?

Kоментари (22) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 21 јул 2010 22:21
Митар
Када је Хрушчов био у САД шесдесетих година, да му се похвале својом војном - атомском моћи, саопште му ,,Ми можемо уништити СССР пет пута".

Хрушчов се насмеја и рече ,,Ми САД једном".

Сад води и губи локалне ратове Корејски, Вијетнамски, Сомалски и актуелне Авганистански и Ирачки.

Почели би САД и НАТО светски рат да није атомског оружја.

Економка криза је уништила либерални концепт а шта ће доћи ??????
Препоруке:
0
0
2 среда, 21 јул 2010 22:30
Екрем
Проблем "четвртог светског рата" своди се на решавање "проблема" пренасељености планете. "Елите" при томе одлучују који део светске популације треба да иде под "нож". Нико ко има иоле здравог разума не мисли да ће неко од тих "елита" уринирати у сопственом дворишту. Зна се по којим ће шавовима доћи до пуцања. Пуцања пројектованог од стране највећих мајстора кухиње, наравно. Друго је питање то што се по тим шавовима народ опрема нуклеарним бојевим главама. Ипак су династије Минг и ине, као и арапски калифи присутни својим цивилизацијама под универзумом многаја лета. А ни Кришна није од јуче.
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 22 јул 2010 07:31
Драго Стен
Капитализам је спасао Маркс.Он је открио опасности од нагомиланих заграбљених богатсстава. Комунисти на власти који су бога покушавали да начине на земљи са привидом раја у некој непрестано одлаганој будућнпости, уплашене капиталисте натерали су да подижу стандарде маса тачно до границе кад се ни против чега не буне и увек изнад комунисдтичких стандарада.Тог равнања више нема.И не само равнања нема тог страха, те опасности.Бог на земљи је срушен. Идемо у манипулацију која се назива демократија.
Са медијима који хипостазирају моћ лажи уместо истине.
Господо да ли идемо у трећи светски рат?Јесте ли сигурни?
Закони сукоба су ту јасни и није тешко предвидети време кад ће се у катастрофи тражити излаз.Само средства којима се сада рат има да води није рат него опсаност да нестане свет.Долази време потопа ако је потоп име за ону катасрофу која је уништила диносаурусе и променила ток историје живог света на планети.Свако мисли да ће опстати и после нуклеарног "паметног" међусобног уништавања. Опстати макар само онај у дубоким бункерима, онај који измисли шпиљу у којој је опстјао наш пра предак некад.А шта ако су те наде бесмислене, шта ако се на светло дана човек после тога никада неће моћи и нигде да појави.Да ли смо у хистерији ратова у стању да предвидимо димензије страдања.Нисмо могли ни за време Хитлера, хоћемо ли за време космичког разарања планете.Или ће се човекова владавина светом ,том катастрфом завршити.После великих диносауриуса дошао је мали човек.После њега остаће само микроби. Нема трећег рата, има првог и последњег самоуништења. И време нам је.Уморни смо од облика свога.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 22 јул 2010 07:49
ZoranSan
Anerika mora da vodi ratove jer tako se razvija njena privreda i to je jedini način izlaska Amerike iz krize.Zato ona mora da izmišlja nove ratove kao što je bila Srbija ,Irak,Avganistan u planu je Iran.Što kriza u američkoj privredi bude veća to će joj ratovi biti potrebniji i širi,tu leži opasnost od stvarnih ratova.Pa Hitler je Nemačku izvukao iz depresije razvojem ratne privrede što je zatim tahtevalo njenu upotrebu odnosno izazivanjem ratova u pitanju je čista ekonomija i njena nužnost.
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 22 јул 2010 11:04
Maрио Калик
Лепо је што је новинар Рељић подсетио на Черчилове симпатије према Хитлеру које, међутим, нису постојале само пре или непосредно након Хитлеровог доласка на власт, већ и касније, практично све до напада Немачке на Пољску и британског објављивања рата Немачкој. Тако у једном сећању немачког филозофа Карла Јасперса можемо прочитати: "Године 1938. стајало је у Times-у отворено писмо Черчила Хитлеру у коме су се налазиле реченице као ова: Ако би Енглеска срљала у националну несрећу која би била упоредива са несрећом Немачке 1918., онда бих молио бога да нам пошаље мужа Ваше снаге воље и духа". Милитантни антикомунизам спојио је Черчила и Хитлера. Западним "демократама", као уосталом и немачком крупном капиталу, Хитлер је сасвим одговарао као бескомпромисни и немилосрдни борац против "бољшевизма", као неко ко се ефикасно обрачунава са нараслим и претећим "бауком комунизма" који је владајуће класе западног света дубоко узнемирио. Нацизам је за њих био мање зло од комунизма, све док нису били приморани да против њега поведу борбу, изложени његовој непосредној ратној агресији. О томе сведочи и Клаус Ман: "Хитлер је био против комунизма, а то је било довољно да га учини омиљеним у отменим европским круговима. Ако је имао освајачких планова, они су се односили само на Исток, другим речима на Совјетски Савез. То боље! Отменим круговима то је и одговарало".

Рељић је стога потпуно у праву када каже да је читав овај предратни период "префарбан у црно, онда систематски пакован у низ поједностављених стереотипних описа и класификација, па гурнут у мрачне лавиринте спремишта историје". Један од највећих стереотипа, настао брисањем истинске историјске стварности, јесте наводна трајна, аутентична антифашистичка (спољна) политика западних "демократија" која своју "прогресивност" показује и отпором према "мрачном комунистичком тоталитаризму". Овај стереотип прикрива дуго пактирање ове "демократије" са фашизмом и одлучујући значај који је управо СССР имао у борби против фашизма.
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 22 јул 2010 11:06
Марио Калик
Ово подсећање не тиче се само прошлости, него и садашњости и будућности. Јер, тамо где је стао Трећи Рајх, након Другог светског рата наставиле су САД. Оне су водиле и још увек воде неколико десетина ратова мањег или већег обима у којима су страдали милиони људи. Исти узрок је у основи свих ових ратова, без обзира које (капиталистичке) силе га започињу: империјална експанзија зарад грабљења туђих материјалних ресурса који ће се ставити на располагање крупном капиталу и његовим интересима профита. А они из најнижих слојева се користе у овим ратовима као муниција не зато што су њихови услови живота значајно побољшани, па гаје искрену патриотску веру у државу која им обезбеђује социјално благостање, како на почетку отприлике сугерише Рељић, већ зато што им недостаје властита класна свест, што због владајуће идеолошке индоктринације што због државне репресије према било којем радикалнијем радничком или комунистичком покрету. Ако се ишта може замерити Марксу, онда је то да је потценио снагу ових заштитних механизама најразвијенијих капиталистичких земаља.

Тачно је додуше да су у периодима државног капитализма, након великих економских криза до којих је доводио либерални модел, предузимане унутрашње реформе система како би се очували, спасили његови темељи, а то је у капитализму увек примат приватног власништва и тржишта. Социјално незадовољнима су даване мрвице друштвеног колача како би његов далеко већи део и нож којим се дели остао у рукама мањине богатих и моћних. И те мере су трајале све док незадовољство није сасвим утихнуло или било сузбијено, када су либерални јастребови могли поново да крену у необуздану грабеж.

Тако се унутар капитализма стално смењују периоди државног и либералног модела, као и плиме и осеке ратне претње по остатак човечанства, али сам капитализам и потенцијални милитаризам који је с њим у нужној вези, никад не пролазе. Једини начин да се изађе из овог зачараног круга сиромаштва и ратова, јесте социјализам, односно револуција.
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 22 јул 2010 11:10
OKVIR
Sta Vi gospodine Reljicu podrazumevate pod terminom Cetvrti svetski rat? "Hladni rat" svakako nije bio RAT u sadrzajnom smislu tog termina. Taj termin za "hladni RAT" koriste zapadni " mislioci " a posebno " vojni stratezi " koji smatraju da su izvojevali i vojnu pobedu.
Ako bi bio bio u pitanju vojni sukob dve vojno najmocnije sile ( sAD i Rusije ), onda bi to stvarno bio " svetski " pa makar niko drugi u njemu ne bi ucestvovao ( teoretski ).
Primecujem da se cesto stavlja ( u raznim clancima na temu moguceg buduceg velikog rata ) u istu ravan sve ono sta se desavalo u istoriji na vojnom planu do sada, sa onim sta bi i kako bi bilo u slucaju termonuklearnog rata izmedju amerike i Rusije.
To su dva kvalitativno NEPOREDIVA dogadjaja. "Snaga" najjace u praksi ispitane ( 1961 godine bacena iz aviona TU-95 ) termonuklearne bombe ( kucati u pretrazivacu - Tsar ) je bila oko 50 megatona ( MT ). Kad se to poredi sa snagom ukupnog upotrebljenog arsenala u Drugom svetskom ratu - tek tada postaje jasno.
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 22 јул 2010 12:53
Dimitrije
Dobro je da se neko usudio da prekine zaveru cutanja i da otvori razgovor o onome sto nas ocekuje, pa makar ga odmah optuzili da je "vernik u teoriju zavere".

To sto nam se sada desava, i sto ce nam se desavati, svakako nije posledica spontanog razvoja dogadjaja vec je dobrom merom kreirano od strane centara moci.

Materija je dosta kompleksna, ne moze se o svemu pisati, ali nam je jedan njen deo (depopulacija) prilicno dobro preneo Vladimir Dimitrijevic u svom tekstu, koji je formalno posvecen analizi jednog filma (2012) - http://borbazaveru.info/content/view/1753/52/

Ono sto zabrinjava je to da u Srbiji niko ne pominje dogadjaj koji bi nam jasno dao odgovor na pitanje: da li je sve kreirano? Naravno, u pitanju je cuveno 9/11. Ako se dodje do zakljucka da taj dogadjaj nikako ne moze biti "teroristicki akt", onda se logicki izvodi zakljucak da se izvrsilac tog cina nalazi u USA establismentu, a to nam onda daje naznake sta su sve spremni da urade i dokle su spremni da idu da bi sproveli svoje sulude ideje. Racak, Markale i Srebrenica se ne desavaju samo nama vec i Amerikancima, Englezima, Spancima, Poljacima, i svim ostalima.

U svakom slucaju, pohvale za autora clanka.
Препоруке:
0
0
9 четвртак, 22 јул 2010 14:21
gemba jnr.
Misljenja sam da je autor u svojoj analizi zapostavio jedan vazan faktor u celoj ovoj prici.
Dok us ratovi u pre-kapitalistickim danima bili lako “objasnjivi”, modernije ratove su kapitalisti raspirili ca ciljme pravljenja profita. Naime, poznato je da su elitne bankarske porodice finansirale obe strane u ratovima od prvog svetskog rata naovamo.

U pre–kapitalistickim danima ratovi su bili kao sah, svaka strana je pokusavala da pobedi. Pod kapitalismom ratovanje je vise kao kazino, gde se igraci bore sto duze mogu da bi dobili vise cipova, dok realni pobednik uvek ispada kazino – ili bankari koji su finansirali rat i koji odlucuju ko ce da bude imaginarni pobednik.

Ne samo da su ratovi najprofitabilniji of svih kapitalistickih ulaganja, vec sa odabiranjem pobednika i rukovodjenjem rekonstrukcije, elitne bankerske familije su u mogucnosit tokom vremena da podese geopoliticke konfiguracije tako da odgovaraju njihovim licnim interesima. Pogledajte samo primere ratova koje su oni inicirali, ukljucujuci i onaj koji smo mi okusili na nasoj kozi, pa ce vam sve biti jasno. Nacije i populacije su pijuni u njihovim igrama. Milioni umiru u ratovima, infrastrukture su totalno unistene, i dok svet tuguje bankari broje njihove pobede i smisljaju planove za rekonstrukcione investicije posle rata.

Iz njihove pozicije moci (kao finansijeri vlada), bankarske elite su tokom vremena usavrsile njihove metode kontrole. Ostajuci uvek zakulisani, oni vuku konce kontrolisuci medije, politicke partije, obavestajne agencije, berze i kancelarije vlada. I sto je najbitnije, njihova najveca poluga moci je kontrola opticaja novca. Kontrolisuci centralne banke, oni planiraju
ekonomske uspone i krahove ( kao ovaj koji je trenutno na sceni)i stampaju novac bez pokrica koji onda iznajmljuju vladama. Moc bankarskih elita u trenutnom svetu je je nazalost apsulutna i suptillna i kao takva se sme zanemariti u ovakvim analizama.
Препоруке:
0
0
10 четвртак, 22 јул 2010 14:45
хазар
@gemba jn.

Управо тако. Све анализе које не укључују причу о "браћи банкарима" су или бесмислене или злонамерне.
Препоруке:
0
0
11 четвртак, 22 јул 2010 14:51
Uroš
Dobar urednik, dobar pisac, dobar čovek i dobar mislilac... Gospodin Reljič je još jedan primer kako to nekako obično sve ide u paketu. Baš kao i obrnuto.
Препоруке:
0
0
12 петак, 23 јул 2010 01:18
Nikola Turajlić
Autor postavlja hipotetičko pitanje da li globalna ekonomska kriza može izazvati svetski rat, izvodeći paralelu sa prethodnom krizom i II-im svjetskim ratom.
Odgovor je, po meni, jednoznačno odrečan.
U pretpostavljenom svetskom ratu subjekti bi mogli biti USA i njeni saveznici (poznati kao promoteri slobode i demokracije) i neka drugorazredna vojna sila (Rusija ili Kina), koje imaju respektabilno nuklearno naoružanje, koje bi ovo mogle u istom ratu upotrebiti, zbog njihove inferiornosti u sofisticiranom naoružanju.
Treba pre svega istaknuti da su se svi veliki ratovi vodili radi ostvarivanja nekakovog interesa, ideološkog, religiskog i pre svega ekonomskog.
Da li postoje i koji su to suprotstavljeni interesi, u modernom svetu, koji bi izazvali svetski rat.
Po pobedi kapitalističke ideologije nad komunističkom, u svetu ne postoji ozbiljna ideološka konfrontacija, pa ovaj razlog otpada.
Što se tiče religijskih uzroka, jedina opasnost bi mogla zapretiti od islamskih fundamentalista koji bi, bez straha od žrtava, bili u stanju suprotstaviti vojno superiornom protivniku, a ovo uz pretpostavku da preuzmu vlast u značajnim muslimanskim državama. Ovaj scenario ne čini se verovatnim, pogotovo ne u neposrednoj budućnosti.
Dakle ostaje nam najvažniji od svih razloga zbog kojeg je vodjena većina ratova, ekonomski interes.
Ne vidim nikakovi ekonomski interes za svetski rat, jer svetskim resursima praktično upravljaju, preko banaka i multinacionalnih kompanija, svetski finansijski moćnici. Tamo gdje nemaju kontrolu, to mogu ostvarivati i lokalnim ratovima koje izvode države, promoteri slobode i demokracije za njihov račun, a na svoj trošak (kao u Iraku) ili lokalni plaćenici.
Inostrani investitori štite svoje interese i države u kojima imaju značajne investicije, više od nuklearnih bombi. Tako USA ne poduzimaju kaznene mere protiv Kine što drži podcenjeni juan, a pogotovu ne budu sa istom ratovati.
Dakle nema značajnog interesa za koji treba ratovati.
Препоруке:
0
0
13 петак, 23 јул 2010 12:14
Бранислав Поповић
Ово је питање које ја себи упорно постављам још од избијања кризе. Уствари моје питање је какве ће промене у друштвеној структури на глобалном нивоу оставити ова рецесија. Ово питање није лако за одговорити и мислим да ову кризу не треба поистовећивати са депресијом из 1929. Више је разлога, један од њих је што је криза 1929. била глобално свеобухватна и није било никога ко њоме није био погођен сем СССР који се налазио у својеврсној изолацији. Данас има солидан број земаља које нису ушле у рецесију. Криза 1929. значила је глад, јер се већ чињеница да имате 3 оброка дневно сматрала неком врстом достојног живота. Данас су стандарди много већи и они које је криза погодила, пре свега на Западу, уместо оброка мораће се одрећи рецимо летовања или ће морати да купе јефтинији аутомобил. Нисам убеђен да је то механизам који ће довести до хомегенизације маса и стварања новог вида ауторитарне државе тј. до повлачења либералног капитализма са историјске позорнице. Оно што је можда могуће је промена у констелацији снага. Кину, Турску, Индију, Бразил рецесија није погодила. Њих муњевити раст је настављен можда за нијансу успорено. У самој Европи рецесија није захватила Пољску, чија је привреда иѕдржала први налет кризе. Генерално, нове чланице ЕУ ће се брже опорављати. Бојим се да ово може да створи једну врсту нелагоде на Западу кад се суоче са чињеницом да губе примат. Тај се примат наравно неће изгубити преко ноћи јер комбиноване привреде САД, ЕУ, Канаде, Аустралије и Јапана чине преко 60% светског БДП-а. БДП земаља чланица БРИК-а чине око 16%. Цифре које сам навео су угрубо. Ни политички систем неће бити лако могуће нарушити, јер основу глобалне миоћи САД чини оно што ми волимо да зовемо коалициони потенцијал. Али, извесно је да време ради у корист других а не првих. Други имају знатно веће стопе раста и у економији и демографски. Изузетак је једино Русија коју је рецесија погодила и која демографски опада...
Препоруке:
0
0
14 петак, 23 јул 2010 12:28
Бранислав Поповић
...Једина компетитивна предност на руској страни су сировине. Да је ствар много компликованија указује чињеница да је блок ЕУ-САД... хомогенији од БРИКА-а. Када погледамо БРИК видећемо да Индија и Кина и нису баш ни политички ни економски партнери, а Бразил сем актуелног правца спољне политике за три друге чланице не везује ништа. Комплексно је и питање кинеско-руских односа. Далеко од тога да је англоамеричко-европско- јапанско блок монолитан, али сем мањих искакања по одређеним међународним питањима он се углавном држи заједно дајући себи за право да се назива Међународном заједницом. Оно што би могло да наруши тај блок је евентуално руско-немачко савезништво, по мом личном мишљењу најперспективнији блок у историји, али који се никада у историји заиста није реализовао. Брзи раст Кине свакако ће пре или касније (чини ми се пре) довести до економске конфронтације са земљама Запада, али и непосредног кинеског окружења, које вероватно није одушевљено једне такве гигантске суперсила, потенцијално невиђене у људској историји. Оно што Кину држи још увек више дефанзивно него офанзивно јесте чињеница да Кина није окружена баш пријетељски настројеним земљама и да Кина још увек није довољно моћна ни еконосмки нити војно да се наметне за хегемона у свом делу света, а камоли за некаквог светског лидера. Страх од губитка тржишта Европе и САД, чини кинеску позицију још компликованијом. Глобални примат САД наставиће се још за низ година, али је евидентно да је Вашингтон доживео неки вид стратешког преднапрезања властитих снага. Где је тачно тачка пуцања тешко је одредити. Америчка економија изгубила је компетитивну предност и иновативност који су јој током друге половине 20. века давали статус који је имала. Раст животног стандарда у земљама из којих САД црпе људски инетелектуални потенцијал, нпр. Индија довешће до опадања америчког примата у информационим технологијама....
Препоруке:
0
0
15 петак, 23 јул 2010 12:46
Бранислав Поповић
Клица пропасти садашњег поретка крије се у ствари у гудурама Авганистана, на обалама Тигра и Еуфрата и на висоравнима Ирана. Конфликти у далеко заосталијим, технички инфериорнијим државама и потенцијални нуклеарни успон Ирана упућују западном свету изазове на које како ствари сада стоје он није у стању да одговори. Конфликти се продужавају без икаквог видљивог одлучујућег решења што ствара и трошкове, али што је значајније потресе на домаћем плану. Како дефанзива не долази у обзир, узимајући у обзир логику ко се брани тај се повлачи, да би се прешло у ефикаснији противнапад потребна је консолидација. Она ће наравно ићи на уштрб демократије, јер је јавно мњење, тј. обичан грађанин који од средине 60-тих година 20. века све више показује отпор ауторитету државе, главни противник прекоморских авантура којима не види никакву сврху. Једини начин да се ово постигне је проналажење довољно застрашујућег противника који би утицао на то да масе траже јачу државу. У овом моменту Ал Каида то свакако није, а противник од формата се још увек не назире на хоризонту. Испада да је крах СССР-а био губитак и за капитализам јер не постоји довољно јак и дрчан противник за спаринг, па постоји опасност да систем атрофира. Кина успешно избегава било који вид конфронтације, понајмање идеолошки. Русија је недовољна, а исламски свет преслаб. Иран је једноставно исувише мали. Пјонјанг има дејство само у малом делу света. Тако да се сад иде не одржавање више малих непријатеља и тензија који немају везе један с другим, нпр. Иран, С. Кореја, Балкан, Блиски Исток, Куба, Хуго Чавез... Крах демократије биће и крах система јер ауторитарни или слични режими не могу да коегзистирају. То је крај Европе и атлантског савезништва.
Све ово што наводим сведочи колико је ситуација много компликованија него уочи 1939. Шта ће се у будућности десити тешко је рећи, као и кад. Извесно је да се иза брда нешто ваља. Тим је опасније што не знамо шта.
Препоруке:
0
0
16 петак, 23 јул 2010 16:35
Misa
@ Banislav

Samo nekoliko dopuna. BDP zemalja OECD (30 najbogatijih zemalja Evropa, Amerika, Japan, Ausrealija) je prosle godine je pao na manje od 50% svetskog BDP, po proceni svetske banke vec 2012 ce pasti na manje od 45%.
Moc drzava je 29 bila mnogo veca, bez problema su pustale firme i banke da bankrotiraju. Samo u SAD 30te je bankrotiralo preko 3000 banaka. Danas je premoc kapitala nad drzavama neuporediva. Danas su velike firme i banke "Prevelike da bi propale" i bez problema su zavukle ruku u budzet da pokriju gubitke.
Ceo svet se 29te svodio na zapadnu evropu i SAD, niko nije prenosio proizvodnju van tih zemalja, danas je situacija upravo suprotna, kapital ide gde moze postici najvece profite. Drzave mogu samo da gledaju kako im kapital prenosi radna mesta u siromasne drzave. Postoje razne procene kakve ce posledice biti, ali je meni najrealnija da ce doci do ujednacavanja plata za isti rad u celom svetu. I to ne da ce u siromasnim zemljama mnogo rasti nego ce na zapadu znacajno padati.
Tacno je da je II svetski rat posledica krize, takodje je i najvazniji faktor izlaska iz krize. Danas mi je prosto neshvatljivo da bi kapitalisti sa zapada dozvolili nekom da im bombarduje fabrike po Kini ili na bili koji nacin ometa posao. Uskoro se necemo deliti na nacije i drzave nego na bogate i siromasne.
Препоруке:
0
0
17 петак, 23 јул 2010 19:47
Nikola Turajlić
U dobrom broju komentara na NSPM pojavljuju se komentatori koji zastupaju mišljenje da je sve loše što se dogadja i bude dogadjalo u svetu, posledica zavere svetskih finansijskih moćnika, tj. da ovi proizvode, po utvrdjenom programu i planu svetske krize i ratove, kako bi prigrabili što više svetskih resursa.
Prokapitalistički teoretičari zavere, na temelju nespornih aktivnosti finansijskih moćnika u oba svetska rata (finansiranje ratnih napora svih zaraćenih strana) i u izazivanju dosadašnjih finansijskih i ekonomskih kriza, izvode "nepobitan" zaključak da su isti izazvali sadašnju globalnu finansijsku i ekonomsku krizu, te da će po porebi izazvati i novi svetski rat. Bez ovih bi kapitalizam, kao najbolji ekonomski sistem, pretvorio svet u raj na zemlji.
Na drugoj strani su prokomunistički teoretičari svetske finansijske zavere, usmerene pre svega protiv radnika, seljaka i poštene inteligencije,sa ciljem da iste drži u pokornosti i provodi sveopšti grabež resursa koje su ovo stvorili.
Moj stav o svetskim finansijskim moćnicima je diferenciran u odnosu na teoretičare finansijske zavere, u toliko da su ovi postigavši svoj cilj kontrole svetskih resursa, po realizaciji programa globalizacije, izgubili kontrolu nad dogadjanjima u svetskim finansijama i ekonomiji. Drugim rečima ovi nisu izazvali finansijsku i ekonomsku krizu, jer ove urušavaju temelje njihove kontrole sveta, a i dovode u opasnost njihovu poziciju suštinskih svetskih vladalaca.
Inače imam neodoljivi dojam da se neumitno približuje i kraj njihove vladavine, kao što se topi moć demokratske Imperije.
Vodjama naših suprotstavljenih sekta preporučujem da koordiniraju svoje napade na "bilderberge" tj. da ih napadnu istovremeno u dve kolone.
Препоруке:
0
0
18 субота, 24 јул 2010 17:56
Сокенекос
Добар текст. Биће скоро пропаст света, нека буде, није штета.
Хвала Димитрију од свег срца за линк о 2012. Ипак, има наде за нас.
Препоруке:
0
0
19 недеља, 25 јул 2010 19:07
Dimitrije
@Branislave,

Dosta toga sto ste napisali ne odgovara cinjenicama. Idemo redom:

Kriza iz 1929. godine je bila znatno lokalnijeg karaktera nego sto ce biti ova kriza, i to iz vise razloga:

1) U vreme krize iz 1929. USA je bila veliki svetski proizvodjac i veliki poverilac, a sada je zavisnik od uvoza i najveci svetski duznik. Iz tog razloga, u velikoj depresiji je Americi bio interes da sacuva vrednost valute po svaku cenu, dok joj danas ne preostaje nista drugo do da dugove vraca iz nove emisije novca ili da bankrotira.
2) U vreme prosle depresije postojao je i zlatni standard, dakle, postojala je neke mera vrednosti, zdrava valuta, a danas je svet suocen sa time da kapital nema gde da pobegne.
3) U vreme velike depresije baloni su naduvani samo u nekim sektorima (pre svega finansijskom) a danas je sve zivo prenaduvano.
4) Velika depresija je svoje dno dotakla tek 1934 (konacan oporavak je usledio tek nakon drugog svetskog rata), a ova depresija je tek na pocetku, tako da je prerano izvlaciti zakljucke primera “letovanja i automobila”. Jedino do cega sada ne bi trebalo doci je – glad (zbog naprednije tehnologije), mada ni ona nije iskljucena.
5) U velikoj depresiji je konstatovan visak svetskih proizvodnih kapaciteta od oko 30%, a u ovoj depresiji ce nestati barem 40% kapaciteta.
6) U vreme velike depresije nisu postojali finansijski derivati, a sada je upravo u njima “isparilo” na stotine hiljada milijardi dolara. Barata se sa podatkom od preko milion milijardi ali niko sa sigurnoscu ne moze reci kolika je prava cifra (nakon eventualno izvrsene multikompenzacije – neto gubitak).
7) U velikoj depresiji USA nezaposlenost je bila veca od 25%, a danas se ona vec krece od priblizno 20% iako je kriza tek u pocetnoj fazi. Zvanicno podaci nisu merodavni jer se primenjuje drugacija metodologija. Kada kriza udari na zaposlene u javnom sektoru – sva je prilika da ce nezaposlenost preci 30%, a pesimisti idu i do cifre od 40%.
Препоруке:
0
0
20 недеља, 25 јул 2010 19:09
Dimitrije
8) U vreme v. depresije nije postojala energetska kriza a danas je, po mnogima, energetska kriza postala glavna prepreka bilo kakvog oporavka.
9) U vreme v. depresije prakticno nije ni postojala socijalna drzava, a danas ogroman procenat stanovnistva zavisi od socijalnih davanja. Cak i sada, na samom pocetku krize, u Americi oko 40 miliona ljudi dobija kupone za hranu.
10) U vreme v. depresije znatno veci deo stanovnistva je imao imovinu u svom vlasnistvu, a sada samo nekoliko procenata stanovnistva ima svoju kuci ili stan, a sve ostalo je optereceno kreditima. Procene kazu da vec sada preko 30% stanovnistva nije u mogucnosti da redovno servisira dug, a u sledecoj fazi krize taj procenat ce dodatno porasti.
11) Bankarski pljackaski mehanizam je sada na vrhuncu, i ne moze se porediti sa onim iz ’29.
12) Potpuno promasen razvoj u Americi, gde realni sektor u americnom GDP-u ucestvuije sa manje od 15%. Prepostavlja se da ce preko 50% poslovnog prostora (retail market) postati suvisno.

I tako dalje, od promenjenog nacina zivota i od zavisnosti od neracionalnog transporta, pa sve do zavisnosti od jeftinog benzina ( u USA je cak i sada benzin za 60%-70% jeftiniji nego kod nas, itd.

Tacno je da danas neke zemlje nisu usle u recesiju, ali je problem u tome sto te zemlje ne mogu biti motor razvoja na svetskom nivou. Kina je sada mogla doziveti krah jer su njena trzista prakticno bankrotirala (USA i EU), ali je Kina munjevito reagovala i pristupila ubrzanom prestruktuiranju svoje privrede. Vec na pocetku krize Kina je napustila skoro celokupan segment proizvodnje igracaka, i taj segment prespustila zemljama u okruzenju. Kina podize svoju traznju ali ne na nerazuman nacin (kao mi) ubacivanjem novca direktno u potrosnju, vec tako sto ulaze u citavu seriju ogromnih infrastrukturnih projekata. Kina bi svakako mogla vise da uvozi (oni znaju da je uravnotezena razmena jedina prava razmena) ali je problem u tome sto Kinezi danas proizvode sve, od igle do lokomotive.
Препоруке:
0
0
21 недеља, 25 јул 2010 19:10
Dimitrije
...Oni jednostavno, osim neke visoke tehnologije, prakticno nemaju sta da uvezu. Njima je potrebna samo energija, i zato je veza Kina-Rusija sasvim logicna veza. Rusija ima energente, ali ne samo energente vec i najvece rezerve pitke vide, ogroman poljoprivredni potencijal, relativno veliko trziste, i sto je mozda najvaznije – oruzje. Dzaba svo bogatstvo sveta ako nemate oruzje koje bi vas zastitilo od svetskih pljackasa.

Netacno je da je Kina okruzena neprijateljskim zemljama. Ima tu nekoliko manjih zemalja sa kojima ona ima objektivne probleme, ali sa vecinom drzava Kina ima izuzetno dobre odnose, a Kina se na sve nacine trudi da ti odnosi budu jos bolji jer Kina zna da ce Kini biti dobro samo ako ceo region bude prosperitetan.
Nakon proslogodisnjih izbora u Japanu, Kina i Japan imaju izuzetno dobre odnose, a ima nekoliko godina otkako najveci trgovinski partner Japana nije vise Amerika, vec Kina.

Klica propasti Amerike nije u Avganistanu ili obalama Tigra i Eufrata, jer su tamo dobili sta su hteli (drogu i naftu), vec je klica propasti u prevelikoj nerezonskoj potrosnji. Ne moze 300 miliona stanovnika (manje od 5% od svetskog stanovnistva) da trosi cetvrtinu svetskog dohotka. U tome je problem, da bi oni ziveli onako kako su ziveli do sada, potrebno je da barem pola sveta radi za hjih.
U tom kontekstu bih pomenuo i “depopulaciju”. Lako bi Amerika izazvala svetski rat i pobila polovinu covecanstva, ali je problem u tome sto se time nista ne dobija, jer problem nije u svetskoj sirotinji vec u Americi i EU koje trose daleko vise nego sto stvaraju. Dakle, sami su sebi najveci problem, i ako zele bilo kakvu depopulaciju – onda treba sami sebe da depopulizuju.
Препоруке:
0
0
22 уторак, 03 август 2010 08:01
Branislav
Jedan od faktora koji je produbio krizu 1929. jeste povratak protekcionizmu, koji se ovaj put nije desio.
Podatak da je u SAD sada vec 20% nezaposlenih je vise nego nebulozan.
U ovoj krizi izostala je galopirajuca inflacija.
Podaci pokazuju npr. da se vec ove godine belezi oporavak auto-industrije.
Kini nije u interesu da SAD i EU bankrotiraju jer su to njena glavna trzista.
Ima toga jos...ali samo za primer.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер