субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

„Стратегијска дубина“ турске спољне политике

Kоментари (36) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 19 јул 2010 18:11
Митар
Са Tурском треба развијати равноправне односе.

Турска је признала ,,државу КОССОВО" и њен председник каже да то није уперено против Србије.

Да Србија призна НЕЗАВИСНИ КУРДИСТАН. И то није уперено против Турске.

Да ли би у Анкари или Истанбулу примили Турци председника Србије?????

Живео СЛОБОДНИ КУРДИСТАН.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 19 јул 2010 19:50
Nevena
Upravo je tako, kako je napisao Mitar! Reciprocitet u svemu!
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 19 јул 2010 20:29
Хајдучка душа
Живео СЛОБОДНИ СЕРВЕРНИ КИПАР!
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 19 јул 2010 21:13
Peter RV
Vanredan pregled sadrzine Tanaskoviceve knjige koji otvara oci i dolazi u pravom momentu za Srbe.
Cestitam g. Svircevicu, i kako da ne -hvala na brilijantnoj lekciji.
Povratak Turske na Balkan je cinjenica i samo slijepac moze to da negira. Radi se jedino kako da se prilagodimo toj stvarnosti.
Trenutak je uzasan za Srbe koji su opsjednuti sa svake strane (zahvaljujuci nasim vlastodrscima).
Tacno, Slovenci i Hrvati imaju oslonac, kulturni i diplomatski, u Njemackoj, Muslimani i Siptari u Turskoj, a Srbi- ni na koga . Zahvaljujuci licnom oportunizmu nasih politickih komesara, koji su preigrali evro-atlansku kartu, bili smo sprijeceni da trazimo najprirodniji oslonac koji nam je sami Bog ponudio - Rusiju.
Ako ovo ne shvatimo, i to uskoro, vjerovatno da cemo izgubit i drzavu. U tom slucaju - i ne zasluzujemo ni da je imamo.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 19 јул 2010 21:33
Cernisevski
@Peter RV
(...) Srbi- ni na koga . Zahvaljujuci licnom oportunizmu nasih politickih komesara, koji su preigrali evro-atlansku kartu, bili smo sprijeceni da trazimo najprirodniji oslonac koji nam je sami Bog ponudio - Rusiju.

- Potpisujem !
Istovremeno se pribojavam da smo tu priliku prokockali sa duzi period, mada mozda ni sada ne bi bilo kasno, samo kad bi bilo volje da se povuku neki muski potezi.

Mi sami, bez igde ikoga, a pored ovakvih protivnika - cemu uopste mozemo da se nadamo, sem daljem propadanju.
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 19 јул 2010 22:51
dragan
Srbija bi trebalo da se ugleda na Srpsku i Dodika koji se oslanjaju na Rusku federaciju, i efekti se vec vide. Ovo distanciranje od Rusije i nespretno koketiranje sa Turcima ne moze doneti rezultate.
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 19 јул 2010 23:05
Damir
Fin prikaz knjige sa srpske tacke gledista - samo ste malo zakasnili, Rusija nije zainteresovana za Srbiju, i predala je Balkan Turskoj na tacni. U zadnjoj spoljnopolitickoj direktivi Rusije, Srbija je dobila paznje koliko dvije recenice, isto koliko i Hrvatska i BiH. Ukratko, Srbija je totalno usamljena zemlja, izgleda nebitna svima. Zadnji dogadjaji u Sandzaku sve govore, Hrvatska jednom nogom u EU, a Srbija s Erdoganom seta po Sandzaku. Toliko o tome.
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 19 јул 2010 23:35
Урош
Поштовани Дамире,
није Вам лоша анализа, мада јесте помало злурада. Али не бих ја ипак превише брзао са закључцима. Иначе, анализа је одлична... Такорећи, разрада и допуна књиге г. Танасковића.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 20 јул 2010 00:04
Бојан
У вези са овом турском ствари а која је постала забрињавајућа (то је већ било јасно прије годину и више) има ли неко да напише анализу које су данас српске алтернативе и шта се може чинити?
Стање је такво да смо распарчани у више држава, немамо своју државу, ЕУ нас је давно откачила а сада је то све и јасније, а око Руса се нисмо довољно трудили тако да су нас искључили из своје рачунице. Шта можемо да чинимо, шта нам је радити да нас звијери не поједу?
Препоруке:
0
0
10 уторак, 20 јул 2010 02:22
Slaba Turska, kojoj mi treba da pomognemo da bude jaka
Spretan je i sposoban ovaj Davutoglu ("Davidovic", kako bi se moglo prevesti njegovo prezime) - ali iza njegove "strategijske dubine" krije se nesto drugo, sto Srbi, uplaseni i od vlastite senke, ne umeju prepoznati. Naime, nije Turska nikakva velesila, naprotiv - to je slaba i troma, neorganizovana zemlja, sa zaostalim stanovnistvom. I - to je zemlja sa mnogo raznih nacionalnosti! E, tu je kljuc Davutogluove "strategije" - kao sto je prethodno tu nepriznatu mnogonacionalnost Turske "kemalizam" sakrivao "sekularizmom", ciji garant je bila vojska, skolovana na Zapadu, tako sad Davutoglu izvlaci kartu "reislamizacije" i "neoosmanizma"! Sve, sve - samo da Turska ne mora na demokratski, civilizovan nacin da resi pitanje svog neturskog stanovnistva - da da autonomiju Kurdima, do prava na otcepljenje, ali i drugim neturskim narodima. Kako se braniti od "neosomanizma"? Pa, upravo tako sto cemo ukazivati na providnost ovog pokusaja da se Turska predstavi kao velesila! Ona to zeli da postane uz pomoc naivne Srbije, koja joj daje "kredit", videci je odmah u onom svetlu u kojem je Davutoglu tek projicira! Dakle: Turska neka prizna genocid nad Jermenima, neka prestane sa permamentnim genocidom nad Kurdima, protiv kojih vodi rat (jos su samo Nemci vodili rat protiv vlastitog, jevrejskog stanovnistva!), neka prestane podrzavati "Severni Kipar" - sve su to stvari koje Turskoj treba ponavljati kad god se pocne mesati u unutrasnje stvari Srbije! Ponavljam - "strategijska dubina" turske politike je projekcija koja nema realne osnove u snazi turske drzave, ali joj tu snagu mogu dati kapitulantski rezimi u Beogradu, Podgorici, Skoplju. Samo na osnovu njihove poslusnosti Turska se moze podici. Turska je, da ponovim, slaba, neuredjena i nedemokratska drzava, i to je osnovni, i dovoljan razlog sto je EU drzi podalje od sebe. A sto EU tu istu Tursku salje na Srbiju - pa, sta smo ocekivali drugo? Oni nama stalno nesto salju: Solanu, Tadica, sad evo i Turke. I svi su oni - isti!
Препоруке:
0
0
11 уторак, 20 јул 2010 02:48
Zaslepljenost
Neverovatna je lakomislenost i zaslepljenost Srba, kad su u pitanju strateska i druga pomeranja u svetskoj politici! Dovoljno je da turski ministar proglasi povratak Turske na Balkan, u Srbiji vec razmisljaju kako da se Turskoj ugodi, kad stigne, a mogla bi i sutra, ako vec nije juce (onom simbolicnom manifestacijom na "Sandzaku", gde nije bilo srpskih drzavnih obelezja, ali jeste bio "srpski" predsednik!). Zar misli Davutoglu da ce to zaista ici tako lako? On sigurno zna, ali zasto mi ne vidimo da tu ima mnogo prepreka - prva je objektivno slaba turska drzava, a druga: sto Turska na putu do Srbije mora da prodje kroz Grcku! Dakle, zali se Ankara sto su Grci unistili islamske "spomenike" (ustvari bogomolje tudje, okupatorske religije), a "zaboravljaju" da su sa prostora Male Azije isterali vise od milion Grka, upravo pod komandom svog Kemala Ataturka! Zato u pitanju nove turske politike na Balkanu, uz izbegavanje propagandnog imena "neosmanizam", kojim Turska zeli da ustrasi hriscane i mobilise muslimane na Balkanu, Srbija mora saradjivati sa Grckom! Drugim recima, ne moze se Tursku zaustaviti kad dodje u Beograd, treba joj se suprotstaviti vec na grckoj granici! Uime nasih pradedova, mi ne smemo zaslepljeno gledati budjenje turske posasti na nasim teritorijama! Ako Turska hoce nekakav turski "kulturni centar" - dobro, evo cemo Cele-kulu preimenovati u "Turski kulturni centar"! Jer, nista kao ta Cele-kula ne pokazuje pravu prirodu osmanizma - a neosmanizam ne bi bio bolji! U pamet se, Srbi, dok jos ima vremena! Kao Tadic sada, i srpski velikasi su pred pad srpskog carstva dovodili Turke da "posreduju" u medjusrpskim sukobima, a kad su Turci dosli masovno - ostali su 500 godina!
Препоруке:
0
0
12 уторак, 20 јул 2010 03:48
Латас
Османизам по себи подразумева и над- и не-национализам. Ислам је по себи супротстављен национализму, укључујући ту и арапски национализам -- нико у арапском свету не помишља да би се Калифат обновио са центром у Стамболу (где је био 1517-1924. год.) Турска национална држава је по себи једнак (у ствари много већи) противник османизма неко српска или било која друга. Причати о неоосманизму је тиме смешно, и то аутор рецензије ове књиге није смео да изостави.

Иначе ценим да ће мир доћи само настанком истинских (ах, та ружна реч) грађанских држава, кад за појединца више неће бити битно чији је држављанин, а тиме и да ли су Курдистан и Косово независни. А до тога не се не може претварањем да живимо у 1911. год, где је витални интерес Стамбола (или Анкаре) да Софија не буде део "осе Атина-Београд". Наша деца иду на море у ту исту Турску -- и шта је тачно ту погрешно?
Препоруке:
0
0
13 уторак, 20 јул 2010 04:35
Definicije i pouke
Definicija br.1: Osmanizam je bio surova osvajacka i otvoreno genocidna politika ("strategija", rekao bi Davutoglu!). Odnarodjivanje ("turcenje"), odvodjenje roblja, nabijanje na kolac - to su nase uspomene na "osmanizam". Dopustam da u svojim neo-imperijalnim snovima Turci imaju drugaciju definiciju osmanizama - ali, hocemo li slediti njihovu definiciju, ili pak svoju definiciju i svoje istorijsko iskustvo?!
Definicija br.2: Neoosmanizam je povratak stare, genocidne sile na teren na kojem nije dovrsila posao! Hocemo li mi novim osmanlijama otvoriti vrata, mozda ih i solju i hlebom docekati?!
Neprijatno iznenadjuje sto i jedan Tanaskovic pokazuje "razumevanje" za turske apetite, i u svojoj "objektivnosti", koja prelazi u neutralnost, posve zaboravlja da istakne kontraargumente, a njih je mnogo! Dakle:
Pouka: Neoosmanizam dolazi da nas dokrajci, ali to moze uciniti samo ako mi pristanemo! Zato moramo, pre svega, biti strateski partner Grckoj, koja je bila zrtva i osmanske i "kemalisticke" Turske (nakon 1.svetskog rata ogroman broj Grka deportiran je iz Male Azije). I kao sto Turska neprincipijelno podrzava otimanje Kosova, neprincipijelno atakuje na Republiku Srpsku, i neprincipijelno istice svoj apetit prema Raskoj (koju jos vidi kao svoj "sandzak", iako je vise od sto godina otad proslo!), tako mi moramo principijelno isticati solidarnost sa Kurdima, Jermenima, sa svim zrtvama ranije i sadasnje turske vlasti! Napokon, islamski faktor tu nije presudan: jer, inace bi neosmanizam istakao i pretenziju prema arapskim zemljama i Perziji. Ni Arapi ni Iranci Turke ne vole - jer su ti surovi ratnici preoteli njihovu islamsku kulturu, a njih ucinili svojim slugama!
Zakljucak: Ne otvarajmo vrata svojim dusmanima! I ne ustrucavajmo se da im kazemo da su nasi dusmani! I moramo i mi imati u pripravi tuzbu protiv osmanskog genocida nad Srbima! Umesto da cekamo Turke kao sudbinu, nakon sto je Evropa "izmakla".
Препоруке:
0
0
14 уторак, 20 јул 2010 04:39
Сокенекос
Најжалосније је то што је другосрбија успела да обмане народ (углавном младе) у њен тобожњи футуристички поглед на свет – како су то подругљиво увек истицали – «без гањања са некаквим Турцима..., без гледања на митску прошлост, ћеле куле, итд.». Каква црна иронија да Србију баш они уводе у сферу турског утицаја и то баш кад се ова радикално исламизира. Одлична анализа, хвала редакцији. Једини начин да се спаси што се спасти може је да се тренутна погубна власт скине под хитно и по сваку цену свим грађанским средствима јер је секунд до дванаест. А онда, наравно, што чвршћи савез са Русијом.
Препоруке:
0
0
15 уторак, 20 јул 2010 05:25
Srboljub Savic
Prikaz-odlican.
Politicko, posle ekonomskog osnazivanja Turske je
nesumnjivo. Ambicije imaju istorijsku-osmansku podlogu i podrsku SAD, bez obzira na "varnice".
[Na jednom sajtu GOOGLe mapa, Turska je na listi
evropskih zemalja (!?). Ne terba se cuditi.]
Islamska pretnja je americki proizvod koji ima
visestruku namenu. Jedna od, je zastrasivanje i
drzanje EZ pod kontrolom.
Kako jedno tursko "stopalo" u Evropi, daje nekim
evropskim politicarima (u starhu) argument protiv
prijema "ne-evropske" zemlje, to Turska nastoji
da "stane i drugom nogom" u Evropu. Srbija je to
upravo obezbedila "kulturnim" centrom u Novom
Pazaru (gde je nas Predsednik bio "pocasni" gost,
cak bez zastave Srbije, uz fesove koje je svojevremeno Ataturk, zabranio).Na ovaj nacin,
Turska je postala "bastion" i "svetionik" okolnom
muslimanskom zivlju i iskoristila nepostojanje
suverenih drzava (i Srbije).
Posle svega, Srbija ne moze da pokrene nikakav
"boj", a bez ekonomskog i politickog pariranja,
moze da obezbedi sudbinu svojim narodima, pod
Turskim (i nekim centralnoevropskim) plastom.
Pored ovakve perspektive Srbije, dosadasnjom
politikom, Srbija ugrozava i jedinu srpsku drzavu-
Republiku Srpsku i ucvrscuje Makedoniju, gde ce,
sa Turskom ispred i iza (Grcka ekonomskim kolapsom
gubi i ono malo politickog znacaja)Albanci biti
dominantna snaga.
Srbija, jos uvek ima vredan strateski polozaj,gde
linija Segedin-(Zrenjanin-Pancevo)Smederevo-V.i J.
Morava-Vardar-Solun ima neprocenjivu vrednost.
Juzni tok, Koridor 10,... samo su deo toga.
[Mnogi ne znaju za "utopijsku" ideju kanala Dunav-
Morava-Vardar-Egejsko more,i potvrde kroz studije o izvodljivosti.]
Kako je Srbija mala i slaba, meta tudjih apetita,
to jedino jaci mogu da joj obezbede neophodnu
protivtezu jacima. Kako bi Madjarskoj, Rumuniji,
Makedoniji i Grckoj itekako bilo u interesu, svako
jacanje, Srbija ima jedinstvenu mogucnost, da
"dovodeci" Rusiju i Kinu, bude faktor.
Sa svima - za sebe!
S. Savic
Препоруке:
0
0
16 уторак, 20 јул 2010 05:48
Ultravoice
Rusija se ponasa fer prema nama, obzirom na to kako se mi postavljamo. Sve je receno u onoj - "Ne mozemo mi biti veci Srbi od Srba".

Ako je izostanak konkretne podrske Rusije i evidentan, ne treba ga objasnjavati njihovom nezainteresovanoscu, vec nasom.
Препоруке:
0
0
17 уторак, 20 јул 2010 06:05
Srboljub Savic
Deo 2
Evropska Zajednica, u svojm birokratizmu, arogan-
ciji proslih vremena i sadasnjim mukama, a vodjena
pro-americkim politicatima, nema interes za Balkan,
jos manje za Srbiju, van interesa SAD.
SAD, imajuci za cilj osvajanje Rusije i Sibirskih
blaga, demonstrirala je to ratom i okupacijom KiM.
Americka vojna baza, svakako nije izgradjena za
borbu protiv Beograda (iako za zastrasivanje-da).
niti je donela koristi albanskim navijacima.
Turska ima ambicije - veliki interes da udje u EZ
(gde bi odmah bila znacajan faktor-ekonomski i
politicki), pa joj je Balkan izuzetno vazan.
Rusija, pored direktnog nastupa sa Nemackom, i dalje ima vitalan interes, da bar smanji americku
pretnju sa Balkana (Bugarska, Makedonija, Turska)
i nesporne ekonomske interese.
Indija i Kina, iako naizgled daleke, vide potencijal prolaza u Evropu, kroz ili iz Srbije.
Kako je rec o velikim zemljama i njihovim krupnim
interesima, nesporno je da Srbiji spas lezi u
udruzivanju svojih (nama ogromnih, a svetski malih)
interesa sa njihovim.
U svemu, saobracaj-zeleznicki, drumski, vodni
(pored Dunava, i kanal D-M-V-E m.) i vazdusni
(zanemaren, iako Beograd ima potencijal velikog
centra-"hub"a), kao i transport-roba, gasa i nafte,
je okosnica interesa, preduslov privrednog razvoja.
Koliko je to znacajno, treba da nam je jasno iz
"rada" na odvajanju APV, "zameni"-Presevo za severni deo KiM, sistematskom unistavanju zeleznice, JAT-a i potpunom zanemarivanju vodnog
transporta.
U svemu ovome, kao da postoji iskra "pameti", pa
se gradi "Zemunski" most (jos da ima zeleznicke
koloseke i da se gradi "Smederevski").
Iako Turska ima nesporni interes da zameni JAT
svojom aviokompanijom, Kina ima znatno veci interes
i veci potencijal (a omogucila bi nama deo "kolaca"
ogromnog dalekoistocnog trzista transporta-ljudi i roba).
Za drzavnu strategiju Srbije, potreban je dobar
poznavalac geografije, svest o sopstvenoj velici-ni i identifikovanje interesa velikih kod nas.
S. Savic
Препоруке:
0
0
18 уторак, 20 јул 2010 10:52
брм
по ко зна који пут сам задивљен нашим експертима и дипломатама..
довољно је само овлаш се информисати преко нета па схватити да НИШТА НИЈЕ ТАЧНО У АНАЛИЗИ, а делови о Русији су стварно већ у рангу емсијије за децу..уосталом Танасић се прославио у доба јуре(слобе)

прво никакав неоосманизам не постији, још мање напуштање Ататурковог концепта националне државе..па нису луди да то ураде -прво ће себе да дестабилизују преко Курдистана..

ради се само о редефинисању националног консенсуса баш између осталог и због Курда - прелазак на "грчки" модел националне државе - уместо "француског" лаицистичког - уместо "црква је одвојена од државе" сви верујемо у Алаха - И КУРДИ..
нешто слично "ин гад ви траст" у САД само једноконфесионално..тако се вера претвара у кохезиони уместо лаицизам у фактор раздора

Турска је најбољи пример супериорности националистичког концепта у односу на културалистички - А ОСМАНСКА ИМПЕТРИЈА ЈЕ ПРОТОТИП КУЛТУРАЛИСТИЧКОГ (милетска органиозација - читај Борисови национални савети)..што написа јуче пРЕДРАГ марковић "Турска је економски и политички стабилнија од многих чланица Уније, а има стопу раста скоро као Кина." ..без резерви гаса и нафте, без рудног богатства, без плодне земље...

ЗА сРБИЈУ МОЖЕ САМО ДА БУДЕ ДОБРО ШТО тУРЦИ - традиционални сунити ПРЕУЗИМАЈУ бригу о Санџаку и Босни од екстремних Сауди Арапских ЦИА и иранских секташких варијанти новоислама, чији су експоненти Церић и Зукорлић..и што се центар зове Кемал Ататтурк а не по неком што се сјурио у куле близнакиње..
Препоруке:
0
0
19 уторак, 20 јул 2010 13:12
брм
и још нешто - Призренска лига је настала као реакциоја првих исламских фундаменталисзта на прве националистичке реформе тадашње преататуркове Отманске империје, султана влада Селима ако с едобор сећам(кад је и настао исламски фундамнетализам као реакција на то)...толико о савезништву Шиптара са Косова и Турака... а један од првих побуна против реформи била је она босанских бегова...о одбијеној понуди Ататурка краљу Александру гледе пресељења у Анадолију Албанаца са Косова која би нас решила мука за вјеки вјеков да не говорим..


центар Кемал Аттурк у Пазару значи
-културни центар друге (турске) пријатељске нације (а не бошњачки и не исламистичко фундаменталистички)


ако то није боље и поштеније од Зукорлићарија ја не знам...
Препоруке:
0
0
20 уторак, 20 јул 2010 14:59
Cernisevski
@Сокенекос
Најжалосније је то што је другосрбија успела да обмане народ (...)– како су то подругљиво увек истицали – «без гањања са некаквим Турцима..., без гледања на митску прошлост, ћеле куле, итд.». Каква црна иронија да Србију баш они уводе у сферу турског утицаја

- Odlicno zapazanje.
I to pravo ka onim omrznutim "azijatskim hordama", samo sto to nasi drugosrbijanci, zaneseni nasminkanim i uobrazenim misljenjem o sebi - nisu u stanju da shvate.
Sad ce i Turska da im bude dobra, sad ni protiv nje nece nista imati.
Препоруке:
0
0
21 уторак, 20 јул 2010 16:42
Zapadni Covek
Srbi bi trebalo da budu srecan narod jer imaju Velikog brata-Rusiju, kao sto Engleska, Kanada, Australija i Novi Zeland imaju Ameriku.E sad sto Srbi ne postuju svog brata, sto je vlast placena da odvaja narod od Rusije, to je problem. Pa u gore pomenutim zemljama prve vesti su uvek iz Amerike.I sam Zapad vidi Srbe kao "male" Ruse,sto jos vise ide u prilog jasnog srpskog opredeljenja i puta u buducnost.Treba prihvatiti realnost i prestati jednom zauvek sa lutanjima:Postuj starijeg brata i dogovaraj se sa njim!Niko drugi te nece zastititi, a kao sto vidis,svaka ptica svome jatu leti.
Препоруке:
0
0
22 уторак, 20 јул 2010 23:54
Prijatelji Srbima, koliko i Kurdima!
"Припадници ПКК се већ 25 година боре за аутономију свога народа у југоисточној Анадолији и у тим сукобима је досад погинуло 40.000 војника, побуњеника и цивила.
Премијер Тајип Ердоган је прошле недеље најавио да влада планира да формира професионалне војне јединице за борбу против Курда у пограничном подручју према Ираку где они имају своје базе."

Ovo je navod iz vesti objavljene danas na sajtu NSPM, u rubrici "Hronika". To govori sve o tome koliko je Turska "demokratska" drzava! Kurdima ne da nikakva prava - ali bi zato da daju drzavu samozvanim "Bosnjacima" u Srbiji (kako oni mogu biti "Bosnjaci", kad u Bosni niti zive niti su tamo rodjeni - to samo oni znaju, i srpske vlasti koje se slazu s tim imenom). Turska se od srednjeg veka menjala nije - zaostala je, agresivna, i cudi me odakle Tanaskovicu razumevanje sto takva nakazna, anti-demokratska zemlja opet zeli na Balkan, da nam krv pije! Tanaskovicu, ako je i od Vas, mnogo je. De Vi nama lepo, bez diplomatskih "ispustanja", objasnite kakvo je tursko drustvo, koje vrednosti tamo vladaju, sta pokrece Davutoglua da okuplja sve muslimane oko "novoosmanizma", umesto sto nam "ex catedra" proricete "povratak" Turaka! Jer, ako oni dodju, to ce biti lakunoc za nas Srbe! Sta Vas sprecava da uvidite tu najjednostavniju istinu? Zar nas Turska vec sad ne ignorise, pa srebrenicke stradalnike naziva "turskim", a u Novom Pazaru paradira kao da je to Turska?! Tanaskovicu, javite se!
Препоруке:
0
0
23 среда, 21 јул 2010 12:19
Мирослав Свирчевић
Хвала свима на коментарима. Драго ми је што је приказ књиге Д. Танасковића подстакао људе на размишљање. Хтео бих само да одговорим господину који се потписао као Damir. Ваше запажање можда делује уверљиво само на први поглед, међутим оно се може подвести под изреку "Што је баби мило..." Русија није дигла руке од Србије. У то сам имао прилике и сам да се уверим када сам ове године у марту месецу боравио као гост Руске академије наука. У Институту за словенске студије има велики број истраживача, од којих многи изучавају Србију и перфектно знају српски. Радује чињеница да су то углавном млади људи. Они су ми ставили до знања да Русија и даље гледа на Србију као на свог најзначајнијег партнера на Балкану и да ће у будућности много полагати на односе са Србијом. Нису хтели отворено да ми кажу, али се из редова могло сазнати, да Руси само чекају да се формира једна сасвим другачија власт у односу на Тадићеву, и да ће се бројни припремљени пројекти тек тада реализовати. Што се тиче Хрватске, нека иде у Европску унију. Бити члан Европске уније више није никаква предност. За нас је важно да Србија стане на своје ноге и обнови свој утицај на Балкану за шта поседује потребан потенцијал. Све у свему, хвала Вам што пратите наша размишљања и овај сајт.
Препоруке:
0
0
24 среда, 21 јул 2010 13:41
thinking maize
Зимус, чини ми се, описах своје догодовштине са пост конгресне екскурзије у Источној Србији. Елем, после 5th Balcan Botanical Congress (почетак септембра 2009) путовао сам са колегама из иностранства и поред струке (ботаника) причао сам са колегама (посебно из Пољске!) и о другим стварима. Тако ме је колегиница из Кракова питала нешто о Косову, а ја да јој појасним, рекох да нису проблем ни Албанци, ни Американци, јер, Албанци су ипак мањи од Срба, а Американци, дугорочно НЕ СПАДАЈУ НА БАЛКАН. Рекох јој: "Проблем је што ми Срби имамо своје вековне непријатеље, као што Пољаци имају Русе и Немце. А ко су српски Руси и Немци", питала ме је колегиница. "Нећете веровати, Турци и Аустријанци!" Она је само заклимала и убрзо смо прешли на друге, неутралније теме! Да, да грађани и грађанке, браћо и сестре, Аустријанци (са Немцима) поседују наше банке и наше новине, а и Османлије се враћају на Балкан! Ако мислите да је случајно што су се неке вође бившег ДОС-а усавршавале у Немачкој и што преко ТРИДЕСЕТ ГОДИНА постоји ДИРЕКТНА АУТОБУСКА ЛИНИЈА Нови Пазар-Истамбул, ОНДА СТЕ или ГРДНЕ НАИВЧИНЕ или НЕШТО ДРУГО, што не смем изрећи, иначе следи "цензура"! Но, исто тако, неким другим поводом поменух у полемици са г-дином "Misliocem" (нема човека дуго, ваљда је добро?!), да би Срби требали да иницирају неколике, што културне, што културно-историјско-политичке манифестације повезивања балканских православаца, а поводом разних јубилеја. У том смислу, као повод за њихово повезивање поменух и скорашњу ХИЉАДУГОДИШЊИЦУ битке на Беласици између војски тадањег западнобугарског цара Самуила и византијског цара Василија. Знамо којим грозним чином је завршена та битка (ослепљивање 10 000 заробљених Самуилових војника!), знамо и да ПРАШТАЊЕ И МИРЕЊЕ МОГУ ДОВЕСТИ ДО КАТАРЗЕ, знамо и да би ми Срби могли да то иницирамо као неутрални у вези те битке, као што знамо да пре него што иницирамо неки НОВИ БАЛКАНСКИ ПАКТ, треба решити ствари у вези ЈАБУКЕ РАЗДОРА БАЛКАНСКИХ ПРАВОСЛАВАЦА-МАКЕДОНИЈЕ!
Препоруке:
0
0
25 среда, 21 јул 2010 14:01
thinking maize, крај!
Елем, ако ствари на Балкану и у нашој Србији стоје како стоје, онда најбоље решење јесте ХЛАДНА ГЛАВА и ДУГ И ТЕЖАК РАД! Само тако можемо изаћи на крај са Турцима-неосманлијама! Наравно, не сами, наравно Руси, али и... (нећете веровати!) Бугари! Да, да, браћо и сестре, даме и господо, грађани и грађанке, БАШ ТИ ИСТИ БУГАРИ СА КОЈИМА СМО СЕ ЧЕТИРИ ПУТА КЛАЛИ ОД 1885 до 1945! Јер, нема осовине Београд-Атина, без Македоније, а нема ни Македоније, без договора са Бугарима! На поменутој постконгресној екскурзији разговарао сам са колегом из Охрида и коментаришући тадашње дављење бугарских туриста у Охридском језеру и он, онако успут, помену ФАСЦИНАЦИЈУ БУГАРА СА МАКЕДОНИЈОМ, ОХРИДОМ ПОСЕБНО! Човек, Македонац (иначе научник), помену да ТО НЕ РАЗУМЕ, иако се БАШ ЊЕГА И ЊЕГОВОГ МАКЕДОНСКОГ НАРОДА та фасцинација итекако тиче! Зато предлажем, да ми у сврху помирења на Балкану, поред поменуте хиљдугодишњице битке на Беласици, ЗАЈЕДНО СА БУГАРИМА, МАКЕДОНЦИМА, ЦРНОГОРЦИМА И ГРЦИМА ОБЕЛЕЖИМО СТОГОДИШЊИЦУ ПРВОГ БАЛКАНСКОГ РАТА, јер, јелте, БАШ ТИМ РАТОМ ЈЕ ЗАВРШЕНА ПЕТСТОГОДИШЊИЦА PAX OTOMANICA, па би било лепо да се то, ОНАКО ЕУРОПЕЈСКИ ОБЕЛЕЖИ! Па, могли би, у духу иницијативе г-де Давутоглуа, Гула и Ердогана, да исту господу позовемо у госте у нпр. Солун, родни град истог Кемал-паше Ататурка! Или у нпр. мултиетничко и мултиконфесионално Куманово или Скопље! Или можда најбоље је, да се балкански хришћани ЛЕПО ПОЗОВУ У ЈЕДРЕНЕ (тур. Едирне), да се евоцира СРПСКО-БУГАРСКО БРАТСТВО ПО ОРУЖЈУ! Знате, ако г-да Давутоглу, Гул и Ердоган тако жарко желе неосманизам, онда ред је да се то прослави у ГРАДУ ГДЕ ЈЕ ПРВОМ ОСМАНИЗМУ ОДРЖАНО ОПЕЛО ПОД ГРМЉАВИНОМ БУГАРСКИХ И СРПСКИХ ТОПОВА! Мада би, као неосманлије, поменута турска господа требала да знају да би нам "пасовала" и једна служба божја у СВЕТОЈ СОФИЈИ! АКО СУ ВЕЋ ТОЛИКО ТОЛЕРАНТНИ И ПРЕТЕНДУЈУ ДА УЂУ У ЕВРОПУ, РЕД БИ БИО ДА НАМА, БАЛКАНСКИМ ПРАВОСЛАВЦИМА ТО И ОМОГУЋЕ! Онако, у духу мира! И толеранције! Кажу, и ислам је толерантан!
Препоруке:
0
0
26 среда, 21 јул 2010 19:53
goce
@thinking maize
Srz problema savremenog balkana(od berlinskog kongresa naovamo)jeste Makedonija.Da je 1913g.doslo do istorijskog srpsko-bugarskog sporazuma mnoge nedace,koje su Srbe spopale ne bi bilo.Imajuci iza sebe bugarsku vojsku od 700 hiljada vojnika 1915,kao saveznika malo je verovatno da bi Srbija kapitulirala,pred Nemackom i Austrijom...
A da smo mi Bugari i vi Srbi 1912g bili braca po oruzju je tacno,ujedinjeni na zaprepascenje citavog sveta proterali smo Turke iz evrope.Desetine hiljada makedonskih Bugara,u sastavu bugarske vojske i kao posebne formacije dali su odlucujuci doprinos tome.
Uprkos negodovanju mnogih nas Bugara iz Makedonije,ipak zarad buduceg mira i pravoslavnog saveznistva,deo Makedonije(severni i zapadni deo danasnje vard.mkd)"ustupljen "je srpskoj interesnoj sferi,sto se trebalo realizirati nakon arbitraze ruskog cara.
Da se Srbija drzala tog dogovora,oba naroda ostvarila bi nacionalno ujedinjenje,tim vise sto je bugarska strana bila spremna otstupiti i deo Makedonije izvan tzv.sporne zone,kao na pr.deo prilepske oblasti(na to je bila spremna vlada Nikole Gesova,pod ruskim pritiskom).Ono cega se Bugarska vlada i ceo bugarski narod tada pod nijednim uslovom nije mogao sloziti je da otstupi od Bitolja i Ohrida,koji za Bugare ima znacaj koji za Srbe imaju Pec i Prizren zajedno...
Katastrofa krvavog megusaveznickog srpsko-bugarskog rata iz 1913g.tragicno je oduzela kapital buduceg saveza i prosperiteta dvaju naroda na balkanu,koji u savezu bez dvojbe bili bi glavni"konstruktori"balkanske politike.
Okupacijom etnicki cistih tada bugarskih zemalja,istocne,juzne i jugozapdne Makedonije,Srbija,je pogrebala taj savez,i zapocela krvavi proces debugarizacije i srbizacije bugarske Makedonije,a time i prokockala istorijsku priliku da stvori nacionalnu srpsku drzavu od nesporno srpskih zamalja na balkanu...
Danas politiku na ovom delu balkana nazalost diktiraju Albanci,a ne Bugari i Srbi,pa ni Makedonci i Crnogorci...a Turci vrebaju priliku!
Препоруке:
0
0
27 четвртак, 22 јул 2010 08:04
thinking maize
Колико видим брате Гоце, разумели смо се у пар речи! О националној припадности Словена у Македонији не бих сада, а уосталом то се тиче углавном тог народа. Но, што је сигурно међу тим православним и словенским становништвом Македоније најмање ту има Срба, па тиме се и смањује могућа тензија између Срба, Бугара и Македонаца тј. македонских Словена који себе не држе ни за Бугаре, ни за Србе, већ су, па..., самосвојни. Оно што је српски интерес у Македонији то је заштита права тог малобројног српског становништва у Македонији (а има их и нпр. у околини Ђевђелије/Гевгелије, где им се не допушта ни да се моле заједничком православном Богу!), заштита културних споменика, недвосмислено српског порекла (нпр. манастири подигнути од српских владара и велможа, као и меморијали на Кајмакчалану и Зебрњаку) и економски интереси везани за саобраћај кроз вардарску долину. То не подразумева поседовање тог простора (далеко било!), већ договор са Македонцима и Бугарима, а на обострану корист. Знам, брате Гоце да ти на Кајмакчалан гледаш мало другачије, али сети се Божића 1917. Српски и бугарски војници су се тада братимили, јер су и једни и други православни Словени! И да не беше њихових официра, можда би већ тада рат стао, бар на солунском фронту! У том смислу сматрам потез Слободана Милошевића да без оспоравања и одуговлачења повуче југословенску војску из Македоније, после проглашења њене независности, истински државничким потезом! Јер тим чином, поменути, толико опањкавани господин, је СПРЕЧИО ОБНАВЉАЊЕ СРПСКО-БУГАРСКИХ ОМРАЗА! Мислим да је то залога за будућност! Но, то би подразумевало и да неко од Бугара упути Србима извињење за злочине бугарске војске у првом и другом светском рату у недвосмислено српским крајевима Топлице, Врања, Лесковца, Ниша... Наравно и мало другачије третирање тзв. косовске независности. Као што видиш мноштво отворених питања, али НИЈЕДНО КОЈЕ СЕ НЕ МОЖЕ РЕШИТИ ДОБРОМ ВОЉОМ! На обострану корист! Свако ти добро!
Препоруке:
0
0
28 четвртак, 22 јул 2010 09:59
брм
thinking maize и гоце
честитам на паметни запажањима
наши народи (ако су уопште у множини јер су и бугарске земље сврставане у "Краљевство Словена") нажалост увк воде туђу политику - руско-немачку - па се Срби православни (подстакнути до Руса) оделе од католика (подстакнутих од Немаца) који постану посебан народ (Хрвати), сада већ и народи(Црногорци), турску - па уместо наци0налне водимо верску политику (па у Босни и Санџаку навијају за Турску кад а игра против Србије) , Енглеску иСАД имеприалну - па смо на узици час као савезнци час као непријатељеи а увек као топовско месо и увек ЈЕДНИ ПРОТИВ ДРУГИХ
све нормалне другачије идеје брутално се завршавају - убиством ...није ли кнез Михајло заговарао Балканску федерацију...уместо поделе на руске и немачке, касније и Енглеско-Турске сфере утицаја..

и не заборавите Румуне - они су исти народ, само говоре искварени латински... као донедавно наши Власи...Грке нисте заборавили
кад се све сабере то је економска заједница одржива по свим параметрима (од око или преко 200 милисона људи - рачунам и Турску, која, ако овако уредимо односе постаје "само" равноправан партнер)

ДА ЛИ СТЕ ИКАДА ЧУЛИ ДА НЕКИ НАШ АКАДЕМИК ИЛИ ПОЛИТИЧАР ПОМЕНУ ОВАКо НЕШТО?
Препоруке:
0
0
29 четвртак, 22 јул 2010 17:23
thinking maize
П, драги "брм", од времена Милована Миловановића, Цвијића и Михајла Пупина није било интелектуалаца и политичара који би шире сагледавали и водили националну политику. Тј. није их било ни близу власти и одлучивања. До власти и одлучивања долазили су лакташи и долакташи. Шта ћете, нису џаба Американци посматрали ко од клинаца не поједе сву чоколаду одмах, јер који са 3-4 године појми да, ако сачува ПОЛА чоколаде, да ће сутра ДОБИТИ ДОДАТНУ, НАГРАДНУ ЧОКОЛАДУ, тај НИЈЕ ОБИЧАН КЛИНАЦ! Само ТАКВИ ЉУДИ, са ПРИРОДНИМ ТАЛЕНТОМ АНТИЦИПАЦИЈЕ, МОГУ ДА ВОДЕ НАРОД! Школа и Васпитање само НАДГРАДЊА НА ОВО ОСНОВНО! И нису џаба римски цареви из династије Флавијеваца УСВАЈАЛИ своје најспособније сараднике и ОСТАВЉАЛИ ИМ ЦАРСТВО! Тек је најмудрији међу њима Марко Аурелије начинио кобну грешку и оставио царство СИНУ. А ми смо предали наше српство ТАТИНОМ СИНУ.
Препоруке:
0
0
30 понедељак, 26 јул 2010 00:28
Јован Николић
Аутор приказа тачно констатује да је неосманизам који др Танасковић приказује важна саставница балканске политике. Али Танасковић то показује 2010. године када је неосманизам реализовао скоро све што је хтео. Те је ствари требало приказати на време док смо још имали снаге да нешто спречимо, или бар да знамо какве ћемо ударце добијати па да их лакше поднесемо. Није неосманизам од јуче.Старији је од почетка југословенске кризе. Танасковић је то требало да зна или је знао. Али тада када је требало указивати на њега он га је бранио, исто као и његове експоненте у СФРЈ. Непосредно пред рат у БИХ 25. 10. 1992 НА СТР. 18. дао је интервју НИН,који је најављен на првој страни као централнА тема. А наслов је био веома занимљив''Далеко је џамахирија''. Дакле у то време када Алија Изетбеговић имао 60.000 људи под оружем у Зеленим береткама и Патриотској лиги и само три месеца пре убијање српског свата на Башчаршији, Танасковић каже да ''муслимнаи желе мир а да се на њихов идентитет насрће'' и то све у време када су муслимани донели меморандум у коме најављују излазак из Југославије и одлучно истичу да са собом одводе босанске Србе. За Изетбеговића каже да је ''он заправо извесно за Југославију'' и на крају да се''скоро нико од БИХ муслимана не залаже за исламску државу''. Самим тим, по Танасковићу, нема никога те 1992. ко би у Југославији подржао неоосманистички експанзионизам
Препоруке:
0
0
31 уторак, 27 јул 2010 00:28
Joво Томовић
Увјек ме је занимало исламско питање. Тако да је примједба г-дина Николића јако важна и ја сам пратио све оно што је релевантно у том домену. Тачно је то да сам стално био изненађен настојањима др Танасковића да умањи значај утјецаја ислама и неоосманизамн и његове посљедице на судбину Срба. Још прије интервјуа НИН-у који Николић помиње др Танасковић у вријеме када је било важно указати на дјеловање исламског и неоосманског фактора на КИМ и када су сами муслимани то питање отворено третирали као исламско и неоосманско , присуство ислама и неоосманизма негирао . И то тада, када су све исламске новине врвеле текстовима у којима питање Албанаца на КИМ третирале као превасходно муслиманско. Било је то прије двадесет година, у вријеме мира када се још нешто могло учинити ако би се рекла истина. А др Танасковић је говорио нетачне ствари. Лако се у то увјерити ако се погледа његов ауторски текст објављен у том истом НИН 8.4.1990 на стр.10-14. Текст је имао важан наслов''Наша тема ислам и Косово- Радикали против Југославије''. Дакле било је то вријеме када се проверавао сваки дио југословенске територије гдје су муслимани живјели у вези са могућим дјеловањем исламског фундаментализма.Танасковић је као ауторитет требало да укаже да ли ислам дјелује на КИМ или не. И потпунио је амнестирао исламско фундаменталистичке и неоомсанске идеје од оптужби да дјелују на КИМ.
Препоруке:
0
0
32 уторак, 27 јул 2010 10:06
Шћепан Јововић
Није никакво изненађење то да је Др Танасковић омашио барем вријеме у коме је требало неке ствари рећи. Озбиљни аналатичари ,чије се коже дјеловање неоосманизма највише тиче, су далеко раније видјели да су оцјене др Тансковића биле намјерно или ненамјерно погрешне. Веома угледни аналитичар друштвених прилика и потредседник Странке демократског прогреса у Реп. Српској Слободан Наградић је сада давне 1996. године штампао књигу''Муслимани између вјере и нације-дијалози с професором Мирољубом Јевтићем''. Књигу је штампала Народна и универзитетска библиотека Петар Кочић из Бања Луке. Нажалост та је књига остала скоро непозната у српском културном простору.Наградић је у опширном предговору детаљно анализирао, што нам се Босна опет догодила . И тражећи узроке томе закључио је да је то прије свега посљедица кривице српске интелигенције ,која није хтјела или није била способна да се са феноменом неоосманизама и исламског фундаментализама суочи.Као примјере анализирао је неколико ријетких интелектуалаца који се овим феноменом баве. У таквој теми је име др Тансковића било незаобилаано. Говорећи о његовим учинцима, те 1996. када је Дејтон већ завршио рат у БИХ, Наградић вели, да кад се анализирају прогнозе и превиђања др Тансковића да ће се видјети да је он у својим прогнозама омашио и да је муслимане и неоосманску полкитику погешно предстваљао као сасвим укалупљену у све оно што Србима и свијету одговара и на тај начин спречаво је да се види да ће муслимани и неоосманизам бити проблем , а дали су били и да ли јесу проблем, сви видимо, па и сам др Тансковић али данас, најмање 20 година после тренутка када је то требало рећи.
Препоруке:
0
0
33 уторак, 27 јул 2010 17:55
Драгана Ђокић
Понукана оним што је написао Николић сетила сам се несрећен судбине многих Срба који су као и ја морали побећи са КИМ. И сетила се колико сам била бесна када сам прочитала изјаву коју је Танасковић дао 2001. године о могућности да због Кумановског споразума изгубимо КИМ. Иако је свима било јасно да је то готова чињенца и да се тамо без оружја није могуће вратити,а наша држава ту могућност одбија,Тансковић је рекао да он мисли да нећемо изгубити КИМ и буквално вели да трба да се навикнемо да на државни суверенитет гледамо друкчије, читај да без обзира што Србин тамо не сме крочити без заштите, да је КИМ наводно наш а Шиптари само виртуелно владају. О томе је Танасковић говорио у ''Гласу јавности'' од 8.7.2001. на стр.7
Препоруке:
0
0
34 уторак, 27 јул 2010 19:40
Светлана Симић
Не треба се чудити таквим изјавама др Танасковића. Јер да је говорио онако како данас прича никада не би добио одобрење(заборавила сам како се тај папир стручно зове)од стране владе у Анкари да буде имнован за амбасадора Србије у тој земљи
Препоруке:
0
0
35 среда, 28 јул 2010 11:41
оријентлиста
Био сам студент и проф Јевтића на последипломским и Танасковића на основним студијама.Па стицајем околности познајем рад обојице. Књига о неоосманизму је јако важна . Али се она нажалост стварно појавила врло касно. Тако да нема никаву друштвену вредност, осим као историја Не ради се о теоријском проблему него о горућем политичком. На њега је требало указати на време, како неко рече. Господин Свирчевић је приметио да је проФ. Јевтић указао на то 1995.Али важно је додати да је он то учинио знатно рааније, на време да се припремимо за офанзиву неоосманизам и исламског екстремизма.чак 9 година раније.Јевтић је тај проблем апострофирао још од свог првог јавног наступа у онда веома читаној ''ДУГИ'' 3 маја 1986. И већ тада рекао да се ради и озбиљном проблему који ваља спречити док се још може. И упорно је наставио да упозорава српску али и грађански оријентисану јавност целе СФРЈ шта се спрема. Посебно је важно да је пред рат када је БИХ тражила прознање Милошевић посетио Турску тражећи да не призна БИХ.Само неколико дана после те посете Турска је признала Босну. Јевтић је поводом тога био гост у ударном термину ТВ Београд са тадашњим, чини ми се министром ин. послова Владиславом Јовановићем.Јевтић је,што је био велики лични ризик који је скупо платио, пред очима читаве јавности питао Јовановића зашто су се понижавали и ишли да моле Турску која им је вратила тако што је одмах признала Босну. Питао га је Јевтић, ко им је рекао да треба да иду .Рекао је Јевтић, чини ми се, да су питали њега или да су читали шта он пише знали би да је та посета узалудна( имам тај видео ѕапис). Јевтићеве свима познате ставове које су, како видимо, преносили сви најутицајнији медији нико није прихватао. А један од главних ауторитета који је говорио да Јевтић греши био је проф. Танасковић.
Препоруке:
0
0
36 четвртак, 29 јул 2010 01:26
ЖОРЖЕТА
Не знам да ли више има смисла било шта рећи. Али овај текст и дискусије јасно показују сву трагедију српског народа. Написана је једна тачна књига.Али после више од двадесет година од тренутка када је требало да се појави. Дакле била би добра да се појавила рецимо 1990. сада је непотребна. Друго то, што се у тој књизи Танасковића хвали данас, један други човек Јевтић је кроз низ тектова и наступа све то рекао тада када је требало. А Танасковић је то што је Јевтић истицао рушио и онемогућавао. Данас Танасковића хвале због тога што је урадио Јевтић. И није проблем овде што је Јевтић ускраћен за признање да се на време борио за истину и самим тим за Србе. Већ што је онај ко је одговоран за погрешну политику која је омогућила продор Турске сада слављен и хваЉен уместо да се истакне да је у теоријском смислу најодговорнији а посредно и у политичком,,како вели Слободан Наградић, јер су идеје које су Турску предсатвљале као пријатеља а које је он широ тријумфовале Док нам Турска отима живо ткиво и убеђује нас да нам је због тога пријатељ. Аферим Срби свака вам част!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер