среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Светско првенство против Лиге Шампиона

Kоментари (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 28 јун 2010 19:23
zivko.curcic
ne gledam ni ligu sampiona, ni svetsko prvensto (lazem odgledao sam nase). ipak je ovo zemlja kosarke, vaterpola, a u buducnosti mozda i tenisa.
moje misljenje je da previse ulazemo u fudbal (bacamo pare), a rezultati su nikakvi. trebalo bi vise ulagati u bazicne sportove atletiku, plivanje, gimnastiku, kako bismo dobili zdraviju naciju, jer ova je trenutno mnogo bolesna, kako zdravstveno tako i mentalno (cast izuzecima).
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 28 јун 2010 21:00
Игор
Изванредан, готово генијалан текст. Истовремено духовит, тачан и филозофски дубок. Понајмање је ту реч о фудбалу, мондијалу и лиги шампиона. У питању је заправо савршена дијагноза савременог света.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 28 јун 2010 22:21
Добар текст
Свака част аутору на овом успешном упоређивању "баба и жаба, Бога и шеширџије". Светско првенство је врхунац фудбалске уметности, а ЛШ је потрошачки циркус Монтија Пајтона. Нема поређења.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 28 јун 2010 23:43
Здравко
Одличан текст, капа доле аутору. Носио сам се истим мислима гледајући досадашњи ток Свјетског првенства. Лига шампиона је резултат глобализације и једна од битних њених тековина. О глобализацији је све рекао Орвел у свом визионарском роману "1984". У дањем току свјетске историје тенденција је да ће такмичење типа Свјетског првенства бити реликт прошлости а Лига шампиона досег будућности. Принцип у којем је Бог замијењен Профитом доноси нам такав закључак. Лига шампиона је еквивалент борби гладијатора а стадиони се претварају у арене. Гладијатори професионалци алијас фудбалери се селе само са стадиона на стадион и увесељавају по строго прописаним правилима духовно опустошену масу. Опустошену трком у потрошњи на коју су натјерани медијском тортуром мултинационалних компанија. Жеља за побиједом клубова у Лиги мјери се бројем нула иза јединице у премијама за играче. На Свјетском првенству национални понос је изнад свега и част да се одбране националне боје. То су појмови који су у виртуелном свијету који нам режирају мамутске компаније одавно заборављени и свако сјећање на њих није добро. У општем тренду утркивања неависних и суверених држава да се укључе у виртуелну Европску заједницу губи се та независност и суверенитет а главну ријеч почињу водити централе мултинационалних комапнија. Тада почиње циркус око такозваног демократског избора народних представника у државне органе и институције који уствари представљају избор центара моћи који су ко зна гдје. У таквим безличним назови државама безличан је и клупски спорт. Најочигледије се то види поред фудбала и у кошаркашкој лиги. Зато су спектакли типа тренутно актуелног Свјетског првенства трн у оку свјетским центрима моћи. Они би најсретнији били када би се умјесто националних химни и застава вијорили заштитни знакови великих мултинационалних компанија.Једн пут води у тоталну анамнезу и тоталирализам а други у слободу. Све већ виђено у епској триологији филма "Матрикс". То је борба Давида и Голијата. Нек је са срећом!
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 28 јун 2010 23:43
Демократа
Ретко се дешава да прочитам неки есеј са којим се у потпуности слажем. Лига шампиона је права слика и прилика савременог света, пасивног, униформисаног и кукавичког. Виртуелни светови, филмови, компјутерске игре, стерилна спортска такмичења и јесу зато популарни, јер у њима нема правог суочавања са реалним светом, он се потискује и занемарује као што студент одлаже неки тежак испит. Суперхероји служе да се људи идентификују са њима, јер они и када губе опет су на високом положају, а велика победа је увек на видику. Пад Берлинског зида значи и победу оног дела човечанства који се радије опредељује за плаву пилулу, која омогућава спокој у релативно предвидљивом и удобном, али ипак виртуелном универзуму. У ствари, Save & Load game опције не постоје, осим у компјутерским игрицама.
Препоруке:
0
0
6 уторак, 29 јун 2010 04:37
Ultravisitor
Ko jos gleda Ligu sampiona? I sta to zapravo znaci. Za mene su i jedno i drugo jedno te isto. Ko igra fudbal na Mundijalu nego fudbaleri koji trce i igraju za kapitaliste, multinacionalne kompanije, itd. Za koga trce srpski fudbaleri tokom sezone nego za okorele kapaitaliste iz spektakla ''hleba i igara''. Kako ljudi ne vide da je u ovom cirkusu posredi spektakl loseg kvaliteta. FIFA je jedna od inicijalnih kapisla kapitalistickog globalizma. Sta je svet pored fudbalske lopte tako ujedinilo pred ekranima i ''sponzorskim'' kompanijama. Fudbal koji se igra u J. Africi je isti, sa istim akterima kao i Liga sampiona.
Препоруке:
0
0
7 уторак, 29 јун 2010 08:20
bojan
steta nista o SUDIJAMA jer su i oni IZVRSIOCI haskog tribunala ali u fudbalu!
Препоруке:
0
0
8 уторак, 29 јун 2010 08:34
Lajavi
Svaka čast autoru teksta, po kvalitetu ovakav tekst zaslužuje da se nađe u svim specijalizovanim časopisima širom sveta.
Препоруке:
0
0
9 уторак, 29 јун 2010 09:11
брм
генијалан текст... само бих да укажем на неке тенденције ширења вируса лиге шампиона на СП...
1) вулвузеле - или како се већ зову..ствар уоште није бенигна - то сваки НАВИЈАЧ зна...навијач (и сва иманентна му креативност) је брутално укинут вештачком бесмисленом буком..уместо њега (навијача) се форсира - БЛЕНТА из рекламе јелен и осталих пива..
2) крах афричког фудбала - то нисам очекивао ...тумачим га управо капмовима мултгинациналних компанија, које киднапују надарене црнчиће док су још деца и спречавају их да босоноги на пољани усаврше финте..што се у фавелама и на плажама Латинске Америце Богу хвала још увек не дешава

посматрао сам једном како клинци на Вишњичкој бањи играју фудбал на минијатурном платоу испред радњице поред саме улице и још НА НИЗБРДИЦИ...а прави терен је био само 3о метара даље..посматрао и дивио се њиховим дриблинзима"на марамици"..ЛОПТА НИЈЕДНОМ НИЈЕ ПОБЕГЛА НА УЛИЦУ!!!

е тако настају фудбалери и никако друкчије..
у камповима настају гладијатори
Препоруке:
0
0
10 уторак, 29 јун 2010 09:59
@@
Одлична анализа.
Препоруке:
0
0
11 уторак, 29 јун 2010 12:36
Сидарта
Ни Светско првенство није ништа мање парада капитала и патетике...Јефтини маркетинг...Мислим да НСПМ треба да објави есеја Ивана Ергића на ову тему
Препоруке:
0
0
12 уторак, 29 јун 2010 21:51
vlad
...da, trebalo bi da objavite Ergiceve eseje...pohvala Vladusicu...
Препоруке:
0
0
13 среда, 30 јун 2010 16:07
Душан Даниловић
@брм
Ваша визија настанка фудбалских талената у Бразилу и Аргентини је врло наивна. Тамо постоји најбољи систем кампова и школа на свету који Енглези годинама покушавају да ископирају. Почиње се јако рано, деца са 5-6 година улазе у систем, а са 10 су главни економски фактори у породици. Бразил је иначе први који је у фудбал увео научни приступ преипрема, са психолозима, кондиционим тренерима, нутриционистима...
Препоруке:
0
0
14 петак, 02 јул 2010 11:56
dika
odlican tekst pravo u srz problema zaista danasnji vrhunski fudbal je obicno takmicenje multinacionalnih konpanija fudbal vise nije zabava za sirotinju kartu za celzijevu ili mancesterovu utakmicu obican smrtnik nemoze da kupi one se krecu i preko 100 funti navijaci su uglavnom oterani sa stadiona kad to kazem nemislim naravno na huligane njima inace nije mesto na stadionima tako da fudbalski stadioni sirom evrope sve vise lice na americke stadione tokom odigravanja utakmica americkog fudbala a cesto upotrebljavana fraza je da treba da se stvore uslovi za porodican odlazak na stadion to je cista glupost u pozoriste restoran na koncert se ide porodicno a ne na fudbalsku utakmicu zato imamo trend debilizacije navijaca i njihovo pretvaranje u potrosacki objekat
Препоруке:
0
0
15 петак, 09 јул 2010 02:27
Pero iz Prigrevice
Drago mi je sto sam ovo procitao, i slazem se sa autorom u vecini napisanog. Ali mislim da nije spomenuto najvaznije u fudbalu(sto je i nama falilo na SP), a to je hrabrost.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер