четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Правна неупитност и неоспоривост сталног чланства Русије у Савету безбедности УН

Kоментари (3) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 27 децембар 2022 20:41
пензионер Цвико,
"Насиље над немоћним правом", то смо већ искусили без одштете у било ком смислу. Избацивање Русије из УН јесте чин нестајања те организације који ће наравно кратко трајати поготово ако из УН иступе Кина и још неке земље. Нестајањем УН као и њене претходнице "Лиге народа" наводи на закључак да би дошло до рата између Америке и њених сателита (не чланица) против остатка света. Група америчких богаташа који су незајажљиви, без мере у сваком смислу, јесте оно због чега је капитализам опасан по свет.
Препоруке:
14
1
2 уторак, 27 децембар 2022 20:44
Ivan
Dobra analiza. Jedino što u ovom tekstu nedostaje je podsećanje na činjenicu da u trenutku raspada nije samo SSSR bio član UN, već i Ukrajina i Belorusija, iako nisu postojale kao samostalne države.Ali naravno, stolica Rusije u SB UN je definisana pomenutim ugovorom.
Препоруке:
9
2
3 четвртак, 29 децембар 2022 10:18
Драган Р
Много је и политичких и правних рзлога због којих је немогуће Русију искључити из УН, нити јој одузети место сталног члана СБ УН са правом вета, а да се притом не разоре и саме Уједињене Нације. Најразумљивији и уједно најјачи разлог је чињеница да такве одлуке мора да потврди управо садашњи састав сталних чланица СБ УН у коме Русија има право вета. Разлози које наводи судија Благојевић реално и нису тако чврсти и неупитни. Тачно је да по међународном праву када се једна држава подели на више мањих и само једна од њих може да буде наследник права (и/или обавеза) претходне подељене државе, ако се остале сложе са тим. Тачно је и то да је 11 република бившег СССР-а потписало да место СССР-а у УН и СБ УН преузме Русија. Проблем је у томе што је СССР имао 15 а не 11 република и што такву сагласност нису потписале 4 републике (Литванија, Летонија, Естонија и Грузија). Судија Благојевић то одлично зна али пошто му се не уклапа у причу то једноставно прећуткује, што од њега нисам очекивао.
Препоруке:
1
1

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер