субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

"Рат чипова" - Све беспоштеднији америчко-кинески сукоб за доминацију у области високе технологије

Kоментари (7) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 24 новембар 2022 00:52
Миле
Одличан и врло информативан текст.
Препоруке:
23
5
2 четвртак, 24 новембар 2022 01:19
пензионер Цвико,
Као што постоје тржишта дроге тако постоје и црна тржишта на којима можете купити разне чипове. Квалитет? Зависи од стручности купца и познавања продавца од којег се очекује озбиљност. Нећу да наводим градове али та тржишта постоје у државама на далеком истоку. Чипови се усавршавају па ако је у неким конструкцијама пре неких 25 година требало 80 чипова сада су довољна три чипа. Цена, деру кожу .... . Све ово отежава остваривање доминације на светском тржишту чипова односно спречавање да могући противник има добру или много бољу конструкцију од Амера.
Препоруке:
13
6
3 четвртак, 24 новембар 2022 16:31
Mare
Autor previše veruje zapadnim izvorima. Čipovi već godinama ne podležu Murovom zakonu (dupliranje broja tranzistora na dve godine), ubrzanja se više ne ostvaruju smanjivanjem i povećanjem takta nego multiplikacijom procesora i paralelizacijom za šta nisu potrebne nove tehnologije. Glupost je da su za telefone potrebni vrhunski čipovi. To služi samo za loženje glupih kupaca. Pola američkih istraživača u IT su Kinezi i sve što danas znaju u Americi znaju i u Kini. Dakle, sve su ovo potezi očajnika (zapada) koji neće ovako zaustaviti Kinu. Jedino da naprave fundamentalni proboj u nekoj novoj tehnologiji, ali novi PC i novi Internet teško da mogu da se dese.
Препоруке:
20
5
4 недеља, 27 новембар 2022 14:02
QQ @Mare care
Jeste bas je tako kao sto ti kazes, i to ne da znaju sve ito nego su i jos bolji. Zato su cipovi bas ti koje ti koristis sve kineski inzenjeri napravili, a ne americki. A i dve najvece i najbolje kompanije Intel i AMD su kineske.
Препоруке:
4
2
5 среда, 30 новембар 2022 23:37
Milos
Bavim se razvojem elektronskih uredjaja vec 15 godina,
Препоруке:
0
0
6 среда, 30 новембар 2022 23:57
Milos
Poslednjih 15 godina se bavim razvojem i proizvodnjom elektronskih uredjaja, a od pre dve godine nas posao se iskomplikovao zbog onoga sta se naziva globalnom nestasicom cipova. Sve informacije koje su dosle do javnosti su se pokazale nepouzdanim i nisu dale odgovor na pitanje sta je sa industrijom poluprovodnika. Najpre se u prolece 2021 zapalila fabrika kompanije Renesas koji I projektuje I proizvodi cipove (TSMC koliko znam uglavnom radi proizvodnju za americku poluprovodnika industriju). Potom se u Nemackoj na pocetku 2022 zapalila fabrika masina za proizvodnju cipova u vlasnistvu holandske kompanije ASML, sto je mozda i gore od pozara u Japanu, posto poluprovodnicke kompanije pokusavaju da povecaju svoje kapacitete, pa im trebaju specijalne masine. Da ne duzim, zakljucio BiH sledece:
1. Kriza je vestacki izazvana
2. Ako Kina zeli da bude broj 1, mora Najpre da postane broj 1 u poluprovodnicke industriji. Cipovi idu u svako vozilo, mobilni uredjaj, ves masinu, tv ...
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 01 децембар 2022 09:14
Milos
@QQ
U tome i jeste caka - ne mozes postati najveca svetska ekonomija ako ne postanes najveca sila u industiriji poluprovodnika. Nemci su napravili prvi automobil, ali su Amerikanci napravili revoluciju u autoindustriji sa Fordom. A ko danas kupuje americka vozila? Nisu Amerikanci nikakvi nadljudi, kako neko rece - gomila istrazivaca na njihovim univerzitetima i najvecim firmama su stranci, vec je njihov privredni model nekada bio dobar, pa su gledali decenijama unapred. Cela privreda je funkcionisala maltene po Murovom zakonu. Tako ti je kada postanes prva svetska sila - napravis nesto od cega zavisi ceo svet. To neminovno dovodi do krranja sledece sile No.1. To se sada desava, zato im i uvode sankcije Kini da bi ih usporili. Inace, kako je primetio Milo Lompar, Amerikanci istovremeno primenjuju dva potpuno oprecna principa u svojoj spoljnoj politici - princip slobodne trgovine i uvodjenje sankcija. To nikome ne odgovara osim njima samima, cak ni EU.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер