субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Има ли европски пут алтернативу?

Kоментари (26) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 05 јун 2010 18:55
Sokenekos
Nije srpski ćutati! Valjda iz razloga da ne bude prozvan antisemitom, G-Kečkić je zaboravio da pomene jevrejski faktor u dešavanjima zadnjih dve decenije. Daleko od toga da ovim želim da istaknem neku preuveličanu ulogu tog faktora -- svi drugi su odlično dokumentovani u članku, ali se mora pomenuti i ta štangla koja se prelamala preko naših leđa.
Sve u svemu, članak je potkovan činjenicama i za razliku od mnogih, nudi i rešenje sa kojim se ja potpuno slažem. Kada smo u zadnjih sto godina propustili šansu da napravimo nacionalnu državu uprkos stravičnim žrtvama, ovako slabi i iscrpljeni možemo opstati samo u nekom savezu sa nekim jakim, a po svemu nam je sve jača Rusija najbliža. Uz svo dužno poštovanje drugačijih mišljenja, istorija nas uči da su svi naši predhodni "saveznici" bili sve samo ne prijatelji.
Biće da je ovo jedan od najboljih geopolitičkih članaka na NSPM u zadnje vreme.
Препоруке:
0
0
2 субота, 05 јун 2010 18:59
Sokenekos
I zaboravih da dodam da po zvaničnom Beogradu alternativa "evropskom putu" je izgleda "turska kaldrma." Dobro došli u prošlost protiv koje nas toliko odvraćaju "napredni" drugosrbijanci!
Препоруке:
0
0
3 субота, 05 јун 2010 19:46
Dejan P.
Svaka cast! Izuzetan tekst.Medjutim,zaboravljamo jednu bitnu stvar.Trenutne okolnosti nam nikako ne dopustaju razvoj takvih(pozitivnih)dogadjaja,jer imamo vec 10 god. na vlasti ovurasipnicku,antisrpsku kvazielitu spremnu na sve samo da obezbedi sebi jos malo vremena na vlasti bez obzira sta ce biti sa zemljom.Uvek moramo imati na umu da ova otudjena,anacionalna druzina nema nameru da pomogne da zemlji bude bolje.Oni nisu ni dovedeni na vlast 2000.god,da bi nama bilo bolje.To je u ono vreme bio bajkoviti pogled na stvari.Velika steta je ucinjena,ali to ne znaci da ne moze biti jos gore,naprotiv.Tesko je naci motiva i snage izboriti se protiv ovog,ali ako ne pokusamo onda je stvarno gotovo.
Препоруке:
0
0
4 субота, 05 јун 2010 22:24
Горан Јевтовић
Браво аутору за предиван текст и идеје! Као да је из њега проговорио Свети Николај Српски! Храбро, памтно, оригинално, спасоносно и, онако како ће заиста бити!
Препоруке:
0
0
5 субота, 05 јун 2010 22:48
Митар
Има алтернатива.

Нема Еропске уније јер је она је банкрот.

Морамо тражити нови пут, као и чалнице ЕУ.
Препоруке:
0
0
6 субота, 05 јун 2010 22:59
Majstorovic-Bec
Retko dobar tekst. Ako smem da dodam da ce se, po mom misljenju, svake naredne decenije vise ratova voditi nego predhodne. To jasno govori o moralnoj krizi zapada iz koje se ne mogu izvuci. Ovo sadasnje vreme je iscekivanje velikog rata. Nova podela na sfere jakih drzava.
Препоруке:
0
0
7 недеља, 06 јун 2010 01:07
Бојан
Чланак је сам по себи амбициозан и ако се не може са сигурношћу да је одговорио питањима у мјери у којој би то било одговарајуће, у сваком случају се мора признати да је интересантан, нуди неке занимљиве паралеле, информације и на крају закључке.

По питању прављења неке нове државолике творевине око Србије морам да изразим своју озбиљну скепсу. Русија је почела свој препород изнутра, показали су да може боље, кренули су у правцу бољега и околне државе су видјеле у којем правцу то иде и полако се придружују. Са друге стране, Београд је већ много пута показао да није достојан да буде српска престоница, а камоли престоница неке нове земље или државног савеза. Другим ријечима, Београд данас нема политички, војни, економски, културни и војни потенцијал да то уради, и не само то, сама интер-српска интеграција и повезивање постају проблематични!
Примјећујем како се у протеклих 15 година много тога у нашим односима између Српске и Србије промјенило, и не само у односима већ и у категоријама које дефинишу вриједности и усмјерења. Црна Гора је ту још гора прича. Београд ће у будућности морати мало више да уважава и више простора даје за најмлађи и најсрпскији државотворни ентитет, за прекодринске Србе који су показали какву-такву државнотворну одговорност каква источнодринским Србима данас недостаје.

Даље по питању унија то питање се намеће као неминовност, јер околне државе, укључујући и Бугарска и Грчка (која ће можда и кренути ван ЕУ савеза) представљају за нас сродан културни простор приближног привредног и других нивоа. Не могу рећи да би ми сметала нека мини-ЕУ у тако неком обиму (напротив!), али морам рећи да бих очекивао да српски и интереси других народа у тој творевини на одговарајући начин буду дугорочно заступљени и обезбјеђени да нам се не понови СФРЈ епизода!
Препоруке:
0
0
8 недеља, 06 јун 2010 09:56
Петар
Сјајан чланак. Топло препоручујем да га сваки иоле образован човек у нашој земљи (а и у околном српском простору) прочита. Много тога објашњава на леп, бритак и директан начин, без захтевања претераног познавања материје (које фали код већине наших образованих) и залажења у непотребне детаље. Сјајно г-дине Кечићу, само наставите са оваквим чланцима! Једва чекам ваш нови чланак! Поздрав од србина из Африке.
Препоруке:
0
0
9 недеља, 06 јун 2010 12:29
парадокс
Заиста, парола „европски пут нема алтернативу“ не разликује се битно од „звезда увек у мом срцу“, „један је партизан“, итд.


Добар пример. Ако не грешим Србија се налази у колевци Европе {Стара Грчка}. Самим тиме поменута парола је један од највећих парадокса и апсурда, мени познатих!
Силовање здравог разума и ЛАЖ!
Да, баш тако - ЛАЖ и ПРЕВАРА!
Препоруке:
0
0
10 недеља, 06 јун 2010 15:32
Радгост
Драгољубе одлично!
Мало објашњење 'културним' западњацима,финима и инима;наиме,Срби искрено износе своје мишљење о човеку кад му се обрате на лично име,без титула.
Од господе се зазире а са Господом смо на вези.
Препоруке:
0
0
11 недеља, 06 јун 2010 16:02
Благоје
Занимљиво.

Допале су ми се ауторове референце ка ауторима као што су Освалд Шпенглер, Карл Шмит, а посебно Фридрих Лист. Мислим да би требало порадити на интензивнијем представљању ових аутора нашој читалачкој публици, а као што сам и раније пар пута помињао, мислим да би НСПМ могао имати лепу улогу у томе.

Искрено, не допада ми се алтернатива по којој ће Србија сва своја решења тражити у Русији. Наравно, културно су нам јако слични, али ипак по мени предалеки. Добро је имати јаку Русију иза себе, али знате како, паметан играч увек тражи више варијатни, за случај да ова омане. Никако се не смемо ослањати само на једног савезника. Поврх свега, шта ћемо ми ако се деси да на власт у Русији опет дође гомила олигарха попут Јељцина, или пак не дао бог, не-руских бољшевика попут оних из 1917-те?

Друго, не смемо запостављати односе са Немачком. Јесу њима Хрвати милији, то је неоспорно, али нама није у интересу Немачка као непријатељ. Уосталом, ми не видимо расположење целокупне немачке јавности према нама, ево само један пример немачке НПД партије која је у више наврата исказивала отворену подршку Србима по питању Космета (http://www.youtube.com/watch?v=QohYClGPkII). Зашто у старту одбацивати ове ствари? Подршка и савезништво се траже, наравно да ми савезништво нећемо наћи код Меркелове, али можда треба ићи на другу страну.

Поврх свега, по националном питању скоро нигде унутар западног света не цветају руже. Поштено говорећи, рецимо обичан Американац појма нема ни о Србији нити где се она налази, он слуша плаћенићке медиокритете са телевизије, који су сви од реда у рукама мањине лихвара који поседују огроман новац и њиме управљају светом. Исто је тако и у Европи, с тим што су ови мало више свесни али опет недовољно. Питање је како ће ствари изгледати када Европа буде у власништву Европљана а не лихвара и банкара.

У сваком случају, доста је овде питања отворено, и то мислим на врло добар начин. Један од бољих текстова на овом порталу.
Препоруке:
0
0
12 недеља, 06 јун 2010 19:13
Mislilac
Ucimo od Bugara!
Moramo biti spremni da Rusima budemo saveznici ali isto tako moramo biti spremni i da im zabiberimo ako od toga nesto dobro mozemo da dobijemo!
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 07 јун 2010 00:43
Jovan London
za paradoks:
Samo jedna ispravka, Srbija se ne nalazi na teritoriji `srate Grcke` vec su Srbi autohtoni narod na svom podrucju. Za to postoji bezbroj primera, probajte da potrazite informacije o Vincanskom pismu, starom preko 8 hiljada godima koji je cista ranija verzija cirilice, onda toponimi (geografski nazivi na teritoriji celog Balkana imaju koren u Srpskim recima a stari su vise hiljada godina).
Laz da smo se doselili na Balkan je propaganda koju nam je servirala ista ta zapadnjacka `kultura` a na osnovu samo jednog dokumenta koji gospodin Jovan Deretic jasno razotkriva kao falsifikat hrvatskih monaha u 17. veku.

ps sad je kasno pa nisam navodio izvore. Ukoliko neko izrazi zelju da to uradim, ucinicu to sutra
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 07 јун 2010 09:41
@Мислилац
ма немојте...
опет ви мутите воду. шта има да учимо од Бугара кад они уопште нису водили властиту политику, већ радили за интересе неког трећег.
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 07 јун 2010 11:54
"гледе" "Mislioca" и @"Mislioca" и допуна аутору од thinking maize-a
Поштована г-до, поштовани ауторе, поменути пројекат окупљања српских крајева и Србима склоних суседа или који нас барем толеришу постоји! То је чувено "Начертаније" Илије Гарашанина, замишљено у глави кнеза Адама Чарториског (пријатеља и противника руских царева!), а обликовано од стране његовог сарадника у Србији Чеха Фрање Заха. Наравно, МОРА се прилагодити променама у задњих век ипо, али не видим разлога да се не покуша са тиме. Јер, то не мора неизбежно да буде нека нова Југославија (што би компрадори и "другосрбијанци" жарко желели!), већ слободна асоцијација слободних народа и земаља. Може се почети нечим симболичким, на културно-историјском нивоу. Оптужују нас да смо "заробљени у прошлости", па бих у српском "инаџијском" маниру, предложио УПРАВО ТО! Елем, 2014-те године 28-ог јула (ако се не варам!) навршава се 1000 ГОДИНА ЈЕДНОГ СТРАШНОГ ДОГАЂАЈА, који је по Арнолду Тојнбију, одредио смер НАШЕ ИСТОЧНО-ПРАВОСЛАВНЕ ЦИВИЛИЗАЦИЈЕ. То је годишњица Битке на планини Беласици (сада македонско-бугарско-грчка тромеђа), када је византијски цар Василије 2-ги сломио моћ Самуила, цара западно-бугарског царства (у литератури комунистичке Југославије знано као "македонско" царство) и ЗАРОБИО 10000 његових војника. Судбина тих заробљеника симболизује све поделе балканских православаца: тај Василије 2-ги, наређује да се ти заробљеници ОСЛЕПЕ, тако да СВАКОМ СТОТОМ ОСТАВЉА ПО ЈЕДНО ОКО, да би могли да своје несрећне другове допрате до куће!!! Када је Самуило видео ту стравичну поворку погодила га је кап (14.08. 1014 г.), после чега је умро. Мислим, да би ми Срби, понајмање умешани у та давна дешавања, могли да иницирамо једно помирење балканских православних хришћана (што је, јелте, тако ЕВРОПЕЈСКИ!), а да повод за такво помирење буде УПРАВО ТА ГОДИШЊИЦА! Тада би могли, на опелу, да се скупе духовни и световни главари балканских (и шире!) православаца. Лако је замислити да би ту могло бити и других договора и разговора, а на корист балканских православаца! Треба се сетити!
Препоруке:
0
0
16 понедељак, 07 јун 2010 13:51
Mislilac
@@Mislilac

Koliko su Bugari prolili svoje krvi u XIX veku da bi dobili nezavisnost a koliko smo mi?

Koliko smo mi stradali u XX veku a koliko oni?

Na kraju "vlastita politika" ne vredi nista ako se gubi vlastita teritorija...
Препоруке:
0
0
17 понедељак, 07 јун 2010 13:52
Милан
У сваком случају одличан текст. Само је потрврдио неке закључке до којих сам и сам дошао, а везано, пре свега, за привреду Србије и могуће штетне последице "европског пута". Поставио сам текст и на свој профил на фејсбуку, али нажалост прочитао га је само један мој пријатељ, и то пријатељ који воли нас Србе, али је странац који је дошао на студије још у бившу СФРЈ. Ваљда је само он разумео шта је писац текста хтео да каже. Поражавајуће је то за нас Србе. Просечном Србину је новац убедљиво најбитнији иако је то тема коју увек избегава, али парадоксално је то што тај исти просечни Србин не разуме свет око себе и не зна да заштити своје интересе, те да нађе начин да тај исти новац заради. Нажалост и даље ми Срби током времена само "упадамо" иѕ једне фантазије у другу. Уместо благостања социјализма, сада наивно верујемо у благостање ЕУ, а и једно и друго се своди на наивну идеју стицања огромног богатства са невероватно мало рада. Не може то тако људи, остветите се! У ствари, хтедох рећи освестите људе око себе, јер овај чланак је нажалост предугачак да би га просечан Србин прочитао.
Препоруке:
0
0
18 понедељак, 07 јун 2010 17:15
Дејан
Осим тачака 4 и 5 све остале смернице српског пута су нереалне.

Скоро све земље у окружењу су у чврстом стиску Америке и НАТО-а.

Никаквог балканског савеза неће бити у догледно време.

Друго, треба се манути флоскула типа БРИК. Од Кинеза можемо само да увеземо робу за неколико милијарди долара годишње.

Шта ми Кинезима можемо да извозимо.

Ако нас неко није бомбардовао, не значи да је то гарант било чега другога.

Ово не важи за Русију, али и Русија је направила стратегију да буде самодовољна у прехрамбеној индустрији. Једноставно неће више да троше паре од нафте и гаса и увозе храну кад су земља са пар стотина милиона хектара обрадиве површине.

Ми требамо да пођемо од ситница. Полако да "откувамо" жабу, да све ређе помињемо ЕУ, да све више радимо на унутрашњим променама.

Да смислимо демографску стратегију и темељно порадимо на промени свести људи.

Са тренутним ставом већине Срба нема препорода.

Напоменуо бих да је Запад у великој економској кризи, али да ће та економска пропаст да траје и траје. Немамо времена да чекамо, нити је паметно да се излећемо са самосталном спољном политиком.

Најбоље је да останемо вечити кандидат за улазак у ЕУ. Сувише далеко да мора у слово све да примењујемо, а сувише близу да можемо да тргујемо.

Мала напомена аутору, Руси нису изашли на Дунав, нажалост неће скоро.
Препоруке:
0
0
19 понедељак, 07 јун 2010 22:28
16 царева
Дакле, очигледно је да европски пут заправо не доноси материјално благостање, као што његови заговорници желе да нам прикажу, већ напротив европски пут, као и цела концепција неолиберализма, има за циљ да пружи неколико удобних година, како би се земља задужила, а њена производња елиминисала. Све то са циљем да се западна предузећа ослободе конкуренције, а држава стави у дужничку зависност.



Земља у којојо је рођено 16 римских царева међу којима и Константин Велики спала до све јефтине пароле о "европском путу"!
И немој да ми неко помиње глупости о досељавањју Словена. Изгледа да је поменута парола тј. теорија још један наш наметнут "европски пут".
Препоруке:
0
0
20 уторак, 08 јун 2010 09:42
Зоран Живковић@Дејан
Русија није изашла на Дунав, али је дошла до Берлина и Тихог океана. А вама мрзитељима Русије, да вас подсетим шта је Бизмарк рекао Немцима: Немојте никад ратовати с Русима!Само савез Руса и Немаца и преломљивање у немачким главама да су им
Руси непријатељи води краху англосаксонског геноцида!
Препоруке:
0
0
21 уторак, 08 јун 2010 13:42
Mislilac
@thinking maize

Pre svega ne bih se slozio sa oznacavanjem Samuila kao Bugarina. On istina jeste svoju drzavu podigao na tradicijama Bugarskog carstva ali to ne mora nista da znaci jer je u srednjem veku bilo mnogo lakse pozvati se na postojecu titulu nego stvoriti novu, uostalom i nas Bodin je bio krunisan za bugarskog cara kao Petar III pa to nista ne govori. u Samuilovom carstvu su ziveli svi Srbi i svi makedonski Sloveni a samo podunavski Bugari. Ali dobro, to je manje bitno od ostatka vase analize.

Ovako, zajednicka vere ne znaci mnogo ukoliko nije zajednicki bezbednosni interes. A koji je interes Bugarima i Grcima da napuste blok u kome su trenutno? Nikakav, zato sto bi u tom slucaju turska opasnost postala ogromna, narocito za Bugarsku koja je vojno slabiji i koja ima brojnu tursku manjinu. Ali dobro, mozemo zamisliti neku situaciju u kojoj bi i nama i ostalim pravolavcima Jugoistocne Evrope bio interes da stanemo uz Rusiju, ali sta sa Ukrajinom kojoj bezbednosni interesi nalazu da saveznike trazi medju onima koji se suprotstavljaju imperijalnim ambicijama Rusije? Ona jedino ukoliko ima marionetsku vlast moze stajati uz Rusiju a dugotrajan ostanak takve nije bas lako zamisliv.
Dalje, slazem se sa time da je potrebno neko novo Nacertanije prilagodjeno trenutnim prilikama, s tim sto sam protiv bilo kakve federacije i konfederacije. Cilj moraju biti Sjedinjene Srpske Zemlje koje bi pored danasnje Srbije obuhvatile i Republiku Srpsku i Crnu Goru. Za Makedoniju je kasno jer je odavno proslo vreme XIX veka kada su makedonski Sloveni bili nacionalno neopredeljeni. Besmisleno je danas zalagati se i za delove Hrvatske jer Srba tamo vise nema a na mnoge od tih teritorija nemamo ni istorijsko pravo. Naravno, pre svega od ove Srbije treba napraviti valjanu zemlju i spreciti njenu dalju dezintegraciju. U RS podrzavati njene institucije (kao sto sada ne radimo) a u Crnoj Gori SPC. Ovo uraditi, biti strpljiv i cekati pravi trenutak!
Препоруке:
0
0
22 уторак, 08 јун 2010 15:54
@Misliocu, а од thinking maize-a
Поштовани г-дине Mislioče, мање је познато да је Самуило Јерменин, као и византијски цар Јован Цимиско, који је и довео његовог оца за управника новоприпојених области бившег бугарског царства, а после пораза руског великог кнеза Свјатослава. Пошто је Самуило очигледно био талентован политичар, а не само војсковођа и знао је расположење словенског становништва према новој грчкој управи, искористио је смрт поменутог цара (иначе једног од највећих у византијској историји! Да је поживео, можда би Византија ослободила Јерусалим и не би било потребе за крсташким ратовима!) и ставио се (заједно са браћом) на чело устанка Словена Македоније, иначе поданика несталог бугарског царства. Природно је да се и назове (као што се и назвао!) и крунише за БУГАРСКОГ ЦАРА, иако је по националности био Јерменин, а његове првобитне трупе биле су састављене од македонских Словена! А међу Словенима царско, као највише владарско звање било је резервисано само за "греческага царја" и "царја Болгаров". Отуд се у историји, али ПРАВОЈ, његово царство назива западно-бугарским царством, да би се разликовало од Првог бугарског царства Симеона и Петра. Зашто би ми њега и његово царство звали македонским, када је он сам себе звао БУГАРСКИМ ЦАРЕМ! По његовој смрти 1014 г., па смрти његовог сина Гаврила Радомира и синовца Јована Владислава то царство је дефинитивно било припојено Византији 1018 г. Бројни устанци Словена Централног Балкана током 11-ог века користили су ту идеологију бугарских царева, па је тако Петра (О)Дељан био крунисан за бугарског цара у Београду 1040-тих г., 1070-тих г. српски краљевић Константин Бодин (син Михаила Војислављевића, ПРВОГ СРПСКОГ КРАЉА!) био ИЗВИКАН за бугарског цара. Као што видите, иако је средњи век знао за народност, националност тада није постојала, па је погрешно преносити на то давно доба модерне концепте. Што се тиче мог предлога, као што Вам је познато, у односима држава постоје многе нијансе односа, многе се и не остваре, али се морају наговестити...
Препоруке:
0
0
23 уторак, 08 јун 2010 16:15
@Misliocu, а од thinking maize-a, други пут
Поштовани г-дине Mislioče, као што рекох у односима различитих земаља неке ствари није могуће одмах остварити, али се некад морају наговестити. Тако је нпр. 2000-те г. одржан састанак председника свих земаља са већинским православним живљем, једино је био одсутан Слободан Милошевић. (Да ли што није позиван, да ли због осећања угрожености (знамо да је био оптужен пред судом у Хагу), да ли због његовог атеизма, не знам. Знам само да му је наш песник Брана Петровић (аутор песме: "Лењин пљачка банку"!) то оштро замерио!) Састанак је одржан поводом 2000 година хришћанства. Од тог повезивања православних није било ништа, али неке ствари треба урадити због демонстрације, а увек постоји могућност различитих разговора, на разне теме. То би било, између осталог, врло фина демонстрација отклона спрам садање нео-османске политике Турске и симпатија које за ту политику показују неки кругови у Америци. То би била и својеврсна демонстрација става балканских православаца спрам зомбија великоалбанске нарко-"државе". То би била и солидарност са угроженим Македонцима. У сваком случају, то би био скуп солидарности балканских православних хришћана! Да ли треба још да набрајам? Наравно, остаје проблем мирења византијског црног двоглавог орла на златној подлози, спрам бугарског лава и од Македонаца узурпираног Сунца Вергине. Но и то се може решити третирањем таквог скупа, као пре свега МОЛИТВЕНОГ и скупа МИРЕЊА. А Бог увек воли кад се БРАЋА МИРЕ! Добро, постоји још идеја, постоји и хитнијих ствари, али неки пут треба ствари учинити разноврснијим! Толико од мене и свако добро Вам желим.
Препоруке:
0
0
24 уторак, 08 јун 2010 23:01
Mislilac
@thinking maize

Kada vec govorimo o skupovima ja mislim da bi sada bio potreban jedan gde bi lideri Ceske, Slovacke, Rumunije i Srbije jasno rekli da Trijanon nema alternativu s obzirom da u poslednje vreme neki krugovi u zemlji svetog Istvana imaju u najmanju ruku sumnjive namere. Medjutim s obzirom da nas predsednik zube sme da pokaze samo opoziciji (o kojoj se takodje malo sta lepo ima reci) tesko da ce se to dogoditi u dogledno vreme.
Препоруке:
0
0
25 четвртак, 10 јун 2010 13:22
@Misliocu, а од thinking maize-a, трећи пут
Поштовани г-дине, када већ дајете предлоге за скуп солидарности народа угрожених ревизионизмом других народа (а дали сте!), било би добро да споменете и Вашу Украјину, ма ко био на власти у Украјини! Јер, признаћете, ако Украјина има потребу (Ви тврдите да има!) да се дистанцира од Русије и сусреће се са ревизионизмом нпр. Мађарске, било би добро да димензионира спољну политику према могућностима. Ово Вам кажем, зато што наш српски народ и његови тадањи (богами и садањи!) лидери нису се добро димензионирали спољну политику после значајних политичких померања. Знате, мале (као Србија) и средње (као Украјина) нације треба да буду ВЕОМА МУДРЕ спрам таквих колоса као што је Америка и ЕУ у (српском случају), тј. Русија (у украјинском случају). Да ли се Украјинцима свиђа политика обновљене Русије, једно је питање, а могућности Украјине у таквом контексту, сасвим је друго питање. Исто то важи и за Србију, јер, ако имате ТАКАВ ПРИТИСАК Америке и ЕУ по питању Косова (и много осталих питања!), онда је пасиван став ЈЕДИНИ МОГУЋИ! Једино питање јесте степен и облик пасивности које ће Србија изабрати у спољној политици. А спољна политика може имати и своју економску и културну компоненту, а ситуација је ту управо обрнута! И Србија може ту изабрати (боље икад неко никад!) агресивну политику по принципу Фихтеове ЗАТВОРЕНЕ ТРГОВАЧКЕ ДРЖАВЕ или непосредније речено, послератног Јапана! Значи не ММФ, не Вашингтонски Споразум, не СТО, већ ЕКОНОМСКИ И КУЛТУРНО СЛОБОДНА СРБИЈА ПРЕ СВЕГА! Ако не можемо бити јаки војно, ако нам је практично одузет Космет, ако смо одељени од Републике Српске и Црне Горе, нико нас не може спречити да водимо агресивну економску и културну политику! И нико не може спречити нпр. г-дина Каргановића и "Историјски пројекат Сребреница", ако иза њега стане и Држава Србија!
Препоруке:
0
0
26 четвртак, 10 јун 2010 14:59
@Misliocu, а од thinking maize-a, крај теме!
Поштовани г-дине, да ли ће, по промени ОВЕ власти, бити примењена ова или она схема спољнополитичког деловања и иницијатива Србије, типа Про-Тријанона, а против мађарског ревизионизма или Про-Лондона (мир у Лондону 1913 г.!), а против нео-османизма и великоалбанизма, све заоденута у рухо балканског свеправославног помирења поводом 1000-те годишњице битке на Беласици, САСВИМ ЈЕ СВЕЈЕДНО, ВАЖНО ЈЕ ДА СЕ НЕШТО СТВАРНО РАДИ, а не примењује ова publik relation "политика" "конципирана" у главама Шапер& Крстић Со. Сви знамо како је завршила "активност" претходне "фирме" коју је "водио" један други Крстић (види програмски "сликопис": "Ко то тамо пева"!). Све у стилу "ВОЗИ МИШКО" и "И ТАТА БИ СИНЕ"! Тако да драги г-дине Mislioče наш ЗАДАТАК састоји се од ДВЕ ФАЗЕ: а) доводити до логичког бесмисла ову бесмислену политику и б) упорним интелектуалним радом, а по препоруци проф. Антонића, припремати АЛТЕРНАТИВУ ОВОЈ МАГЛИ! Ко ће бити конкретан "извођач радова", да ли се неко грози Томе или Воје, мање је важно, важно је да се ПРИПРЕМИ ДРУГАЧИЈИ ВРЕДНОСНИ СИСТЕМ! Можемо се томе учити од "другосрбијанаца"! Ето, како спретно, преко "група за притисак" лагано, али сигурно конфигуришу понашање ове Владе и овог Председника! Неко ће закукати "они имају медије", али све се може изменити ДОСЛЕДНИМ СПРОВОЂЕЊЕМ одредби Закона о медијима. Мислим на одредбу о ограничењу учешћа страног капитала. Такве Одредбе се могу и увести, ако НАЦИОНАЛНО ОДГОВОРНА ВЛАДА нађе за сходно! Наравно, дићи ће се граја "другосрбијанаца" и ОЕБС-а, даће своју реч и Европски Суд у Стразбуру, али зар Србија МОРА ДА БУДЕ ЧЛАН ТИХ ТЕЛА?! Димензионисање и timing тих активности, од примарног су интереса или како Черчил рече: СМИСАО ЗА ПРОПОРЦИЈЕ! Али зато смо овде, на овом сајту, еда би некој другој (али правој!) српској власти дали све што смо као слободни појединци у слободној дискусији закључили! Да ли ће Пера, Жика или Мика седети у Немањиној, мање је важно! Важна је Србија и српски народ!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер