Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Kosovo i Republika Srpska - mitološki jug i stvarni zapad

Komentari (27) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 subota, 15 maj 2010 23:03
vlks
Još je samo falilo da se autor "seti" podele Kosova, pa da me zasmeje do suza. Istina je da Srbi iz BiH većinom ne razumeju zašto su Kosovo i Metohija od tolike važnosti za Srbiju, a ovaj autor je potvrdio tu moju tezu.
Preporuke:
0
0
2 subota, 15 maj 2010 23:19
shumadija
Sve je to tačno, ali i prilično jednostrano i subjektivno. Nemam naravno nameru ni najmanje da branim Tadićeve stavove. Zanemaruje se činjenica da R Srpaska nikada nije bila Srpska teritorija, te stoga Srbija nema mogućnosti da na nju polaže pravo. Za razliku od Kosova. To su osnovna pitanja međunarodnog prava i političkog poretka, sviđalo se to meni ili bilo kome drugom ili ne.

Čak je i možda ključno pitanje, pitanje resursa prilično iskrivljeno. Možda na Kosovu nema puno Srba i vlada kriminal, ali je ono, onakvo kakvo je izgrađeno novcem i sredstvima, svih samo ne tamnošnjih Albanaca, koji su te procese izgradnje kapaciteta svojski bojkotovali,a sada potuljeno prisvojili, te stoga Srbi imaju više prava na te resusrse nego na one u R. Srpskoj.
Preporuke:
0
0
3 nedelja, 16 maj 2010 01:11
Bojan
Mislim da se autor previše koncentrisao na (nepostojeću) opsesiju vlasti Srbije da vrati suverenitet na Kosovu, po svaku cijenu. Ja mislim da vlasti u Srbiji trenutno zapravo nemaju takav plan već ono što sada rade je balansiranje sopstvenim interesima i osjećanjima birača.
Republika Srpska u svemu tome ima poziciju kopileta ili nedonoščeta - Srbija osjeća da bi nešto "trebala" da učini sa RS međutim najradije bi da tog "problema" uopšte nema. Da se razumijemo, rat je završen prije 15 god, da je bila ozbiljna namjera da se koriste kapacitete Dejtonskog sporazuma u smjeru specijalnih i paralelnih veza, to bi do sada imalo primjetan efekat na terenu. Ovdje ne mislim samo na stvari iz domena nacionalne priče, već na realnu ekonomsko-naučno-kulturnu saradnju koja bi bila od koristi građanima sa obe strane Drine i ubrzala zajednički ekonomski napredak itd. Međutim to se nije desilo jer partneri sa one strane Drine jednostavno ne smatraju RS "svojom", ne žele taj narod i u principu koriste ih kao monetu za potkusurivanje, kako unutar, tako i vanjsko političko.
Kako god da pogledamo stvari tako dođe na kraju. Ako pogledamo (kratku) istoriju odnosa RS i Srbije, vidjećemo da je to puno podmetačina, prevara, slikanja pred izbore i nekoordinisanih tj štetnih poteza. Na nekom nivou čovjek bi mogao reći da Republika Srpska ima bolje odnose i manje nerješenih pitanja npr. sa Rusijom nego sa Srbijom.
A nadalje mislim da je jedan od glavnih uzroka svim tim i drugim problemima nezrelost političke elite iz Beograda i nesposobnost da koordiniše srpski nacionalni korpus. U takvim slučajevima ili se korpus raspada, ili se koordinaciona uloga daje nekom drugom centru. Ne mora to da bude Beograd.
Preporuke:
0
0
4 nedelja, 16 maj 2010 01:11
...
Ovo je realnost, samo što niko nema hrabrosti to da kaže! Borba za KiM je izgubljena jer nema naroda dole i to je jasno kao dan. Ne treba odustati, ali ne treba žrtvovati RS zbog nečeg imaginarnog. Iskustvo me je naučilo za ovih nekoliko decenija da je najvažniji narod. RS nikada nije bila srpska zemlja? Nauči malo bolje tu istoriju!
Preporuke:
0
0
5 nedelja, 16 maj 2010 01:26
Sanja BL
Mi kao narod, generalno, uvijek se borimo za nešto u pogrešno vrijeme. Kada je trebalo da se brinemo za Kosmet, mi smo imali preča posla, sada kada treba da se sačuva milion i po ljudi u RS, mi ćemo da to žrtvujemo, ne znamo za šta. Uvijek sve naopako, bez strategije, u pogrešno vrijeme, napamet... Opstaćemo samo ako budemo imali neku blesavu sreću.
Preporuke:
0
0
6 nedelja, 16 maj 2010 01:28
Sokenekos
Žalosno je ovome davati bilo kakav značaj komentarisanjem. Autor kao da je iz SPO-a.
Preporuke:
0
0
7 nedelja, 16 maj 2010 04:05
Mirko
Skorasnji postupci gospodina Tadica pokazuju nepostojanje realne strategije za srpske nacionalne ciljeve u republici Srbiji. Teritorija bez svog naroda i ne moze dugorocno da bude svoja teritorija. Budimo realisticni. Kosovo jeste izgubljeno a sada je samo ostalo da se barem nesto od toga spasi. Kao na primjer autonomija za srpske manastire i sjeverni dio Kosova. To je maximum realnosti. Sto se tice Republike Srpske stvari su jos na strani srpskog naroda, medjutim skorasnja zbivanja u srpskoj politici imaju tedenciju da upropaste i tu tesko stecenu poziciju. Republika Srbija ne smije ni po koju cijenu da "minira" pozicije srpskog naroda sa one strane Drine , posebno ne radi evropskih integracija. Evropska unija je dugorocno neodrziva tvorevina ma kako to primamljivo zvuci u ovom momentu. Teziti ka nekakvoj neodrzivoj zajednici
zarad cijepanja vlastitog naroda i teznji ka izgubljenim teritorijama na kojima zivi neprijateljski orijentisan narod nije nista nego samoubilacke teznje sadasnje srpske politike.
Rastakanje srpskog jedinstva u svjetlu ogromnog siptarskog nataliteta cilja nestajanje Srbije kao drzave ili njenom cijepanju i marginalizaciji a ne lideru u regionu. U Republici Srskoj zivi 1.3M srba koje Srbija ne moze i ne smije otpisati. Teritorije su manje znacajnije od svoga naroda. Otrijezni se Srbijo... Srpski celnici ne smiju da se poigravaju sa nacionalnim ciljevima i da ih mijenjaju kao planove lokalne mijesne zajednice. Sa ovu stranu Atlantika se stvari jasnije vide.Vecina analiticara predvidja nestanak EU sa konkretnim pokazateljima tendencijama i razlozima. Pogledajte samo sadasnju krizu u EU. Zasto da Srbi zrtvuju sebe radi vec vidljivo jednog mrtvo novorodjeceta. To su vec jednom uradili u Jugoslaviji pa smo vidjeli posljedice. Da se sjutra zovemo Evropska nacija kao sto smo bili Jugosloveni? Gdje je sadasnja srpska inteligencije? Gdje je SANU? Ima li ikoga da skrene paznju samoubilastvu srpsim Vozdima?
Preporuke:
0
0
8 nedelja, 16 maj 2010 04:08
Markoz
Neko gore je dobro primetio da je autor u potpunom ubeđenju da Tadić i društvo beskompromisno teži povratku Kosova i Metohije u pravni sastav R. Srbije. Kakva greška neiskustvu! Tadić i društvo samo odrađuje zadatak razgradnje Srbije kao iole organizovane ustavne kategorije. To se vidi u sijaset koraka katastrofalnih po državnost Srbije, da ih sada ne nabrajamo, a limit od 2000 reči to i nedozvoljava.

Rešenje je potpuno ignorisanje sadašnje garniture vlasti u Beogradu. Srpskoj treba da je glavni orijentir Rusija, što se polako i ostvaruje. Srbija ne duguje ništa Srpskoj, a bogami, ni Srpska ne duguje ništa Srbiji. Sve usluge koje Srbija pruža građanima Srpske se žestoko naplaćuju i tako treba da ostane. Čist račun, duga ljubav.

Sledeće, činjenica postajanja Srpske nije pobeda Srbije, već srpskog naroda u Bosni i Hercegovini koji je stolećima bio izložen najbrutalnijim zločinima bilo Vatikana, bilo Austraugarske ili Turske i njihovima sledbenicima iz korpusa rasrbljenih pripadnika srpskog naroda.

S toga, u se i u svoje Ruse dok se Srbi Srbije ne opamete! Dodik je jednostavno zaljubljen u "Klunija" i proces raskida će biti bolan, ali ako ne raskine s istim, glasači Srpske će raskinuti s Dodikom.

Još nešto, Srbi Srpske nisu dijaspora Srbije, već svoji na svome se odupiru okupatorima i njihovim pomagačima u koje, nažalost, je često spadala i vlast Srbije.
Preporuke:
0
0
9 nedelja, 16 maj 2010 10:53
Triba
Neverovatno naivno. Srpska politika trguje interesima R Srpske, ne zato sto gradi svoju poziciju na KiM, vec zato sto joj na njenom putu bez alternative nista drugo i nije preostalo za trgovinu. Skoro sve od njenih kosovskih pozicija vec je rasprodato. Da nema medjunarodnih samita i konferencija i formalnog problema koji se tamo javi kakvo ce ime stajati ispred siptarskih predstavnika, ja ne bih ni znao da mi uopste imamo neku politiku prema Kosovu. Ali i to se vidim aktivno razresava na zadovoljstvo "medjunarodne zajednice", tako da nam uskoro bukvalno za trgovinu nece ostati nista drugo osim formalnog cina priznanja. E sa tim zaista nece ici lako, i u to sam ubedjen ne kao optimista vec kao cinik. Tvrd stav oko KiM srpske politicke elite realno je zasnovan na njenom strahu da bi formalnim priznanjem KiM , uzimajuci u obzir i sve druge potpuno porazavajuce domete srpske politike,srpski poraz bio konacno ispunjen u njegovim apsolutnim dimenzijama. Kad covek apsolutno nema vise sta da izgubi, odnosno u ovom slucaju kad covek to shvati, vlast nad njim postaje narocito opasna stvar....

Prema tome, molim autora da prestane da mesa "grandmothers and frogs". Nista njemu i R Srpskoj ne smeta KiM.....Objektivne muke sa kojima saosecam, ne mogu ipak biti opravdanje za mahnite dijagnoze i procene....
Preporuke:
0
0
10 nedelja, 16 maj 2010 11:31
Svetislav Kostić
Autor Savanović i suviše je blag prema režimu u Beogradu i Tadiću Borisu. EU konstituiše se ideološki u anacionalno društvo i nadnacionalnu zajednicu. O tom pitanju Srbi su već stekli negativno iskustvo sa obe Jugoslavije. Ako Evropi Jugoslavija, anacionalna i nadnacionalna nije bila po mjeri, zašto bi Srbima Evropa bila po mjeri? Sada još najmanje! A biće i gore, moj Gligore.

Srpski narod zapadno od Drine ne može svoj nacionalni interes smjestiti u ideološki i politički prostor jedne petooktobarske Srbije, u svakom slučaju tako dugo dok se u Srbiji Oktobarska tobožnja revolucija piše velikim slovom i naziva srpskom. A niti se može demokratiju iz takve Srbije izvoziti preko Drine u Republiku Srpsku. To bi se moglo dogoditi samo silom, opciji koju su neprijatelji srpskohg naroda nazvali akcijom; Srbe na Srbe, a ne Srbe na vrbe".

A zvanična beogradska politika nagovještava simbolično takav Smjer. Nismo mi prečanski Srbi ni slučajno izabrali Tadića i njegovu "bezalternativnu" ekipu.

Srbi zapadno od Drine, uključujući i one u Krajini kojih kao kompaktne zajednice više nema, dobrim dijelom "zahvanjujući" i Miloševiću! Valjda u nadi da se KiM neće dirati, a dirali i KiM dokrajčili tek kada petooktobraši i oni poslije Đinđića najgori među njima zaveli diktaturu i obezbjedili vlast. Pod tom ekipom, koja nakon poslednjih izbora zavela praktično jednopartijsku vlast, nikada u istoriji nije vladala veća podvojenost među Srbima. Ne razumijem odakle autoru Savanoviću toliki optimizam da bi Tadić i kompani mogli da bilo šta dobro učine za bosanske Srbe i njihovu međunarodno omeđenu zajednicu.
Preporuke:
0
0
11 nedelja, 16 maj 2010 12:13
Vid
Tekst ima takav ton da se čini da svi problemi Srba u Srpskoj bili maltene rešeni kada bi se Srbija odrekla Kosmeta i okrenula RS. Naravno da nije tako! strašno mi je zasmetao odnos koji autor ima prema KiM, i nerazumevanje koje pokazuje za odnos koji srpski narod ima prema "kosovskom mitu"! Dragi gospodine, nije Srbija nastala u Banjaluci, Bjeljini itd. već na KiM, na mitološkom jugu kako bi vi to rekli. Sećanje na boj na Kosovu dalo je snage ovom narodu da izdrži pet vekova pod Turcima! Naravno da je Republika Srpska naša zemlja! Niko normalan to ne spori, ali postoje razlozi zbog kojih nijedna druga srpska teritorija nema status i značaj koji imaju KiM. Pa i ako govorimo o ekonomskim interesima! Milijarde su uložene za razvoj KiM. Tamo je Trepča, termoelektrana Obilić, Brezovica, Šar planina, hiljade hektara odlične zemlje i vinograda itd.itd. Zašto bi se mi odrekli naših ekonomskih a i drugih interesa na KiM? Ako bih morao da biram između KiM i R.Srpske ne bih se odrekao ni jednog ni drugog! To pravo nema niko, pa ni vi g-dine autore! Razumem (i delim) vašu zabrinutost za Srpsku i smatram da Srbija itekako mora da se založi za njen što bolji položaj , ali ne razumem vašu
nezainteresovanost za KiM!
Preporuke:
0
0
12 nedelja, 16 maj 2010 13:01
Gradjanin Kejn
Tekst je zlonameran i opasan. Spada u grupu posebno podlih pokusaja da se srpskom narodu problem KiM predstavi kao izgubljena bitka, te apel da se paznja navodno usmeri na druge, takodje srpske interese koji su toboze realniji za ostvarivanje. Na ovu strategiju lobista za nezavisno "Kosovo", treba ubuduce pomno obratiti paznju, jer predstavlja otrovnu propagandnu manipulaciju i teze je uocljiva njena otrovnost u odnosu na ogoljene i vulgarne pokusaje drugosrbijanaca, usmerene u istom pravcu...S duge strane, istina je jedna i jednostavna. Apsolutno neporecivi interesi srpskog naroda, za koje se drzava po svaku cenu mora boriti, a pod borbom se podrazumevaju napori za stvaranje jedinstvene drzave, nalaze se na oba mesta podjednako. I na KiM i u Republici Srpskoj. Nikako samo na jednom ili drugom mestu.
Preporuke:
0
0
13 nedelja, 16 maj 2010 16:26
Svetislav Kostić
@ Gradjanin Kejn! Da je autor pokušavao da srpskom narodu, dakle, istočno i zapadno od Drine - borbu za KiM sugeriše kao već izgubljenu bitku, onda bih se složio da je takva insinuacija, ne samo podla, nego antisrpska prema srpstvu uopšte. Ja sam autora pre shvatio da se bitka za našu zajedničku postojbinu KiM trenutno iz Beograda ionako ne vodi, i da ta žalosna činjenica i naše jedine pokrovitelje u Moski u pogledu KiM bola u oči u jednoj mjeri, da ruski MIP Lavrov bio ponuka poručiti da Rusi ne mogu da budu veći Srbi od Srba. A to aludiranje na pasivno držanje Beograda nije nikad bilo umjesnije nego od kada Tadić ponovo zasjeo na predsjednički presto i drži praktično apsolutnu vlast u svojim rukama. Uključivanje MSP od strane Tadića i MIP-a Jeremića, ima samo jedan cilj, da taj sud svojim stavom pruži izgovor vlastima u Beogradu da se problema s južnom srpskom pokrajinom u riješi u korist članstva u EU, ali i u Nato, na "elegantan" način. Po meni, autor je mogao svoju poruku da uputi i u blažem tonu.

Republici Srpskoj pomoć nužna već sada. A ključ je u rukama Tadića. Vi ste ga ovlastili. On tvrdi kategorično, ključ za otvaranje vrata u EU i u NATO. A nakon puštanje KiM nizvodu prolazi glatko i bez ropca, koga onda briga za Srbe u RS.
Preporuke:
0
0
14 nedelja, 16 maj 2010 19:08
dusan
Jedini faktor koji brani srpske interese na Kosovu i u Srpskoj je Moskva, da nije Rusije bilo bi veoma tesko.Sada imamo paradoksalnu situaciju da bi Tadic rado sve pustio niz vodu ali ne moze, jer nece moskva pustiti niz vodu Kosovo i Srpsku. I zato sam optimista, EU ionako u samrtnom ropcu vise ne moze nista da kontrolise ili da odlucuje, ona je previse oslabljena i skoncentrisana na ocuvanje evra.
Preporuke:
0
0
15 nedelja, 16 maj 2010 20:41
Drago Sten
Komentar je nespretan.Bije na razne strane.Mnogo hoće a malo ume.Sve je tu pomešano i i ne zna da bude taktičan.Šta at treba da Srbe deli na ove i one.On se zalaže za jedno a poništava ono drugo.Navija.Srbe iz Srbije i Srbe iz Republklike srpske razdvaja, hoće da ih pocepa , da Srbe iz Srbije učini inferiornim zato što su ekonomski ispod svojih politićkih "liderskih" pretenzoiija.Mnogo je tu golog kalkulannstva,lutanja od nemila i do nedraga i kopanja razlika, koje nas ionako dele i razdvajaju.
Sreo sam za vreme dok je Ćosić bio predsednik jednom u Zemunu jednog Šiptara i onako mu ja nedotupavno posavetovao:"Šta ćete na Kosovu.Tu ćemo izginuti.Vi da ga uzmete , mi da ga odbranimo.Idite u Makedoniju .tamo imate veće šanse" A on mi je odgovorio."Znaš naši misle da mogu i jedno i drugo"I eto oni to polako ostvaruju.Sve je za njih pitanje vremena.Nama ne pada na pamet da možemo i jedno i drugo.Možda i ne možemo ali treba pokušati.Ovakvi kakavi smo i sa elitom koju smo izglasali, nemamo mnogo šansi
Preporuke:
0
0
16 ponedeljak, 17 maj 2010 09:51
Vukadin
Tekst je dobar i realističan. Lično, "ako bih morao da biram" između Kosova i Srpske, uvek bih izabrao Srpsku. Zato što tamo živi narod s kojim delim jezik, religiju (u smislu identiteta, ne u smislu dogme), istorijsko iskustvo, najzad i set vrednosti.
Naravno, u stvarnosti izbor nije tako linearan, najbolje je ako ne mora da se bira, a nažalost često se dogodi da se izgubi oboje. Zavisi dosta od spretnosti vlasti, a ova mi ne uliva ni najmanje poverenje.
Mislim da Srbiji odgovara status kvo na oba polja. Zato i ne treba da se istačinje nekim inicijativama, osim u onoj meri da ne bude optužena kao "kočničar".
Na Kosovu status kvo naravno nije dobar, ali ne vidim kako može biti bolji. Ostaje nam neka nada da će Albanci pristati na pregovore ako im je blokiran put ka normalnom državnom statusu. Zato ne sme biti "dobrosusedske saradnje", što je na kraju faktično priznanje. Osim toga, budimo surovo realni - bez dokumenata oni ne postoje u našem pravnom sistemu. To sprečava "slobodno kretanje ljudi i kapitala" koje znamo kakve može imati posledice po jug Srbije.
Sa Srpskom je situacija mnogo bolja. Posebno od kada je su Srbija i Rusija privredno ušle tamo. Prodaja Telekoma Srbija Nemcima to ugrožava, ipak samo delimično. Možemo se nadati da će se ne samo "Bošnjaci" nego i EU umoriti od odugovlačenja i pristati na disoluciju, stvarnu ako ne formalnu. Trebalo bi oprezno predložiti politiku "dvostrukog koloseka" u evro-integracijama, kao što je bilo za Srbiju i Crnu Goru. Ali tu se ne smemo izletati. Najbolje bi bilo da oni to sami zaključe. Ali, kako ih navesti? Tok nam "Evropa nema alternativu" nikako!
Preporuke:
0
0
17 ponedeljak, 17 maj 2010 13:17
Radgost
Shumadija

Pogledajte mapu na ovom linku,
pa recite da to nikada nije bila Srbija.

http://historymedren.about.com/library/atlas/natmapeur814.htm
Preporuke:
0
0
18 ponedeljak, 17 maj 2010 14:25
Lignjoslav
Trenutno je Srpska lučonoša Srpstva. Kosovo i Metohiju možemo slobodno i privremeno staviti na rep nacionalnih prioriteta, jer se pokazalo da je rukovodstvo dole nepouzdano i lako kvarljivo, te da više sarađuje sa neprijateljem, nego što misli na dobrobit svog naroda. I to nije od juče. Čak i separatisti svih korena iz Vojvodine nisu toliko štetni po ukupno Srpstvo kao (sadašnji) Srbi sa KiM.

Kada se trenutna generacija prodavaca pradedovina i trgovci srpstvom raziđu, onda će put dole biti širom otvoren, mada i tada relativno TEŠKO, jer je većina zemlje prodata šiptarima za keš pare, a to će svaki zakon morati da prizna. Oteta zemlja i imovina je već druga priča.

Republika Srpska nam je višestruko važnija i treba joj posvetiti punu pažnju, a Srbima odande učiniti svaki plezir koji zahtevaju od Matice. A to pre svega znači KOMPLETNU i suštinsku smenu ovakve Vlasti u njoj.
Preporuke:
0
0
19 ponedeljak, 17 maj 2010 21:25
STANKO
Postovani, kolega Savanovicu pazljivo sam procitao vas tekst u kome argumentovano ukazujete na pogresne diplomatske poteze koje vodi aktuelna vlast u matici Srbiji.Misljenja sam da je politika Srbije apsolutno uperena protiv dejtonskog uredjenja BIH. To prakticno znaci da bi u buducnosti Srbi u BiH u koliko se nastave pritisci na Republiku Srpsku trebali izgubiti dobar dio nadleznosti koje su od vitalnog znacaja za opstanak naseg naroda na ovim prostorima. Na pravi nacin ste ukazali na propuste koje je kroz istoriju pravila nasa politika , dajuci primat Kosovu i Metohiji na stetu ostalih srpskih teritorija.
Preporuke:
0
0
20 ponedeljak, 17 maj 2010 23:58
Odbrana i poslednji dani.
Slažem se sa komentarima koji govore o tome da se autorov stav zasniva na pogrešnoj pretpostavci o odbrani KiM od strane aktuelne vlasti. Pošto je pretpostavka pogrešna sve je ostalo pogrešno. I ova nametnuta i lažna dilema-Kosmet ili R.Srpska. Treba voditi borbu i za jedno i za drugo. Ko nije sposoban za to treba da se pokupi sa vlasti.
Preporuke:
0
0
21 utorak, 18 maj 2010 15:25
Posavac
Vlasti Republike Srpske mogle su izvuci veliku korist i obezbjediti trajni status R.S pustanjem priznanja nezavisnosti Kosova od strane BiH, medjutim uslo se u otvoren sukob sa americkom administracijom i druga dva naroda da se taj proces zaustavi.Zauzvrat iste vlasti R.S dobile su: rezoluciju o srbrenici,potkusurivacko ucjenjivacki odnos matice,sastanak Tadic Silajdzic i jos mnostvo poteza koji nanose nepopravljivu stetu R.S.
Mozda jos nije kasno da se stvari poprave, ali ukoliko na prestane macehinski odnos matice, Srbi iz BiH treba da ostvaruju svoje interese nezavisno od Srbije sto uskoro i predvidjam sa obzirom na raspolozenje naroda u Posavini i sirom R.S.
Preporuke:
0
0
22 utorak, 18 maj 2010 16:23
Pobunjenik
Autor otvara vazna pitanja,ali ne daje odgovore i to je ono sto je problem.Kosovo je pitanje od kljucnog znacaja za Srbe i njihovu drzavotvornu misao.99-e posle kumanovskog sporazuma sam mislio a tako mislim i danas,da ovaj ostatak Srbije i nije drzava,vec okupirana teritorija bez buducnosti osim one koju odredi okupator.Iskustvo ovih proslih godina je samo potvrdilo ta moja crna razmisljanja.Dovoljno je pogledati ko je pokupovao sve po Srbiji,kod koga se ide po kredite,gde po svoje misljenje ide nasa politicka elita i sve je jasno.Kao u svakodnevnom zivotu ko daje pare postavlja i uslove,to je sasvim logicno.Mislim da je nasa elita,ako je uopste imamo,odustala od Kosova a sada kroz svoje cvrsto kontrolisane medije,NVO i delovanje pojedinih politicara i kulturnih i javnih radnika,pokusava da ubedi(nauci)ostatak naroda da prihvati takvu"realnost".Izvinjavam se onima koji misle da je realnost nastala iz decenija nasilja i nepravde,ubijanja,pljacke i proterivanja prihvatljiva.ZA MENE NIJE I NECE BITI.Da su ljudi takve"realnosti"prihvatali,verovatno bismo i dan danas ziveli upregnuti kao marva,gradeci nove spomenike megalomanije nekih novih faraona i cezara.Ukratko,Srbija ima svaki ljudski,ekonomski,institucionalni i moralni interes da cuva i brani svoj narod i zemlju,i s ove i s one strane Drine.I Kosovo i Republika Srpska,odnosno ukoliko zaboravimo,prepustimo i odustanemo od Kosova,neka niko od nase brace u Srpskoj ne sumnja,od njih cemo kao drzava a nazalost i kao narod odustati jos brze i lagodnije.
Preporuke:
0
0
23 sreda, 19 maj 2010 22:06
Nikola
Mnogi su se našli uvređeni kada su Kosovo i Metohija nazvani mitološkom teritorijom. Ona to i jeste.

Nisam od onih koji bi priznao nezavisnost Tačijeve države, to nikad ne treba učiniti.

Ali dosta više sa tim pričama da je srpski narod preživio tursko ropstvo zavaljujući kosovskom zavetu.

Kosovski zavet je sljedeći: ON NIJE NI POSTOJAO. Barem ne u Srbiji. Sve što je egzistiralo u Srbiji što se kosovskog zavjeta tiče je mizerija, pošto prosječan čovjek prosječnog obrazovanja ne zna za taj kosovski zavjet. Ako neko ima rugačije podatke stvarno bi me zanimalo da ih vidim. Do tada:

Vuk Karadžić, kada je skupljao narodne pjesme nije mogao da nađe nijednog guslara u Srbiji koji bi mogao da mu pomogne da zapiše narodne stihove.

Gdje je išao? Starca Miliju i Tešana Podrugovića je našao u Crnoj Gori, a Filipa Višnjića preko Drine. U Srbiji - MRKA KULTURNA KAPA!.

Uvijek su materijalni interesi bili u pitanju, a ne nekakav zavjet. Pa morao je i to neko više da kaže, gospodo i braćo. Još je Jevto Dedijer govorio da je glavna politika na ovim prostorima ''u se, na se i poda se'', čast izuzecima poput Hercegovaca, Crnogoraca, Šumadinaca i djelimično Bosanaca. Sad ni od tih Šumadinaca ništa ne ostade. Crnogorce smo zaboravili.

Nije Tadić neka novotarija. Tadić izmišlja toplu ''kulturnu'' vodu.

Ja ne znam zašto bilo koga čudi politika Srbije? Pa ona je ista bila i 1992. godine, ista je bila i 1941....
Preporuke:
0
0
24 petak, 21 maj 2010 07:14
Sokenekos
@Posavac - veliš, Srbi ne priznavanjem banditske tvorevine razljutili inače dobronamernog okupatora pa zaslužuju "prirodnu" reakciju tiranina? Ispada da su nam ponudili RS za Kosovo, a mi odbili? I još veliš ima nade da se stvari poprave? Pa se na kraju usuđuješ da kažeš da tako razmišlja sve više nas preko Drine?

@Nikola - više od tri četvrtine naše kulturne baštine na Kosovu i Metohiji malo ima veze sa mitologijom i guslarskim epovima. To su fizički dokazi o našem postojanju tamo dok tebi slični nisu počeli da jašu popove i rade sve što je došlo posle toga nakon 45te kojeg su stvari danas direktna posledica. Tom analogijom ispada da je cela evropska civilizacija zasnovana na grčkoj mitologiji a ne na grčkoj civilizaciji. Kakve vam to trake sada puštaju na večernjim kursevima -- vi iz losos brigada?
Preporuke:
0
0
25 petak, 21 maj 2010 19:59
Marinko
shumadija

RS pa i cijela ova Dejtonska BiH u granicama tzv."avnoj"evskim je bila odvajakda sve do okupacije Otomanskih turaka SRBSKA drzava.

Sve povelje svih vladara Bosne srednjevekovne tj.svi kraljevi Bosne u svojim potpisima su narod svoje podanike nazivali SRBLJI/Srbima.

Pogledaj u originalne povelje pa se uvjeri.

Pa cak iako su se Srbi POturcili i POkatolicili sve do pre nekih 100g svi oni zajedno s Pravoslavnima izjasnjavali su se nesumnjivo kao Srbi.U najuglednijoj enciklopediji Britanika postoje dokumenti svih popisa stanovnistva kraljevine Bosne i Huma ili BiH tako stoji.Evo npr.u encikopediji Katolickoj /Vatikanskoj popis iz 1895 pod AU valscu leo stoji dokument 98% se izjasnili Srbi a samo 2% su AU vojska administracija Yevreji,trgovci ...itd.

Evo dokument kat.encikl.podnaslov POPULATION
http://www.newadvent.org/cathen/02694a.htm
Preporuke:
0
0
26 nedelja, 23 maj 2010 09:35
Nikola
@Sokenekos

Tvrdite da ''više od tri četvrtine naše kulturne baštine na Kosovu i Metohiji malo ima veze sa mitologijom i guslarskim epovima''. POTPUNO TAČNO! A znate šta je još potpuno tačno?

1.Da guslarski epovi jedini čine brdo kamenja zvanih crkve smislenim elementom srpskog nacionalnog identiteta. To je kulturna baština samo kad se objasni zašto je to kulturna baština i tu na scenu stupa ep.

2. Da tri četvrtine Srbijanaca pojma nemaju zašto je nešto sveto a zašto nije. Ovaj kamen je svet zato što.... šta?

Kosovo je tamo gdje jeste jer ono Srbijancima nije ništa ni značilo. Kao uostalom ni Srbi preko Drine. Tu smo gdje jesmo jer neko nije imao hrabrosti i odgovornosti početkom devedesetih godina.

To što se krstite kad vam neko pomene Kosovo, eventualno dobacite ''dogodine u Prizrenu'', to okačite mačku o rep. Kada treba nešto da se radi zavučete se u mišije rupe, valjda smo to vidjeli i 1992-1995.

I konačno, mada mi je administracija prošli put cenzurisala, činjenica, potpuno tačna činjenica, jeste da je Prvi srpski ustanak počeo pod zastavom koja je u sredini imala praseću glavu, a ne glavu Obilića, Sv. Save, Dušana ili Lazara. Praseću glavu!

To su ''fizički dokazi'' o čijem postojanju? O kakvim interesima? Srpskim ili lihvarsko-stočarsko-preduzetničkim?

Ali ja sam iz ''losos brigade''. Jesam li ja tamo zato što je Kosovo sastavni dio Srbije... ili zato što nije? Najveći dokaz ''prasećeg preduzetništva'' je upravo postojanje lažne države Kosovo. Ona ne bi ni postojala da joj Srbijanci to nisu i dozvolili.

Kulturna baština na Kosovu i Metohiji može da pošalje samo jednu poruku: Dajte caru (Albancu) carevo, a Bogu Božije!

Neka druga baština zadržava Kosovo i Metohiju pod vlašću države Srbije, pa makar bila i losovska! Da vas podsetim još nešto: Četnici, a ne komunisti, su stvorili Jugoslaviju. Ona je stvorena 1918. godine, stvorio ju je Aleksandar Karađorđević.
Preporuke:
0
0
27 ponedeljak, 24 maj 2010 07:30
Radenko
ma ljudi, čovjek sve u pravu - dokle ćemo više ratovati za mitove, treba se okrenuti realnim stvarima.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner