четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Косово и Република Српска - митолошки југ и стварни запад

Kоментари (27) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 15 мај 2010 23:03
влкс
Још је само фалило да се аутор "сети" поделе Косова, па да ме засмеје до суза. Истина је да Срби из БиХ већином не разумеју зашто су Косово и Метохија од толике важности за Србију, а овај аутор је потврдио ту моју тезу.
Препоруке:
0
0
2 субота, 15 мај 2010 23:19
shumadija
Sve je to tačno, ali i prilično jednostrano i subjektivno. Nemam naravno nameru ni najmanje da branim Tadićeve stavove. Zanemaruje se činjenica da R Srpaska nikada nije bila Srpska teritorija, te stoga Srbija nema mogućnosti da na nju polaže pravo. Za razliku od Kosova. To su osnovna pitanja međunarodnog prava i političkog poretka, sviđalo se to meni ili bilo kome drugom ili ne.

Čak je i možda ključno pitanje, pitanje resursa prilično iskrivljeno. Možda na Kosovu nema puno Srba i vlada kriminal, ali je ono, onakvo kakvo je izgrađeno novcem i sredstvima, svih samo ne tamnošnjih Albanaca, koji su te procese izgradnje kapaciteta svojski bojkotovali,a sada potuljeno prisvojili, te stoga Srbi imaju više prava na te resusrse nego na one u R. Srpskoj.
Препоруке:
0
0
3 недеља, 16 мај 2010 01:11
Бојан
Мислим да се аутор превише концентрисао на (непостојећу) опсесију власти Србије да врати суверенитет на Косову, по сваку цијену. Ја мислим да власти у Србији тренутно заправо немају такав план већ оно што сада раде је балансирање сопственим интересима и осјећањима бирача.
Република Српска у свему томе има позицију копилета или недоношчета - Србија осјећа да би нешто "требала" да учини са РС међутим најрадије би да тог "проблема" уопште нема. Да се разумијемо, рат је завршен прије 15 год, да је била озбиљна намјера да се користе капацитете Дејтонског споразума у смјеру специјалних и паралелних веза, то би до сада имало примјетан ефекат на терену. Овдје не мислим само на ствари из домена националне приче, већ на реалну економско-научно-културну сарадњу која би била од користи грађанима са обе стране Дрине и убрзала заједнички економски напредак итд. Међутим то се није десило јер партнери са оне стране Дрине једноставно не сматрају РС "својом", не желе тај народ и у принципу користе их као монету за поткусуривање, како унутар, тако и вањско политичко.
Како год да погледамо ствари тако дође на крају. Ако погледамо (кратку) историју односа РС и Србије, видјећемо да је то пуно подметачина, превара, сликања пред изборе и некоординисаних тј штетних потеза. На неком нивоу човјек би могао рећи да Република Српска има боље односе и мање нерјешених питања нпр. са Русијом него са Србијом.
А надаље мислим да је један од главних узрока свим тим и другим проблемима незрелост политичке елите из Београда и неспособност да координише српски национални корпус. У таквим случајевима или се корпус распада, или се координациона улога даје неком другом центру. Не мора то да буде Београд.
Препоруке:
0
0
4 недеља, 16 мај 2010 01:11
...
Ово је реалност, само што нико нема храбрости то да каже! Борба за КиМ је изгубљена јер нема народа доле и то је јасно као дан. Не треба одустати, али не треба жртвовати РС због нечег имагинарног. Искуство ме је научило за ових неколико деценија да је најважнији народ. РС никада није била српска земља? Научи мало боље ту историју!
Препоруке:
0
0
5 недеља, 16 мај 2010 01:26
Sanja BL
Mi kao narod, generalno, uvijek se borimo za nešto u pogrešno vrijeme. Kada je trebalo da se brinemo za Kosmet, mi smo imali preča posla, sada kada treba da se sačuva milion i po ljudi u RS, mi ćemo da to žrtvujemo, ne znamo za šta. Uvijek sve naopako, bez strategije, u pogrešno vrijeme, napamet... Opstaćemo samo ako budemo imali neku blesavu sreću.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 16 мај 2010 01:28
Sokenekos
Žalosno je ovome davati bilo kakav značaj komentarisanjem. Autor kao da je iz SPO-a.
Препоруке:
0
0
7 недеља, 16 мај 2010 04:05
Mirko
Skorasnji postupci gospodina Tadica pokazuju nepostojanje realne strategije za srpske nacionalne ciljeve u republici Srbiji. Teritorija bez svog naroda i ne moze dugorocno da bude svoja teritorija. Budimo realisticni. Kosovo jeste izgubljeno a sada je samo ostalo da se barem nesto od toga spasi. Kao na primjer autonomija za srpske manastire i sjeverni dio Kosova. To je maximum realnosti. Sto se tice Republike Srpske stvari su jos na strani srpskog naroda, medjutim skorasnja zbivanja u srpskoj politici imaju tedenciju da upropaste i tu tesko stecenu poziciju. Republika Srbija ne smije ni po koju cijenu da "minira" pozicije srpskog naroda sa one strane Drine , posebno ne radi evropskih integracija. Evropska unija je dugorocno neodrziva tvorevina ma kako to primamljivo zvuci u ovom momentu. Teziti ka nekakvoj neodrzivoj zajednici
zarad cijepanja vlastitog naroda i teznji ka izgubljenim teritorijama na kojima zivi neprijateljski orijentisan narod nije nista nego samoubilacke teznje sadasnje srpske politike.
Rastakanje srpskog jedinstva u svjetlu ogromnog siptarskog nataliteta cilja nestajanje Srbije kao drzave ili njenom cijepanju i marginalizaciji a ne lideru u regionu. U Republici Srskoj zivi 1.3M srba koje Srbija ne moze i ne smije otpisati. Teritorije su manje znacajnije od svoga naroda. Otrijezni se Srbijo... Srpski celnici ne smiju da se poigravaju sa nacionalnim ciljevima i da ih mijenjaju kao planove lokalne mijesne zajednice. Sa ovu stranu Atlantika se stvari jasnije vide.Vecina analiticara predvidja nestanak EU sa konkretnim pokazateljima tendencijama i razlozima. Pogledajte samo sadasnju krizu u EU. Zasto da Srbi zrtvuju sebe radi vec vidljivo jednog mrtvo novorodjeceta. To su vec jednom uradili u Jugoslaviji pa smo vidjeli posljedice. Da se sjutra zovemo Evropska nacija kao sto smo bili Jugosloveni? Gdje je sadasnja srpska inteligencije? Gdje je SANU? Ima li ikoga da skrene paznju samoubilastvu srpsim Vozdima?
Препоруке:
0
0
8 недеља, 16 мај 2010 04:08
Markoз
Неко горе је добро приметио да је аутор у потпуном убеђењу да Тадић и друштво бескомпромисно тежи повратку Косова и Метохије у правни састав Р. Србије. Каква грешка неискуству! Тадић и друштво само одрађује задатак разградње Србије као иоле организоване уставне категорије. То се види у сијасет корака катастрофалних по државност Србије, да их сада не набрајамо, а лимит од 2000 речи то и недозвољава.

Решење је потпуно игнорисање садашње гарнитуре власти у Београду. Српској треба да је главни оријентир Русија, што се полако и остварује. Србија не дугује ништа Српској, а богами, ни Српска не дугује ништа Србији. Све услуге које Србија пружа грађанима Српске се жестоко наплаћују и тако треба да остане. Чист рачун, дуга љубав.

Следеће, чињеница постајања Српске није победа Србије, већ српског народа у Босни и Херцеговини који је столећима био изложен најбруталнијим злочинима било Ватикана, било Аустраугарске или Турске и њиховима следбеницима из корпуса расрбљених припадника српског народа.

С тога, у се и у своје Русе док се Срби Србије не опамете! Додик је једноставно заљубљен у "Клунија" и процес раскида ће бити болан, али ако не раскине с истим, гласачи Српске ће раскинути с Додиком.

Још нешто, Срби Српске нису дијаспора Србије, већ своји на своме се одупиру окупаторима и њиховим помагачима у које, нажалост, је често спадала и власт Србије.
Препоруке:
0
0
9 недеља, 16 мај 2010 10:53
Triba
Neverovatno naivno. Srpska politika trguje interesima R Srpske, ne zato sto gradi svoju poziciju na KiM, vec zato sto joj na njenom putu bez alternative nista drugo i nije preostalo za trgovinu. Skoro sve od njenih kosovskih pozicija vec je rasprodato. Da nema medjunarodnih samita i konferencija i formalnog problema koji se tamo javi kakvo ce ime stajati ispred siptarskih predstavnika, ja ne bih ni znao da mi uopste imamo neku politiku prema Kosovu. Ali i to se vidim aktivno razresava na zadovoljstvo "medjunarodne zajednice", tako da nam uskoro bukvalno za trgovinu nece ostati nista drugo osim formalnog cina priznanja. E sa tim zaista nece ici lako, i u to sam ubedjen ne kao optimista vec kao cinik. Tvrd stav oko KiM srpske politicke elite realno je zasnovan na njenom strahu da bi formalnim priznanjem KiM , uzimajuci u obzir i sve druge potpuno porazavajuce domete srpske politike,srpski poraz bio konacno ispunjen u njegovim apsolutnim dimenzijama. Kad covek apsolutno nema vise sta da izgubi, odnosno u ovom slucaju kad covek to shvati, vlast nad njim postaje narocito opasna stvar....

Prema tome, molim autora da prestane da mesa "grandmothers and frogs". Nista njemu i R Srpskoj ne smeta KiM.....Objektivne muke sa kojima saosecam, ne mogu ipak biti opravdanje za mahnite dijagnoze i procene....
Препоруке:
0
0
10 недеља, 16 мај 2010 11:31
Светислав Костић
Аутор Савановић и сувише је благ према режиму у Београду и Тадићу Борису. ЕУ конституише се идеолошки у анационално друштво и наднационалну заједницу. О том питању Срби су већ стекли негативно искуство са обе Југославије. Ако Европи Југославија, анационална и наднационална није била по мјери, зашто би Србима Европа била по мјери? Сада још најмање! А биће и горе, мој Глигоре.

Српски народ западно од Дрине не може свој национални интерес смјестити у идеолошки и политички простор једне петооктобарске Србије, у сваком случају тако дуго док се у Србији Октобарска тобожња револуција пише великим словом и назива српском. А нити се може демократију из такве Србије извозити преко Дрине у Републику Српску. То би се могло догодити само силом, опцији коју су непријатељи српскохг народа назвали акцијом; Србе на Србе, а не Србе на врбе".

А званична београдска политика наговјештава симболично такав Смјер. Нисмо ми пречански Срби ни случајно изабрали Тадића и његову "безалтернативну" екипу.

Срби западно од Дрине, укључујући и оне у Крајини којих као компактне заједнице више нема, добрим дијелом "захвањујући" и Милошевићу! Ваљда у нади да се КиМ неће дирати, а дирали и КиМ докрајчили тек када петооктобраши и они послије Ђинђића најгори међу њима завели диктатуру и обезбједили власт. Под том екипом, која након последњих избора завела практично једнопартијску власт, никада у историји није владала већа подвојеност међу Србима. Не разумијем одакле аутору Савановићу толики оптимизам да би Тадић и компани могли да било шта добро учине за босанске Србе и њихову међународно омеђену заједницу.
Препоруке:
0
0
11 недеља, 16 мај 2010 12:13
Вид
Текст има такав тон да се чини да сви проблеми Срба у Српској били малтене решени када би се Србија одрекла Космета и окренула РС. Наравно да није тако! страшно ми је засметао однос који аутор има према КиМ, и неразумевање које показује за однос који српски народ има према "косовском миту"! Драги господине, није Србија настала у Бањалуци, Бјељини итд. већ на КиМ, на митолошком југу како би ви то рекли. Сећање на бој на Косову дало је снаге овом народу да издржи пет векова под Турцима! Наравно да је Република Српска наша земља! Нико нормалан то не спори, али постоје разлози због којих ниједна друга српска територија нема статус и значај који имају КиМ. Па и ако говоримо о економским интересима! Милијарде су уложене за развој КиМ. Тамо је Трепча, термоелектрана Обилић, Брезовица, Шар планина, хиљаде хектара одличне земље и винограда итд.итд. Зашто би се ми одрекли наших економских а и других интереса на КиМ? Ако бих морао да бирам између КиМ и Р.Српске не бих се одрекао ни једног ни другог! То право нема нико, па ни ви г-дине ауторе! Разумем (и делим) вашу забринутост за Српску и сматрам да Србија итекако мора да се заложи за њен што бољи положај , али не разумем вашу
незаинтересованост за КиМ!
Препоруке:
0
0
12 недеља, 16 мај 2010 13:01
Gradjanin Kejn
Tekst je zlonameran i opasan. Spada u grupu posebno podlih pokusaja da se srpskom narodu problem KiM predstavi kao izgubljena bitka, te apel da se paznja navodno usmeri na druge, takodje srpske interese koji su toboze realniji za ostvarivanje. Na ovu strategiju lobista za nezavisno "Kosovo", treba ubuduce pomno obratiti paznju, jer predstavlja otrovnu propagandnu manipulaciju i teze je uocljiva njena otrovnost u odnosu na ogoljene i vulgarne pokusaje drugosrbijanaca, usmerene u istom pravcu...S duge strane, istina je jedna i jednostavna. Apsolutno neporecivi interesi srpskog naroda, za koje se drzava po svaku cenu mora boriti, a pod borbom se podrazumevaju napori za stvaranje jedinstvene drzave, nalaze se na oba mesta podjednako. I na KiM i u Republici Srpskoj. Nikako samo na jednom ili drugom mestu.
Препоруке:
0
0
13 недеља, 16 мај 2010 16:26
Светислав Костић
@ Gradjanin Kejn! Да је аутор покушавао да српском народу, дакле, источно и западно од Дрине - борбу за КиМ сугерише као већ изгубљену битку, онда бих се сложио да је таква инсинуација, не само подла, него антисрпска према српству уопште. Ја сам аутора пре схватио да се битка за нашу заједничку постојбину КиМ тренутно из Београда ионако не води, и да та жалосна чињеница и наше једине покровитеље у Моски у погледу КиМ бола у очи у једној мјери, да руски МИП Лавров био понука поручити да Руси не могу да буду већи Срби од Срба. А то алудирање на пасивно држање Београда није никад било умјесније него од када Тадић поново засјео на предсједнички престо и држи практично апсолутну власт у својим рукама. Укључивање МСП од стране Тадића и МИП-а Јеремића, има само један циљ, да тај суд својим ставом пружи изговор властима у Београду да се проблема с јужном српском покрајином у ријеши у корист чланства у ЕУ, али и у Нато, на "елегантан" начин. По мени, аутор је могао своју поруку да упути и у блажем тону.

Републици Српској помоћ нужна већ сада. А кључ је у рукама Тадића. Ви сте га овластили. Он тврди категорично, кључ за отварање врата у ЕУ и у НАТО. А након пуштање КиМ низводу пролази глатко и без ропца, кога онда брига за Србе у РС.
Препоруке:
0
0
14 недеља, 16 мај 2010 19:08
dusan
Jedini faktor koji brani srpske interese na Kosovu i u Srpskoj je Moskva, da nije Rusije bilo bi veoma tesko.Sada imamo paradoksalnu situaciju da bi Tadic rado sve pustio niz vodu ali ne moze, jer nece moskva pustiti niz vodu Kosovo i Srpsku. I zato sam optimista, EU ionako u samrtnom ropcu vise ne moze nista da kontrolise ili da odlucuje, ona je previse oslabljena i skoncentrisana na ocuvanje evra.
Препоруке:
0
0
15 недеља, 16 мај 2010 20:41
Драго Стен
Коментар је неспретан.Бије на разне стране.Много хоће а мало уме.Све је ту помешано и и не зна да буде тактичан.Шта ат треба да Србе дели на ове и оне.Он се залаже за једно а поништава оно друго.Навија.Србе из Србије и Србе из Републклике српске раздваја, хоће да их поцепа , да Србе из Србије учини инфериорним зато што су економски испод својих политићких "лидерских" претензоиија.Много је ту голог калкуланнства,лутања од немила и до недрага и копања разлика, које нас ионако деле и раздвајају.
Срео сам за време док је Ћосић био председник једном у Земуну једног Шиптара и онако му ја недотупавно посаветовао:"Шта ћете на Косову.Ту ћемо изгинути.Ви да га узмете , ми да га одбранимо.Идите у Македонију .тамо имате веће шансе" А он ми је одговорио."Знаш наши мисле да могу и једно и друго"И ето они то полако остварују.Све је за њих питање времена.Нама не пада на памет да можемо и једно и друго.Можда и не можемо али треба покушати.Овакви какави смо и са елитом коју смо изгласали, немамо много шанси
Препоруке:
0
0
16 понедељак, 17 мај 2010 09:51
Вукадин
Текст је добар и реалистичан. Лично, "ако бих морао да бирам" између Косова и Српске, увек бих изабрао Српску. Зато што тамо живи народ с којим делим језик, религију (у смислу идентитета, не у смислу догме), историјско искуство, најзад и сет вредности.
Наравно, у стварности избор није тако линеаран, најбоље је ако не мора да се бира, а нажалост често се догоди да се изгуби обоје. Зависи доста од спретности власти, а ова ми не улива ни најмање поверење.
Мислим да Србији одговара статус кво на оба поља. Зато и не треба да се истачиње неким иницијативама, осим у оној мери да не буде оптужена као "кочничар".
На Косову статус кво наравно није добар, али не видим како може бити бољи. Остаје нам нека нада да ће Албанци пристати на преговоре ако им је блокиран пут ка нормалном државном статусу. Зато не сме бити "добросуседске сарадње", што је на крају фактично признање. Осим тога, будимо сурово реални - без докумената они не постоје у нашем правном систему. То спречава "слободно кретање људи и капитала" које знамо какве може имати последице по југ Србије.
Са Српском је ситуација много боља. Посебно од када је су Србија и Русија привредно ушле тамо. Продаја Телекома Србија Немцима то угрожава, ипак само делимично. Можемо се надати да ће се не само "Бошњаци" него и ЕУ уморити од одуговлачења и пристати на дисолуцију, стварну ако не формалну. Требало би опрезно предложити политику "двоструког колосека" у евро-интеграцијама, као што је било за Србију и Црну Гору. Али ту се не смемо излетати. Најбоље би било да они то сами закључе. Али, како их навести? Ток нам "Европа нема алтернативу" никако!
Препоруке:
0
0
17 понедељак, 17 мај 2010 13:17
Радгост
Shumadija

Погледајте мапу на овом линку,
па реците да то никада није била Србија.

http://historymedren.about.com/library/atlas/natmapeur814.htm
Препоруке:
0
0
18 понедељак, 17 мај 2010 14:25
Лигњослав
Тренутно је Српска лучоноша Српства. Косово и Метохију можемо слободно и привремено ставити на реп националних приоритета, јер се показало да је руководство доле непоуздано и лако кварљиво, те да више сарађује са непријатељем, него што мисли на добробит свог народа. И то није од јуче. Чак и сепаратисти свих корена из Војводине нису толико штетни по укупно Српство као (садашњи) Срби са КиМ.

Када се тренутна генерација продаваца прадедовина и трговци српством разиђу, онда ће пут доле бити широм отворен, мада и тада релативно ТЕШКО, јер је већина земље продата шиптарима за кеш паре, а то ће сваки закон морати да призна. Отета земља и имовина је већ друга прича.

Република Српска нам је вишеструко важнија и треба јој посветити пуну пажњу, а Србима оданде учинити сваки плезир који захтевају од Матице. А то пре свега значи КОМПЛЕТНУ и суштинску смену овакве Власти у њој.
Препоруке:
0
0
19 понедељак, 17 мај 2010 21:25
STANKO
Postovani, kolega Savanovicu pazljivo sam procitao vas tekst u kome argumentovano ukazujete na pogresne diplomatske poteze koje vodi aktuelna vlast u matici Srbiji.Misljenja sam da je politika Srbije apsolutno uperena protiv dejtonskog uredjenja BIH. To prakticno znaci da bi u buducnosti Srbi u BiH u koliko se nastave pritisci na Republiku Srpsku trebali izgubiti dobar dio nadleznosti koje su od vitalnog znacaja za opstanak naseg naroda na ovim prostorima. Na pravi nacin ste ukazali na propuste koje je kroz istoriju pravila nasa politika , dajuci primat Kosovu i Metohiji na stetu ostalih srpskih teritorija.
Препоруке:
0
0
20 понедељак, 17 мај 2010 23:58
Одбрана и последњи дани.
Слажем се са коментарима који говоре о томе да се ауторов став заснива на погрешној претпоставци о одбрани КиМ од стране актуелне власти. Пошто је претпоставка погрешна све је остало погрешно. И ова наметнута и лажна дилема-Космет или Р.Српска. Треба водити борбу и за једно и за друго. Ко није способан за то треба да се покупи са власти.
Препоруке:
0
0
21 уторак, 18 мај 2010 15:25
Posavac
Vlasti Republike Srpske mogle su izvuci veliku korist i obezbjediti trajni status R.S pustanjem priznanja nezavisnosti Kosova od strane BiH, medjutim uslo se u otvoren sukob sa americkom administracijom i druga dva naroda da se taj proces zaustavi.Zauzvrat iste vlasti R.S dobile su: rezoluciju o srbrenici,potkusurivacko ucjenjivacki odnos matice,sastanak Tadic Silajdzic i jos mnostvo poteza koji nanose nepopravljivu stetu R.S.
Mozda jos nije kasno da se stvari poprave, ali ukoliko na prestane macehinski odnos matice, Srbi iz BiH treba da ostvaruju svoje interese nezavisno od Srbije sto uskoro i predvidjam sa obzirom na raspolozenje naroda u Posavini i sirom R.S.
Препоруке:
0
0
22 уторак, 18 мај 2010 16:23
Pobunjenik
Autor otvara vazna pitanja,ali ne daje odgovore i to je ono sto je problem.Kosovo je pitanje od kljucnog znacaja za Srbe i njihovu drzavotvornu misao.99-e posle kumanovskog sporazuma sam mislio a tako mislim i danas,da ovaj ostatak Srbije i nije drzava,vec okupirana teritorija bez buducnosti osim one koju odredi okupator.Iskustvo ovih proslih godina je samo potvrdilo ta moja crna razmisljanja.Dovoljno je pogledati ko je pokupovao sve po Srbiji,kod koga se ide po kredite,gde po svoje misljenje ide nasa politicka elita i sve je jasno.Kao u svakodnevnom zivotu ko daje pare postavlja i uslove,to je sasvim logicno.Mislim da je nasa elita,ako je uopste imamo,odustala od Kosova a sada kroz svoje cvrsto kontrolisane medije,NVO i delovanje pojedinih politicara i kulturnih i javnih radnika,pokusava da ubedi(nauci)ostatak naroda da prihvati takvu"realnost".Izvinjavam se onima koji misle da je realnost nastala iz decenija nasilja i nepravde,ubijanja,pljacke i proterivanja prihvatljiva.ZA MENE NIJE I NECE BITI.Da su ljudi takve"realnosti"prihvatali,verovatno bismo i dan danas ziveli upregnuti kao marva,gradeci nove spomenike megalomanije nekih novih faraona i cezara.Ukratko,Srbija ima svaki ljudski,ekonomski,institucionalni i moralni interes da cuva i brani svoj narod i zemlju,i s ove i s one strane Drine.I Kosovo i Republika Srpska,odnosno ukoliko zaboravimo,prepustimo i odustanemo od Kosova,neka niko od nase brace u Srpskoj ne sumnja,od njih cemo kao drzava a nazalost i kao narod odustati jos brze i lagodnije.
Препоруке:
0
0
23 среда, 19 мај 2010 22:06
Nikola
Mnogi su se našli uvređeni kada su Kosovo i Metohija nazvani mitološkom teritorijom. Ona to i jeste.

Nisam od onih koji bi priznao nezavisnost Tačijeve države, to nikad ne treba učiniti.

Ali dosta više sa tim pričama da je srpski narod preživio tursko ropstvo zavaljujući kosovskom zavetu.

Kosovski zavet je sljedeći: ON NIJE NI POSTOJAO. Barem ne u Srbiji. Sve što je egzistiralo u Srbiji što se kosovskog zavjeta tiče je mizerija, pošto prosječan čovjek prosječnog obrazovanja ne zna za taj kosovski zavjet. Ako neko ima rugačije podatke stvarno bi me zanimalo da ih vidim. Do tada:

Vuk Karadžić, kada je skupljao narodne pjesme nije mogao da nađe nijednog guslara u Srbiji koji bi mogao da mu pomogne da zapiše narodne stihove.

Gdje je išao? Starca Miliju i Tešana Podrugovića je našao u Crnoj Gori, a Filipa Višnjića preko Drine. U Srbiji - MRKA KULTURNA KAPA!.

Uvijek su materijalni interesi bili u pitanju, a ne nekakav zavjet. Pa morao je i to neko više da kaže, gospodo i braćo. Još je Jevto Dedijer govorio da je glavna politika na ovim prostorima ''u se, na se i poda se'', čast izuzecima poput Hercegovaca, Crnogoraca, Šumadinaca i djelimično Bosanaca. Sad ni od tih Šumadinaca ništa ne ostade. Crnogorce smo zaboravili.

Nije Tadić neka novotarija. Tadić izmišlja toplu ''kulturnu'' vodu.

Ja ne znam zašto bilo koga čudi politika Srbije? Pa ona je ista bila i 1992. godine, ista je bila i 1941....
Препоруке:
0
0
24 петак, 21 мај 2010 07:14
Sokenekos
@Posavac - veliš, Srbi ne priznavanjem banditske tvorevine razljutili inače dobronamernog okupatora pa zaslužuju "prirodnu" reakciju tiranina? Ispada da su nam ponudili RS za Kosovo, a mi odbili? I još veliš ima nade da se stvari poprave? Pa se na kraju usuđuješ da kažeš da tako razmišlja sve više nas preko Drine?

@Nikola - više od tri četvrtine naše kulturne baštine na Kosovu i Metohiji malo ima veze sa mitologijom i guslarskim epovima. To su fizički dokazi o našem postojanju tamo dok tebi slični nisu počeli da jašu popove i rade sve što je došlo posle toga nakon 45te kojeg su stvari danas direktna posledica. Tom analogijom ispada da je cela evropska civilizacija zasnovana na grčkoj mitologiji a ne na grčkoj civilizaciji. Kakve vam to trake sada puštaju na večernjim kursevima -- vi iz losos brigada?
Препоруке:
0
0
25 петак, 21 мај 2010 19:59
Marinko
shumadija

RS pa i cijela ova Dejtonska BiH u granicama tzv."avnoj"evskim je bila odvajakda sve do okupacije Otomanskih turaka SRBSKA drzava.

Sve povelje svih vladara Bosne srednjevekovne tj.svi kraljevi Bosne u svojim potpisima su narod svoje podanike nazivali SRBLJI/Srbima.

Pogledaj u originalne povelje pa se uvjeri.

Pa cak iako su se Srbi POturcili i POkatolicili sve do pre nekih 100g svi oni zajedno s Pravoslavnima izjasnjavali su se nesumnjivo kao Srbi.U najuglednijoj enciklopediji Britanika postoje dokumenti svih popisa stanovnistva kraljevine Bosne i Huma ili BiH tako stoji.Evo npr.u encikopediji Katolickoj /Vatikanskoj popis iz 1895 pod AU valscu leo stoji dokument 98% se izjasnili Srbi a samo 2% su AU vojska administracija Yevreji,trgovci ...itd.

Evo dokument kat.encikl.podnaslov POPULATION
http://www.newadvent.org/cathen/02694a.htm
Препоруке:
0
0
26 недеља, 23 мај 2010 09:35
Nikola
@Sokenekos

Tvrdite da ''više od tri četvrtine naše kulturne baštine na Kosovu i Metohiji malo ima veze sa mitologijom i guslarskim epovima''. POTPUNO TAČNO! A znate šta je još potpuno tačno?

1.Da guslarski epovi jedini čine brdo kamenja zvanih crkve smislenim elementom srpskog nacionalnog identiteta. To je kulturna baština samo kad se objasni zašto je to kulturna baština i tu na scenu stupa ep.

2. Da tri četvrtine Srbijanaca pojma nemaju zašto je nešto sveto a zašto nije. Ovaj kamen je svet zato što.... šta?

Kosovo je tamo gdje jeste jer ono Srbijancima nije ništa ni značilo. Kao uostalom ni Srbi preko Drine. Tu smo gdje jesmo jer neko nije imao hrabrosti i odgovornosti početkom devedesetih godina.

To što se krstite kad vam neko pomene Kosovo, eventualno dobacite ''dogodine u Prizrenu'', to okačite mačku o rep. Kada treba nešto da se radi zavučete se u mišije rupe, valjda smo to vidjeli i 1992-1995.

I konačno, mada mi je administracija prošli put cenzurisala, činjenica, potpuno tačna činjenica, jeste da je Prvi srpski ustanak počeo pod zastavom koja je u sredini imala praseću glavu, a ne glavu Obilića, Sv. Save, Dušana ili Lazara. Praseću glavu!

To su ''fizički dokazi'' o čijem postojanju? O kakvim interesima? Srpskim ili lihvarsko-stočarsko-preduzetničkim?

Ali ja sam iz ''losos brigade''. Jesam li ja tamo zato što je Kosovo sastavni dio Srbije... ili zato što nije? Najveći dokaz ''prasećeg preduzetništva'' je upravo postojanje lažne države Kosovo. Ona ne bi ni postojala da joj Srbijanci to nisu i dozvolili.

Kulturna baština na Kosovu i Metohiji može da pošalje samo jednu poruku: Dajte caru (Albancu) carevo, a Bogu Božije!

Neka druga baština zadržava Kosovo i Metohiju pod vlašću države Srbije, pa makar bila i losovska! Da vas podsetim još nešto: Četnici, a ne komunisti, su stvorili Jugoslaviju. Ona je stvorena 1918. godine, stvorio ju je Aleksandar Karađorđević.
Препоруке:
0
0
27 понедељак, 24 мај 2010 07:30
Раденко
ма људи, човјек све у праву - докле ћемо више ратовати за митове, треба се окренути реалним стварима.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер