четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Из архиве: Авганистан - рупа без дна у којој нестају империје

Kоментари (15) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 18 мај 2021 08:58
Бране
Никола Танасић описа у ''Авганистан - рупа без дна у којој нестају империје'' описа ... како су империје деловале у цивилизацији 2000 година после страдања Господа. У шта је све трошен људски ум, ресурси, живот.

Браво Никола, осветлио си део живљења на Планети Земљи. Као причешће, може да освести, ако прионе, и ако је остало здравог разума.
Препоруке:
24
7
2 уторак, 18 мај 2021 13:28
...
I ako je tacno da je i SSSR u Avganistan isao na poziv zvanicnih vlasti, i Rusija u Siriju takodje, uloga SSSR u Avganistanu i Rusije u Siriji sasvim se razlikuju. SSSR je isao u Avganistan da siri socijalizam. Odbrana protiv muhamedanskih terorista je bila deo toga, ali je SSSR takodje gradio puteve, skole, bolnice. Starije generacije avganistanaca, nakon zivota pod mudzahedinima, talibanima, amerikanacima, i opet talibanima, ceznjivo se secaju tog avanistanskog socijalizma.

Rusija je u Siriju isla da brani svoju jedinu mornaricku bazu u Sredozemlju, strateski objekat najviseg reda. I, donekle, da spreci transport gasa iz Katara, a koji bi ugrozio rusku prevlast na trzistu ugljovodonika u Evropi. I donekle, da uvezbava deo svoje vojske u pravom ratu, gde se gine. SSSR je u sirenju socijalizma doziveo neuspeh. Rusija u Siriji, za sada, ostvaruje svoje ciljeve.
Препоруке:
45
0
3 уторак, 18 мај 2021 13:56
Oliver Kromvel
Islamski faktor treba da bude izolovan i držan daleko od Evrope,rat u Afganistanu započet od strane Sovjeta je bio potpuno nelogičan,pogotovo toliko dugo zadržavanje na toj pustoj teritoriji.Iz Američke perspektive to je bio čist strateški pokušaj da se na vrhuncu snage američke imperije početkom dvehiljaditih Amerika preko Avganistana inkorporira u meki trbuh Rusije,odnosno u inače nemirno područje centralne Azije gde obitavaju posvađane bivše SSSR republike Turkmenistan,Uzbekistan,Kirgistan,Tadžikistan pa i Kazakstan.
Препоруке:
18
8
4 уторак, 18 мај 2021 20:58
hmm
Postoje teritorije za koje se ne treba boriti. - Sun Cu

Da bi se neka teritorija osvojila, nije dovoljno samo pobediti u borbi, već je potrebno i ubediti stanovništvo da je u njihovom interesu da se predaju stranoj sili. SSSR je pokušao sa idejom socijalizma, SAD su pokušale sa idejom američke kapitalističke demokratije. Obe ideje su podjednako strane Avganistancima, i nijedna od tih ideja nije nikad imala realnu šansu da osvoji srca i umove lokalnog stanovništva.
Препоруке:
28
3
5 петак, 21 мај 2021 17:55
doktor
Uz filmove koje je naveo g Tanasić, svakako treba odgledati 'Hurt locker', koji je dobio Oskara i 'War machine', gde je po mom mišljenju Brad Pitt dao svoju najbolju ulogu, a koji detaljno i verno odslikava svu besmislenost američke 'intervencije' u Avganistanu
Препоруке:
5
1
6 недеља, 15 август 2021 23:57
Иван Грозни
Занимљив текст. У коментарима ових дана углавном се писало о томе какве ће последице повратак талибана имати на улогу Русије, Кине и централно-азијских држава. Мислим да је мало пажње посвећено улози Пакистана. Као што је познато, велики број Паштуна (најрадикалнијег дела афганистанског становништва) живи у Пакистану и сматрају да им је нанета велика неправда тиме што живе у две државе. Даље, поставља сње питање какву улогу ће одиграти Иран. Утицај Ирана није занемарљив, нарочито у културном смислу. Дари, варијанта персијског језика, говори се у Афганистану. Иран је чак у претпрошлом веку покушавао да освоји Херат и западни део Афганистана, али су их у томе спречили Британци. Коначно, поставља се и питање будућности Афганистана. Та држава је створена као компромис између руске и британске империје и обе их је надживела. Да ли је могућ распад Афганистана по основу националних подела?
Препоруке:
14
5
7 понедељак, 16 август 2021 10:08
Рајко
Цела та прича је споредна. Једино важно је да Србија одлучно заштити своје границе од тих милиона који су се намножили и крећу на запад. Једини ефикасан метод је мађарски.
Препоруке:
13
0
8 понедељак, 16 август 2021 13:51
Lester
За ову тему, можда ипак филм "Човек који је желео да буде краљ". И једна врло дирљива песма- https://bit.ly/2Xna2m6

Иако сам се уздржавао од коментарисања теме (изузев храбрости и научних достигнућа председника Ганија), осећам потребу да напишем пар редака.

Што се Американаца тиче, ово је изузетно понижавајуће и лоше за њихов утицај на Блиском истоку/ Средњој Азији. Ем се војска коју су они тренирали и опремали распала против 4 пута бројчано слабијег герилског покрета, ем су пустили савезника низ воду. Није било ни подршке противнику друге суперсиле, ни логистичког ланца налик "Хо Ши Миновој стази", ни џунгле, ни антиратних протеста на домаћем терену, ни губитака.

Но, Бајден је ту вероватно најмање крив и гро кривице сносе неки други. Бушова клика, генерали, Обама и његов "surge", поготово Карзаи и Гани (први је војску напунио друговима муџахединима, други је из ње одстранио све официре из совјетске ере и заратио са командатима милиција).
Препоруке:
8
1
9 понедељак, 16 август 2021 13:52
Lester
Што се Русије тиче, највећи проблем је сада утврдити "станове" због преливања џихада. Зато су се и растрчали тамо. Али свака криза је и прилика, односи са њима ("Становима") нису идилични али у ситуацији "Taliban ante portas" отварају бројне прилике за "сарадњу на разним пољима" (читај- држање на краткој узици и лупање дандара својеглавијима тамо).

Трошкови присуства тамо нису прохибитивни- није ово совјетска ера, Москва не субвенционише мамутску потрошњу у средњој азији, већ оне углавном извозе вишак радне снаге и за дознаке купују руску робу.

Практично све што би плаћала било би пар потентих и тешких формација и војних база(можда 1-2 милијарде долара) док би доле успешно продавала оружје, опрему и услуге неопходну за јачање одбрамбених капацитета.

Ипак, и Талибанима треба времена да консолидују добитке и изграде власт у земљи. Досада су уништавали џихадисте тамо (Исламска државу Хорасона), што је разумљиво, узевши у обзир колико су се "опекли" раније са Ал Каидом.
Препоруке:
7
1
10 понедељак, 16 август 2021 21:08
синиша @ Оливер Кромвел
Нисте у праву. Муслимани, или како кажете исламски фактор, има право на опстанак и живот као и сви други. И ко сам ја, као комуниста бољшевик, Стаљиниста, или православац, или ко год да им ја одређујем меру.

Као Црногорац, неписмени црногорски удбаш одређује меру правом доктору наука, не удбађшком него правом. Не може тако.

Једина права реч је извињавам се, не волим те савремене изразе, али једина права рач је инклузија.

БИло је позитивних примера, на пример код нас у СФРЈ. Муслимани су били равноправоно укључени у све.

Мада је било и незадовољних. Сећам се фудбалера Вахида Халилхоџића, он је био незадовољан својим статусом у репрезентацији. Сматрао је да је био оштећен. Сафет Сушић није.

И видим данас исти тај Вахид плаче за СФРЈ као за рођеном мајком.

Није ценио кад је требало.

И њих и нас је упропастила жеља да једни доминирају другима.

Никако доминација, само равноправност.
Препоруке:
3
3
11 понедељак, 16 август 2021 22:32
синиша @ Иван грозни
Похвала што се нешто прочитало пре упуштања у дискусију.

Али кад си већ у дискусији, боље да је тема одређена него онако "у глобалу".

Шта то талибани ново могу да ураде према Руисији? Да се укључе у руски космички програм, да им украду суперсоничне ракете, да намештају утакмице из хокеја?

Ништа од свега тога.

Проблем талибана је у томе што треба да обезбеде међународно признање, затим да прехране становништво.

Тешко да ће војно насрнути на неку суседну земљу. Иза талибана стоји Саудијска Арабија и Пакистан. Ирану одговара да су Американци отишли, али не радују се талибанима, и још мање ће их финансирати.

Уједињење талибана са Пакистаном Индији не би одговарао никако, а без Индије талибанска власт и Авфанистан су у проблему са признањима.

Талибани могу највише штете да направе кинеском пројекту обнове пута свиле.
Препоруке:
5
1
12 уторак, 17 август 2021 07:29
Zoran
I SSSR nestao jer proapo u Avganistanu.
Препоруке:
0
4
13 уторак, 17 август 2021 11:33
...
Valja se podsetiti reči pobegulje Ganija govorio je o lutkarskih vladi Sovjeta, zvao Anere u pomoć da stvori bolje i kao i svaka ne autentična ali ovaj put američka puppet vlada je pala tj dala se u bezaniju.
Препоруке:
4
0
14 уторак, 17 август 2021 18:30
Иван Грозни
@синиша

Талибани Русији не могу ништа да ураде и то није спорно. Такође, не могу војно да угрозе ни суседне земље. Оно што није добро, то је постојање талибанске државе у срцу Азије. Централноазијским постсовјетским диктатурама може се свашта замерити осим да толеришу исламски тероризам. Међутим, са талибанском државом у суседству, разне терористичке групе у "становима" мкогу покушати да дестабилизују те земље. Такав сценарио Русија сигурно не жели. Афганистан је вештачка творевина двеју империја и можда би најбоље решење била подела по етничком принципу, онолико колико је то могуће. Иран да добије Херат и западни део, Туркменистан, Узбекистан и Таџикистан такође да добију неке територије. Остатак земље, назовимо га Паштунистан могао би да се прикључи Пакистану или да постоји као самостална држава. На тај начин би народи који су мање радикални од Паштуна могли мирније да живе. Што се тиче Вашег коментара да се нешто "читало", могу да Вам препоручим доста литературе о Афганистану.
Препоруке:
4
2
15 уторак, 17 август 2021 19:08
недеља, 15 август 2021 23:57Иван Грозни
pa Herat je i pripadao persiskoj Imperiji
Препоруке:
5
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер