петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Русија гледа Америку, али види себе

Kоментари (25) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 03 фебруар 2009 22:50
No comments
но коментс : )
Препоруке:
0
0
2 уторак, 03 фебруар 2009 22:54
Паја
Стрела је одапета.
Сада треба посматрати где ће пасти.
А права криза тек почиње.
Препоруке:
0
0
3 уторак, 03 фебруар 2009 23:07
mitar
Snaga Amera je bio dolar. Štamparija dolara se pregrejala i dolar više ne vredi. Ameri proizvode 20% svetske proizvodnje a troše 50%. tu pljačku su vršili preko stamparije dolara. Sada je gotovo. Car je go. Ekonomska moć, ne može da prati vojnu moć i tu je krah Amera. Priču o demokratiji i uspešnosti, zašto nisu ispričali u Davosu 2009. Do sada je dolazila elita Amera i prosipala mudrosti o uspešnosti. Što se 2009. nisu pohvalili uspešnošću svoga modela. 2009 je u Davos došla nevažna garnirura iz SAD. Ekonomski karah je krah i njihove hegemonije modela i uzora a onda i USA.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 03 фебруар 2009 23:43
Petar
Osim jednog pasusa u kojem se preteruje sa fascinacijom Sjedinjenim Drzavama, clanak je apsolutno maestralan.
Upravo tako, Rusija projektuje svoje strahove na SAD, a taj nesrecni "strucnjak" je propagandna lutka u rukama Putina.
Препоруке:
0
0
5 уторак, 03 фебруар 2009 23:57
kojekude
Lepo se ovaj gospodin raspisao.
Spisak lepih želja.
Ne mislim da je to što Rus tvrdi ostavrljivo i u takvom obliku bar još 10 godina, ali Amerikanac još ne kapira (ili samo zamajava domaću raju) da se ne živi od "shvatanja demokratije", da su dužni preko 100.000$ po glavi stanovnika i da su od tog duga i načinjena njihova "dostignuća po svetu". Isti zelenaši koji ih kamate još od 1913. se već prilično povukoše ne rezervne položaje (prvenstveno kroz udela u vlasništvima multinacionalki koje se bave strateškim proizvodima i prirodnim resursima).
Препоруке:
0
0
6 среда, 04 фебруар 2009 00:02
Никола Танасић
Пре свега морам рећи да сам се и сам слатко насмејао Панариновим тезама и, будући да је човек академик и управник изузетно угледне образовне институција (дакле не "просто нека будала"), могу само претпоставити да је у питању провокација. А судећи према сензационалном глобалном пријему његових теза, рекао бих чак веома успешна провокација. Овај текст то доказује.
Лично нисам био у стању да примим вест да "распад САД почиње у априлу" другачије него "што се баби снило". Међутим, аутор текста греши у много чему, а његова основна теза о "учитавању" почива на његовом више него грубом учитавању у руску јавност и политички дискурс.
Идеја да Кремљ контролише изјаве свих својих академика и професора је смешна - па ипак многи на западу као да верују да Владимир Путин лично не спава, него даноноћно проверава политичку коректност и "држање курса" сваког појединачног државног чиновника и јавне личности. Није ствар ни близу у томе да би Панарин "желео да верује" да ће се САД распасти, колико би Кејлен "желео да верује" да је он само један обични совјетски пропагандиста испраног мозга.
На његову жалост, ствари више не стоје тако.
У две чињенице г. Кејлен једноставно не жели да верује, а оне леже у темељу Панаринове провокације. Прво, бивши СССР је био културолошки кохерентнија држава него данашње САД. На бившем совјетском простору данас више процената људи говори руски него у САД енглески. Економије и друштвене елите република биле су упућене једне на другу као у чланицама САД. Друга ствар је то што се САД све више понашају као империја у фази декаденције, веома блиско одражавајући неке од процеса позног СССР.
Деценијама су западни "научници и аналитичари" цртали мапе постсовјетског простора, све док грађани СССР нису у те мапе поверовали. Не мислим да ће се САД распасти, поготово не тако брзо. Али као некада са СССР, свет је пун људи који се том распаду надају. У неко друго доба, Панарина би игнорисала чак и руска телевизија! А сада га сви схватају нешто "превише озбиљно"!
Препоруке:
0
0
7 среда, 04 фебруар 2009 00:29
Novi Sad
I ja mislim da je Panarin saljivac ili naivcina. Ali ovaj amerikanac je cinican. Mnogo gori i podmukliji od Panarina. Amer se pita koju vrstu srece je rusija pruzila podcinjenim narodima u vekovnim pokusajima?. Pa pruzila im je tu srecu da nisu prosli kao americki indijanci. Nisu istrebljeni nego i danas postoje u nekim svojim autonomnim republicicama i okruzima. Ameri su od okeana do okena od 1700 do 1900 pobili milione starosedelaca, oni su izumitelji etnickog ciscenja, i sad prigovaraju rusiji kako nije usrecila podcinjene narode??!! Vrhunski cinizam. Valjda je i rusi trebalo da pobiju burjate, cerkeze, tunguze, jakute, kao sto su ameri pobili sve Seminole, Irokeze, Delevare, Dakote. Americki profesore - ti ljudi su srecni jer su zivi. Zar to nije dovoljno. Da je umesto rusije u Sibir kojim slucajem onomad usla amerika - nikood njih ne bi bio ziv. Ziveli bi samo kaouboji, i po koji crnac potomak njihovog roba. A narocito je dobra stara perfidna anglosaksonska logika - pobijes sve delevare pa drzavi das ime Delevar. Pobijes sve dakote, pa drzavi das ime Dakota. U ruskim republikama koje nose imena starosedelaca, verovali ili ne, stvarno ima starosedelaca. Nisu mumije u muzeju - zivi ljudi. U USA samo mumije.
Препоруке:
0
0
8 среда, 04 фебруар 2009 01:18
Marko Gudzashvili
Ova replika na( po mom misljenju prilicno bizarne) ideje i vizije Panarina, me nagoni da nebudem potpuno skeptican prema gospodinu Panarinu. Americka "milosrdna demokratija" i ponekad, podrska malim hegemonistima zarad konacne pobjede ljutskih prava su mnogo gore od vizija Panarina. To nije cinizam, to je realnost!
Препоруке:
0
0
9 среда, 04 фебруар 2009 01:25
goran
pa setimo se samo Fukujame i "kraja istorije"
zašto negirati pravo nekome da drugačije vidi
šte će se desiti na nekom prostoru.
Препоруке:
0
0
10 среда, 04 фебруар 2009 01:46
NT
Komentar kojim autor pobija Panarinove teze o raspadu USA izazivaju dvostruki dojam, to da se američka elita ponaša kao komunistička u vreme urušavanja sistema tj. proglašava svoje propagandne vrednosti za večne istine, što deleuje
degutantno. Medjutim drugi, veci problem je u tom da su USA kao najveca ekonomska, vojna i svaka druga sila pozvane da daju najveci doprinos u rešavanju svekolikih svetskih kriza (ekonomske, ekološke i dr.) što s elitom sličnom piscu komentara ne daje garanciju uspeha, vec naprotiv.

Što se tiče Panarinovih teza o raspadu USA jasno je da su iste sastavni dio propagandnog rata izmedju Rusa i tzv. zapadnih demokratija.

Medjutim kako se Panarinove teze pozivaju i na neke nepobitne činjenice to izazivaju kod Amerikanaca nelagodu i potom žustre reakcije.,

Neki od komentara iskazuju zluradost prema Amerikancima, koja možda i nije neosnovana, ali treba imati u vidu da ce i ostali svet platiti ceh za pijane kauboje.
Препоруке:
0
0
11 среда, 04 фебруар 2009 02:10
Небојша Малић
Жао ми је што је у овом пренесеном тексту изостављен биографски податак из Форбса - да је Кејлен најпознатији као аутор путописа ”Грузија у Мишино време” (зна се ко је ”Миша”). Ја у САД живим већ 13 година, и могу да потврдим из личних искустава и утисака да Панарин донекле претерује и поједностављује ствари, али је у суштини његова анализа тачна. Сасвим је могуће да Панарин пласира сценарио распада САД како би тиме утицао да до њега и дође (сетите се приче о Шродингеровом мачету). Али Кејленово пискарање је чиста замена теза.
Препоруке:
0
0
12 среда, 04 фебруар 2009 03:21
Сизиф
Америка је прва држава која је на путу да успе да створи први тоталитарни режим без трачка било какве опозиције. А магазин Форбс је америчко режимско гласило.
Препоруке:
0
0
13 среда, 04 фебруар 2009 03:54
Драја
Кејлен ме је просветлио. Сад знам да су Руси изазвали рат у Грузији, а пре тога су вежбали бомбардијући Кину 1945-46, Кореју 1950-53, Кину 1950-53, Гватемалу 1954, Индонезију 1958, Кубу 1959-60, Гватемалу 1960, Конго 1964, Перу 1965, Лаос 1964-73, Вијетнам 1961-73, Камбоџу 1969-70, Гватемалу 1967-68, Гренаду 1983, Либију 1986, Салвадор и Никарагву 1980-их, Панаму 1989, Ирак 1981-89, Судан 1998, Афганистан 1998, Србију 1999, па опет Ирак... 1941 сакрили јапанску објаву рата Америци, па после бацили атомске бомбе. Кад су се "савезници" заглавили у Арденима транспортовали их возовима до Берлина да после не испадне да су сами победили Хитлера. У демократској Србији сваким даном све лепше, немам посао па не морам свако јутро да устајем рано, а ни новаца па се не бринем због раста цена. Имамо председника који све може да реши... Једино се бринем да Руси не покваре наш демократски рај.
Препоруке:
0
0
14 среда, 04 фебруар 2009 04:00
drasko
Interesantan clanak, mada smejali su se i ljudima koji su rekli da ce SSSR da se raspadne. Meni je uvek pred ocima scena koju sam zamislio: kaze Nikola Tesla 1900 godine ispred javnosti: "pravicu struju od vode!" i svi kazu da je lud, lud, luuuuuuuuuuud. Stane covek ispred komiteta i kaze da ce SAD da se raspadne od nedelje jedan dan i svi kazu da je lud, lud, luuuuuuuuuud......
Препоруке:
0
0
15 среда, 04 фебруар 2009 11:57
краљ-вештац
Питање о "узору који свет треба да следи" је типично за неолиберални-неоконзервативни начин размишљања по којем стално мора да постоји некво шематско уређење света, вођено из једног центра, и да свет стално мора да буде некакав "колектив"...

Због чега уопште да постоје узори које сви морају да следе? Због чега не би државе и нације креирале системе који најбоље одговарају њиховм културном моделу и менталитету?
Препоруке:
0
0
16 среда, 04 фебруар 2009 15:37
Filotimo
Obadvojica predstavljaju radikalne ideje. Raspad Amerika mozda nekada ali sigurno ne u bliskoj buducnosti. Dok izjava ovog amerikanca da oni nikada nisu ratovali radi sopstvene moci ili imperije je vise nego smijesna.
Препоруке:
0
0
17 среда, 04 фебруар 2009 19:28
Vladimir
Tekst je bio u Blicu, negde pred Novu Godinu, tako da nisam "nespreman", i nemam vise "prvi" utisak.

Sa jedne strane, gospodin Panarin nije bas bilo ko, nas drugar sa jutarnje kafice u nekoj letnjoj basti. Ali sama zinjenica da javno ispoljava ovakvu prognozu, ostavlja puno prostora za analize, narocito vecine, koja nikada nema relevantne cinjenice i uvek vidi poprilicno nasminkanu stvarnost. Iza brda sta se valja, privilegija tog pogleda je privilegija manjine.

Istina, da je tih dana bila sasvim drugacija preokupacija, neki su uzivali u bozicnoj curci, a neki su i dalje jurcali po radnjama u nabavci poklona za pod drvce.

Kriza ni tada, a u nekim predelima ni sada nije ozbiljno shvatana, ljudi po inerciji zele i trude se da zive kako su ziveli, i malo bolje, ne vole kada je gore.

Iz tog aspekta, Panarin je zaista delovao kao radikalni mastar, koji nije izdrzao i javno je prezentovao svoju fiksaciju, ili mracnu zelju.

Medjutim, tridesetak dana kasnije, procenti se uvecavaju(u vreme izricanja prognoze dat je procenat verovatnoce 45%), malom brzinom, ali sa ubrzanjem.
Problemi se otvaraju geometrijskom progresijom, i pocetne case vode na pozar krize se nisu pokazale efikasnim.
Zavisno od neopterecenosti kreditima, sve cescim i vecim gubicima posla, sledecih meseci ce da se usijava socijalna atmosfera, a kada ce da eksplodira... mozda je Panarin bio optimista.

Koliko jedan prezaduzeni gradjanin moze da zivi bez posla i prihoda...za americki nacin zivota, godina je puno..
Zahuktavanje privrede je nemoguce u par meseci, a liberal-kaptalisticki nacin secenja troskova je obilato i trenutno apliciran..Pitanje je koliko drzava jos moze da utice na razvoj socijalnih probema, drzava koju su napravili kapitalisti?

Osmeh upucen Panarinu, smanjuje svoju velicinu.
Препоруке:
0
0
18 четвртак, 05 фебруар 2009 00:33
pogled kroz prizmu
Razumem da on nije obavezan da se slozi sa ovim Rusom. Zasto ne komentarise, ovo sto su rekli americki strucnjaci, koji su predvideli sve dosadasnje krize u svetu pa i ovu kao najvecu koja ce se dogoditi. Uostalom pogledajte sami sta ovi kazu, na seldecim linkovima:

http://www.youtube.com/watch?v=46MEqEgdLTg

http://www.youtube.com/watchv=qodBcoKfquM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=wWASqzE-4i8&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=2I0QN-FYkpw

Dovoljno je upisati na google:
gerald celente ili peter schiff ...

pogled kroz prizmu
Препоруке:
0
0
19 петак, 06 фебруар 2009 17:39
Никола Смоленски
Ма Драјо како не схваташ, то су САД радиле како би на дуже стазе заштитиле демократске вредности.
Препоруке:
0
0
20 субота, 07 фебруар 2009 21:05
Паја
Г. Панарин се не шали он само упозорава.
Очигледно је Русија дошла до (обавештајних) сазнања о намерама дела естаблишмента САД у вези крупног догађаја који планирају да изведу (рушење близнакиња у Њујорку би била ситница у односу на оно што је планирано и што је у завршним фазама припреме). Панарин је у ствари рекао ако до тог догађаја дође (а завршне припреме су у току) онда ће остатак света морати да реагује на енергичан начин да заштити себе. Једна од последица биће обуздавање САД и увођења принудне управе у зонама (4 или 6 још увек није јасно) безбедности на територији САД да би се спречило да се икада поново деси то што што је сада у плановима.
Јасно је да се припрема озбиљан одговор на планове дела естаблишмента САД (дипломатски, војни, економски, пропагандни) јер је у питању борба на живот и смрт. Ако се деси то што је у плановима усијаних глава дела естаблишмента САД вероватно ће милиони бити мртви са могућношћу да се бројка увећа на десетине и стотине милиона мртвих ако адекватне реакције не буде.
Препоруке:
0
0
21 понедељак, 09 фебруар 2009 04:16
Milan Kacarevic
Upravo procitah na RIA Novosti da je profesor Panarin prognozu o raspadu SAD-a objavio prvi put 1998., dakle, pre nesto vise od deset godina! U intervjuu, objavljenom u Izvjestiji u decembru 2008., tu prognozu je neznatno aktuelizovao razvojem prezaduzenosti u SAD-u koja mu 1998.(tada 2 biliona, danas 11 biliona dolara) nije mogla biti poznata. Zato, ja ne bih ovu njegovu tezu shvatao kao "naucnu fantastiku" ili "sto je babi milo..." Uostalom, zar isto tako nije bilo "nezamislivo" da ce se Varsavski pakt raspasti, pa onda SSSR a raspad SFRJ da i ne pominjem? Pa, ipak se desilo.
Препоруке:
0
0
22 уторак, 10 фебруар 2009 13:47
Boža Bogovski
John Titor je 2002. bio samo jedan smešni lik iz 2036. sa još smešnijom pričom...
7 godina kasnije, verzija u kojoj od 2010. bukte geto ratovi po metropolama Amerike, i Rusija koja 2012. nuklearno reaguje po istim metropolama...
Препоруке:
0
0
23 среда, 11 фебруар 2009 03:59
Jelisaveta,Pancevo
Ovaj gospodin deluje vrlo simpaticno pa bi bio neoprostiv greh neskrenuti mu paznju koliko se Rusija trudi da kontrolise svoje negativne emocije izazvane ponasanjem same Amerike kroz istoriju, sadasnjost a buducnost...videcemo koliko ce joj "zvezdice"biti naklonjene.

Sigurno je da gospodin Panarin mnogo bolje zna sta Rusija preduzima da bi zastitila svoje interese, ponekad mi se cini i svoj zivot i zivote svojih gradjana. Gospodin Panirin se ne predstavlja"kao ekspert za americko-ruske odnose", on JESTE ekspert za americko-ruske odnose sto potvrdjuje uvazavanje misljenja gospodina Panirina u samoj Rusiji a i sire.Ruska politicka elita i te kako pridaje znacaja prorocanstvu gospodina Igora Panarina a to nije nesto sto bi trebalo zanemariti.
Препоруке:
0
0
24 субота, 14 фебруар 2009 11:31
Душан Вукотић
Чињеница је да људи тешко могу да поверују у трагедију која ће их снаћи, чак и тада када све то гледају својим очима. Ваљда је то нека врста одбрамбеног механизма. На пример, у Босни народ није веровао да код њих може избити рат, иако је у исто време (и у истој држави!) био сведок ратних сукоба у Словенији, Хрватској и РСК. Подсетимо се да су Срби и муслимани, једно време (непосредно пре него што ће "босански лонац" прокључати), заједничи ("братски") држали страже око својих домова. Лудило је било толико, да би се исти нашли у чуду, ако бисте их упитали од кога се чувају.

САД су држава у којој постоји велики број тешко помирљивих интереса које заступају различите скупине људи, а могло би се претпоставити да су најопасније оне поделе које иду по "етничким шавовима". Такозвана "америчка" наднација је могла некако да функционише у доба изобиља, када се тамо готово све могло набавити на кредит.

Мислим да ће се показати да је Панарин био у праву, уколико се финансијски колапс и раст незапослености у САД не зауставе у неколико следећих месеци. Рекло би се, човек ће радије у рат него у бесперспективност и безнађе; поготово у сличним случајевима, када се човек растаје од добара и комфора на који је деценијама био навикаван.
Препоруке:
0
0
25 субота, 14 фебруар 2009 13:48
Тркуља Томислав, Нови Сад
Судећи на основу информација и чињеница, закључујем да је господин Панарин у праву. Наиме, САД имају озбиљан потенцијал за распад, додуше 2010. година ми делује преурањено, но, ко зна.
Наступила је економска криза, која може бити опаснија и тежа него она од пре осам деценија. Много људи ће остати без посла и егзистенције,владаће очајање и биће спремни на све.
Други фактор који је битан у смислу разматрања овог питања је расна и етничка измешаност становништва САД. До пре само четрдесет година, САД су имале између осамдесет и деведесет процената становника, које је било европског порекла. Сви ти Немци, Ирци,Скандинавци..., су прихватили енглески језик и цивилизацијске вредности енглеског протестантизам и политичке филозофије. Услед тога, формирао се један држвотворан народ, доминантног учешћа у становништву, који је гарантовао стабилност САД. Додуше, имали су грађански рат, пре скоро 150 година али,као што знамо, та криза је успешно преброђена. Међутим, данас између 60 и 70 милиона становника су Афро и Латино порекла са знатно јачим наталитетом од Американаца европског порекла, што само по себи не мора да значи ништа лоше, али да ли су они заиста интегрални део америчког друштва у смислу раније наведених интегративних фактора. Зар није у многим окрузима јужних држава доминантан шпански а не енглески језик. Зар не би могли они, да кажу "знате господо, ово је ионако била мексичка територија, па време је да се све ове државе врате Мексику" Они су у САД и прешли због претпостављеног просперитета и шта сада када њега нестаје.Колико су се црнци осећали као део "америчког сна",добро је познато.
Ипак,уколико Америка пропадне, треба се запитати да ли је то пропала само још једна Империја(а оне су по дефиницији зле, што смо и ми Срби осетили) или ће пропасти још нешто, нешто добро, што би било вредно жаљења.Милиони људи се тамо одселило и себи створило достојанствен живот, владавина закона, права појединца...Укратко, без обзира на све, шта ћемо ми без Америке?
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер